nR v ai i t> POLITIEK OVERZICHT. Stanley's boek, is het kapitaal bijeen. De bouw van laatstgenoemde hangt echter nog af van de totstandkoming eener vennootschap van exploitatie, die den schouwburg van de ondernemers voor een tijdsverloop van vijf jaar zal huren. Het kapitaal dezer vennootschap is op eene betrekke lijk kleine som na volteekend. Op uitnoodiging van Hare Maje steit de Koningin zal de heer Carl Bouman te Utrecht aanstaanden Prin- sessedag op Het Loo zijne kinder cantate dirigeeren, die door hem eeu paar jaar geleden gecomponeerd op woorden van den heer M. van Zanten. Door den min. van Justitie Omtrent de laatste zitting der conferentie tot het tegengaan van de slavernij in Afrika, welke Woensdag te Brussel is gehouden, wordt aan de Independance beige o.a. het volgende is aan den wachtmeester-commandant der brigade koninklijke maréchaussee te Roermond, Wicher Engers, zijne bizon dere tevredenheid te kennen gege.ven wegens de met veel moeite den lOderi Mei 1. 1. aldaar gedane aanhouding van een als buitengewoon gevaarlijk gesig- naleerdon misdadiger, die den 25en Sep tember 1888 te Aken bij zijn transport naar de gevangenis was ontvlucht en thans aan de pruisische regeering is uit geleverd. BI ij kens een Donderdag bij het departement van Koloniën ontvan gen telegram van den goeverneur-gene- raal van Nederlandsch-Indie is na eene vernieuwde tuchtiging van Olehgadja, wat zonder verlies onzerzijds geschiedde, de rust in Edi hersteld, zoodat de van Java gezonden troepen daarheen terug- keeren. Naar aanleiding der nieuwe regeling van abonnementen op dagbladen en tijdschriften, en van de door verschil lende uitgevers ingebrachte bezwaren, dat de toezending der couranten en tijd schriften geschiedt op de gewone wijze, gefrankeerd onder band of strook, is nader bepaald, dat de verzending der bladen voor verschillende geadresseerden in dezelfde plaats kan geschieden onder één band ot strook aan het adres van het postkantoor, door hetwelk zij alsdan op de gewone wijze worden besteld. Men deelt ons mede: Yan de adspiranten voor cadet bij de Kon. Mil. academie te Breda worden dit jaar velen afgekeurd wegens z. g. aderspatten, het gevolg van geforceerde tochten per rijwiel. NR. C De m a r c h a u s s e s tevoet zullen, evenals die te paard, met revol vers bewapend worden. De secretaris der n Holland Society" te Nieuw-York, de heer Geo W. Van Siclen, komt in het einde dezer maand hier te lande, om met een stoom jacht een tochtje te maken langs onze kanalen. De verleden jaar voor de natio nale harddraverij te Sneek door de//Hol land Society" te laat aangeboden cup zal dit jaar door den heer Yan Siclen worden uitgeloofd voor deze harddraverij, welke 20 Aug. wordt gehouden. De officier van administra tie lsto kl. bij de zeemacht W. E. M., 't vorige jaar bij terugkeer uit Indië te Parijs achtergebleven, en aan zijn plaatsing a. b. wachtschip te Willems oord geen gevolg gegeven hebbende, voor welk feit hij afgevoerd werd uit het korps officieren der zeemacht, heelt zich bij de directie der Marine te Wil lemsoord aangemeld, en is ter verple ging voorloopig in het Marine-hospitaal opgenomen. Op den groot en internat io- nalen schietwedstrijd, welke in den loop dezer maand te Berlijn zal worden ge houden, zal vertegenwoordigd worden de 8cherp8chutter8vereeniging //Oranje Nas sau", te VHage, welke o. m. zal af vaardigen de heeren J. C. Rust, van Den Haag, en F. K. Galjaard, van Loos duinen. Als een bewijs van het onbe perkt vertrouwen, dat de firma Vau Gend en Loos (H. Collignon) bij de handels- en bankiers-inrichtingen geniet, kan dienen, dat door haar Dinsdag uit Amsterdam vervoerd werden zes pak ketten, ter aangegeven waarde van ƒ1,971.624 Ned. Courant. Te 11 uur werd de zitting geopend tegenwoordigheid van alle gedele geerden, met uitzondering van John Kirk, den bekenden raadsman van den sulcan van Zanzibar, die Maandag naar Londen vertrokken was, maar Woens dagnamiddag werd teruggewacht; Nassr- Aga, gezaDt van Perzië, en den heer Cogordan, tweeden gevolmachtigden van Frankrijk, die beiden uit Parijs terugge wacht werden. Engelands gezant, lord Vivian, nam het eerst het woord en verklaarde, dat hij van zijne regeering voldoende instruc ties ontvangen had had om de algemeene akte te kunnen teekenen, evenwel met dit voorbehoud dat //deze akte in de toe komst geenerlei waarde hebben zal, in dien zij niet namens allo ter conferentie vertegenwoordigde landen geteekend wordt." De Independence verzekert, dat deze verklaring een diepen indruk maakte. Of zij echter de oorzaak der algemeene verrassing met volkomen juistheid aan geeft, is wel eenigszins te betwijfelen. Het gerucht toch, zegt z|j, had geloo- pen dat zekere mogendheden er over ge dacht hadden, om do instemming van Nederland zich niet te bekommeren (a se passer de l'adhésion des Pays- Bas)." Lord Vivian heeft voor de latere onderteekening door de weifelende regee ringen geen termijn gesteld. Waarschijnlijk is het dat daarom lord Vivian's verklaring zulk een indruk maakte, omdat zij feitelijk gelijk staat met eene betuiging van adhaesie aan het door Nederland ingenomen standpunt. Do engel8Che regeering en haar gezant wisten dat Nederland pertinent weiger de, niet de akte betreffende het tegen gaan der slavernij, maar wel de verkla ring omtrent het heffen vau invoerrech ten in het Congogebied te teekenen, als vallende geheel buiten het programma der conferentie, zoodat de bereidverkla ring van lord Vivian om de algemeene akte te teekenen, onder voorwaarde evenwel dat deze handteekening tot niets verbond indien niet alle vertegen woordigde regeeringen de algemeene akte onderteekenden, gelijk stond met eene niet-toetreding. Trouwens de engel- sche regeering had reeds vroeger hare instemming betuigd, en kon dus moeilijk die terugnemen; door haar voorbehoud maakt zij die eekter volkomen krachte loos. Nederland heeft dus het odium der weigering, maar ook Engeland het pro fijt daarvan. Baron Lambermont, de voorzitter der conferentie, heeft na lord Vivian het woord genomen en als zijne meaning te kennen gegeven, dat het de voorkeur verdiende, isu niet alle gedelegt reeds aanstonds hunne handteekening onder de algemeene akte konden plaat sen, het protocol open te laten en voor de onderteekening der algemeene akte een termijn te stellen uan zes maanden, te rekenen van Woensdag, 2 Juli. Met dit voorstel vereenigde de conferentie zich, die vervolgens hare ziftingen schorste tot 3 uur 's namiddags. Op dat uur zijn daarop in de groote zaal, waar de conferentie hare vergaderingen gehou- nen heeft, de algemeene akte en de ver klaring betreffende de invoerrechten in het Congogebied door alle gemachtigden geteekend, met uitzondering van baron Gericke van Herwijnen, en van Kara theodory Efendifcurksch gezantdie het zegel der Verheven Por te nog niet ontvangen had. Donderdag was er ten Hove een gala-diner ter gelegenheid van de slui ting der werkzaamheden van de confe rentie. Uit Amsterdam wordt ge meld: Burg. en Weth. hebben de voor waarden waaronder concessie zal worden verleend voor het leggen en hebben van electrische geleidingen alhier, openbaar gemaakt in afd. 8 van het Gemeenteblad do. 27, en noodigen thans belangheb benden uit om, zoo zij bereid zijn, eene concessie volgens da bedoelde voor waarden te aanvaarden, vóór 1 Septem ber a. s. daarvan aan B. en W. te doen blijken, onder opgave, welken maximum prijs voor de electriciteitseenheid, vermeld in artikel 7, zij alsdan verlangen te mogen heffenen voorts onder over- legging: lo. van alle zoodanige bescheiden, tea blijke, in hoever de gegadigde, hetzij bizonder persoon of wel bestaande Naarn- looze Vennootschap, waarborgen aan biedt, dat een aan hem of haar te ver- leenen concessie op de meest deugdelijke wijze zal uitgevoerd worden; 2o. van eene op zegel geschreven ver klaring, waarbij de gegadigde a zich op legale wijze verbindt, om binnen 8 dagen na uitnoodiging van B, en W., in hunne handen te stellen eene waarde van f 100,000 als zakelijk onder pand, dat eene te verleenen concessie, op de vastgestelde voorwaarden, binnen 6 maanden na het raadsbesluit van 25 Juni jl. zal zijn overgedragen aan eene Naamlooze Vennootschap, overeenkomstig de voorwaarden b zonder eenig voorbehoud de bevoegd heid van Burg. en Weth. erkent, om gezegde waarborgsom ton bate van de gemeentekas verbeurd te verklaren, indien de verplichtingen, waartoe men zich ingevolge a verbindt, binnen den termijn vau 6 maanden niet zijn nagekomen. Door B. en W. yan Amster dam is een nieuw bestratings-plan voor den Dam overgelegd, volgens hetwelk op den Dam worden verkregen een ovaalvormig verhoogd gedeelte, ongeveer het midden en verhoogde voetpaden voor het Palels en voorts langs de bebou wing tusachen de Kaiverstraat en de Beursstraat, alsmede tusschen het Dam rak en de Willem Eggertatraat. Het Rijks Entrepotdok is in eigendom overgegaan aan de gem. Amsterdam. De directeuren, de heeren P. Rahusen en J. W. H. Crommelia, zijn in hunne betrekking voorloopig ge- haudhaafd. In November zal te Amster dam een groote Chrysanthemum-tentoon stelling gehouden worden. De Amsterdamsche Omni bus-maatschappij heeft de haar verleende nieuwe concessie aanvaard. Do luchtballon //Jupiter," van den heer Herman Roden hot te Am sterdam. die Woensdagmiddag te Hil versum op den Trompenberg opsteeg, daalde ia den Eempolder op het weiland van P. van den Bremer te zeven uur neder. De heer R., die den tocht alleen maakte, verklaarde een prachtige reis gehrd te hebben. Hij bereikte eene hoogte vaa 1080 M., i. ongeveer tienmaal den utrechtsehen Dom. De nederdaling had zeer geregeld plaats. Nast de gewone zeebaden is aan het strand te Loosduiuen een volkszeebad geopend. Daarvoor zijn tegen den duinvoet gebouwd 18 nette kamer tjes, behoorlijk voorzien van spiegel en kapstokken en een tobbetje met water ten gebruike voor het aaukleeden, ter verwijdering van het zand, dat men bij de komst uit zee naar de badkamer meebrengt. Voor tiea cent kan men, on der behoorlijk toezicht, daar in zee baden men heeft het gebruik van een hand doek en eene badbroek. (N. R. C.) Het bestuur der afd. Rotter- dam van de nederlandsche Vereeniging tot bev. van Zondagsrust heeft eene vergadering uitgeschreven tegen Vrijdag 4 Juli e. k., ten einde vast te stellen de wijze en het tijdstip waarop met geheel© of gedeeltelijke sluiting van magazijnen en winkels op Zon- en feestdagen zal worden aangevangen. Maandagmiddag passeerde te Utrecht een zonderlinge deserteur. Een soldaat, die reeds elf jaren diende bij het nederlandsch indische leger, te Öamarang, was vóór vijf maanden ge- deserteerd en scheepte zich in naar Ant werpen. Daar wondde hij in een vecht partij zijn tegenstander en vond het du geraden, naar Nederland te vluchten, waar hij zich te Bergen-op-Zoom ah deserteur bij de militaire autoriteiten aanmelde. Hij werd nu onder geleide naar Harderwijk gebracht. Zijn kleeding geleek veel op die van een sjouwerman. Moeilijk was de soldaat in hem te her kennen. In welke kwaliteit en op welke wijze het hem i3 gelukt zoo'n reis te maken, is niet voldoende bekend, daar hij bepaalde inlichtingen hieromtrent voor zich hield. Hij reisde zeker in cognito Woensdagmiddag 12 uur waren op het terrein van den Staats spoorweg te Utrecht eenige werklieden bezig een bierketel in eene schuit te laden door middel van een bok. Deze sloeg, doordat een der tuigen niet goed bevestigd was, om, xaet het ongelukkig gevolg dat drie der werklieden er onder kwamen, van welke een, L., zjjn been brak en ook inwendig gekneusd werd, terwijl de twee anderen lichter gewond werden. Zij zijn met een rijtuig naar het ziekenhuis gebrachteen hunner kon reeds spoedig weer vertrekken, doch L. is overleden. Te Elburg is ©en 2-jar knaapje, door de ouders voor eenige oogenblikken, aan de zorg van den groot vader toevertrouwd, al spelende te water raakt en verdronken. Te Nijmegen hebben Din dag de zakkenrollers van de drukte der feesten gebruik gemaakt. Zoo werd een ingezetene van Den Haag op straat zijn gouden horloge met ketting ontrold. Ook vier ingezetenen van Arnhem misten hun gouden horloge met dito ketting, hun portemonnaie of hunne portefeuille. Ook zes personen uit Venloo zijn de dupe geworden van zakkenrollers. Van drie werden de horloges gerold, waarbij een gouden met dito kettingdrie ande ren werden van hunne portemonnaies met een aanzienlijken inhoud beroofd. Men meldt uit Valkenburg De burgemeester van Berg-en-Terblijt heeft het houden van bergtochten onder zijne gemeente verboden. Hiervan heeft hij aan de vereeniging wHet Geuldal" schriftelijk kennis ge- visschers vingen voor verzending naar Londen, Huil en Parijs slechts 28 mand. De prijs der garnalen was f 4 per mand. Nieuwediep, 3 Juli. Door 40 korders en beugers werden heden 10 tot 100 groote, 10 tot 40 kl. tongen, 2 tarbotten, 3 tot 15 roggen, 2 tot 7 mandjes kl. schol en 1 tot 4 manden schol aangevoerd; gr. tong gold 70 k 80 et., kleine id. 25 cttarbot f 8, rog 60 k 65 ct. per stuk, kl. schol 4 per mandje en schar ƒ6 a 6 50 per mand. Ook duldt hij niet, dat langer wordt bruik gemaakt van een voetpad, lei dende naar Geulem, hetwelk niet voor komt op den legger der buurtwegen. Te Wageningen zijn doo de politie weder eenige valsehe kwartje» beslag genomen. Een jaar geiedi werden er aldaar ook eenige in omloop gebracht, zonder dat het a in de poli tie mocht gelukken, de makers te ont dekken. In het Zuiden van Limbur zijn phosphaatvelden ontdekt. Er heeft zich reeds eeae commissie gevormn, die zal trachten eeae maatschappij tot ont ginning op te richten. Do eerste bijeen komst, om daartoe te geraken, zal Za terdag a. s, te Maastricht plaatshebben, Een 21jarig dienstmeisj te Visé, bij Eijsden, kreeg 1.1. Zaterdag zoodanige brandwonden door het omstoo ten eener petroleumlamp, dat zij 11. Maan dag is overleden. In den nacht van Dinsda op Woensdag is er inbraak gepleegd in het station van den Staatsspoorweg Heerenveen. Door het uitsnijden of ver brijzelen van eene ruit heeft men ge tracht toegang te krijgen tot de wacht kamer. De aan de binnenzijde aange brachte en goed bevestigde Ijzeren hor ren hebben dien toeleg verijdeld, zoodat de inbreker zich alleen met enkele zich op het buffet bevindende eetwaren, die hij door de gemaakte opening grijpen kon, heeft moeten tevreden stellen. De justitie heeft den daderdie. naar men verneemt, den vorigen nacht bij een der ingezetenen eene dergelijki poging heeft ondernomen, iu hechtenis genomen en heeft bekend de schuldige te zijn. Hij is een der beide kolonisten die de vorige week uit Veenhuizen ont vluchtten. De andere werd bijna tezelfder tijd te Steenwijk gearresteerd. Te Barrow is de Gladstoniaan Duncan tot parlementslid gekozen met 1994 stammen, tegen 1862 op den conserva tief Wainwright en 1280 op den libera len unionist Caine. Naar de New-York Herald moldt, zal eeae zoogenaamde politiemacht, 600 man sterk, door de briteche Znid-Afrika Com pagnie in de Kaapkolonie geworveö, heden de grenzen van Matabeleiand over schrijden, om tegen den koning van Matabeleland op te rukken. Aangezien deze ODgereer 20,000 krijgers en twee verschanste kraals heeft, zal deze politie macht weinig kunnen uitrichten en den bijstand minstens van 4000 man engel- sche staatstroepen met geschut behoeven om 's konings verzet te overwinnen. In koloniale kringen te Berlijn zijn geruchten in omloop, volgens v-elke de keizer voornemens zou z|jn met groote sommen in de exploitatie van Duxtsch Oost-Afrika deel te nemen, ongeveer gelijk de belgische koning aan den Congo. In de fransehe Kamer had eene inter pellatie van Delafosso plaats over de fransehe kolonisatie in Tunis. In zijn antwoord herinnerde Ribot aan den vooruitgang der fraBsche in Tunis. Een» motie, door de regeering goed gekeurd en de wonschelykheid van be vordering der fransehe kolonisatie in Tunis uitsprekende, werd bij opsteken der handen aangenomen. De urgentie van het voorstel van Lo- veille, om «ene enquête te houden naar den toestand der marine, werd met 337 tegen 118 stemmen verworpen. Er is in Spanje eene ministerieel© crisis uitgebroken. Sagasta en de overige leden van het Kabinet hebben hun ont slag ingediend, dat de koningin-regentes aannam. De regentes heeft verscheiden personen geraadpleegd over de vorming van een nieuw Kabinet. In de Kamer werd mededeeling ge daan van het ontslag van het Kabinet De zitting werd daarna opgeheven. Men spreekt van een ministerie Cano- vas (conservatief). De it&liaansche Kamer heeft art. 78 van het wetsontwerp op de liefdadige stichtingen, zooals het door den Senaat was aangenomen, goedgekeurd. Al de overige artikelen teerder aaagenome». $rden vervolgens VISSCHESIJ. T e s s e 1, 2 Juli. Van de rogviascherij binnengaats werden in de afgeloopen maand 92 manden rog verzonden naar Brussel en Antwerpen. De rog gold van 45 tot 60 cent per stuk. De garnalea- In darkest Africa. //Let there be light". Het is onzen lezers bekend, dat het lang verwachte boek van Stanley eenige dagen geleden het licht heeft gezien. Wij deelden er terstond een en ander uit mede, maar moesten ons tot eenige kleine trekjes beperken. Voor eene beoordeeling van het werk was het noodig, eerst de beide lijvige boekdoelen geheel te door worstelen. Thans zijn wij hiermede ge reed en kunnen wij meer uitvoerig hi darkest Africa bespreken. Om vooraf een staaltje te geven van de verspreiding van het werk eu het geen noodig is geweest, om het zetten, drukken enz. te bezorgen, deelen wij het volgende mede. Gedurende de laatste vier maanden, die voorafgingen aan de verschijning, zijn ongeveer 11,000 man nen, vrouwen en kinderen met het boek doende geweest. In Engeland alleen wa ren er 60 letterzetters, 17 correctors, 12 correctorsjongens en 200 drukkors en pakhuisknechts mede bezig. Er zijn tien uitgaven voor het buitenland Voor pl. m. 1100 kilogram drukinkt is verbruikt ge_ worden en achtmaal zooveel voor de buj_ beeldige schuldbekentenis was Men deed geen verder onderzoek, want daarmee zou men te veel tijd hebben verloren. Men zag er zelfs van af, om de twee kassen na te zien, hoewel men gaarne had willen onderzoeken, hoeveel zij bevatten; de commissaris van politie beweerde, dat men de twee sleutel» waarschijnlijk wel zou vinden in de woning van Causson. Het was in deze woning, dat men een onderzoek zou gaan instellen. Met het rijtuig begaven zij er zich met hun drieën heen, nadat men in de kantoren van de rue Vivienne alle mogelijke voorzorgen had genomen en de formaliteiten had verricht, welke in zulke gevallen vereischt waren. Voor het paleis van justitie liet de commissaris stilhouden en hij steeg uit. Twintig minuten daarna kwam h|j terug, voorzien van de noodige stukken, om eene huiszoeking te doen en zoo noodig tot inhechtenisneming over te gaan. Hij werd bovendien ver gezeld door twee mannen, een hunner, een griffier, nam de vierde plaats in het rijtuig in, terwyl de andere, Moule geheeten, op dit tydstip reeds bekend als een van de beste speurhonden der politie, naast den koetsier plaats nam. In de rue d'Enfer aangekomen, beval de eommisaaris den por tier hun toegang tot de kamers van Causson te verleenen en de huiszoeking nam oogenblikkelijk een aanvang. Eerst in de huiskamer. Boven den schoorsteenmantel hingen drie daguerreotype^; rechis en links het portret van een man ®n dat van eene vrouw en daartusschen, boven den spiegel, een kinderportret. Moule, de agent van politie, maakte zich van deze drie voor werpen meester en liet een daarvan aan Maheurtier zien. //Is dat onze vriend?" vroeg hij. z/Ja," antwoordde Maheurtier, na een blik op het portret te hebben geworpen. z/Dat kan ons van dienst zijn," hernam Moule en met goed keuring van den commissaris stak hij de drie daguerreotypen by zich. In de slaapkamer heerschte een groote wanorde. Men doorzoekt het geheele vertrek, maar vond niets bizonders, daarna begaf men zich in het kabinet van Causson. In dit vertrek bevond zich niets dan een schrijftafel en daartegenover een secretaire. Maar hetgeen reeds oogenblikkelijk de aandacht van de bezoekers trof, was een zeer gekreukt papier, tot een bal ineengefrommeld, dat in een hoek op den vloer lag en daar, blijkbaar met een gebaar van ongeduld, was neergeworpen, hetgeen wordt gedaan met een brief, die den schryver niet bevalt. Moule raapte het op en overhandigde het aan den commissaris, die het volgende las //Mijnheer Maheurtier, Ik ben een lafaard, een misdadiger, ik heb uwe goedheden miskend, ik heb van uw vertrouwen misbruik gemaakt; het is nu reeds bijna een jaar geleden, dat ik u heb bedrogen. Ik vraag u niet om vergiffenis, daar ik die volstrekt niet verdien. Ik zal mij echter zelf veroordeelen. Wanneer mea echter tot de ontdekking kwam.... Ja, ik heb wel zeer veel geleden, mynheer Maheurtier, zeer veelIk heb niet meer geleefd van af den dag, dat ik voor de eerste maal gedurfd heb.... O, ik zal u niet tot zachtere gevoelens trachten te stemmen; en toch, mijnheer, verzeker ik u, dat men er rekenschap mee moet houden, welke beproevingen sommige menschen moeten doorstaan. Die betrekking van kassier is zoo gevaarlijk, ziet gij.... zij wordt niet goed ge noeg betaald. In den tegenwoordigen tijd, wanneer men vrouw en kinderen heeft, is men dikwijls in benarde omstandigheden..» en aan welke vreeselijke misleidingen is men blootgesteld z/Hij heeft gelijk," zeide Maheurtier, die onder het lezen blijken van hevige ontroering had gegeven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2