Fl H PM NIEUWS- EN ADVESTENTIEBLAD. Dinsdag 8 Juli 1890. No. *2150. ABOIIEMIITSPB.US: ADVERTEETIfiE: STADSNIEUWS. De Zanywedstrijd te Diisseldod. sl I N S Si- fll ii .1 'S II FEUILLETON. De Familie Causson. Hoofdagenten voor hei Buitenland; Compagnie Générale de Publicity Strangers G. LBA UB 3 J- Co.% JOHN F. JONES* Succ^ Paryt 31 bit Faubourg Monimarirt li-- Jaar^#$r. DAuBL Direoteuren-Uitggvsrs JT. C. PSSRBBCOM an .X. B. AVIS, Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20. ïraDco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummert-0.05. ▼an I5 reg-sls 50 Cents; iedere regel meer 10 eenta Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. VcleffocmstjaaisaBtaieB' 83%. Abonnementen en Advertentiës worden aangekomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en coorantiere. Haarlem, 7 Juli 1890. VERGADERING van den Raad der ge meente Haarlemop Woensdag 9 Juli 1890, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Verlof voor eene maand verleend aan den burgemeester. Aanvragen om ontsl-ag van onderwijzers en onderwijze ressen aan openbare lagere scholen. Adres A. H. Kappelhoff over herstelling zijmuur perceel hoek Barrevoetestraat. Goedge keurde besluiten. 2. Voorstel commissie strafverordeningen wijziging algemeene politie-verordening. 3. Idem, idem, idem. 4. Voorstel B. en WW. terugname van het Rijk van voormaligen stal voor zieke paarden in de Gasthuisstraat. 5. Id. id. op voorstel van den heer de Kanter tot wijziging der begrafenisverordeningen. 6. Id. id. iu gebruik geving lokalen ten be hoeve van eene breischool. 7. Id. id. ver ordening oprichten, hebben of gebruiken van klopperyen van tapijten. 8. Id. id. verhuring grond Kennemerplein. 9. id. id. voorbereiding onteigening duinwater leiding. 10. Id. id. boekhouden meisjes school voor middelbaar onderwijs. 11. Id. id. toekenning honorarium wegens onder wijs in schoonschrijven aan H. B. school voor jongens met vijfjarigen cursus. 12. Id. id. ruiling zolder in burgerschool, met advies commissie van financiën. 13. Id. id. verzekering van werklieden tegen ongelukken. 14. Benoeming van een tijde- lijken wethouder, tijdens eene te ver wachten gelijktijdige afwezigheid van den burgemeester en den oudsten wethouder, den heer dr. C. G. von Ree ken. 15. Id. ambtenaar van den burgerlijken stand. 16. Idem lid eommissie van financiën 17. Id. commissie stads bank van leening. V Men seint ons uit Düsseldorf dd. 6 Juli: Zooeven aangekomen. Prachtvolle op tocht. Omstreeks 90 banieren, waaronder zeer schoone. Vijf muziekkorpsen en rui tertroepen nemen deel aan den optocht. Het geheel wordt door militairen geës corteerd. De adelaar van //Crescendo" maakt een schoon figuur. Overal wordt hij met gejuich begroet en rüeermalen met bloemen bestrooid. De kreet //Leve Holland" weerklonk van alle kanten. Zoo dadelijk concours. Later meer. Door den //Volksbond" is een werkje uitgegeven bevattende een verslag van het verrichte over de jaren 1875 tot 1890het is geschreven door onzen stadgenoot den heer A. van der Voort Az., lid van het Hoofdbestuur en uit gegeven ter gelegenheid van de expositie van den Bond op de Veiligheids- tentoonstelling te Amsterdam. De leden va* het hoofdbestuur zijn reeds in het bezit van een exemplaar ervan, terwijl het verder aan ieder der leden van den Volksbond zal worden toegezonden. Wij komen er nader op terug. Den 13e Juli a. s. zal alhier een voet balwedstrijd gehouden worden door den Nederl. Voetbal- en Athletieken Bond, op het sportterrein //De Phoenix," uitge schreven door genoemden bond. Letteren en Kunst. Hans von Bülow komt dezen zo mer weder eenige tijd te Scheveningen en zal waarschijnlijk een paar concerten dirigeeren. Mad. Sigrid Arnoldson zal naar men berichtin den aanstaanden winter zes maal te Monte Carlo optreden en wel in //Rigoletto, Lucia, Somnam bule en Romeo et Juliette," waarvoor de beroemde zaugeres 30,000 francs zal ontvangen, een bedrag, (zoo schrijft men) dat te Monte Carlo nog nimmer door eene artiste werd genoten. Het 18e Nederl. Nationaal Zan gersfeest zal op 8, 9, 10 en 11 Augus tus e. k. te Arnhem worden gehouden. Een merkwaardig tijdschrift is ge sticht door den leidschen hoogleeraar G. Schlegel en den parijschen professor Henri Cordier. Het is getiteld Toung Pao* archivespour servir a l étude de V hist oir e, des languesde la géographie et de Véthnographie de VAsie Oriëntale: GhineJaponCoréeIndo-Chine, Asie centrale et Malaisie. Op den gekleurden omslag zijn onderscheidene karakters en figuren op de besproken landen betrek king hebbende, aangebracht. De oprichters verklaren in hunne voorrede dat ten opzichte van de studie van de volken van het verre Oosten in deze nog veel te weinig is gedaaner bestond bepaald gebrek aan een tijd schrift als dit en in die behoefte hebben zij willen voorzien. Reeds in de eerste aflevering vinden we artikelen van de heeren Schlegel en Cordier en dat zij bij hun streven reeds terstond steun heb ben ontvangeD, bewijst het voorkomen in deze aflevering van artikelen van Frie- drich Hirth, Henri Leduc, Rocher en anderen. De aflevering is 100 bladzijden in om vang en de artikelen zijn geschreven in de levende talen, om aan het tijdschrift een cosmopolitisch karakter te geven. Wij vernemen dat reeds zeer veel belang stelling in het tijdschrift wordt getoond; de in teekenaren zijn over geheel den aardbol verspreid. De italiaansche socialisten hebben aan Boito opgedragen het nieuwe italiaan sche socialistische volkslied op muziek te brengen. Inhoud Sempervirens no. 27Schom- burgkia tibicinis. Rhododendron Sou venir de J. H. Mangles, met een af beel ding. Dracaena Goldiena. Stapelia erectiflora. N. E. Brown. Uit de berg streken van Indië. V. Oude, groote boomen. Groote Orchideeën. Uien. Ingezonden. Tuinbouwberichten uit het Westland. Uitgaven voor de publieke parken en boomaanplantingen te Berlyn. Weeknieuws. Ver schillende mededeelingen, Antw. op het Vraagbord. Correspondentie. Inhoud Caecilia no. 15. Cho- piniana, door dr. J. De Jong. Het Pinksterfeest te Dusseldorp, door dr. P. Algemeene vergadering en driedaagsch Muziekfeest van de Maatschappij tot be vordering der toonkunst, te Haarlem. Binnenlandsebe berichten. Concerten, opera's enz.Amsterdam (La damnation de Faust). Rotterdam (Maatschappij t. b. d. t.Harmonie orkest). Bui- tenland8ch nieuws. Programma's. Erratum. Advertentiën. Aan het afscheidsdiner, ten paleize te Brussel gegeven, ter gelegen heid van de sluiting der werkzaamheden van de anti-slavernij bijeenkomst, was onze gezant, baron Gericke van Her wij nen, ter rechterzijde van Z. M. den Ko king der Belgen, den gastheer, gezeten. Wel een bewys dat ondanks het ge beurde ter conferentie waarbij de ne- derlandsche Regeering, zooals openlijk wordt erkend, volkomen in haar recht was de verstandhouding tussehen de beide regeeringen nog uitmuntend is. Volgens een gerucht, dat aan het Alg. Handelsblad uit Brussel wordt bericht, zou de heer Gericke van Her wijnen zijn ontslag hebben gevraagd als nederlandsch gezant in België. Wij kunnen hierbij voegen zegt de Avp. dat wij, na inlichtingen uit de bel- gische hoofdstad te hebben ontvangen, goede reden hebben om dit gerucht niet onwaarschijnlijk te achten. Voorshands meenen wij ons echter te moeten bepalen tot de mededeeling, dat, wanneer het ge rucht zieh bevestigt, mon de aanleiding tot de ontslag-aanvraag van baron Gericke van Herwijnen schijnt t® moeten zoeken in verschil van inzicht tussehen hem en onze regeering in zake de kwestie be treflende de anti-slavernijconferentie. Aan den bode van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Michel de Fooy werd Vrijdag op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijne be trekking, met ingang van 1 jSeptem- ber a.s. Gedurende eene lange reeks van jaren heeft //Michel" zoo werd de em zijne eigenaardigheden algemeen bekende hup- sche man in de wandeling genoemd zich onderscheiden door ijverige en ge trouwe plichtsbetrachting. De Tweede Ka mer gaf het bowijs, dat zij die hoedanighe den op prijs stelde; aan De Fooy werd een fraaie fauteuil en een prachtig gou den remontoir-horloge, met dito ketting, tot aandenken geschonken. De voorzitter der Kamer en de huishoudelijke commis sie boden hem dit aan onder eene hartelijke toespraak van eerstgenoemde. Door den burgemeester van Nijmegen is het volgende schrijven van jhr. S. M. S. de Ranitz, adjudant en particulier secretaris van Z. M. den Koning, ontvangen en aan de ingezete nen bekend gemaakt: uHet Zoo, 2 Juli 1890. Ingevolge de bevelen van Hare Ma jesteit de Koningin, heb ik de eer Uw WelEdelGestr. Hoogstderzelver oprech ten dank te betuigen voor de vele be moeiingen door u genomen by gelegen heid van het bezoek van Hare Majesteit en Hare Koninklyke Hoogheid, Prinses Wilhelmina, aan de stad Nijmegen. Hare Majesteit verzoekt Uw WelEdel Gestr. aan allen, zoowel te Nijmegen als in de omstreken en nabnrige ge meenten, die hebben medegewerkt de Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses eene schitterende ontvangst te bereiden, daarvoor den dank van Hare Majesteit te willen overbrengen. Hare Majesteit stelt de hartelijke ont vangst van allen en de volmaakte orde, die overal heerschte, op d.n hoogsten prijs en verzoekt Uw WelEdelGestrenge met name aan die inwoners, welke zich zoo buitengewone moeite gaven hunne straten en woningen een feestelijk aan zien te geven, de verzekering te willen geven dat Hare Majesteit en Hare Ko ninklijke Hoogheid daarvoor in hooge mate gevoelig waren. Het bezoek van Hare Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid aan uwe schoone stad en prachtige omstreken, heeft lij de Hooge Bezoeksters in alle opzichten de aangenaamste herinnerin gen achtergelaten. Aan allen, zonder onderscheid, zegt Hare Majesteit hartelyk dank. Indien de feest kinder-can- tate op den aanstaanden Prinsessedag te Apeldoorn voor H. K. H. wordt uitge voerd, zal deze door den componist Carl Bouman zelf gedirigeerd wordeD. Deze cantate, woorden van M. van Zanten, is voor kinderkoor, sopraan en baryton-solo en orchest. Het koor zal uit 140 kin deren bestaan. Voor de sopraan-solo heeft mej. C. F. uit Haarlem zich bereid ver klaard, terwijl de heer H. C. Oflenberg te Apeldoorn de baryton-solo op zich zal nemen, en thans de studie van het koor leidt. Naar de Ing. verneemt, is de civ.-ing. H. P. J. de Vries, ing. bij de Unterweserkorrektion te Bremen, ben. tot ing. bij de gemeentewerken te Bremen, af deeling //Canalisation". Door den gemeenteraad van Strijen is besloteD, dat voortaan aan de le openbare school aldaar ook des Woensdagsmiddags school gehouden zal worden. Het hoofd dier school krijgt daarvoor ƒ300 verhooging van traktement. V olgens een adv. in een der amsterdamsche bladen is er in een café in de buurt der hoofdstad alle avonden m a t, i n e By het onweder van Zater- dag sloeg te Krimpen aan de IJsel de bliksem in de schuur, gevuld met hooi, van den landbouwer G. Oudenaarde. Een der kinderen, een jongetje van 8 jaar, werd getroffen en was spoedig een lijk. Door de werking van vier spuiten gelukte het den brand tot de schuur te beperken. Naar wy Ternemen bestaat het voornemen om de kazernes te Venloo uit te breiden en er het geheele 2e reg. huzaren, waarvan thans het 3e en 4e eskadron te 's Bosch, de hoofdadminis tratie en het depot eskadron te Haar lem gestationneerd zijn, garnizoen te doen houden. (-dvp.) De politie te Zwolleheeft weder proces-verbaal opgemaakt tegen een kleermaker, die een 12-jarigen jon gen in zyn dienst had zonder voorzien te zijn van de bij de wet voorgeschre ven arbeidskaart. Donderdag kwamen te En schede de majoor van den generaleir staf en de kapitein, beiden uit Arnhem, ten einde met den burgemeester van En schede te besprekenwaar in begin September vermoedelijk de groote ma noeuvres zullen plaats hebben. Te Enschede worden ingekwartierd Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Ilautin. 36) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XIII. Be huiszoeking. Een half dozijn sleutels hingen aan een sleutelring aan het slot van de secretaire. De commissaris maakte er zich van meester en opende de secretaire. Alle papieren, welke zich daarin bevonden, werden ingezien en in beslag genomen. Moule was hierin behulp zaam. Plotseling staakte hij het werk, alsof hy iets bizonders had gevonden; hij overhandigde dan ook aan den commissaris een voor werp, dat zijn aandacht in het bizonder had getrokken. Het was een zeer elegant visitekaartje met een gravenkroon en den naam z/Yte Léonce de la Coudraye." En onderaan met potlood deze woorden ffL... wordt ongeduldig en bedreigt ons; morgenochtend om acht uur bij mij, denk er om." De commissaris was ongeiwijield evenzeer verrast als de politie agent, want hij maakte een gebaar, dat de hoogste verbazing te kennen gaf, dacht een oogenblik na, nog steeds zijne oogen op het kaartje gevestigd houdende. z/Dat zou zeer toevallig zijn!" zeide Moule, op half luiden toon. De commissaris antwoordde niet, maar het bleek duidelijk ge noeg, dat hij veel waarde hechtte aan dit kaartje, daar hij het met de meeste zorg terzijde legde. Dit alles had slechts een kort oogenblik geduurd en zonder dat de andere aanwezigen er iets van hadden bemerkt. Roché zocht in alle hoeken en gaatjes naar voorwerpen, die tegen den kassier zouden kunnen pleiten. Wat Maheurtier betreft, met den arm op den schoorsteenmantel geleund, keek hij, in droevig gepeins ver zonken, om zich heen. Van al degenen, die zich daar bevonden, was hij de eenige, wien het verdwijnen van den kassier onmiddellijk trof; de dief stal, waarmee de politie zich bemoeide, zou hem tot nadeel strek ken en hem wellicht een hevigen schok in zijne financiën geven; toch gevoelde hij medelyden en deernis voor den man, die zijn vertrouwen had genoten en zoo langen tijd met hem had samen gewerkt. De commissaris ondervroeg den portier, wiens verklaringen niets bizonders bevatten en aldus luidden//Causson en zijne vrouw leefden zeer eenvoudig en ingetogen.... nooit deden zy onnutte uitgaven. Slechts twee of drie keer was hij des nachts buitens huis gebleven, waarachijnlijk wegens belangrijke bezigheden aan het kantoor. Bezoek kwam er niet, dan nu en dan de familie Urbain, zeer fatsoenlijke burgermenschen. In den vorigen zomer had een zekere vicomte de la Coudraye tot twee of drie keer toe een bezoek by hen willen maken en had dan zijn kaartje achter gelaten. Ten tweeden male werden nu de nasporingen met de uiterste nauwkeurigheid hervat, maar er werd niets gevonden, waaraan bizondere waarde kon gehecht worden. Achter de deur van de slaapkamer vond Moule evenwel een stuk papier, dat voor het grootste gedeelte verbrand was, zoodat hy het met de uiterste voorzichtigheid opzocht. Op het gedeelte, dat door de vlammen was gespaard, kon men lezen naam verloren gaan...." ....//ik wil niet, dat hij hem ooit draagt. Nooit mag hij weten...." ....//het leven onbevlekt ingaan...." ....ween valschen naam, welken gij maar...." En verder: ....//Vaarwel, mijne dierbare, in innig...." ....//laatste gedachte is voor u en vcor...." Dit was alles. Er heerschte een oogenblik van stilzwijgen. «Die man heeft zich ongetwyfeld van het leven beroofd," zeide Maheurtier droevig. Een glimlach vol ironie speelde om de lippen van Moule; Ma heurtier zag het en mompelde z/Er zijn gevoelens, die sommige menschen nooit zullen be grijpen."

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1