Stanley's boek. 1700 manschappen infanterie, één gene raal, 15 kolonels en 105 officieren. Van daar zijn de heeren naar vertrokken. minderheid door, dat het de familiën vrij moet staan hare patiënten te bren gen in eene godadienstiger omgeving, dan waaraan zij moeten worden ont- Prorinoiale Stateu m Noord-Holland. In de Vrijdag om half een gehouden zitting der Provinciale Staten werd rap port uitgebracht over de volgende onder werpen de ontwerp-begrooting der kosten van het provinciaal bestuur van 1891, voor zooveel het rijksbestuur is de begrooting over de enkel provinciale en huishoude lijke inkomsten en uitgaven over 1891 hot voorstel tot heffing van opcentende voordracht tot verhooging van de jaar wedde van den ambtenaar op het bureau van den hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat; de rekening van Mee- renberg over 1889; de supplefcoire be grooting voor 1890 ten behoeve van dat gesticht; de begrooting voor idem over 1891; de voordracht om weder voor den tijd van 5 jaren pensioen te verleenen aan de weduwe van wijlen den voor- maligen provincialen archivaris; de voor dracht om subsidie voor de uitgave van het jaarboekje; de voordracht voor idem ten behoeve der industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdamde voordracht voor idem ten behoeve van het conservatorium te Amsterdam; de voordracht voor idem ten behoeve van de teekensehool der vereeninging //Con cordia inter Nos" te Amsterdam; de voordracht voor idem ten behoeve eener door afbeeldingen toegelichte beschrijving van kunstmonumenten in Noord-Holland; eene voordracht van idem ten behoeve van het onderhoud der wegen en vaarten tusscheD de zes noordhollandsche steden; eene voordracht van idem ten behoeve van eene haven te Oude Schildeene voordracht van idem voor den aanleg van eene haven te Wieringen; over het nader rapport van Ged. Staten op het voorstel van den heer mr. Th. Heems kerk c. a.; idem op het rapport van Gedep. Staten omtrent de regeling van den pharmaceutisehen dienst te //Mee- renberg''idem omtrent da ontwerpen tot wijziging der reglementen van den polder de Monnikemeer; de banne Oudykhet Hoogheemraadschap Rijnland; den Bennebroekerpolderhet Geestmer- ambacht; den polder Assendelft; den Zuid-Wijkermeerpolderde banne West woud; den polder Katwoude; de strijk molens de Schagerkoggeden polder de Zeevang en de banne Hoog- en Laa; Zwaagdijk. Al deze onderwerpen worden door commissies behandeld. Verder werd het rapport der afdee- lingen uitgebracht op de voordrachten van Ged. Staten omtrent het verleenen van subsidie voor den aanleg van een lokaalspoorweg tusschen Alkmaar Hoorn (aanvrage van de heeren C. Bos man en mr. A. P. de Lange), en de aanvragen van de heeren W. H. Arkes en mr. D. Cosman, om subsidie voor den aanleg van eene stoomtram tusschen dezelfde plaatsen. Rapporteurs de heeren De Boer, P. van Eegheu, Portielje, Mouthaan en Den Tex. Omtrent de ontwerp-begrootïngen, de rekeningen, de voordrachten voor subsi die en de reglementen voor polders, bannen en koggen, die in handen van commissies waren gesteld, werd goed gunstig geadviseerd, behalve op de sub sidie van de teekensehool der vereenï- ging //Concordia Inter Nos," die niet van provinciaal belang werd geacht, waarom werd voorgesteld deze subsidie te weigeren. Over het voorstel-Heemskerk c. a. werd een uitvoerig rapport uitgebracht. De meerderheid stelde voor te besluiten, zooals Ged. Staten adviseerden, omdat er geen sprake kan wezen van rechtsonge lijkheid en onbillijkheid. Vermogenden hebben evenmia het recht plaatsing in een bepaald gesticht te eischen als on vermogen den. De finaneieele gevolgen zullen grooter wezen dan de voorstellers aangeven, want gaat het gevoelen der trokken, dan zullen er velen elders ver pleging willen, zal //Meerenberg" wor den leeggepompt en de belastingschuldi gen op hooger lasten worden gejaagd. De meerderheid adviseert daarom, aan het voorstel de goedkeuring te onthou den. Eveneens wordt geadviseerd omtrent de aanvraag om in //Meerenberg" een geëxamineerd apotheker aan te stellen, daar ook de toestand daar niet is in strijd met de wet. Het adres der Neder- landsche Maatschappij voor pharmacie zal dus voor kennisneming worden aan genomen. De staten komen a.s. Dinsdag te half- twaalf uur weder bijeen tot verkiezing van 2 leden der Eerste Kamer en tot be handeling der voorstellen. Omtrent de subsidie voor den locaal- spoorweg AlkmaarHoorn met subsi dieaanvragen voor tramwegen werd nog geen rapport uitgebracht. aangeklaagde russische nihilisten tot 3 jaren gevangenisstraf en 200 frank boete veroordeeld, behalve de vrouwen Rein- stein en Bromberg, die vrijgesproken werden. Volgens de National-Zeitung is er tus schen Engeland en Italië eene overeen komst getroffen, waarbij Engeland het tot dusver door Italië uitgeoefende be schermheerschap over Somali-laod over neemt en Zeila, aan de golf van Aden, aan Italië afstaat. Het nieuwe spaansche kabinet is al dus samengesteldCanovas, president van den ministerraadSilvela, Binnen- landsche Zaken; Villaverde, Justitie; Cosgayon, FinanciënIsasa, Openbare Werken generaal Azdarraga, Oorlog generaal Beranger, MarineFabre, Koio- niëu hertog van Tetuan, Buitenlandsche Zaken. De ministers hebben den eed VISSCSiERIJ. Nieuwediep, 5 Juli. Door 33 bor ders en beugers werden heden 10 tot 40 groote, 5 tot 20 kl. tongen, 1 tarbot, 3 tofc 12 roggen, 2 tot 6 mandjes kl. schol 1 tot 5 manden schar aangevoerd gr. tong gold 65 k 70 c., kl. id. 25 c., tarbot ƒ8.50, rog 70 c. per stuk; kleine schol ƒ4 per mandje en schar ƒ6 per mand. ^OLIFIËK ÜÏEItZlöiT. De grieksche gezant te Constantinopel heeft, evenals de Servische gezant, aan de Porte mondeling eeue nota medege deeld met betrekking tot de bulgaarsche nota. Uit Constantinopel wordt aan de Daily News gemeld dat de britsche zaakgelas tigde een krachtig betoog aan de Porte heeft ingediend over deu gevaarlijken toestand in Erzeroem. Hij verzoekt dat er maatregelen genomen zullen worden tot bescherming van leven en eigendom men. In een regeerings-firman worden de Armeniërs vrijgesproken van de aanklacht van samenzwering, en wordt gelast dat de schuldigen gestraft zullen worden. Aan het meer van Scutari heeft een bloedige strijd plaats gehad tusschen turk- sche en montenegrijnsche groepen. Om deze reden, alsook van wege de armeni- sche kwestie, heeft de russische gezant zijn vertrok uitgesteld. Houten betrekkelijk onteigeningsrechte. wijzigingswetten personeele belasting;/, herziening besmettelijkeziektenwet; g. wet suikeraccijneJu Legerwet. 6. Conclusion vaa uitgebracht® versla gen: nota op de adressen betrekkelijk verkoop Pikmeer enz. 7o. Motie van orde-Van Houten, betreffende koffiemonopolie. 8. Interpellaties nog aanhanging: a. van den heer v. Kerkwijk, betrek kelijk het gebeurde te Bassorah; b. van den heer Seyffarat, betreffende het leger- commandementcvan den heer Brant- zen v. d. Zyp, betrekkelyk de heffing van 'oodsgelden op de Schelde. Kiesdistricten. Eindverslag is uitgebracht over het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet. Een lid der Commissie van Rappor teurs sprak het verlangen uit, dat de minister van Binneslandsche Zaken, vóór de openbare behandeling van het wets ontwerp, alsnog aan de Kamer zou over leggen eene opgave van de cijfers der bevolking van de verschillende kiesdis tricten, in dit wetsontwerp bedoeld, en hot aantal kiezers in elk dier districten, beide op 1 Jaauari 1890. In darkest Africa. ,/L e t t h o r e be light". De memorie, waarin door leden van het engelsche Lagerhuis aangedrongen wordt op het verwerpen van het en- gelsch-duitsche tractaat, wordt door velen onderteekend. Zij verzetten zich tegen het afstaan van Helgoland, maar vinden het daarvoor verkregen aequivalent voeldoende. Zij maken bezwaar tegen het doen van verdere conoessiën op Ma dagascar aan Frankrijk en tegen de uitbreiding van het duitsche gebied in Zuid-Afrika. Zij beweren dat er zich slechts honderd Duitschers in Damara- land bevinden, aan wie de belangen van een half millioen blanken in Zuid-Afri- ka niet opgeofferd mogen worden. De oppositie in het Lagerhuis zal voorstel len de bekrachtiging van het afstaan van Helgoland hiervan te doen afhangen, of drievierde der eilandbewoners er in toe stemmen. Dinsdag zal lord Salisbury eene afvaardiging van kooplieden uit Zuid- Afrika ontvangen, die bezwaren tegen het tractaat met Duitechland hebben. Het oifieieele blad bevat een besluit, machtigende den goeverneur van Britsch Bechuanenland tot het uitbreiden van het gezag der Koningin over het gebied ten noorden dezer landstreek, westelyk van de Transvaal en Matabeleland. De Treisinnige Zeitung beweert dat de duitsche keizer in den nacht van den 25en Juni op zijne reis van Kiel naar Berlijn op het station Schwarzenbeek bij Friedrichsruh een langdurig onderhoud met Bismarck over den bestaauden alge- meenen politieken toestand schijnt gehad te hebben. Toch is dit bericht niet bizonder geloofwaardig, maar het komt uit eene vertrouwde bron. Met de officieele tijds opgaven in de hofberichten is het niet in strijd, want volgens deze is de keizer des avonds te tien uur uit Berlijn ver trokken en eerst 's morgens te negen uur te Kiel aangekomen, terwyl een gewone sneltrein niet meer dan uur voor de reis noodig heeft. Het is thans bekend geworden dat zich in den laatsten tijd een aantal binnen- en buitenlandsche journalisten tot Bis marck gewend hebben om een onder houd, doch dat zij allen een gelijklui dend, gedrukt, afwijzend antwoord ont vingen. De rechtbank te Parijs heeft al de W etge veilde Macht. TWEEDE KAMER. Stand der werkzaamheden bij den aan vang van het reces. lo. Wetsontwerpen waarover het ver slag is uitgebracht maar die onafgedaan zijn gebleven: a. Bepalingen betreffende rijkswater staats werkenb. grensverandering tus schen Biervliet, IJzendijke, Philippine, eDZ.; c. bekrachtiging van een verkoop aan de Leeuwarder Waterleidingmaat schappij; d. overeenkomst met Groot- Brittannië betrekkelijk het handels- en scheepvaartverdrage. wijziging van de kieswet; f. overeenkomst-Croll betrek kelijk bataviasche havenwerken. 2o. Wetsontwerpen waaromtrent het antwoord is ingezonden en het verslag nog is vast te stellen: a. bepalingen betrekkelyk de vrye be schikking door werklieden over hun verdiend loon. (Hieromtrent is ook nog een wetsvoorstel-Domela Nieuwenhuis aanhangig); b. voorstel-Bahlmann be trekkelijk de graanrechten. 3o. Wetsontwerpen waarvan het voor- loopig verslag is vastgesteld en het ant woord wordt ingewacht: a. Indische rekening over 1878; b. verkoop sterken drank op de Noordzee; c. wijziging rechterlijke organisatied. tolheffingen op wegen en vaarten uitvoering art. 152 Grondwet (militaire inundatiën); heffing van invoerrecht naar de waarde enz.; gaanvaring of andrijving op de openbare wateren; h. verklaring met Duitschland betrekkelijk den handel in vrouwen en meisjes; i. regeling van de brievenpostery. 4o. Wetsontwerpen in de afdeeliugen onderzocht: a. Indische rekening over 1879; b. idem over 1880. 5o. Wetsontwerpen nog te onder zoeken: a. Indische rekeningen over 1881 tot en met 1885; b. Uitvoering van art. 187 der grondwet (staat van oorlog en be leg) c. wetsvoorstel-Bahlmann betrekke lijk den zoutaccijns; d. voorstel-Van Hebben wij in het eerste gedeelte der bespreking van Stanleys boek gezien, hoe onverschillig de egyptische regeering bleef ten opzichte van hetgeen in Soedan plaats greep, toen het Emin-eomité bij haar om ondersteuning uanklopte, bleek zij tot eene geldelijke bijdrage wel bereid te zijn. Zij versterkte namelijk het fonds, waaraan door Sir William Mackinnon met niet minder dan 2000 pond sterl, werd deelgenomen, met 10,000 p. sterl, De bekende barones Burdett-Coutts 100 pond sterling. Toen de zaak eenmaal beklonken was, maakte Stanley terstond zijn toebereid selen. Als staf koos hij zich luit. W, Grand Stairs, de heeren William Bonny en John Rose Troup, majoor Edmund Margrave Barttelot, kapitein R. H. Nel son en eindelijk de heeren A. J. Moun- teny Jephson en James S. Jameson. Bijna al deze heeren hadden reeds ten volle hunne sporen in Afrika verdiend. In breede trekken wordt in het werk beschreven, waarin Stanleys toebereidse len bestonden. Wij gaan deze passages echter voorbij en vormeiden, dat Stanley den 21sten Januari 1887 uit Londen ver trok, om den 27sten van dezelfde maand te Alexandrië aan te komen, waar dr. T. H. Parke zich bij de expeditie aan sloot. Te Cairo vernam Stanley verschil lende bizonderheden omtrent Ernin, o.a. dat hij zeer lang, mager en in hoogen graad bijziende was; verder dat hij ver scheidene talen sprak, als het turksch, arabisch, duitsch, transch, italiaansch, en- gelach en verscheidene afrikaansche dia lecten. Emin» ouderdom was toen 47 jaar. Den 3den Februari verliet Stanley Cairo, om den 20sten Mombassa en ver der den 22aten Zanzibar te bereiken. In laatstgenoemde plaats ontving hij het bezoek van den bekenden Tippo Tib. Stanley was er in geen acht jaren weest en vond er o. a. een nieuw Door den sultan werd iiij zeer hartelijk ontvangen. Uit een brief aan Emin blijkt, dat het expeditiekorps bestond uit 600 inwoners van Zanzibar, en dat Stanley nog juist zooveel arabische dragers uit Centraal- Afrika dacht aan te werven. Stanley besloot zijn schrijven met den wenseh, dat hij Emin-pacha behouden mocht aantreffen in de nabuurschap van Uganda. Ziende, dat te Zanzibar alles door Ed mund Mackenzie zóó goed en zóó snel was geregeld, dat de Madura geheel ge reed was de expeditie op te nemen, re gelde Stanley nog tal van andore zaken. Daaronder behoorde ook de verhouding tegenover Tippo-Tib. Wat dezen laatste betreft, verklaarde Stanley, dat hij thans vrij wat meer te beduiden had dan in het jaar 1877, toen hij met do expeditie meeging, die de Congo aanvankelijk zou afzakken. Stanley noemt Tippo-Tib den onge- kroonden koning van de streek tusschen Stanley-Falls en Tangkniba Labo. Vernomen hebbende, dat Emin-pacha meer dan 75 ton ivoor bezat, sloot hij met Tippo-Tib een overeenkomst, waarbij f deze hem 600 dragers gaf voor 6 pd. st. elk, van Stanly-Falls naar Lake Albert, viee-versa. Tippo-Tib werd benoemd tot goever neur van Stanley-Falls, tegen een be paald honorarium, dat maandelijks te Zanzibar zou worden betaald. Eindelijk is Stanley met de Madura in zee gestoken. Uit een particulier schrij ven, verzonden van boord van het schip, vernemen wij, dat onder de ,/kleine be zigheden", die hij te Zanzibar had af te doen, o. a. ook behoorde den sultan over te halen om de overeenkomst met Mac kinnon, waarvan al zóó langen tijd sprake was geweest, te onderteebenen. Bij de herinnering daaraan ontsteekt Stanley in vaderlandache opgewondenheid. //Ter wijl de Duitschers een prachtige streek ten oosten van Zanzibar hebbenis het niet meer dan billyk, dat Engeland wat geniete van de //proteetie", die het aan Zanzibar sinds 1841 \erleend heeft. Frankrijk heeft een kolossaal stuk in West-Afrika. De geheele wereld heeft goedgevonden, het rijk van koning Leo pold te erkennen, waaraan hij een mil lioen pd. st. heefy besteed, als den onaf- hankelijken Congostaat. Portugal, dat een verstokte brompot is, die weinig doet, dat weinige aog op illiberale wijze, is even gracieuselijk behandeld door de europeesehe mogendheden. Maar Enge land, dat zijne ontdekkingsreizigers heeft uitgezonden Levingstooo. Burton, Speke, Grant, Baker, Johnston, Thomson, Elton, enz., heeft niets verkregen en toch heeft misschien geen volk zooveel belang in het Donkere Werelddeel en er zooveel voor gedaan, als juist Engeland." Stanley roemde in dezen brief zeer de inrichting en het comform van de Madura. Hy meldt voorts enkele bizonderheden omtrent zijne officieren, die hem zullen vergezellen. Barttelot teekent hij als al te voort varend, te driftig, te opgewonden. Hij zegt//de kostelijkste man ter wereld zou hij zijn, die Barttelots geest en voortvarend heid had, en die tegelijkertijd op het juiste oogenblik zich zou aanmelden, wanneer hij noodig was." Overigens roemt hij allen zeer. Van Bonny verklaart Stanley, dat hij //de soldaat is. Initiatief bezit hij niet. Hij schijnt duchtig gedrild te zijn." Den 18en Maart kwam de Madura by den mond van de Congo en wierp haar anker uit op ongeveer 200 yards van Banaaa. Men ontving hem daar met de meeste verbazing, daar men hem niet vóór den 25n verwacht had. Stanley maakte nu de noodige schikkingen, waar bij het duitsche schip K. A. Nieman aldus genaamd naar een jongen man, kort daarvoren t© St. Paul de Loanda ovorleden te zijner beschikking zou worde® gesteld, voor den overtocht van 230 mannen naar Mataddi. Bovendien kon hij over de Albuquerque en de Serpa Tintovan de British Congo, beschikkea. Aldus kon Stanley er op re kenen, Banana met 680 man en 160 ton ladiDg den volgenden dag te zullen ver laten. Den 21 n Maart kwam de expeditie te Mataddi aan. De portugeeache boot Ca- cungo bracht majoor Barttelot, Jephson, en vele Soedaneezen en Zanzibarieten aan, en kort daarop kwam met de Heron de rest van de lading, aan boord van de Madura gelaten. Op den volgenden dag verscheen ïngkom met 220 dragers, te gen de belooning van een sovereign per man aangenomen, om de goederen tot aan The Pool te brengen. Luitenant Stairs deed proeven met zijne //Maxim automatic gun", die 330 schoten in de mi- Het onderzoek was nu afgeloopen en men maakte zich reeds gereed, om het huis te verlaten, toen de portier kwam aansnellen en uitriep: z/Daar komt madame Causson." Een oogenblik later trad Clómence werkelijk binnen. Zij zag zeer bleek, was vermoeid en uitgeput. Wat haar hier heen dreef was niet zooals Moule vermoedde, die koortsachtige nieuwsgierigheid, die den schuldige doet ronddolen in de nabijheid van het tooneel zyner misdaad, evenmin was het die noodlottige aantrekkingskracht, die de plek, waar hij geleden heeft en groote rampen hein hebben getroffen, op hem uitoefenenzij kwam slechts om het een en ander mee te nemen, wat zij nog achtergelaten had. Toen zij bemerkte dat hunne woning in beslag was genomen en bij het zien van die mannen, wier aanwezigheid aldaar haar geen verwondering behoefde te baren, bleef zy een oogenblik als verplet staan, vervolgens werd haar gelaatskleur nog bleeker, en zij begon zoo hevig te trillen, dat zij bijna ineenzakte. Maheurfcier, die naast haar stond, steunde haar en geleidde haar naar eene sofa. Toen zij weer eenigszins tot kalmte was gekomen, wendde zich hare blikken naar den schoorsteenmantel; de portretten waren weg.... Zij begreep alles en slaakte eene diepen zucht. Maheurtier was met deernis bewogen bij het zien van deze rampzalige vrouw. Hij was van meening, dat het wreed zou zijn haar op dit oogenblik te ondervragen en halt fluisterend verzocht hij den commissaris haar ten minste een paar uur rust toe te staan. Deze wilde hiervan echter niets weten; hij wilde integen deel van deze zwakheid en toestand van afmatting gebruik maken, door haar eene volledige bekentenis met de noodige aanwijzingen te ontlokken. Het verhoor duurde bijna twee uur. Het duurde des te langer en was des pijnlijker, omdat mevrouw Causson niets kon zeggen, daar zij niets wist en men haar voortdurend tot de bekentenis wilde dwingen, dat zij medeplichtig was aan de misdaad van haar echtgenoot. Zij was bewonderingswaardig, toen, nadat de commissaris wel tien keer had beweerd, dat de misdaad van Causson haar wel eerder bekend was dan dien morgen, zij uitriep: //Onmogelijk, zegt gij En hoe zou ik het geweten hebben hij heeft het voor mij verborgen gehouden, hij wilde zich van het leven berooven, zonder mij zijn misdaad bekend te hebben Kunt gij dat niet begrijpen En hoe zou ik iets hebben durven ver moeden, ik, die hem liefhad, want hij was zoo goed, zoo onbaat zuchtig Ja, wat gij ook van hem vertelt en wat hij ook moge gedaan hebben I O, mijn God l hoe was het mogelijk Wij wa ren zoo gelukkig En zij schilderde ons hun vervlogen geluk, hun verwoeste toe komst met zulke vurige trekken, met zulke oprechte wanhoops kreten, met zulke welsprekende tranen, dat zelfs de mannen van de politie bewogen waren; Moule zeide binnensmonds z/Hm dat moet wel waarheid zijn Hij, Moule, wist nu van deze zaak zooveel als hij wilde weten. Hij nam den commissaris een oogenblik terzijde en met eene ver trouwelijkheid, waaruit toch ook eerbied sprak, zeide hij op fluis terenden toon: z/Het is ongetwijfeld geen sluwe 6chelm; het wordt tyd, dat ik hem ga opsporen; ik moet u verlaten." //Waarheen gaat gij?" z/Naar zijn geboorteplaats, Joigny. Die fatsoenlijke misdadigers keeren altijd, evenals de hazen, instinctmatig in hun nest terug. Hij zal zyn vader willen omhelzen', hem vergiffenis vragen.... en andere onzin meer Morgen zal ik hem wel snappen. Wat zijn vrouw betreft, gij zult haar niets ontlokken. Zij zou zich liever laten doodmartelen dan u zeggen, waarheen haar echtgenoot is gevlucht. Ik ken zulke vrouwen; zij zijn moediger dan tien mannen." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2