NIEUWS- EN AD VERTEN ÏIEBLAl). Dinsdag 15 Juli 18&0. No. 2156. De Familie Causson. 8e Jaargang". HAARLEM'S DAGBLAD A30IHEMMTSPKIJS: Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.06. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoannu-smwer J ADVERTEITTIS*: -ran 15 regelt 50 Cents; iedere regel meer 10 eent» Groote leiter* naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenoxneM door onze agenten en door alle boekhandelaren, en conrantieruc Direotenrön-Uitgeveri J. C. PEEREBOOM ©n J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Ccnérah is Ptibliciii Etr angers GLDATJBM Co., JOHN F. JONF8, 8uccParijs 31 bit Faubourg Montmartrs, De feestcommissie van de Koninklijke SJcderta fel „ZANG JEN VRIENDSCHAP" verzoekt ons ter kennis van de ingezetenen te brengen, dat met wijziging van den reeds in de bladen vermelden weg en ook van dien welke is aangegeven in den Feestgids, thans BESLIST is vastgesteld dat de groote op tocht der deelnemende Zangver- cenlglngen, op Zaterdag 19 dezer, na opstelling, den volgenden weg zal nemen Sportterrein PhoenixPark laan JanswegStatlonspSeln Kruisweg, Nieuwe Gracht (noord zijde), Brug Jansstraat, Nieuwe Gracht (zuidzijde), Kruisstraat, Bartclforlsstraat, Groote Markt, Groote HoutstraatVerwulft (zuidzijde) GierstraatGroote Houtstraat, Ged. Oude Gracht (noordzijde), Spaarne, Damstraat, Soc. Vereenlglng. Ten hoogste zouden de Ingeze tenen de feestcommissie ver plichten met door het uitsteken der vlaggen de feestelijkheid te verhoogen. S T A S N E U W S. Haarlem, 14 Juli 1890. Het aan den heer Fr. Lieftinck aan geboden beschermheerschap over de sinds November 1875 hier ter stede bestaande postduivensocieteit „de Snelvlioger" is door hem welwillend aanvaard. Door de architecten A. en J. A. G. van der Steur alhier, is aanbesteed de bouw van 151 woonhuizen in het wes telijk kwartier dezer gemeente, voor de Coöperatieve Bouwvereeniging „de Toe komst". Het werk is gegund aan den heer H. London. Het orkest van da Hollandsche Opera, onder directie van den heer C. van der Linden, gaf Zondagavond een concert in de soeieteit „de Phoenix". De in grooten getale opgekomen leden genoten blijk baar veel van de degelijke en afwisse lende muziek, welke ten gehoore werd gebracht't is dan ook niet oneigenaar dig om, nu het opera-seizoen zoover ach ter den rug ligt en wij misschien gedu rende de kermis wel een bezoek van de Holl. Optra zullen krijgen, het orkest van deze opera gedurende een vrij schoo- nen zomeravond nog eens te genieten. De directie der „Phoonix" daarvoor allen dank! De Nederlandsche Voetbal» en Athletieke Bond. Zondag had op het sportterrein „de Phoenix" alhier een wedstrijd plaats, uitgeschreven door bovengenoemden bond, volgens hel programma in ons vorig nummer medegedeeld en door prachtij weder begunstigd. De deelneming was vrij groot en de opkomst van het publiek, bestaande uit leden en belangstellenden, overtrof de verwachting; vooral het jongere geslacht was ruim vertegenwoordigd. Te één ure nam de wedstrijd een aan vang. Er kwam eene wijziging in het programma, omdat men zeer terecht meende, dat het beter was eerst de groote afstanden te laten loopen en daarna de korte banen en diensvolgens werd no. 7 van het programma, wedstrijd over 1609 M., no. 3. Het hardloopen is een tak van sport, die in de laatste jaren meer en meer beoefend wordt en als een onderdeel van andere sport, zooals hardrijden op schaat sen, wielrijden enz., kaa worden be schouwd, daar het longen en beenen be langrijk versterkt. Er werden fraaie races gemaakt en eenige malen kranig „gespurt". De uitslag was als volgt. Hardloopen. I. Afstand 350 M. Ie pr. W. Spinks (Bennebroek) tijd 482/s sec.; 2e pr. John J. Meijer (Rotterdam, C. en F. C. Con cordia) 49 sec.; 3e pr. H. Eysvogel (Rot terdam, V. Y. Rotterd.) 50Vs sec. II. Afstand 100 Yards (91 M.) Ie pr. W. Spinks 105/s sec.; 2e pr. P. W. Cal- koen (Haarlem H. F. C.) 10\6 sec.; 3e pr. John. J. Meijer 104/s sec. III. Afstand 1609 M. Ie pr. Quatr' Back (Haarlem) 5 min. 12 sec.; 2e pr. Distance, 's Hage, (H. G. en S. V. Olym- pia) 5 min. 143/s sec.; 3e pr. C. Witte- veen (Excelsior, Haarlem) 5 min. 153 6 8. IV. Afstand 402 M. met hindernissen. Ie pr. W. Spinks, 1 min. 6Vs sec.; 2e pr. H. Eijsvogel, 1 min. 64,5 sec.; 3e pr. R. C. Broekmeijer 1 m. 715 sec. V. Consolatie-prys. Afstand 402 M. Ie pr. J. Feith (H. F. C. Haarlem) 1 min. 1 sec.; 2e pr. Jan Vermeulen, Rot terdam, 1 min. 2 sec. Een der fraaiste nummers was het Pol88tokspringen over een zekere hoogte; er werd tel gekampt. De uitslag was: le prijs Simon Martin, 2e prijs M. C. Broekmeijer; de hoogte was 2 M. 80 cM., waarmede het scheveningsche record van verleden jaar werd geslagen. De deelneming uit het buitenland aan dezen wedstrijd, was nog niet heel groot. Sleshts één buitenlander, de heer Poons van de Athletic and Running Club Bruxelles-Ixelles, had zich aangemeld. Op het terrein was ook een heusche bookmaker, hetgeen er zoo bij schijnt te behooren. Toch maakte de verschijning van dezen man op ons een pijnlijken indruk, te meer, omdat het scheen, dat hij voor tal van onze jongelui een wel kome gast was. Hij had het waarachtig druk, velen giDgen hun geluk bij hem beproeven. Wanneer zij daar nu den smaak reeds van weg krijgen, hoe moet het dan later gaan Ten slotte werden door den Voorzit ter van den Bond, den hoer W. Muiier, de medailles aan de winners met een paBsend en somtijds geestig woord uit gereikt, hetgeen onder de fanfares der muziek plaats had. De Voorz. drukte zijne ingenomenheid uit met het feit, dat er geloopen was in engelsche tyden en hij hoopte, dat bij volgende gelegenheden de Bond, die nog sinds kort is opgericht, in staat zal zijn hetgeen hij niet betwijfelde om door flinke prijzen als anderszins, den lust van nog velen in binnen- en buitenland op te wekken, aan de wedstryden deel te Cacographie. In een der stedelijke bla den wordt een jonkman beschreven met „galmend hoogblond haar". Weliswaar is het maar een feuilleton-jonkman, maar zelfs voor een romanheld is zoodanig geluidgevend haar wel wat al te onmo gelijk. In hetzelfde nummor van dat blad wordt aan de lezers verhaald, hoo een stoker op een locomotief het lijk van zijn kind meer dan eens in den vuurhaard heeft verbrand. Éénmaal verbrand te worden is al akelig genoeg, zou men zeggen. Geluk kig is het maar een amerikaansche sto ker, een uit het land der humbug-be richten. De gemeente Overveen krijgt een telephoon-kantoor. Het zal worden ge vestigd in het stationsgebouw van Over veen, waarin ook het postkantoor ge houden wordt. De bediening van het kantoor zal worden opgedragen aan den stationschef en het kantoor zal op alle werkdagen der week bijna den geheelen dag open zijn. Mogelijk zal ook het dorp Boemendaal bij dit kantoor worden aan gesloten, zoodat ook vandaar overseining van telegrammen zou kunnen plaats hebben. Lettoren en Kunst. Hoewel het kapitaal van ƒ30.000 voor de vennootschap ter exploitatie van den schouwburg aan de Wetering schans te Amsterdam is gevonden, is van het plan afgezien. Het bleek, dat het benoodigde kapitaal voor den bouw 300.000j niet zoo gemakkelijk gemak kelijk was te verkrijgen, als aanvankelijk werd geloofd. Hbd Bij het Zangersfeest te Arnhem in Aug. zijn feestdirecteuren de heeren J. A. Kwast Jr.. van Arnhem, en A. J. Gaillard, van Kampensolisten mej. Wia Dikema, Rogmans en Orelio. Het koor zal bestaan uit ongeveer 550 zan gers, behoorende tot 13 medewerkende vereenigingen. 4 orkesten zullen zich doen hooren dat van Joh. M. Coenen te Amsterdam, van het 5de reg. inf. te Nijmegen, de Arnh. Orkestvereeniging en van het 8ste reg. inf. te Arnhem. De heer Fr. van de Laar, beeld houwer en leeraar in het teekenen te Maastricht, die ten vorigen jare bij den door het fransche genootschap „Lamar- tine" uitgeschreven wedstrijd met de hoogste onderscheiding (gouden palmtak) werd bekroond, is thans door dat genoot schap benoemd tot algemeen afgevaardigde en tevens tot correspondeerend lid dierrer- eeniging voor Nederland. Evenals de vroegere gedelegeerde voor Nederland, de onlangs overleden dichter Charles Beltjens, is de heer v. d. Laar te Sit- tard geboren. Het hof van appèl van Parijs heeft het vonnis, geveld in het proees-Erck- mann-Chatrian, bevestigt. Men herinnert zich dat Georgel, de schrijver van een heftig artikel tegen Erckmann in de Figaro, en de uitgever van dat blad elk tot 500 frs. boete en te zamen tot 10.000 francs schadeloosstelling waren veroor deeld. Inhoud Sempervirens No. 28: Bescher mende rechten op Tuinbouwgebied. Nepenthes Burkei, met een afbeelding. Kale Iepen, ook in het buitenland. Tacsonia's. (Tevens beantwoording van vraag 745.) Het plotseling ster ven van Abrikozenboomen. Rotter dam Colony. Ingezonden. Necro logie. Een zomeruitstapje. Boek aankondiging. Weeknieuws. Ver schillende mededeelingen. Vraagbord. B IN N E N L A li I). De Eerste Kamer der Staten- Generaal zou hedenmiddag te 2 uren en volgende dagen vergaderen, ter afdoe ning van de aanhangige wetsontwerpen, waarover, voor zooveel de laatst inge- komene betreft, eindverslag is uitgebracht. {N. R. C.) Volgens de Avondpoet kwa men Zaterdag de ministers in buitenge wone zitting bijeen, vermoedelijk naar aanleiding van het Vrijdag door de Eerste Kamer in comité-generaal verhandelde in zake de Lawa-kwestie. Naar men v e r n e e m t z u 11 e n de hoogleeraren Snijders en Ravenek in het belang van het onderwijs aan de Polytechnische School te Delft eene reis ondernemen. Luik, Aken, Keulen, Han nover, Brunswyk en Berlyn zullen door hen worden bezocht, ten einde de electro- technische inrichtingen, fabrieken en installaties ia die steden te bezichtigen. De heer A. P. C. d e Roo e. s. te Breda is voornemens binnenkort aan de regeering de bewilliging en de konink lijke goedkeuring te vragen voor de op richting van een afdeeling vrijwillige cavalerie, welks leden alsdan in het genot zouden deelen van een verkorten dienst tijd bij het leger. Hy weuschte zich ech ter, alvorens de noodige stappen voor het doel te doen, eerst te vergewissen om trent de meerdere of mindere ambitie, die daarvoor bestaat in die gemeente en omstreken. Zy, die volledige inlichtingen omtrent de verdere strekking van het plan wenschen, knnnen zich in persoon aanmelden Ginnekenstraat No. 48. Nader verneemt men daaromtrent, dat het in de bedoeling ligt des heeren De Roo, die tijdelijk gepensioneerd officier van het nederlandsche leger is, om voor- loopig slechts kennis te bekomen van de namen van hen, die eventueel zich bij het vrijwillige huzaren korps zouden wen- sshen aan te sluiten. Zoodra de konink lijke goedkeuring zal zijn verleend, zou den bedoelde vry willigere nader worden opgeroepen, ten einde zoodoende te ko men tot volledige organisatie, vaststelling van de uniform, enz. De heer De Roo, zelf 6en stout ruiter, zou dan als kommandant en voorloopig ook als instructeur optreden. Drie lessen per week worden door hem noodig ge acht, zoodat, behalve de uniform, geene andere kosten behoeven le worden ge maakt dan de vergoeding aan den stal houder, eigenaar der paarden. De voorsteller hoopt, dat, wordt zijn plan gerealiseerd, het navolging zal vin den, opdat het legerbestuur in tijd van oorlog beschikken kan over een aantal goed geïnstrueerde en gedisciplineerde vrij korpsen, die onder hun zelfgekozen kommandant aan het land goede diensten zullen bewijzen, vooral bij den z. g. kleinen oorlog. De heer De Roo is van meening dat, waar zich bij onze jongelieden zooveel lust openbaart in de verschillende takken van sport, deze echt vaderlandslievende onderneming bepaald zal slagen. In de tweede algemeene ver- gadering der Nederlandsche Heidemaat schappij werd medegedeeld, dat volgens een ingesteld onderzoek naar de woeste gronden in ons vaderland, deze niet zoo als tot nu toe opgegeven was, eene op pervlakte van 713,000 H. A. besloegen, doch slechts ruim 600,000 H. A. Daa FEUILLETON. Naar het framchvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 42) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XVI. De ontsnapping. Er moesten evenwel voorzorgen genomen worden, opdat Caus- son daar eene veilige schuilplaats kon vinden. Frédéric stelde hem voor, om bij hem een tijd lang verborgen te blijven; zijn huis stond zeer afgezonderd, zijne ondergeschikten kon hij vertrouwen, en ingeval er huiszoeking bij hem zou worden gedaan, zou hij hem zelfs voor de sluwste en meest ervaren detectiven verborgen houden. Causson nam dit aanbod aan. HOOFDSTUK XVII. De politie schaakmat. Men raadt allicht wat er verder bij den oever der rivier ge beurde. De twee gendarmen gaven bij hunne pogingen, om den drenkeliog tot het bewustzijn terug te roepen, meer blijken van een goeden wil, dan wel van hunne ervarenheid en overleg. Na een kwartier lang tevergeefs alle pogingen in het werk te hebben gesteld, waren zij van meening, dat alles wat zij hadden gedaan en nog zouden kunnen doen, minder zou uitwerken, dan de koes terende warmte van een flink vuurtjo. Zij besloten dus niet lan ger te wachten op het wederkeeren van het leven bij den dren keling in deze omstandigheden, maar liever onmiddellijk naar de boerderij te gaan. Nadat een hunner op het paard was gestegen, ontving hij uit de armen van den ander het levenlooze lichaam van Moule en beiden, met deze vracht beladen, volgden stapvoets denzelfden weg, dien Causson nog korten tijd geleden had ingeslagen. Bij de boer derij aangekomen vroegen zij onmiddellijk naar hem en daar men geen bezoek had ontvangen, vermoedden zij, dat hij verdwaald was en deze gedachte wekte hun medelijden voor hem op. Ver volgens dachten zij aan hun gevangene; men moest toch zijne levensgeesten weer trachten op te wekken. Een zeer eenvoudige methode werd door hen aangewend. De kamer, waarin zij zich bevonden, was een ruim vertrek, dat tot keuken, eetvertrek, ja, zelfs tot slaapkamer diende, want op den achtergrond stonden twee ledikanten tegenover eikair in een alkoof. In den ruimen haard brandde een helder vuurtje, gestookt met wijngaardranken. Na den drenkeling bijna geheel nitgekleed te hebben, legden zy hem bij den haard neer, dicht genoeg by het vuur, om hem te rooste ren, er ver genoeg van af opdat hij niet zou bradeD; de eigenaar van de boerderij bewonderde de vele kennis van de gendarmen in de kookkunst. De uitwerking van de hitte begon zich weldra te doen gevoelen. Het deel van Moule's lichaam, dat het dichtst bij het vuur lag, begon te trillen, vervolgens begonnen de vingers zich te bewegen, er kwam beweging in den arm en het been werd uitgestrekt.... Het halve werk was verricht. Nu nog de andere helft. Zij behoef den niet te aarzelen; het was slechts voldoende, dat Moule werd omgekeerd evenals men dat doet met een stuk vleesch, dat ge braden wordt, opdat de eene zijde niet de afgunst van de andere zyde opwekt. Dit gebeurde. Daar Moule bilateraal symmetrisch was, vertoonde zioh hetzelfde verschijnsel ten tweeden male. Toen wachtten de omstanders tot dat het leven bij hem zou zijn teruggekeerd, dat met zoo weinig moeite door een krachtdadig en eenvoudig middel werd opgewekt. Zij behoefden niet lang te wachten. Moule begon te niezen, eerst uiterst zwak, maar toen steeds sterker, crescendo zeven of acht keer achter elkaar. Deze niesbui deed de harten van de gendarmen goed, daar zij wilden, dat de drenkeling voor het gerecht gespaard zou blijven, terwijl de landbouwer Moule verge leek met het onkruid, dat men dikwyls wil uitroeien, maar toch nooit vergaat. Weldra opende Moule de oogen, begon te gapen en scheen zich

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1