deze opgave zoo nauwkeurig mogelijk samengesteld is, blijkt dus dat er in de laatste jaren reeds veel woeste gronden zijn beboscht, en de vorige opgaven niet zeer nauwkeurig waren. Aan bosch be sloeg ons vaderland ruim 210,333 H. A., waarvan 118,333 H. A. akkermaalsbos- schen en 92,100 H. A. dennebossehen. De bazar te Apeldoorn, gek. ten behoeve van een nieuw orgel in de te bouwen kerk, heeft den eersten dag ongeveer 1200 opgebracht. Namens H. M. de Koningin werden belangrijke inkoopen gedaan en onder meer aange kocht eene schilderij van den heer J. J. Melcher Filmers, te Amsterdam, voor stellende de kerk te Apeldoorn, vóór den brand. Te Apeldoorn zal de lOd verjaardag van H. K* H. prinses Wil- helmina feestelijk worden herdacht. Reeds heeft zich eene commissie gevormd tot voorbereiding en uitvoering van het feest. Aan de ingezetenen zullen lijsten worden aangeboden, en men mag zeer zeker verwachten dat de deelneming al gemeen zal zyn. De Raad der gemeente Apel- doorn besloot Vrijdag in beginsel tot aanleg eener waterleiding. Aan eene commissie zal het onderzoek worden op gedragen wat het beste is, de zaak in eigen beheer te nemen dan wel anderen concessie te verleenen. De Kamer v. Kooph. te Hee renveen heeft besloten, zich tot de Eerste Kamer te wenden met verzoek het wets ontwerp omtrent de Spoorwegovereen komsten aan te nemen. Dezer dagen werd door de fransche regeering de uitlevering toege staan van een misdadiger, die hier te lande moest terechtstaan. De man werd naar de grens geleid en overgebracht naar de gevangenis te Rotterdam, waar toen bleek, dat eene vergissing had plaats gehad, en dat de uitgeleverde persoon niet de bedoelde misdadiger, maar een hier geheel onbekend vreemdeling was, die terstond op vrije voeten is gesteld en naar België vertrokken. Degene, om wien het te doen was, zal nu door die ver gissing van de fransche beambten wel voorgoed buiten het bereik der justitie zyn gekomen. {Avondpost.) In de Br eis g au er Z ei tun g van 9 Juli jl. komt een ambtelijke be kendmaking voor van den groot-herto gelijken eersten Staataanwalt te Frei burg, naar aanleiding van de gemelde) «verklaring" van mevrouw Bulkley in een luzerner blad, waarin zij o. a. ook beweert, dat men haar bui ten de mogelijkheid liet om keDnis te nemen van de akte van beschuldiging en om een verdediger te stellen. Daar tegenover beweert de Staatsanwalt, dat mevr. Bulkley bij den aanvang der instructie haar logement te Freiburg overhaast verliet en men na haar ver blijf te Basel niet te weten kon komen werwaarts zij zich begeven had. De be schuldigde, wed. Bulkley, is in 't geheel niet veroordeeld geworden en wat zij mededeelt van hare «veroordeeling" is alzoo onwaar. Het staat der besch. vrij om voor het gerecht alle middelen aan te wenden, die geschikt zijn in 't belang harer verdediging en wederlegging van de bewijzen, die tegen haar spreken. Daarna eerst zal het laatste woord zijn aan het gerechtshof, dat heeft te oor- deelen. Op 4, 5, 6 en 7 Sept. zal op de wielerbaan te Scheveningen eene na tionale luxe-hondententoonstelling gehou den worden, uitgeschreven door de Ned. ver. van lief hebbers en fokkers van ras honden //Cynophilia." Als keurmeesters zullen optreden de heeren: T. Stinstra, F. A. Onderwater en H. graaf Van By- landt. Volgens Het Sportblad zijn daarvoor reeds uitgeloofd; Zilveren eere-beker door de firma Sprat, uit Londen; gouden medailles door «Cy nophilia" en door E. graaf van Limburg Stirum. 's Hagevermeil medailles, 4 door H. A. graaf van Bylandt 's Hage; door C. J. E. graaf van Byland, 's Hag» door Het Sportbladdoor S. J. v. d ie Loosduinen; door den dir.-gen. van het Kurhaus; dubbel zilv. medailles door «Cynophilia; door den heer Louis Dob- belmaa te Rotterdam; door D. baron Van Pallandt 's Hage; door den heer Du Ry van Beest Holle 'a Hage; door C. J. E. graaf Van Bylandt 's Hage; door don heer H. van Leeuwen te Velp; door jhr. G. Stratenus te Scheveningen en door den heer L. Smit Jzn. 'a Hage. Verder 20 zilveren en 5 bronzen medailles door «Cynophilia," H. A. graaf van Bylandt, dr. A. J. J. Kloppert, F. A. Onderwa ter, H. van Leeuwen, L. Dobbelman, C. A. Hiebendaal, W. Paton Walsh, J. van Citters, H. baron van Heeckeren, jhr. W. Cornets de Groot van Kraayenburg, J. van Boelens van der Haer, J. Leur, jhr. W. Roël, NN I en NNII en mevr, de gravin E. van Bylandt. Naar uit Scheveningen aan het Hdbl. bericht wordt, is er in den nacht van Dinsdag op Woensdag gespuid Delfland had nl. een krassen maatre gel genomen om B. en W. van 's Hage daartoe te noodzaken. Het had aan alle watermolenaars bevolen de polders uit te malen. Hot verversohingskanaal, het welk dit boezemwater moest ontvangen, steeg daardoor tot zulk een onrustbaren de hoogte, dat B. en W. van hooger hand de opdracht ontvingen, de spuiings- slaizen te openen. Aan die opdracht werd gevolg gegeven en tot Woensdagmorgen stonden de slui zen open en stroomde het zwarte water naar zee. Dat slimme bestuur van Delfland! Aan den gewezen wissel- wachter S. de Moor van de Staatsspoor wegen, te Leeuwarden, die gedurende zijn rangeerdienst den 15en October van het vorige jaar op voornoemde plaats zwaar werd verwond, werd door de directie eene uitkeering gedaan van f 918.67. Vrijdag stoomde een torpe doboot onzer marine in de Zuiderzee. Op grooten afstand werd nabij Edam een tjalk met de noodvlag in top bespeurd, waarop onmiddellijk met volle kracht werd aangestoomd. De in zinkenden staat verkeerende tjalk werd op sleeptouw ge nomen en nog behouden te Amsterdam binnengebracht. In de Zwartebijlsteeg bij het Hekelveld te Amsterdam bad Don derdag jl. het volgende plaats Een zekere vrouw S., die met een dertienjarigen knaap en een achtjarige dochter haar man verlaten heeft, woont samen met een anderen man, die opzijn beurt ook zijn vrouw en kinderen in den steek heeft gelaten. In dit verwarde of liever bijeenge gaarde huisgezin was de 13-jarige knaap, bovendien ziekelijk en zwak van gestel, steeds de zondenbok, en meermalen ge beurde het, dat zijn 25-jarige broeder, een marinier, de taak op zich nam om den jongen, verdiend of niet verdiend, een pak slaag toe te dienen. Zoo ook Donderdagavond, en toen deze strafoefe ning gedaan was, bond men den jongen aan een hand en voet aan een kram, geslagen, in een muur bij de zoldering. Het zusje kreeg last, dat ze geen hulp moeht roepen, en daarop gingen man, vrouw en marinier (zoon) naar da ko medie. Tegen half éen werden de buren door het achtjarige zusje te hulp geroe pen haar broertje was zoo naar, zeide zij. Inderdaad, de knaap was reeds lang bewusteloos en den dood nabij. De buren haastten zich het touw af te snijden en het kind liefderijk te verplegeD, waaraan het behoud van zijn leven te danken is. Tegen twee uur kwamen de onmenschen thuis, en het is te begrijpen, dat de ont vangst door de buren was, zooals zij wezen moest. De politie heeft tegen de ontaarde moeder, zoon en bij wonenden man pro ces-verbaal opgemaakt. Uit Terschelling wordt ge meld Donderdag had de jaarlijksche oefening met de reddingboot en het vuurpijltoestel op het station Oosterend plaats. Er woei eene flinke koelte en eene matige bran ding sloeg op het strand. De boot vol deed uitstekend, evenzoo de bemanning. De oliestorting was hier van goede wer king. De vuurpijl die afgeschoten werd, legde een afstand af van 450 meter, en kwam tusschen de beide vlaggen terecht. In weerwil van het ongun stige weder heeft de «Victoria regia" in de Rotterdamsche Diergaarde zich bizoc- der gunstig ontwikkeld. In de eerste dagen van Mei ia het bassin geplaatst, is zij zóó snel gegroeid, dat reeds Zon dag 6 dezer de eerste bloem zich opende, terwijl sommige bladeren eene middellijn hebben van 2.20 M., (ongerekend den meer dan 10 cM. hoogen rand), en dus grooter zijn dan in eenig jaar te voren, Een 2de exemplaar, eenige dagen later geplantontwikkelt zich mede gunstig, doch heeft nog niet de grootte bereikt van het eerste. Het zal, wanneer de ontwikkeling op deze wijze voortgaat, weggenomen dienen te worden, daar het bassin, hoewel het grootste der bestaande, twee zulke kolossale planten niet kan bergen. NR. Gé.) Donderdagmorgen ging zoo verhaalt de G. O. een tienjarig meisje, dat te Goes met hare moeder woontnaar schooltoen eensklaps haar vader, die elders verblijf houdt, voor haar stond, haar toesprak en haar aan de hand medenam naar een koffie huis op de kade aldaar. Reeds herhaal delijk zijn door den vader pogingen aan gewend om het kind tot zich te nemen, waartegen zoowel de moeder en hare familie als het kind zelf sterk gekant zijn. Dit laatste is een bewijs te meer voor de te dier stede algemeen vaststaand© meening, dat het kind bij hare moeder eene liefderijke en zorgvuldige opvoeding bekomt. Uit den samenhang der feiten nu moet men opmaken, dat de man bevoegd was zich op deze hierboven vermelde wijze het bezit van het kind te stellen. Althans schenen er bij de politie, die spoedig ter plaatse was, geene termen te bestaan om zich tegen deze inbezitne ming te verzetten. Zoodanig dacht echter blijkbaar de moeder niet. Nadat in den loop van den voormiddag onderscheidene leden harer familie met den vader een onderhoud hadden gehad, verscheen te kwart voor Óen uur een rijtuig voor het bedoelde koffiehuis. Op het oogenblik. dat de vader gereed staat met het kind in het rijtuig te stappen, snelt de moeder, in manskleederen gehuld, toe, grijpt het kind, ontrukt het den vader en snelt er het tegenoverstaand koffiehuis mee in. Het was inderdaad een aangrijpend oogen blik, en dat het publiek partij koos voor de moeder, bleek uit den juichkreet welke er opging, toen de laatste in dezen treurigen stryd overwinnares bleek te zijn en haar kind terug had. Het kind is later per rijtuig naar het huis harer grootouders, bij wie het inwoonde, ver voerd. Van dit geval werd reeds kortelijk Sempervircns van llJuli bevat de volgende correspondentie, die wy niet onbelangryk achten voor hen die belaag stellen in landverhuizing naar Californië Aan de Grebbe onder Rhenen is het bekende landgoed «Heimerstein," waarop de «koningstafel", waar Frede- rik van de Paltz zoo gaarne vertoefde, geveild. De «koningstafel", die jaarlijks door zoovelen uit alle oorden des lands wordt bezocht, ging met nog twee per- ceelen voor f28,650 in handen van den heer J. A. Leccius de Ridder te Rhenen over. De vrije wandeling in dat schoone oord wordt hierdoor hersteld. In het dorp Leveroy (Lim- burg) bestaat geen enkele herberg met vergunning meer. Men meldt uit Surhu is ter- veen Op de reis naar Leeuwarden met onze stoomboot hadden twee personen van hier het ongeluk op het Bergumermeer te water te geraken. Na langdurige worste ling met het opgezweepte water en een kantelend bootje, gelukte het den eenen zich te redden, doch de ander, die kon zwemmen, verdween in da diepte. Hij was schipper op de boot, en genoot het al gemeen vertrouwen. Hij laat eene vrouw met twee jeugdige kinderen achter. Het gansche dorp is verslagen wegens dit ongeval. Rotterdam Colony, Merced-Couaty, 16 Juni 1890. Redactie Sempervirens, Amsterdam Van uit het Verre Westen, wil ik U eerstens een groet toebrengen, om U daa te verzoeken in Uw gewaardeerd blad dc volgende mededeelingen te willen opne men, tot waarschuwing voor de vele Hollanders, die wellicht verlangend uit zien naar het oogenblik dat zij den va- derlandschen bodem kunnen verlaten, om zich ergens in Californië te vestigen. Verzoek ook de andere bladen deze mededeeling over te nemen, opdat zij, die zich hier willen vestigen, vooraf goed informeeren met welke personen of Compagnies zij afsluiten. Wel! zoo als U weet ben ik met de 2de expeditie der Holl. California Land-Company, sterk 62 personen, per stoomschip Spaarndam10 Mei uit Rotterdam ver trokken, en zijn wij, na 13 dagen ze@- reis, den SOsten Mei per spoor behou den en wel te Merced aangekomen. Merced is een klein, doch aangenaam en welvarend stadje. De reis geschiedde onder het geleidde van den heer W. A. Nijgh, een uitmuntend man en humaan mensch. Van af New-York onder het medegeleide van den heer Lutz, Secre taris. Er is slechts éen woord van lof voor de moeite, zorg en kosten, die de heeren aan ons besteedden! In Merced werden wij verwelkomd door by na de gehaele bevolking, met muziek en toe spraken, die getuigden van den goeden indruk en de welwillendheid der bevol king. Na den nacht in Merced doorge bracht te hebben, werden wij den vol genden dag per rijtuig naar de Colony gebracht, die uur rydens Noordoost van Merced ligt. Gedeeltelijk waren de gronden geploegd, en een paar honderd acres met druiven en jonge vruehtboo- men, meest Fransche Pruimen, Oranges en Citroenen beplant. Op de plaats waar de stad Nieuw Rotterdam moet komen, stond het kantoor der Maatschappy met bijgebouwen, het Hótel «Rotterdam", waar wij op twee na allen gelogeerd zijn op keS' ten der Maatschappy,tot onze huizen gereed zijn; 10 huizen zijn er in aanbouw, met stallen, enz. Er heerscht hier veel be drijvigheid. Honderden muildieren, paar den, werklieden en Chineezen zijn dage lijks bezig. Het land, een grijs roode klei, hier en daar met grint en zand ver mengd, is maagdelyke grond, die slechts op den ploeg wacht om rijke oogsten op te leveren. Vlak tegenover de Colo ny ligt een plaats, pl. m. 40 Hectaren groot, waar öjarige druiveboomon staan, waaraan 7090 amerikaansche ponden druiven hingen. De druiven groeien op 2 voet hooge stronken, armdik, de ran ken buigen rond den stam naar den grond en de rozijndruiven hangen op den grond. De druiven drogen hier in de lucht, zonder kunstmatige warmte, Prachtige Oranje-, Vijge- en Olij boomen vol vrucht, sierden deze plaats, terwijl de Oleanders ia prachtige witte en roode dubbele trossen van 3 Meter hooge struiken de lucht met hunnen geur vervulden. Nu hoewel het hier zeer goed is, zijn er natuurlijk altijd mopperaars, die meen den dat men hier maar behoefde te ko men om de vruchten gereed aan den boom te vinden, zonder moeite, zonder werken. Tengevolge van de vele regen en gebrek aan geschikt werkvolk, kon niet alles klaar komende meesten wa ren hiervan verwittigd, doch waren ze toch toleurgesteid, dat de huizen niet gereed en de landen nog niet geploegd waren. Toen werd er over gesproken dat het land met 175 Dollars per acre te duur betaald was, want dat Koch in Fresno County grond verkocht aan Hollanders voor 75 Dollars. Dit heeft aanleiding gegeven dat wij Fresno bezochten, om tevens ook daar de kuituur van de ro zijn- en wijndruiven door eigen beschou wing te leeren kennen. Wel! wij vroe gen naar het land van Crans en Koch, het zoogenaamde Perrinsland, dat tea Noorden van Fresno ligt, en men wees ons den weg. Nu, als ons iets is tegen gevallen, dan is hel dit land, niet veel beter dan de Veluwe. Ongelijk, hobba- lig, waarop een soort tarwe stond zóó slecht, dat wij met 6 man hand in hand staande, geen enkele halm vertrapten» Op den plattegrond waren aangegeven een molen, een kleine farm en een mo= delhoeve en water in overvloed. Wel! wij vonden een ongeschilderde stal van ruwe planken en een schuur als woniDg voor den heer Crans, met een aanplant van wat druivenstekken. Verder niets! geen water, geen modelhoeveeen arm zalig stuk grond, dat volgens getuigenis van de naast wonende Darmen hoogstens 10 Dollar per acre waard was. Bij over komst van Hollanders op dit land moet en zal de teleurstelling zeer groot zyn» Niet alleen dat zy zeiven het land zullen moeten ploegen en gelijk maken, doch daar er nog geen kanalen zijn, zullen ze ook geen irrigatie kunnen heb ben. De wegen er heen zijn zandig en slecht, zoodat het vervoer van hout enz. zeer kostbaar is. De personen dus, die dit land kochten, komen bedrogen uit, te meer omdat er op sommige plaatsen meer dan 80% zand in den bodem zit, en er dus niet op te rekenen valt, groote oogsten te maken zonder bemestingJa, op de goede gronden van Fresno, en die zijn er ten Oosten en Zuiden zeer velen, moet na 7 8 jaar reeds een paar hon derd pond guano per acre gemest wor den. Hier, ten Oosten van Fresno, zijn groote Rozyn-druifkweekeryen 600 acres groot 240 Hectaren, allen met fijne Rozijnen veor tafelgebruik beplant. De oogst, 3 maal per jaar, wordt tot Sep tember in de open lucht gedroogd, en in November in uitgestrekte droogkamers. De pracht en rijkdom, de groeiwijze van Druiven, boomen, Palmen, Oleanders, Vijgen, Perziken, Olijven, Citroenen, Oranjeappelen te beschrijven is mij niet mogelijk, en de weelderige klaver, waarin de koe zich liggend aan het oog onttrekt; spreken, na eene cultuur van hoogstens 10 jaar, voor den rijkdom des bodems ©n voor de weelderige temperatuur. Ter- wyl wij in Merced County over-irrigatie hebben, heeft men te Fresno sub-irrigatie, omdat, wegens den zanderigen toestand, de kanalen geen overvloeiïng toelaten. Zoo arm als het ten Noorden van Fresno er uit zietzoo weelderig is het ten Oosten en Zuiden der stad. De stad zelve is fraai, met schoone gebouwen, electrisch verlicht en zeer veel welvaart. Ik logeerde daar in dit kleine landstadje in een Hótel zooals er in den Haag of Rotterdam geen enkel te vinden is, ©n waarbij alleen het Amstel-Hótel te Am- terdam in aanmerking komt. Geen fooien- stelssl en toch een uitmuntende bedie ning. Voor ditmaal genoeg; over een maand schrijf ik weêr, als het ten minste voor uwe lezers belangrijk genoeg is. Hartelijke groet© G. Lotman. Rechtszaken. Een driftig knaapje uit Ouderkerk a/d Amstel, de lljarige Johan L., up 5 Juni aan het spelen met andere jongens, maar al spoedig werd het «katjesspel" en scholden zij elkander uit. In drift ontstoken nam Johan L. een stuk schaar en stak of sneed daarmede den ISjarigen Gijabertus K. eenige malen over het ge zicht. Ter zake van deze verwonding stond het knaapje Zaterdag te Amsterdam tereeht, en uit zijn bekentenis zoowel als uit de verklaringen van eenige getui gen bleek volledig zijn schuld aan het ten laste gelegde, zoodat het O. M., hem willende straffen in zijn spaarpot, een boete van f 1 requireerde. Naar men verneemt, is door Z. M„ aan H. E. M. v. D., vroeger admini strateur van het tuinbouwblad Moralia gratie verleend voor de hem laatstelijk door het hof te Leeuwarden opgelegde gevangenisstraf van 14 dagen, wegens misbruik van vertrouwen, en deze straf veranderd in een boete van 20. flit een angstigen droom wakker te schudden. Een minuut later was hij weer in het volle bezit van zijne zintuigen, ofschoon hij zich nog pijnlijk op den grond bewoog en instinctmatig zich van het vuur trachtte te verwijderen, daar de hitte hem niet beviel. Men tilde hem op en zette hem op een stoel neer, hulde hem in oude, afgesleten kleeren van den landbouwer, die deze niet meer ge bruikte, en alles liet hij gewillig toe. In deze kleeding vertoonde hij zelfs een eenvoudig, goedig uiterlijk en degenen, die hem ken den, zouden nooit vermoed hebben, dat die geslepen vos er zoo goedaardig uit zou kunnen zien. Zijne oogen staarden niet meer wild om zich heen; uit hunne starheid bleek, dat hij zijne hersens afmartelde, om zijae gedachten weer te verzamelen. De spraak had hij evenwel nog niet teruggekregen. Een flinke slag, hem door de landbouwer op zeker lichaamsdeel toegebracht, gaf hem de spraak weer. Nauwelijks had hij dit geneesmiddel geslikt, of hij sprong op als door een veer bewogen en riep uit met krachtige maar trillende stem «Waar is hij De twee gendarmen zagen elka&r glimlachend aan. «Maak u niet ongerust," zeide een hunner. En hij legde zyn hand op een der schouders van Moule en drukte hem op zijn stoel neer. De politie-agent stond echter oogen- blikkelijk weer op, nog veerkrachtiger dan zooeven. Wat, houdt gij mij voor den gek riep hij uit, «begrijpt gij mij niet? ik vraag u, waar Causson is? Wat hebt gij met hem ge daan De twee gendarmen, die meenden met een krijgslist overrom peld te worden en zich op een vlaag van dolzinnige woede van zijn kant meenden te moeten voorbereiden, gingen ieder aan een kant van hun gevangene staan, om op de minste zijner bewegin gen acht te slaan; die snaak was ongetwijfeld op wonderdadige wijze tot het leven weergekeerd. «Zult gij mij antwoorden zeide Moule, hen beurt om beurt met gestrengen b'ik in het gelaat starende. «Mijn goede vriend," zeide een der gendarmen, op een eenigs- zinB ironischen toon, «bekommer u niet om Causson; hij is goed verzorgd en zal niet ontsnappen, daarvoor sta ik in." «Goed, maar ik wil weten..,." «In welk vel hij steekt viel de andere gendarme hem in de rede; «dat weet gij beter dan ieder ander." «Drommels," zeide de landbouwer, die schudde van het lachen, «het is hetzelfde als van den man, die naar zyn eael zocht en er op reed Moule sprong op ea met zijne vuisten duwde hij de gendarmen van zich af. «Wel vervloekt!" riep hij uit. Hij had het begrepen. Op hetzelfde oogenblik word hij weer gegrepen en de gendar men maakten het hem onmogelijk zich te verroeren. «Maar laat mij toch los, onnoozele gekken riep hij uit. «Mijn Godhoe is het mogelijk Welnu houdt mij dan goed vast bindt mij, boeit mij; leidt mij zegevierend naar de gevangenis Gij hebt mij de handboeien nog niet aangelegdEn in dien tusschen- tijd ontloopt hij ons en lacht om u en mij I Wanneer zal me® hier verstandig worden De gendarmen keken elkaèr aan met blikken, die van twijfel en aarzeling getuigden. «Dus zoudt gij Causson niet zijn zeide een hunner tot Moule» «En gij antwoordde Moule, met een verachtelijken glim lach. «Dat doet er niets toe/ zeide de ander, «het moet eerst nog maar bewezen worden." «Bewezen worden Ja, het is waar, gij hebt het bewijs nog niet I Hebt gij mijne zakken dan nog niet doorsnuffeld De gendarmen spraken geen woord. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2