f! J NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang-. Woensdag 16 Juli 1890. No. 2157. ABOKHIMSHTSPRIJE: ADVEBTEÏTIÉ*: S1'A ÜSN1KUWS. „Weldadigheid naar Vermogen" BINNENLAND. F E U 1 L L E T U JS. De Familie Causson. Voor Haarlem per 3 maanden1.20. franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean: Kleine Houtstraat No. 9, fiaarlem. TelefboD?>«a*'J.ï.ier MTS. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eent» Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rsfcat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, en conrantier-, Direeteursi!-Uitgever» J. C. PSSRSBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenien vuur hei Buitenland: Compagnie Gsnérsle de Bvblicite Etrangère G. L' DAUBB J Co., JOHN E. JONES, SuccFarjgt 31 bie Eaulourg Montmarlre. Haarlem, 15 Juli 1890. De heer mr. E. A. Jordens, burge- neester dezer gemeente, heeft heden deze gemeente met verlof verlaten en zich naar Zwitserland begeven. Na gehouden examen zijn op de le klasse van de H. B. School met 5 j. c. toegelatenS. C. Bakker, A. C. v. Braam Houekgeest, M. C. Braat, G. W. Bron- gersma, A. de Bijll Nachenius, J. F. kalkoen, G. P. Carli, J. v. Doorn, B. W. v. Eldik Thieme, J. Feikema, A. J. Friedrichs, H. A. M. Gerth van Wijk, P. Goedkoop, R. Graadt van Roggen, J. P. Groenewegen, G. J. van Gulik, J. F. van Gulik, K. A. Tromp de Haas, K. E. van Huizen, J. Hulshof! Pol, H. Hijmans, J. H. Jager Gerlings, J. A. Joles, G. M. de Jongh Schifler, L. M. Kattenburg, A. C. de Koek, H. Tiele- nius Kruijthoff, G. C. J. de Liser de lorsain, M. A. J. v. Manen, A. H. J. lerens, J. Muurling, S. E. v. Nooten, C. C. G. Offerhaus, Adolf Remmert, Anton Remmert, Hl v. Someren Greve, L. H. B. Stoutjesdijk, L. de Sturler, H. Tromp, H. v. d. Velde, R. de Ville- neuve, D. T. Volker, A. C. P. van der Voort, N. W. A. Vonk, S. v. West en M. E. Westerveld. Voorwaardelijk: M. C. Avis, J. C. Beets, A. A. Cats, J. J. ,G. v. d. Lingen, J. C. Sneltjes, M. P. Volker, P. E. Volker, W. Wiegand en H. W. Wessels. Op de 2e klasse: J. v. d. Hoeve, F. P. G. v. Loenen Martinet en C. H. Oosten. Voorwaardelijk: I. M. Enuma, A. C. A. Sepp en L. A. M. Willemse. Op de 3e klasseA. de Sturler en voorwaardelijk W. Stolp. Voor het toelatingsexamen aan het gymnasium alhier zyn opgekomen 24 candidaten voor de lste, en 3 candidaten voor de 2e klasse. Voor de lste klasse zijn toegelaten K. W. Boogaard, W. J. J. C. Bijleveld, H. F. R. Dubois, H. G. P. Duytjes, A. u van Goor, A. A. Kool, P. A. v. d. Laan, J. Nieuwenhuys, J. Rookmaaker, J. KScherpenhuijsen, D. Sepp, J. C. Smit, P. Travaglino. Voorwaardelijk: A. E. van Arkel, Ch. H. Boogaard, W. A. Dolleman, I. A. van Roijen. Afgewezen zijn 7 candidaten. Voor de 2de klasse is voorwaardelijk toegelaten G. L. Bertram. Afgewezen zyn 2 candidaten, die voor de le klasse zijn toegelaten. De onderscheiding, die aan de Haar- lemsche Liedertafel Zang en Vriendschap ter gelegenheid van haar zestigjarig be staan is ten deel gevallen, namelijk het recht om voortaan den titel Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te voeren, heeft het noodig gemaakt eene wijziging te brengen in de insignes, welke door de leden worden gedragen. Aan onzen stadgenoot, den heer C. de Jong Cz., goud- en zilversmid, Lange Veerstraat, alhier, is de leverantie op gedragen van een nieuw ontworpen insigne en naar ons is gebleken is de uitvoering daarvan inderdaad keurig te noemen. Het stelt voor de traditioneele staande Lier met allegorisch lint omge ven, waarop de woorden „Zang en Vriendschap." In deze Lier verheft zich de faam met bazuin en palmtak, daar boven een klein gouden kroontje, waarin een ringetje ter bevestiging. Op de van verschillende zijden tot ons gerichte vraag, of kunstlievende leden van „Zang en Vriendschap", die geen gebruik wenschen te maken van de doorloopende kaart, welke voor hen bij de Erven Loosjes verkrijgbaar is, het recht op deze kaart at' mogen staan aan anderen, kunnen wy antwoordendat de feestcommissie daartegen geen bezwaar heeft en gaarne die kaart geldig wil ver klaren als toegangsbewijs voor eene dame. Een kunstlievend lid kan door deze schikking derhalve voor zichzelf en, door tussehenkom8t van andere kunstlievende leden, voor danaes een doorloopend toe gangsbewijs bekomen a ƒ2 per persoon. Tot verduidelijking van de door ons ge plaatste advertentie in het nummer van jl. Vrijdag diene verder, dat op Zondag avond, in de 3e afdeeling, om den prijs van uitnemendheid gezongen wordt door de Koninklijke Zangvereeniging „Cecilia" uit 's-Hage en de liedertafel „Euterpe" uit Amsterdam, doch, dat vóór dezen wedstrijd zal gestreden worden om den eereprijs (zilveren lauwerkrans) door de eerste prijswinners uit de le en 2e af deeling. Op Zondagavond zingen dus vier zaDgvereenigingen. Tot de meest geliefde toonwerken behoort zeker wel de „Zweite Polonaise" van Liszt. Men kent dit werk reeds door enkele solisten, die het hier ter stede ten gehoore brachten, zoo indertijd door den jeugdigen pianist van Breemenuit 's-Hage. Het zal daarom velen een ge noegen doen te vernemen, dat de talent volle directeur van ons Gemeentelijk Muziekkorps, de heer C. P. W. Kriens, erin geslaagd is, het voor orkest te in strumenteeren, waarlijk geen gemakke lijke taak. Donderdag a.s. zal het op het concert, door genoemd korps te geven in de sociëteit „Vereeniging" voor de eerste maal worden uitgevoerd. Hier ter stede is eene ruim zestigjarige juffrouw in hare woning van de trap gevallen, tengevolge waarvan zij eenige uren later overleed. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 54 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Juni van het vorig jaar was dit getal 49, dus 5 minder. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars- kecht. - Een voor brood bakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangel werk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Aan den Sloterweg te Haarlemmer meer, bij den landbouwer R. Bronkhorst, heeft eene koe een paard met de horens zoodanig in den buik gestooten, dat de ingewanden zichtbaar werden. Men hoopt met behulp van den veearts het beest te behouden. Het maken van inundatie- en commu nicatiesluizen, van zandophoogingen voor een te bouwen fort en van het maken van 500 M. inundatiedijk te Haarlem mermeer, is gegund aan den heer van Maanen te 's Bosch, voor ƒ314,700. De laagste inschrijver was de heer Meijer van Leiden, voor f 312.000. Lettoren en Kunst. De heer Bakkes, onderwyzer aan eene openbare lagere school te Rotterdam is door den heer de Groot als lyrisch tenor aan de Qollandsche Opera verbonden. De elfde jaarlijksche examens der Nederland8#he ToonkuDstenaars-vereeni- ging zijn Maandag to 's Hage begonnen. Van de 4 candidaten zijn geslaagd: voor piano B (Middelbaar Onderwijs): mej. Esther da Silva Pereira, te Am sterdam, en mej. Cath. S. Geerkc, te Hengeloo (Overijssel). Voor viool A (Lager Onderwijs): de heer G. H. Hentzepeter, te Arnhem. Het jongst verschenen nummer van de Nederlandsche Illustratiegeïllustreerd Nieuws van den dag, is wederom zeer belangrijk. Het bevat: „De opstijging van een luchtballon in den avondstond" met twee illustratiesde Eifleltoren als herstellingsoord; het eiland Helgoland, met drie illustratiesde overscheping van Eyraud te St. Nazaire; de nieuw opgetreden pruisische minister van finan- tiën de wouddwergen, verscheidenheden Z. D. H. de erfprins van Wal- deck-Pyrmont, broeder van H. M. de Koningin, die Donderdagmorgen op het paleis „Het Loo" is gekomen, maakte in den namiddag met H. M. een rit door het park, een gedeelte der soeren- schen bosschen en keerde over „Het Loo" naar het Paleis terng. Vrijdag keerde hij, tot aaD het station door H. M. vergezeld, per trein van 4.48 naar Bentheim terug. Op de 18de alg. verg. van de „Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland, den 7den en 8sten jl. te Maas tricht gehouden, is tot voorzitter in do plaats van den heer Brender Brandi benoemd de heer Van der Horst te Utrecht en ter vervanging van den heer FraaQois te Dordrecht, vice-president, de heer Brender k Brandi te Maas tricht. Als bestuurslid werd, in plaats van den heer Taalman Kip te Utrecht, benoemd de heer Salomons, directeur van de „Imperial Continental Gas Asso ciation" te Amsterdam. De wijziging, in het alge- meen reglement voor den dienst op de spoorwegen gebracht, zijn in hoofdzaak de volgende: In art. 84 wordt aan een ieder, bui ten het geval van gegrond vermoeden van gevaar, hetzij voor den trein, hetzy voor de zich daarin bevindende perso nen, verboden, gebruik te maken van de toestellen of van inrichtingen, waardoor zonder bemiddeling van het trein- of lo comotief-personeel de trein tot stilstand wordt gebracht. iBgevolge het gewijzigd artikel 114 zullen de hoofdconducteurs en conduc teurs voorzien worden van een exemplaar eener door den minister van Waterstaat vast te stellen handleiding voor het ver- leenen der eerste hulp aan gewonden bij spoorweg-ongelukken. De nieuwe alinea, die bij art. 118 is gevoegd, draagt het toezicht op de middelen tot het verleenen van hulp aan gekwetsten en om hen te vervoeren op aan den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Tot dusver werd dat toezicht uitgeoefend door ambtenaren van het geneeskundig staatstoezicht. Aan de Kölnische Zeitung worden uit Rotterdam nog eenige, niet reeds gemelde bizonderheden medegedeeld betreffende de deze maand aanvangende en over oaze haven loopendo duitsche rijks-stoomvaartlijn van Hamburg op Oost-Afrika. Het eerste stoomschip, Kaiserdat den 238ten uit Hamburg vertrekt en den 25sten te Rotterdam komt, meet 2300 registertonnen en wordt later gevolgd door de schepen Kaiser en Kanziervan 2600 en Bundesrat van 23 tonnen elk. Uit het tarief, dat aan de goedkeuring van den rijkskanselier onderworpen is, deelt de berichtgever mede dat de vracht bedraagt: vsor goedersn lste klasse asphalt, ijzerwaren, zeep, aardewerk enz. 30 Mark; voor goederen 2de klasse bier, blikwerk, glas, werktuigen enz. 40 Markvoor goederen 3de klasse katoenen goederen, boeken, drogeryen, messingartikelen enz. 50 Mark de ton. De passagiersvracht is van Rotterdam in de lste klasse 1000, in de 2de klasse 650, in de 3de klasse 350 Mark, voeding daaronder begrepen; retourbiljetten 20 pet. minder. Zende linggenootschappen en vereenigingen tot ziekenverpleging genieten voor het vervoer van personen en goederen 20 pet. reductie. Jaarlijks moeten op de hoofdlijn Hamburg—Delagoabaai en op de kustlyn ZanzibarInbambane ten minste 13 heen- en weerreizen met tus- schentijden van 4 weken, en op de kust lyn ZanzibarLamu ten minste 26 heen- en weerreizen met tusschentyden van 2 weken gedaan worden. Na drie of vier proefreizen op de hoofdlijn, met tusschenruimten van ten hoogste 8 weken, begint de geregelde vaart, die uiterlijk in Maart 1891 in haar geheel eenen aanvang genomen meet hebben. De thans gemaakte regeling duurt 10 achtereenvolgende jaren. (A. B. C.) Het adres der haagsche bur gerij ia zake de spuiingskwestie, is Maan dag, voorzien van verscheidene duizenden handteekenïngen, aan den Koning ver zonden. Naar wij stellig vernemen, is het bericht, als zou te 'a Hage gespuid zijn, onjuist. Sedert de sluiting van de uitwatering-sluis te Scheveningen is er niet gespuid. {Avp.) Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 43) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XVII. Be politie schaakmat. „Neen, werkelijk, zij hebben mij niet doorzocht!" vervolgde Moule, „dat maakt de zaak nog mooier Hij nam zijn jas, die over de leuning van een stoel bij het vuur lag te drogen, en zocht in den borstzak. „Gij gelijkt niet veel op het signalement," zeide een der gen darmes, hoofdschuddend. „Wie gelijkt er niet op een signalement? of men moest bij voorbeeld horens dragen.... Welnu, zie hier het bewijs; reeds twee uur geleden hadt gij het gevonden moeten hebben." En met eene snelle beweging haalde hij twee voorwerpen uit zijn zak te voorschijn; het portret van Causson, dat hij een der gendarmen onder den neus hield en het mandaat van inhechte nisneming, dat nog doornat was en hetwelk hij bijna tegen het gelaat van den ander drukte. Zonder verder acht te slaan op hunne teleurgestelde en ver blufte geziehten, begon hij met groote stappen in de kamer op en neer te loopen, de schouders ophalende en met heftige gebaren aan zijn toorn lucht gevende, nog fier na de vernedering van een nederlaag als een generaal verslagen door een misslag zijner officieren. „Ja, ja," morde hij met doffe stem, nu en dan een vloek uitende, „laten wij elkaar in hechtenis nemen, dat is veel aardiger. Ik wilde voor een oogenblik wel eens een moordenaar, een dief, een oplichter zijn, om hierover naar hartelust te kunnen lachen Welk een schandaalom tien jaar lang de schrik te zyn van groote en schelmen, van de sluwste misdadigers en oplichters; na minstens een honderdtal schavuiten aan Brest en Toulon te hebben over geleverd En dat alles om hier een mijner eenvoudigste onder nemingen te zien mislukkeD, daar een armzalige pennelikker mij bijna van het leven berooft en ik bovendien nog door twee uils kuikens in hechtenis word genomen." Hij bleef staan voor de twee gendarmen, die zich van schaamte en verwarring niet wisten te bergen en zeide met bijtende scherts: „Mijne heeren, wat ik u bidden mag, geen halve maatregelen. Vervult uw plicht goed! Doet mij het dwangbuis aan. Gij hebt het niet bij u? Welnu, legt mij dan do boeien aan dat verdien ik dan toch tenminste wel Met meer dergelijke sarcastische gezegden gaf hij aan zijn woede lucht, zonder dat hij eenig antwoord ontving. Vervolgens nam hij een meer ernstigen, strengen toon aan; hij vroeg aan de gendarmen, wat hun gedrag te beteekenen had; waarom zij, wan neer er twijfel kon bestaan, welke van de twee personen de schul dige was, zij er slechts een in verzekerde bewaring hadden gehou den op gevaar af van zich te vergissen. „Neemt men in zulk een geval niet beiden in hechtenis riep hij, met steeds klimmende woede; „is de politie krankzinnig en kan men niet altijd de zijnen herkennen Ja, waarom juist mij gekozen, waarom die voorkeur.... waarom mij die eer bewezen en waarom hem niet Wat is daarvan de reden „Ja," zeide een van de gendarmen bedremmeld, „toen wij den oever genaderd waren...." „Welnu, wat dan toen gij den oever genaderd waart...." „Toen zwom de ander." De koude waterdruppel, die verscheidene atmosferen stoom doet neerslaan, kan geen sneller uitwerking hebben. Bij deze woorden was de woede van Moule eensklaps bedaard. HOOFDSTUK XVIII. Het paspoort. Acht dagen lang was Frédéric Bodard bang voor de een of andere verrassing. De nasporingen werden echter steeds zeldzamer en hielden eindelijk geheel op, toen men er van overtuigd was, dat Causson reeds goed en wel over de grenzen zou zijn. Moule keerde woedend naar Parijs terug, maar de plaatselijke politie

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1