NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 18 Juli 1890. No. 2159. ADVEETE&TJBSf: EE U 1JLLET O JS. JDe Familie Causson. 8e Jaargang. 1MS111 'i v. AB0SSEEE5ÏTS9RIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer*- 0-05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Rnrpan: Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. TelefoontïM3ra;zsi«ir 139. van 15 regel. 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, en conrantïfct Directeuren-Uitgever* J. C. PEEREBOOM an J. B. AVIS. Eoofdagenim voor het B.itenlaaii Compagnie Genérsle ie FvilioU* Eiranghre G. L VAT)Bi f Co., JOBN I. JONES, Succ., Puryt 316it Faubourg Moutmartre. DE BURGEMEESTER VAN HAARLEM doet te weten, dat van 22—26 Juli e.k. de overtocht voor Rij- Voertuigen over de brug aan de Zomervaart nabij den Vijf- buizerweg, wegens daaraan te ver richten herstellingen, zal zijn GESTREMD. Haarlem, 14 Juli 1890. De Btirgemeester voornoemd,, E. A. JORDENS. S T A 0 S S S E U W S. Haarlom, 17 Juli 1890 Door B. en W. is heden het maken v&n eene tolgaarders- en wegwerkers- woning aan het tolhek bij de Leidsehe- vaart op den hoek der Zandvoorterlaan, I gegund aan L. van Zon te Purmerand voor ƒ1898. 26 geldige biljetten waren ingeleverd. Zooals onzen lezers bekend is, hebben wij in ons blad herhaaldelijk de wen- schelijkheid te kennen gegeven, dat het ons zou worden vergund den inhoud van de gedrukte stukken die den Leden van den Raad en ons worden toegezonden (adressen, verzoeken, adviezen van B. en W., en de verschillende eommissiën enz.) openbaar te maken vóór dat deze in de Gemeenteraadszittingen als ingekomen waren vermeld. Overtreding van dit voorschrift stelde bloot aan inhouding der stukken. Drie jaar geleden ia deze straf eens op ons toegepast geworden. Onnoodig er bij te voegen, dat wij toen ten tyde door een achterdeur binnenhaalden, wat onze voor deur niet mocht inkomen. Thans echter is het gevaar om nog eens wegens onzen lust tot publiciteit te wor den gestraft, geheel geweken. Ons is namelijk officieel medegedeeld, dat wij voortaan den inhoud der bedoelde stuk ken mogen publiceeren zoedra wij ze ontvaDgen en dat wij niet meer behoeven te wachten, totdat zij den hamer des voorzitters zijn gepasseerd. Wij meenen onzen invloed niet te hoog te stellen, zoo wij de meening te kennen geven, dat dit besluit genomen is, oek naar aanleiding onzer herhaalde vertoo- gen. Laat ons hopen; dat dit besluit bet voorteeken is van meer publieiteitszin in het college van B. en W. en van zijnen Voorzitter voornamelijk. Daar het in het belang onzer ingeze tenen is, dat zij ten spoedigste op de hoogte worden gesteld van de bij den Raad ingekomen adressen, adviezen enz., zoo zullen wy eene rubriek in ons blad opnemen onder het opschrift: Stukken van den Gemeenteraad"waaronder deze stukken, in uittreksel, een plaatsje zullen vinden. Heden maken de leden van de hier gevestigde vereeniging van Industrieelen eene gezelschapstocht naar Leiden, Noordwijk enz. De uitslag der examens aan de Hoo- gere Burgerschool voor Handel en Nij verheid is geweest als volgt: Aan het eindexamen werd deelgeno men door 9 leerlingen, van welke 8 het diploma behaalden. Hunne namen zijn,naar volgorde van het verkregen aantel punten D. Merens, L. Obermüller, J. C. Geyl ea J. Mooy, F. A. Vernout, D. Honing, F. van Leuven, en A. G. Borger. Van du 2e klasse B werden tot de 3de kl. B bevorderd, onvoorwaardelijk G. L. Sehorer, W. Warnier, R. Heytmg, H. A. Ruygrok, E. Gerth van Wijken F. Vaarzen Morel. Voorwaardelijk: J. K. F. Weber, A. A. Barendregt, F. Dolleman en H. Berneld Moens. Niet bevorderd 0 (nul). Van de 2e kl. A tot de 3e kl. A onvoorwaardelijkG. J. Cramer, G. Heyt- sing, J. Vis, W. v. d. Velde, P. Best, P. v. Huizen en W. H. Voet. Voor waardelijk: G. J. Duperron, G. Gerlacb, J. van Klaveren, P. Charbon, P. E. Liser de Morsaiu en F. Benkemper. Niet bevorderd 2 (twee). Van de le kl. tot de 2e kl., onvoor waardelijk: H. Gerth van Wijk, D. Ber- toen, W. Cramer, J. H. Martens, J. v. d. Hoeve, A. IJonod de Froideville, C. Pufkus, W. Glaser, A. J. P. v. d. Broek, K. E. Coppée, H. K. Lauwerse en R. v. d. Voort. Voorwaardelijk: J. v. Breemen, J. v. Eldik Thieme en H. Koning. Niet bevorderd 8 (acht). Tot de le kl. werden toegelaten on voorwaardelijk: J. van Citters, J. de Vries, J. H. de Wilde, M. Dalmeijer, A. R. Kuipers, H. Dijkman, F. Lamp, H. van Waard, W. B. Maks, B. A. Blits, C. F. G. Metsch, J. P. Geldorp, A. E. Dolleman, L. C. v. Roijen, J. P. Clifford, T. G. Tiemen en H. v. d. Griendt. Voorwaardelijk: W. Dyserinck, W. F. van Waveren, L. G. Maks, H. Eecen P. A. LeupeD; 5 candidaten moesten worden afgewezen. Bij het concert op de Groote Markt, dat Vrijdagavond plaats heeft, worden gezongen (door //Zang en Vriend schap") vier nummers, t. w.le //Het Wilhelmus" en het Wien Neerlandsch Bloed 2o //Hollands Glorie", van Ri chard Hol 3o //Lentelied" en 4o „Vlag- gelied"", beide van Verhulstnrs. 1, 2 en 4 met begeleiding van koperen blaas instrumenten door het Stedelijk Muziek korps. De woorden van onze Volksliederen kent natuurlijk iedereen die morgen op de Markt naar dit begin der feestviering zal komen luisteren en evenzeer mogen wij veronderstellen dat niemand d« tekst van het schoone Vlaggelied onbekend is gebleven. Minder algemeen bekend zijn echter de woorden van //Hollands Glorie" en van Verhulsts //Lentelied. Wij meenen onzen lezers derhalve geen ondienst te doen, door die hier af te drukken. Het zal hun den zang gemakkelijker doen volgen.. Hollands Glorie Holland, 't hart klopt ons met hooger slagen, Holland bij uw dierbren naam. Naam, langs zee en strand gedragen, Glorievol en zonder blaam. Wie zijn land met fierheid noem' Hooger, Holland, stijg uw roem. Ja, de daden blijven spreken, Door der vaadren roem gewrocht. Nimmer zal die roem verbleeken, Met hun goed en bloed gekocht, Holland, 't hart klopt ons met hooger slagen, Holland, bij uw dierbren naam. Wat onsterflijk blijven zal, Holland, uw glorie boven al. Zegen, God, oud Hollands grond, Door der vaadren bloed geheiligd, 't Land, in menig bangen stond Door uw trouw en macht beveiligd, Schenk het zoons den vaadren waard, Rijk in deugden, kloek van aard. Stort hun immer in de borst Liefde tot hun land en vorst. Spaar der vaadren erf en pand, Schenk het zegen, bloei en vrede. Houd oud Hollands roem in stand, Hoor, verhoor die bede, God, voor 't vaderland. Hollands Zonen, toont u waard, 't Bloed van d'ouden heldenaard. Vloeiende in uw aadren. Weest gelijk uw vaadren. Fier en moedig, Vroom en goedig. Koel van zinnen, warm van bloed, Trouw en vroed. Dan 't oog op God, Oranje aan 't hoofd, Oud Hollands glorie niet gedoofd. Doch, houw en trouw in nood en dood, Dan der vaadren leus gestand Goed en bloed voor 't vaderland. Lentelied. De lucht is blauw «n groen het dal; Meibloempjes bloeien overal En lelietjes van dalen; 't Is alles geur en fleur en kleur En glans en gloed en stralen. Wees blijde nu, gij treurend hart! Al heelt de lente lang gemard, Ze is dubbel schoon verschenen. Geef God den Heer, nu dank en eer; Uw winter ook vlood henen. Omtrent den door //Zang en Vriend schap" te houden zangwedstrijd op Za terdag en Zondag a. s., kunnen wij nog het volgende mededeelen: De feestviering van Zondagavond (bal) zal bij goed weer worden gehouden op het terrein van de//Phoenix". Mocht het weer Zondagmorgen aanleiding tot twijfel geven, dan vergadert te 4 nur, na afloop van de 2de afdeeling, de feestcommissie om te beslissen of dat gedeelte der feest viering op ëe //Pboenix" of wel in de groote zaal van de Vereeniging" zal plaats hebben. Ziet deze commissie, die aldus de zware taak van weer-profetes te vervullen heeft, de toekomst donker in dat wil zeggenverwacht zij slecht weer, dan worden de vlaggetjes van den toren uitgesteken en vlaggetjes op de tramwagens geplaatst. Alzooziet mon Zondagnamiddag geene vlaggetjes, dan is er bal champêtre op de //Phoenix", waaien de vlaggetjes wel, dan is er bal in de „Vereeniging". Wij geven onzen lezers in overweging dit bericht uit te knippen en te bewaren, ter voorkoming van mogelijke vergis singen. Voorts heeft men ons medegedeeld, dat de uitreiking der prijzen (zooals wy reeds vroeger berichtten zal die Maan dagochtend te 11 uur op het Stadhuis plaats hebben) geschieden zal bij hande en bij monde van den waarnemend- Burgemeester Dr. C. G. Von Reeken, Wethouder der Gemeente. Naar wij vernemen zal de Haarlem- sche Schietclub „Willem III" gewapend worden met geweren van het amerikaan- sche systeem Peabody. Tot dusverre werd door de leden nog steeds geschoten met het in vele opzichten uitstekende Remmington-geweer en ook met het Beaumont-geweer. Het Peabody-geweer is een hoogst eenvoudig wapen en voor juistschieten uitmuntend geschikt. Vóór de invoering van het Beaumont-geweer bij ons leger stond de commissie van de schietschool, na zorgvuldige proefnemin gen, langen tijd voor de keuze van dit geweer of van het Peabody-stelsel; om bizondere redenen werd echter aan het fabrikaat van Beaumont en de Soleil, te Maastricht, de voorkeur gegeven. Naar men ons mededeelt zal zich thans elk der leden van genoemde scherpschutters- vereeniging, behalve twee, die in het be zit zijn van een Mauser-geweer, van het Peabody-geweer voorzien. Men meldt ons: Woensdagmorgen deed zich te Haar lemmermeer het geval voor dat een der tigtal leerlingen van school no. 11 aan den Ringdijk te Haarlemmermeer bui tengesloten waren van een uitstapje dat tot groote vreugde van de kinderen van die school per stoomboot zou worden gemaakt over Haarlem naar lJmuiden. Wat toch was het geval? Den ouders van bedoeld dertigtal was door hun predikant, dg. de V., aan het verstand gebracht, dat die uitspanning zondig was, daar de geleiders der kinderen buiten zijn kerkgenootschap stonden. Te Zandvoort zal de gelegenheid tot kosteloos baden in zee voor onvermogende jongens en mannen, van wege de ge meente,eerstdaags weder opengesteld wor den. Het ongustige weêr heeft het plaat sen der gemeentelijke ontkleedkoets tot nu toe verhinderd. Letteren en Kunst. De elfde jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeni- ging zyn Woensdag te 's Hage voortgezet. Van de 5 candidaten zgn geslaagd: voor piano A (Lager Onderwijs): mej. Anna W. van Weelderen, te Delft en de heeren W. Kooincks, te Gouda en A. C. Provily, te Purmerend. Door den minister van schoone kunsten en onderwijs der fransche repu bliek is benoemd tot Officier d'Académie de hear J. C. Granier, oud-orkest-direc- teur, thans te 's-Hage. Het bericht, dat de heer Bakkers door den heer De Groot als lyrisch tenor zou geëngageerd zyn, wordt door de N. R. CL tegengesproken. De heeren De Vos en Van Kor- laar hebben mevr. Albregt-Engelman aan hun tooneelgezelschap verbonden. De heer A. W. Sijthoff heeft eene grootsehe onderneming op touw gezet een eneyclopaedisch woordenboek in het hollandsch, dat tien deelen groot zal zijn, elk deel 576 paginas bevattende, en dat den inteekenaren niet meer dan ƒ15, of ingebonden 19 kosten zal. De grootste der hedendaagsche duitsch- schrijvende dichters, Gottfried Keller, is Dinsdagnamiddag te Zurich in den ouderdom van 71 jaar overleden. BINNENLAAI i>. De min. van Binnen 1. Zaken heeft als zyn gevoelen medegedeeld, dat Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules JDautin. 45) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XIX. Schande en dooi. Mijne moeder wendde het hoofd langzaam om, herkende mij niet en stond op. „Moederzeide ik, met zwakke, verstikte stem vol schaamte. Zij rilde en begon toen over al hare leden te beven en liet zich weer op haar stoel neervallen. Ik wierp mij voor haar op mijne knieën, nam hare handen in de mijne en vroeg haar om vergiffenis. Ik weende, ik snikte. Met sombere, starende, ja, bijna wezenlooze blikken keek zij mij aan. „O, ja," zeide zij en scheen zich iets te herinneren, „gij zijt het „Ja.... ik ben het.... ik, die u zooveel leed berokkend heb..Ja, ik ben een groot misdadiger! Ik heb niet aan u gedacht. Mijn vader.... men heeft mij verteld.... Hij is daarginds, nietwaar in de kamer van Louise.... Hij is toch zeker wel iets ^eter „Neen," zeide zij, op kalmen toon, „hij gaat sterven." „Hij gaat sterven 1" Ik stond haastig op en gaf aan mijn wanhoop lucht. „Ik heb hem gedood riep ik uit, „ja, door mijn misdaad. Ik ben een ellendeling Toen trad ik weer op mijne moeder toe, die steeds dezelfde kalmte, dezelfde verschrikkelijke onbeweeglijkheid bewaarde. „Neen, het is niet waar, het is onmogelijk 1 gij maakt u ten onrechte zoo ongerust. Er zal nog wel hoop zijn.... O, ik smeek u, verlies niet te spoedig al uw moed; zeg mij, dat nog niet alles verloren is...." Zij schudde met het hoofd en zeide nogmaals slechts deze woorden „Hij gaat sterven!" En zij sprak deze woorden zonder eenige ontroering, zonder een traan te storten, alsof het voor haar een belanglooze zaak was. O, door welke rampzalige gebeurtenis was zij veranderd, dat er geen traan meer in haar oog kon opwellen, dat haar hart. stil stond. En ik, die mij op ver wij tingen, hartverscheurende kreten had meenen te moeten voorbereiden.... Dit was nog veel erger Ik stond op, verbijsterd en door smart overweldigd. Mijn zuster kwam uit de andere kamer en trad binnen. Het duurde een oogen- blik, alvorens zij mg herkende, toen uitte zij een flauwen kreet en viel mij om den hals; wij hielden elkalr langen tijd omklemd, beiden hevig schreiende. Mijn moeder was, zonder een woord te spreken, opgestaan; zij nam een van de linnen doeken en een waterketel en begaf zich daarmede naar de andere kamer. „Blijf maar hier, moeder," zeide Louise en weerhield haar; „ik zal de mosterdpap wel leggen." „Neen," zeide mijn moeder, „dat zal ik doen." Ik bleef alleen met Louise. „Zuster, wat is hier toch gebeurd Mijn moeder herkent mij niet meerGij tenminste, hebt mij nog omhelsd Wat er gebeurd was, vermoedde ik maar al te goed. Mijne zuster vertelde het mij met de meeste omzichtigheid, daarvoor was ik baar dankbaar, hoewel ik mij helaas niet kon laten misleiden. Het verschrikkelijke nieuws was hier in den omtrek reeds twee dagen bekend, alvorens iemand van de familie er nog iets van wist. Eindelijk had Antoine het gehoord. Toen hij het mijn vader mededeelde, was deze bleek geworden en hevig begonnen te beven; hij had toen zijne schouders opgehaald en gezegd: „Kom, hoe zou dat mogelijk zijn Er viel spoedig echter niet meer aan te twijfelen; gendarmes doorkruisten den omtrek en sloegen ons huis altijd aandachtig gade; het gerucht werd algemeen; de dagbladen vermeldden mijn misdaad en mijn vluchtToen hadden mijn moe der en zuster hevig geschreid. Mijn vader daarentegen zeide geen woord en stortte geen traan; hij was somber, in zichzelven ge keerd en gemelijk. Met gebukten hoofde liep hij door het huis. Hij durfde het huis niet verlaten. Nu en dan maakte hij gebaren en sprak hij tot zichzelven, als iemand, die aan verstandsverbijs tering lijdt. Hij at niet meer, of zeer weinig, en dat nog was hem te veel. Met geen mogelijkheid kon men hem afleiding bezorgen, of wat opvroolijken; hij gaf zich steeds aan zijne gedachten en droefheid over. Hij was reeds twee maanden lang in dezen toe-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1