NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Zaterdag 19 Juli 1890. ADVBSTBSfTlfiïr; S1A ft S N I e u w s. „Zang en Vriendschap". De Familie Causson. 8e Jaargaiig. No- 2160» AARLEHTS DAG ABOKHEKBSTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden. -1.85. Afzonderlijke nummer*- 0-05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BurendKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ,ïP*}a«ff®g5ï/ami«is®;4*ia*r DirsctsnreR-Uitgavsrg J. C, PEEBKHOOS! ®n J. B. A ¥13. van 15 regel» 50 Ceata; iedere regel meer 10 «entg Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzaenlijk Abonnementen eti Advertentie» worden a&Dgo&GJBeje öoor oi>ze agenten en door allo boekhandelaren, en conr&flto«c'* Hoofdagenten voor ie! B.itenlosd: Compagnie Gettfrtd* ie Puilici'.t Mtrmfir* 6. LBA!) SB tr Co., JO AH t. JON Xe, Succ^ Paria SU» faotovrt Xovtmv,**. S9e feesicoBiisnfsëfe Tan de Koninklijke Ucdcrta fel „ZANG KW VRBENBSGHAP" verzoekt ons ter kennis tan de ingezetenen te brengen, dat met wijziging van den reeds in de bladen vermelden weg en ook [van dien welke fis aangegeven in den Feestgids, thans BKSUfii'F fis vastgesteld dat de groote op- tocht der deelnemende Zangver- eenigSngcn, op Zaterdag 19 dezer, na opstelling, den volgenden weg zal nemen Sportterrein Phoenix, Park laan Jansweg Stationsplein Kratiswcg, Nieuwe Gracht (noord zijde), Brug Jansstraat, Nieuwe Gracht (zuidzijde), Kruisstraat, Barteljorlsstraat, Groote Harkt, Groote HoutstraatVerwulft (zuidzijde), Gierstraat, Groote Houtstraat, Ged. Oude Gracht (noordzijde), Öpaarne, Damstraat. Soc. Vereenlglng. Ten hoogste zouden dc ingeze tenen de feestcommissie ver plichten niet door het uitsteken der vlaggen'de feestelijkheid te verhoogen. Haarlem, 18 Juli 1890. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag den 23sten Juli a. s., des namiddags te 1 ure. De Teetascliooi van liet Museum m Kunst nijverheid te Haarlem. Tot een der schoonste en meest doel treffende stichtingen hier te lande, welke zich ten doel stelt de ontwikkeling van het kunstgevoel en grondige vorming voor de praktijk der kunstvakkenbehoort zeker wel de stichting die verbonden is aan het beroemde Museum van Kunst nijverheid in onze gemeente. Aan zulk eene inriehtig is behoefte, daar wordt de grondslag gelegd voor de vorming van den kunstvakman en de jonge zich ont wikkelende leerling vindt daar eene leiding en richting, die hem zeker moeten voeren tot het doelbinnen een betrekkelijk niet al te grooten tijd datgene te leeren wat hem in staat stelt met vrucht te arbeiden in het vak wat hij zich heeft uitge kozen. Hoe deze inrichting werkt en wat de resultaten zijn van den arbeid, die daar wordt verricht, leert ons eene beschou wing van de thans nog in vollen gang zijnde expositie van het werk der leer lingen. Het fraaie, ruime gebouw, naast den rechtervleugel van het Paviljoen in den Hout, is geheel door deze expositie inge nomen, die tal van bezoekers trekt. Men heeft daar zalen aan zalen gevuld met het werk der leerlingen, klas- en afdee- lingsgewyze gegroepeerd, terwijl tal van portefeuilles de schatten van arbeid ber gen, die niet aan rek of wand een plaats hebben kunnen vinden.Aan de hand van den uitgebreiden catalogus en onder geleide van den directeur der teekenschool, den heer E. von Saher, hebben wij die zalen doorwandeld ea lang en aandachtig stil gestaan bij de talrijke werkstukken, die zich daar bevinden. Uit alles bleek ons, dat daar volgens een vast systeem wordt gewerkt en overal praktische vorming op den voorgrond staat. De directeur verzekerde ons dat jon gelieden, die den geheelen cursus met vrucht hadden afgelegd, genaakkelyk een verdienste van 20 tot ƒ30 per week kunnen maken. Jammer echter dat velen de school verlaten zonder hunne studiën te hebben voltooid en droevig is de ervaring dat in het beoordeelen van de bekwaamheid der leerlingen, het oordeel der ouders vaak zwaarder weegt, dan dat der leerareD. Langzamerhand zal men echtor gaan in zien, dat het geringe voordeel, dat zij behalen door hunne kinderen ontijdig van den cursus af te nemen, om hen op werk te zenden, niet opweegt tegen de groote voordeelen van ©ene velledige vorming, waarvoor toch zeker een niet al te langen tijd wordt gevorderd. Het is toch een behoefte dat de neder- landsche kunstambachtsman volledig ge vormd zyn loopbaan begint om in de praktijk toe te passen wat hij op de sehool heeft geleerd. Dan eerst is het mogelyk dat hij op gelijke lijn komt met zijn duitschen, fransehen of italiaanschen vakbroeder, die overal in den vreemde en met name in ons land een rnim be staan vindt. Dan eerst zullen er geen krachten meer uit den vreemde behoeven betrokken te wordea, maar zullen dezen in ons eigen land zyn te vinden. BACHVEREENIGING. In de Donderdagavond gehouden al- gemeene vergadering van de „Bachver- eeniging" werd bij monde van den pre sident, den heer Merens, verslag uitge bracht van het beheer van den secreta- ris-penningm., den heer E. A. Kruseman, gedurende het boekjaar 1889/90. Uit de verantwoording van den secretaris bleek, dat de financieele toestand in dit jaar niet zoo gunstig was als die van het vorige, hetgeen hoofdzakelijk moet wor den toegeschreven aan eenige tengevolge der influenza minder druk bezochte con certen. Na aftrek van den opbrengst der verkoehte daineskaarten op de 5 gegeven concerten, was het bedrag der ontvangsten: aan contributie4699. aan dameskaarten op de 5 con certen 546.50 (dit laatste cijfer was het jaar te voren 1482, dus ruim ƒ900 meer) het8aldoop30 Juni'89 bedroeg 100. te zamen ƒ5345.50 De uitgaven voor de 5 con certen bedroegen ƒ3831.73 verschillende onkosten 1416.71^ te zamen 5248.44^ Zoodat op nieuwe rekening kon worden geboekt een som van 97.05%, zijnde iets minder das het vorige jaar. Tengevolge van deze mindere bate kon ditmaal in het Kunstenaarsfonds van de Vereeniging niets worden gestort. Het aantal leden bedroeg, met inbe grip van de donateurs, 737. Het kunstenaarsf'onds, dat op de spaar- i bank is belegd, verkeert in bloeienden toestand, er is in dit fonds met de renten van vorige jaren aanwezig een som van ƒ3978.09. Er hadden 59 leden bedankt, terwijl zich 8 nieuwe leden en 5 nieuwe dona teurs hadden aangemeld. Over 't alge meen blyft hot ledental zeer hoog, dicht bij het maximum van 700, dat de ver eeniging besloten heeft te stellen. Er zijn thans 678 leden. Ter vergelijking volgen hier de cijfers van het boekjaar 1888/89. Aan contributie was ontvangen 4378 Aan entrées op de concerten 1482 te zamen ƒ5860 De uitgaven bedroegen ƒ5860, daar onder is echter begrepen eene storting in het Kunstenaarsfonds ad 242.12%, zijnde het batig saldo. ZANGWEDSTRIJD VAN Reeds hedenmiddag zijn tallooze wo ningen met vlaggen getooidvele daar van laten behalve de driekleur, ook nog een expresselijk voor de gelegenheid vervaardigden wimpel, met den naam der feestvierende vereeniging er op, uit hun venster wapperen. Blijkbaar is de gansehe burgerij voornemens, mede te doen aan het zestigjarig herdenkingsfeest van de zoozeer geliefde Zangvercenigiug. Reeds sedert gisteren is do muziek tent voor het concert van dezen avond op de Groots Markt opgeslagen. Sierlijk gedecoreerd met vlaggen en groen maakt het kleine gebouwtje, voor welks bestaan menigeen bij het onweer van Donderdag ernstige vrees koesterde, een recht feestelyken indruk. Het Café-Restaurant Brinkmann, dat zeer zeker geen gering aandeel in de verwachte drukte hebben zal, heeft terecht niet willen achterblijven nu het geldt een blijk van sympathie te geven voor de feestvierende Liedertafel. Aan den gevel zijn een viertal schilden aangebracht, waarvan drie de namen der oprichters in groote letters dragen, terwijl het vierde het nederlandache wapen vertoont met de woorden //Zang en Vriendschap" daar onder geschreven. Iets lager is eene stel lage voor illuminatie aangebraoht, be staande uit de groote letters „Z. on V." Een en ander zal zeer zeker hedenavond een uitstekend effect makeu, als het goed weer is. Als het goed weer is.... maar... maar... daar ziet het op dit oogenblik nog niet naar uit. De lucht is egaal grijs, de straat egaal nat, het geheel egaal huilerig. Ho pen wij er het beste vaa Denkelijk zullen er heden avond hier en daar behalve de vlaggen, nog wel meer versieringen te bewonderen vallen. Maar wat dat zyn zal, weten wij niet eerlijk gezegd, zouden we toch niet weten al wisten we het. Hoe mededeel zaam wij overigens ook mogen wezen, van deze melk mag de room nog niet afgeschept. Zoo heeft er b.v. hedenavond te 7 uur een feit plaats, dat de feestelijkheden op waardige wijze zal openen, maar dat voorshands nog in een nevel gehuld moet blijven. In ons volgend nummer zal die nevel zeker opgetrokken zijn. Bij den boekhandelaar H. N Mul in de Kruisstraat merkten wij in de étalage een uitstekend portret op van den heer W. Robert, den wakkeren aanvoerder van //Zang en Vriendschap"een portret, waarvan de vervaardiger de photograaf J. Pörtzgen, alle eer heeft. Van den optocht op Zaterdagmorgen make men zich geen al te groot, ef beter geen al te uitgestrekt idee. Het toch niet waarschijnlijk, dat de ver- eenigingen die Zaterdagavond moeten zingen, zich aan een vrij langdnrigen en zeer zeker veraoeienden tocht door de stad zullen wagen en dit te minder, daar d© liedertafels zich by de ontvangst in de sociëteit de //Vereeniging" door eene deputatie mogen laten vertegen woordigen. Maar, al zal dus de stoet niet uit 1000 personen bestaan, zooals ons vroeger gemeld werd, hij zal zeer zeker de moeite des aanschouwer» dubbel waard zijn, door de fraaie banieren, de muziek en de geestdrift die zich ongetwijfeld zal uiten. Dat de stoet het uitspansel niet kunne zien doer de vlaggen die boven zijn hoofd waaien ziedaar, wat wy don optocht toewenschen en der burgerij verzoeken. Onder de eigenaardige versieringen ter gelegenheid van het zangersfeest, behoort o. a. een fraaie etalage van den heer Langeveld, sigarenhandelaar in de Groote Houtstraat. Zij stelt voor de lier van z/Zang en Vriendschap", geheel van witte rozen en gedekt door de koninklijke kroon. Daarboven verheft zich de faam, met een lauwerkrans.alles omgeven door prach tig groen. Aan weerszijden heeft de heer Langeveld een nieuw merk sigaren in doelmatige verpakking als //souvenir aan het 60jarig bestaan van „Z. en V." ge plaatst, die hij ook in zijn kiosk op het sportterrein „de Phoenix" verkrijgbaar stelt, tegen 20 en 25 cents per pakje. Ook de volijverige directie van de broodfabriek „de Volharding" bleef niet achter. Zij heeft in haar dêpót op den Kruisweg een stuk gebak (het bekende pain-de-luxe) geëtaleerd, ook al weer in den vorm van de lier enz. van „Zang en Vriendschap". Dit stuk werk doet den meesterbakker van „de Volharding" alle eer aan. De storm. De drukkende hitte der laatste dagen heeft zich, gelijk te verwachten was, in een onweder opgelost, maar meer ge lijkende op een wervelstorm, dan op een gewoon onweder. Donderdagavond te ongeveer zeven ure bemerkte men aan de onrustbarend snelle daling van het kwik in d«n barometer, dat er een groote ommekeer in het weder zou plaats heb ben en welhaast vertoonden zich donker zwarte wolken aan den horizont, die met groote snelheid uit het zuidwesten kwa men opzetten. Violetkleurige bliksem stralen doorkliefden onophoudelijk het koperkleurig zwerk en aanhoudend klonk het gerommel van den donder dat al zwaarder wordende, weldra in knette rende slagen overging, die bewezen dat het onweder boven de stad woedde. De wind stak op, joeg kolossale stofwolken omhoog en wierp enkele takken van hoornen naar beneden, in e'én woord het zag er schril uit. Gelukkig duurde het niet lang, het onweder dreef snel over en toen de zware wolken zich in eenige verfrisschende stortbuien ontlastten, werd aan den gezichtseinder het blauw des hemels weder spoedig zichtbaar. Naar wij vernamen, vertoonde zich aan de Leidsche vaart een hoos en wer- b" E Li i L JL B T O IN. Naar het franschvan Adolphe Selot en Jules Dautin. 46) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK XIX. Sc ha n d e en dood. „Maar ik zal mijn misslag goed maken, ik zal mij in mijne eer herstellen; ik zal de vlek op onzen naam uitwisschen." Een smartelijke glimlach plooide zich om zijne lippen. „Onze naamdie zal met mij uitsterven. Draag dien naam zoo gij dat wilt, maar draag hem niet aan uw kind over Ik had de nog zoo versche wond weer geopend. Die naam was beroemd, noch wijdklinkend, maar twee eeuwen lang was hij door eerlijke menschen gedragen en met mijn vader stierf hij uit. Wat zeide ik nog verder?.... Ik herinner het mij niet meer. Tranen verstikten myn stem. Ik smeekte hem, voortdurend mij zelf beschuldigende, een woord van vergiffenis af. „Ik beklaag umompelde hij. Dat waren zijne laatste woorden. Een inwendige ontroering scheen zich van hem meester te maken. Zijn wijdopengesperde oogen werden plotseling helder, maar spoedig weer werden zij beneveld; zijne ademhaling ging sneller. Was dit het einde van den doodstrijd, de bovenmenschelijke poging van de ziel, om zich los te maken Ik stiet een angstkreet uit en riep om hulp. Antoine snelde toe, vervolgens mijn moeder en mijn zuster. Antoine verwijderde my van het bed en ik schuilde weg in een der hoeken van het vertrek, hevig ontsteld en bijna het be wustzijn verliezende. Ik zie hen nog met hun drieën om het ledikant geschaard; mijne moeder en mijne zuster hielden beiden een zijner handen vast, Antoine ondersteunde zijn hoofd. De doodstrijd was eindelyk voorbij. De oogen verglaasden, de neus werd smaller, de ontkleurde lippen schenen met een wit poeder bedekt, de ademhaling werd langzamer en moeielijker. Eindelyk ontsnapte een lange, diepe zucht aan zijne lippen. Dit was de laatste! Antoine sloot hem de oogen. Mijne moeder en zuster hielden het gelaat in de handen verborgen en snikten zachtjes. Eindelijk barstte mijn smart, die ik met zooveel moeite had trachten in te houden, met alle hevigheid los. Ik wierp mij op het bed neer, bedekte dit onbezielde gelaat met kussen en tranen, en riep hem in mijn wanhoop aan. Mijn moeder had zich op een stoel naast het bed laten neer vallen en zag mij aan. Ik wierp mij nogmaals aan hare voeten neer en omvatte hare knieën. „Moeder!" riep ik uit. „Ook gij schenkt my geen vergiffenis? Gij hebt geen enkel woord voor my Onbewegelijk en onder een diep stilzwijgen bleef zij zitten. „Word ik dan door iedereen vervloekt riep ik uit. Zij scheen nu uit haar toestand van gevoelloosheid te ontwaken, haar oog verhelderde. Zij stond op en sloeg hare armen innig en in koorts achtige opgewondenheid om mij heen „Mijn kind Gij blijft toch altijd mijn kind Dat was te veel van hare zenuwen gevergd. Bijna op hetzelfde oogenblik vielen hare armen slap neer en ik was verplicht has-r te ondersteunen, hoewel mijne krachten daarvoor bijna te korfc schoten. Louise en Antoine snelden haastig toe en trachtten haar tot het bewustzijn terug te roepen. Eensklaps riep mijne zuster uit „StilMen heeft de achterdeur geopend er komt iemand» „Er komt iemand stamelde ik werktuigelijk, zeer ontsteld. „Ja, ik hoor voetstappen. De geneesheer of een van de buren. Ga oogenblikkelïjk heen, opdat men u niet zal zien „Ja, dadelijk!...." zeide ik. Vervolgens trachtte ik eenigszins tot bezinning te komen. „O, mijn God!.... is hot waar!" Ik omhelsde haastig mijne zuster, mijne nog steeds bewustelooze moeder, mijn gestorven vader, en toen men het huis binnentrad opende ik het venster en sprong naar buiten. Ik begaf my nu naar den tuin. Alvorens weer over den steenen muur te klauteren, wierp ik een laatsten blik op het huis; helaas hoevelen zou ik er terugzien van degenen, die ik daar achterliet? Mijn vader nietEvenmin mijne moeder, want zij had geen lang leven meer voor zich, de arme vrouwzelfs mijn zuster.... ik wist immers volstrekt niet, welk armoedig en rampzalig be staan ik wellicht in den vreemde zou leiden

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1