NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 2161, Maandag- 21 Juli 18ÏHK A2 05KESHTSFRIJS: Dit te® bestaat uittwee bladen. S T !i 0 S h 8 U W S. 1830. Zam en Yrienflscliap. 1890. f fiüILJLETON. De Familie Causson. Voor Kaarlem pgr 3 maaDdeiiƒ1.80. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer*- 0-05 Dit blad verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bcrean: Kleine Hontstraat JSo. 9, Haarlem. Yetafooau»» fr &3$2. ABVEETESTTÏÏ^: van 15 regel* 50 Certa; iede-ie regel meer 10 fer>ts Groote letters naar plfcatsruiïjate. Bij Aboznienienï aanzienlijk r»bat. Abonnemente» e» Advertentie» worden sangeno&jefc onze agenten en door alle boekhandelaren, en ccuxar door Directeuren-Uitgever» J. C. PEEREBOOM eis J. B. AVIS. Hoofdagenten voor net Buitenland: Compagnie Gsnérali it PukliciU Strangers L' DAUBS Co JOHN P. JONBS* Succ., Parijn 31 bi» Baabourft Motttn&artra rd'.vy».''^rr^2gftrrtr.'L. tsmrwir-rm; EERlsTE BLAD. Haarlem, 19 Juli 1890. De schoone verzameling photographieën, die in het Museum van Kunstnijverheid alhier tentoongesteld was, is thans ver vangen door ander© exemplaren, voor stellende gezichten uit Munchen, Praag, "Weenen, Dresden, alsook verschillende afbeeldingen der paleizen van den over leden koeing van Beieren. Nouachwnn- 8tein, Herrenchiem8ee en ander© geven ons een voorstelling van den fabelachti- gen rijkdom, die in deze paleizen heerscht. Des Zondags is de toegang vr|j. Op de teeken8ehool voor Kunstnijver heid, ingang Dreeizijde, zullen de teeke- ningen der leerlingen Zondag nog ten toongesteld zijn toegang vrij. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand Juni kan het volgende worden medege deeld Van in de wet genoemde besmet telijke ziekten werden ter gemeente-secre tarie aangegeven 3 gevallen van febris typhoïdea en 1 geval van angina diph- therina. Het totaal der overledenen was zeer laag en bedraagt met 3 levenloos aangegevenen 74. Verhouding der over ledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 16.8 tegen 21.6 in de vorige maand. Aan lichaams zwakte stierven 13,aan kanker 3,aan febris typhoïdea 2, aan apoplexie 3, aan hersen ziekten 7, aan ziekten der ademhalings organen 20 (waarvan 13 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der 3pijsvertering8werktuigen 4, aan ziekten der organa urogenitalia 4, aan andere oorzaken 12, aan onbekende oor zaken 3 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 15, van 15 jaren 7, van 514 jaren 4, van 1420 jaren 3, van 2050 jaren 16, van 50—65 jaren 10, van 65—80 jaren 12, boven 80 jaren 4. Geboren zijn 87 jongens en 66 meisjes. De Liedertafel //Zang en Vriendschap" is zóódanig gehecht aan haren directeur, den heer W. Robert, zij houdt hem zoo hoog in eere en waardeert zoodanig zijne capaciteiten dat men haast niet kon verwachten, dat het door haar ter viering van haar 60-jarig bestaan uit geschreven concours zou voorbijgaan, zonder dat zij aan haren directeur eene passende hulde had gebracht. Vrijdagavond bevonden zich al de werkende leden der Liedertafel in de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging." Allen waren in gala en, waar men ook zag, in alle deelen der zaal ontwaarde het oog de traditioneele zwarte jassen en witte dassen. Over een uur zon het concert op do Groot© Markt beginnen. Maar waartoe dan de tegenwoordigheid van al die dames in veelkleurige toi letten, echtgenooten, verloofden, zusters der leden Het bleek duidelijk als man de zaal binnentrad men wachtte hier niet alleen den directeur af, maar men wachtte hem om hem eene ©vatie te brengen. Welhaast trad de heer Robert binBen, gevolgd door zijne vrouw en twee oud ste kinderen. Een driewerf herhaald „hij leve hoog," uit 70 mannenkelen, begroette zijn komat en toen de familie gezaten was, schaarden allen zich naast elkan der en trad de heer G. Oostenbroek, het oudste lid der vereeniging in jaren, naar voren. In warme, harielyk© be woordingen gedacht spreker de vriend schap en de toegenegenheid welke de leden der liedertafel hunnen hooggeach- ten directeur toedragen, de waarMeering die zij hebben voor zijne talenten. Met den wensch, dat dit nog lang zoo mocht blijven, bood de meer dan zeventigjarige spreker den heer Robert een keurig album aan. Deze dankte in enkele diepgevoelde bewoordingen. Onmiddellijk daarna werd hij als onder bloemen bedolven. De da mes stonden eenparig op en wierpen bloemen over hem, eene fleurige hulde, waarvoor hij glimlaohend dank zeid©. Hiermede was deze plechtigheid ge ëindigd, eene die op waardige wijze de rij der feesten opent. Het album zelf is een waar prachtstuk te noemen. De band is geheel van rood fluweel, en gemonteerd met zwaar zilver, terwijl het tevens voorzien is van een zilveren medaillon en slot. Op de eerste bladzijde treft men eene calligraphisehe opdracht aan van de hand des heeren H. Yos; op de tweede het welgelij kend portret van den heer Robert, een© aquarel afkomstig van den heer Loots; op de 3de leest men den zinspreuk der vereeniging: //het doel van ons vereenigd pogen, is Zang door Vriendschap te ver- hoogen"; op de 4de eene allegorische voorstelling van den zang en van de toonkunst in het algemeen; op de 5de een symbolische voorstelling van de ge schiedenis der Liedertafel, deze twee bladzijden van de hand des heeren H. F. van Beijnen; op de vier volgende bladzijden de vier verschillende vaan dels; op pag. 11 de photographieën der behaalde medailles (uit de photographi- sche inrichting van den heer Marius N. F. Rotteveel); op pag. 11 de namen van de leden des bestuurs; op 12 tot 21 die van de werkende leden, op 22 titel der afdeeling „van ieder wat", op pag. 23 tot 106 de kunst-afdeeling en op 107 tot slot de portretten der werkende leden. Zeker een rijke inhoud, die voor den heer Robert dit album zal maken tot een aangename, blijvende herinnering aan het concours van 1890. De man, die tor het vervaardigen van het album het initiatief nam en het ont werp ervoor maakte, is de heer G. A. Oostenbroek, jongste lid der firma G. Oostenbroek Zoon. Deze firma heeft het boek in hare werkplaats vervaardigd, en ieder die het ziet zal dat met ons eens zyn, heeft daardoor haren ouden, gevestigden naam opnieuw getoond vol komen waardig te zijn. Vermelden wij nog, dat het zilveren beslag enz. aan het album, geleverd is door de firma J. Voet, uit de Groote Houtstraat, en dat het ontwerp van het fraaie feestgeschenk, (ge heel geschied onder de werkende leden van de Liedertafel,) binnen eene maand ia tot stand gebracht. Te acht uur ving het concert op de Groote Markt aan. De regenwolken waren zoo goed goweest om den aftocht te bla zen en eene groote menigte kwam al lengs uit alle straten opzetten en bezette het ruime plein. Het was stampvol bij Brinkmann en in //de Kroon"; ook in de aocieteit //Trou moet Blijcken" nam men deel aan de feestviering. Zij toch, zich foor ditmaal emancipeeretide, had ook hare deuren geopend voor de dames der leden en zoo was er op de balkons en aan de vensters geen plaatsje onbezet gebleven. De bovenzaal van Café Brink mann was voor de dames der werkende leden van //Zang en Vriendschap" ge reserveerd. Nadat door het Stedelijk Muziekkorps een drietal nummers ten gehoore waren gebracht, begaf de feestvierende Lieder tafel zich op hare beurt in de opgesla gen tent en zong daar het gisteren door ons genoemde programma. En, al mag men eene uitvoering in de open lucht niet vergelijken met een concert binnen vier muren, zeker is het, dat er kranig en feestelijk werd gezongen, vooral de volksliederen //Hollands Glorie" en //het Vlaggelied" werden uitgevoerd met de zuiverheid en kracht, die men van z/Zang en Vriendsohap" steeds gewoon is. Aan de begeleiding met koper door het Stedelijk Musiekkorps komt een woord van lof toe. Inmiddels was het electrisch licht op de Groote Markt, zooals men weet aan geboden door het Sportterrein „de Phoenix," ontstoken en vier groote lam pen wierpen hun wit licht over het ruime, met menschen opgevulde plein en bescheen de grijze St. Bavo en de deftige gemeente-gebouwen, eigenaardige tegenstelling van overblijfselen van den oude», beschenen door eene uitvinding van den nieuwen tijd. Ook de illuminatie van Café Brinkmann slaagde uitstekend, beter dan die aan de muziektent, welke gedeeltelijk te kampen had met den op- stekenden wind. Overal werd uit parti culiere huizen bengaalseh vunr afgesto ken by de firma Ferwerda Tieman in de Groote Houtstraat merkte men eene gas-illuminatie op, bestaande uit do letters Z. en V. mot een kroon er boven, terwyl het bierhuis //Löwenbrau" zijn gevel met vetpotjes keurig had verlicht. Na eene korte pauao werd het con cert met eenige nummers voor orkest besloten. De aandacht van het publiek bleef tot het einde toe onverdeeld. Lang Dadat de laatste tonon van trompet en klarinet in de lucht waren weggestor ven, bleef eene groote menigte zich ver lustigen in den ongewonen aanblik van de Groote Markt. Hoe laat de laatste feestelingen hun bed hebben opgezocht, kunnen wij niet mededeelen, daar op de bovenzaal van Café Brinkmann onbe paalde nachtpermissie was gegeven. Niet onwaarschijnlijk is het dus, dat de aan brekende dag nog over feestelingen zal hebben gelicht. Zaterdag 19 Juli te half twee stelde zich de stoet van den op tocht op het sportterrein „de Phoenix" in beweging. Voorop gingen huzaren, daarop volgde het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den kapelmeester Kriens, vervolgens het bestuur van //Zang en Vriendschap", en d© banier dier ver eeniging. Hierna kwamen deputatiën van verschillende opgekomen vereenigingen, meerendeels met hunne banieren, in deze volgorde z/Euterpe" Amsterdam//Cecilia" 'sHage; //Orpheus", Winschoten; „Ami- citiae", Amsterdam; //Haagsch Mannen koor"; „Crescendo", Haarlem; „Onderl. Oefening", Amsterdam//Wormerveers mannenkoor"; //Sappho", Hoorn; //Oefe ning en Uitspanning", Boven-Karspel z/Purmerender Mannenkoor"; //Haarlem's Zanggenot";„Orpheus",Winschoten; //Au rora", Arnhem;,/Amstels Werkman";„Na- tionale Zangschool", Amsterdam; „Caeci- lia", Amsterdam„Kunst na arbeid", Amst.; Apollo", Amst.; „Werkman3-j lust", Krommenie; „Caecilia", Amst.; „Fidelio", Utrecht„Crescendo", 's Hage. De Mannenzangvereeniging van Nieuwe Niedorp heeft gemeld, dat zij niet aan den wedstrijd zou deelnemen. Sommigen hadden uit vree3 voor regen, het doek weggelaten ©n voerden alleen den stok met de verworven me dailles. Midden in dien stoet bevond zich de muziek der jagers uit den Haag, kapelmeester Calff. Het was een fraai gezicht, die keu- j rige banieren te zien, waarvan velen zoo l vaak hunne volgers tot den zangen-strijd en tot de zangersoverwinning hadden ge voerd. De twee muziekkorpsen brachten welluidende, krachtige marschen ten ge hoore. LaDgs den ganschen weg werd de stoet levendig toegejuicht, door de tallooze nieuwsgierigen, die op de straat en in en zelfs boven op de huizen, een blik wilden werpen cqa dit heirleger van zangers. Onze verslaggever bevond zich met een collega in een rijtuig; het was toch niet te vorderen, dat men door slijk en modder den stoet te voet zou volgen. Eene onhandigheid van onzen koetsier deed ons uit de rij raken, de barsch- heid van den wachtmeester der huzaren belette ons er weer in te komen. Enfin, daarom niet getreurd, we waren er even vroolijk over als het publiek. Maar als „Zang en Vriendsohap zijn 100-jarig jubileum viert solliciteeren we om een officieel plaatsje in den stoet. Bij den bloemist Bolderdijk op den Kruisweg werd aan „Zang en Vriend schap" een bloemkrans aangeboden, evenzoo bij den heer Loraans in de Barteljorisstraat', die beide aan de ba nier werden gehangen. Bij de woningen der heeren Loots, Rooijers en Roling werd de banier van „Zang en Vriend schap" met bloemen bestrooid. Op den stoep van het huis van den Eerevoorzitter van dit concours jhr. Mr. J. W. M. Schorer, bevond zich deze zelf, benevens de leden der Commissie van Bijstand en gemeentelijke autoriteiten. De banieren begroetten het gezelschap in het voorbijgaan. Fraaie versieringen merkten we in het voorbijrijden op bij den heer N. Weill in de Barteljorisstraat, bij den heer Ree- ser, sigarenhandelaar in de Groote Hout straat en in de Gierstraat No. 63. Overi gens overal vlaggen Te half twee waren wij van het Sport terrein vertrokken, te half drie ruim arriveerde de stoet aan de Vereeniging. Daar werden eerst de deputatiën der verschillende vereenigingen door het Be stuur van „Zang en Vriendschap" ont vangen, en daarna trad deze vereeniging op, om haren gasten het welkom toe te in gen. F Düt.ü feestgroet is eene compositie van Mendelssohn, waarop onze stadgenoot, de heer J. A. de Hoog, toepasselijke woor den heeft gedicht. Met warmte werd dit waarlijk schoone lied door de feestvierende vereeniging gezongen. Het koper van het Stedelijk Muziekkorps begeleidde ook dezen zang verdienstelijk. Hierna trad de voorzitter van „Zang en Vriendschap," de heer Ed. de Lanoy, op en hield de volgende feestrede: Hoe snel de dagen voorbijgaan! De dag van 20 Februari 1890 staat mij nog Naar het framchvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 47) TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK I. De veroordeeling bij verstek. En die jongeling met zijn flink gevormd lichaam en innemende gelaatstrekken was haar zoon Richard. Men kan wel raden wat er gebeurd was in die jaren. Clémence had Richard te Montreuil bij mevrouw Prévot achtergelaten, eenige maanden lang, totdat het zoo ruchtbare proces van den voort- vluchtigen Causson vergeten was. Voor Richard, die toen zes jaar oud was, wé ren deze gebeurtenissen onbekend gebleven; op dit tijdstip was hierin nog geen verandering gekomen. De naam van Causson was zoo berucht geworden, dat Clémence dien niet langer wilde dragen, niet alleen omdat zij dien naam nu verafschuwde, maar ook om gehoor te geven aan den wensch van Causson zelf, om hun kind zoo mogelijk onbevlekt het leven te doen ingaan. Zij had haar naam toen veranderd in dien van Syramic, zoo bad haar oudoom geheeten en deze naam herinnerde haar nog aan de gelukkige dagen barer jeugd. Onder dien naam ook had zij to Passy in een kleine woning veertien jaar lang met Richard gewoond. Ook onder dien naam waren moeder en zoon nu bekend in de rue Notre-Dame-des-Champs. Richard was volkomen onkundig gebleven betreffende die naams verwisseling. Zonder eenige moeite was hy aan dien naam van Syramin gewend geraakthij droeg dien met vertrouwen, zijn eerzucht op dit tijdstip was dien naam beroemd te maken. Wat zijn vader betreft, hij meende dat deze gestorven was, en ook Clé mence, die nu reeds zeventien jaar lang niets meer van hem ge hoord had, moest ook w©l van deze meening doordrongen zijn. Moeder en zoon hadden elkaar wederkeerig gesteund en vertroost te midden van de rampspoeden en moeilijkheden van het leven. Zij aanbaden -elkaar. Slechts in één zaak verschilden zij van ge voelen Richard had namelijk besloten, door een onweerstaanbaar verlangen meegesleept, om zich op de schilderkunst toe te leggen. Hierover had zijne moeder zich zeer ongerust gemaakt en zij had getracht hem van gedachte te doen veranderen. Maar reeds op dit tijdstip toonde hij door de voortbrengselen zijner kunst, dat hij zich boven het middelmatig talent verhief; hy bewees zijne moeder dat bij ruimschoots in zijne behoeften zou kunnen voorzien en zijne studio zou kunnen bekostigenhij had haar zoo stellig be loofd, dat hij oogenblikkelijk een anderen werkkring zou zoeken, zoodra by de overtuiging bekwam dat deze tot niets zou leiden en had haar bovendien zoo dringend gesmeekt, dat zijn moeder ein delijk toegaf. Dit zou haar niet berouwen. Het talent van Richard was wer kelijk bizonder, zijne vorderingen zeer snel. Hij had nu de geheele school doorloopen. Nog slechts één schrede moest hij doen, maar ook de moeilijkste; de enge begrippen der academie van zich af werpen en zijn talent grondvesten door een oorspronkelijke, per soonlijke opvatting. In dien tusschentijd versmaadde hij het niet, voor zijn brood te gaan werken en hij gaf alles wat hij verdiende aan zijne moeder. „Welnu, houdt gij dan niets voor uzelf?" „O, bekommer u daarover niet." „Ziet gij dan af van uw reis naar Italië als dat eens waar was Hij schudde het hoofd. „Niet?" zeide zij. „Als gij echter eens wist hoe angstig mij de gedachte maakt, dat gij zoo ver van mij verwijderd zult zijn Maar dan uw spaarpot, hoe staat het daarmee V' „Ik heb iets anders gevonden." „Zoo!!... wat dan?" „Ik heb het u nog niét willen zeggen, omdat ik weet hoe gij over die reis denkt, maar luister: gij weet dat Melehior onlangs een mijner schilderijen aan den markies de Blave heeft verkocht De markies heeft hem reeds dikwijls over mij gesproken, mi daar hij verscheiden kopieën wil hebben van de schilderstukken der italiaan8che meesters, hoop ik dat hij dit werk aan uw zoon zal opdragen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1