te zullen genieten, al kunnen wij ons middag de niet voorstellen (met uw verlof, haarlem- Ned. Herv. sehe zangersdat wij het ooit beter zullen hooren dan gisterenavond. Men mag den componist benijden, die zijn werk op zulke wijze hoort uitvoeren! Te half elf was dit derde en laatste concert afgeloopen. Maar de meeste fees telingen gingen nog niet naar huis, doch begaven zi«h naar het terrein van tfde Phoenix". Gelukkig bleef het weder, dat overi gens de maand November geen oneer zou hebben aangedaan, droog, ofschoon de hemel er dreigend uitzag. Een gedeelte van Kriens' kapel, twin tig man, speelde de dansmuziek voor het bal in de open lucht, dat op de daartoe van een plancher met fraaie lampions verlicht, voorziene vlakte voor de mu ziektent weid gehouden. Er heerschte een ongekende vioolijke stemming. Vele vreemde zangers dansten, reeds voor het eigenlijke bal aanving, vroolijk met hunne haarlemsehe kunstbroeders in het rond, door hunne onmogelijke grimassen de toeschouwers niet weinig vermakende. Jongelieden liepen rond met bordjes aan stokken gehecht, waarop in kloeke letters de uitslag van den wedstrijd voor hunne vereeniging gemeld stond. Toen de muziek werd aangeheven was het plancher onmiddellijk gevuld met een aantal danslustigen, fantastisch beschenen door de electrische lantarens en de kleu rige lampions. Het was een vroolijk schouwspel, dat tot diep in den nacht voortduurde; gelukkig bleef god Pluvius genadig. Hoe laat de laatste gasten van het terrein verdwenen zyn, is ons onbekend, Wij heeren van de Pers gingen, mooi moede en slaperig, ongeveer half vier naar huis en toen dachten velen er nog lang niet zoo over als wij godsdienstoefening in kerk te Zand voort bij. de Maandag (heden) te negen uur maak ten een 40tal feestvierenden waarbij eenige leden van het bestuur van //Zang en Vriendschap" en de geheele jury, eene rijtoer om Elswout. Te 12 uur (het zou 11 uur zijn geweest, maar de uitgere denen konden niet zoo spoedig van natuur scheiden) had de prijsuitdeeling plaats in de groote Trouwzaal van het Stadhuis, door den waarnemend Burge meester dr. C. G. Von Reeken, met eene toepasselijke toespraak aan de be kroonden. Vooral Crescendo" werd door den spreker in geestdriftvolle bewoor dingen gelukgewenscht, waarvoor de president der vereeniging, de heer H. Savry, met een enkel woord den dank der vereeniging betuigde. De heer Von Reeken dankte ook het Bestuur van //Zang en Vriendschap" en de jury, hetwelk door den voorzitter van //Z. en V." den heer Ed. de Lanoy, beantwoord werd met eene dankbetui ging aan het Gemeentebestuur. Al de prijswinnende vereenigingen werden har telijk toegejuicht, vooral ook ,/Euterpe" en //Cecilia," maar de juichtonen weer klonken het meest, toen //Crescendo" den zilveren lauwerkrans in ontvangst nam. Toen men heenging wachtto een met vier versierde paarden bespannen rijtuig, om het bestuur en den directeur van ,/Crescendo met hunne banier op te nemen. Spoedig daarna zag men dezen zegewagengevolgd door een aantal andere waarin de leden van Crescendo" waren gezeten, door Haarlems straten rollen, van alle kanten toegejuicht. On bekend gebleven vereerders hadden den adelaar van //Crescendo" met bloemkran sen getooid. Vanmiddag feestdiner en dan is ook dit feest weder afgeloopen. Het mag zeker in alle opzichten geslaagd heeten, ook al werkte in den aanvang het weer niet zoodanig mede als men had gehoopt. En ieder zal met ons instemmen wan neer wij aan het einde van dit verslag als onze meening uitspreken, dat de ko ninklijke liedertafol //Zang en Vriend schap" op harer waardige wijze haar zestigjarig bestaan heeft herdacht. Z. H. prins Wilhelm, hertog van Sak sen en H. H. prinsess Wilhelm, herto gin van Saksen, woonden Zondagvoor- Letteren en Kunst. Het hoofdbestuur van het Ned. Too- neelverbond is voornemens, twee prijs vragen uit te schrijven, namelijk voor een tooneel- of blijspel in ten minste 3 bedrijven, nederlandsch in toestand en karakterteekening, en voor een blijspel een bedrijf'. Kluchten, charges, eari- caturen zya gesloten. Binnen weinige dagen zal het pro gramma van den wedstrijd worden be kend gemaakt. De elfde jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkuostenaars-vereeni- ging zijn Vrijdag en Zaterdag te 's Hage voortgezet. Van de 10 candidaten zijn geslaagd: voor piano A (Lager Onderwee): mej. Tony M. Goedhart, te Arnhem, mej. S. E. Doyer, te Deventer, mej. Mary Tucker Swindells, te Amsterdam, en de heer R. H. Th. van Leeuwen, te Leiden, De Nederlandsche Illustratie geïllu streerd Nieuws van den Dag, sinds eeni- gen tijd in een nieuw gewaad gestoken, blijft voortgaan hare lezers steeds op friseh en aantrekkelijk nieuw te onthalen. De illustraties vallen eveneens bij voort during te loven. Het nummer van 19 dezer bevat weder een rijken inhoud: Het vijf-en-twintigjarig jubileum van koning Leopold II van België. (Met Portret.) De werkstaking der poli tieagenten te Londen. (Met vijf Illus traties.) De werkstaking te Leeds. (Met twee Illustraties.) De voltrek king van het doodvonnis aan Panitza. (Met Illu8tratte.) Iets over haring. Kunst en Letteren: De passiespelen te Oberammergau. Aanvaring op zee. (Met Illustratie.) Het parijsche nihi listenproces (Met Illustratie.) De elec- trophonoscoop. (Met Illustraties.) Voor dames. Nederlandsch Panoptieum Houten Klaas en stijve Trien. Wa terrijwiel. (Met afdeelding.) Weke- lijk8ch kijkje. Humor en Satyre. Oom Bodger. Aneadoten. (Met vier Illu straties.) Schaakrubriek. B i N N E L A X ik Naar wij vernemen, zal de heer Gediking, die gedurende enkele ja ren belast was met het onderricht van H. K. H prinses Wilhelmina, zyue werk zaamheden als hoofd der gemeente-school aan de Schelpkade te 's Hage hervatten. De eervolle taak, die den heer Godikiüg door HH. MM. was opgedragen, en tot welker vervulling het gemeentebestuur van 'sHage bereidwillig zijoe toestemming verleende, is thans afgeloopen, waarvan aan het gemeentebestuur in een schrijven van dankbetuiging namens HH. MM. is kennis gegeven. In verband hiermede kunnen wij nog het volgende mededeeleD. Met het on derwijs aan H. K. H. in zijn geheelen omvang zal, na de vacantie van de jonge prinses, worden belast de heer dr. Sai- vcrda de Grave, die reeds gedurende een jaar aan H. K. H. onderricht gaf in de beginselen der fransche taal. In strijd met de mededeelingen van het N. v. d. D. kunnen wij verzekeren, dat de prinses tot nu toe noch in het engelsch, noch in het duitsch onderricht ontvangt. Wel spreekt H. K. H., behalve onze taal, vloeiend fransch en engelsch (geen duitsch), doch uitgenomen in de fransche taal door dr. De Grave, heeft H. K. H, nog in geen vreemde taal grammaticaal onderwijs ontvangen, en voorloopig wordt daaraan ook nog niet gedacht. Evenmin is het bericht juist, als zoude H. K. H. in het teekenen en schilderen worden on derwezen tot nu toe is ook daarvan nog geen sprake geweest. Met het on derwijs in de muziek piano is de heer Stortenbeker belast. {N. R. C.) Naar wij vernemen moet nu de Spoorwegovereenkomsten de goedkeuring van beide takken der wetgevende macht hebben verworven, de minister van Wa terstaat voornemens zijn, spoedig de eerste maatregelen te nemen voor de reorganisatie van ons spoorwegwezen. De Minister zou daarna eenigen tijd met verlof in het buitenland door brengen, (Avp.) H. M. de Koningin en de Prinses zullen Dinsdagmorgen 10.15 te Amsterdam aankomen, de tentoonstel ling en het Rijksmuseum bezoeken en daarna het dejeuner in het paleis ge bruiken. Te 1.30 zal een tochtje op het Y worden gemaakt. Bij de Willemsslui- zen liggen gepavoiseerde pleiziervaartui- gen; muziek zal den tocht opluisteren. Des namiddags keeren de Vorstelijke personen naar het Loo terug. De heer H. A. Perk, direc- teur der Rijtuigmaatschappij te Amater dam, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Eenjongmensch te Araster- dam is, als verdacht van diefstal van ƒ800 ten nadeele van zijn vader, in be waring gebracht. De afdeelïng Amsterdam van //Patrimonium" heeft besloten tien harer leden in de gelegenheid te stellen een dag de veiligheidsteutooustelling te Amsterdam te bezichtigen. In de Verlengde Blanke n- straat te Amsterdam 7iel een man uit een raam van eene derde verdiepin^ Hy viel dood neer voor de voeten zijner vrouw. Vanwege de afd. Zaandijk, der Noord-Holl. vereen. uHet Witte Kruis",is Zondag de ïnriohting voor warme baden aldaar ter bezichtiging gesteld voor de leden der afd. en hunne huis- genooten, vertegenwoordigers der pers enz. Uit Teasel wordt gemeld De beide verloren reddingstoestellen vaa den heer P. C. Koning, waarmede onlangs eene proef werd genomen, zijn door vis8chers gevonden en aan den eige naar terugbezorgd. Uit Frankrijk ontving de heer koning een nader bericht omtrent zijn te Toulon tentoongestelden reddingscilinder, welke onlangs met eene brqnzen medaille was bekroond geworden. De jury heeft bij nader onderzoek ge oordeeld, dat aan den inzender eono zil veren medaille moest worden uitgereikt, De dezer dagen uit zee te- rugkeerende visschers klagen over het groot aantal haaien, dat ic ongekende hoeveelheid op de Noordzee wordt aan getroffen. Zij rooven, terwijl de visschers de vleet inhalen, de haring uit de net ten. Hunne vraatzucht kent geen grenzen want in weerwil van de haring, welke I zij buit maken, sehijnen zij nooit ver-1 zadigd en vallen ook op elkaar aan ora hun honger en vernielzucht te stillen. Deze haaisoort heeft ongeveer de lengte van een mansarm. De regeling a-commissie voor de te Ss-Hage te houden luxe honden tentoonstelling bestaat uit de heerenH. A. graaf van Bylandt, le voorzitterF. A. Onderwater, 2e voorzitter, Dordrecht; A. L. Couvée, secretaris-penningmeester; H. baron van Heeckeren van Waliën, O. Eerelman, jhr. W. Cornets de Groot van Kraayenburg, S. J. v. d. Berg, jhr. J. van Citters, C. Dury van Beest Holle en jhr. W. Röell; G. J. M. Couvée, te Beest; L. Dobbelman, te Rotterdam; C. A. Hiebendaal, te Hees; dr. A. J. J. Kloppert, te Amsterdam; H. van Leeu wen, te Velp T. Stinstra te Dieren. Volgens het Sportblad zijn nog uitge loofd: goud. med. door F. baron van Tuyll van Seroosaerken, te Velzenzilv. med. door mevr. douarière A. W. C. Röell, te 's-Hagejhr. J. Mock, te Amers foortjhr. J. Rutgers van Roozenburg, te ArnhemN. N., den heer Louis Dob belman, te Rotterdam; den heer W. Roggenbach de Haan, te Loosduinen den heer A. L. Couvée, te Delft. Bronz. med. door mevr. W. Röell, geb. Bauduin, en door jhr. R. Klerck. De werklieden aan de Ned, Gist- en Spiritusfabriek, te Delft, hebben eene reis vereeniging opgericht. De hee ren Knuttel, Marlet en Waller hebben op zich genomen, als commissie van raadgeving dienst te doen. De Utrechtsche Kiesver- eeniging heeft in hare laatste vergade ring met algemeene stemmen den heer A. L. W. Seyfiardt candidaat gesteld voor de vacature, ontstaan door de bevor dering van den heer Seyfiardt tot luit.- kolonel. Korte metten maakte j.l. Zaterdag een haastig gebakerd man te Utrecht met den brugwachter aan de Catharijnebrug aldaar. Na een hevige woordenwisseling over het naar zijn zin te langzaam sluiten van de brug, nam hij den brugwachter doodeenvoudig op en wierp hem over de balustrades in het water. Na deze uitoefening van snel recht, koos onze vlugge vriend het pad, berucht door zeker wildbraad. Toch werd hij door politie aangehouden en tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De doodelijk verschrikte brugwachter werd door eenige toeschouwera spoedig gered. Waartoe het b ij geloof al niet dienstig is i Dezer dagen was bij G. O. te Mont- foort eene portemonnaie gestolen met ongeveer ƒ20, zeker een groot verlies voor iemand, die dit sommetje met kleine hoeveelheden heeft opgespaard en voor een of ander doel afgezonderd. Geen wonder dan ook, dat de buurt in rep en roer was en dat de bestolene bij kris kras zwoer, dat hij het er niet bij zou laten zitten, maar dat hij den vol genden dag naar den //duivelbanner" zou gaan, waar hij stellig zou te weten ko men, wie de schuldige was. Het volksgeloof zegt daaromtrent het volgende: wanueer een bestoleneziebt*bij zoo'n wonderdoener vervoegt, brengt deze hem bij een emmer water, geeft hem vervolgens een mes in de hand en gelast hem dan daarmee door het water te snij den. Cp datzelfde oogenblik ontvangt de schuldige, waar hij zich ook moge bevin den, een schram of snede over het gelaat als herkenningsteeken. Ongetwijfeld moet de dader bij die vrecaelijke bedreiging tegenwoordig ge weest zijn en zich beangstigd hebben gemaakt, want korten tijd daarna lag de portemonnaie met het geld op //zekere" plaats, waar de rechtmatige eigenaar zijn schat terugvond, dubbel verheugd, daar hem nu tevens de moeite bespaard werd, om den //duivelbanner" een bezoek te gaan brengen. Donderdagochtend, onge veer 10 uur, werden door den veld wachter der gemeente Oude-Pekela, Hidding, voor het gemeentehuis in het gras liggende aangetroffen twee jonge lieden, die door Hidding vriendelijk werden toegesproken met de woorden ,/wat, lig je nu al in 't gras, al zoo I vroeg vermoeid?" De jongefui zagen den politiebeambte aan, zonder iets te ra, terwijl zij naar hunne ooren wezen. Hidding hiermede niet voldaan, te kennen, dat zij hem moesten volgen naar het gemeentehuis, alwaar de burgemeester inmiddels was aangekomen, waaraan zij gevolg gaven. Direct wer den zij door den burgemeester in het verhoor genomen en bleek het, dat het 2 EDgelscben waren, beiden 17 jaar oud en woonachtig te Londen, de eerste bleek doofstom en de andere doof te zijn, zoodat men niet veel van hen ge waar kon worden. Deze personen zijn volgens hunne verklaring in het begin der maand Juni van Londen vertrokken naar Rotterdam en aldaar aangekomen. Het schijnt, dat zij de ouderlijke woning zijn ontvlucht, met het doel zich elders te vestigen. Naar het schijnt zijn zij door de pruisische regeering over de grenzen gebracht. Na het noodige voedsel te hebben ge bruikt, zijn zy onder geleide van den veldwachter Bidding, per tram naar Winschoten vertrokken om aldaar ter beschikking te worden gesteld van den officier van justitie, om vervolgens weder over de grenzen te worden ge transporteerd. (P. D. C.) Aan de WintCr t. schrijft men uit Hengeloos Hetgeen in mijne woonplaats thans stof levert voor gesprekken en beschou wingen van allerlei aard, is de enquête commissie. Sedert eenige dagen houdt zij hare zittingen in hei Beursgebouw al hier. Wat er verhandeld wordt, is thans nog geheim voor Hengeloo's ingezetenen. Alleen ziet mon zoo nu en dan troepjes meer of minder zenuwachtige personen in de koffiekamer van het gebouw, die straks voor de balie moeten verschijnen. Tot heden waron het uitsluitend bewo ners van Enschede. Onder dezen merkte ik op den burgemeester, den arrond.. schoolopziener, kapelaan dr. Arrieus de voorzitters der afdeelingen van den aociaal-democratischen bond en //Patri, monium", eenige hoofden van scholen enkele fabrikanten, eon paar geneeshee- ren, enz. Vijf stenografen brengen hei gespro kene direct op papier, zoodat men zijne eigen woorden in eene andere zaal, ©ogen blikkelijk na het verhoor, door den se- cretaris hoort voorlezen. Algemeen prijst men de voorkomendheid van den voor zitter, den heer Veegens, die de zenuw- achtigen direct op hun gemak weet te brengen. Met spanning ziet men het vers der commissie tegemoet. Dat er veel licht zal ontstoken worden, spreekt van zelf. Naar ik hoor onderging o. a dr. Arriens, de bekende hoofdfiguur in beëindiging van de ensehedesche werk- iking, een verhoor van ruim drie uren. Donderdagmorgen vertrok de vacantie-kolonie van Leeuwarden naar het eiland Schiermonnikoog, waar mr. J. E. Banck de hem toebehooiende z/Burg", evenals in vorige jaren, weder voor de huisvesting der kinderen heeft beschikbaar gesteld. De kolonie bestaat uit 21 jongens en meisjes. Een der da- mesledeu van het comité, jonkvr. W. C. Gevaerts, begeleidde de kinderen naar het eiland. In het gezin van zekeren J. V. te Enschedé ontstond Vrijdag twist, waarbij den man door zijne vrouw eene diepe wonde in den rug werd toegebracht. Zij is door de maréehaussée naar Utrecht getransporteerd. De 17e Algemeene Vergadering van den Volksbond zal gehouden worden in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, op den 20en Augustus 1890 des voor middags te 10£ uren in de Congreszaal vau de Tentoonstelling //tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrie ken en werkplaatsen," daartoe welwil lend door het Comité afgestaan. De Afueelingsbesturen worden ver zocht opgave te doen van de namen der Afgevaardigden, die hunne Afdeeling daar zullen vertegenwoordigen en wel voor 10 Augustus e. k. aan den waar- nemenden Algemeenen Secretaris te Haar lem. Deze datum is zoo vroeg gesteld, omdat aan het Comité voor de Tentoon stelling opgave behoort te worden ge daan van het aantal bezoekers der Ver gadering, aangezien bedoeld Comité zich beleefdelyk heeft beschikbaar gesteld, om de leden der Vergadering op de Ten toonstelling rond te leiden. De provinciale Correspondenten, Cor respondenten en Leden worden herinnerd aan hun recht om de Algem. Verg. bij te wonen, aan de beraadslagingen en, zoover de Correspondenten betreft, aan de stemmingen deel te nemen. Met den meesten aandrang wordt hun verzocht ter Vergadering te komen en van die opkomst vooraf mededeeling te doen aan den Alg. Secretaris. Aan de ;Afdeelings-Secretarissen wordt voor ieder Lid van de Afdeeling een exemplaar van den beschrijvingsbrief toegezonden, met verzoek die exemplaren zoo spoedig mogelijk in han den der Leden te stellen. Orde der werkzaamheden. I. Opening der Vergadering door den Voorzitter. II. Mededeelingen namens het Hoofd bestuur. III. Verslag van den toestand van den Bond en van zijne werkzaamheden gedurende het vorige jaar. IV. Vaststelling van de rekening en verantwoording van den Penningmeester. V. Benoeming van twee leden voor het Hoofdbestuur door de periodieke treding van de heeren G. Emans en dr. C. W. Jaassen. Ingevolge art. 15 van het Algemeene Reglement zijn voorgedragen De heeren Emants, door de Afdeelin ten. Wat ik u bidden mag," voegde hij er bij, toen hij bemerkte, dat zijn moeder op het punt stond van in tranen uit te barsten, wees verstandig, er is geen reden tot droefheid, integendeelOm te beginnen is het een geldelijk voordeel, maar ook zal ik mij beter op mijne studie kunnen toeleggen en zelf oorspronkelijk werk kunnen leveren. Hiermede is mijn toekomst beslist Hij besefte toch wel, dat hij geen goed deed met deze woorden; hij trad op zijne moeder toe en liefkoosde haar en mevrouw Sy- ramin omhelsde haar zoo dierbaren zoon onder hevig snikken. Toen trok het smartelijk, ontsteld gelaat van Antoinette zijn aan dacht, hij trad op haar toe en vroeg haar, wat haar scheelde. z/Mij scheelt niets," zeide zij, op ijskouden toon. Acht dagen later nam Richard van zijn moeder en Antoinette afscheid, ruimschoots door den markies de Blave van geld voor zien; hij verborg zoo goed mogelijk zijn overgroote vreugde. HOOFDSTUK II. Antoinette* s huw el ij k. In hetzelfde huis, waar mevrouw Syramia met haar zoon Richard woonde, stierf mevrouw Duchamp, de moeder van Antoinette, langzaam weg aan een ongeneeslijke borstkwaal en wellicht zag zij niet met angst en smart de ontknooping te gemoet, daar zij wist, dat Antoinette niet onbeschermd achterbleef. Zij liet haar als beschermer achter.... een zeer vaderlijken beschermer, zooals sommige menschen zeiden.... den graaf de la Roche-Houais, een der directeuren van de Centrale Bank, de vriend en compagnon van Maheurtier. Welke band bestond er tusschen die twee men schen, den graaf en mevrouw Duchamp Niets eenvoudiger, wan neer men bedenkt, welk een schoonheid laatstgenoemde was ge weest en welke verleidingen de graaf bezat, die nog jong was op zestigjarigen leeftijd. Mevrouw Duchamp blies den laatsten adem uit in de armen van haar dochter, op het tijdstip, dat Richard zich in Italië be vond. Nu kon Antoinette niet alleea blijven wonen in de rue Notre-Dame-des-Champ8 en bovendien deed al het haar omrin gende haar ieder oogenblik aan haar moeder herinneren. Om bi- zondere redenen kon de graaf haar ook bij zich geen tehuis aan bieden. Er werd dus besloten, dat zij voorloopig in eeno inrich ting, half kostschool, half klooster, in de Sèvres zou worden op genomen. In dit huis bracht zij een jaar door, ontving daar van tijd tot tijd bezoek van den graaf en altijd mocht zij met hem uitgaan. Maanden lang verwijlde zij in gedachten nog steeds bij haar moeder, langzamerhand werd haar droefheid minder en toen kwam bij haar de gedachte, dat Richard haar niet liefhad, weer met nieuwe kracht boven en pijnigde haar ieder oogenblik. Door een soort bijgeloovige vrees en om zich niet dadelijk van haar hoop en hersenschimmen te laten berooven, had zij tot dus verre mevrouw Syramin nog niet bezocht. Op zekeren dag werd haar verlangen haar echter te sterk en zij keerde terug naar de rue Notre-Dame-des-Champs. Zij behoefde er niet op aan te drin gen, dat de moeder van Richard zou beginnen te vertellen; gedu rende het bezoek was er slechts sprake van hem. Mevrouw Sy ramin las Antoinette zijne brieven voor. Alhoewel het hem diep smartte, dat hij van zijn moeder gescheiden was, sprak hij in geen zijner brieven over een spoedigen terugkeer; hij besehreef breedvoerig het werk, dat hem daar nog wachtte, de schilderijen, die hij nog moest afmaken en sprak vervolgens van de hoop, die hij als schilder koesterde; over Antoinette echter geen woord. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2