8e Jaargang, Woensdag 23 Juli 1890. No. 2163. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE!: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen" BINNENLAND. De Familie Causson. Voor Haarlem pe? 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TelefoosmcsBMrner Ï3», 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eents Groots letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advereentië» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, en corn Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hei Buitenland.- Compagnie GenérsU de Pahücin Stranger» G. LDAUBS Sr Co., jOBH JON Bh, duet., Parj/e 3Uii Scxnhon r, Hont-mentre. Haarlem3 22 Juli 1890. De gewone muziekuitvoering door het Gem. Muziekkorps in den Hout zal deze week in plaats van Woensdag-, Donder dagavond plaats hebben. Woensdagavond geeft het Gem. Muziekkorps een uitvoe ring in „Trou moet Blyeken." Hedenmiddag werd in de Groote Kerk een concert gegeven door den heer A. L. Hoog, leerling van het conservatorium te Amsterdam, orgel en mej. Jeanne Landré, concertzangeres, alhier. Een fraai programma werd ten ge- hoore gebracht. Mej. Landré's stem klonk zeer fraai en vol, haar rustige voordrachts- wijze en heldere articulatie kwamen bi zonder uit, vooral in „Matthaus Passion" van Bach. Do heer Hoog heeft blijk baai- een goede school doorloopen en bezit eeue groote technische vaardigheid. Do talrijke toehoorders verlieten ongetwij feld onder een hoogst dankbare stemming voor het vele genotene, het kerkgebouw. Ter secretarie van den Haarlemmer meerpolder alhier is aanbesteedt het ma ken van een draaibrug met toebehooren over de ringvaart bij Halfweg. Ingele verd waren 22 biljetten. De hoogste in schrijving bedroeg f 20566, de laagste was die van den heer Zuithof, te Haarlem, 13845. Door den heer D. Storm, architect alhier, is aan den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, concessie aangevraagd voor de aanleg van een lo kaal-spoorweg HaarlemZandvoort en wel van de Leidsohevaart bij de Leid- schestraat tot aan de R. K. kerk te Zandvoort. Aan dezen spoorweg wenscht de heer Storm te doen aansluiten een stoomtram, loopende van de Rozenstraat bij het station van den H. IJ. Spoorweg met een brug over den KiBderhnissingel tot aan de Leidschevaart bij de Leidsehe- straat. Voor het terrein, vallende buiten Haar lems grondgebied, heeft de heer Storm onteigening verzocht. Het eindpunt van den weg is het dorp Oud-Zandvoort, terwijl het plan bestaat om daar, waar de stoomtram overgaat in lokaalspoor, een abri te plaatsen en tevens een rangeerterrein te maken, om 'gelegenheid te hebben wagens aan te haken. De correspondentie-schaakpartij, ge speeld door de Haarlemsche Schaakver- eeniging en de schaakspelers, leden van de socLteit „De VereenigiDg" te'sHage, is door eerstgenoemde na den 46n zet opgegeven. Donderdag a. s. zal vanwege de Schuur man-Schimmel-Van Outeren Stichting aan 400 kinderen van openbare lagere scholen alhier, een feest worden bereid (het bekende feest-Gerdessen). Van die 400 zijn er 60 van de le en 58 van de 2e tusscbenschool60 van de ko3telooze school B, 94 van school C, 49 van school D en 79 van school E. Te halftien ure verzamelen zich de kinderen op het terrein bij de Pavil joenslaan, vergezeld door 2 onderwijzers of onderwijzeressen van elk der boven genoemde scholen. Vervolgens marchee- ren zij door het Geldeloozepad, Wil- helminastraatKinderhuisvestKenau park en Parklaan, onder het zingen van liederen, naar het sportterrein ,/de Phoe nix" en trekken in optocht dat terrein rond. Daarop heeft de regeling der te hou den spelen plaats en begeeft zich de jeugd aan het ontbijt. Hierna vermaakt zij zich met allerlei spelen tot halftwee, als wanneer het tweede ontbijt wordt gebruikt, gevolgd door een optocht op het terrein met muziek vooraan. Volgen vrije spelen. Te 3 uur uitrei king der prijzen aan de winners en troost prijzen aan de overwonnenen. Het feest eindigt te 4 uur met het zingen van het Volkslied door de jeugd, begeleid door de muziek. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars* kecht. - Een voor broodbakkersknecht. -Twee voor tuinmansknecht.-Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Men maldt ons Het onweder der laatste dagen ver gezeld van eene windhoos heeft in de Haarlemmermeer nog al schade aange richt. Behalve de karwei die op sommige plaatsen her- en derwaarts verspreid lag, zijn vele boomen omgewaaid en is nog aan enkele gebouwen schade aangericht. Letteren en Kunst. De elfde jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeni- ging zijn Maandag te 's Hago voortgezet. Van de 4 candidaten zyn geslaagd: voor piano A (Lager Onderwys): mej. J. M. S. Andersen, te Amsterdam. De heer Pauwels van de Boll. Opera zong te Spa op een concert, dat door de koningin van België en prinses Clementine werd bijgewoond. De prinses liet den zanger bij zich ontbieden en betuigde 'hem haar ingenomenheid met zijn zang. Van de hand des bekenden volks dichters J. A. van Dieren Bijvoet, schrijver van //Zes vrijsters op een bankje," //De oudstrijder," „Kreupelhout," //Knoppen en Bloem," enz. enz. is thans wedor een bundel gedichtjes verschenen, getiteld //Kluchtjes en Zuchtjes." De inhoud is rijk en afwisselend en het go- halte behoeft niet onder te doen voor dat der genoemde. Het werkje wordt uitgegeven door den heer D. L. Staal, alhier. Inhoud Semperviretta no. 29: Een mooi voorstel. Encephalartos regalis, met een afbeelding. Het zaaien van Aardbeziën. Nieuwe Amerikaansche Roos. Nieuwe Heester. Boschbes sen. Vaccinium Myrtellus. Borrago of bernagie. Borrago officinalis. Prunus Pissardi met Coleusbladen, gewonnen door Bonneau te Crinée. Mest voor Orchideeën. Nieuwe gevuldbloemige Knol-Begonia's. Azalea indica Doctor Mezger. Epiphyllum Russelianum Gërtnereii. Een Amsterdamsche lief- hebbers-collestie. Bouillie Bordelaise. Een middel tegen de aardappelziekte. Getrokken Canna>bladen voor de bin derij. Ingezonden. Boekaankon diging. Verslag van de onderlinge Tentoonstelling, gehouden door de Po- mologische Vereeniging, te Boskoop, op Vrijdag 27 Juni jl. Verschillende mededeelingen. Vraagbord. Ont vangen Prijscouranten. De Ar nk. Cr t. deelt thans weder mede, dat toch de heer Roose boom het eerst door de liber. kiesvereen. te Arnhem candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer. De heer Tindal is tweede candidaat. Ter aanvulling van het be richt over het onderwijs van H. K. H. prinses Wilhelmina wordt aan het Va- derland nog van zeer goed ingelichte zijde het volgende vermeld. De heer Gediking blijft nog belast met het on derwijs in rekenen en na.uurkundehij zal daartoe elke week naar het Loo gaan. Zaterdag jl. is de heer G. door H. M. de Koningin ontheven van het dagelijksch onderwijs aan de Prinses. Bij die gele genheid heeft H. M. hem een recht vorstelijk geschenk, een zilveren koffie- servies op dito blad, vereerd, dat tot inscriptie draagt: //Hare Majesteit Ko ningin Emma der Nederlanden aan den heer F. Gediking 1890". Vleiend voor den geachten onderwijzer was voor zeker het leit, dat H. M. de Koningin hem nogmaals de verzekering gaf, dat het onderwijs door hem gegeven in alle opzichten Hare tevredenheid mocht weg dragen en Hare verwachtingen had over troffen. De heeren B. P. W. Verweyde, W. P. Nagel, J. L. Doffegnies, L. C. baron van der Feltz, A. J. M. Ledeboer C. van der Veen en P. Menschaar, inspecteur der posterijen, hebben zich tot eene «ommissie gevormd, om den heer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der pos terijen, bij gelegenheid van diens 50- jarig ambtenaars-jubileum op den 5den November a. s. een huldeblijk aan te bieden. Te dien einde zyn aan alle ambtena ren en beambten bij het vak der poste rijen, alsmede aan telegrafisten, dienst doende op vereenigde post- en telegraaf kantoren, inteekenlijsten rondgezonden, opdat ook de mindere beambten door kleine geldelijke bijdragen van hunne belangstelling in dit zeldzaam gouden ambtsfeest knnnen doen blijken. Zooals men zich zal herinneren, herdacht de heer J. P. Hofstede op 10 Maart des vorigen jaars onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij zijne gewichtige betrekking van hoofddirecteur 25 jaren bekleed had. Men zendt ons bet vol gende schrijven Het bestuur van de afd. Amsterdam van het Antidienst-vervangingsbond met groote ingenomenheid gezien hebbende, dat de regeering met bewonderingswaar- digen moed en blijkbaar, uit volle en ernstige overtuiging het beginsel van den persoonlijken dienstplicht als grondslag heeft aangenomen voor de regeling van ons krijgswezen in de door haar ingediende legerwet innig overtuigd zijnde, dat de invoe ring van dat beginsel niet alleen drin gend gevorderd wordt voor eene meer gelijkmatige en meer billijke verdeeling der lasten, die de krijgsdienst der weer bare bevolking op de schouders legt, maar ook, volgens bijna eenparige ge tuigenis van hen, die bevoegd zijn in dezen een oordeel uit te spreken, ge biedend noodzakelijk is, om met de minste kosten en lasten onze krijgsmacht zoo danig in te richten, dat zij, gebruik makende van de eigenaardige gesteldheid van den vaderlandschen bodem, in staat is het behoud van onze vrijheid on on afhankelijkheid volkomen te verzekeren van meening zijnde, dat eene goed geregelde weerbaarheid in een klein, van nature zoo sterk land, als het onze, niet alleen de vrijheid zal waarborgen, maar meer dan waarschijnlijk den oorlog zal vóórkomen, wanneer bij die regeling de grondslagen zijn in acht genomen, die door alle groote mogendheden als de beste zijn erkend; met groot leedwezen gezien hebbende, dat ook deze bij uitnemendheid nationale zaak, waarbij het waarachtig belang van het vaderland en al zijne burgers ten nauwste betrokken is, dreigt tot eene par tijk westie verlaagd te zullen worden. Roept alle ingezetenen van Amsterdam en onmiddellijke omgeving, tot welke staatkundige partij en welken stand zij ook mogen behooren en die van meening zijn, dat het behond van den vrede het hoogste doel is, waarnaar moet worden gestreefd, op, zich bij het Antidienst- vervangingsbond aan te sluiten, ten einde, zoo zulks onverhoopt noodig mocht zijn, nanw aaneengesloten elk partijgeschil vergetend, schouder aan schouder, de Re geering te steunen in haren strijd tegen de heillooze oppositie, die, zoo dit haar streven mocht gelukken, het land ten verderve zal voeren en niet alleen den vrede, maar ook zelfs de vrijheid in ge vaar zal brengen. God behoede ons Vaderland. Leve de Koning!! Amsterdam, Jnli 1890. Het Bestuur voornoemd H. WGroeneveld, Voorz. G. P. Wijnmalen Jr., Secr. Prof. dr. Rogge. W. Hoogenboom. Dr. H. Blink. J. H. Rovers. Jhr. C. Hartsen. Bij gelegenheid van den aanstaanden schietwedstrijd van den ne- derlandschen Schutterij-kader-bond op 28 en 29 Juli op Heumensoord bij Nijme gen. zullen de schietbanen telephonisch verbonden zijn, terwijl ook een derge lijke gemeenschap tusschen het schiet- terrein en de stad zal worden ingesteld. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zal op die dagen de treinen, welke om 8.48 en 12.18 van Nijmegen naar Venlo vertrekken, aan wachtpost no. 13 laten stoppen, van waar men dan in 10 minuten gaans het schietterrein kan bereiken. Om 4.48 des namiddags loopt een extratrein van wachtpost no. 13 naar Nijmegen. Het schietterrein is overigens in een uur gaans van Nijmegen te bereiken. Men meldt uit Amsterdam van 21 JuliVoor het dejeuner ten Hove op morgen, van 30 couverts, zijn onder anderen uitgenoodigd Burgemees- FE ILLETO JS. Naar het fransckvan Adolphe Belot en Jules Dautin.] 49) TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK I. Antoinette's huw el ij k. „Ik heb mij dus niet vergist!" zeide het meisje, nadat zij was vertrokken, innig bedroefd. Zij werd zeer somber en neerslachtig, zoodat de graaf vreesde, dat zy ernstig ziek zou worden. Tevergeefs vroeg hij haar naar de oorzaak van die somberheid. In het midden van November kwam hij haar weer bezoeken, maar ditmaal was hij niet alleen. Hij was vergezeld van een man, die zeer getroffen werd door de schoonheid van Antoinette, en gedurende het bezoek wendde hij zijne blikken niet van haar af. //Welnu, mijn waarde Maheurtier," vroeg de graaf aan zijn met gezel, nadat zij vertrokken waren, „wat zegt gij van mijn pleeg kind „Ik vind haar verrukkelijk mooi," antwoordde Maheurtier. Hij was het inderdaad, de vroegere patroon van Causson. Na het proces en de vlucht van den kassier, was hij directeur van de bank gebleven, tot het jaar 185..., toen had hij zich uit de zaken teruggetrokken, met een kapitaal van eenige millioenen. Hij was nu nauwelijks vijftig jaar, maar scheen minstens zestig jaar oud, uitgeput en afgeleefd was hij reeds. Toch waren er twee dingen in zyn uiterlijk jong gebleven: zijn oogopslag en zijn glimlach. Hij sprak tot den graaf over Antoinette met vuur en geestdrift, hoewel dit dezen niet bizonder trof. Hij wilde mevrouw Duchamp weerzien en telkens, wanneer hij haar verliet, groeide zijn liefde aan. Daar hy het reeds dadelyk begrepen had, dat de graaf An toinette als zijn dochter beschouwde, was het aan hem, dat hij zijn liefde bekende. Toen hij uitgesproken had, speelde er een spottende glimlach om de lippen van den graaf en ondanks zijne zestig jaren, zag hy dien grijsaard van uit de hoogte aan. „Kom, mijn beste Maheurtier," zeide hij, „gij denkt er toch niet aan; dat zou groote dwaasheid zijn. Als gij nog zoo waart als ik." Maheurtier schertste echter niet. Tevergeefs trachtte de graaf hem het onverstandige van zijn voornemen te doen inzien; hij wilde niet naar goeden raad luisteren. „Het is niet mijn voornemen," zeide hij, „om uw pleegkind tegen haar wil te huwen; ik vraag u slechts een ding; wees zoo goed om haar te zeggen, welken indruk zij op my gemaakt heeft en hoe gelukkig ik mij zou gevoelen, wanneer zy my niet afwee3." „Dat zou my ook veel genoegen doen," hernam de graaf. „Het is wel wat lastig om over een zoo bekoorlijk meisje als Antoi nette te moeten waken en als zij u ermede belastte, voor haar en haar toekomst te zorgen, dan zou ik haar niet al te hevige verwy- tingen doen. Ik vrees evenwel...." „Beproef het tenminste." Denzelfden avond nog ging de graaf Antoinette bezoeken. Tot zijn overgroote verbazing, toonde zy niet de minste bevreemding of afkeer, toen hij haar van Maheurtiers liefde begon te spreken; zij scheen zelfs getroffen, toen zij vernam welken indruk zy op hem had gemaakt en zij was wel genegen hem een onderhoud toe te staan. Dit meende de graaf tenminste, maar iu den grond was het van haar slechts onverschilligheid, of wellicht had zy medelijden met een liefde, die hem ongelukkig zou maken, wanneer zij die met verachting zou beantwoorden. Van dat oogenblik af bezocht Maheurtier haar bijkans iederen dag. Iederen keer sGheen zij gunstiger jegens hem gestemd te zijn. Het was onmogelijk, dat zij hem liefhad, hart hart was te veel vervuld van een ander, maar zij kon niet ongevoelig blijven voor die blijken van gehechtheid en teedere liefde, waarmede hij haar voortdurend overstelpte. Zij was hem daarvoor tenminste erkente lijk en haar hart ontsloot zich voor een teedere vriendschap, die de bitterheid van haar smart en teleurstelling verzachtte. Zij trachtte zichzelf wijs te maken, dat door den invloed van deze nieuwe ge voelens de herinnering aan Richard langzamerhand wel zou weg sterven en zy haar gemoedsrust zou hebben herkregen. Toen de graaf haar dan ook sprak over een huwelijk met Maheurtier, maakte zij geen tegenwerpingen; zij vroeg slechts paar weken uit-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1