NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Sr Jaargang. Donderdag *24 Juli 1890. No. 2164. ABQÏÏEMEÏTTSRRIJS: ADVERTEKTIfiE: S l' A S? S Al fi D tt S. fËÜILLETÜK De Familie Causson. HAARLEM* Direeteurea-Uitgavsr* J. C. P2FJJEB002S an I. B. AVIS. Voor Haarlem per 8 maandea1.20. franco door het geheele ilijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer*- 0.05. ran 15 regel# 50 Cent»; iedere regel meer 10 eenfca Groota letter# naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verscbynt dsgelyke, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'JsTeSeffoonsasafcaasav-r 3.2 A Abonnementea ea Advortentiëa worden aan gen om en door onze agenten en door alle boekhandelaren, en eonrantier» Hoof'dagenten voor hei Buitenlandi Compagnie Qcnér&U dt Puhlieite Mrangèfê O. L' BAVBJ& Co.t JGMN JP. JQNM&^ üntc., Por#» 31 bis .i'aübout Jtiontraa-/ ire. Haarlem, 23 Juli 1890. Met genoegen hebben wij door de plaatsing van achterstaande advertentie vernomen, dat ook alhier, en wel op den lsteu Augustus a. s., een Kantoor van Vasto Goederen zal geopend worden, dat zich aansluit aan de vereen iging van Kantoren van Vaste Goederen in Ne derland. Het nut van een dergelijke inrichting springt vauzelt in 't oog, wanneer men nagaat, dat Haarlem een van die plaatsen in ons laad is, wier bevolking in de laatste twintig jaar, vooral door toevoer van buitenaf, bijna verdubbeld is. Bij de vele vóordeelen, die onze goede stad haar bewoners biedt (men deake slechts aan haar schoone omgeving en haar zoo algemeen bekend goed onder wijs) kan het niet anders of de oprich ting van dit kantoor en de verspreiding van zijn Woninggids in andere steden, zal een krachtig middel te meer zijn om dien vooruitgang te bestendigen. Wij twijfelen dan ook niet of ieder zal met vreugde dit nieuwe hulpmiddel begroeten, vooral nu Haarlem aan den vooravond staat van ondernemingen, die haar ook in het buitenland een tot nu toe ongekenden naam zullen geven. Naar wij verder omtrent de zaak ver- nemen, zal er maandelijks, en bij ge noegzame deelneming zelfs wekelijks, een woninggids uitkomen, die naar alle plaat sen verzonden wordt, waar reeds derge lijke kantoren der vereeniging gevestigd zijn. In die gids wordsn alle te huur en te koop zynde huizen, bouwgronden enz. opgenomen, terwijl de provisie voor huur en verhuur, koop en verkoop zeer matig zal zijn. Voor die opname worden gratis bil jetten verstrekt, waarop men alle noo- dige bizonderheden der te verhuren of te verkoopen perceelen zal kunnen ver melden. Ook belast zich het kantoor met het aankoopen op publieke veilingen, het be zorgen van hypotheken, administraties enz. K I S «fc 8 K Üi X Bij kon. besluit is pensioen verleend aan R. Rijkens, zich schrijvende R. R. Rijkens, voormalig directeur der rijks-kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen, ƒ2020; J. H. Droste, com mies ter provinciale griffie van Noord - Holland, 1467, dr. J. L. Marres, cor rector aan het gymnasium te Maastricht ƒ1713. Bij kon. besluit is bepaald dat de bataljons-adjudanten bij de inf. allen den rang van kapitein kunnen hebben, zoodat bij het ontstaan van eene vacature een luitenant-adjudant door een pitein bataljons-adjudant kan worden vervangen. Een eu ander dient om aan den on houdbaren toestand der slechte promotie bij het wapen der infanterie eenigszins tegemoet te komen. Men meldt thans aan dep a- rijsche Temps, dat de keizer aller Russen zich definitief bereid heeft verklaard als arbiter in het franseh-nederlandsch grens geschil betreffende Suriname en Franach Guyana, op te treden. De minister ran Marine heeft ter kennis van zeevarenden ge bracht, dat op den 4den Augustus e. k. twee zwarte boeien zullen worden ge plaatst in het Haringvliet, beneden de haven van Hellevoetsluis, ter afbakening van een terrein tot het houden van oefe ningen in het leggen van ongeladen tor pedo's. Zoolang deze boeien geplaatst blijven, is het vaarwater da*r bonoorden niet veilig. Verder heeft de minister van Marine ter kennis gebracht, dat op een of meer daartoe geschikte dagen in het tijdvak van 28 Juli tot en met 6 Augustus a.s., van zonsopkomst tot zonsondergang, schietproeven zullen plaats hebben uit den pantserkoepel op het fort te IJmui- den in noordwestelijke richting op eene gesleepte schijf, terwijl van 1830 Augustus op dezelfde wijze gelijke proe ven zullen plaats hebben op het fort //De Harssens"in de richtingjvan oostnoord- oost. In het belang van de veiligheid der scheepvaart zullen de noodige maatrege len worden genomen. De I n dép. Beige wijdt enkele regels aan het door de beide nederland- eehe Kamers goedgekeurde ontwerp tot bekrachtiging van de spoorwegovereen- komaton en brengt bij die gelegenheid hulde aan de ministers Ha velaar en Godin de Beaufort. De politiek, zoo zegt de Independence, ia niet vreemd aan de nieuwe regeling. De Nederl. Rhijnspoorw. Mij., in naam hollandach {sic), is inderdaad eene engel- sche maatschappij. Aan den anderen kant bevinden zich een groot aantal aandee- len in de Holl. IJz. Spoorw.-Mij. in duitsehe handen, en men verzekert, dat sedert kort ook de aandeelen in de Rhijnspoorw.-Mij. voor het meerendeel hun weg naar Duitachland gevonden hebben. Door de Rhijnsp. over te nemen is de Staat meester geworden van het terrein de Rhynsp. en bijgevolg hare aandeelen zullen verdwynen. Het groot ste deel van het spoorwegnet zal eigen dom van den Staat worden, zoodat Ne derland in het bezit komt van een echt nationaal spoorwegnet. Het tran svaalsehe blad Dé Pers wyst er op, dat het bestuur van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap zich heeft gewend tot de tranevaalsche Regearing met eon voorstel om een geologisch onderzoek in te stellen van den bodera der republiek. Het plan, zegt het blad verder, is oor spronkelijk opgeworpen door de neder- landsch-zuid-af rikaansche V ereeöiging, doch deze kon wegeDS gebrek aan fond sen de uitvoering niet op zich nemen, hoewel zij aanbood ongeveer 200 pd. st. daartoe bij te dragen ook het Aardrijks kundig Genootschap was niet in staat de rest der kosten te dragen, vandaar dat men zich wendde tot de regeering der republiek die toch de eerste belang hebbende is. De bedoeling van zulk een •nderzoek is, dat nauwkeurig wordt onderzocht hoe de verschillende aardlagen zijn in den bodem der republiek, in welke groote aderen goud, steenkolen, diamanten en andere mineralen gevonden worden, en waar en op welke diepte die aderen loopen. Op kleine schaal wordt dit werk reeds verricht door de verschil lende roya-maatschappijen, doch een vol ledig overzicht van de geologische ge steldheid van den bodem der republiek kan natuurlijk niet worden verkregen, zonder dat een volledig onderzoek door den geheelen bodem wordt gehouden. Dat het van belang is om te weten hoe de gesteldheid van onzen bodem is, be hoeft weinig betoog; wij verwachten daarom dat het voorstel van het Aard rijkskundig Genootschap door de regee- ring zal worden gesteund, te meer omdat do kosten niet Loog zullen zijn (hoog stens 2000 pd. st.) en een groot gedeelte zeker in Nederland zal kunnen worden gevonden. Hoofdonderwijzers-exam en te 's-Hage, 21 en 22 Juli. Opgeroepen en opgekomen 15 mannel. candidaten. Afgewezen S, teruggetrokken 1. Toege laten P. Hibma, van LeidenJ. Ro- senbach, van RotterdamA. van der Kooij, van KethelW. Dijkshoorn, van Voorburg; J. Kikkert, van Zoeterwoude en J. Brouwer, van Abbenes. Examens Fransche taal L. 0-22 Juli, opg. 25 cand.geëx. 13 mann. en 9 vr. eand. Geslaagd de dames: W. C.Teepe en M. Thieme, van Amsterdam; H. J. van der Vliet, van De Rijp; A. W. C. Zuidema, vaa Zwolle, en C. M. M. Ty- deman, van Arnhemen de heerenS. K. Akkersdijk, van Rotterdam, Th. G. L. Andrea, van Amsterdam R. C. Dau- villier, van Utrecht; A. G. Vermeulen, van Vianen a/d Lek, en P. C. Th. Dau- viilier, van Utrecht. De uitslag van het te Am sterdam door .leerlingen der rijksnor maalschool voor teekenonderwyzers afge legd eindeexamen is als volgt: 13 candidaten namen daaraan deel, te weten 12 candidaten, onder welke 6 dames, behoorende tot de afdeeling A (handtee- kenen) en 1 candidaat behoorende tot afdeeling B (bouw- en werktuigkundig teekenen). Geslaagd zijn: Afdeeling A. de dames S. C. Beekcr, geboren te Amsterdam; C. M. van Gelder, geboren te Haarlem; J. C. Scholte, geboren te AmsUrdam; H. 8. de Sturler de Frie- nisberg, geboren te Noorddijk (Gr.); dc heeren P. Dupont, geboren te Am sterdam W. Dijk, geboren te Groningen J. H. van Dijk, geberen te Kampen; J. Mo3er, geboren te RotterdamK. W. P. Oppers, geboren te RavensteinP. J. Persijn, geboren te Arnhem. Afdeeling B. de heer H. J. van Ryendam, geboren te Haarlemmerliede en Spaarnwoude; aan welke personen het diploma is uit gereikt. Men meldt uit Amsterdam van 22 Julli: Hedenmorgen is H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Wilhelmina iets over don bepaalden tijd, nml. te 10 uren 22, aan het Centraal-station aangekomen. Bij aankomst onder de verkapping hadden de Koningia en de Kroonprinses op het balkon van den salonwagen plaats genomen zcodat de vele reizi gers, die zich in de op vertrek staande treinen bevonden, de doorluchtige perso nen goed konden waarnemen. Zij wer den op het perron ontvangen door ZEx. jhr. mr. Schorer, Commissaris des Ko- nings in dit gewest, en verder door burgerlijke en militaire autoriteiten, aan het hoofd waarvan de heeren mr. Van Tienhoven en generaal-majoor Den Beer Poortugael. Ook Gedeputeerde Staten waren vertegenwoordigd door jhr. Röell en de H. IJ. S. M. door mr. Wester- woudt. In het koninklijk salon had de voor stelling plaats, die echter zeer kort duur de, waarbij H. M. aan enkele amster- damsche bekenden vriendelijk de hand drukte, en aan Prinses Wilhelmina een bouquet werd aangeboden door een zoon tje van den heer Roëll. Met genoegen mogen wij mededeelen, dat èn H. M. ©n H. K. H. gezond er uitzagen. Het prinsesje droeg een crème kleurig kleedje en een hoed met een grooten veder. Elk was //er over uit," zoo lief en aanvallig het kind is geble ven. H. Mc droeg een zeegroenkleurig satijnen robe met zalmkleurige ,/biais", die met zilverdraad versierd waren. Alvorens de vorstelijke personen in haar rijtuig stapten en by den uitgang van het koninklijk salon, werd aan Prin ses Wilhelmina een fraai rozenbouquet met de koninklijke kroon er op aange boden door het dochtertje van den heer De Groot, en dit namens de Holland- sche Opera. H. M. was blijkbaar zeer ingenomen met deze hulde. De stoet begaf zich van het station, langs Damrak, Rokin, Spui, Singel, Heerengracht, Utrechtsehestraat naar het //Paleis van Volksvlijt", waar HH. DD. HH. ontvangen werden door het comité der tentoonstelling en bij monde van zijn voorzitter, dr. Ruysch". De rondgang door het Paleis werd dadelijk ondernomen. Nagenoeg de geheele tentoonstelling werd bezichtigd. De toegangsprijs was door het comité op 2 gesteld, zoodat er nog al publiek was. De muziek van Coenen speelde de volksliederen, die de vorstelijke personen ook te genieten kre gen door een phonograaf. H. M. toonde in vele zaken eene levendige belangstelling, en liet zich gaarne voorlichten door de heeren Van Tienhoven en Heemskerk, minister van staat, en ook door dr. Ruysch. De nauwte en het hieruit voortvloeiende, soms dichte gedrang, beletten echter sommigen tot H. M. zoo dicht te nade ren, als zij wel gewild hadden. Na de bezichtiging der tentoonstelling werd do tocht voortgezet naar het Rijks museum, waar de ontvangst geschiedde door |den directeur en de chefs der af- deelingen van het Museum. Bij „Do Nachtwacht" werd geruimen tijd vertoefd, en ook hier, evenals op de tentoonstel ling, maakte de Koningin weder dien warmen indruk van eene moeder, die met haar kind uit is. H. M. ziet alles, bewondert gemakkelijk, maar heeit het meest oog voor het Prinsesje. Als er wat te zien is, vestigt zij het eerst de aandacht van het kind er op, en daarna kijkt zij zelve. Ontvangt de moeder voor lichting, dan is hare allereerste zorg er haar kind deelgenoote van te maken. De drukte en beweging om haar heen ont gaan H. M. wel niet, maar hinderen haar evenmin. Zy blijft opgaan in dat kind. Na het kijkje in het museum begaf H. M. zich naar het paleis op den Dam, langs de Leidschestraat, Heerengracht en Paleisstraat. Ook langs dezen weg vie len aan de vorstelijke personen van de talrijke menigte eerbiedige ovatiën ten deel. Het weder, dat den geheelen morgen druilend is geweest, bleef droog. Na het déjeuner ten paleize werd de tocht door de hoofdstad voortgezet. Te half twee kwam het vorstelijk ge zelschap aan den kop van de Handels kade aan, waar H. M. met het Prin sesje aan de hand door de versierde poort van de Maatschappij //Nederland" naar het stoomschip Both ging, hetwelk door H. M. bezichtigd werd, en aan boord waarvan de heeren Boissevain en Tindal de hooge bezoekers ontvingen en nog verschillende personen aan hen wer- Naar het frarischvan Adolphe Belot en Jules Dautin.] 49 TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK III. Twee oude kennissen Ongeveer een uur later, toen de visitatie aan het douane-kan toor was afgeloopen, riep de passagier van VAsiatic een kruier, gaf hem het valiesje, dat hij bij zich droeg en begaf zich met hem naar het hotel de la Marine. Oogenblikkelijk deed de passagier van de Merotire hetzelfde met zijn bagage en liet zich naar het zelfde hotel brengen. Zij kwamen tegelijkertijd ter bestemder plaatse aan en toen men hen naar hunne namen vroeg, om die in het vreemdelingenboek in te schrijven, antwoordde de eerste reiziger, dat hij Sallard, de tweede, dat hij Iriël heette. Men gaf laatstgenoemde de nummers van de nog vrije kamers op 6, 11, 14 en 15. z/Het kan mij niets schelen, geef mij nummer 15 maar. Ik ga morgen met den trein vaa elven naar Parijs." Nu was het de beurt van Sallard. Hij aarzelde evenmin in zijn keus als zyn reisgezel. Deze had nummer 15 gekozen. z/Geef my nummer 14," zeide hij. Deze twee kamers hadden oorspronkelijk één vertrek gevormd, maar dat was in tweeën verdeeld door een houten beschot, waarin zich nog een deur bevond. Wanneer de reizigers elkaar kenden, dan liet men deze deur open; in het andere geval werd het slot omgedraaid en de sleutel weggenomen. Iriël en Sallard schenen elkaar geheel vreemd, zoodat de bediende de deur sloot. De twee reizigers bestelden hun middagmaal op hunne kamers, maar terwijl Iriël, op zijn eten wachtende, zich aan zyne over peinzingen overgaf, nam Sallard, die niet zoo licht in my meringen verviel en nog al nieuwsgierig was, zyn kaars en bekeek nauw keurig van alle kanten de kamer, die hij gekozen had. De deur, waarvan wij hebben gesproken, trok vooral zijn aandacht, hij bukte en bekeek het slot van dichterbij; een glimlach van voldoe ning speelde om zijne lippen, toen hij het goed had gezien. Na een zeer eenvoudig middagmaal bleef Iriël in zyn kamer. Sallard daarentegen, die met veel smaak had gegeten, scheen het noodig te vinden om nog wat beweging in de buitenlucht te nemen en verliet het hotel. Hij maakte een wandeling door de straten en langs de kaden. Hij trad een sigarenwinkel binnen, waar hij zich van sigaren voorzag; in een ijzerwinkel kocht hij een schroevendraaier, ver volgens trad hij een koffiehuis binnen, waar hij dien verderen avond bleef. Ongeveer ten elf ure keerde hij naar het hotel terug. In dien tusschentijd had Iriël zich met zijn bagage beziggehou den. Hy haalde uit een zijner zakken een zware, leeren beurs te voorschijn en verborg die vervolgens in zijn valies, dat hij daarna weer zorgvuldig sloot en waarvan hy den sleutel op zijn nacht tafeltje legde; vervolgens begaf hy zich te bed en sliop in. Sallard was zoo beleefd om by zyn terugkomst geen leven te maken, om zyn buurman niet in zyn slaap te storen. In plaats van zich naar bed te begeven, stak hij een sigaar aan en strekte zich in een fauteuil uit, als iemand, die het voornemen had om een tijd lang te blyven waken. Er verliep eenigen tyd; een tweede sigaar verving de eerste, vervolgens verving een derde de tweede. Eindelijk tusschen half een en een uur, wierp hy zyn laatste eindje sigaar, dat hy nog tusschen zijne vingers had, in den vuur haard, stond op uit zijn fauteuil en luisterde; geen geluid in het hotel noch op straat deed zich hooren. Hy trok zyne schoenen uit en zette ze voorzichtig op den grond neer; vervolgens stond hij op, nam zijn kaars, deed eenige schreden door de kamer en luisterde opnieuw; toen hij weer niets hoorde naderde hij de deur tusschen de kamers. Hij zette den kandelaar by zich op een stoel neer, haalde zyn schroevendraaier te voorschijn en met de meeste behoedzaamheid draaide hij do schroeven los, waarmee het slot aan de deur was bevestigd. De een de aDder draaide hij er uit en met zulk een handigheid, dat de bewoner van nummer 15 er niets vaa gehoord zou hebben, al was hij wakker geweest. Toen haalde hij het geheele slot uit de deur, legde het op een stoel neer, duwde voorzichtig de deur open en trad binnen, terwyl hij zijn linkerhand voor de kaarsvlam hield. Bij die halve duis ternis, die er nu in het vertrek heerschte, zag hy Iriël, in slaap verzonken, op zijn bed ligger, met het gelaat naar den muur ge-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1