Pfe II f% NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 25 Juli 1890. No. 2165» De Familie Causson. AB0KSEHJ5HTSPB.IJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dageljiks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Teï(fonrrvi/;U.IICr HaSE. ADTEEï'EITISS: van 15 regel» 50 Cente; iedere regel meer 10 cent» Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door ons© agenten en door alie boekhandelaren, en conrantror. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEBEBOOM en 3. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenlands Compagnie Genérals de FabliciU Etrangire OL' BAVBJ& ,'r' Co., 30B}t JP. JONB88ucc., Barye 31JÜ BaJourg Montrnattrt. Bij dit Summer in gevoegd het Gemeenteraadsver slay van 23 Juli. S1AÜSNUEUWS. Haarlem, 24 Juli 1890. Door J. Kitseroo is vergunning ge vraagd tot oprichting van eene kleeren- wasecherij en drogerij in het perceel aan de Brouwersvaart get. no. 42, op Don derdag 7 Augustus e. k. 's nam. 2 uur, zal ten raadhuize gelegenheid zyn be zwaren tegen de oprichting in te brengen. Door de Synode der Ned. Herv. kerk is benoemd tot quaestor-generaal dr. C. G. von Reeken, wethouder alhier. Voor het examen Engelsch (1. o.) is o. a. geslaagd mej. M. J. C. C. Schok ker alhier. Voor het examen Fransch (1. o.) zijn o. a. geslaagd de dames O. en H. S. Lorey, alhier en C. E. Sobels te Bloe- mendaal. In de buiten-soeieteifc „Trou moet Blijcken", zal een buitengewoon harmo nie-concert worden gegeven op Zaterdag den 26en Juli, door het stafmuziekkorps van het 4e regiment infanterie, directeur de heer Mann, en aangeboden aan de leden van /,Trou moet Blijcken" door de ofücieren van het 3e bataljon 4e regiment infanterie, alhier in garnizoen. Aanvang 7\ uur. Naar men ons mededeelt, zijn de op brengsten der entrées van de concerten van het eoncours der koninklijke lieder tafel «Zang en Vriendschap", niet zoo hoog geweest als men wel gewenscht had. Het minder gunstige wêer is daar van natuurlijk oorzaak geweest, vooral bij het bal champêtre op //de Phoenix." Het waarborgfonds (zooals men weet 2000 groot) zal derhalve moeten wor den aangesproken, naar men hoopt echter slechts voor een gedeelte. Door den heer J. H. Matthijsen alhier, met den rang van kapitein gepensio neerd luitenant der infanterie, is aan de heeren Weitzel, oud-minister van Oorlog van der Beek, gen.-majoor; Kromhout, id. en Seyfiardt, luitenant-kolonel, oud lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, een //Open Brief" gericht, waarin hij zich beklaagt over eene on rechtvaardige behandeling hem aange daan, nl. dat hem straf was opgelegd onder een voorwendsel en zonder dat een onderzoek van bevoegde zijde vooraf- ginomdat bij het opleggen van bedoelde 8traf gebruik was gemaakt van eene retractatie, door hem ten gunste van eenige hoogere ambtenaren en hunne familiebetrekkingen gedaanen omdat hij, Da op bovenvermelde wijze te zijn gestraft, bij Z. M. den Koning was voor gedragen om te worden gepasseerd voor den rang van kapitein, hetgeen ook ge beurde. Naar aanleiding daarvan werd door hem op den len Mei 1888 een verzoekschrift ingediend bij de Neder- landsche Volksvertegenwoordiging, doch met bet oog op de ontbinding van de Kamers en de daaraan verbonden ge volgen werd het niet reeds vroeger inge diend. Een verslag van het gebeurde, dat bij het verzoek was gevoegd, is in den brief opgenomen. Op voorstel van de commissie voor de verzoekschriftenwaarin ook de heer Seyffardt zitting had, werd het verzoek ter griffie gelegd en alle verdere pogin gen door adressant aangewend om gehoor te verkrijgen bij de Tweede Kamer, bij de Eerste Kamer, bij den Raad van State en bij Z. M. den Koning, bleven vruch teloos. Exemplaren van dezen brief zijn gra tis te bekomen bij de firma Ellerman, Harms en Co., Rokin 2, te Amsterdam. Men schrijft' ons Woensdagavond vergaderden in liun gewoon repetitielokaal de leden der Man- nenzangvereeniging //Crescendo" alhier, om het feest hunner overwinningen op het concours van Zang en Vriendschap" te vieren. Het behoeft niet gezegd te worden, dat er een geestdriftvolle toon heersehte en dat de bekwame directeur, de heer N. H. Andriessen, in menigen dronk werd herdacht. De adelaar van //Crescendo", die ook nu weder de strijders in den dienst der muziek ter overwinning had gevoerd, prijkte wederom met Flora's kin deren. De bloemist J. Ruijsenaars had hem met een sierlijken krans van rozen getooid. Den heer Antonisse, lid van //Zang en Vriendschap" en van het kwartet Loreley, werd het diploma van Crescendo's eere lidmaatschap overhandigd, en de heer H. van Breemen Hzn. bestuurslid van z/Zang en Vriendschap, als joviaal mensch en als zanger beide, bij beide vereenigin- gen gezien, herhaalde namens het Bestuur van //Z. en V." zijnen hartelyken geluk- wensch aan //Crescendo" met de behaalde lauweren. Maar er geschiedde meer dien avond. Nadat op voordracht van het bestuur de heeren S. Mons en Smits tot eere-leden waren benoemd, kwam er een voorstel, dat men niet verwachtte, maar toch met uitbundigen geestdrift begroette, het voor stel n. 1. om aan al de leden van het bestuur van //Zang en Vriendschap" het eere-lidmaatschap van nCrescendo" aan te bieden. Bij acclamatie werd dit voorstel goed gekeurd. Bravo! zoo roepen ook wij. Zoo zal dan de hechte band, die ook wij I zoo gaarne tusschen de twee verdienste- l lijke veroenigingen zagen in het leven geroepen, thans gelegd worden. Dat die band duurzaam zal zijn, wij twijfelen er niet aan. Moge de door een der leden van //Crescendo uitgesproken wensch in vervulling gaan, dat nog dit jaar Haar lems ingezetenen een concert zullen mogen genieten van de gecombineerde zangers van de liedertafels Zang en Vriend schap" en //Crescendo!" De leden der vereeniging //Artietln- dustriae" zullen Dinsdag 5 Aug. e. k. een gemeenschappelijk bezoek brengen aan het kunstnijverheidmuseum alhier. Zij vertrekken des ochtends te 8 uur 34 en kceren te 10 uur 25 van hier terug, na in den Hout een gemeenschappelijken maaltijd te hebben genoten. Het Gerdessenfeest. Het was hedenmorgen op het terrein van /,de Phoenix" een aardig, opgewekt, vroolijk schouwspel. Vierhonderd kinde ren van do openbare lagere scholen al hier vierden daar hei kinderfeest, dat jaarlijks wordt gegeven vanwege het fonds Schuurman-Schïmmel-van Outeren eene stichting, waarvan de heer L. E. Gerdessen de ziel kan worden genoemd. Van de verschillende scholen waren, zooals wij reeds meldden, twee onderwij- zers medegekomen voor het toezicht en de regeling. De heer J. G. Martin Jr., der kindoren vriend, was met zijn assis tent, de ziel van de regeling. Mastklim- men, zakloopen, touwtjespringen, turfra pen en wat voor kinderspelen niet al, hiel de® de woelige jeugd ijverig bezig en er werd om prijzen gekampt met een ernst en eene toewijding, alsof leven en dood ervan afhing. Welk een gejuich ging er op, toen een jongen met een houten been, boven in den mast klom; welk een hoeratje verhief zich bij de bokkesprongen, noodzakelijk bij zakloo pen en kruiwagenrijden. En dat de zang op enkele onzer lagere scholen met vrucht wordt beoefend, bleek, toen de heer J. B. A. Saeijs, le onderwijzer aan school B., zyne klasse in de kegelbaan eenige liedjes driestemmig liet zingen, met eene nuanc«ering, waarover men bij die kleine dreumesen verbaasd moest staan. Te 2 uur kwam de muziek, eene af- deeling van Kriens' orkest. Daardoor voorafgegaan deden de kinderen, voor zien van vlaggen, een optocht over het terrein en verspreidden zich toen in den speeltuin om aan zweefmolen, wip en wat niet al, hun hart op te halen. Inmiddels waren natuurlijk ook de ver sterkingen niet vergeten. Ieder kreeg ruimschoots //zijn natje en droogje." On der luid gejubel werden de prijzen in ontvangst genomen. De overwinnaars kregen wat en de overwonnenen werden niet voorbijgegaan. Te 4 uur eindelyk, hield men met muziek vooraan, een laatsten optocht en trok, schoolsgewijze, weer af, dankbaar aan de S. S. v. O. S. die hun dezen aangenamen dag had bezorgd. Er is tegenwoordig afwisseling in onze orgelconcerten. Heden middag waren het de heeren H. P. van der Eijken en K. F. van Maas Jr., die zich resp. als or ganist en violist deden hooreD. Een flinke opkomst getuigde van de belangstelling onzer stadgenooten, die zeker mee genoe gen de uitvoering van het welgekozen programma zullen hebben gehoord. De heer van Maas, leerling des heeren Ro bert alhier, vertolkte o. a. zijn gelief koosde aria op de G snaar van Bach, waarvoor hem alle eer toekomt. De heer van Eijken toonde een doorkneed orga nist te zijn wiens heerlyk spel ons even eens voortdurend wist te boeien. Heden waren wij in de gelegenheid, in het photografisch atelier van de be kende firma C. F. en L. J. Cordes, Groote Houtstraat alhier, een kooldruk-photo- grafie te bezichtigen, welke ook volgens het oordeel van deskundigen een zeld zaamheid op dat gebied mag worden ge noemd. Het is een levensgroote groep van twee kinderen, een jongen en een meisje, die in den warmen donkeren toon welke aan den kooldruk eigen is, prachtig is geslaagd. Dit werkstuk is inder daad een zeldzaamheid wegens de moei lijkheid der uitvoering op een zoo groot formaat. Totnogtoe werden slechts kool- drukken van kleinere afmetingen vervaar digd. Het geheel pleit voor den gunsfcigen naam van genoemde firma en doet den vervaardiger, dan alhier gevestigden fir mant, den heer L. J. Cordes, alle eer aan. De photografie zal eenige dagen voor het raam der inrichting te bezich tigen zijn en vervolgens naar hare be stemming, Indië, worden verzonden. Heden, 24 Juli, herdenkt A. van Dijk den dag, waarop hij, nu 25 jaar geleden, in dienst trad als rijtuigbankwerker aan de werkplaatsen der Holl. Spoorw.-Mpij., alhier. Van zijne indiensttreding af bij zijne superieuren steeds als een oppas send, vlijtig en bekwaam werkman be kend. smaakte hij de voldoening, op 1 April 1884 tot voorman in de rijtuig- bankwerkerij te worden benoemd. Op dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag, ontving hij van de directie zijner Maatschappij een fraai gouden remon toir-horloge, terwijl de onder hem arbei dende werklieden hem in 't bizonder ver rasten met een keurigen gouden horloge ketting en een fraaie mahoniehouten penantkast. Door de politie alhier is aangehouden een militair in garnizoen te 's Hage bij het regiment jagers, die de vorige week van zijn korps was gedeserteerd. Ds. P. Bongers van Eemnes-Bniten, heeft voor hst beroep naar de Herv. Gemeente te Aalsmeer bedankt. De heer J. J. Ott. Bultman van Haar lemmermeer is geslaagd voor de examens aan de bizondero Handelsschool te Am sterdam. De laagste inschrijvers voor de op 21 Juli gehouden aanbesteding voor onder houdswerk in de Haarlemmermeerpolder zijn: Perceel 1, J. Guldemond te Hille- gom, voor ƒ685; perceel 2, J. Gulde mond te Hillegom, voor 1172perceel 3, Kamp te Haarlem, voor ƒ1669; per ceel 4, J. Guldemond te Hillegom, voor ƒ1485; perceel 5, G. de Vries te Haar lemmermeer, voor ƒ998; perceel 6, D. v. Looy te Halfweg, voor 999,99per ceel 7, J. Hulsbos te Haarlemmermeer, J 1275. Vrijdag 25 a.s. zal des avonds ten 8 ure een concert worden gegeven in het hotel Kurzaal te Zandvoortdoor de kapel der haarlemsche schutterij, onder directie van den heer Kriens. Ds. O. Schrieke te Zandvoort, he.ft het beroep naar de Lemmer aangenomen. Het 25-jarig jubileum van de R. K. parochie te Nieuw Vennep is Dinsdag feestelijk gevierdin 't bizonder werd de stichterde eerste pastoor dezer parochie, de heer Bruisters, thans te Nieuwveen, niet vergeten. ZEw. werd door een ruiterstoet van 75 personen ingehaald. Na de kerkelijke plechtigheid, was er des avonds illuminatie en vuur werk. Letteren en Kunst. De elfde jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-vereeni- ging zyn Woensdag te 's Hage voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd: voor piano A (Lager Onderwijs): mej. A. van Steenis en W. A. F. van Roo sendaal, beiden te Rotterdamen W. M. de Graaff, te Lisse. Aan onzen landgenoot, den schilder De Haas, is door den Prins-Regent van Beieren de titel van //Königl. Professor" verleend, een onderscheiding die nog nooit te voren aan een buitenl. schilder ten deel viel. FEUILLETON. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin 50) TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK III. Twee oude kennissen. z/Wat verlangt gij van mij vroeg hij. C, niet veel bi^onders," zeide Lentague, //eerstens ben ik hier gekomen om u, zooals gij weet, goedendag te zeggen." z/Zijt gij gekomen om mij te bestelen z/Ja, dat ook terzelfder tijd, maar laten wij daarover maar niet meer spreken, dat is reeds gebeurd...." //Reeds gebeurd //Zekerovertuig u zelf." Causson ontstelde hevig. Zijne oogen fonkelden, maar bijna oogenblikkelijk weer richtte hij ze naar den grond; hij ging zitten, boog het hoofd voorover en sprak geen woord. Lentague ver volgde #Gij zult mij zeer onbescheiden en vrijmoedig vinden, nietwaar? Dat is waar en ik vraag u duizendmaal vergiffenis. Gy zult het toch echter moeten erkennen, dat onder vrienden zulke dingen ge oorloofd zijn.... zulke gevallen komen dagelijks voor." //Genoeg," viel Causson hem in de rede. //Gij zijt een dief en oefent uw ambacht uit. Het is goed, spreken wij daarover niet meer." Hij zeide dit met zulk een verachting, dat Lentague de wenk brauwen fronste en van toon veranderde. z/Een dief," zeide hij. //Nu ja, ik ben er een, ik kom er vrij moedig voor uitIk neem tenminste niet de houding aan van een eerlijk man ik veins niet en zie mijne broeders niet van uit de hoogte aan Inderdaad, mijnheer Causson, het past u niet om zulk een fiere houding aan te nemen tegenover mij, die u ken. Wanneer gij een eerlijk man zijt, waarom laat gij mij dan niet in hechtenis nemen Dat is toch gemakkelijk genoeg." Causson maakte een zenuwachtig gebaar van ongeduld, maar bleef het stilzwijgen bewaren. //Ik zal het u vertellen," vervolgde Lentague. ffOmdat de po- litie-agent, die mij met de eene hand in den kraag zou vatten, u tegelijkertijd met de andere hand zou vasthouden. Dat is alles! Ja, mijnheer Causson, gij hebt wel onvoorzichtig gehandeld, ver gun mij, dat ik het u zeg en het is zeer zonderling van u, dat gij meent, dat uw straf nu verjaard isZijt gij dan vergeten, dat het gerecht u den 20en Februari 1846 bij verstek tot twintig jaar dwangarbeid heeft veroordeeld Neen, zulke dingen vergeet men niet. Gij weet echter misschien niet, dat uw schuld eerst na twin tig jaar verjaard is en dat gij eerst den 20en Februari 1866 in Frankrijk kunt terugkeeron, zonder te worden lastig gevallen?.... Gij zijt dus twee jaar en een maand te vroeg, myn beste vriend. Zooveel te erger voor u Om de een of andere reden zijt gij in Frankrijk te vroeg teruggekeerd; iedereen kan u doen gevangen nemen; iedere politie-agent kan u in hechtenis nemen en naar het politie-bureau breDgen. Dus moet het u niet verwonderen, dat ik van deze omstandigheid, waardoor ik u in mijn macht heb, goed gebruik maak. Dat doe ik dan ook, zooals gy ziet." Die onbeschaamdheid werd te ver gedreven. Het bloed van Causson begon te koken; hij stond eensklaps op en riep uit, ter wijl zijne oogen fonkelden: ffOp uw beurt, wat denkt gij hiervan Ik roep den eersten den besten politie-agent toe ^Ziehier, een oplichter, die vogelvrij is verklaard, neem hem gevangen!" en dan op mijzelf duidende ffEn hier staat er nog eeD, neem hem ook in hechtenisWelnu, wat zegt gij daarvan Dit werd op zulk een beslisten toon gezegd, dat Lentague een gebaar van verwondering en vrees maakte; hij herkende Causson niet meer. Deze was echter weer tot kalmte gekomen en ver volgde z/Neen, stel u gerust en pak u weg. Gij hebt mij bestolen, wat wilt gy nog meer van mij i/Wat of ik wil «Ja, er is hier voor u niets meer te halen, dat verzeker ik u. Als gij mij niet gelooven wilt, doorzoek mij dan. Ik bezat niets meer dan dat geld, vijftienduizend francs, met veel' moeite bijeenge gaard door achttien jaar lang hard te werkenMeent gij, dat ik u zal verzoeken mij het geld terug te geven, of my er tenminst3

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1