NIEUWS- EN ADV ERTEN TIEBLAD. 8e Jaargang. Maandag 28 Juli 1890. No. 2167, ABOMÏÏBÜEHISPEirS; ADVERTJEirTIÉ*: Du Hummer teaauiitw lilatteu. POLITIC 0VEKZIC1IT. l>e Familie Causson. Voor Ras.rlem per 3 maanden1.20. Franco door he's g-eheeïe Bijk, per 3 maanden. -1.63. Afzonderlijke nummer»-0.03. Dit blad verachijnt dagelylta, behaivo op Zon- en Feestdagen. Korean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. WelelfmcïEmirem!eraser Jï2t8. ran 15 regel» 50 Cents; ied«re regel meer 10 «ent» Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Atoonrzaeruop en Advertenties iroroeu aangenomen door onze ageuceu en door alle boekhandelaren, en couraotioju. Direotonren-Ultgevars C. HEJSBJSBOOJS en J. B. AVIS aoojaagenien voor uitmlanii Comfagr.it Gtnérolt it PMiciU Mrangb-t O. LDADJSB Sr Co.. JOHH I. JONBS, Succ, faryt 31 bit ïr.bour} JioMmattrt. EERSTE BLAD. Haarlem, 26 Juli 1890. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier, zullen de photografiache afbeel dingen van gezichten uit Weenen, Praag, Dresden, Munchan, alsook van de ver schillende paleizen van den overleden koning van Beijeren, Neuschwanstein, Herrenchiemsee en andere op algemeen verzoek aanstaanden Zondag den 27 dezer nog tentoongesteld zijn. Van den heer Penderès te Johannes- berg (Transvaal), ontving het Museum de volgende voorwerpen, die in de ver schillende afdeelingen werden onderge bracht: Een eierstandaard uit steen van den Mogalesberg vervaardigd, een houten drinkbeter, vervaardigd door en in ge bruik by de Kaffers. Vijftien armbanden en eene speld en snuifdoos, uitgeholde vrucht. Zondag is de toegang vry. Op de Leden gehouden groote jaarlijk- ■sche paardenmarkt waren 771 paarden aangevoerd,deels van inl. en gekr. ras. Ook zeer schoone buitenlandsche paarden wa ren aan de lijn. De handel was zeer le vendig en de markt werd druk bezocht ook door buitenlandsche kooplieden. Do prijzen liepen van 850 tot ƒ80. Heden is door verschillende personen aangifte gedaan dat door hen portefeuilles met geldwaardig papier op de paarden markt zijn vermist, waaronder eene met ruim 300. In verband mot den uitslag van het onlangs gehouden overgangsexamen aan de Militaire School alhier, worden met ingang van 1 October e.k. in het tweede studiejaar geplaatst de volontairs-ser- geanten: Middelaer, Steffen, Meijs, De Koning, Tinkolenberg, Woudstra, Van Beem, Van Eek, Phaff, Van der Noorda, Louman, Breukink, Quack, Van Wingen, Smit Sibenga, Donker, Vaa de Roemer, De Ridder en Alstorphius Grevelinck. Tweo volontairs-sergeanten moeten zich nog aan een her-examen onderwerpen van het resultaat daarvan zal afhanke lijk wezen, of zij insgelijks voor bedoelden overgang alsnog in aanmerking komen. De overgangsexamens aan den voor bereidenden aureus zijn nog niet afge- loopen. Overeenkomstig het besluit van de Afdeeling „Haarlem en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op Woensdag den 30sten Juli a. s., alhier des morgens 10 uur in het Fre- derikspark gehouden worden eene keuring van veulens, afkomstig van den in het vorig jaar bekroonden dekhengst Aga memnon," van den heer A. A. van den Berg alhier, en daarbij worden toege kenddrie premiën, een van/" 40.een van ƒ20.en een van ƒ10.uitge loofd door het comité van de Belangen der Haarlemsche Paardenmarkten en door gezegde Afdeeling. De heer Bern, J. Kerkhoff, eigenaar van het bekende speelgoed magazijn „De Kindervriend" in de Warmoesstraat, heeft in No. 15 van diezelfde straat een filiaal gevestigd. Het nieuwe magazijn onderscheidt zich echter van het eerste in zooverre, dat het ook betere kwali teiten speelgoed in voorraad heeft, zoo dat men er (een persoonlijk bezoek overtuigde ons daarvan) voor kinderen van iederen leeftijd een passend geschenk kan viHden. De nieuwe winkel ziet er keurig uit. Niet weinig trekt de aandacht het gor dijn voor het winkelraam, waarop door den decoratieschilder H. de Wilde, een plastische afbeelding van don kinder vriend is gegeven. Wij twijfelen niet, of ook dit tweede magazijn van den heer Kerkhoff zal door den tijd een ware vriend der kinde ren worden. Donderdag vertrokken 600 bedevaart gangers uit Haarlem en omstreken naar den Briel. Vrijdagavond werd in de Kurzaal te Zandvoort een concert gegeven door ons Gemeentelijk Muziekkorps, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. De uit voering van het programma werd blyk- baar met de meeste belangstelling en ingenomenheid gevolgd. In de pauze betuigde Z. H. prins Wilhelm van Saksen Weimar, die met zijne gemalin de uitvoering bijwoonde, aan den verdienstelijken directeur, den heer Kriens, herhaaldelijk zijne bizondere tevredenheid over hetgeen hij had gehoord, vooral over de uitvoering van de „Tann- hauser" en na afloop van het concert had de heer Kriens de eer nog eenigen tijd door Z. H., met den burgemeester van Zandvoort, tot een gezellig samenzijn te worden genoodigd, waarin Z. H. den heer Kriens geluk wenschte met zijn degelijk samengestelde orkest, dat hij verklaarde gaarne spoedig nog eens te willen hooren De oplichter H. C. van Wort is aan gehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. Vrijdagnamiddag is een kinderwagen, waarin twee kinderen van 6 jaar en 17 maanden, door onvoorzichtigheid van een lOjarigen knaap die hem bestuurde, aan het Prinsen Bolwerk in den Singel ge reden. In de nabijheid wandelde de heer H., woonachtig aan den WageDweg, door wiens spoedige hulp de kinderen zijn Vry dagnamiddag is brand ontstaan ten huize van den timmerman Schraders in Hondensteeg, veroorzaakt door onvoor zichtigheid der kinderen, die met lucifers speelden op den zolder, ingericht tot werk plaats. Verschillend gereedschap is ver brand, waarvan niets verzekerd. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en door de buren gebluscht. Schraders, die een ijverig en oppassend werkman is, is door dit ongeval geheel van zijne middelen van bestaan beroofd, daar zijne gereedschappen alle verbrand zijn. Het is daarom te hopen, dat zij die hem kennen, ook als portier van den Haarlemschen Kinderspeeltuin, met zijn treurig lot bewogen zullen zijn en hem de geleden schade worde vergoed. De heer Brouwer, onderwijzer te Abbe- nes, Haarlemmermeer, is geslaagd voor het examen van hoofdonderwijzer. De heer K. Rabonderwijzer aan school no. 3 te Haarlemmermeer, heeft tegen 1 September a. s. ontslag gevraagd wegens ziekte. Voordracht voor onderwijzer aan school no. 3 te Haarlemmermeer: J* Kooistra, waarnem., te Haarlemmermeer; L. Bou ten, te Ouderkerk a/d IJsselT. Kuiten, te Wieringerwaard. Op de markt te Hoofddorp waren Vrij dag jl. aangevoerd 243 paarden en veu lens benevens 18 hitten. De handel in beste paarden was vlug. Prijzen werden besteed van 475 tot ƒ825. Vele buitenlanders bezochten de markt. Donderdagnacht werd ten nadeele van de weduwe Bakker, onder Sloterdijk, een paard ontvreemd, dat Vrijdag door den zoon der bestolene te Haarlemmermeer werd teruggevonden. De dader, zekere P. J., wilde het op de markt te Hoofd dorp verkoopen. P. J. is nog voortvluchtig. Uit eene weide aan de Vijfhuizen, (Haarlemmermeer) zijn Donderdagnacht ontvreemd, 5 schapen en 2 lammeren Tot op heden is nog niets van de daders bekend. Den 25en Juni j.l. is, vermoedelijk op een rytoer van Alkmaar over Heilo, Castricum, Heemskerk, IJmuid9n, Velzen, Bloemendaal, Haarlem, Heemstede en terug naar Alkmaar, vermist: 1 bank biljet van ƒ100; 1 premielot ten laste van de stad Amsterdam, groot ƒ100, serie 05459, no. 8. De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt aanhouding en bericht. Vrijdagmorgen om half twaalf ont stond brand in den watermolen van den Lageveenschen polder onder Lisse. Of schoon de brandweer spoedig ter plaatse was, werd de geheele molen vernield. De brand is veroorzaakt door de vonken welke eene locomotief der Holiandsehe spoor uitgeworpen had. B i N i\i Üi L S is. Z. M. de Koning heeft, door bemiddeling van H. D. gezant bij 't Hof van België, bij een zeer hartelijk schrij ven zijn gelukwenschen aan koning Leopold II gezonden, ter gelegenhied van zijn 25jarig Regeeringsjubileum. Aan het examen in Engelseh, lager onderwijs, te Urecht gehouden, werd door 10 dames deelgenomen; toe gelaten mejuffr. A. K. van Riet te Rot terdam, IJ. C. Cool te Wormerveer, W. C. van Swaaningen, te Haarlem, J. G. Blok te Leiden, J. M. Susa te Den Haag, F. E. Scharp te Wageningen. Te 1 uur Vry dagnacht heeft een rangeertrein in de groote- ronde locomotieTenloods der H. IJ. S., voorbij het westelijk viaduct te Amsterdam, nog al schade aangericht. Zij botste nl. met zooveel kracht op een goederenwagen en in reserve staande tender, dat beide wa gens met groote vaart werden voortge stuwd, door denren en ijzeren beschotten heen, en op de taluds en de straat te rechtkwamen. Heden was de Amsterdam- sehe Beurs gesloten. Men leest in het V aderland: „Op 27 Juli aanst. zal te Oude Nie- dorper Verlaat en te Heer-Hugowaard prijskatknuppelen plaats viaden. Is dit niet daargelaten, dat de menschelijke waardigheid er zich tegen behoorde te verzetten in strijd met onze strafwet geving, die dierenmishandeling verbiedt Zal de overheid dit schandelijk spel niet temin toelaten Wij kunnen het Vad. geruststellen met de mededeeling dat de ouderwetscne wijze van het katknuppelen (ook op dat gebied is vooruitgang) niet meer bestaat. Al sinds tal van jaren is die dieren- martelarij verboden, zij dio zich er aan schuldig maakten zouden trouwens onder de termen van de strafwet vallen, we gens dierenmishandeling. Waar dit lompe volksspel nog bestaat is de kat vervan gen door een yzerea kogel. Het duitsche stoomschip Reichstaghet eerste stoomschip van de oostafrikaan8che lijn, is Vrijdag te Rot terdam van Hamburg aangekomen. Het zal aldaar lading innemen. In het engelsche Lagerhuis legde Gladstone, terwijl hij den geest, die Salisbury bij het sluiten van het trac- taat met Duitschland geleid had, goed keurde, nadruk op het inconstitutioneele eener ontruiming van grondgebied in vredestijd. Ten einde de verantwoorde lijkheid voor zulk eene handeling in de toekomst niet mede op zich te laden, verklaarde spreker dat hij aan de han delingen der Kamor betreffende dit ont werp geen deel zal nemen. Goachen betreurde deze onthouding. Hij voegde er bij, dat er met Frankrijk gedachtenwisseling plaats heeft over het protectoraat in Zanzibar, en dat er grond bestaat om van deze onderhandelingen eenen bevredigenden uitslag te verwach ten. Ten opzichte van den afstand van Helgoland had de Kroon geen gebruik gemaakt van hare bevoegdheid tot het sluiten van tractaten, maar had den wensch geuit, het Parlement met haar op dit stuk te zien samengaan, niette genstaande deze handelwyze afwijkt van het gebruik, dat op de ministers der Kroon de verantwoordelijkheid laadt. Na het wisselen van nog eenige op merkingen, werd het debat tot heden verdaagd. In de Vrydag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der British East- Africa Company in welke eene zeer eensgezinde stemming heerschte, bracht de voorzitter, Mackinnon, hulde en dank aan do regeering voor do anglo-duitsche overeenkomst, welke do Maatschappij bevrijdt van de kuiperijen van onver antwoordelijke agenten. Moties van dankbetuiging werden aangenomen aan den weergekeerden Mackenzie en aan Stanley. Aan den laatstgenoemde omdat hy op de meest onbaatzuchtige wyze gewichtige tractaten, door hem met ne gerhoofden bewesten het Victoria-meer gesloten, aan de maatschappij heeft over gedragen. Volgens den voorzitter oefen den bedoelde tractaten eenen belangrij ken invloed op den loop der onderhan delingen met Duitschland. Voorts werd nog aangenomen eene motie, het bestuur machtigende zich nieuw kapitaal te ver schaffen door uitgifte van aandeelen en langs anderen weg. De belgische Kamer heeft met 95 stemmen tegen 1 de overeenkomst van België met den Congo-staat aangenomen betreffende het voorschot van 25 mil- lioen franken. Uit St. Petersburg wordt aan de Standard geseind dat gedurende het be zoek van den duitschen keizer aan Scan dinavië, er gewichtige politieke discus- siën hebben plaats gevonden, waarbij het plan geopperd is, het oude Scandinavische rijk weder in het leven te roepen, waar- Ü'ÜUILLÜTÜK Naar het frarischvan Adolphe Belot en Jules Dantin. ■52i TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK IV. Maheurtier. Deze ontvangst verdubbelde zijn schaamte en berouw. Hij snikte en weende. Het scheen voor hem noodzakelijk te zijn, dat hij zich vernederde en zijn gemoed uitstortte om zich te bevrijden van den zwaren last, die hem reeds achttien jaar lang had gedrukt. Maheurtier, ontroerd ondanks zijn schijnbare kalmte, hoorde de bekentenis aan zonder hem te storen. Toen Iriël had geëindigd zeide hij „Kom, reeds genoeg hierover.... Ga nu zitten en laten wij eens bedaard met elkaar praten." Iriël stond uit zijn knielende houding op. Hij ging zitten, aar zelend en verlegen met de oogen naar de grond gericht. //Ja," zeide hij met een smartelijken glimlach, „ik heb zwaar gezondigd." „Niet zoo heel erg," zeide Maheurtier glimlachende„gij waart slechts zeer onnoozel. Hoe hebt gij naar de raadgevingen van die twee schavuiten kunnen luisteren „Ja, juist!" viel Iriël hem in de rede, „zij hebben my op een dwaalspoor gebracht en in den afgrond doen storten. Gij hebt dat goed ingezien." „Dat was niet moeilijk. Ik zelf," voegde hij er met een zucht hij» „gevoel mij niet geheel en al onschuldig." „Gijriep Iriël verbaasd uit. „Ja zeker, ik zelf!.... Onder vier oogen kan ik u dat wel ver klaren zonder mij zou nooit de onzinnige gedachte om te speeu- leeren bij u zijn opgekomen. Gij hebt gezien welke groote winsten ik maakte, en gij hebt de verleiding geen weerstand kunnen bie den dat had ik moeten voorzienik had moeten weten, welke stryd in uw binnenste plaats greep.... Maar geheel in mijne zaken verdiept en mij aan de vermaken overgevende van het losbandig leven, dat ik toen leidde, vergat ik alles en allen om mij heen, ik dacht niet aan u!.... Welnu, het is eenmaal gebeurd, spreken wij er verder niet meer \an." „Integondeel, wij zullen er nu juist van spreken," riep Iriël opgewonden uit. „Hoe, ik zou hierover het stilzwygen bewaren. Gij doet uzelf verwijtingenDroom ik? Zijn de rollen omgekeerd Ben ik niet meer de dief en de vervalscher?" Hij beschuldigde zichzelf opnieuw, en bovenal sprak hij met geestdrift over de handelwijze van Maheurtier, die na de ontdek king van de misdaad woede noch verachting voor den schuldige had gekoesterd, die hem voor de rechters had trachten te veront schuldigen en het tekort van twee honderd duizend francs uit zyn eigen kas had bijbetaald, zoodat de aandeelhouders van de bank volstrekt geen schade hadden. Vooral over dit laatste sprak hij met geestdrift. Maheurtier moest hem laten uitspreken, maar een droeve en tegelijk ironische glimlach speelde om zijne lippen. Hoeveel lag er in dien glimlach opgesloten l Dat alles betee- kende„Bedank mij daarvoor niethet was noch edelmoedigheid noch eerlijkheid, die mij aldus deed handelen; ik deed het uit berekening: overal en bij allen sta ik nu bekend als een eerlyk, rechtschapen man. Die twee honderd duizend francs hebben mij wel eenige millioenen opgebracht." Hij liet Iriël in dezen waan, en toen deze uitgesproken had, vroeg hij wat er met hem was voorgevallen sedert de ontdekking. Iriel vertelde hem alles wat wij reeds wetenhoeveel het hem ge kost had om van zijn vrouw en kind te scheidenzijn vlucht, het gevaar, waarin hij had verkeerd, zijn zeventienjarig verblijf in een vreemd land. Het was een omzwerving vol rampen en tegenspoed geweest. Met ontroering luisterde Maheurtier naar zijn verhaal, en zeide toen: „Ik geloof wel, dat gij al te veel voor uw daad hebt moeten boeten. Zeventien jaar lang zulk een leven te leiden!" „Ik klaag echter nooit, ik heb dat lot verdiend," zeide Iriël. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1