GEMEN(iï) NIEUWS. V A H 1 A. siwmnkfnmmm. Pi'Bifitartea eer fist Hero. Keito keizerlijke regeering van Japan. Zyn schier onverwachte dood heeft velen getroffen. Men schryft uit Winterswijk5 Een droevig voorval heeft Donderdag verslagonheid gebracht over het naburige Breedevoort, gemeente Aalten. De roomsch- katholieke bevolking vierde feest, ter gelegenheid dat een bisschop was over gekomen om aan de kinderen het vorm sel toe te dienen. Op een der vroegere wallen werd een oud kanon bewaard, dagteekenend uit den tijd toen een andere bisschop, Bernard van Galen, in 1672, uit Munster de graafschap binnenrukte. Thans kwam men op het ongelukkige denk beeld, dit oude kanon ter eere van den bis schop af te vuren. Tegen den avond had zich een groot deel der bevolking op den weg naar Aalten, waar het stuk was heengevoerd, verzameld om van het «ere- schot getuigen te zijn. De afloop was noodlottig, wat ook wel eenigszins was te vreezen. Toen het schot viel, vloog het verroeste stuk in scherven uiteen. Van een tienjarig knaapje dat dichtbij stond, werd letterlijk het hoofd van den romp geslagen. Aan een ander jongetje, van gelijken leeftijd, werden de slapen ingedrukt; het gaf bijna onmidellyk den geest. Ook de ongelukkige die het stuk bediende, ontving ernstige kwetsuren. Wij herinneren ons dat het ©ude ka non indertijd op verzoek der toenmalige commissie voor historische monumenten, als een geschiedkundig overblijfsel, in teekening werd gebracht. Met signaal-luchtschepen werden dezer dagen te Parijs weder proeven genomen. Dit zijn ballons, in welke eene krachtige gloeilamp is aan gebracht, die by een ballon cap tit met de aarde, bij vrijen ballon met het schuitje electrisch verbonden wordt. De gloeilamp flikkert by intervallen, die met de tee- kens van het telegraphisch schrift over eenstemmen, dus nu eens lang (streepje) dan weder kort (punt). Het luchtschip wordt daardoor verlicht, en schijnt als een vurige bol aan den hemel. Ditmaal werden teekens tusschen de wacht op den Eiffoltoren en den ballon gewisseld daar de laatste echter niet met de aarde verbonden, maar vrij was, maakte de grooter wordende afstand spoedig een einde aan de waarneming. Het schijnt niet onmogelijk, op deze wijze een, wel is waar zeer beperkt, verkeer tusschen eene belegerde vesting en een ontzet- tingsleger tot stand te brengen. Op het renveld te Colombes heeft, blijkens bericht uit Parijseen sport-oproer plaats gehad. Twee malen achtereen liep slechts een enkel paard een deel van het publiek dacht aan moed wil, wierp het staketsel ondersteboven, stak de palen en vlaggen in brand en verhinderde de paarden te loopen. De rennen moesten gestaakt en de menigte door politie-agenten en gendarmes uit eengejaagd worden. De vergunning, om op het veld te Colombes te rijden, is, naar de Temps verneemt, naar aanleiding van het go- beurde ingetrokken. Zekere portiersvrouw Mul ler, te Berlijn, is door de rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens bedrog en het.... verkoopen van haar man. Een trouwlustige keukenmeid en een ander dienstmeisje bracht zij met haar man in betrekking; nadat de meis jes van haar spaarpotjes waren beroofd, kwam, kort vóór de huwelijksvoltrek king, het bedrog uit. De verkochte man kreeg 2 jaar gevangenisstraf. De graveur Mannfeld t Berlijn, is door den koning van Pruisen benoemd tot ridder van den Rooden Adelaarvierde klasse. Dergelijk» onderscheidingen zijn in ons land voor deze soort kunstenaars niet naar het schijnt. Prof. Kratft Ebing, de be kende specialiteit voor zielsziekten, heeft een boek uitgegeven, waarin hy een hoofdstuk wijdt aan een merkwaardig geval, dat nog geen jaar geleden voor een rechtbank ia Oostenrijk aan het licht kwam. In November 1889 werd zekere graaf Sandor Vay door zijn behuwdvader be schuldigd, dat hy hem voor 800 florijnen had opgelicht. Het rechtsgeding toonde niet alleen aan, dat dit waar was, maar bracht ook uit dat de graaf op valsche papieren was gehuwd. Het zonderlingste was echter, dat zijn verbintenis maar een huwelijk voor de leus kon worden genoemd, want in werkelijkheid was hij geen man, maar gravin Sarolta Vay, die sedert jaren zïoh als een man had voorgedaan. Haar vader was een ver kwister, die een anderhalf millioen flo rijnen had opgemaakt, en zijn twee kin deren een opvoeding gaf, zooals slechts een dwaas hoofd kon opkomen. Zijn dochtertje voedde hij op als jougen en zijn zoontje als een meisje. Toen de jongen 15 jaren ©ud was, werd hij cadet en met hem was de komedie dus uit. Niet alzoo met Sarolta, die bekend was onder den naam Sandor. Voor zij 18 jaar oud was, dronk en rookte zij, deed druk aan gymnastiek, zat 's avonds in koffiehuizen en had verscheidene vrijages. Iedereen in Pest meende dat zij een man was. Drie jaren geleden raakte zij in kennis met de dochter van een goever- ncmentsklerk, die juist haar examen als onderwijzeres had gedaan. Na twee jaren in stilte verloofd te zijn, liepen zij weg en trouwden ergens in Hengarye. Een gewaande geestelijke sloot het huwelyk en een boezemvriend was getuige. Het paar leefde zes maanden, totdat de vader van de jonge vrouw, angstig geworden door den slechten staat der financiën van zyn schoonzoon, de aanklacht van op lichting tegen hem inbracht. Het was niet mogelijk te weten te k©men, of de Hvrouw" wezenlijk aan haar //echtgenoot" was gehecht, of dat de vrees van uitgelachen te worden haar mond gesloten hield. Sarolta Vay werd vrygesproken. Zij keerde naar Budapest terug en hernam haar mannekleeding en gewoonten van rooken en drinken. Zij schrijft thans voor couranten en niet zonder talent. Haar eenig verdriet is naar zij vertelt dat zij van hetgeen zij noemt haar a-wettige vrouw" is be roofd. De i t a 1 i a a n s c h e r e g e e r i n g heeft aan een familie te Genua, die afstamt van den doge Durazzo, verlof verleend, een van de bolwerken af te breken, ten einde te graven naar een schat, dien genoemde doge daar omstreeks 1573 zou hebben begraven. Daarby zouden zich bevinden zyn met edelgesteenten versier de sabel en kisten genueesche goudstuk ken, ter waarde van omstreeks 80,000,000 frcs. Kunstvoorwerpen en wapenen, die voor den dag mochten worden gehaald, in staatsmuseums bewaard blij- zullen ven. Keizer Norton I is overle den. Hier heeft men waarschijnlijk nooit van dien keizer gehoordmaar Amerika was hij algemeen bekend. Nor ton bracht 't van goudgraver tot honderd voudig millionair, ging toen aan het speculeeren en verloor zijn geheele for tuin. Daarop begon hij te malen, ver beeldde zich dat hij keizer van Noord- Amcrika was, maar leefde van bedelen. 17 jaar lang paradeerde de arme ineen blauw unitorm en een hoogen hoed met veeren, gouden epauletten en een groote «taf door San Francisco. Norton zond bij elke Presidentsverkiezing een protest naar Washington, en ridderde al zijn collega's bedelaars, met papieren rid derorden. Eindelijk is de arme keizer op zijn zolderkamertje, dat geheel behan gen was met de portretten van alle regeerenée Vorsten, zijn broeders, ter ruste gegaan. Te Pembroke, Ontario, sneed een man voor de aardigheid het touw los, dat een vlot aan den oever bevestigde. Het vlot zonk en van de 22 mannen, die er waren, verdronken er 20. Eene nieuwe telephoon door William Gray te Hartford uitge vonden. Deze kan, zooals de kVestern Electrician mededeelt, eerst gebruikt wor den, nadat de prijs van een gesprek be taald is. Aan het apparaat zijn vijf openingen tot opneming van een 10 centstuk, een 20 centstuk, een vierde, halve of heele dollar. Dit komt overeen met de prijzen van een gesprek naar de verschillende plaatsen binnen of buiten den staat. "Wil men de telephoon ge bruiken, dan roept men eerst zooals bij de gewone telephonen het hoofdbureel aan en noemt de plaats, waarmede men ipreken wil. Is dit geschied, dan moet de roepende den prijs voor een gesprek in een der openingen werpen en wordt dan met zijn correspondent verbonden. Gierige oude heer, bij een kunst handelaar. Myn kinderen staan er op, dat ik mijn portret laat maken, maar ik vind dat nog al duur. Heeft niet iets onder uw fotografieën, dat op mij lijkt? Zakkenroller. Wat een akelige tyd is het toch tegenwoordigje rolt niets dan horloges van zes gulden. Een enfant terrible. Huisvrouw. He, lieve nicht, welk een genoegen u te zien. Dat vind ik lief van je, ons te komen bezoekenwat zal mijn echtgenoot in zijn schik zijn. (Tot haar vijt-jarig dochtertje) s Fanny, hebt papa al gezegd dat nicht Marie ge komen is FannyJa, mama. Huisvrouw. En zou papa 9poedig ko men wat heeft papa gezegd Fanny. Pa zeizoo, is dat schaap weer in de stad Hoor beleefdheid gered. Een edelman te Toulouse, die den bijnaam had gekregen van //Royale Politesse," was zoo beleefd dat hij voor iedere vrouw, al was het de minste bedelares, van do steentjes en uit den weg ging. Toen de revolutie uitbrak en ook hij werd gevangen genomen en ver oordeeld om geguillotineerd te worden, kwamen de vischvrouwen hem opeisch«n en omringd van vele vrouwen uit het volk, werd hij in triomf naar zijn gezin teruggebracht. Bij een Boekhandelaar Ik zoek een prettig boek, een bee historisch. Wilt u De laatste dagen van Pompeji? Waaraan is hij gestor ven? Aan een eruptie, geloof ik. Het café vormt om zoo te zeggen de beurs van het maatschappelijk leven. In het café knoopt men kennissen aan, sluit men vriendschap, knoopt men betrek kingen aan en doet men zaken. In het café verdrijft men de verveling, ver droomt de zorgen en zoekt men de vreugde. In het café onderhoudt men hetgeen men weet door het lezen van couranten en tijdschriften, men politiseert er, verbetert de toestanden onder een grogje, lost de sociale vraag op en helpt men de wereld geschiedenis maken. In het café spreekt men met zijn meisje, (want de meisjes gaan tegenwoordig ook naar het café) bij een glaasje gerste over liefde en toe komst, of men onderhoudt zich met de kellnerinnen, knipoogt naar de kokette courtisane, die passeert, men strijdt en is de wereld de baas. In het café zet men zijne staatsburgerlijke rechten uit een ©n vergeet er zijne huiselijke plich ten, versterkt zich voordat men een zaak gaat sluiten, ruïneert zyn maag met koud bier en verteert het verdiende, terwijl vrouw en kinderen om brood vragen. In het café knort men over de gebrek kige ventilatie in scholen en feestzalen en ademt daarby tabakswalm en alcohol dampen in, die de gezonden langzamer hand vergiftigen. Het stoomschip Spaarndamder N. A. S. M., arriv. den 24sten Juli van New- York te Rotterdam. Het stoomschip Maasdamder N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, passeerde Donderdag 24 Juli, des nam. 2 u. 15 m. Lezard. Het stoomschip Zeelandvan Rotter dam naar Java, vertrok 24 Juli van Marseille. Het stoomschip Gelderlandvan Rot terdam naar Java, pass. 25 Juli Sagres. Het stoomschip Samarang, van Rotter dam naar Java, arriveerde 25 Juli te Batavia. Het stoomschip Voormaartsvan Java, arriveerde den 25ste Juli te Suez. Het stoomschip Amsterdamder N. A. S. M., van Amsterdam, arriv. Donderdag 24 Juli te New-York. Het stoomschip Edamder N. A. S. M., van Rotterdam, arriveerde Woensdag 23 Juli te Buenos-Ayres. MARiKTgËiiHMÏEli. Amsterdam 26 Juli. De prijzoa der Aardappoloa waren als volgt Geld. Kralen f 1.60 2.- Katwijker Zand f3. a 5.Andijker Muisjes 3.a 3,50, Blauwe 0.a 0. Westi. Klei Muisjes f 0.-- a 0. idem Zand f 0. a 0.- idem Klei iu manden f 0.a 0.--, idem losse f 0.a 0. Haar lemmer Zand fl.— a 1.30, alles pot Heet. Leiden, 25 Juli. De en aanvoer prijzen tex Veemarkt van heden waren als volgt3? Stieren 52 a 220, 72 vette Ossen en Koeien f 130 a 295 of f 0,66 a 0,82 per Kg., 56 Vare id. f 98 f 235, 0 Graskalveron f 0.— a 65 vette f35 a 69 of f 0,50 a 0,80 per Kg., 35 nachten id. f 10, a 24,610 »ette Schapen f 22 a 83^ of f 0,50 a 0,60 per Kg., 474 woidedo. Ié'», a 28,—, 318 Lammeren f 18,a 22,50, 170 magere Varkens f 18 a 40, 234 Biggen f 9.—4 16,50, OPaarden f a 95 Kalf-ei Melkkoeien f 110 a 267. Leiden, 25 Jnli. Aangevoerd 70 partijen, Goudseha Kaas f20,— a 28,Derby 27a' Leidsche, de 150 kilo f 45 a Edammer Kn^i 2e kwal. f0,a 0, Schiedam, 26 Juli. Moutwijn f10.--, Jeaavei 15.50, Amst. Proef f 16.75 TE HAARLEM, op ZONDAG 27 JuU 1890. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Barbas. Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 ure. Barbas. 's Avonds 6 ure, N. de Jonge, pred. te Brussel. (Voor Moeton.) Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, E Bargcr, pred. te Amsterdam. (Voor Smeding.) Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Bakenester Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hilbrander, godsdienstonderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avouds 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. Benunstrantsehc Kerk. Voorm. 10 ure, A. P. G. Jorissen, pred. te Rotterdam. Kerk der Broedergemeente Voorm. 10 ure, N. de Jonge, pred. te Brussel. Noorder/cerk Bidder straat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, J. Langhout. Avondmaal. 's Av. 6 ure, ds. J. Langhout. Dankzegging. Woensdagavond 8 ure, ds. J. Langhout. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, W. Beekhuis, pred. te Uitgeest. Sleverwyfe. Voorm. 10 ure. J. C. Boon. Bevestiging van lidmaten. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, D. A. Wempe, Cand. Doopsgezinde Kerlc. Voarm. 10 nr6, geen dienst. Bloemcndaal. Voorm. 10 ure, J. H. Wiersma, pred. te Amsterdam. Nam. 2% ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, Smeding. Pred. te Haarlem. E&fiElegoma. Voorm. 9]£ ure, M. Buchli lfe«t. ItootrSJIk esa Alamen. Voorm. ure, geea dienst. Nam. 2 ure, O. Schrieke. pred. te Zandvoort. üaitd poort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. 'b Avonds 7 ure. H. J. Borgsma. Velsen- Voorm. 9% ure, H. Waardenburg. Avondmaal, s Avonds 6j£ ure, H. Waardeubnrg. Dankzegging, ülandi'oort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2% ure, geen dienst. vergeet zoo licht in het kwikzilverachtig bestaan van het Seine- Babel; daar schudt men de hand van een vriend, dien men de hemel weet waar geloofde, en denkt onder zulke wisselvallige ondervindingen en ontmoetingen in het volgende uur nauwelijks meer aan hem. De oorlog en de wereldtentoonstelling namen des tijds alle aandacht in beslag. Eens op een namiddag wandelde ik véér het diner, gedurende het zoogenaamde absinth-uurtje, op de promenade van de Champs Elysées. Het weder was zacht; tallooze wandelaars slenterden hier rond; de bonnes speelden met de kinderen tegenover het Palais de l'Industrie, de openbare zitplaatsen waren door pratende groepjes of eenzame opmerkers in beslag genomen. Onder de eersten zag ik twee dames op de voorste rij zitten, die zich met een jong man in donkere kleeding, onderhielden. Ik herkende in haar de beiden, die ik in de voorkamer van den jongen arts had ontmoet. Meermalen had ik ze reeds op straat gezien, daar zij in mijne nabijheid woonden en was mijne aandacht in de eigenaardige schoonheid der jongere, in hare imponeerende houding en in de bevalligheid barer bewegingen op iets gevallen, dan was dit eene zekere schuwheid, die ik in hun openbaar op treden meende waar te nemen. Met vluchtige belangstelling wierp ik een blik op de beide dames. Tot mijne verwondering herkende ik echter in hun bege leider Belzoni. In den grond der zaak had dit nu eigenlijk niets buitenge woons. Zij waren landslieden, zij konden elkander uit het geboor teland kennen of hier kennen geleerd hebben. Ik ging voorbij, Belzoni had my niet bemerkt. Geene nieuws gierigheid, veeleer de eigenaardige bekoring van deze verschijning gaf mij aanleiding, ongeveer twintig schreden van daar mij even eens op een bank neder te zetten en wel zoo, dat ik de jonge dame in 't gelaat kon zien. Het onderhoud van Belzoni met haar droeg een ander karakter, dan ik vermoeden kon. Hij sprak levendig, hartstochtelijk; zij luisterde met treurig gelaat naar hem, richtte den blik omlaag en hief het oog nu en dan als vragend tot haar moeder op. De ma nier waarop zij tot elkander spraken, hoe hunne oogen elkander ontmoetten, hunne houding tegenover elkander had duidelijk iets Het kon ook geen onverschillig onderwerp zijn, dat tusschen hen werd verhandeld. Belzoni's gelaat was nu eens bleek, dan weder roodsomtijds drukte hij de hand tegen de borst, op het gelaat, keek de jouge dame stijf vragend aan, zweeg nu eens ge durende eenige seconden en ging dan weder op levendige wijze voort. Een kwartier kon ongeveer verloopsn zijn. Ik bemerkte dat ik niet alleen die groep zoo opmerkzaam beschouwde. Een hoog en slank gebouwd man, wiens gelaat balt achter een donkeren baard was verscholen, stond, met de armen over de borst gekruist, tegen een der boomen geleund daar en nam de sprekenden met een doordringenden, bijna onbeschnamden blik op. Zijn uiterlijk verried den parijschen roué; zyn gezicht teekende die onbeschaamdheid, waarvoor in de wereld niets heilig is; zijn kleeding was gezocht elegant, maar toch zoo kaal, dat haar eige naar zorg moest koesteren, hoe hij van den een of anderen kleer maker eene nieuwe zou bekomen. Belzoni zag noch hem, noch mij. Hij scheen door zyn aangele genheid zéé in beslag te worden genomen, dat hij geene opmerk zaamheid voor zijne omgeving had, en sy, zij scheen thans zoo geboeid door hetgeen hij tot haar sprak, dat haar blik zich als in den grond voor haar had vastgeboord. Plotseling hief zij haar gelaat op. Haar oog viel op den tegen den boom geleunden heer. Deze zag haar strak, donker, zelfs brutaal in 't gelaat. Ik meende te zien, hoe hare lippen zich bewogenduidelijk zag ik dat haar gelaat,dat gewoonlijk reeds bleek was, nu door een doodelijke bleekheid werd bedekt. Zij stond snel op en legde daarbij de hand op den arm barer moeder, die daardoor eveneens aansporend. Hoog opgericht stond zij daar.... Zij wendde haar gelaat snel af en naar hare moeder. Belzoni werd door deee verrassende beweging onderbroken. Ook hij zag op; ook hij keek in de richting, van waar de dame in haar rust werd gestoord. Ook hij sprong op en zijne hand pakte hevig do leuning van den zetel, dezen krampachtig als tot verde diging van den grond opheffend. Nauwelijks een seoonde duurde deze verandering van tooneel. Ik zag, hoe de joDge dame, den arm harer moeder omklemmead tusschen de voor haar staande stoelen zich met snelle maar on zekere schreden voortbewoog naar een der aan de avenue staande fiacres, met hare moeder insteeg en wegreed. Bijna tegelijkertijd had de onbekende de voorste fiacre bereikt, den koetsier eenige woorden toegeroepen, was er daarop in ge sprongen en beide fiacres reden weg in de richting van de Place de la Concorde. Belzoni stond daar alleen, onbeweeglyk door verrassing, den wagen nastarend, terwijl zijne hand nog krampachtig de leu ning omklemd hield, onbesloten wat te doen, of hij volgen zou of blijven. Ik waagde het niet op hem toe te treden, want onmogelijk was hij in de stemming mij welkom te heeten. Mij veeleer uit zijne nabijheid verwijderende, om hem niet lastig te schynen, zag ik ho« hij zich eindelijk bewoog en gevolgd door het hoofdschudden van de op de naburige stoelen gezetenen langzaam dezelfde inrichting insloeg. //Vrouwengeschiedenis!" hoorde ik een ouden heer, die het tooneel had aanschouwd, spottend voor zich heen brommen. Zeker moest hij gelijk hebben. Tusschen dien my onbekenden heer en de jonge hongaarsche moest eene betrekking bestaan, die hem tot zulk een indringendheid, baar tot de vlucht aanleiding gaf. Maar in welke betrekking stond Belzoni tot hem of tot haar of tot beiden Ik had natuurlijk weinig hoop, dat hij nog aan nty zou denken; by zulk eene interessante kennis bovendien nog gedachten aan mij te kunnen hebben, daar ik hem toch een onverschillig persoon was, zooals men er in 't leven zooveel ontmoet, zonder verdere belangstelling voor hen te gevoelen, dan slechts de behoefte aan een gelegenheidspraatje! Al peinzend een roman bijeenflansend, die missenien in 't ge heel niet tusschen deze personen bestond, zette ik mijne wandeling voort.... //Vrouwengeschiedenis!"- bromde ook ik bij mijzelven. Hoevele vielen er niet dagelijks in dit moderne Babyion voor, en wat kwam het er op een meer ef minder aan Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 6