POLITIEK OVERZICHT. Goeman Borgesius, mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, onder-voorzit ters; mr. R. J. H. Patijn, G. D. Nel- lensteijn, secretarissen. Aangekondigde voordrachtende hee- ren: Th. L. M. H. Borret, te 'sGra- venhage: //Over de Zondagsrust." H. Gerlings, te Amsterdam: //Over volks-, school- en fabrieksbaden." M. Henriquez Pimentel, te 'a Graven- hage: //Over arbeidersverzekering" J. MeDno HuiziDga, arte, geneeskun dig inspecteur te Groningen: wDe ge neeskundige verzorging van den werk* man." J. N. Kooy, ingenienr van het stoom wezen te Zwolle: //Over de wetgeving betreffende het stoomwezen." Mr. F. W. J. G. Snyder van Wis senkerke, referendaris aan het ministerie van Justitie te 's Gravenhage//Verge lijkend overzicht van verschillende wet gevingen betreffende den arbeid van jeugdige personen en van vrouwen." "Voor de algemeene vergadering heb ben zieh reeds bereid verklaard te spre ken, op den eersten dag van het con gres de eere-voorzitter jhr. mr. G. M. L. H. Ruys van Beerenbroek en de voorzitter mr. J. Heemskerk Az. tot opening der werkzaamheden. Voor volgende dagende heeren dr. H. J. A. M. Schaepman en dr. J. Th. Mouton. De opening van liet congres zal plaats hebben op den len September a. s. te 2§ uur nam. in het Paleis voor Volks vlijt, ingang Oosteinde. Op 2, 3 en 4 September zullen de sectie-vergaderingen aanvangen des voor middags te 10 uur en de algemeene vergaderingen des namiddags te 1| uur. Te Amsterdam heeft zich een comité voor do ontvangst van congresleden ge vormd bestaande uit de heerenC. Dijse- rinck, wethouder, voorzitter; C. A. A. Dudok do Wit, secretaris; N. Wafel bakker, J. M. Elias. Tydens het eongres zullen de volgende feestelijkheden plaats hebben Maandag 1 September Prinsesaendag, 's middags van 12 tot 4 uur, kinder-en volksfeest op de terreinen achter het rijksmuseum, ingang van Baerlestraat over het concertgebouw. 's Avonds, muziek en vuurwerk op den Amstel, Venetiaansche aaeht, aangeboden door acht zeil- en roeivereenigingen te Amsterdam, waarbij aan de leden van het congres welwillend toegang wordt verleend tot de clublokalen van de zeil en roeivereenigingen //De Hoop" en ,/De Amstel.// Dinsdag 2 Sept., 's avonds 8% uur, receptie van de congresleden ten raad- huize door het gemeentebestuur. Woensdag 3 September, muziek uitvoering op eene nader te bepalen Donderdag 4 September, 6 uur, gemeenschappelijke maaltijd, ten huize van den heer Couturier, Keizers gracht 674, tegen ƒ6 de persoon, met inbegrip van flesch tafelwijn. 'a Avonds tot sluiting van het congres concert en verlichting van de tentoon stelling en den tuin van het Paleis voor Volksvlijt. Een der vrienden van me juffrouw Kuypers zegt Het Vliegend Bladeen predikant, die tijdelijk in het buitenland verblijf houdt, heeft een schrijven gericht aan de justitie, waarin hij als zijn overtuiging uitspreekt dat zij onschuldig is. Hij is gedagvaard, om persoonlijk die meening te komen toelich ten. Ook de vriendinnen en de broeder van de verdachte zyn nog steeds overtuigd van haar onschuld. Naar aanleiding der A m- sterdamsche vergiftigingszaak, die in de laatste veertien dagen zooveel opspraak heeft verwekt, heeft het Centrum het advies gevraagd van dr. L. C. E. E. Fock, geneesheer te Bussum, over de vraag, of zinkwit een doodend vergift kan zijn. Het blad drukt af, wat in een paar geneeskundige werken, door dr. Foek bewerkt, voorkomt omtrent zinkoxyde. Daaruit blykt, dat volgens dr, F. in gevallen van vitus dans, vallende ziek ten, zenuwaandoeningen en dergelijke zinkoxyde behoort tot die empirische middelen, die zonder gevaar beproefd kunnen worden, omdat, in zuiveren staat en niet te groote hoeveelheden gegeven, het een even onschuldig middel is als nitras bismuthicus basicus, waarmede het in geneeskracht ongeveer gelyk kan worden gesteld. Het was Zondagmiddag te Amsterdam druk in de buurt van d'Geel- vinck. Een der leden van de bekende familie Mens vierde het zilveren huwe lijksfeest, en er dient bijgevoegd //Op koninklijke wijze". Want is het niet koninklijk, wanneer men den heer Mens hoogstdeszelfs gemalin door houding zoowel als //compleet kostuum" onzen koning en onze koningin (de echte van Het Loo) ziet voorstellen, koninklijk vooral wanneer de koningin aan haar hand een navolging van het blonde ko ningskind geleidt, dat blijkbaar het nij gen en het groeten van het echte goed heeft afgezien. En toen een eerewacht van adjudanten, ministers, soldaten en verder gevolg de sabels kruiste en het geliefde vorstenhuis, altijd neigend en buigend, langs een met bloemen bestrooid rozenpad, voorgesteld door een looper, van uit het rijtuig het paleis binnentrad, moest men zeer onjordaanlievend zijn, wanneer men niet, zooala het in de bal lade heet, //zijn hart met terenhooge slagen voelde kloppen". Geestdriftvol ontblootte het publiek dan ook het hoofd en als gold het een tweede bezoek maar nu van on3 geliefd vorstentrio, klonk het//Leve de koningLeve de konin gin I Leve het prinsesje I" Over de feestviering zelve kunnen wij niets mededeelen, om de eenvoudige re den, dat wij niet tot de genoodigden be hoorden. Wij bepalen ons dus tot dat gene wat buiten het //Paleis", ia casu d'Geelvinck, voorviel. En 't geen wij Maandagochtend, ongeveer half zeven, in de Marnixstraat aanschouwden, komt ons in alle opzichten vermeldenswaardig voor. Een optocht, gevormd door onge veer een honderd-vijftigtal personen, die vlaggen en vaandels met zich voerden, omgaf het vvorstelijke" echtpaar, dat in een rijtuig, met vier paarden bespanne», gezeten was. Daarop volgde tweede rij tuig, bescheidenlijk met twee paarden be spannen waarin markervisschers en vis- schsrsvrouwen 't luide den volke verkon digden, dat zij /,een bakvol voor een stuiver gaven", 't Geheel bewoog zich plechtig in de richting van de Haarlem merpoort. De feestelijkheden moeten Maandag in den omtrek der Willemstraat voort gezet zijn, althaus den geheelen da« heerschte in die buurt een ongewone drukte. {B. v. N.) Een jongen, die Dinsdag- avond in den tuin van de melkerij in 't Vondelpark op den schommel wilde, maar daar niet spoedig genoeg naar zijn zin op kon, wierp een brandenden luci fer naar het zomerkleedje van een 12- jarig meiBje, dat hem voor was, waar door haar kleedje plotseling in vollen vlam stond. Het arme kind vloog brandende het gebouw binnen gelukkig voor haar was daar juist een politieagent aanwezig, die met vrouw en kinderen zijn vrijen dag genoot. Hij doofde de vlammen dadelijk met zijn jas. Twee juffrouwen verwij derden de nog smeulende kleertjes en behandelden de brandwonden zeer doel matig. De arme kleine werd vervolgens naar 't Gasthuis gebracht. {Echo.) De am86erdamsche po1i t e heeft Zaterdag de hand gelegd op de daders van dea op den 19n jl. te Oost- zaan gopleegden diefstal van effecten tot een bedrag van pi. m. f 2000. Het zijn twee Amsterdammers, van politie justitie oude bekenden. Op het raadhuis teOegst- geest had Donderdag de voltrekking plaats van het huwlijk tasschen den heer L. G. baron Van Boetzelaer, rit meester der huzaren en mejonkvrouw E. A. J. G. M. H. Willink van Oegstgeest. Het raadhuis was sierlijk opgetooid met groen en planten en aan den ingang prijkte een met smaak gemonteerde vlag gentropee. De burgemeester der gemeente Oegstgeest, de heer H. D. Terwee, door wien het huwlijk werd gesloten, hield eene hartelijke toespraak, waarin er door hem vooral de aandaeht op werd geves tigd hoe ledig eene plaats thans door de bruid werd achtergelaten in het ouderlijk huis en hoe do ouders de gehechtheid en aanhankelijkheid zwaar zouden misseD, hun steeds door de oudste dochter be wezen. In waarheid zou ook dan de le dige plaats op den huize //Poelgeest" door het vertrek der lieftallige bewoon ster veroorzaakt, nog lang eene niet te vervullen leemte in die woning doen Na de voltrekking van het huwlijk werd door 17 in het wit getooide meisjes aan 't bruidspaar een fraai, toepasselijk lied toegezongen en hun weg van af de trouwzaal naar 't bruidsrijtuig met green en bloemen bestrooid. Vervolgens had 's Damiddaga te 1 ure in de Christelijk Gereformeerde gemeente aaa de Hooigracht de plechtige kerkelijke inzegening van het huwlijk plaats. Als voorganger trad bij deze plechtig heid op ds. H. Beuker, predikant bij de voormelde gemeente, die tot inleiding van zijne toespraak had gekozen de woorden uit een van Davids psalmen tfDe lieflijkheid dos Heeren onzes Gods zij over U." De toespraak die zich, zooals trouwens liet verwachten, door groote hartelijkheid, innige godsvrucht en opgewekte chris tenzin kenmerkte, maakte niet alleen op het bruidspaar en diens naaste verwanten en omgeving, maar zichtbaar ook op de talrijk toegestroomde menigte, diepen indruk. Aan het slot der godsdienstige bijeen komst werd den jonggehuwden door de gemeente de zegonbede toegezongen, voor komende in den 121sten psalm vs. 2 en 4. Des middags had op het kasteel //Oud-Poelgeest" een diner plaats van 80 couverts, toebereid door de zorgen van den gunstig bekenden restaurateur Couturier, uit Amsterdam. Nog dient vermelding dat gedurende de kerkelijke inzegening eene photo- graphische afbeelding werd genomen van het inwendige van 't kerkgebouw door den heer W. J. C. A. Speet, photograaf te dezer stede. {Leid. Cour.) Woensdagnacht werd te Moerdyk eene roeiboot, waarin zich drie aldaar thuis behoorende visschers be vonden, even beneden Willemstad aan gevaren door een schokker uit Willem stad. De visschers, die sliepen, werden zoodanig door schrik aangegrepen, dat twee van hen over boord sprongen en verdronken. De boot werd slechts wei nig beschadigd en bleef drijvende, zoo dat dan ook de derde, die in de boot was blijven zitten, gered werd. Een der drenkelingen laat eene weduwe na met zes kinderen. De aanvaring is waarschijnlijk hier aan te wijten, dat de roeiboot geen lieht op had en dus niet van den schokker werd opgemerkt. In het kastje van onbestel bare brieven aan het postkantoor te Apeldoorn bevindt er zich een waarvan het adres aldus luidt: Aan een van de briefe Bestellers te Apeldoorn is Mijn het Zelfde en of die persoon dan zoo Goet Voor Mijn wilt zijni en bezorgen. Deze brief aan een Timmermens Baas die Nog Volk Kan Gebruiken. Een Vriendelyk Verzoek Mijn Vrieat. Nog een curieus adres: Aan het postkantoor te Rijsen is dezer dagen een brief in de bus gedaan met het navolgende adres: z/Aan het dienstmeisje dat door middel van een kokosnoot van een lintworm verlost is, te Montfoort." Uit Utrecht wordt gemeld: Naar men verneemt, hebben Gsdep. Staten aan het gemeentebestuur kennis geving gezonden van de ontvangst van de in de zitting van 26 Juni jl. door den gemeenteraad vastgestelde verorde ning, waarbij het houden van openbare huizen van ontucht in deze gemeente verboden wordt. I Het college heeft geen termen gevon den, om de verordening aan den Koning ter vernietiging voor te dragen, omdat het verbod der openbare huizen van on tucht niet kan worden geacht te zijn in strijd met de wet ol mat het algemeen belang. Gepasseerden Zaterdag b e- stelde een net gekleed heer te Utrecht, die voorgaf in de Maliebaan te wonen, twee mud aardappelen bij een handelaar aan de Bilstraat. Intusschen vraagt hij een bankje rau twee honderd gulden te wisse len. Hieraan werd voldaan, doch nu be merkt hij, dat zijn portefeuille thuis iB blijven liggen. Hy verzocht nu den han delaar even mee te gaan naar huis. On derweg echter herinnert de heer zich, dat zijn vrouw niet thuis en de deur ten zal zijn, waarom hij voorslaat in een bierhuis waar ze genaderd waren, even te wachten. Daar zaten twee "boer tjes" te kaarten, en al spoedig begrijpt onze handelsman dat 't om hem te doen is. De heer en hij spelen beidon eindelijk mee en winnen, doch laatsgenoetade speelt voor de grap, waarom hy het ge wonnen geld terug gaf. Hierdoor ontstond twist en het gelukt onzen handelaar //mijnheer" der politie in handen te spelen. Ook de laatste had natuurlijk een aanklacht wegens //beleediging." De commissaris van politie meende //mijnheer" echter volgens 't signalement te herkennen. De //boertjes// waren in tusschen verdwenen. Yier of vijf weken geleden slikte eene vrouw te St. Annaland eene naald door. Eerst gevoelde zij wat pijn, doch later had zij er geen hinder meer van. De vorige week evenwel voelde zy pijn in den arm, waarom zij zich wend de tot den geneesheer aldaar. Nadat deze den arm onderzocht had, maakte hij eene niet zeer diepe insnijding, waarop hij weldra eene naald uit den arm haalde. De in 'tbegin van h«t vori ge jaar gevluchte secretaris ea ontvan ger van Kloetinge, J. J. De S., bevindt zich naar men aaa de Midd. Ct schrijft met vrouw en kinderen in Brazilië. In 'tbegin der maand Febru ari ontdekte d© stationschef van het belgische grensplaatsje Oostham, dat men een groote hoeveelheid tabak langs zijn station uit Nederland trachtte binnen te smokkelen. Hij maakte zijn vermoeden kenbaar aan de aldaar gevestigde belgische rijks ambtenaren, die de overtreders bekeur den en de goederen in beslag namen. Ds rechtbank te Hasselt veroordeelde, naar de Limb. Koerier meldt, Vrijdag jl. de zes beklaagden tot betaling, behalve van de gewone] rechten, van een boete van ƒ7000, bij wanbetaling te ver vangen door drie maanden gevangenis straf. De tabak werd tevens verbeurd ver klaard. In het engelsche Lagerhuis heeft Sir Henry da Worms verklaard dat het aan de regeering onbekend is, dat de overeen komst met Transvaal betreffende Swasi- land, geteekend zoude zijn. Als de hem gestelde, desbetreffende vraag over enkele dagen herhaald werd, hoopte hy in staat te zijn, een afdoend antwoord te geven. Aan de Times wordt uit Buenos-Ay- - gemeld: Alle winkels en ook de Landbouw en Veeteelt. Evenals vorige jaren wenscht de z/Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier" wederom eene commissie naar Engeland af te vaardigen, tot den aankoop van een aantal volbloed Lineolos ramlam- meren. De zeer gunstige uitkomsten, vooral in dit voorjaar verkregen, doen de Ver- eeniging wenschen, dat zoo ruim moge lijk gebruik zal worden gemaakt van de gelegenheid, om in het bezit te komen van uitstekende fokrammen. De heer W. Teengste Wieringerwaard, secretaris der Vereeniging, geeft desverlangd na dere inlichtingen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 30 Juli. Door 195 korders en beugers werden heden 10 tot 70 groote, 5 tot 30 kl. tongen, 3 tot 10 roggen, 9 tarbotten, 1 tot 4 mandjes kl. schol, en 1 tot 3 manden schar aan gevoerd; gr. tong gold 60 a 65 cent, kleine id. 25 c., rog 85 k 90 c. tarbot ƒ9 a 10 per stukkl. schol 2.50 k ƒ3 per mandje en schar ƒ5.50 k 6 iper mand. beurs zijn gesloten. Het goud-agio nominaal 480. De liquidatie ter beurze tet 9 Augustus en de betaling der alsdan verrekende schulden eene maand uitgesteld. Omtrent de houding der vloot het ware nog niet bekend, maar het heet dat zij heeft gecapituleerd. Het heeft zich bevestigd dat de opstandelingen door gebrek aaa patronen genoodzaakt zijn geworden, de wapenen neder te leggen. Zij hadden de patronenkisteo, die volgens de officieele opgaven vol moesten zijn, ledig gevonden. De staats president neemt een© cynische snoeven de houding aan en vertelt zelf aan de opstandelingen, dat zij hem en den mi nister van oorlog gemakkelijk hadden kunnen gevangen nemen, Zijne vrienden verzekeren ook, dat hij er volstrekt niet aan denkt, heen te gaan. De minister van Oorlog heeft een bombastisch ma- feest uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat dat er 200,000 aan nationale garde ge reed staan om de argentijnsehe Republiek te verdededigea ©n dat d© roem der slagvel den thans hem en den staafcspres. omstraalt. Het volk drijft met die taal den spot en vertrapt het manifest. De verbittering tegen Celman is cnbeschrijfeiijkwanneer hij niet aftreedt, volgt er zeker een aanslag op zijn leven. In de telegrammen uit Rome wordt gemeld, dat de regeering voorloopig de landverhuizing naar de argentynsche Republiek heeft verboden. De vertegenwoordiger van San Sal vador te Mexico beweert, dat in het geheel 11 gevechten tusschen de legers van Guatemala en San Salvador gele verd zijn. Zij vielen uit ten voordeele van de laatste republiek. De consul van San Salvador te South ampton heeft eveneens telegraphisehe berichten betreffende den oorlog ontvan gen. Volgens deze had het leger van San Salvador Atescatempa en Chingo, beide in Guatemala ver binnen de grens, genomen. Costa Rica en Nicaragua zou den weder met Guatemala gebroken en hunne vertegenwoordigers teruggeroepen hebben. In San Salvador zelf moet volkomen orde heerschen. Keutere Office seint, onder dagteeke- ning van 31 Juli, van Mozambique, dat luitenant Bontinho, portugeesch komman- dant van het district Chire, te Chiromo het engelsche vaartuig James Stephenson, behoorende aan de African Lakes Com pany", genomen en de equipage naar Quilimane gezonden zou hebben, om daar terecht te staan. Volgens dépêches uit Victoria hebben amerikaansche douane-officieren een en gelsehen schoener, die bezig was met de robbenvangst bij Ounolaska, in beslag genomen, terwijl een amerikaansche sloep een anderen engelschen schoener aan boord geklampt en gewaarschuwd heeft, niet de Behring-zee binnen te stevenen. Wetgevende Macht. Reparatiewerf met dohgelegènheid te Tandjong-Briok Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen over het wetsont werp tot goedkeuring der overeenkomst met den heer David Croll, betreffende de oprichting van een reparatiewerf met dok gelegenheid te Tandjong Priok (ha ven van Batavia). Algemeen had men mot genoegen ge zien, dat de Regeering bij de haven werken te Tandjong Priok de gelegen heid wil scheppen tot het herstellen en dokken van schepen, waarna toch eerst de haven geheel aan haar doel zal kun nen beantwoorden. ffNeen, het is niets," zeide Richard en ging zitten, terwijl hij zich het voorhoofd afwischte; #een duizeling overvalt mij. Ik heb de laatste dagen nog al veel gereisd.... ik vrees, dat de koorts uit deze streken mij te pakken heeft." Op dat oogenblik werd de deur, die toegang gaf tot het aan grenzend vertrek, geopend en Antoinette verscheen in de deur. Zij had geen woord gemist van dit onderhoud. Ervan overtuigd zijnde, dat Richard volstrekt niet wist, dat zij gehuwd was, had den een brandende nieuwsgierigheid en een hevige ongerustheid zich van haar meester gemaakt. Deze onrust veranderde weldra in ontsteltenis, toen Maheurtier van haar gril, namelyk haar hartstochtelijke begeerte naar de bewuste schilderij, begon te spre ken; zou Richard haar hierin niet erkennen en zou hij er niet uit afleiden, welke gevoelens zij jegens hem koesterde Een liefde, die niet beantwoord werd, die werd versmaad en die hem be lachelijk zou toeschijnenHaar fierheid kwam tegen deze ge dachte in opstand; zij beefde van schaamte en woede.... Maar neen I Richard antwoordde uiterst kalm, zonder blijken te geven van ontroering, dat hij die bewondering zonderling, overdreven vond. En dat was alles. Niet het minste vermoeden.... Zij ademde weer vrijer. Haar plan stond nu vast; dien avond nog zou zij Genua verlaten, zonder gezien te worden en nooit zou Richard meer iets vau haar hooren. Zij meende reeds gered te zijn; hij stond op het punt om afscheid te nemen, toen Maheurtier van dat portret begon te sprekenEr was nu geen twijfel meer; hij wist alles. Toen, zonder er verder bij na te denken, had zij de deur geopend en was binnengetreden. De twee mannen, verbaasd door deze plotselinge verschijning, wendden zich om. Terwijl Maheurtier zijn vrouw aan Richard voorstelde, had laatstgenoemde nog de gelegenheid zich van zijne ontroering te herstellen. Zij was zeer kalm, beleefd, maar koel en zelfs trotsch. Zij zeide tot Richard, dat het haar zeer veel genoe gen deed, kennis te kannen maken met een schilder van zooveel verdienste, dat zij vroeger zijne eerste schilderstukken had gezien, die veel voor de toekomst beloofden; er was er vooral een, een landschap, dat zij steeds gaarne zag en dus ook had willen bezit ten, Hij zou haar dan ook wel genoegen doeD, wanneer hij haar later nog eenige schilderijen zou kunnen verschaffen, maar dan, wanneer zijn talent zich ten volle had ontwikkeld. Terwijl zij dit zeide, trachtte zij zich zoo kalm en natuurlijk moge lijk voor te doen, maar haar stem verraadde aan welke ontroe ring zij ten prooi was. Bevende van aandoening luisterde Richard naar hare woorden; hij durfde zijne oogen niet opslaan, uit vrees, dat die de hare zouden ontmoeten. Hij kon nauwelijks antwoorden. Weldra nam hy afscheid. HOOFDSTUK VIII. Bé terugkeer. //Zou zij mij liefhebben vroeg Richard zich af, bevende vau verrassing en vreugde. En hij haalde zich de herinneringen, van eenige jaren geleden? weer voor den geest en bracht die in verband met de ontdekking, die hij zooeven had gedaan. Ja, het was waar; hij bedroog zich nietzij beminde hem reeds sedert eenigen tijd Waarom had hij dat niet eerder inge zien Wanneer zij in zyn atelier kwam met onhoorbare schreden en over zyne schouders keek naar hetgeen hij schilderde, lachende over zyne verbazing, hem plagende en zyn werk vol geestdrift bewonderde, alles doorsnuffelende met de onbescheiden nieuwgie- righeid van een kind, of somtijds verlegen en schynbaar koel en nu en dan dat plotselinge en hem onverklaarbare blozen.... dat was immers liefde Hij had het niet begrepen 1 hij had de schroom vallige zedigheid van het jonge meisje geëerbiedigd; geheel alleen had hij van de schoone toekomst gedroomd. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2