NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 2174. ABONNEMENTSPRIJS: 8e Jaasv&iigr. Dinsdag 5 Augustus 18^0. FEUILLETON. De Familie Causson. DirEOtettrsn-f igsvers J. C. PEEREBOOK sn J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maanden/1.S0. Franco door het gebeele Rijk, per 3 maanden. -1.86. Afzonderlijke nummer»-0.05. AB7ERTENTIÏN: ▼an 15 reg-elfl 50 Cents; iedere reg-el inter 10 eents Groote lettere naar plaatzruiiate. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschynt dagelyks, beha).ve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Baarlem. lTeDefo«mR»x®-33»?er is»^. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, en courantiera Hoofdagenten voor hei Buitenland; Compagnie Gsnércds de Pi&liciU Etrangèrg G. LBAD BB Sr Co., JORB F. JONES* Bucc** Farys 31 bis Faubourg Montmartrt STADSNIEUW S. Haarlem, 4 Augustus 1890. Geslaagd voor hst examen fransch (1. o.) de heer J. F. Borsten, alhier. Aan de opleidingsschool voor jongens tot het middelbaar en hooger onderwijs alhier wordt verlangd eea onderwijzer tweede klasse, in het bezit van de hoofd akte en die voor de fransche taal. Jaar wedde ƒ800, na 5 jaren dienet ƒ850, na 10 jaren dienst 900. Verzoekschrif ten op zegel en stukken vrachtvrij aan den Burgemeester, vóór of op 15 Augus tus e. k! Aan het geneeskundig congres te Ber lijn zullen ook deelnemen de heeren A H. G. van Genderen Stort, oogarts en S. Fyan, med.-doctor, beiden te dezer stede. Door omstandigheden, die niet afhan kelijk waren van onzen goeden wil, was het ons niet meer mogelijk, Zaterdag middag nog een verslag op te nemen van de feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin, die hier ter stede plaats vonden. Zooals steeds de gewoonte is waren er op dezen heuglijken dag vele, ditmaal zelfs zeer vele vlaggen uitgestoken en kondigde het dundoek op den toren der Groote Kerk naar wijd en zijd aan dat ook Haarlem volop deelnam in de feest vreugde des lands. Dank zij het prachtige zomerweder, slaagde do parade te dezer gelegenheid gehouden door schutterij en garnizoen, volkomen naar wensch. Reeds te half elf stond de schutterij opge- schaard achter den Doelen, waar een treffende plechtigheid plaats had. Nadat de heer dr. M. A. Bijleveld, bij kon. besluit benoemd tot officier van gezond heid d la suite bij de dd. schutterij, als zoodanig door den majoor-commandant, den heer mr. W. Jager Gerlings was geïnstalleerd, werden de zes prijswinners van den jl. Maandag en Dinsdag te Nijmegen gehouden grooten schietwed strijd van den Kaderbond, voor het front van den troep door den majoor-com mandant geluk gewenscht met de door hen behaalde lauweren, de vrucht van eene aanhoudende en volhardende oefe ning, waardoor zij de eer der haarlem- sche schutterij ock nu weer hadden op gehouden. Hij hoopte dat het hun tot aanmoediging zou strekken om op den ingeslagen weg voort te gaan ton voor beeld van de anderen. Vervolgens werd de zilveren me daille onder het spelen der schutters muziek bij de andere zegeteekenen aan het oranje-vaandel van het corps ge hecht, waar het nog lang een getuige nis moge zijn van de vaardigheid onzer schutterij. De eer toch die het Kader mocht verwerven, straalt af op de schut ters zei ven, die met opgewektheid onder zulke voorgangers dienen. Onder de tonen van het muziekkorps, afgewisseld door den zwaren trommel slag van een aantal tamboers, ging het nu in marschorde naar het excereitie-veld voor de cavalerie-kazerne, waar voor de infanterie, die daar reeds stond opgesteld, het geweer werd geschouderd. De parade werd gecommandeerd door den majoor commandant der schutterij en geïnspec teerd door den garnizoenscommandant, den heer J. A. K. H. W. Vogel. Op het terrein woonden nog enkele indische oud officieren, adelborsten enz. de parade bij. De cavalerie voerde een aantal fraaie be wegingen uitvan dit schouwspel kon den natuurlijk zoewel de troepen als de talrijke toeschouwers aan den Schoterweg genieten. Do houding zoowel van de troepen als van de schutterij werd over 't algemeen geprezen. Het concert van het mannenkoor „Cae- cilia" uit den Haag, zal niet a. s. Zon dag 10, maar waarschijnlijk eene week later, dus op 17 Augustus, plaats hebben. Richard Hol tooh is afwezig en ook de heer W. Robert is den lOden nog uit- landig. Het spreekt vanzelf, dat de laatste zoomin als de eerste ontbreken mag op een concert, dat eigenlijk eene ovatie is van het bekroonde „Caecilia" aan het bekronende //Zang en Vriendschap." Op den 3den Augustus jl. had te 's Gravenhage plaats de lste schietwed strijd van den Ned. Bond van Oud-on derofficieren. Deze wedstrijd werd gehouden op de prachtige schietbanen der vereeniging z/St Hubert," daartoe zeer welwillend af- Gedurende den wedstrijd, die door zeer veel belangstellenden, waaronder eene deputatie van den Belgisehen Bond van Oud-onderofficieren, en zeer veel dames werd bijgewoond, voerde de muziek een welgekozen programma uit. Gedurende den geheelen wedstrijd was de onderlinge toon zeer kameraadschap pelijk en opgewekt, over het algemeen werd flink geschoten, en daardoor ge toond, dat alhoewel een groot deel der leden van den Bond reeds voor vele jaren den militairen dienst heeft vaar wel gezegd, het juistsehieten niet ver leerd is. De afdeeling Haarlem van den Bond bad het voorrecht in elke categorie een prijs te winnen, respectievelijk behaald door de h.h. A. C. de Koek, J. W. Jenny Weijerman en J. Paap. Bij de gaterdag te Amsterdam gehou den wielerwedstrijd',,werden door stadge- nooten prijzen behaald als volgt: Nommer 1. NieuweÜDgswedstrijd op éénpersoons tweewielers van alle typen; eerste prijs Witte veen. Nommer 3, wedstrijd met voorgift voor éénpersoons driewielers, tweede Pander. No. 5. Wedstrijd met voorgift opééo- persoons tweewielers van alle typen. 2e pr. Pander. No. 7. Wedstrijd met voorgift op tweepersoons driewielers, lsto pr. Houtmao (en Rolland), 2e pr. Pander (en Delbaere). Hedennamiddag heeft een óOjarig werkman, in dienst bij de gemeentereini ging alhier, in haast en bij vergissing gedronken uit een kruik met carbol, staande naast de waterkruik waaruit hij gewoonlijk dronk. Hij ia in bewusteloozen toestand per branoard naar het St-Elisa- beth's gasthuis overgebracht. In de laatste raadsvergadering te Haar lemmermeer is het besluit genomen, andermaal oproeping te doen, voor een derde geneesheer, en wel voor wijk I, op eene vaste jaarwedde van ƒ1000 en vrije woning. Zondag was het de laatste dag, waarop kon worden deelgenomen aan den schiet wedstrijd voor flobertgeweer, uitgeschre ven door den heer C. L. E. von Kauf- mann te Zandvoort. Des avonds werden de prijzen den winners uitgereikt. Aangezien de uitslag van den corps wedstrijd reeds vroeger is medegedeeld, laten wij de namen der prijswinners op de vrije en personeele baan (5 schoten) hier volgen. Ie prijs A. van Oppen te Haarlem, 2e prijs jhr. mr. H. B. S. te Haarlem, met 28 punten, 3# prijs L. Mok te Am sterdam, 4e prijs J. Droste te Haarlem, 5e prijs mr. P. N. Engelberts te Zand voort, Ce prijs J. Brinkmann te Haarlem, 7e prijs A. van der Veld te Overveen, 8e prijs S. Schoen te Zaandam, 9e prijs C. A. Louis Lasance te Haarlem, met 27 punten, 10e prijs jhr. van Merlen te Zandvoort, 11e prijs P. van Rbyn, 12e prijs J. Buys Jr., 13e prijs A. Kues, 14e prijs A. Smits, allen te Haarlem, met 26 punten, de twee laatsten bij loting. Letteren en Kunst. Van den uitgever W. Versluys te Amsterdam ontvingen wij een Prinses- selied, woorden van F. J. Haverkamp, op muziek gebracht door Richard Hol. Het is uitgegeven door de Vereeni ging tot verbetering van den Volkszang" en in niet minder dan 5 bewerkingen verkrijgbaarmet en zonder klavierbege leiding eenstemmig; voor mannenkoor, tweestemmig; voor gemengd koor vier stemmig, en in de methode Galin-Paris- Chevé. Ieder individu, zoowel als iedere ver eeniging, kan het lied derhalve ten ge- hoore brengen. Hol heeft gezorgd, dat het stukje het zingen waard is en den dichter kan men niet voor de voeten werpen„ee qui ne vaufc pas la peine d'être dit, on le chante". Dit alles, gevoegd bij de omstandig heid dat de prijs onder elks bereik is, zal het lied zeker in veler handen brengen. Inhoud Bempervirens no. 31: Onze Rotstuin, II. Gloriosa snperba gran- diflora, met een afbeelding. Aralia papyrifera. De Narcissen-cultuur op de Scilly-eilanden. Anomatheca cru- enta. Irissen uit zaad. Tomaten- cultuur. Planten, welke in de schaduw gedijen. Onuitspreekbare namen. Ver gadering der vaste Commissieën, op Don derdag 17 Juli 11. De eerste Tent. in Perzië. Boekaank. Vers. med. Ned. Maatsch. voor Tuinb. en Plantk. Afd. Leiden en Omstreken. SS i l\ ft E ft L A ft Si De aanleiding tot de gel ij k- tijdige benoeming der heeren Rooseboom, Seyffardt, Trip en Van der Noordaa tot luit.-kolonel is, zegt de Ami. Ct., eenvoudig dit. Officieren, die in aanmerking wen- schea te komen voor eene plaatsing bij den genoralen staf, moeten zich vooraf' onderwerpen aan een speciaal examen. Eenmaal bij den staf geplaatst en als zoodanig eene zekere geschiktheid heb bende verkregen, worden deze officieren zoo min mogelyk verplaatst. Nu was er eene vacature als luit.- kolonel, waarvoor, indien men geen staf officier voor die positie wilde missen, de majoor Van der Noordaa het eerst in aanmerking kwam. Deze was evenwel jonger dan de majoor van den staf jhr. Trip, evenals eerstgemelde te Arnhem in garnizoen. De billijkheid vorderde toen om in elk geval dus ook den majoor Trip tot overste te benoemen, maar daarby kwam men voor het geval te staan, dat deze offieier weer jonger was dan de stafofficieren Rooseboom en Seyf fardt. Wilde men dus de billijkheid in 't oog houden en voor de vacature van luit-kolonel geen stafofficier missen, dan was eene gelijktijdige benoeming der vier gemelde heeren noodig. En zoo ge schiedde. De officieren van gez. le k 1. H. Zwaardemaker en H. F. A. Giesbers, te Utrecht in garnizoen, zijn aangewezen om het in Augustus a. s. te Berlyn te houden internationale geneeskundig con gres bij te wonen. Prof. G. D. L. Haët, sedert 12 November 1872 hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de leid- sche hoogeschool, heeft, naar men uit goede bron verneemt, ontslag uit deze betrekking aangevraagddaar zijne zwakke gezondheid hem niet langer toe laat haar te vervullen. Het thans te New-York aangekomen stoomschip Oldam van de N. A. S. M., is 11. Zondag bij doNew- foundlandsche banken in aanvaring ge weest mei het fransche vissehersvaartuig CJiristopke Columb. Laatstgenoemd schip is daarbij gezonken. Het stoomschip Oldam heeft eenige schade bekomen aan voorschip en tuig. Hot wordt te New- York gerepareerd. Met veel opgewektheid werd de verjaardag van H. M. de Koningin in de residentie gevierd. Allerwege zag men vlaggen en versieringen. De groote parade op het Malieveld trok duizenden daarheen. De pleiziertrein uit het noorden bracht 1600 reizigers in de stad. De electrische tram te 's-Hage is Zaterdag voor den publieken dienst opengesteld en reed om het half uur van Scheveningen naar den Haag, en omgekeerd. Prof. Van Hamel werd door den rechtercommissaris ondervraagd over de verhouding tusschen mej. Aafke Kuy- pers en de leerlingen der Tooneelschool. Het bestuur van de Vereeni ging voor den Effectenhandel te Amster dam bericht, dat het als vierden of laats ten Beursvacantiedag heeft vastgesteld: Zaterdag 9 Augustus a. s., zoodat op dien dag de noteering van de fondsen niet opgemaakt en de prijscourant niet uitgegeven zal worden, op de kantoren niet wordt geleverd en ontvangen en het Verenigingslokaal gesloten blijft. In het gebouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam, werd Zaterdagavond eene ze8r druk bezochte vergadering gehouden van typografen, onder voorzitting van den gezel Rot, ten einde te vernemen wat de uitkom sten waren van de onderhandelingen, door het comité uit de gezellen gevoerd met de patroons daar ter stede ter zake loonaverhooging en arbeidsduur. De voor zitter deelde mede dat de beweging door het toetreden ook van de Vereeniging der Nederl. Drukpers, thans uitgaat van alle typografenvereenigingen in Amster dam. De verbeteringen, die verkregen zijn, zijn de volgendeeen patroon heeft het loon gesteld op ƒ12 per week, en is niet ongenegen ook in de wenschen omtrent het overwerk te tredeneen ander verhoogde het loon tot ƒ11; een ander zal voortaan het loon op feest dagen doen doorgaan een ander heeft het loon met 0.50 per week verhoogd 59 Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Bant in. TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK VIII. Be terugkeer Er was evenwel een onderwerp, waaraan beiden dachten, maar geen van beiden durfde er over te beginnen. Richard zinspeelde er echter het eerst op. z/Zijn de kamers hiernaast nog steeds bewoond?" vroeg hij. z/Neen, zij staan leeg, sedert den dood van mevrouw Duehamp." //O, jadat is waar." Maar zij had hem begrepen. z/Gij denkt er dus nog steeds aan zeide zij en sloeg een barer armen om zijn hals. //Ik!... Aan wie?" z/Aan haar..., Antoinette?" //o, volstrekt niet. Ik had haar vroeger lief, dat is waar, ipaar nu...." //Arme jongen, als ik het geweten hadJa, zij ook zou u bemind hebben.... Wie zou u niet kunnen liefhebben Gij hebt daarvan veel verdriet gehad, nietwaar Uw brieven braken mij het hart.... En gij hebt mij nooit alles verteld Gij hebt u steeds in uw arbeid verdiept, om te kunnen vergeten." Zij ging voort met zich hare verblindheid te verwijten; dit hu welijk was echter zoo overhaast gesloten Slechts eenige dagen daaraan voorafgaande had men het haar medegedeeld. z/Gij zegt, dat dit drie maanden geleden is?" vroeg hij eens klaps aan zijn moeder. «Ja, in het einde van Mei of in de eerste dagen van Juni. Waarom vraagt gij dat z/Dat weet ik zelf niet." //O, ja," zeide zij, op droeven tooü, //gij hebt haar niet vergeten, dat weet ik wel, gij treurt er nog steeds over *Ik herhaal het nog eeDs: neen," zeide hij, op ongedoldigen toon. In den grond van zijn hart was hy verrukt. Hij was er nu van overtuigd, dat deze ontmoeting te Genua niet geheel alleen aan het toeval was te wijten. „Om mij," dacht hy, „is zy in Italië gekomen." Den volgenden dag begaf hij zich naar het hotel in de rue Montaigne. Hij werd door Iriël ontvangen en deze vertelde hem, dat Maheurtier niet in Parijs was. „Ik meende evenwel, dat hij uit Italië was teruggekeerd," zeide Richard. „Dat is ook waar, maar hij is byna onmiddellijk weer uit de stad gegaan." „Wanneer zou ik hem kunnen spreken „Dat kan ik u niet precies zeggen. Zoudt gy mij uw naam willen opgeven „Syramin." „Mijnheer Syramin, de schilder?" „Juist, mynheer." O, uitstekend," zeide Iriël en boog; „uw naam is my niet on bekend. Sedert de laatste maanden wordt hier dikwijls over u ge sproken, zelfs korten tijd geladen nog." Zoudt gij denken," vroeg Richard, „dat ik den heer Maheurtier zou lastig vallen, zoo ik hem in zijn buitenverblijf ging bezoeken Hij heeft my schilderijen opgedragen en ik zou gaarne nauwkeu rig willen weten, wat hy wenscht." «Ik ben er zeker van, dat uw bezoek hem veel genoegen zal doen." Toen Richard Iriël verliet, begaf hij zich onmiddellijk naar het station van de lijnen in de richting naar Lyon, waar hij een kaartje nam tot Brunoy. HOOFDSTUK IX. Wantrouwen. Wat zal hij van mijn plotseling vertrek gedacht hebben? Is hij in Italië gebleven; is hij naar Frankrijk teruggekeerd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1