NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang:. Woensdag 6 Augustus 1890. No. 2175. ABOKEÏÏEHTSÏRIJS: ADVEBTIITÏËI: S A 0 S N I IS tl W S. DE KERMIS. „Wsiiadiihsid nr FEUILLETON. De Familie Causson. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het g-eheele Rijk, per 3 maanden, -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnreau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TTeBef©©!!! arena «sis kk> es- K2858. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eentk Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties* -worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren, en comaatiera, Directeuren -Uitgevers J. C. PEEBEBQOSS en i. B. AVIS. noofaat/enien voor hei Buitenland.' Compagnie Centrale de PnbliaUe Mtrangbe O. LDAVM& Sr Co., JOBN J1. J ONUS, Succ., Faryt 31 bil laubour/ Uontnuaire. Haarlem, 5 Augustus 1890. Nader bericht men ons: Omtrent de opening en het in gebruik nemen van het nieuwe gerechtsgebouw kan nog niets met zekerheid worden gemeld, wel is het zeker dat dit niet zal plaats hebben op 1 September a. s. Benoemd zijn tot volontair-sergeant de volontairs-korporaal van den voorberei denden cursus der Militaire Scnool alhier J. van Dijk. Pennink, Schinkel, Sablairolle, O versluis, Schieffer, Webb, W Leclerq, M. Leclerq, Van Ginkel, Wiegel, Ophorst, Kwijt, Westhoff, D. van Dijk, Beerstecher, Stellenboom, Ochsendorf, Wins, Lens, GroothofF, Jamee, Belzer, Gouwe en Brouwer. Door deze benoeming zijn genoemde volontairs tevens bevorderd tot het vóór-laatste jaar der Militaire School. De postduivenvereniging //Onze Ge vederde Vrienden" hield Zondag jl. hare eerste wedvlucht. De duiven werden te Oldenzaal losgelaten des morgens ten 9.43 en kwamen te Haarlem aan: de eerste van A. J. Bronkhorst ten 4.14, de tweede van H. W. Buurman ten 4.21, de derde van A. Verbrugge ten 5.16.30 en de vierde van G. J. van Bilderbeek ten 5.55.30. De duiven troffen dien dag geen gun stig weder; doch de liefhebbers mochten zich verheugen alle duiven van dien wed strijd op hunne hokken terug te zien. Maandagnamiddag heeft een 40-jarig timmerman, gehuwd en vader van 6 kinderen zich in een bedstede door wur ging van het leven beroofdin den laatsten tijd maakte hij nog al gebruik van sterken drank en was Maandag in beschonken toestand tehuisgekomen en naar bed gegaan. Sedert lang zijn de voornaamste ker missen in het land die van Rotterdam en^ Haarlem. Vroeger was ook den Haag daarbij en nog vroeger Amster dam, maar sinds de vroedschappen van die beide steden gemeend hebben de kermis te moeten afschaffen, is het alleen op Rotterdam en op onze stad, dat kermis reizigers en kermisgangers voornamelijk het oog gevestigd hebben. En zoo komt het, dat een groot deel van het centrum onzer stad ook dit jaar weer is ingenomen door de bonte ver scheidenheid van kramen en tenten, wier leigenaars bereid zyn het verhemelte, het gehoor of het gezicht te streelen der breede schare van kermisgangers, wel te verstaan (wie doet iets voor niets) in ruil voor hun geld, koper of zilver: zaken die men met goud moet betalen, plegen op eene kermis niet of zeer zelden voor te komen. Wanneer men over de kermis wil gaan spreken, dan kan men heenglijdan oval' die afdeeling daarvan, welke tot streeling van het verhemelte bestemd is. Koek, chocolade, suiker werk en de vooral bij dames zoo geliefde noga, veranderen niet. Men vindt ze terug zooals men ze het vorig jaar voor het laatst heeft aanschouwd misschien alleen wat goedkooper om de concurrentie. Want zóóveel is zeker, monopoliën zijn er op de haarlemsche kermis niet. Ja, men zou bijna zeggen z/is er van sommige dingen niet wat veelStaat de koeklust der bezoekers wel in goede verhouding tot het aantal koekkramen Is zes (of zyn het er acht) photographie-tentjes niet wat veel en zou ook niet op de vier schouwburgen (Nederl. Tooneel, Van Lier, de la Mar en Bigot) van toepassing wezen, dat voor vele varkens de spoeling dun is Maar wij berekenen hier eens anders verdiensten en dat is een moeilijk en dikwijls onmogelijk werk. Zooals met koek is het ook met speel goed. Alles schon dagewesen. Er mag eens een nieuw artikeltje bij komen, maar over bet algemeen is toch alles hetzelfde gebleven. Nog altijd worden wij goedkoop ge fotografeerd, al is het nooit mooi ge noeg naar onzen zin ja, de mensch is ij del Zoo vindt men dan de meeste veran dering in de schouwburgen en acroba- tententen, in het algemeen in de grootere inrichtingen. Het vorig jaar is het ge zelschap van Kreukniet, Bigot, Poolman en Blaaser, wier tent nu op de Nieuwe Groenmarkt staat, niet op onze kermis geweest. Toen werkte een der voornaam ste acteurs daarvan, Bigot, nog mee in het gezelschap-Van Lier in de operette z/de Mikado". Thans geeft hij met zijn gezelschap een stuk, dat zich al dadelijk aankondigt als een echt kermisstuk, nl. „Kwik en Kwak of binnen een week moet ik. een vrouw hebben", met ver schillende muzikale voordrachten er tus- schen gevlochten. Een couranten-verslaggever betreurt in de kermisweek niets zoozeer, als dat hij niet op drie of vier plaatsen tegelijk kan wezen. Ieder wil gaarne spoedig in de eerste dagen der week eene beoordeeling van zijn voorstelling in de krant zien. Misschien zal dat mogelijk worden, wan neer de phonograaf zoover volmaakt zal wezen, dat de redactiën dat instrument maar op een stoel van den eersten rang behoeven te plaatsen, om na afloop het stuk in het redactiebureau te kunnen hooren. Maar zóóver zijn wij nog lang niet! Intusschen hebben wij onzen tijd wel besteed. Zooveel kunnen wij al wel ver tellen, dat //Kwik en Kwak", door Bigot met zijn gezelschap uitgevoerd, een ver makelijk kermisstuk is, dat zonder droog te wezen, toch het platte weet te ont gaan, en dat door de acteurs en actrices verdienstelijk wordt ten tooneele gebracht. Wie daar heengaat om te lachen, zal zijn doel volkomen bereiken. Vooral het spel van Kwik en Kwak, (Pilger en Bigot) en mevr. Pooos-van Biene (Na talie Krakepit) is zeer te loven. De mu ziek is goed, zeldzaam feit in een ker- misschouwburgtent. Reeds mag de „De Jonge Darde," die bij van Lier door de beat® krachten ven het Hollandsch Tooneelgezelschap woadt opgevoerd, zich in een stijgend succes verheugen. De flink ingerichte tent op de Grooce Markt, kan gelukkig heel wat bezoekers bergen en zelfs op het //schellinkje" kan men volop genie ten van het grappige, stuk zoo vol af wisseling door de komische vertooningen, koren en quodlibets. Vooral wanneer men genaderd is tot het tweede bedrijf, biedt het tooneel een afwisselenden aan blik. De fraaie costumes der vier-en- twintig dames, die hun groote militaire marsch en bijbehoorende evolutiën uit voeren leveren een schitterend schouw spel op. De inhoud van het stuk is ove rigens naar rato. Ook daarin is de meest ongezochte afwisseling. De costumes der militairen zijn prachtig en de vermake lijke, zich onophoudelijk versprokende, neen versprokende och neen versprekende Chinees Latschmi Tsching- Tschoung weet door zijne wonderlijke en grappige sprongon en gebaren de lach spieren der toeschouwers voortdurend in beweging te houden. De inhoud van het stuk kunnen we hier niet in zijn geheel mededeelen, dit zou ons te ver voeren en deze is bovendien, aanschouwd, veel aardiger, dan wij dien hier zouden kunnen beschrijven. Wilt ge dus laehen, zoo ga dan naar Van Lier en liefst den volgenden avond naar „Zomerpret", dat in de tent van den heer Charles ae la Mar, staande op de Turfmarkt, wordt opgevoerd. Men lacht zich daar //gewoon ziek", zooals wij eenige bezoekers hoor den zeggendat is nu in den letterlijken zin wel niet het geval, daar wij anders niemand zouden aanraden er heen te gaan, maar toch ondergingen wij nu en dan hevige schuddingen veroorzaakt door de werking der lachspieren. Ook hier wisselen zang en dans (een volslagen corps de ballet krijgt men te aanschou wen) elkander op de ongezochtste wijze af. Ten slotte een woord over het Tlié&tre-Spriet op de Botermarkt. Spriet met zijn gezelschap heeft hier reeds jaren achtereen steeds velen tot zijne voorstellingen getrokken dat pleit reeds voor wat men er te zien krijgt. Acro batentoeren zijn altijd aantrekkelijk en de heer Spriet is' een zeer goed gooche laar. Ook zijne kindervoorstellingen in den middag, waarbij uitdeeling van speelgoed wordt gehouden, zyn by het jonge volkje zeer in trek. Bij de Vereenigïng hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Eenvoor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kanfcoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars- kecht. - Een voor broodbakkersknecht. -Twee voor tuin mansknecht.-Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwasehvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaiater. - Drio voor breister. - T wee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Yereeni- ging t« richten, (bus Stadhuis of Doelen). Uit het achtste jaarverslag van de christelijke VereenigiDg tot verpleging van lijders aan vallende ziekten te Haar lem en Heemstede blijkt, dat sedert de acht jaren van de werkzaamheid dezer Vereeniging het getal patiënten voort durend is toegenomen. Hoe groot de behoefte aan deze in richting was, bleek meer en meer, van jaar tot jaar. Zij staat open voor alle godsdienstige gezindheden, en werden o. a. 4 r. k. en een israëliet onder de patiënten opgenomen. Bedroeg het getal der verpleegden in het le jaar 9, hun getal vermeerderde gedurende de 8 jaren van de werkzaamheid der Vereeniging tot 102 vrouwelijke pafcienten, waarvan thans nog aanwezig zijn 60 in de in richtingen //Sarepta" en //Bethesda," en 61 op Meer en Bosch. Wat den leeftijd betreft is er groote verscheidenheid. De jongste in de in richtingen gebracht was 3% jaar, de oudste 65 jaar. Gedurende dien tijd zijn 14 personen overleden, terwyl onder scheidenen van hen genezen (al was het niet altyd van eerste epilepsie) of mer kelijk gebeterd tot hun betrekkingen of in de maatschappij zijn teruggekeerd. Hunne geneeskundige behandeling is op gedragen aan dr. Postuma, die geheel belangloos, met de meeste toewijding iederen patient op zich zelf nagaat en de voor hem noodig geachte middelen voorschrijft. Hoeveel zorg deze verpleegden ver- eisehten, kan reeds blijken uit het aantal toevallen gedurende óén jaar by dag en nacht. In Sarepta en Bethesda werden in 1889 „opgeteekend, 2451 zware, 587 lichte toevallen en 2337 duizelingen; op Meer- en Bosch 4121 zware, 1021 lichte toevallen en 2300 duizelingen. In het geheel dus 12,817 dat is ruim 35 per etmaal. In beide inrichtingen wordt des nachts gewaakt. Een van de hoofd- vereischten, by de verpleging dezer ver pleegden is, hen geregeld naar aanleg en vatbaarheid bezig te houden. Dat is bij de vrouwelijke gemakkelyker dan by de mannelijke. De eerste vinden in het gewone huiswerk overvloedige bezigheid de mannelijke verpleegden werken in den tuin, de plaats, in de schoen- en kleermakery en andere werkplaatsen. Vooral in den winter is het niet ge makkelijk voor hen geschikt werk te vinden, al worden ze dan byv. op de mattenvlechterij bezig gehouden. Aan afwisseling ontbreekt het daarbij niet. Kegel- en crocquetspel, gedurige wande lingen, jaarlyks een rijtoer, geven een aangename ontspanning. Hun gezond heidstoestand afgescheiden van hun kwaal, is uitmuntend. Het geregelde leven, goede voeding, de wekelijksohe baden enz., dragen daartoe ongetwij feld bij. Ofschoon de Vereeniging in het afge- loopen jaar krachtig werd gesteund, sluit de rekening met een tekort van 8101.79%. Wel is daarvan de oorzaak, dat er voor den aanbouw van de nieuwe inrichting nog 9000 te betalen was, en ook voor de meubileering de belangryke som van ƒ9000 werd vereischt. Boven dien is er nog een voorschot van ƒ9500 af te doen en de rentelooze reke ning van ƒ16,000. Wel staat tegenover dit passief, het actief, het actief van ter reinen gebouwen en mobilair, maar deze kunnen by inrichtingen als deze niet in rekening worden gebracht. Daarom heeft het bestuur aan krachtige onder steuning behoefte, te meer daar de wasch- en droog-inrichting in Sarepta noodzakelijke verbetering vereischt. Een jong werkman, J. R., is Maandag in den Grooten IJpolder met het rechter been in een werkende dorschmachine geraakt, waardoor dat lichaamsdeel werd verbrijzeld. Eon net gekleed persoon uit Amster dam, Maandagnacht aan den Amsterdam- Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Bautin 60 TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK IX. Wantrouwen. Iriël wilde echter niet, dat de koetsier van het hotel getuige was van deze bespieding. Toen zij een standplaats van huurrijtui gen hadden bereikt, liet hij stilhouden, steeg haastig uit en na Jan naar het hotel te hebben teruggezonden, steeg hij in een huurrij tuig en vervolgde zijn rit. Hij kwam weldra op het plein bij het observatorium. Hij wildo de rue Notre-Dame-des-Champs inslaan, toen het voorste rijtuig stilhield. Hij deed hetzelfde, liet den koetsier terugkeeren en ging op den uitkijk staan bij den hoek van de straat en het plein. Hij zag Antoinette alleen uitstappen en het huis binnentreden, waarvoor het rijtuig was blijven stilstaan. Marie bleef in het rijtuig en wachtte op haar meesteres. Bij wie bevond Antoinette zich op dat oogenblik P.... Hij maakte verscheidene veronderstel lingen. Hij werd ongeduldig en toornig. Reeds waren tien minu ten verloopen. Eensklaps bedacht hij, dat, wanneer Antoinette terugkeerde, zy waarschijnlijk zich weer naar het plein zou begeven. Zijne aan wezigheid daar zou haar verdacht toeschijnen; zij zou hem wan trouwen en hij bleef even onwetend als hij was. Wat zou hy bovendien nu kunnen ontdekken Hij zou beter doen met zieh to verwijderen, om dan dienzelfden avond nog de noodige inlichtin gen te gaan inwinnen. Hy wierp een laatsten blik door de straat en keerde te voet naar de rue Montaigne terug. Toen zij Antoinette weer zag, was mevrouw Syramin het eerste oogenblik verwonderd, ja, zelfs eenigszins toornig. Zij verweet het de jonge vrouw, dat haar zoon liefde voor haar had opgevat en dat hij nog steeds ongelukkig was door haar. Wat kwam zy hier doen Door hare aanwezigheid de nog niet dichte wonde weer geheel openrijten Gelukkig was Richard niet thuis en zou eerst 's avonds terugkeeren. De ontvangst was dan ook koel en stijf. Het gesprek, dat nu en dan afgebroken werd door stilten, voor beiden uiterst pijnlijk, werd eenigen tijd slepende gehouden en liep over alledaagsche, onbeteekenende dingen; van beide kanten scheen men niet over Richard te willen spreken. Eindelijk besloot An toinette om aan deze stilte een einde te maken. z/En mijnheer Richard?" vroeg zij en deed al haar best om haar ontroering te verbergen, /,hebt gij in de laatste dagen nog bericht van hem ontvangen //Berichten van mijn zoon *Ja." z/Maar hij is h«er, in Parijs." //Welzoo! is hij terug?" //Ja, sedert gisteren. Verwondert u dat?". z/Neem mij niet kwalijk," zeide Antoinette en trachtte haar ont roering te beheersehen; //drie maanden geloden hebt gij mij ver teld, dat gy hem nu nog niet verwachttefc." z/Dat is waar." z/Hy is tOGh niet ziek //Goddank niet. Arme jongen l hy ook heeft door onze schei ding veel geleden; hij heeft het er niet kunnen uithouden en is plotseling teruggekeerd, zijn werk onvoltooid achterlatende. Hoe gelukkig was ik, toen ik hem weer aan myn hart kon drukken Het ys was gebroken; mevrouw Syramin vergat geheel en al haar voornemen en haar zoon maakte weer het onderwerp van het gesprek uit. Met gespannen aandacht en zoDder een woord te verliezen, luis terde Antoinette naar hare verhalen; zij wilde te weten komen, of hij haar ook van hunne ontmoeting te Genua had gesproken, maar geen enkel woord van hetgeen mevrouw Syramin zelde duidde aan, dat haar zoon het haar had medegedeeld. Zeer bevreesd, dat Richard wellicht zou binnentreden en haar hier zou verrassen, haastte zij zich, om afscheid van mevrouw Syramin te nemen. Gedurende den rit naar de rue Montaigne, vroeg zy zich af met eene zoowel vreugdevolle als angstige gewaarwording wat of die overhaaste terugkomst toch te beteekenen zou hebben; of zy er de oorzaak van was, waarom Richard zijn moeder niets van hunne ontmoeting had verteld? Terzelfdertijd scheen een ge-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1