schen Straatweg bij Halfweg een poosje liggende uit te rusten van de vermoeie nissen der haarlemsche kermis, miste bij zijn ontwaken zijn gouden horloge, por- temonnaie en eenige sieraden. De politie doet onderzoek. Men meldt ons uit Zandvoort Maandagmorgen met den trein van 8.38 vertrokken HH. HH. Prins en Prinses Wilhelm van Saksen naar Düsseldorf. Aan het station werden HH. HH. uitgeleide gedaan door den burgemeester, mr. P. N. Engelberts en echtgenoote. Z.E.A. bood HH. een fraaien bouquet aan. B S N X Si N L A N 0. Het voornemen van H. M. de Koningin en Prinses Wilhelmïna, om Arnhem te bezoeken op 6 Augustus a. s., schijnt afgesprongen te zijn. Des niettemin blijft het bezoek der vorste lijke personen toch in den loop dezer maand bepaald. De Br. Gt. verneemt, d H. M. de Koningin met het Prinsesje in de maand September a. s. ook Breda met een bezoek zal vereeren. De minister van Oorlog heeft Maandag zijne werkzaamheden aan zijn departement hervat. Tot leden der nederlandsch- duitsche commissie, belast met het op sporen der middelen tot verbetering van het kanaal en de rivier de Miers, zijn voor Nederland benoemd de heeren mr. Seijdlitz, lid der Ged. Staten van Lim burg, Ph. van der Sleijden, hoofd-inge nieur van 's rijkswaterstaat in het 7de district, te Maastricht, en J. W. H. Bau duin, ingenieur van den prov. waterstaat in Limburg. Aan het personeel derNe- derlandsche Rijnspoorwegmaatschappij is door de directie per brief de vraag gesteld of het ingevolge art. 6 der over eenkomst met den staat, aangegaan d.d, 21 Januari 1890, met ingang van 15 October a.s. in dienst der Maatschappij aan wie de exploitatie der lijn wordt overgedragen al dan niet wil overgaan, De antwoorden worden voor 12 dezer terugverwacht. Mevrouw Bulkley is te Arn- hem gearresteerd, terwijl zij zich naar den heer mr. H. H. van Capeile aldaar begaf. Niettegenstaande het protest van den heer Soldati (haar advocaat) is zij niet losgelaten. In de Psychologische B la wordt er aan herinnerd, dat de vader van mr. I. Hoek, den schoonzoon van mevr. Bulkley, het magnetisme beoefende, Nu zou mr. Hoek, volgens het Dbld. zijn kinderen hypnotiseeren en zoodoende maken tot wat hij wil dat zij worden zuilen. Hoever dit laatste waar is, kun nen wij, zegt de Ps. BI.bezwaarlijk beoordeelen. Wanneer men echter nagaat, dat er in de laatste procedure tegen mevr. Bulkley te Freiburg gevoerd, door loopend sprake is van eene geheimzin nige hand, die vervalsehte brieven en telegrammen afzendt en in het algemeen van een zeer gecompliceerd samenweefsel van leugens, vervalsehte brieven en dé pêches, van een geheimzinnigen moord aanslag op den verdediger van mevr. B., den heer Soldati te Lugano, van welken moordaanslag de politie thans reeds ge durende ruim anderhalf jaar de daders tevergeefs zoek, e. t. q. dan wordt het vermoeden hoogst plausibel, dat 't zij door mr. Hoek alleen, hetzij door nog andere helpers of liever sujetten, het hypnotisme met goed gevolg tot het bereiken van allerlei doeleinden wordt aangewend. Het spreekt vanzelf, dat wij deze meening slechts ale een veronderstelling uitspreken, die ons echter zeer aanneem baar en zelfs waarschijnlijk voorkomt. Gaat men van de hierboven uitge sproken veronderstelling uit, dan laat zich ook verklaren of ten minste be grijpen, hoe de heer Hoek die, gelijk bekend is, evenals zy n vader een sterk magnetiseur is, zoovele personen reeds vroeger precies heeft doen handelen ge lijk hij wilde. Thans weder blijkt ten duidelijkste, hoe de precureutr-generaal Freiburg i. B. geheel het slachtoffer is geworden van den biologeerenden in vloed van mr. H. Het gevolg hiervan is, dat de akte van beschuldiging door hem tegen de schoonmoeder van den heer H. geslingerd, een samenweefsel van bedrog en leugen is. Uit Kleef wordt bericht, dat de Nederlanders, die aldaar in het hötel-Maywald zijn gelogeerd, voor Za terdag eene feestelijke viering van den verjaardag van H. M. de Koningin had den geregeld. Op het programma stonden vermeld een feestelijke rijtoer door Kleef onder de nederlandsche vlag (waar toe de politie op aanvraag onmiddellijk vergunning heeft verléend), een pie-nic, tombola voor de meisjes, wedstrijden voor de jongens, tableaux-vivants, illu minatie, vuurwerk en bal. Longtering. Op verzoek van de inspecteurs en adjunct-inspecteurs voor het geneeskundig Staatstoezicht worden-in de Staatscourant van 2 dezer ter algemeene kennis gebracht de vol gende, in hunne vergadering vastgestelde: Raadgevingen ter voorkoming van besmetting door longtering Van elke tien personen, die in Neder land overlijdensterft één aan long tering. Ook in andere landen dan het onze de sterfte aan tering zeer groot, en het is zeer natuurlijk, dat men overal naar middelen heeft gezocht om de tering, zoo al niet te genezen, waar zij reeds bestaat, dan toch haar ontstaan te voor komen. In de laatst verloopen jaren nu is het meer en meer duidelijk geworden, dat de tering onder de besmettelijke ziekten moet worden gerangschikt. Mochten vroeger vele geneeskundigen dit hebben ontkend, thans bestaat om trent die besmettelijkheid geen redelijke twijfel meer. Er ontwikkelt zich in het lichaam eens teringlijders eene smetstof, door welke anderen kunnen worden be smet. Zij, die de vatbaarheid voor zulk eene besmetting niet bezitten, ioopen vrij. Bij hen daarentegen, die er wel vatbaar voor zijn (en hun aantal is zeer groot), ontwikkelt zich de ziekte. Het is juist de erkenning van den be- smettelijken aard der tering, welke leidt tot voorkoming. Men moet zich voor de besmetting in acht nemen. Hoe dit op het tegenwoordige standpunt der weten schap het best kan geschieden wenschen wij met korte woorden mede te deelen, Vooraf en tot beter verstand van het volgende diene, dat het gevaar hier ver reweg het meest dreigt van de zyde der door de teringlijders opgegeven stoffen (sputa). In deze zijn steeds de eigen aardige ziektekiemen (bacillen der tuber culose) voorhanden. Wij willen hiermede niet zeggen, dat de teriüg uitsluitend door de opgegeven sputa wordt voortge plant. Maar van andere wijzen van voortplanting weten wij nog weinig of niets, en de sputa moeten in elk voor het allergevaarlijkst worden ge houden. Wij zullen nu opgeven, hoe men zich het best tegen besmetting van tering beveiligen 1. Lijders aan longtering moeten hunne sputa niet op den vloer uitspuwen en zoo min mogelijk in zakdoeken opvangen. Die sputa moeten worden opgevangen in overdekte spuwpotjes of kwispeldoors, waarin eenig carbolzuurwater vervat is, tot afwering der vliegen, die, op de sputa azende, de daarin vervattende smet stof kunnen overbrengen. 2. De zakdoeken der lijders, onver schillig of zij al dan niet aan huis en bed gebonden zijn, moeten zeer dikwijls voor schoone worden verwisseld. De gebruikte moeten worden in een pot met eene oplossing van phe- nylzuur, waarin zij moeten blijven tot zij met heet zeepwater gewasschen en met zuiver water uitgespoeld worden. 3. De beddelakens en kussensloopen, in gebruik van teringlijders, moeten dik wijls voor schoone worden verwisseld en daarna evenals de zakdoeken worden be handeld. Bij de minste verontreiniging van nachthemden, borstrokken, enz. door sputa, moeten die kleedingstukken even zoo wordea verwisseld en behandeld. 4. Het slapen in één bed met een teringlyder moet volstrekt worden ver meden. 5. In hospitalen, in weeshuizen, arm huizen enz. moeten afzonderlijke kamers voor teringlijders zijn. 6. Daar ook het vee aan tering (tuber culose, parelziekte) kan lijden en de be smetting van het vee onder sommige omstandigheden op den mensch kan worden overgebracht, is het in hooge mate raadzaam, het vleesch gaar te koken of te braden en melk niet te gebruiken dan gekookt. 7. Na overlijden of het vertrek van een teringlijder moet de ziekenkamer en al wat daarin is, goed worden gereinigd de door hem gebruikte voorwerpen (bed, beddegoed, kleedingstukken) of ver brand öf ontsmet en gereinigd worden. Wij gevoelen zeer goed en betreuren het, dat de zoo gewenschte afzondering van teringlijders in zeer vele gevallen, vooral in de bekrompen woningen van gezinnen uit den arbeidersstand, niet kan worden bewerkstelligd. Maar wij gelooven ook, dat in zoodanige gevallen ernstige pogingen, om zooveel mogelijk de boven staande raadgevingen op te volgen, ver bonden met de meest nauwgezette zorg voor zindelijkheid, veel zullen kunnen bijdragen om het gevaar van besmetting te verminderen. De A s s ur a n ti e-M a at 8 chap py //De Nederlanden" te Zutphen heeft te Amsterdam een harer bijkantoren geves tigd op een terrein, gelegen hoek Sophia- plein en Kalverstraat, ter plaatse waar vroeger zich bevonden twee betrekkelijk kleine perceelen, hoewel gunstig van ligging. Op dit voormaals onoogelijke plekje zijn thans, dank zij der genoemde Afcsurautie-Maatschappij, wonderen ge werkt; thans is er onder leiding van den architekt Breeman een bijna monu mentaal gebouw verrezen in duitsche renaissance-stijl, tot de eerste verdieping uitgevoerd in hardsteen en verder opge trokken in rooden baksteen met ruime toepassing van Udeltanger zaudsteen. De bovenverdiepingen zijn deels bij de Maatschappij zelf in gebruik, deels ver huurd. De ruime winkels met magazijnen komen in huur aau een handelszaak in amerikaan8ehe artikelen. schillende diefstallen pleegde. In voor name stadswijken belde hij aau de wo ningen, zeide aan de dienstboden dathij op het dak de maat moest nemen voor eenige hem opgedragen reparatïën, en wanneer men hem dan, niets kwaads vermoedende, naar boven liet gaan, door snuffelde hij de meiden-, logeer- en slaapkamers en nam weg wat van zijne gading was, bij voorkeur sieraden. Vr ij dagavond te halftien is in de gemeente Rijnsburg de rijnland- sche stoomtram, die overvol was van huiawaariskeerende bezoekers van Kat wijk en Noordwijk, ontspoord. De ma chine werd over den grintweg heen in eene sloot geslingerd, de daarop volgen de goederenwagen stond dwars over den weg heen, doch de personenwagens be kwamen goen schade, hoewel men dit zou hebben afgeleid uit het misbaar door sommige vrouwelijke passagiers gemaakt. De stoker was door den val geheel ver suft, doch scheen er overigens goed te zijn afgekomen. Daar de weg versperd was, kon de reis eerst te kwart voor elf worden vervolgd. Uit Amsterdam wordt ge- meld: In den achtermiddag is Maandag een in aanbouw zijnd perceel aan de Achter gracht bij den Amstel ingestort, terwijl daar werklieden aan den arbeid waren. Yier hunner werden onder de puinhoo- pen bedolven, maar gelukkig geredaaar een vijfde, een oud man, was men in den laten avond nog zoekende. De brandweer verrichtte het reddings werk. Het lijk van eene vrouw, die vermoedelijk door een revolverschot is gedood, werd Maandag te Amsterdam ter onderzoek naar de lijkenkamer in de gevangenis overgebracht. Door de electrische tram van Den Haag naar Scheveningen werd Zondagnamiddag een 37jarig magazijn knecht van de haagsche Tramwegmaat schappij over éen been gereden, waar door dit lichaamsdeel beneden de knie werd verbrijzeld en in het ziekenhuis moest worden afgezet. De toestand van den man was Maandagochtend naar om standigheden vrij bevredigend. Het OBgeval moet geheel aan eigen onvoorzichtigheid te wijten zijn. De be aoibte had een vrijen dag, wandelde langs het kanaal, en wilde op het voor balkon van de in volle beweging zijnde tram springen. Hij miste evenwel den sprong, viel, en geraakte met één been onder de wielen. Het ongeluk had zoo snel plaats gegrepen, dat de bestuurder van den wagen er niets van had be speurd. In den Haag is een man in arrest genomen, die op ongeëvenaard brutale wijze in den laatsten tijd ver Sedert Maandag j 1. is aan de Ned. Gist- en Spiritusfabriek en aan de Ned. Oliefabriek te Delft eene zoo genaamde arbeids-beurs in werking. Deze instelling strekt ter voorkoming van overmatigen arbeidsduur voor het vaste personeel, en tevens ter voorzie ning in tijdelijke behoefte aan werk krachten, noodig geworden hetzij door ziektegevallen onder het vaste personeel, hetzij door tijdelijke vermeerdering van werkzaamheden in de fabriek. De arbeidsbeurs wordt gehouden da gelijks met uitzondering van Zondags, des morgens en des avonds telkens van kwart voor 6 tot kwart na 6 uur en des namiddags ?an 12 uur tot 12^ uur. Bij tijdelijke behoefte aan werkkrach ten in eenige afdeeliug der fabriek en bij de tijdelijke overmaat van werk krachten in het vaste personeel van eenige afdeeling der fabriek, wendt de meester zich tot het bestuur van de arbeidsbeurs met het verzoek om voor ziening. De personen, die los werk verlangen, moeten zich dagelijks aanmelden aan de arbeidsbeurs. De aanstelling voor los werk geschiedt in den regel telkens voor niet langer dan één dag of één nacht. Van deze bepaling kan evenwel naar gelang van behoefte worden afgeweken, met dit voorbehoud, dat niemand langer dan ge durende zes achtereenvolgende weken voor los werk aangesteld kan blijven, tenzij na gebleken uitmuntende of zeer goede toewijding en geschiktheid gedu rende den duur van bepaalde werkzaam heden van tijdelijken aard, die buiten het kader liggen van de geregelde fa- briekswerkzaamheden. Het loon voor los werk wordt naar gelang van omstandigheden geregeld, doch bedraagt in geen geval minder dan 16£ cent per uur. Het loon wordt verhoogd: voor nacht werk met 10 pet., voor Zondagswerk 25 pet. Aan het loon kan worden toegevoegd een premie bij geschiktheid en zeer goede toewijding van 5 pet. en bij ge schiktheid en uitmuntende toewijding van 10 pet. Omtrent de werking van de arbeids beurs wordt door de Fabrieksbode mede gedeeld, dat Dinsdag 12, Woensdag 5 en Donderdag 5 man werkzaam werden beurs goed gewerkt, wat betreft den arbeidsuur voor het vaste personeel. Uit Apeldoorn wordt ge- meld Natuurlijk was Zaterdag op den ver jaardag van H. M. de Koningin, geheel Apeldoorn on omstreken gevlagd. De bewoners, van welken rang of stand ook, hadden hunne borst met oranje getooid en de kinderen droegen oranje-sjerpen of zwaaiden met vlaggetjes langs den weg. 's Middags om halfdrie kwamen schier allen samen in „Marialust," op de ten toonstelling van de Maatschappij van tuinbouw en plantkunde. De bescheiden collectie van de prachtigste bloemen en planten was zoo oordeelkundig mogelijk over het ruime grasveld verspreid. De firma Van Munster uit den Haag had eene fraaie groep tuinmeubelen van riet werk ingezonden. Een zangkoor van de apeldoorn8che jufferschap en mannen bracht, ter inwijding, met orkestbegelei ding eenige liederen ten gehoore, waar van een paar op de wijze van het //Volkslied" en het //Wilhelmus" op den feestdag toepasselijk waren. Men had ge hoopt, dat Hare Majesteit de opening zou bijwonen, maar werd in die ver wachting teleurgesteld. Intusschen werd men verheugd met de mededeeling, dat Hare Majesteit Maandag aan de tentoonstelling de eer van haar bezoek zal geven. Des avonds werd een groot vuur werk, op last van Zijne Majesteit, vóór het Paleis afgestoken. De menigte mocht zich vrij voor het paleis bewe- Het aanbod overtreft tot dusverre de vraag. Gemiddeld kan gerekend worden, dat zich bij elke zitting 3 a 4 personen om los werk aanmelden, dus ongeveer 7 per dag; allen sjouwers. Er heeft zich nog geen ambachtsman aangemeld. Van de werkzaam gestelden werden geplaatst: in de afdeeling algemeenen dienst 8; molen 2; branderij 32; spiritus 2; machinerieën 4; en in de timmerwerk plaats 11. De duur der aanstelling was als volgt: 35 een week; 13 een dag; 3 een hal ven dag en 8 een nacht. Reeds in één opzicht heeft dearbeids- Op het paleis waren tal van kindereu van inwoners van Apeldoorn genoodigd bij de Prinses, voor wie van halfzeven tot 9 uren de heer Okhuijzen eene voorstelling gaf in hoogere goochelkunst eindigende met het lievelingsspel der Prinses: het sneeuwbombardement. Na afloop daarvan nam de Koningin met de Prinses en de jeugdige gasten voor de ramen der eerste verdieping van^het pa leis plaats, en aanschouwde van daar het vuurwerk. Het ^Leve de Koningin" in vlammend schrift, omstraald door de ge- boartecijfers van H. M. werd door het publiek levendig toegejuicht, en niet minder de slotdecoratie, voorstellende een tempel met het opschrift: Oranje boven! in het frontespice. Op ditoogen blik kwam de Prinses meer naar voren en kou men haar in het licht der can- delabres duidelijk zien. Zij werd leven dig toegejuicht. Vermelding verdient nog, dat de Ko ningin en het Prinsesje Zaterdag her haalde malen uitreden, bij welke tochten H. M. zich heeft kunnen overtuigen van de liefde en gehechtheid, die men haar in de gemeente toedraagt. Uit Gennep wordt het vol gende geschreven: Twee vrienden brach ten dezer dagen bij een buurman in de buurtgemeente K. een bezoek. Al aan stonds viel 't oog op eene op de tafel liggende revolverop de verzekering van den eigenaar, dat het voorwerp niet ge laden was, werd het door een der per sonen, die nimmer een dergelijk wapen gezien had, bezichtigd. Op hetzelfde oogenblik knalde een schot en de Duitsche pijp, die zijn kameraad in een der zijzakken had geborgen, vloog in honderd stukken. De kogel miste zijn verdere uitwer king de man kwam met den schrik vrij en behield nog zooveel tegenwoordigheid van geest, dat hij zijn ouvoorziehtigen vriend toevoegde ,/gii betaalt de piep, manneke, sonst schick ik oe den deur waarder. De personen, die betrokken zijn bij het springen van het kanon te Bredevoort, zijn Zaterdag door den rech ter van instructie gehoord. De gepasporteerde militair, die het on gelukkige schot loste en daarbij kwetsuren bekwam, is bijna hersteld. In het begin van het vorige jaar had te Breda eene hevige vecht partij plaats in de Halstraat, waarbij een burger zoodanig werd verwond, dat de dood spoedig volgde. De vermoedelijke dader, de artillerist v. P., geboren te keimzinnige stem haar in te fluisteren, dat zij elka&r weldra weer zouden ontmoeten. Iriël was somber en zenuwachtig, maar zij sloeg er geen acht op. z/Ik ben het, mijnheer Iriël," zeide zy, toen zy hem aansprak. //Gij hadt mij zeker niet verwacht." z/Maar natuurlijk heb ik u verwacht." /,Wat? dat is onmogelijk. Een paar uur geleden wist ik zelf nog niet, dat ik mij naar Parijs zou begeven." z/Ik heb een telegram ontvangen." //Van wien dan? Van mijn echtgenoot?" //Ja, de heer Maheurtier heeft my uw vertrek gemeld en mij bevolen, om met een rijtuig aan het station op u te wachten." z/Dat is vreemd zeide Antoinette, wel wat onthutst. //Wij had den daarvan in het geheel niets afgesproken." //Hij zal het later bedacht hebben." z/Ja, dat is waarschijnlijk. En toen gy dan het telegram hadt ontvangen z/Heb ik laten inspannen en ben naar het station gereden." z/Waar gij waarschijnlijk te laat zijt gekomen?" //Inderdaad en zeer ongerust ben ik naar het hotel terugge keerd." //Waarom ongerustDaarvoor was toch geen reden. Gij hadt wel kunnen vermoeden, dat Marie en ik een huurrijtuig zouden nemen, wat wij dan ook gedaan hebben." z/Ja, maar er zijn reeds twee uur verloopen," zeide Iriël op ernstigen toon. z/Zoodat het u genoegen doet, mij goed en wel hier te zien. Ik begrijp dat en ben er u dankbaar voor, mijnheer Iriël. Wat mij zoo heeft opgehouden was een bezoek, dat ik moest afleggen al vorens naar het hotel te gaan. Het lag op mijn weg." Zij zeide dit alles op den meest natuurlijken toon. //Ik moet hier nu nog een paar inkoopen doen. Dat zal Marie wel voor my in orde brengen, bovendien moet ik nog verschillende dingen uit het hotel meenemen. Als gij wilt, kunt gij mij helpen met dat alles gereed te maken. Vanavond ga ik weer weg. Gij gaat met ons mee." /,Met u meegaan //Ja, mijn echtgenoot wenschte dat. Wij zullen zoo laat aan het station komen." Iriël stemde toe. Hij zeide echter, dat hy nog noodzakelijk er gens heen moest alvorens hij Parijs kon verlaten. //Het is goed. Daarvoor hebt gij nog tyd genoeg," zeide An toinette. //Gy wilt toch wel komen helpen Nauwelijks had zij zijne diensten niet meer noodig, of hij snelde naar de rue Notre-Dame-des-Champs. Hij had weldra het huis herkend, waarvoor het rijtuig was blijven stilstaan. Hij had reeds een voorwendsel gevonden. z/Gij hebt hier kamers te huur, nietwaar vroeg hij aan den portier. z/Ja, ®p de tweede verdieping met het uitzicht op een grooten tuin en op de boulevards. Als gij ze eens wilt zien...." ,/Dat later. Ik wilde eerst weten of het huis my past. Het is hier altijd zeer kalm en stil, nietwaar?" i,0jawat dat betreft zult gij er in de gansche wijk geen beter kunnen vinden." z/Er wonen zoo dikwyls luidruchtige menschen naast iemand, of wel brengt hun beroep het mee, dat zy aan hunne buren veel last veroorzaken." //Daarvan is in dit huis volstrekt geen sprake. Op de eerste verdieping woont een rentenier, mynheer Durandot. Op de tweede verdieping in het gedeelte, grenzende aan de kamers welke ik u> wil laten zien, mijnheer Syramin." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2