FsAfiRI AR NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Vrijdag- 8 Augustus 189U. Au. "2117. S T 0 S N lE D ft S. FEUILLETON. De Familie Causson. Hoofdagenten voor hei Buitenland; Compagnie GsnérsU da Publicilê Strangers G. L' HAVBB &r Go., OH B F. JONE&Succ., Parys 3lbit Fanbotirg Montmartrt Dlref.'tGtiren-Uitgevsrii J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. ABÖHNEMSITSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maasden1.20. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden. -1.85. Afzonderlijke nummers- 0 05. AD7ER7EKTIÉÏ: van 15 regel* 50 Cent*; iedere regel n»eer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Boutstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnruncer ÏSS. Abonnementen es Advertenties worden aangenomen door oase agenten en door alle boefe handelaren, en conrant!ers: Haarlem, 7 Augustus 1890. Thans zal van dezö gemeente uit een adres aan de Regeering worden gezonden, uitgaande van groote bleekers uit den omtrek van Haarlem en mede op aan dringen van vak^enooten uit hetgebeele land, waarin de bezwaren worden ken baar gemaakt, welke de wet op den vrouwenarbeid voor de bleekerijen ople vert. Het adres zal ter teekening aan alle bleekers in den lande worden aan geboden. Voor het examen fransch (1. o.) is geslaagd de heer G. J. O. A. Nuys, alhier. Naar wij vernemen, zal de heerLéon Mary, ingenieur-aëronaut, van 's-Hage, met zijn ballon-parachute Prinses Wil- helmina aanstaanden Zaterdag precies 4 uur alhier in den Doelen opstijgen. Met zijn collega Frédéric L'Hoste had hij de hooge eer op jl. Prinsesjesdag ten kon. paleize 't Loo te mogen opstijgen in tegenwoordigheid van het Vorstelijk Huis en H. D's dignitarissen, waarbij hem zeer veel succes ten deel viel, zoo mede bij een zijner laatste reizen o. a. te Heereveen, alwaar dr. Ruys de reis mede maakte en aan Lëon Mary zijnen warmen dank betuigde, terwijl hij hem noemde een lucktsckipper bij uitne mendheid. Ook de hh. reporters schreven toenwij zouden ons geneigd gevoe len morgen aan den dag in den gondel te stappen, als Léon Mary kapitein aan boord was. Voorzeker zeer schoone aanbe velingen. Gebr. Van Lier zyn handige tooneel- directeuren. Steeds komen zij met iets nieuws voor den dag, iets, dat men niet had kunnen voorzien. Zoo ook trad Woensdagavond in „de jonge Garde" op als wachtmeester Wervel niemand min der dan.... Chrétienni. Deze gewilde coupletzanger toonde zich ook als acteur verdienstelijk. Hij maakt een uitstekend figuur in de keurige hu zarenuniform en zingt eenige nieuwe coupletten, die terecht zeer in den smaak vallen. Zijn optreden geeft aan „de jonge Garde" zeer zeker groote aantrekkelijk heid. In onze vorige kermisbespreking ver zuimden wij nog te vermelden, dat het OD8 trof op welke flinke wijze de tent van de heeren Kreukniet, Bigot, Poolman en Blaaser, op de Nieuwe Groenmarkt, is in gericht. Zoowel ruimte als verlichting laten niets te wenschen over en staan in geenendeele achter bij die van de overige schouwburgtenten. Op den huize „Westerhout" aan den Wagenweg werd heden een eigenaardig feest gevierd. Door den bewoner, den heer Mr. D. Visser van Hazerswoude werd aan ruim een vijftigtal kinderen uit de gemeente Hazerswoude een aan- genamen dag bereid. In de ruime lanen van genoemd bu»ten vermaakten zij zich kostelijk en werden daarna mild ont haald. Vervolgens werden zij door hun edelen gastheer en diens echtgenoote met fraaie geschenken verrast. Een danklied werd door hen daarna, ter eere van het echtpaar, aangeheven. Het feest was daarmee nog niet ten einde. De kinderen werden per rijtuig naar het naburige „Kraantje Lek" ver voerd, waar zij nog menig genotvol oogenblik smaakten. Zeer zeker zal hun dit feest lang in dankbare herinne ring blijven. Woensdagnacht zijn op de kermis aan de Botermarkt ten nadeele van een kra mer twee kisten opengebroken en daaruit ruim 800 soezen en eenige koperen ge wichten ontvreemd. Arroïidisgements-fi&ecfotbasik TE HAARLEM Zitting van Donderdag 7 Aug. 1890. Heden stonden o. a. terecht Lucas K., diamantslijper, 15 jaar, Reinier S., steen drukker, 17 jaar en Reindert Jan K., steendrukkersleerling, 17 jaar, allen te Amsterdam wonende, ter zake dat zij te zamen en in vereeniging met elkander den 17den Juni jl. te Velsen na zich binnen den kelder der woning van Dirk de Broeder toegang te hebben verschaft, daaaruit hebben weggenomen een stuk boter en drie halve flesschen rooden wijn (St. Julien). De twee eerste bekl. hebben in de laatste 5 jaar, wegens diefstal gevange nisstraf ondergaan. Deze beiden ontken nen dan ook alle schuld, maar de derde beklaagde erkent ten volle het ten laste gelegde. Eenigermate merkwaardig mag het ieten, dat de eerste bekl. de zoon is van een amsterdamsehen politieagent. Dit appeltje is dus wel ver van de stam gerollen. De jongens waren bij een boer in een schuur gaan slapen, en toen de veld wachter daar kwam om hen te onder vragen, vond hij nog éen fleschjo wijn en het vermiste stuk boter. Hoe kwam dat drietal Amsterdam mers te Velsen We wilden werk zoe ken te Beverwijk, zeggen ze, bij het aardbeien plukken, 'tls mogelijk dat het waar is. Eigenlijk waren ze met hun vieren; zekere J. M. B. was er ook bij. Maar ;e bleef een oogenblik achter om naar een wit en zwarte koe te kijken, die zijn stedelingenhart denkelijk merkwaardig vond. Deze liefde voor mooi geteekend vee had ten gevolge, dat de diefstal bui ten zijne tegenwoordigheid plaats had en dat hij nu deftig als getuige tegen zijne wandelmakkers optreedt. De drie beklaagden volgen de gewone taktiek en bezwaren elkander naar har telust. De subs.-offic. van justitie, mr. E. M. von Baumhauer, merkt op, dat hem onverschillig is welfc aandeel de drie beklaagden elk voor zich aan den dief stal hebben gebad, wanneer maar vast staat, dat zij in vereeniging met elkander den diefstal hebben gepleegd. Dit laatste nu acht spreker vaststaand. De eisch luidt voor de beide eerste bekl. gevangenisstraf van 1 jaar en den derden van 6 maanden. De ambtshalve toegevoegd verdediger mr. H. Tuijmelaar, acht de geleverde aanwijzingen voldoende om te besluiten daartoe, dat de diefstal door eenigen hunner is begaan. Den schuld van den derden bekl. acht spreker niet bewezenbij dezen bestond het voornemen niet om diefstal te ple gen. Spreker meent, dat voor hem vrij spraak of althans een zeer lichte straf zal moeten volgen. Dat kinderen hunne ouders bestelen is helaa6 niet zoo zeldzaam als men wel licht denken zou. Maar de meeste ge vallen komen niet ter kennisse van het publiek, omdat de justitie in zulke ge vallen een zeker tijdsverloop toestaat, om eene aanklacht van ouders tegen kinde ren door de eersten nog te laten intrek ken, een maatregel dien ieder zal loven. Maar soms zijn die kinderen zoo lastig, dat ouders hunne gevangenzetting een uitkomst vinden. Zoo ook met zekeren Nicolaas vaa S., oud 18 jaar, die op den 7den Juli jl. uit de lade van een kast in de woning zijns vaders, heeft weggenomen een aan zijne ouders toebe- hoorende gouden medaillon en een gou den speld. Er waren nog geen vyf jaar verloopen sedert hij gevangenisstraf wegens dief stal had ondergaan. De moeder was opgeroepen als getuige maar niet verschenen, de vader werd buiten eede gehoord. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf. Dc toegevoegde verdediger mr. H. Tuijmelaar wees er op, dat nu niet dui delijk is gebleken dat de gestolen voor werpen aan den vader behoorden, maar dat de lijfsieradieën van de moeder waren, ook de door den vader alleen ingediende klacht niet voldoende is, daar zoo de moeder eigenares is, ook door haar een klacht moest zijn ingediend. Wanneer ook de Rechtbank hiermede instemde zou noodzakelijk ontslag van rechtsvervolging moeten volgen. Zoo niet, riep de verdediger de cle mentie der Rechtbank voor den beklaa; de in. Uitspraak over 14 dagen. Heden werd door ons Gemeentelijk Muziekkorps een concert gegeven voor de verpleegden in het gesticht „Meeren- berg." In Juli zijn op het Noordzee-kanaal geschutdoor de Noordzeesluizen te IJmui- den: naar zee: 309 schepen (145 stoom schepen), inhoudende 451.519 M3. Uit ze6: 245 schepen (137 stoomschepen), inhoudende 423.904 M3. Totaal 554 schepen, inhoudende 875.423 M.3, tegen 897.311 M3. in 1889. Door de Oranje-sluizen te Schelling wouden 9162 schepen, tegen 9407 in 1889. Lotterexi en Kunst. Het was te verwachten, dat bij het naderen van den Prinsessendag de pen nen der dichters zich in beweging zouden zetten om te zorgen dat de kleinen roor welken die dag inzonderheid een feestdag is, hunne vreugde in feestzangen uiting zouden kunnen geven. Wij hebben er eenige voor ons liggen van Jan Veltman, uitgegeven door de firma Nauta en Co., te Zutphen, en moeten erkennen dat Jan Veltman goed in zijn arbeid is ge slaagd. Al is de schrijver iemand, die zich bescheidenlijk achter een eenvoudig pseudoniem verbergt, brengen wij hem toch hierbij openlijk hulde voor deze vermeerdering van flinke vaderlandsche liederen met een viertal, die op bekende wyzen gezongen, zeker op den aanstaanden feestdag een goeden indruk zullen maken. Ze zijn op oranje-papier gedrukt en de prijs is zoo laag, dat ze binnen ieders bereik vallen. Inhoud Nieuwe Gids 1 Aug. Fransche schilderkunst in deze eeuw. Jan Veth. Dante op het doek. Schil derskritiek. G. F. Antwoord aan Mr. M. C. L. Lotsij. J. Stoffel. Gekken III. Jac. van Looy. Bal Bullier. Frans Erena. Boekbeoordeelingen. L. van Deyssel. Verzen. Herman Gor ter. Sonnetten Aan den kei zer aller Russen. Frederik van Eeden. Dominee, Pastoor of Rabbi F. van der Goes. Literaire Kroniek (Mul- tatuli en Busken Huet). Varia (Maat schappij Nederl. Letterk.; Vondel lotge noot van Multatuli; Leidsche Tentoon stelling). B IN ft fl L A IV S). H. M. de Koningin heeft ten behoeve van het marinefonds te Amster dam, eene bijdrage van ƒ250 geschonken. Uit 'sHage wordt aan het Hblad gemeld, dat de minister Godin de Beaufort een wetsontwerp gereed heeft tot belasting van het roerend vermogen effecten. In den vorm van een zegelrecht, dat elk jaar betaald moet worden, wenscht de minister inkomsten uit effecten te be lasten. Dit recht zou echter ook kunnen worden betaald na eenige jaren als de effecten worden verhandeld, wat voor families, die hunne fondsen onveranderd in de brandkast laten liggen, aangenaam zou zijn. Naar hetgeen men van dit voorstel hoort zou het eene soort van accijns zijn op het bezit van effecten, om dus eene inkomstenbelasting te ontgaan, maar tevens toch wat te doen met bet oog op de verkiezingen van 1891. De Nederlandse he Sp o rt b e- richt, dat in het aanstaande jaar te Am sterdam eene tentoonstelling zal gehouden worden van alles wat op ijsr en sneeuw- gebied tehuis behoort. De tentoonstelling gaat uit van den „Nederl. Schaatsenrij- dersbond". Dat doet nog eens goed bij zulk een warmte De Arnk. Ct. spreekt het ge- rucht tegen, dat mevrouw BulkleyBek king zou gearresteerd zijn. In het „Hotel de 1'Europe" te Amsterdam, werd Woensdag dejaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van den nederlandschen brood-, koek en bankotbakkersbond. Uit hot verslag van den secretaris bleek o.a. dat de ont werper van het adres van den Bond aan de Tweede Kamer tegen het wets- ontwerp-Bahlmann was do heer Armand Sassen, wien dan ook een warm woord van hulde in het verslag wordt gebracht voor den ijver, dien hij steeds voor den vrijhandel aan den dag legt. De bond mocht het genoegen smaken dat zijn adres de eerste beweging was, die zich deed kennen tegen het voorstel, terwijl het adres van 22 betuigingen van adhae- sie vergezeld ging. Omtrent het orgaan van den Bond werden vry gunstige mededeelingen ge daan. Na nitloting van 15 aandeelen k f 10 kon nog 1 pet. dividend, over 2 jaren loopende, worden uitbetaald. Het aantal afdeelingen bleef onveran derd op 19, terwijl ook het ledental vrij wel stationair bleef. De kas van den bond sloot einde 1889 met een batig saldo van 832, nadat twee afdeelingen gebruik maakten van de subsidie van 25 voor hei houden van lezingen. Woensdagochtend z ij n te Amsterdam, met de Rynspoor van Em merik aangekomen en aan het „Amstel- Hotel afgestapt de kroonprins van Egypte, Abbas Bey, en zijn broeder Mahomet Naar hét franschvan Adolphe Belot en Jules Hautin. 62) TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK X. He ontmoeting. „Zijt gij het, mijnheer Iriël?" vroeg zij. „Ja, wat is het een prachtige avond. Ik ben er een oogenblik op uit gegaan om een luchtje te scheppen. „Evenals ik. Gij hebt mij evenwel schrik aangejaagd." „Zoo, heb ik u schrik aangejaagd „Toen ik het venster opende, hoorde ik eensklaps voetstappen." „Dat was dus de reden, dat gij een kreet slaaktet „Ja. De verrassing en de vrees.... Ik wist niet, dat gij het waart." „Stel u gerust. Ik vraag u wel vergiffenis, mevrouw. Het wordt nu echter wei wat laat. Ik ga mijn kamer opzoeken." „Ik ook. Goedennacht, mijnheer Iriël." Zij wachtte totdat hij verdwenen was. Vervolgens trad zij in haar kamer terug, liet de deuren open, trad op Richard toe en zeide tot hem, met zachte maar gebiedende stem „En nu vertrek „Maar.... dat is onmogelyk." „Onmogelijk „Die man bespiedt one; ik heb hem hier iederen dag gezien. Hij was hier niet toevallig en is nu nog niet weg." „Denkt gij dat en gij zijt hier dan gekomen op gevaar af van mijn goeden naam in gevaar te brengen." „Ik bemin u Ja, eindelijk mag ik voor u deze woorden uit spreken.... Gij hebt mij steeds ontweken. Gij wildet niet, dat deze bekentenïs mij zou ontsnappen. Welnu, gij zult het nu vernemen. Ja, ik bemin u Zij deinsde achteruit, in doodsangst, omdat zij in zijne macht en geheel hulpeloos was; zij liet zich op een stoel neervallen en sloeg de handen voor haar gelaat, gereed, om in tranen uit te barsten. Hij viel voor haar op zijne knieën. „Vergiffenis!" zeide hy, „ja, ik handelde verkeerd, maar ik heb niet nagedacht. Mijn hart was te vol. Ik moet echter tot u spreken en u zeggen hoe onuitsprkelijk ik u liefheb O, reeds sedert lang..." Hij deelde haar mede, wanneer deze liefde bij hem was opgeko men. Hy had die voor alleD, voor zijn moeder en voor haar ver borgen gehouden. Welk een verpletterende tijding voor hem, toen baar huwelijk hem bericht werd Hij had aan zijne moeder steeds brieven vol droefheid en smart geschreven. Vervolgens had hij getracht zijn smart te vergeten; maar die ontmoeting te Genua had de nog versche wond weer geopend. Hij zag wel in, dat die liefde gelijk met hem zou sterven. En nadat zij vertrokken was, kon hij het niet langer uithouden. Hij was teruggekeerd en had haar nabijheid gezocht. Hij wilde en moest haar iederen dag zien. Hij smeekte haar om hem wederkeerig lief te hebben. Zij luisterde naar deze vurige woorden, ontsteld en verrukt tegelijk. „Neen! dat is onmogelijk!" riep zy uit. „Die liefde is een misdaad „Waarom?.... Omdat gij een grijsaard hebt gehuwd, dien gij niet kunt liefhebben." „Ik heb hem lief." „Neen! gij hebt hem niet lief. Achting, eerbied, de teedere ge negenheid eener dochter, ja! Uw hart echter behoort hem niet toe; daar ben ik van overtuigd. Dat behoort mijl" „U!.... Neen, ik zweer u.... Laat my los!" Zij deed een poging om hare handen, die hij heftig drukte, uit de zijne los te krijgen. Hij hield haar echter vast. „Gij hebt mij lief!" zeide hij met doordringende stem en hield zijn vurigen blik op haar gevestigd. „Waarom het u te ontvein zen? Gij hebt mij nooit vergeten, evenmin als ik u. Waarom an ders die hartstochtelijke bewondering voor een mijner schilderijen, die nog beneden het middelmatige is? Waarom die reis naar Italië En die verlegenheid en gramschap te Genua, toen gij hoordet, welke onbescheiden mededeelingen uw echtgenoot mij deed? En dat overhaast vertrek? En die volharding om mij te ontwijken, ja zelfs te ontvluchten. En bovendien wat ik nog bijna vergeten zou, het bezoek aan mijn moeder." „Aan uw moeder. Hoeft zij het u verleid?" „Neen, want zij kent myn liefde, arme vrouw en zij is bo

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1