Jaraiipif. GiilfliLl m omtëuüwd koopman. Matinée Musicals, Leden der Familie van asperen, linnenmeid ke: DE PE0EI1X" Sociëteit „DE PHOENIX". Sociëteit „DE KHÖÖY'. SPECTACLE COlERT-YARli Speeinlifeiten-VoorsteUing. Groote Vocale en MramtÉ Matinée. GROOT BAL. haarlem, Zondag IQ Augustus, B A 3L. ken. Algcmeene Vergadering met Onderlinge Tentoonstelling,gehouden door de Pomologi8che Vereen«ging te Bos koop 28 Juli 1890. Weeknieuws. Verschil, mededeelingen. Vraagbord. Corresponden tie. MilLNGD WEÜ1VS. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 7 Augustus. Heden werd alhier aangevoerd 850 kg. bot, prijs 22 c. der kg., 280 kg. paling, prijs 40 c. per kg. en 280 manden garnalen, prijs 75 c. per mand. Nieuwediep, 8 Augustus. Door 130 korders en beugers werder. beden 10 tot 60 groote-, 10 tot 30 kl. tongen, 13 tarbotten, 3 tot 25 roggen, 1 tot 5 mandjes kl. schol en 1 tot 4 manden schar aangevoerdgr, tong gold 45 a 55 cent, kleine id. 25 cent, tarbot f 7 a ƒ9, rog 80 cent per stuk, kl. schol ƒ1.50 ƒ2 per mandje en schar f 5.50 per mand. POLITIEK GVEKZICUr. Bij hot concert in hot park van het Nieuwe Paleis, te Berlijn, ter eere van de leden van het geneeskundig congres, vertegenwoordigde prins Friedrich Leo pold den keizer. Het werd ook bijge woond door den rijkskanselier, de mi nisters Gossler, Herrlurth, Miquel, We- dell, en de staatssecretarissen Maltzakn te Oelschlager. De muziek werd uitge voerd door kapellen van het le garde regiment, de garde-huzaren on dq garde- du-corps. De prins onderhield zich ach tereenvolgens met alle groepjes genoo- digden, en nam te 7 uur 's avonds af scheid. Toen werd in de zalen van het paleis gelegenheid gegeven tot het ge bruiken van koude gerechten. Na afloop werden de gasten in rijtuigen naar het Wildpark-station gereden, van waar hen te 9 uur een extra-trein naar Berlijn teruggebracht. De duitsche keizer nam Vrijdagavond afscheid van de Koningin te Cowes en vertrok te 6 uur met bestemming naar Helgoland. In weerwil van zoogenaamd gerust stellende verklaringen van ambtelijke zijde in Rusland, melden dépêches uit Weenen, dat de uittocht van joden reeds begonnen is. Duizenden hunnar verhuizen naar Brazilië en Algerië. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres gemeld, dat in de Kamers eene belang rijke discussie heeft plaats gehad, vóór dat het ontslag van den president Cel man is aangenomen. De generaal Man- sella verklaarde zich op heftige wijze tegen het aannemen van het ontslag Het zou de triomf der revolutie zijn zeiae hij onder anderen. Het indienen van het ontslag brandmerkte hij als eene lafhartige daad. Daarentegen gaf Dardo Rocha te kennen, dat Celman's heengaan onvermijdelijk was geworden w zijn wanbestuur, dat zooveel onheilen heeft gesticht en waardoor iedereen tegen zijn aanblijven is. Luide toejuichingen volgden toen de uitslag der stemming bekend was gewor den. Groot was de geestdrift. Tal van huizen werden feestelijk getooid en in de stampvolle straten werden volkslei ders luide toegejuicht. Een dezer sprak de volksschare aldus toe: //Mannen, Argentinië is thans veiligwant het heeft geen bandietenbewind meer." De correspondent van de Times //in terviewde" Pellegriniden nieuwei president. Deze verklaarde het als zijn eersten regeeringsplicht te beschouwen, de financiën van den staat te redderen en '8 lands krediet te herstellen. Het optreden van Lopez als minister van Financien heeft een gunstigen indruk gemaakt, omdat hij een bekwaam finan cier is, die als voorzitter van eeBe pro vinciale bank, die instelling tot een hoo- ge trap van bloei heeft gebracht. De transvaal8che Volksraad heeft met 20 stemmen tegen 10 de overeenkomst tusschen de Transvaal en Engeland be treflende öwasiland goedgekeurd. In het besluit betreffende de goed keuring wordt verklaard, dat art. 22 slechts zoolang van kracht mag blijven als de Transvaal lid blijft van het tol verbond. Het besluit zegt verder, dat het te betreuren is dat Engeland de regeling niet heeft goedgekeurd tot er kenning der eischen van do Transvaal op Swaziland. Evenwel wordt erkend, dat men het behoud van de vriendschap pelijke betrekkingen met Engeland moet wensehen, en de hoop wordt uitgedrukt, dat Engeland zijne beloften zal nakomen en de vorderingen van de Transvaal in oversveging zai nemen, als de tegenwoor dige organisatie van Swaziland op ste vige grondslagen zal gevestigd zijn. De overeenkomst wordt beschouwd als een voorloopïge maatregel, die niet in zich sluit dat de Transvaal zijne rechten op het oostelijk grensgebied prys geeft. De Herald ontving telegrammen uit Salvador, volgens welke 2000 mannen zich gesteld hebben ter beschikking van generaal Barillas, om de vluchtelingen uit Guatamala te beschermen. Er heerscht daar regeeringloosheid. De gezant der Vereenigde Staten nam de wijk aan boord van een oorlogsschip. Te Exeter (Eng.) heeft thans de rijdende artillerie zich aan ernstige insubordinatie schuldig gemaaktten gevolge, naar men zegt, van het over werken, dat van hen werd geëischt, en de harde behandeling van eenige offi cieren. Het tuig van de paarden werd voor een groot deel vernield. In het Instituut -Pasteur te Parijs zyn ter behandeling zeventien personen uit Sparta aangekomen, die door een dollen hond zijn gebeten. Christiae Nilsson, gravin de Casa-Miranda, stapte te Parijs in den trein, die naar Lucern zou gaan. Zij gleed uit, viel en een liarer beenen raakte beklemd tusschen het perron en de trede van de waggon. Zij moest naar haar hotel wordon teruggebracht. De doctoren zeggen, dat het alleen een ern stige verstuiking is. Op verzoek van zijn stief- vader Lockroy, is George Hugo, zoon van den schrijver, onder cnrateele ge steld. Spiritisme op aandeelen dat is de laatste speculatie. De geest verschijning wordt gevestigd op aandee len. Eene gravin alsmede de heeren dr, Pioda, prof. Phurmann en dr. Hart mann zijn van plan een maatschappelijke onderneming op touw te zetten en aan deelen tot een bedrag van 500 fr. ieder, uittegeven, om op een berg bij Locarno een asyl te stichten waarin diegenen een onderkomen kunnen vinden, welke zich verre van het rumoer der wereld onge stoord en in stille teruggetrokkenheid de studie der geheimzinnige leer van de geestenwereld willen wijden. De bezitters der aandeelen hebben het recht, ;oolang het hun behaagt, zich in dit asyl, dat van alle gemakken is voorzien en weelderig is ingericht, met de studie van de bovenaardsche wetenschap bezig te houden. Men is thans te Brussel bezig eene proef te nemen met eene bestrating; door middel van caout chouc, wat reeds in Amerika en Duitsch- land goede resultaten heeft opgeleverd. Tusschen de Beurs en de Place Fontai- nas wordt op den boulevard Anspach Mevrouw. Ik ben van daag voor niemand te spreken, Jan. Jvn. Hemel, mevrouw, dat houdt u nooit een heelen dag vol. Niet zoo Baron. Dus de indringende bede laar dien gij de deur hebt gewezen, was nog brutaal en weerspanning? 'nman. Brutaal, mijnheer? alsof hij de baron zelf was! Een engelsch blad bevat verscheidene opstellen van leerlingen der gemeentescho len, wier inhoud niet alleen onbewust humoristisch is, maar ook het bewijs levert van groot nationaal zelfbewustzijn. Zoo schreef een jongen over //Regeering" Ons land heeft een Koningin, die niets kan doen, waartoe ze niet verplicht is. Zij regeert nu ongeveer vijftig jaar ziet er nog knap uit. Ook zijn er hui zen, die men Parlementen noemt. Het eene is vol lords en wordt het ,/huis der lords" genoemd, maar het andere is alleen voor heeren gebouwd en het heet z/huis der lageren." Geen heer kan daarin komen, als hij geen wetten maken kan. Maar de Ko ningin ziet ze alle na, of ze wel goed gemaakt züo. Deze//lageren" zijn conser vatief en liberaal genaamd en zy trach ten elkander wederzijds, zooveel mogelijk te benadeelen en in 't vaarwater te zit ten. Ons land is veel beter geregeerd dan Frankrijk en na ons komtDuitsch- land. Dan komen een heele boel anderen en dan komt Perzië. Ons land komt altijd bet eerst, wat men ook maar kan bedenken. ORGELBESPELING de Groóte- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 12 Aug. 1890, des na- uur door den Heer 1-2 middags van VNBzerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. S. Bach 2. AdagioMerkel. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. AndaDto religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso e vivace. 4. Concert-Fantaisie R. Balm. 5. Finale. die gelooven aan de vóór 200 jaar uit Holland naar Denemarken Ter- trokken Leden verwant te zijn, worden verzoekt zich in ket belang van wederzijdscke mededeelingen overfamilie-aangelegenheden te wen den tot den Pr. Lt. ALFR.v. A SPERN, Kreuzweg 12, Hamburg. Acht eis twintigste Muziekuiivmy in den Hout, op Zondag 10 Augustus des namiddags van 2—4,door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapolm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch aus der Operette Die drei Grazien. Both. 2. Ouverture //Don Juan". Mozart. 3. Liebeszaubcr, Polka MazurkaStrauss. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra //Le Muletier de ToJède". Clément 5. Ouverture La Muette Auber. 6. Treuet eueh des Lebens, Walzer.Strauss. 7. Hérold Quadrille Strauss. In een stil en deftig gezin Lier ter stede wordt een gevraagd. Br. fco lett. P. Raan ket Bureau van dit Blad. Men verlangt voor een klein ge zin te Haarlem of in den omtrek, een gedeelte van de macadambestratiag opgebroken en vervangen door een meng sel van caoutchouc en gebroken steenen dat door groote hitte vloeibaar wordt gemaakt. Deze bewerking zal, zooals men weet, het voordeel hebben duurzaamheid aan elasticiteit te paren, en naar men zegt wordt deze macadam niet week in den zomer en scheurt ook niet in den winter. Be o o <j stt ij den der aarde. Dat ten gevolge der verschillende zomers de oogsten op onze aarde op de meest verschillende tijden vallen, is eene alge meen bekende zaak dat deze oogsttijden te zamen echter meer dan drie vierde van het jaar in beslag nemen, en dat slechts drie, ja, men kan wel zeggen, slechts twee maanden zijn, waarin niet ergens op aarde het een of andere was geoogst wordt, is misschien niet aan iedereen bekend. Daarom zal wellicht de volgende oogst- kalender voor onze planeet voor den een of ander niet zonder belang zijn: In Australië, Nieuw-Zeelandhet grootste deel van Chili en eenige streken der Argentijnsche Republiek heeft de oogst in de maand Januari plaats; in Februari begint hij in Oost-Indië wordt, naar dat men verder naar het noorden gaat, in Maart geëindigd. Mexico, Egypte, Perzië en Syrië oogsten in April, terwijl dit in noordelijk Klein-Azië en Marocco, evenals in Texas, in Mei schiedt. Verder oogst men in Californië, Spanje, Portugal, Italië, Griekenland, op Sicilië en in eenige der zuidelijke departemen ten van Frankrijk, in de maand Juni of Juli. In het overige van Frankrijk, in een deel van Oostenrijk, Zuid-Rusland en in de zuidelijke der Vereenigde Sta ten van Amerika, heeft de oogst ir Augustus plaats. Duitschlaud, België, Nederland, Denemarken en New-York volgen. In September eindelijk komen Schotland, Zweden, Noorwegen, het groot ste deel van Canada en Ruslaüd aan de beurt, en in de noordelijkste streken van laatstgenoemd rijk en in Finland heeft het binnenbrengen van den schralen oogst, eerst in October plaats. Er blijven dus slechts de maanden November en De cember over, waarin op de geheele aarde niet geoogst wordt. 1 met of zonder Stalling. Liefst direct te aanvaarden. Fr. brieven met prijs opgaaf worden ingewacht onder lett. A. E., bij den Boekhandelaar B. van der LAND, Kal verstraat 124, Am sterdam. Vervnlg Nieuwstijdingen. Stadsnieuws. Hedenmiddag te 4i ure steeg op het Doelenveld op met zijn luchtballon //Prin- Wilhelmina" de luchtreiziger Léon Antenne. Hom vergezelde een ons onbekende, dien de aeronaut den heer K. noemde. Hoewel de ballon geheel gevuld was, had de opstijging eenige moeilijkheid in, maar spoedig ging hij toch do hoogte i: en dreef zeewaarts. Het is waarschijnlijk daaraan toe te sohryven, dat de ballon weer spoedig daalde, geen minuut nadat ze was op gestegen. Naar wij vernamen is de ballon op een weiland achter de Leidsche Vaart neergekomen. Er was vrij wat publiek aanwezig. De heer Antenne verzocht ons, zijne tevredenheid over de levering der gas fabriek in ons blad uit te drukken, het geen wy des te liever doen, omdat het een //rara avis" is. CONCERT op Zondag 10 Augustus des avonds ten 8 uur, door bet Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marinemarsch aus der Posse Schmetterlinge. 2. Ouverture Mireille 3. Morgen blatter, Walzer 4. Grosse fantaisie aus der Oper die Zigeunerin 5. Ouverture Les Dragons de Villars 6. Cavatina uit de opera Fausta 7. a. Loreley Paraphrase b. Aubade Printanière Telegrammen. LONDEN, 2 Aug. {Reuter). De Daily Chronicle beweert te weten, dat de Ned. regeering bereid is het algemeene pro tocol der brus8elsche anti-slavernij con ferentie te têekenen. Nederland wil zijn toestemming geven tot het verhoogen der invoerrechten op alcohol en tot het heffen van uitvoerrechten tot zulk een bedrag, dat daardoor de onkosten van het bestuur van den Congo-staat worden gedekt. Evenwel blijft Nederland weigeren zijn toestemming te verleenen tot opheffing van het vierde artikel van de Congo- akte. LONDEN, 9 Aug. RetiterGenerral Leicester Smith, die tot gouverneur van Gibraltar is benoemd, is als commandant der militaire afdeeling Portsmouth op gevolgd door den hertog van Connaught. VARIA. Ad rem. Zij. Manlief, tel de knoopen van je jas eens. Hij. Waarom? Zij. Nu ik zou wel eens willen weten of ik een nieuwen mantel krijg. Hij. Neen, dien krijg }e niet. Zij. O, man, je hebt niet eens de knoo- geteld. Hij. Neen, maar wel mijn geld. FAMJUEÜERISHTEN dit db VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 2 Aug. N. De WildeDijs d. Amst. - 5. C. J. van Holthe tot Echten Kuyper van Harpen. Assen. - 6. C. P. C. PostFerman. d. Winschoten, - W, J. Groen—Lukey. Amst. - 7. S. Salo mons— Fruitman d. Amst. - 8. C. M. VerelMorel d. 's Hage. GEHUWD: 6 Aug. T. van der Laars en W. Valk. Leeuwarden. - 7. W. Smith en G. van Stolk. Rotterdam. - S- Peyser en A. J. Spee. Amst. - J. C. Krol eu J. A. M, Le Febvre. Utrecht. - 8. A. L. Koster en A. Unterhorst. 's-Hage. OVERLEDEN: 5 Aug. B. MillivueCostima 80 j. Amst. - 6. G. Rozendal 58 j. Hasselt. 7. J. H. P. Ennema 56 j. Kampen. A. Blok 26 j. Rotterdam. - J. Groot 17 j. Abbekerk. - 8. F. Kiefmeijer 65 j. 's-Hage. IHIRGERLIJKE STAND. GEBOORTEN 7 Aug. B. Zandstra-Dijkstra d. - 8 H. M. Traksel-Koster d. - A. Junge- Zuurendonk d. OVERLEDEN: 8 Aug. Spaarne. A. A. Kuipers 9 m. d. D. Gounod. Strauss. Balfe. Grand Spectacle Concert Varié, directeur J. WITTKOWER GERSON, van het .Grand Concert Victorian te Amsterdam, op Maan dag 11 Augustus 1890, 's avonds 8 uren. Entrée voor het publiek 49 Cents de persoon. Kaarten verkrijgbaar 's morgens van 10—12 uren. HET BESTUUR. So cieteit-Sp ortterroin Donizetti. Neswadba. LaCombe. 8. Offenbachiana PotpourriConradi. CONCERT op Dinsdag 12 Aug., des avonds 8 uur, door hetHollandsche Opera- Orkest, orkestmeester C. v. d. LINDEN. PROGRAMMA. 1. Marsch fiber Motiven aus Richard Wagner's Nibe- lungenH.Sonntag. 2. Feestouverture C.v.d. Linden. 3* HussarenrittF. Spindler. 4. BloemlezingF.Böhme 1. Introduction. 2. Obéron. 3. Frei- 8chütz. 4. Robert. 5. Faust. 6. Cantate. 7. Fidelio. 8. Zauberflöte. 9. Yelva. 10. Romeo. 11. Fidelio. 12. Elesiri d'Amore. 13. Nachtlager. 14. Rieozi. 15. Faust, 16. Ich grüsse dicb. 17. Komm in die stille Nacht. 18. Preciosa. 19. Teil. 20. La Juive. 21. Feestmarsch. 22. Waar kan men beter zijn. 23. Preciosa. 24. Volkslied. 5. Ouverture Les jours de soleilH. Kling. 6. Mo8aïque Le Chalet A. Adam. 7. Wundertöne Walzer J 8. Fantaisie. Le Pardon de PloërmelG. Meyerbeer. SÏDOIHVAARTBERICHTEM. Het stoomschip Prinses Amaliavan Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Aug. van Suez. Het stoomschip Soerabaja van Rotter dam naar Java, arriveerde 8 Aug. te Batavia. Advertentiën. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Jilad. 35 jaar, bekend met de moderne Talen, Boekhouden, Administratie, zoekt eene betrekking als Maga zijnchef, Administrateur over Hui zen, Reiziger, Depóthouder of Agent voor eene goede firma. Adres met franco brieven onder No. 2106 aan het Bureau dezer Courant. Er -wordt voor een plaatsing gezocht JCNMGMEIgSCH, R. K., uit den gegoeden stand, 20 jaar oud. Franco brieven lett. J. A., aan KüPPERS Boekh., Haarlem. 55 door het Hollandsere Opsra-Qrliest. Tiiroofpnr den Heer C. v. d.' LINDEN. Op Dinsdag 12 Aug., 8 uur, Abonnenten met Dames vrijen toegang. Van af Dinsdag 5 tot en met Maandag 11 Augustus 1890. BUITENGEWOON en Directie: CARL PFLaGING, bestaande uit Artisten van den eer sten rang op het gebied van Dames- gymnastiek, Duettisten, Chanteuses, Coupletzangersliet toppunt van dieren-dressuurmusicale neger clowns, enz., enz. Dagelijks varieerend programma van gastvoorstellingen. Het gezelschap van den Heer Pflaging trekt dagelijks in het ge- houw «Place desPays-Bas» te Rot terdam duizenden bezoekers. Men zie verder de meer uitge breide Biljetten en dagelijkscke Programma's, welke in den regel 's middags te 12 ure in de Sociëteit zijn te bekomen. Aanvang acht uur. Entrée 99 Cts. Donderdag 7 en Maandag 11 Aug., te één ure, Zaterdag en Zondag 9 en 10 Aug. na afloop der Voorstelling, Doorloopende kaarten a f 3,-— zijn te bekomen bij den Secretaris en den Kastelein der Sociëteit. Entrée ƒ0,50. Aanvang 8 we- Haandag 11 Augustus, ten 12 ure. Entrée ƒ0,25. F. PRINSEN.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2