verrichter zake terugkeeron, daar J. B. van geneeskundige hulp niets wilde weten. Als oorzaak van deze wanhopige daad wordt opgegeven, dat de man de influenza in erge mate heeft gehad, zoo dat zijn krachten uitgeput waren en hij al sedert dien tijd lijdende was aan machteloosheid. Hij moest arbeiden en kon niet, zoodat hij in een aanval van radeloosheid deze daad heeft begaan, wat zijn dood tengevolge had. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hou ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 12 Au; loopende, door hun tusschenkomst ver handeld. Aand. Brakke Grond" (Mij. tot expl. van De) a Oblig. Overtoom (Expl.- Mpij. v. Bouwterrein) Aand. Witwatersr. mijnb. Mpij. Elsburg Serie A. Aand. Arnh. Bankvereen. Aand. Amst.-Deli Comp. 1886/88 Aand. Batjan Mpij. te Rotterdam 1889. Aand. Java Spw.-Mpij. te 's-Hage Aand. Almelo-Salsbergen Spw.-Mpij Aand. Expl. van Staats- Spw. (Opr.-Aand.) Aand. Oosterst.tram My, Oblig. Stichtsche Tramw. Mpij. (Extra divid.bew.) Aand. Br.- en Meelfabr. te 's-Hage Aand. Delftsche Distill. Gist- en Spiritusfabr, betreflende den toestand der Panama- kanaal-Maatschij. (in likwidatie). Alle doer de Maatschij. reeds ontvangen on nog te ontvangen gelden vertegenwoor digen een gezamenlijk bedrag van 1.329,693,079 fr., terwijl in het geheel uitbetaald is eeno som van 1,313,411,840 fr. Op 8 Maart jl. bestond het actief der Mpij. uit: geld in kas te Panama 2,200.941.21 fr.; idem te Parijs 3,823,266.03 fr.in portefeuille te Parijs 10,250,031.33 fr.te zamen 16,274,238.57 fr., opleverende met het pas genoemde bedrag der uitgaven het totaal van 1,829,693.079 fr. 96 pet. a n u 30 ii 140 u 445 n 90 ii 25^ H ^5 O 00 ii 225. 75 ii 19. 145 ti 100 n cijfers volgen V1SSCHERIJ. Enkhuizen, 12 Aug. Gisteren werd alhier 1800 K.G. en heden 1700 K.G. bot aangevoerd, prijs 0.19 a 0.20 per K.G. Nieuwediep, 13 Aug. Door 55 korders en beugers werden heden 5 tot 30 groote-, 10 tot 10 kL tongen, 3 tot 20 roggen, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 5 manden schar aangevoerd; gr. tong gold 65 a 75 cent, kleine id. 25 cent, rog 80 cent per stuk, kl. schol 3 per mandje en schar 5 per mand. De kotter Gezusters Wesseliusvan IJmuiden, besomde aan tong, rog en tarbot ƒ105. KOLONIËN. BATAVIA, 10 Juli. De regeoring zou, maar men uit goede bron aan de Sum. Ct. verzekert, vast besloten hebben de Ombiliën-kolenvelden zelve te exploiteeren op de wijze als zij vroeger in Zuid- en Oost-Borneo de kolenvelden ontgon, t. w. met vrije koelies en dwangarbeiders onder technisch op zicht. Van Atjeh worden afgelost: van de inf.: de le luit-adj. A. M. Wouters, en de 2e luits. H. Jonker en C. Reedijk; van de genie: de le luit jhr. E. C. Siberg; van de militaire administratie de maj.-intendant W. O. van der Slutijs Veer. Genoemde officieren zullen de be stemming volgen die hun door hunnen dienstchef zal worden aangewezen. Overwegende dat onze infanterie tegenover een ii.landschon vijand steeds numeriek in do minderheid is en dus uitmuntend bewapeud moet zijn om haar moreel overwicht te behouden over den zooveel sterkeren en thans ook veelal met goede geweren bewapenden inboor ling, heeft het legerbestuur voorgesteld om eenige systemen repeteergeweren klein kaliber met rookloos buskruit ter beproe ving te geven bij do schietschool te Meester-Corneli8. Vooral is men tot dat voorstel gekomen omdat het Indisch Beaumont-geweer nog is dat van 1873 en niet de verbeteringen heeft ondergaan, die sedert aan het Nederlandsche zijn aangebracht. Deze week zullen door de genie proeven genomen worden met het oplaten van een ballon-captif, om te onderzoeken of daarvan, boven begroeid en geacci denteerd terrein, werkelijk het nut ten opzichte van militaire verkenningen te trekken valt, dat sommigen, waaronder vooral do gepensioneerde kolonel der genie Van Zuijlen, zich voorstellen. Met den heer Spencer zullen voor dat doel achtereenvolgens opstijgen de 2e luitenant der genie E. J. de Rochemont en de kapitein van den generalen staf F. C. Granpré Molière. Reeds sedert geruimen tijd was het legerbestuur over deze zaak in correspondentie met bet moederland, doch men zag hoofdzakelijk tegen de invoering dezer nieuwigheid op om de daaraan verbonden hooge onkosten. De gelegenheid om onder leiding van een ervaren deskundige eenige proeven t( nemen, was echter te schoon om die on gebruikt te laien voorbijgaan. De eischen, door den heer Spencer aan het legerbestuur gesteld voor het nemen van proeven met kabelballons voor militaire doeleinden, zijn de vol gende: voor eene opstijging met een officier op Java en mededeeling van de fabricatie van hot benoodigde hydrogeen- gas ƒ1500 salaris en vergoeding van alle onkosten. Voor eene reis naar Atjeh en voortzetting der proeven aldaar 2000 per maand salaris, ingaande op den dag van inscheping alhier, en ver goeding van alle ookosten behalve die voor verblijf. Het voornemen bestaat, te Poeloe Pisang een gedenkteeken te plaatsen op het graf van den luitenant ter zee 2e kl. jhr. W. F. van Spengler, die 4 April jl. op den overtocht naar Padang overleden aan de gevolgen van eene hem door een vijandelijk schot toegebrachte verwonding. De étatmajor van Zr. Ms, stoomschip Merapidienstdoende in de wateren van Atjeh en tot welks rol genoemde officier het laatst behoorde heeft zich tot een commissie vereenigd en do medewerking ingeroepen van alle officieren en vrienden van den overledene, die in de verwezenlijking van dit voor nemen belang stellen. Op verschillende groote p op Java zijn belangrijke incompleten aan dwangarbeiders ontstaan, ten gevolge van de zware eischen voor de uitrustingen der expeditiën naar Flores en naar Eiii en voor de aanvulling van Atjeh gesteld op Flores alleen zijn thans 800 dwang arbeiders. In verband daarmede hebben sommige bestuurshoofden aan de regeering in overweging gegeven, voor den dage lijkschen dienst, vrije koelies in te huren, tot tijd en wijle weder meerdere gestraf ten beschikbaar komen. Uit Menado schrijft men; De controleur van Jema heeft bij den aanslag in de hoofdelijbe belasting over dit jaar zeer groote tegenwerking onder vonden van h. t lste districtshoofd (met den titel van majoor) van Jonsea J. H, Pelenkahu. Op het einde van Janurij.f toch was hij nog niet gereed met het opmaken der registers van den vocrloo- pigen aanslag en toen hij ze een paar weken later indiende bleken ze alle zoo ingericht te zijn, dat ze voor den defini- tieven aanslag niet te gebruiken waren. Nadat nieuwe registors door genoemden majoor waren opgemaakt op de wijze als door den controleur nogmaals was aan gegeven, bleken die geheel onjuiste op gaven te behelzen omtrent het inkomen der belastingschuldigen, dat veelal te laag was opgegeven met het hennelijk doel om den controleur te misleiden, zoodat die ambtenaar zich verplicht heeftlangs de wester- gezien den voorloopigen aanslag te ver- zuiderhelling, doch nietigen en een nieuwen aanslag te be velen. Deze nieuwe aanslag had tot re sultaat, dat personen, die door den ma joor waren voorgedragen om voor f 6.50 worden aangeslagen thans voor 8, 9, 10, 11, ja enkede zelfs voor 18 en 20 gulden werden aangeslagen. Het is om bovengenoemde redenen dat de resident van Menado aan dien majoor schriftelijk zijne ernstige ontevredenheid heeft be tuigd en hem tevens heeft te kennen gegeven, dat zoo nogmaals klachten over hem worden ontvangen, bij voor zal worden voorgedragen. Aan H. F. Polack is vergunning verleend om teo behoeve van de «Sugar Estates" op Poeloe Pinang in de Straits Settlements 250 javaanscho koelies op de gewone voorwaarden te werven. Niettegenstaande de vele moeilyk- heden van het terrein, vooral waar de sawah begint, hoopt men toch als de om standigheden wat medewerken, in het laatst van 1891 met de lijn Tjitjaleng- ka-Tjilatjap klaar te komen, zoodat dan de verbinding van West- en Oost-Java voltooid zal zijn. Al het personeel van de Ned.Ind. spoorwegmaatschappij op de lijn Bata viaBuitenzorg heeft een maand trak tement extra ontvangen. In de omstreken van Modjokerto, schrijft de Soer. Ct. van 4 Juli, was het gedurende de laatste twee dagen bar weer, zoo zelfs dat een paar suikerfabrieken, die ter nauwernood weer aan het malen waren, na verscheidene dagen stilstand tengevolge van aanhoudende regens, we der hebben moeten stoppen. Eergisteren avond prachtig maanlicht, doch binnen weinig tijcis pakten zware wolken zich samen en regende het den ganschen nacht. Eenige suikerfabrikanten voor spellen nu reeds eene slechte opbreDgst te zullen hebben. Een vreemdsoortig kassierskantoor te Soerabaja opgericht op Praban door een paar Indo 's, die langen tijd vergeefs naar een baantje zochten. Zij belasten zich met het inlossen van pand- goederen van inlanders, die vreezen door den chinee8chen pachter met eene te hooge renteberekening beetgenomen te worden. Het bezoek is daar druk er zelfs nonja'8 roepen de hulp dezer com- I missionairs in. Het schijnt dus, dat er behoefte aan zoo'c inrichting bestond. Be inlandsche vrouw en de naaima chine. Iemand die pas van een reis door de bovenlanden van Sumatra te Padaog ia teruggekeerd, betuigt aan de Javabode zijne verwondering over het burgerreeht, dat de nieuwste modellen van naaimachi nes onder de maleische bevolking heb ben gekregen. In de meest afgelegen kampongs, ja over de grenzen van de onafhankelijke districten hoort men mins tens in een tiental huizen eene naai machine gonzeu en snorrendeze nutti ge instrumenten worden door de vrou wen zelf8 naar de passar medegedragen, om den kooper van een stuk kain voor weinige penningen in een oogenblik tijds in het bezit v»n een net baatje te stel len. Een handelaar van Soerabaja schrijft, dat het gebruik van petroleum in de binnenlanden van Java met den dag zoo verbazend sterk toeneemt, dat de grootste aanvoeren in een oogenblik verkocht zijn. Zoo waren de vorige week, voor zooverre op dat oogenblik bekend was, meer dan drie millioen kis ten gelost of wel onderweg en deze heele voorraad was, voordat hij nog aan den wal was, totaal van de hand gezet. Samarang2 Juli. De Merapi is, naar men ons uit Bojolali schrijft, dezer dagen beklommen door onze stadgenoo- ten, den heer en mevrouw Bakhuizen van den Brink en hun zoontje Reinier, die op het landgoed Sela van den resi dent van Solo gelogeerd zijn. Dat is een stoute tocht voor eene dame en een tienjarig kereltje. De Merapi is van onze 43 vulkanen op Java zeker het lastigst te bestijgenvele dames be proefden het, maar voor zoover wij weten, slaagden geene of weinige geheel. Het verst kwamen de dames Bauer 1865 en Rosemeijer in 1882, de eerste de tweede langs de naar wij meenen is de stijging tot den top thans het eerst volbracht door mevrouw B. v. d. B. Padang2 Juli. Men sehryft uit de Bovenlanden In den nacht van den 14den op den 15den Juli jl. brandde een groot deel van de kampong Soeliet-air, bestaande uit 15 groote en 7 kleine hui zen, 67 gevulde padieschuren en een wachthuis, af. De schade wordt op ƒ100,000 geschat. Een ernstiger brand op Zondagmiddag den 22sten d. deed de geheele kampong Saningbakar, onderafdeeling Singkara, eene prooi der vlammen worden. De brand moet ont staan zyn in een mosdjid, waar een hadjie dien dag bezig was aan het ge bouw eenige reparatiën te bewerkstelli gen. Aangewakkerd door een hevigen wind, deelde zich het vuur met onge looflijke snelheid aan de helende huizen mede, zoodat aan redding van goederen niet te denken viel, te meer daar de mannelijke bevolking uit was. Saning bakar ia een der oudste, grootste en welvarendste kampongs van de Boven landen en bestond uit 172 groote plan ken woningeu met idjoek daken, waar onder twee nieuwe van een pang; kepala, waarvan de bouw hem 20.000 kostte; 415 gevulde padieschuren, 14 soerouws, 1 mesdjid, 26 lapouws, 1 balei of vergaderzaal en 3000 vrucht dragende klapporboomen terwijl zich in een paar voorname huizen bevonden ƒ11,000 aan zilver en banknoten. De daardoor aangerichte schade wordt op minstens ƒ400,000 geschat. Gelukkig dat een groot gedeelte van den oogst nog niet was binnengehaald. Op initia tief van den assistent-resident van Solok hebben europeesche en inlandsche inge zetenen van de hoofdplaats voor een bedrag van ruim 400 ingeteekond ter tegemoetkoming in den tijdelijken nood der bevolking. Trouw-, Geboorte- en Boodberiektm. (Uit de ind. bladen van 6 tot 10 Juli.) GEBOORTENJ. BrittHalewyn d. Poerworedjo. - Yan VogelpoelHarcke d. Pasoeroean. - F. van DijkBangert d. Soekaboemi. - E. ZieselLa Fontaine d. Semarang. - J. BogaardtHoldert z. I Batavia. - C. VeerkampVan Straten z. Solo. - A. MichelBaud d. Sema rang. - A. E. AnthonijszKeller d Semarang, GEHUWD: C. H. Risa on H. C. Bronckhorst, Semarang. - J. C. Beukers en L. van Vogelpoel, Soerabaia. - E. A. Th. Boers en J. M. C. H. Baumgarte, Soerabaia. - C. J. Fuchter en H. Berest, Toeloeng Agoeng. - A. A. Wittich en C. Th. Tausent, Semarang. - M. P. Spil- lenaar Bilgen en J. P. Thai Larsen, Probolinggo. - E. Lankhout en F. A. Heijnneman, Atjeh-Willem I. OVERLEDEN: R. P. L. Bruno 31 j. Soerabaia. - W. K. Abeleven, Bondo- wosso. - H. L. J. Bou,8quet, Setjang. - C. Bontenakel, Semarang. - B. L. Bender 21 d. Semarang. - C. C. Schultz 63 j. Semarang. - P. Selles 51 j. Semarang.- J. B. Triebei 1 m. Semarang. POLITIEK 0VKU/JCIIT. Wat men gevreesd had, heeft zich verwezenlijkt. Niet alleen heeft het wan bestuur van den ex-president der Ar- geutijnsche Republiek ten gevolge ge had, dat de financiaele toestand des lands geheel in 't on^ereede is geraakt, maar er dreigt thans ook een aanzienlijk tekort op het aanstaande budget te zul len zijn, tengevolge van zijn slechte administratie. Het blijkt verder dat niet in alle dee- len des lands de rust hersteld is. Zoo moet volgens een Woensdag ontvangen itewter-telegram, de goeverneur der pro vincie Cordova de nationale garde van dis provincie hebben mobiel verklaard, daar hij met de afzetting van Celman geen genoegen kon nemen. Tengevolge van dit verzet is den goeverneur door de nieuwe regeering aangezegd, dat hij zijn ontslag had in te dienen. Er blijft in den lande nog voortdu rend een sterke verbittering heerschen tegen Celman, die zich uit in geweld dadigheden tegen zijn eigendommen, ter. wyl zijn persoon mede gevaar loopt. Reeds heeft een opgewonden bende zijn paleis bestormd en in brand willen ste ken, terwijl eenige zijner landgoedeien aan de vlammen zijn prijs gegeven. L)e regeering heeft thans troepen gezonde® om de eigendommen van Celmaa te be schermen en verdere ongeregeldheden te voorkomen. De republiek San Salvador dreigt tus- schen twee vuren te zullen komen, daar er nu ook eene oorlogsverklaring van den staat Honduras op handen moet zijn, Er loopen sinds eenigen tijd vreemd soortige geruchten over de verhouding van Portugal tot Engeland.Ofschoon dit laatste land het thans aangaande de afrikaansche zaken met de overige in Afrika koloniseerende mogeadheden eens geworden is, willen de hangeade kwes- tiën met Portugal maar niet tot eene I oplossing komo. Op tamelijk brutale wijze treedt dit kleine land tegen het machtige Albion op. Zoo meldt Reuter in allen ernst dat een der portugeesche goeveraeurs troepen bijeenbrengt om de Eogelschen te verdry ven die zich als heer en meester gedragen in landstreken, waarop Portugal meent alleen recht te hebben. Een ander bewijs van de koele ver houding is, dat, naar uit Lissabon aan de Times gemeldt wordt, de Cortes heden zullen uiteengaan, zonder het ontwerp van het tractaat met Engeland in be handeling te nemen. Tegelijk voegen zich hierby geruchten van eeno ministe- rieele crisis, welke op handen zou zijn tengevolge van een te verwachten af treden van den minister van Finan ciën. Keizer Wilhelm is heden naar Rusland op reis gegaan om den Czaar te bezoe ken en de groote russiache manoeuvres bij te wonen. In zijn gezelschap reizen Von Caprivi en Waldersee. Het voor genomen bezoek aan den oostenrijkschen keizer is vastgesteld op 1 September op he6 kasteel Rhonstosk in Silezië. Ook bij die gelegenheid zullen genoemde personen keizerWilhelm vergezellen. Graaf Kalnoky komt alsdan met Keizer Frans Jozef mede. Volgens een bericht, dat de Times uit Weenen ontvangt, zou de czaar blijk ge geven hebben van vreedzame bedoelin gen voor de toekomst. Alle infanteristen en artilleristen die gerecruteerd zijn in de jaren 1885, 1886 en 1887, zullen bij de reserve worden ingedeeld zoodra de zomermanoeuvres zijn afgeloopen, of schoon zij nog een of twee jaren actieven dienst hadden. Te beginnen met het vol gende jaar zal de oefeningstijd terugge bracht worden op 5 üi 4 jaar voor de infanterie en voor de onbereden artil lerie. Volgens een bericht uit Berlijn aan de Morning Post zal de koning van Saksen bij de aanstaande samenkomst van de keizers van Duitschland en Oostenrijk tegenwoordig zijn. Or de Carollneneilanden zijn zeven en twintig spaanache soldaten en een officier door de inboorlingen vermoord. Er zijn door de spaansche regeering twee kruisers afgezonden, om de moordenaars te tuchtigen, die een dreigende houding aannemen. Uit Marokko wordt bevestigd dat de troepen van den sultan door de oproerige stammen zijn verslagen en dat de sultan een nieuwe legermacht tracht bijeen te brengen te Fez. GEMEUi) mim. H y p notisme. Wij deelden verleden week mede, hoe scherp dr. Nor man Kerr bet hypnotisme veroordeeld hoeft. In het nummer van 9 -Aug. van het engelsch medisch tijdschrift The Lancet staat nu eon volledig verslag van de ver- gadaring van de «British Medical Asso ciation" te Birmingham, waar dr. Nor man Kerr sprak» Na dr. Norman werd het woord ge voerd door de doctoren Kingsbury en Lloyd Tuckey, die beiden de bezwaren Dienzelfden avond nog verliet Antoinette het hotel in de rue Montaigne en zonderde zich van de wereld af in de schuilplaats, die zij zichzelf had gekozen. Drie weken giügen voorbij; gedurende dien tijd leefde Maheur- tier in volslagen afzondering. Hij ontving niemand bij zich en slechts zijne bedienden verbraken zijn eenzaamheid. Zijn smart was oneindig, ongeneeselijk. Al zijne gedachten richtten zich voort durend op een en dezelfde persoon Antoinette. Hij beminde haar hartstochtelijker dan ooit, hij zag haar in zijne verbeelding steeds in den vollen bloei van haar jeugd en schoonheid. Nu eens sprak hij tot haar met vurige smeekbeden en duizend liefkoozingen en drukte haar aan zijn hart, dan weer stootte hij haar met woede en verachting van zich af, haar met ver wij tingen overladende. Deze geestelijke kwellingen verergerden de ziekte, die zijn ge stel ondermijnde. Tegen het einde van October was hij verplicht om zijn bed te houden. Zijn eenzaamheid schrikte hem af. Hij was bang om in dit groote hotel te sterven te midden van men sehen, die hem vreemd waren, van ondergeschikten, die hij nau welijks kende. Reeds twintig keer vatte hij het voornemen op, om Antoinette te verzoeken bij hem terug te keeren, maar hij bestreed dit verlangen. «Als ik tenminste maar een vriend aan mijn sterfbed heb zeide hij eindelyk. En hij ontbood Iriël, die oogenblikkelijk kwam toesnellen. Toen de vroegere kassier hem in dezen toestand zag, was het hem, alsof een dolksteök zija hart doorboorde. Maheurtier was in die twee weken wel twintig jaar ouder geworde»; hij was geen zieke meer, maar een stervende. Iriël bedwong zijne ontroering en plaatste zich bij zijn bed. «Ik dank u, dat gij gekomen zijt," zeide Maheurtier en stak hem de hand toe, «hebt gij mij vergiffenis geschonken «Ik u vergiffenis geschonken «Ja, ik heb ODgclijk gehad. Het was uw zoon en gij zijt er in het geheel niet betrokken. Ik heb u laten ontbieden, trouwe vriend, omdat ik a nog eens wilde zien, alvorens te sterven." «Sterven wie spreekt hier van sterven «Ja en zeer spoedig. Ik wil my zelf niet meer misleiden. Het zal weldra met mij gedaan zijn en ik ben er den hemel dankbaar voor. Ach, die ongelukkige, als zij eens wist, hoezeer ik lijd Hij verzamelde zijne krachten om van Antoinette te kunnen spreken. «Wat zal zij gelukkig zijn, als ik dood ben riep hij uit en hief zich in zijn bed met een vlugheid op, die men niet meer bij hem gezocht zou hebben. «Zij zal met hem kunnen huwen I Zij hebben elkaar lief!.... En ik zou zoo dom zyn, om mijn iortuin aan haar te vermaken Neen..., Neem dezen sleutel, Iriël, open daarmee mijn schrijftafel en breng my de papieren, die zich be vinden in de lade aan den linkerkant." Iriël gehoorzaamde. Maheurtier zocht van al de papieren, die op zijn bed lagen, er een uit en liet dit aan Iriël zien. «Ziehier mijn testament," zeide hij, «ik had mijne voorzorgen reeds genomen voor het geval, dat ik plotseling zou sterven; hierin heb ik haar als mijn universeele erfgenaam benoemd. Welnu( daarvan is nu geen sprake meer." Hy verscheurde het testament en verzocht Iriël de stukken in het vuur te werpen. «De vierhonderdduizend francs, die ik haar bij ons huwelijk heb vermaakt, kan ik haar echter niet meer ontnemen I En nu is het mij totaal onverschillig, aan wien ik mijn geld geef. Ik heb geen erfgenamenWellicht zoudt gij het willen hebben, Iriël Maar neen, wat zeg ik daar? Het aan u geven is hetzelfde als het aan uw zoon.... aan haar vermaken. Neen, neen, gij zult er niets van hebben." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2