NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 2186. Dinsdag 19 Augustus 1890. ADVBRTEïïIÊK: UIT TRANSVAAL. FEUILLETÜ JS. De Familie Causson. Bireetearsn-Uitgavsrs J. C. FEBBEBOOM 9B J. B. AYÏS. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.S0. franco door net geheels Kijk, per 3 maanden. -1.66. Afsonderlijke nummers-0.05. Dit blad verschijnt «isfrelgltB, behalve op Zen- en Feestdagen. Bnreati: Kleine Houtstraat No. ij, Haarlem. ir.pJefo»«str.««»a»er 'is®. van 15 regels 50 Cents; ieders regel meor 10 scats Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat, Abonnementen en Adverientiên worden aangenon.es docr ouae agenten en door alle boekhandelaren en cour&ntiet». 8 e J aar^uuig. Roof dag unie*. aoor kei ümiienlaii: Cm-ipagir-if Gsnéralt ds PublieiU Sirangèr* G. L. RJl1BB Co., JOHN JONUS, 8ucc., Faryt 31 bü faubourg Montnu&tri. Onlangs werden door een onzer stad genooten aan een werkman, die uit deze gemeente naar Transvaal vertrokken is eenige vragen gericht, hoofdzakelijk be treffende de wenschelijkheid van emigratie I' Bpecioal van meubelmakers, naar genoemd land en verder nog aangaande de toe standen in 't algemeen aldaar. Bedoelde werkman heeft op deze vragen antwoorden gezonden, die ons thans ter plaatsing worden afgestaan en met de opDame waaran wij zeer zeker velen zullen verplichten, die eenig belang stel len in do toestanden in Transvaal. Voor zooverre die antwoorden door een persoon zijn gedaan wienB betrouwbaar heid zooals wij overtuigd zyn boven alle verdenking verheven is, mag worden aangenomen dat zy een juiston blik geven in die toestanden. De kalme, onopgeschroefde toon, welke J deze brieven, die hieronder voor zoo ver zij bedoelde vraagpunten raken, zijn opgenomen, kenmerkt, is «ene zekerheid te meer, dat de schryver onverbloemd zijne ervaring en indrukken heeft bloot- i gelegd. De eerste briet, betreffende de meubel makers, luidt als volgt Potchef8troom 12 Juli 1890. Den Heer. Naar aanleiding van uw hooggewaar deerde brief neem ik onmiddellyk de gelegenheid te baat om denzelve te be antwoorden. De brief welke door u naar Johannes burg is gezonden, heb ik door een myner vrienden een brief te schrijven, verzocht aan mijn adres te zenden, wat zeker zal gebeuren. Maar nu ter zake. Ik hoop echter dat ik niet te omslachtig zal zyn, ik zal UEd. zoo kort maar tevens duidelijk melden aangaande meubelmakery. Men vindt zoo min te Johannesburg als te Potchefstroom of Pretoria, niet een meubelmaker. Er groeit zelfs geen hout voor meubelen. Politoer is onbekend. Men leest op de meeste naamborden Carpentier, Timmer man en Kabicetmaker. Het meubelmaken is hier geen vak op zichzelf. Men maakt hier een linnekast van een groote pak kist, het deksel er van wordt in twee deelen gezaagd en door aan iedere kant leertjes te spijkeren krijgt men een kast of buffet, met twee deuren. Om verder het ruwe bout te bedekken wordt er ge kleurd zijldoek omheen gespijkerd of ge plakt, en ziedaar een meubelstuk door den boer zelf getimmerd. De meubelen by meergegoeden worden allen geïmpor teerd en de reparatie eraan (wat hoogst zelden is) wordt door den timmerman gerepareerd. Stoelen, tafels, waschtafels, alles komt klaargemaakt hier aan. Nu de geschiedenis van een meubel maker, welke ik zeer goed ken en waar mede ik lang mede omgegaan en gewerkt heb aan de N. Z. A. Spoorwegmaat schappij. Deze persoon, uit Rotterdam vertrok ken, ongeveer anderhalf jaar geleden, zette koers naar Pretoria met een aan zienlijk bedrag aan gereedschappen, waarbij een lintzaag, welke ook door stoom, kan gedreven worden. Hij kon in Pretoria ochter geen werk krijgen. Niet dat er geen werk was, maar voor geen meubelmakerHy heeft ten slotte zelf begonnen, maar niemand gaf hem werk, om de eenvoudige reden, dat er geen werk aan dat goed viel te verrichten. Toen moest kil, toen zyn geld op was, zijn gereedschap gaan verknopen om van te leven, maar zelfs zyn gereedschap had geen waarde, zoodat hij hetzelve, voor iederen prys hem aangeboden, van de hand moest zetten.Eindelijk is hij naar Johannes burg gekomen, waar hy als condueteur aan de spoor is geplaatst, maar dat zal iedere meubelmaker niet treffen. Ik had by het lezen van uwe geëerde letteren mijne opinie reeds in de ge dachte; ik heb evenwel nog met ver schillende timmerlieden gesproken en hun oordeel gevraagd, maar allen, niet een kon het aanraden om deze persoon of niet een meubelmaker hierheen te zenden daar zy niet in staat zyn, in hunne onderhoud te voorzienDat was mijn opinie bij het nederleggen van den brief, op ondervin ding gebaseerd en met verschillende am- bachtsmenschen besproken. Wanneer de bedoelde persoon is tim merman van middelmatige bekwaamheid lust tot werken dan is het sterk aan te bevelen en kan men als er een wei nig geluk bijkomt, in een jaar tyds f 400 overhouden en zelf nog een goed leven hebben, dan behoeft men zich geene ont bering te getroosten, maar geen misbruik van sterken drank maken, want als men daaraan begint, is er geen geld verdie nen voor. Niettegenstaande dat een goede timmerman 1 p. st. of f 12 daags ver dient. In dat geval kan ik bet u gerust aanraden, zoo iemand te helpen. Ofschoon er op dit oogenblik niet veel drukte is, het is hier hartje winter, wy hebben heden den koristen dag, bij den nacht vriest het en overdag is de zon zoo heet, als bij u in den zomer, waardoor het klimaat lekkerder is en overdag geen hinder van koude, ofschoon er geen b'ad aan de boomen en geen gras op het veld staat. Hiermede hoop ik dat ik UEd. van dienst heb kunnen zyn en niet te om slachtig of onduidelijk in de uitdrukking mijner opinie ben geweest, ik wil het daarom in weinig woorden samenvatten en herhalen: Een knappe timmerman vindt hier brood en werk, maar een idem meubel maker vindt hier niets dan teleurstelling eu dus niet omdat hij het geld niet kon teruggeven, daarom niet alleen maar voor ds man zelf. Wil hij nog timmeren lee- ren, in eeB jaar kan hij veol doen, maar soq niet, waarde heer, moot UEd. het hem sterk afraden en ham van uw kunt geen aanmoediging geren tot de reis naar de Zuid-Afrikaansche Republiek. Naardien ik tijd genoeg had, omdat de post Zaterdag van hier vertrekt, ben ik nog verder in mijne onderzoeking gegaan en bericht ik u dat iu Kaapstad 2 groote meubelmakerijen zijn, waar ongeveer 150 man werkt, maar bet is in de eerste plaats zeer (lucratief) al3 hij daar dade lijk werk krijgt en is de verdi enste toch klein. Het dagloon ia daar 8 shilling, dat is in de weok 2 p. st. 8 sh., daar gaat af 1 p. st. 4 sh. kostgeld, dus wat blijft daarvan over, om or zooveel onkosten en een groote reis voor te maken, wan neer daar nu tabak en kleederreparatie af is, wat blyft er dan over om f 400 bij elkaar te krijgen, natuurlijk niet veel, ten minste niet in een jaar. Hiermede eindig ik. Ik hoop dat ik duidelijk en verstaanbaar heb geschreven en UEd. do noodige en gewenschte in lichting bezorgd. Ik heb geschrovon zoo als bet is, ik heb er niets bij of afge daan.... In eea volgend nummer zullen wij het schrijven opnemen betreffende de alge- meene toestanden in Transvaal, volgens de indrukken van bedoelden werkman. SI i) S S g li W S. Haarlem 18 Augustus 1890. Geslaagd voor de hoofd-akte de heer I. Brants, alhier. Geslaagd voor de akte fransch (1. o.) mej. M. C. H. Uzuret, alhier. Ü8 heer W. L. Dijkman, uitvoerder van verschillende groote werken in Indië, van de stoomtram Samarang JoanaPattiis plotseling te dezer stede overleden. Hy bereikte slechts den leeftijd van 47 jaar. Men meldt ons: Een bewijs met hoeveel belangstolling de aanvrage voor een stoomtramweg van Haarlem (Hout) naar Zandvoort, (aanvragers Hijmans Zoon c.s.) is begroet, is, dat het adres van eenige neringdoenden uitgaande, om bij den Raad op eene verleening der concessie en spoedige uitvoering aan te dringen, thans van ruim 1000 handteekeningen voorzien is. Een adres met zooveel adhaesio is nog niet dikwijls hier ter stede voorge komen. Bij de Zaterdag te Nymegen gehou den internationale wielerwedstrijden wer den door stadgenooten verder nog als volgt prijzen behaald No. 10. Internationale wedstrijd met voorgift op den tweepersoons rijwieier. /Tandem Safety Bicycle Handicap-Race." Afstand 4000 M. (4 ronden pl. 168, 7 M.) Ioleggeld 1 per persoon. (N.B. Meet: paal 18u 4 d.M.) 1ste prijs: Twee verguld zilveren medailles. 2de prijs: Twee zilveren medailles, ode prijs: Twee bronzen medailles. IngeschrevenK. Pander, Haarlem W. G. Del Baere, Amsterdam; J. D. Houtman, HaarlemH. L. Raland, De venter; H. Roosdorp, Amsterdam; H. M. Stroetkoff, Amsterdam A. A. Sthee- man, Amersfoort; H. J. Wolter Jr., Amersfoort. Aan dezen wedstrijd namen drie paren deel. Roosdorp en Stroethoff gaven den kamp opPander en Delboere legden do baan van 4000 M. af in 7 m. 57 sec. sec. Houtman en Raland in 8 m. 93/s sec. Pryzen twee verguld zilveren, twee zilveren en twee bronzon medailles. De winners haalden de voorgift van 200 M reeds na eenige ronden met mooien spurt in.4 No. 13. Internationale wedstrijd van meet op den veiligheids- en hoogen tweewieler om het kampioenschap van het vasteland. (Bicycle and Safety Scratch-Race for the Championship of the continent.) Afstand 10,000 M (28 ronden pl. 247,6 M.) Inleg 3. (N.B. Meet: paal 101 3 d.M.) lste prijs: Zilveren beker ter waarde van ƒ150. (In 1888 gewonnen door den heer J. F. J.- Hny'ser te Maastricht, in 20 min. 152/s sec., en in 1889 door den heer Aug. Lehrte Frankfort a/M., in 18 min. 20% sec.) met eene gouden herinneringsme- daille2de en 3de pr. verg. zilv. hcrin- iringsmedaille. De beker wordt het eigendom van den winner, zoodra bij tweemaal achter el kander of driemaaf in bet geheel door denzelfden rijder gewonnen wordt. De winner ontvangt den titel van //Kampi- oen van het vasteland op den tweewie ler voor 1890." De namen der winners worden op den beker gegraveerd. Alle mededingers, die dezen afstand binnen den tijd, door de jury voor den aanvang van den wedstrijd bekend gemaakt, af leggen, ontvangen eene zilveren medaille. Eerste afdeeling. Ingeschreven: K. Pander, HaarlemJ. D. HoutmaD, Haarlem; J. R. Fockema, Arnhem; H. L. Raland, Deventer; C. Witteveen Jr., Haarlem; H. Roosdorp, Amsterdam; Léon Lhoest, LuikP. W. Scheltema Beduin, Amsterdam; H. M. Stroethoff, AmsterdamJ. D. Rolandus Hagedoorn, Amerfsfoort. Door de jury was 18 m. 30 sec. be paald als tijd, waarbinnen de baan moest afgelegd worden om een8 zilveren me daille te ontvangen. In de eerste afdeeling waren deelne mers Pander, Witteveen, Roosdorp, Leon Lhoest (Luik), en Rolandus Hagedoorn. Lhoest raakte spoedig achter en gaf het op, later ook Hagedoorn. De laatste ronden werd er hevig gestreden. Roos dorp maakte een prachtigen eind-spurt ook Witteveen reed krachtig. De drie mededingers passeerden bijna gelijktijdig de streep. Uitslag: Roosdorp te Amsterdam in 19 m. 7a5; Witteveen te Haarlem in 19 m. 7%; Pander te Haarlem in 19 min. 7%. De po8tduivenvereeniging ,/de Snel- vlieger", alhier, hield Zondag 17 Augus tus een wedvlucht met jonge duiven, van Oldenzaal (Voorvlucht Rheine Bonds- vlncht 24 Augustus.) 's Morgens ten 6 ure werden door den stationschef te Oldenzaal losgelaten 140 duiven, met helder weer en westen wind. De duiven werden door de eigenaars getoond en behaalden de pryzen in deze volgorde le pr. de dnif van den heer F. J. v. Baars, aank. 9 u. 1 m. 45 sec.; 2e pr. de duif van den heer H. E. Jung, aank. 9 n. 2 m. 40 sec.; 3e pr. de duif van den heer Joh. Jong, aank. 9 u. 2 m. 50 sec.; 4e pr. de duif van den heer A. W. v. IJsseldyk, aank. 9 u. 3 m. 5 sec.; 5e pr. de duif van den heer Chr. F. Lunow, aank. 9 u. 4 m.; 6e pr. de duif van den heer P. Jung, aank. 9 u. 4 ro. 5 sec.; 7e pr. do duif van den heer D. Janus, aank. 9 u. 9 m. 25 sec.; 8e pr. de duif van den heer T. A. Donnée, aank. 9 u. 9 m. 25 sec.; 9e pr. de duif van den heer A. F. H. Harms, aank. 9 u. 10 m. 55 sec.; 10e pr. de duif van den heer Abr. Meijer, aank. 9 n. 28 m.; 11e pr. de duif van den heer P. v Put ten Jr., aank. 9 u. 28 m. 10 sec.; 12e pr. de duif van den heer A. Haartman, aank. 9 u. 28 m. 20 sec.; 13e pr. de duif van den heer Jan Faber, aank. 9 u. 29 m. 20 sec.; 14e pr. de duif van den beer Jac. Faber, aank. 9 u. 43 m. 10 sec.; 15e pr. de duif van den heer Joh. Muller, aank. 9 u. 45 m. 30 sec. De afsfand OldenzaalHaarlem is circa 170 kilometer, zoodat de eerste duif om streeks 1000 meter per minuut vloog. Hierbij kan ook vormeld worden, dat het telegram, verzonden 8 uur 10 min. uit OldeDzaal, eerst 11 uur 4 min. te Haar lem ontvangen werd, dus was de snelheid Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Rautin. VI) r- TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK XIV. W ij g el ij ken op elk air, z/Gij zult hem daarmede volstrekt geen overlast aandoen, wan neer zijn onervarenheid u tenminste niet afschrikt." z/De graaf heeft mij gezegd, dat de zaak doodeenvoudig is." z/Welnu, dan zie ik er volstrekt geen bezwaar in. Als gij er niets tegen hebt, zal ik Richard zeggen, dat hij de zaak eens met u moet komen bespreken." //O, neen." z/Als gij tenminste niet liever zelf wilt komen. Ja, dat zou mij bizoudor veel genoegen dooD; sinds hoe lang heb ik u niet bij mij gezienReeds drie maanden laug hebt gij u in dit huis opgesloten." z/Dat is waar." //Wanneer kan ik u verwachten 'i" z/Dat weet ik niet.... Het is best mogelijk, dat men dergelijke zaken nooit lang behoort uit te stellen." z/Welnu, dan dadelijk Ga met mij mee, niets is eenvoudi ger. Gij vergezelt mij en vanavond breng ik u weer hier heen terug." z/Hoe vriendelijk van uzeide Antoinette. Mevrouw Syramia was haar behulpzaam, terwijl zij zich kleedde en een oogenblik later verlieten zij met haar beiden het huis en begaven zich naar de rue Notre-Dame-des-Champs. Richard was nog bezig aan het portret van Iriël, wiens geduld nooit opraakte. Toen de schilder Antoinette zag, kon hij nauwe lijks een kreet van verbazing en vreugde onderdrukken. Hij stond op en groette haar eerbiedig. De jonge vrouw scheen evenzeer verward te zijn als hy; zij veinsde eensklaps Iriël te bemerken en vroeg hem op vriendelijken toon naar zijn gezondheid. Me vrouw Syramin verklaarde hem de reden van het bezoek van Antoinette. Iriël was zoo bescheiden om zich te verwijderen. z/Ik ben wellicht te spoedig bezweken voor den wensch van mevrouw Syramin," zeide Antoinette, //maar de afwezigheid van den graaf de La Rocbe-Houais heeft mij zeer in verlegenheid gebracht." Richard bood haar zijne diensten aan; hij had wel is waar geen verstand van zulke zaken, maar een zijner vrienden had hem een zekeren mijnheer Pelletier aanbevolen, aan wien hij weldra ook ziju eigen belangen gelijktijdig met die van Antoinette zou toe vertrouwen. Het spreekt vanzelf, dat zij al zijne plannen goed keurde. Glimlachende sloeg mevrouw Syramin hunne verlegenheid gade. Zij was niet zoo wreed om deze nog pijnlijker te maken door hen alleen te laten; zy bleef bij hen en voerde bijna geheel alleen het gesprek. Zij namen van elkaar afscheid, gelukkig door hunne liefde en vertrouwende op de toekomst, die hun zoo toelachte. HOOFDSTUK XV. Re zaak 10 aar nemer Pelletier. Richard begaf zich onmiddellijk naar de rue des Prouvaires, waar de zaakwaarnemer woonde, dien het noodlot hem scheen te hebben aangewezen. Die man was inderdaad niemand anders dan de medeplichtige van Lentague, de gewaande vicomte, die Caus son voorheen naar den afgrond had gebracht, waarin deze was neergestort. Hoe was het mogelijk, dat die naam Pelletier geen herinneringen bij mevrouw Syramin opwekte? Ongetwijfeld her innerde zij zich slechts van dezen schurk zyn voornaam. Léonce en zijn valschen titel vicomte de la Coudraye. Geen oogenblik had zij er dus aan gedacht om Richard te weerhouden Léonoe was op dit tijdstip zes en veertig jaar oud. Hij was zeer weinig veranderd; slechts een paar grijze haren waren zichtbaar in zijne blonde lokken; zijn baardeloos gelaat was nog glad, slechts hier en daar nauw merkbaar gerimpeld. Aan zijn kleeding besteedde hij nog evenveel zorg als vroeger; zijn anap uiterlijk had hij nog steeds behouden. Wat zijn levenswijze betreft, deze was in de negentien jaar, welke waren verloopen, dezelfde gebleven. Na zijn straftijd te Toissy te hebben uitgediend, had hij hetzelfde achan-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1