nist, die wol zeer geschrikt is, maar ove rigens ODgedeerd gebleven, deelde mede dat hij 4 minuien te laat te Over- veen was aangekomenhet vermoe den ligt dus wel eenig8zins voor de haod dat hij dien tijd heelt willen inhalen tusschen Overveen en Zandvoort en iets grooter snelheid heoft gehad dan gewoonlijk. Dit alleen is echter natuurlijk niet voldoende, om de ontsporing te verklaren. Volgens de opinie van den machinist zouden de rails niet in orde zijn geweest. Dit alles is natuurlijk nog maar ver onderstelling, op het oogenblik is er nog r»iets met zekerheid te zeggen van de aanleiding tot het onheil. Het onderzoek wordt intusschen nauwlettend voort- Nieuws van den Dag, bevat: Het bezoek j van den keizer van Duitschland aan den koning van België te Ostende (met drie illustraties). Kolonel Ramollot en zijn meloen (Novelle met illustratie). Uit het verre westenBuffalo en zijn troep (met drie illustraties), Het Huwelijksaanzoek, naar de schildery van den heer E. J. Boks te Antwerpen. Iets over het wan delen. De Columbustoren te Chicago (met illustratie). Figuurzagen (met drie illustraties). Voor Dames. Wekelijkseh kijkje. Een potlood op zijn punt te doen balanceeren (met illustratie). Humor en Satyre (met drie illustraties). Schaak' rubriek. Hoe weinig overigens de rails van hunDe gewone ligging zijn afgeweken, blijkt wel daaruit, dat trein 19, die te 11.35 uit Haarlem naar Zandvoort ver trekt niet bij „Kostverloren" gestopt heett, maar, zij het dan ook zeer behoed zaam, over de plek is heengereden. Van dr. C. A. Gerke, den badarts, te Zandvoort, die al do gewonden de eerste hulp heeft verleend (de doctoren, die met den hulptrein uit Haarlem kwamen, had den niets meer te doen) vernamen wij de namen der gekwetsten. Wij laten die hier volgen Mej. Sobels uit Rotterdamde heer en mevrouw Duparc, de heer en mevrouw van der Stempel, de heer ter Haar, de heer Osricb, de heer Tullner, allen uit Amsterdam, benevens de twee conduc teurs van Eden en Tijke. Van dezen is mej. Sobels het ergst gekwetst; zij kreeg een vrij groote hoofdwonde, maar voor haar noch voor een der andere gewonden bestaat, zooals dr. Gerko ons verzekerde, levensgevaar. Alleen de dood van den stoker is dus te betreuren. Van of'ficieele zijde is ons omtrent het spoorwegongeluk nog medegedeeld: De trein moet daar ter plaatse rijden in 11 minuten, terwijl het vroeger was 14 minuten, sinds de lijn is overgegaan aan de Holl. Spoorw. Mpij.; de rails zijn niet zoo zwaar als van de hoofd' lijnen RotterdamAmsterdam en de biels of dwarsliggers zijn ook van minder kwaliteit. Het zand is niet zoo goed als het zand dat gebruikt wordt op de andere lijnen en toen de machinist kwam aan rijden zag hij op de rails voor zich een klein bochtje, daarvoor wilde hij remmen om te voorkomen dat de veeren door die boeht brak«n, doch vruchteloos, De locomocief ging even links en sloeg toen rechts van den weg af. De achter- komende bagagewagen stiet een stuk van de locomotief af juist op de plaats waar de stoker stond, die daardoor doo delijk werd getroffen. Wij vernemen nog dat de zoon van den hotelhouder W. te Zandvoort, die vaak tusschen Zandvoort en Haarlem heen en weer reist, heeft verklaard, dik wijls op dat gedeelte van de lijn waar de trein is ontspoord, een hevigen schok te hebben gevoeld, ofschoon daar ter plaatse noch een kromming in den weg noch wissels zijn. Wegens diefstal van kleeren zijn door de politie te Halfweg twee personen ge arresteerd en naar Haarlem overgebracht, Men meldt ons uit Sloten vat Augustus Ter paardenmarkt waren aangevoerd 275 paarden; prijzen van 75 tot 350; handel in jonge paarden vlug. Onder de gemeente Sloten open baart zich weder de zoo gevreesde var kensziekte; bij een tweetal landbouwers werden gevallen geconstateerd. Geslaagd voor de akte fransch (1. o.) de dames W. Heukels van Beemster, W. Keukenmeester van Hillegom, C. de Koningh van Beverwijk en J. G. Koufield van Castricum. Letteren en Kunst. der Het jongste verschenen nummer Nederlandsche Illustratie, Geillustreerd N b L K Het wetsontwerp tot wijzi- ging der gemeentewet, hoofdstuk belas tingen, alsmede dat tot wijziging der ;rondbela8ting, dat hiermede verband houdt, is gereed en zal eerstdaags bij de Staten-Generaal worden ingediend. {Stand.) Z. K. H. de Groothertog van Saksen-Wei mar zal heden een bezoek brengen op het Loo. Z. M. heeft daartoe een extra-trein van don Rijn-spoorweg beschikbaar ge teld, die des ochtends te 11.lü van Den Haag vertrok en den Groothertog j te 6.50 van avond, daar zal terugvoeren. De Officiel maakt een de creet op#nbaar, waarbij de afkondiging bevolen wordt van de regeling den 28sten April 1890 te Parys tusschen Frankrijk en Nederland getroffen, ten opzichte van de grensscheiding vaa Fransch Guyana en Suriname. Zou deze zaak nu hiermede uit de wereld zijn? In den laten namiddag wan- delden Maandag eenige infanteristen van het garnizoen te Vlissingen langs de duinen aldaar, toen een hunner lust kreeg om e->n zeebad te neaien. Nauwe- lijds was hij te water, of' de kameraden vernamen zijn hulpgeroep; doch zij moesten hem voor hunne oogen zien verdrinken, zonder oeaige hulp te kua- verleenen. De zwemmer was waar schijnlijk in eene draaiing gekomen en door kramp overvallen. In verband met de nieuwe wet op het militair onderwys wordt de vaste examen-commissie voor de onder officieren voor den officiersrang opgehe ven en zullen die examens te beginnen met het volgende jaar plaats hebben bij den hoofdcursus te Kampen, by den artillerie-cursus te Delft en bij de mili taire school te Haarlem. Het uitvoerend comité van de commissie tot uitzending van werk lieden naar de wereid-tentoonstelliDg te Parijs in 1889, zal hec verslag der werk zaamheden uitbrengen in eeno samen komst, te houden op Zaterdag 23 Aug. des avonds, in het lokaal der Maat schappij voor den werkenden stand, te Amsterdam. In deze samenkomst zullen tevens aaD de werklieden, die rapporten hebben in gezonden, de bekroningen worden uit gereikt. De enqueto - commissie heeft hare werkzaamheden in de gemeente Lonneker bijna volbracht. In het laatst van deze week zal zij hare zittingen in het noorden houden en naar Groningen vertrekken, om aldaar hare onderzoekin gen voort te zetten. l)oor de politie is een on derzoek naar de geschiedenis van de aan de Zutf. Ct. en aan het JDagbl. toege zonden telegrammen in zake mevrouw Bulkley ingesteld. Er is geconstateerd, dat zij te Arn hem zijn aangeboden door een jongentje van omstreeks 10 jaren, dat verklaarde zo te hebben ontvangen van een heer, die daar op den Singel liep. De politie meent in het schrift van bet oorspronkelijk telegrafisch bericht da hand te herkennen van een ingezetene der residentie. Door de justitie wordt de zaak niet vervolgbaar geacht, omdat het zenden van het bericht geen strafbare daad op levert. Gelijk uit de offïcieele aan kondiging in de afgeloopen week is ge bleken, zijn thans telephonisch verbonden Amsterdam, Arnhem, Baarn, Dordrecht, 's-Gravenbage (met Scheveuingen), Haar lem, Hilversum, Rotterdam, Schiedam, Utrecht, Zaandam en Zandvoort. Zijn wij goed ingelicht, dan voldoet de intercommunale gemeenschap tusschen die plaatsen onderling zeer wel, en is deze alleszins bevredigende toestand ver kregen duor krachtige medewerking van het technisch personeel der rijkstelegraaf, dat, onder toepassing van het bekende stelsel van Van Rijsselberghe, de aan vankelijk zoo zeer storende inductie van telegrafeer-stroomen heeft weten te over meesteren. Den 4en September e. k. zal het congres voor Nijverhcids-hygiëne Reddingswezen te Amsterdam de kwestie der arbeidersverzekering wor den ingeleid, naar de Verz. bode meldt, door den heer M. Henriquez Pimentel.1 Behalve het reeds genoem de grooto legaat van 2 millioen aan de M. G. Tabaksstichting, zijn door wijlen den heer M. G. Tabak te Amsterdam aan de volgende stichtingen vermaakt: Ned. Israël, jongenaweeshuis f 3000, Nod. Israël, meisjeshuis f 1000, Armenschool f 600, bewaarschool Ned. Isr. seminarium, gesticht Talmoed Torah, Doodgravers college elk f 250 en Ned. Isr. armbestuur f 1000. Allen te Amsterdam. Toen Zondag de extra-trein uit Amsterdam met passagiers, die deel giugen nemen aan de meeting te liee renveen, te Meppel aankwam, waar hij moest kruisen met den sneltrein, werd van het oponthoud van pk m. een half uur gebruik gemaakt om verschillende geschriften uit de portieren te werpen, zooals Recht voor Allenhet Radicale Weekbladde Oproerkraaier en kleine vlugschriften. Bij afwezigheid der moedor, die uit werken was, is Zaterdagnamid dag in eene woning aan de Sliksteeg te Leiden een ruim 2jarig meisje, dat alleen te huis was achtergelaten, door welke omstandigheden is onbekend, in den ko ker geraakt van zekere noodzaaklijke in richting. Door de hulpvaardigheid van eeno der buurvrouwen is het kind, dat gertiiraen tijd was vermist, althans in de laatste 2 uren onopgemerkt was gebleven uit zijne niet benijdenswaardige verblijf plaats geholpen. N a b ij het „K o t e 1 dos Inde s" te 's-Hage, kreeg Maandag een boer uit eene naburige gemeente een toeval. In genoemd hotel binnengebracht en tot bewustzijn gekomen, deed onze buiten man eene ontdekking, die wel aanleiding had kunnen geven tot een tweeden toe val. Hij miste nnmelijk 2000. Hoewel de man de mogelijkheid niet geheel uit sloot dat hij het geld thuis had laten liggen, ging hij toch met een bezwaard gemoed daarheen. Inderdaad werd de vermiste som door hem thuis in zijn vestzakje gevonden. De politie was intusschen door den eigenaar van het hotel met het voorge vallene in kennis gesteld. Maandagavond werd in den Haag door de tram van de Holl. Spoor wegmaatschappij, die te lOf uren van de Anna-Paulownastraat naar Scheve- ningen vertrok, ter hoogte van de Duin straat, een ezel overreden en in stukken gesneden. De waggon ontspoorde geluk kig niet. Herhaaldelijk werd reeds gewezen op het gevaar, waaraan dieren blootstaan, die onbewaakt in de duinen rondloopen, Dinsdagnacht heeft eene biertont, staande op het kermister rein te Rotterdam, een hevig gevecht tusschen den eigenaar, zijn bediende en eeaige bezoekers plaats gehad. De be diende kreeg een slag met een bierglas op het hoofd, ten gevolge waarvan hij aan het rechteroog zwaar werd gekwetst. Het voorloopig bestuur van een te Deutichem op te richten vrijkorps Pro Patriabestaande uit leer lingen van het gymnasium en verdere inrichtingen van onderwijs, alsmede een 30-tal inwoners der gemeente, en zich ten doel stellende door oefening in den wapenhandel 's lands weerbaarheid te verhoogen, heeft zich tot den Koning gewend om vergunning tot oprichting van dat korps. Tijdens de oefening van het Leger des Heils te Kampen, Maandag avond, hebben weder ongeregeldheden plaats gehad. Eenige volontairs van het instructie- bitaljon zyn uit het lokaal geworpen en mishandeld, tengevolge waarvan by het uitgaan der oefeningen zich een groote menigte voor het lokaal vereenigd had. De kapitein en de luitenant van het leger zijn onder politiegeleide naar huis gebracht. De zaak is in handen der politie. Maandag ochtend viel te Deventer het 8-jarig dochtertje van de Wed. Horstink van een 6 meter hoogea kaaimuur in don IJsel. Haar broertje van 12 jaren zat in de nabijheid te hen gelen, en op haar geroep om hulp sprong bij zonder zieh een oogenblik te bedea ken van den boogen muur in het water. Hij had het geluk de drenkelinge al zwem mende te bereiken, en onder de toejuichingen der omstanders bracht bij zijn zusje ongedeerd aan wal. Een inzender in do N. Bred. Ct. wijst er op, dat de machinisten op de Zuid-Nederlandsche stoomtram dienst hebben van 's ochtends 4 uur tot 's avonds half twaalf, dus een werkdag van 19£ uur. Ook do conducteurs hebben «waren dienstzij hebben geen enkelen rustdag geen tijd om 's middags behoorlijk te eten. 't Is haast ongelooflijk. Eon landbouwer in hetgo- hucht Baronsbergen bij Zutfen had voor eecigen tijd een flink paard gekocht voor 400. Zondag het dier in de weide wil lende bezoeken, zag hy by het hek tot zijn schrik eene paarden tong liggen. Bij zijn paard gekomen, vindt hij hwt dier dan ook met afgesneden tong en vreesdijk bloedende. Het paard moest dadelijk worden afgemaakt. In de vorige week reed de stoomtram onder de gemeente Zundert. De machinist zag op eenigen afstaad een manspersoon op de lijn en begon uit alle macht to schellen om den man te waarschuwen voor het gevaar dat hem dreigde indien hij op de lyn bleef. Hieraan stoorde do man zich al zeer weinig, en hoewel hij een paar malen had omgezien en het stoompaard kom al dichter en dichter begon te naderen, het boertje bleef maar doof voor die be wegingen, zoodat de machinist zich ver plicht zag voor hem te stoppen. Op da waarschuwing die men hem toen gaf voor het gevaar dat hem dreigde, g»f de man ten antwoord „Men had maar wat op zijde moeten ryden." (N. B. Ct.) Zaterdag trachtte eens Z i- geuaerbende nabij Stramproy uit België ons land binnen te komon. De brigade- maréchaussee van Weert was weldra ter plaatse em dit te beletten. VtSSCHERIJ. Nieuwediep, 19 Aug. Door 17 korders en beugere werden heden 20 tot 60 tongen, 3 tot 10 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerd; tong 70 a 75 cent, rog 1 per stuk kl. schol ƒ3.50 per mandje en schar 5 per mand. De kotter H. D. 63, 8ch. Smit, besomde aan tODg, tarbot, rog en schol ƒ65. KOLONIËN. (Uit de bataviasche en Deli-couranten van 1619 Juli jl. De vorige mail liep tot den lOn. De lusschenliggende bladen ontbreken.) BATAVIA, 19 Juli. Den 15n Juli werden de ingezete nen van Semarang des morgens omstreeks kwart voor negenen verrast door drie kanonschoten, die van het fort Prins aan Oranje te Pontjol vielen. Men weigorde aanvankelijk te gelooven, dat dit het sein was van de aankomst der troepen van Edi, daar die stellig' niet eerder dan den volgenden dag werden verwacht, Al spoedig kleek dat de O. G. 's Jacol reeds om zes uur op de reedo was ge- komen, zoodat bet debarkeeren, volgens voorschrift, om vijf uur plaats zou heb ben. De zieken die aan boord waren, de- barkoerden gedeeltelijk reeds dadelijk onder toezicht van dr. Va» der Harst en werden in het hospitaal tor vcrple- ging opgenomen. Het comité van het Roodo Kruis begaf zich aan boord om da nog overige zie ken af te halen en liet 100 poad ys aan boord brengen voor de troepen, daar er geen yg aan boord was. Intusschen werd door den waterstaat en doer schouten mat alle macht gewerkt aan het opstellen der eerabogen op de vastgestelde plaatsen, aan het opzetten der loods aan den Kleinen Boom en aan het vervaardigen van stellage* voer het uurwerk van heden avond. In de soeieteit toog ook «lias aan het werk om alles voor de réonie van heden avond in erde te brengen, terwijl uit vele woningen en kantoren in de stad vlaggen werden uitgestoken. Om vijf uur ongeveer braeht het bootje „Charlotte, dat do troepen van boor had gehaald, de officieren en manschappen van het 6e bataljon en van do cavalerie aan den Kleinen Boom aan, waar het korps schutterij en het 5s bataljon met het vaandel en do muziek benevens de resident de generaal de adsistent-resident de ofiieioren van het garnizoen, de feest- coMmisia, on tal van dames en heeren hunne aankomst atwaohtten. Met luide fanfares en hoerahs werden zij begroet. Het 6e bat. ©n de cavalerie werden opgesteld ten zuiden van het douane kantoer, met den rug naar het kanaal, terwjjl de schutterij en het 5e bataljon tegenover hen werden geplaatst. Tus- üchen de troepen plaatsten zich de gene raal, do resident en de feestcommissie. De genoraal-majoor Tisser, comman dant der afdeeling, wam daarop het woord om de troepen welkom te heeton bij hunnen terugkeer van Edi. De resident trad daarna voor en zeide, dat ook hij een woord van welkom wenschte toe te roepen aan de dappere strijders van Edi, die den overmoedigen vijand achtereenvolgens uit al zijne stel lingen hadden verdreven en vooral ver slagen. Als blijk van huldo verzocht de resi dent, dat namens de dames van Sema rang een krans aan het vaandel mocht worden gehecht. Mevrouw Wegener trad daarop naar voren en bood een prachtigen krans aan van bloemen, waaraan een oranjelint was gehecht, waarop de inscriptie was aan gebracht Hulde aan de dappere soldaten der krijgsverrichtingen te Edi, Juni— Juli 1890. Daarna werd officiersappèl geblazen, waarop de officieren met den resident, den generaal, de feestcommissie en vele dor aanwezige dames en heeren zich onder do opgerichte tent begaven, waar de eerewijn werd aangeboden. Deze gelegenheid nam mr. C. Th. van Deventer, lid der feestcommissie, te baat, om namens de burgerij van Semarang den commandant en de officieren der expeditionnaire troepen toe te spreken. Nadat deze toespraak met een daverend koerah was begroet, en majoor Halewijn met een kort maar kernachtig woord had bedankt, traden de officieren weder in, en werd de marsch naar den aloon-aloon aangenomen. Da. schutterij ging vooraf, dan volgde het 6e bataljon, daarachter de cavalerie en ten slotte het 5e bataljon. In de lokalen van bet kantoor der- stoomvaartmaatschappij Nederlandboven de Nederlandsch-Indische handelsbank, naast de sociëteit, bevonden zieh eenige jonge dames, die, toen de troepen daar voorbijgingen, hen met bloemen bestrooi den. N- dat zij op den aloon-aloon waren aangekomen, werden de troepen afgedankt en betrokken zij de voor hen bestemde kwartieren, waar hun een onthaal, be staande uit eene fleseh bier, een brood met een ration boter en een cervelaaü- worst wachtte. De ondert.lficïeren der Hij zag hoe zij beefde en toen hij uitgesproken had, zich krach teloos op haar stoel liet neervallen. Welnu," zeide hij tot haar, „ook u doen deze woorden hevig ontstellen." „O, goede hemel, neen zeide zij en trachtte hare gedachten te verzamelen.... „ik begrijp er evenmin iets van als gij." Zij veinsde, dat was duidelijk. Hij begreep wel, dat ondanks al zijn smeekingen, zij hem niet zou vertellen, wat zij voor hem verborgen wilde houden. Hij besloot dus zich ook geweld aan te doen en zijne gedachten te verbergen. „Dus gij begrijpt er ook niets van zeide hij en zijn stem klonk vriendelijker. Dan zult gij mijn verbazing deelen „Natuurlijk, het is onbegrijpelijkEr moet hier ongetwijfeld aan een misverstand gedacht worden." „Dat heb ik ook reeds van het begin af gemeend." „Men zal u met een anderen schilder verward hebben." „Dat is waarschijnlijk. Ik ben toch wel nieuwsgierig, om te weteD, hoe de schrijver van dit artikel zijne woorden zal kunnen rechtvaardigen...." „Laat dat maar! Waar is het goed voor?.... Als men zich alles eens aantrok, wat de kranten over u schreven." „Ja, maar ik wil toch gaarne een nadere verklaring hebben. Ik ga er oogenblikkelijk heen." Hij wilde gaan, maar zij was hem voor en hield hem tegen. „Neen, Richard, blijf, wat ik u bidden mag." „Waaiom „Dat heb ik u reeds gezegd.... omdat het de moeite niet waard is." „Dat ben ik niet met u eens." „Neen.... do© het niet. Gy zult u dan geheel onnoodig in een twist mengen." „Daarvan is geen sprake. Ik ben nu uiterst kalm, zie mij maar eens aan." En toen hij er nog steeds op aandrong, zeide zy „Vracht tenminste, totdat de heer Iriël terug is. Dat zal niet lang meer duren." „De heer Iriël? waarom?" „Omdat hy wel een verstandigen raad zal geven." „Daaraan hebt gij gelijk," zeide hy, „ik zal wachten tot de heer Iriël terug is. En laten wij nu deze geschiedenis vergeten, daar ik mij die te veel heb aangetrokken. Ik ga weer aan het werk voegde hij er bij. Daarmee kan ik het best antwoorden op alle lasterpraatjes, die over mij in omloop zijn." Zij liet zich misleiden door deze laatste woorden, omhelsde hem hartstochtelijk en verliet het atelier, hem alleen achterlatende. Inplaats van zich aan zijn werk te begeven, gaf hij zich aan zijn gepeins over. Aldus liet hij een uur voorbijgaan; hij begreep wel, dat, wanneer hij nu het huis verliet, hij den argwaan van zijn moeder zou opwekken; daarom moest hij een voorwendse zoeken. „Mijn werk wil niet vlotten," zeide hij tot haar; „ik ga er een oogenblik op uit, om mij wat af te leiden. Wacht, ik ga Paul opzoeken. Hij zal wel thuis zijn." „Belooft gy my dat?" „Ik beloof het u." „En gaat gij nergens anders heen „Neen, ik kom oogenblikkelyk terug." „Dan is het goed! Ik was bang, dat die verwenschte krant u nog door het hoofd speelde." „Och kom zeide hij lachende. Toen hij haar verliet, was haar ongerustheid geweken. Paul, een vroegere schoolmakker, woonde niet ver van hem in de rue Madame. Richard vond hem thuis. {Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2