NIEUWS- EN AI) VEETEN TIK Hl. AT) 8 e Jaargang. Zaterdag 23 Augustus 1890. ABONNEMENTSPRIJS: ÏRIOHT. SporwepMÈt liü Zandvoart, De Familie Causson. No. 2190. Voor Hoarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0 05. I *,Wi Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Barean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'ffelefoonmaeztacseF SS8. ADVERTENTIES: ran 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 eent» Groote letter» naar plaatmruimSe. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. si ÏÏVU Directeuren-Uitgevers J. C. PEERSBOOM «n J. B. AVÏS. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenteD en door alle boekbandelaren en conrantiera Hoofdagenten voor hét Buitenland.* Compagnie Genérsle dt Fabliciti Etrangsre Z. Dj* USJ& Co., JOHN if. JONV&, Snee., Parijs 3lAtii Faubourg ASontituirtra. Bij dit nummer ontvangen onze Ge- abonneerden als gratis Bijvoegsel eene afbeelding van het volgens eene teekening van onzen abonné den Heer W. J. H. MULIER, alhier, ons welwillend verstrekt en genomen onmiddellijk na de ramp. Directeuren- Uitgevers. S T A tl S S t g ti Vs S. Haarlem 22 Augustus 1890. Benoemd tot tweede deurwaarder der directe belastingen alhier de heer L. Harder, thans te Nieuwer-Amstel. Naar men ons mededeelt zal de feest viering van den Volksbond, bij gelegen heid van het Prinsessefeest worden ge geven gekeel aan kinderen, 1200 in getal niet meer gedeeltelijk aan volwassenen zooals verleden jaar. De commissie heeft met dankbaarheid geldelijke giften en verschillende voor werpen voor de prijsuitdeeling ontvan gen. Toch houdt zy zich zoowel voor bet een als voor het ander nog gaarne aan bevolen. Wie zyn penningske voor de goede zaak offeren of een voorwerp als prijs voor de spelen geven wil, adres- seere zich aan een der navolgende hee- xen, leden der Commissie: C. J. M. de Wilde, A. C. de Koek, W. D. Nolting, F. C. Hos, J. C. Graue, G. van Eg- mond, Th. van Ghert, A. Weill en P. van Thiel. In de zesde algemeene vergadering van de doopsgezinde gemeente alhier zijn de statuten vastgesteld voor de ^Vereeni- ging tot ondersteuning van doopsgezinde weezen van onvermogende gemeenten", waarop de koninklijke goedkeuring zal worden gevraagd. Uit de verschenen statistische tabel bleek, dat op lo. Janu ari 1890 het aantal doopsgezinde ge meenten 140 bedroeg met 27853 leden, j 104 predikanten, 10081 catechisanten, 27 vacatures, 18 verschillende geaang- bundels, terwijl 33 gemeenten rijkssub sidie genoten. Er werd beraadslaagd over het ontnemen van rijkstractement aan sommige gemeenten en over den te be wandelen weg ter verkrijging van recht. De vergadering werd bezocht door ruim 100 personen, vertegenwoordigende bijna -60 gemeenten. pgf Verschillende belangrijke onderwerpen moesten wegens gebrek aan tijd voor latere gelegenheid tot discussie worden bewaard. Aan hh. werkende leden der Kon. Liedertafel //Zang en Vriendschap" alhier, is de volgende circulaire toegezonden Myne Heeren 1 Het bestuur heeft de eer u te berich ten, dat de Koninklijke Zangvereeniging ^Cecilia" van 's-Gravenhage op aan staanden Zondag een bezoek aan onze stad hoopt te brengen. De heeren gaan waarschijnlijk des morgens naar IJmui- deD, gebruiken vervolgens een déjeuner, keeren later naar Haarlem terug dineeren gezamenlijk op het Feest- en Sportterrein „de Phoenix". Des avonds ten half 8 ure heeft aldaar een concert plaats van het orchest van het Paleis voor Volksvlijt (directeur Joh. M. Coenen), dat door //Cecilia" zal wor den opgeluisterd door het zingen van een paar composities van onzen directeur, den heer W. Robert. Verder stelt het bestuur van//Cecilia" zich voor, dat //Cecilia" in vereeniging met onze Liedertafel eveneens een paar liederen zal zingen, nl. Hollands glorie van Hol en den //Feestzang aan de Kunstenaars". H.H. werkende leden van //Zang en Vriendschap" hebben des avonds op ver toon van hun insigne met twee dames toegang tot het concert en kunnen per soonlijk gratis deelnemen aan het toertje naar IJmuiden, terwijl het't bestuur van //Cecilia" zeer aangenaam zal zijn, zoo hh. leden onzer vereeniging zich wen- schen aan te sluiten aan déjeuner en diner (tegen betaling van f 1.en ƒ2.50.) De heer Robert komt deze week in Haarlem terug en zal ongetwijfeld aan staanden Zondag tegenwoordig zijn. Aangenaam zal het ons zijn, zoo wij bij die gelegenheid op uwe tegenwoor digheid mogen rekenen. Hoogachtend, Namens bet bestnur E. DE LANOY, Voorz. T. C. NIEPHAUS, le Sec. Door de gecombineerde baarlemsche schiet vereenigingen //Willem III" en z/Vicit vim Virtus" zal van 14 8ept. tot 26 Oct. e.k. op het sportterrein ,/de Phoenix" een groote nationale schiet wedstrijd op de flobert-buks gehouden worden. Het concours is verdeeld in 3 afdee- lingen, korps wedstrijd, personeele wed strijd en wedstrijd op de vrije baan. Voor de beide eersten worden gouden, verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles en voor de derde afdeeling kunstvoorwerpen als prijzen uitgeloofd. Het is ens wel bekend dat het Uirechtsch Dagblad een groote publici teit bezit en de berichten uit dat blad vaak in de kolommen van de grootste nederlandsche dagbladen pareeren, maar toch rees bij ons ernstigen twijfel of dat blad uit deze gemeente wel zéo goed kon zyn ingelicht, dat het zelfs berichten, die Letteren en Kunst. Men meldt het overlijden van den heer J. P. Holswilder, den welbekenden tee- oos bij toeval en nog wel van zeer par- kenaar, wiens stift aan verschillende ticuliere zijde gewerden, kon bevattentijdschriften (o. a. de Lantaarnden en die nog wel juist dezelide lezing had den als in ons blad. Het zal dus wel de schuld van een drukfout zyn, waardoor in de N. R. Ct U. D. in plaats van H. D. in hst bericht werd vermeld betreffende de toedracht Spectatorhet Hum. Albumde Nederl. Illustratie e. a.,) vaak zeer verdienstelijke bydragen leverde. Met genoegen zal men vernemen, dat mevrouw 8ophie De Vries thans weder geheel van haar jongste ziekte is her van het geval met de dienstbode, toen j steld en van primo September a. s. we- het uit ons blad overgenomen werd door de N. R. Ctwaaraan oen deel der ove rige nederlandsche pers het weder ont leende. We gunnen onzen utrechtsehen collega gaarne zijn grooten roep, maar behouden ons toch het vaderschap van bedoeld be richt voor. Bij de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. der geregeld bij het Nederlandsch Too- neel zal kunnon optreden. Joaeph Hollman is bezig met een derde concert voor cel, dat hij waar schijnlijk zelf zal uitvoeren op een con cert van de Philharmonic Society te Londen, aan wie de componist het neeft opgedragen. K i il b ft k i. Uit Pyrmont schrijft men aan de N. R. De alhier vertoevende nederlandsche kinderen hadden op den verjaardag on zer Koningin aan Hr. Ms. vader, den Vorst van Waldeck-Pyrmont, een keuri- gen oranjestrik mei de letter E er in gewerkt aangeboden. Blijkbaar door deze hulde getroffen, liet de Vorst eenige dagen geleden na mens zijne dochter, prinses Elisabeth, alle nederlandsche kinderen te Pyrmont in den leeftijd van 1013 jaar uitnoo- digen op een feestje op het vorstelyk slot, waar hun een recht geneegelijk onthaal wachtte. Na eerst een prachti- Particulïeren en werkgevers, die van f?en ruiker, versierd met de kleuren van deze aanbiedingen wenschen gebruik te ^eder^aDd eK Waldeck, aan de schoone maken, wordt beleefd verzocht zich 'jeugdige prinses te hebben aangeboden, schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni- j deden alle.n zich onder toezicht der ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Bij het personeel der rijksveldwacht wordt met 8 Sept. a. s. de rijksveld wachter der 3de kl. (brigadier-titulair) A. van Broekhuizen Naaldwijk verplaatst. Aanbestedlc gen Haarlem, 21 Augustus. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving herbe steed het vernieuwen van de wipbrug no. 40, te Alkmaar, behoorende tot de werken van het Noordhollandsch Ka naal. (Raming f 4500.) Minste inschrijver A. Visser alhier, v0or ƒ5480. prinses zelve naar hartelust te goed aan verschillende verfrisschingen, terwijl de Vorst hen daarna persoonlijk rond leidde door den slottuin met de zoo merkwaardige, eeuwenoude lind®, en verder, zoowel als de lieve prinses Eli sabeth, zich voortdurend op de minzaam ste en vriendelijkste wijze met de kinde van Velsen naar ren onderhield. Nadat de jongens hunne vaardigheid in het springen enz. hadden vertoond, werd er eene tombola gehou den, waarbij elk kind souvenirs ontving, en na uur zeer prettig te hebben doorgebracht, keerden allen in de vroo- lijkste stemming en recht voldaan naar hunne ouders terug, terwijl de herinne ring aan dit aangename feestje wel nooit door hen zal worden vergeten. Het stel geprojecteerde munten der Bataafsche Republiek, zynde een driegulden, een gulden, een halve gulden, een kwartje en een dubbeltje, werden Donderdag op de muntveiling van G. Theod. Bom en Zoon te Am sterdam verkocht voor ƒ725. Aan het uittreksel uithet aan B. en W. van Amsterdam door de inspecteurs voor de keuring van voedings middelen aangebodan overzicht van het verrichte in Juli 11., is het volgende ontleend Van meelsoorten zijn 25 diverse mon sters onderzocht. Het watergehalte bedroeg in tarwemeel 10.20 tot 12,62, in roggemeel 13.20, in gerstmeel 12.14, in rijstmeel 11.40, in boekweitmeel 10.60 tot 14.04 en in aard appelzetmeel 19 pet. Boekweitmeel bleek met rijstmeel, tarwe of gerstmeel 'of ook met aardappelzetmeel vermengd to zijn. De overige soorteD waren zuiver. In een monster gemalen zwarte peper kamen zand en steentjes voor. Na ver branding liet hot 8,2 pet. ascli achter. Een ander monster bevatte zand, steen tjes es aardappelzetmeel. Gemalen foelie leverde, na verbranding, 1.8 pet. asch. Zy was met ruim 13 pet. melksuiker en eenig aardappelzetmeel vervalscht. 12 monsters jenever verschilden gelijk tot nog toe steeds bevonden is alleen in hun watergehalte. Hun bedrag aan spiritus wisselde af tusschen 48 en 36 vol pet. Champagnecider evenals de 3 na te noemen dranken, in een andere ge meente gefabriceerd bevatte een wei nig wijnsteenzuur en veel glucose (met esnige zwavelzuur-reactie), veel salicyl- zuur en een spoor eener vruchtenaether. Ook gemberbier bevatte glucose en veel salicylzuur; zoomede citroenlimo nade. Frambozenlimonade hield dezelfde be- standdeelen in en vertoonde ook eene zwakke zwavelzuurreaetie. Aan de patroons van kanto- ren, magazijnen en winkels te Amster dam is een rondschrijven gericht door het hoofdbestuur van Vooruitvereeni ging van handels- en kantoorbedienden. Daarin wordt gevraagd: a. geheel vrij af op Zon- en feestda gen, waar eenigszins mogelykb een vroeger sluitingsuur, in het bijzonder voor do kantoren, met de bedoeling, om gaandeweg te geraken tot een zoo alge meen mogelyk gelijk tijdstip van slui ting c. in magazijnen en winkels en op kantoren waar een vroeg sluitingsuur niet of niet dadelijk kan worden inge voerd, dan althans vrijstelling bij ge deelten en om beurten van het perso neel op een vroeger uur, en in het al gemeen zooveel mogelijk uitbreiding der uren van rust; d. jaarlijks eenigen tijd vrij af, met behoud van salaris. De mannenzang-vereeni- ging //Amicitiae" te Amsterdam heeft FEUILLETON. 751 Naar bet franschvan Adolpbe JBelot en Pules Dautin. TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK XYI. „De Spotte r". //Wacht nog een oogenblik. Om te beginnen, wij zyn het met elkaar eens, dat Syramin een bespottelijk verwaande knoeier is, die eens op zyn plaats gezet dient te worden //Juist. Het heeft mij zeer geërgerd, dat men die twee prullen, welke hij ten toon heeft gesteld, zoo ophemelt." //Terwijl flinke, talentvolle schilders worden miskend." z/Dat is waar. Gij zult mij echter moeten toestemmen, Vaudu- rier, dat het niet van mij afhangt, om u als schilder naam te doen maken, zooals gij verdient." //Dat is waar. Daarom zijn alle middelen goed, wanneer men iemand van zijn soort tracht tegen te werken. Nu heb ik zulk een middel gevonden en dat oogenblikkelijk aangewend; dat is een eerlijke oorlog." //Ongetwijfeld. Gij bedoelt hot scherpe artikel, dat wij geschre ven hebben." «Ja, en dat artikel zegt nog meer dan gij denkt." z/Wat zegt gij? En gij hebt er mij niets van verteld...." //Dat was onnoodig. Met dien laataten zin, waarvan men zoo veel ophef heeft gemaakt, heb ik Syramin een verpletterenden slag toegebracht." //Verklaar u nader?" //Luister. Een dag of tien geleden keerde ik te voet met mijn vrouw van Vaugirard terug. Mijn vrouw, dit moet ik u eerst nog vertellen, heet Urbain en haar familie stond vroeger op zeer vriendschappelijken voet met de familie Syramin, of liever Caus son, wart zyn naam is evenzeer ODecht als zijn talent. Toen wij de rue de Sèvres doorliepen, zagen wij een oude dame uit een huis te voorschijn komen; ik herkende haar. //Ziedaar de moeder van Syramin, zeide ik tot mijn vrouw." //Wel neen zeide Eugéoie en sloeg op haar beurt de dame aandachtig gade, //dat is mevrouw Syramin niet, maar mevrouw Causson, een arme vrouw, die zeer ongelukkig is geweest en die ik in mijn jeugd dikwijls heb ont moet." /,Ik trachtte mijn vrouw er van te overtuigen, dat zij zich vergiste. Er ontspon zich zelfs een woordenstrijd. Toen wij thuis waren, zeide mijn vrouw, dat het zeer goed mogelijk was, dat mevrouw Causson van naam was veranderd en dat zij zich nu mevrouw Syramin liet noemen. Zij deelde mij toen een verschrik kelijke geschiedenis mede, haar echtgenoot had twintig jaar gele den verscheidene diefstallen en vervalschingen begaan z/Wat vertelt gij mij daar?" riep de hoofdredacteur van den Spotter. z/De waarheid," hernam Vaudurier. wNu ben ik er zeker van. Eerst twijfelde ik er nog aan; mijn vrouw kon zich vergist heb ben. Toen er nu sprake van was, om dit artikel over Syramin te schrijven, durfde ik eerst niet...." z/Ik weet niet of ik u begrijp," viel Charrouin hem in de rede, z/maar het is onedel z/Wat dan //Die zin, dien ik, zonder er over na te denken, heb neergeschre ven ,/De zoon schildert zooals zijn vader schreef: valscb Wat beteekent dat dan z/Dat de vader valsche handteekeningen maakte." ,/Wat zegt gij daar!" zeide Charrouin en stond woedend op, //daarvan hebt gij mij niets gezegd «Ik twijfelde nog aan de waarheid, zooals ik u zooeven reeds zeide. Dit verzoek, om een nadere verklaring, is er bet be wijs van...." z/Dat gij een ellendeling zijt, anders niet." „Wat, en ik vertel u, dat ik zekerheid heb. Ziehier een num mer van de Gazette des Tribunam van 1846, dat ik mij met moeite heb verschaft." z/Wat gaat mij dat aan riep Charrouin uit en sloeg met zijn vuist op de bewuste krant. //Begrijpt gij dan niet, dat ik door uw schuld een eerlooze daad heb verricht Sprekende over de schil derkunst, heb ik den zoon de misdaad en de schande van zijn vader verweten ,/Maar toch...." //Geen woord meer. Het is verfoeielyk.,Ga uit mijne oogen l"

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1