No. 2192. BireoteBran-ÜÜgevers J. C. FEESEBOOH <n J. B. AVIS. 8e Jaargang. Dinsdag 26 Augustus 1890. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUW S. Stukken van feu Raad. „ïecilia" en „Zany en Vriendschap" FEUILLETON. De Familie Causson. Voor Haarlem per 3 maandeni.SO. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0 05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feoscd&gon. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ,Cc8e6«e»«.T»'ia^ss: e? 333. ran 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eent» Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Abonnementen et Adverter-Êfën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren en couractior» noo jaag enten voor nét Büiirilandi Compagnie Gïxér&U ds Fubliciti girangèr* 6L. i>.a (J£I* fr Co., JOB. jP. JONES. 8ucc.> Fangs fflêia Faibnurg &on&vut?tr*. Haarlem 25 Augustus 1890. VERGADERING van den Raad der ge meente Haarlemop Woensdag 27 Aug. 1890, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken eu punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Voorstel Burg. en Weth. herhalings- onderwije; 2. Idem idem rekest vereeni- ging Kunst zij ons doel, huur lokaal boven de Waag; 2. Idem idem rekest C. D. van der Vliet, schoeiing iioutvaart; 4. Idem idem rekest bestuur varkens- slachtersvereeniging, verkoop van spek 4. Rekest M. M. Boldingh, om ontslag als onderwijzeres opleidingsschool voor meisjes; 6. Idem C. M. Sipkes, idem idem7. Voorstel Comm. strafverorde ningen, wijziging algemeene politiever ordening; 8. Benoeming Wethouder; 9. Adres H. J. Visser en vele anderen, tot ondersteuning van de concessie-aanvrage der firma Heijmans Zoon c. s., voor een stoomtramweg van Haarlem naar Zandvoort. Adres van C. D. van der Vliet te Overveeu, houdende verzoek om aan de Houtvaart, die adressant bezig is te laten uitbaggeren, eene schoeiïng aan te bren gen, voor rekening der gemeente ten einde het afkalven van den grond te beletten. Kosten 265. B. en W. advi- seeren gunstig. B. en W. stellen aan den Raad voor, om afwijzend te beschikken op het adres van de vereeniging „Kunst zy ons Doel", houdende verzoek om vrijstelling of vermindering van huur van het door adressaute gebruikte lokaal in de Stads waag. Wegens de treurige resultaten van het her haliagson der wijs in deze gemeente (in twee winters waren er slechts 103 leerlingen, waarvan slechts 18 de lagere dagschool geheel hadden afgeloopaü) stel len B. en W. voor, dat herhaliagsonder wijs aldus te wyzigen over te gaan tot het inrichten van eene herhalingsschool in de Burgerschool op Wet Klein Heiligland, teveBS dienst baar voor aanstaande militiepliehtigen, met een schoolgeld van 2 per leerling en per cursus, onder bevoegdheid van B. en W. om die leerlingen geheel of voor de helft van het schoolgeld vrij te stellen, welker ouders on- of minvermo- gend zijn. Tot deze school worden niet anders j toegelaten dan leerlingen, die de dag- school geheel hebben afgeloopen, ouder dan 12 jaar zijn en hun 16de jaar nog niet voltooid hebben. Zij, die ouder dan 1 19 jaren zijn, kunnen mits ook zij de dagschool geheel hebben afgeloopen op voordracht van het hoofd der school in bizondere gevallen worden toe gelaten. Verder wordt door B. en W. omtrent de traktementen der onderwijzers aan dezen cursus, voorgesteld Het hoofd der Burgerschool is hoofd der herhalingsschool en ontvaDgt voor zyne bemoeiingen f 200.per cursus. Onder leiding en toezicht van het hoofd wordt het onderwijs opgedragen aan zoo vele onderwijzers en onderwijzeressen, als Burgemeester en Wethouders, het hoofd der school gehoord, noodig oordeelen. Als ragel zal daarbij gelden, dat niet meer daa 30 leerlingen eene klasse vormen. Burgemeester en Wethouders bepalen, in overleg met den arrondissemects- 8choolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, aan welke onderwijzers en ondsrwijzeressen die zich daarvoor aaumelden, het onderwijs zal werden opgedragen. Deze ontvangen voor ieder gegeven lesuur ƒ0.75, indien zij onderwijzer (on derwijzeres) 1ste of 2de klasse, ƒ0,50, indien zij van de 3de klasse zijn. Dit besluit vervalt den lston Juli 1892, indion het niet vóór dien tijd is herzien. Mej. M. M. Boldingh, 2e onderw. a. de opleidingsschool voor meisjes ver zoekt tegen half October eervol ontslag. Adres van het bestuur der Haarl. varkeuslagersvereeniging, houdende ver zoek om aan de verkoopers van spek en vleesch op de Botermarkt te gelasten, hunne waren voortaan in de vleesGhhal te verkoopea. Adressant merkt daarbij op, dat de verkoopers op de Botermarkt zoer luttel betalen aan patent en marktgeld, terwyl de slagers onder hooge lasten gebukt gaanook is het den laataten wegens de gezondheid, niet geoorloofd hun vleesch buiten uit te stalleB, terwijl dat op de Botermarkt aan stof en warmte bloot staat. B. en W. merken echter op, dat nie mand kan worden gedwongan tot den verkoop zijner artikelen in de vleeschhal. Mocht echter, zoo zeggen B. en W. tot den Raad, het adres en het rapport van den keurmeester U aanleiding geven om Uw besluit van den SOsten April in zooverre te wijzigen, dat als eenige plaats tot verkoop van boter de hal wordt aangewezen, dan zouden wij het wenschelyk achten die bepaling ook uit te strekken tot den verkoop van spek. Wij kunnen hier nog bijvoegen dat, welke beslissing Uwe vergadering ook moge nemen, wij met de betrokken commissie uit Uw midden in overleg zullen treden, ten einde de verordening op de markten a«n eene herzieuing te onderwerpen, in verband met eene door ons wenschelijk geoordeelde omschrijving van al hetgeen op do Botermarkt" zal mogen worden uitgestald. Inmiddels stellon B. en W. voor, adressant te kennen te geven, dat er I bezwaar bestaat om aan zijn verzoek te voldoen doch dat de toegang tot de vleeschhal aan de ten rekeste bedoelde verkoopers op dezelfde wijze als voor den verkoop van boter zal worden opengesteld. Het is thans bepaald dat de feestvie ring ter gelegenheid van de 25-jarige ambtsvervulling van den heer A. F. van Kempen, commissaris van politie alhier, zal plaats hebben op 4 September, den dag waarop voor 25 jaar het koninklijk besluit verscheen, dat zijne benoeming inhield. Omdat daarbij tevens was be paald dat zijne indiensttreding op 1 Oct. d.a. v. zou plaats hebben, was men eerst omtreDt den dag der viering van het jubileum nog in bet onzekere. Geslaagd veor de acte gymnastiek (l.o.) de heeren J. Balkesteyn en F. Brugge- man alhier. Zaterdag jl. werd de heer H. London, als minste inschryver, aannemer voor het bouwen van drie winkelhuizen met bovenwoningen in de Zuiderstraat, on der directie van den heer F. Kleiweg Dyserinck. De kaasmarkt van Vrijdag jl. te Alk maar was zóo druk bezocht, dat aan marktgelden werd ontvangen een som van ruim twaalfhonderd gulden. Dat is voor onze teringachtige kaas markt om naar te watertanden. Een onzer geabonneerden schrijft ons Aan den Uithoorn moest een burge meester zijn. De zwager van. den over ledene, werkzaam ter seeretarie, had niet alleen lang het werk voor den kranke gedaan, maar genoot ook zoo zeer het vertrouwen, dat een adres van gemeen tenaren (72 protestanten en 45 katho lieken) het verlangen uitsprak, dat be doelde persoon zou worden benoemd. Hij werd door den Commissaris des KoDiags bovenaan op de voordracht geplaatst. Bui ten die voordracht om is een geheel onbe kende notarisklerk, behoorende tot de partij der doleerenden,een persoon, die niet eens de moeite genomen had zich bij den Commissaris des Koniögs te vor- toonen, gekozen door den minister. Hij mist alle kennis van gemeente-admini stratie en ook het fortuin, dat noodig is om daar te leven. Daar de bur gemeester zich te A. vestigde is alle openbaar eerebetoon, den anderen heer I van alle zijden toegedacht, achterwege gebleven. Zondagmorgen, omstreek» tien uur, kwa men de leden van de koninklijke zang- vereeniging //Cecilia" van 's Hage alhier aan en werden zy verwelkomd door het bestuur van de kon. liedertafel //Zang en Vriendschap". Men begaf zich geza- meDlyk naar de sociëteit //de Phoenix" ea na een kort vorblijf aldaar ondernam men eon gezameDlyken tocht per boot naar IJmuiden. Oader de deelnemers heerschte de meest opgewekte stemming, en het is merkwaardig hoe iu zoo'n kor ten tijd tussehen de beide koninklijke vereenigiugen een band ontstaan ia, die zeker in den loop dar tijde* steeds nau wer zal worden aangehaald. Dat ook het feest van gisteren daartoe weder bydroeg, behoeft zeker niet vermeld. Do stemming, die er tijdens den stoomboottocht onder de deelnemers heerschte, plantte zich ook voort onder het feest-diner, dat te vijf uur gemeenschappelijk aan //de Phoenix" plaats had en waarbij het aan geestige in- en uitvallen Biet ontbrak. Een aller grappigst tableau werd daarbij door eenige dor haagsche zangers vertoond, dat blijk baar zeer in den smaak der aanwezigen viel. Des avonds leverde het terrein van de z/Phoenix" een prachtigen aanblik op. Rondom was het door lange rijen veel kleurige lampions verlicht, waarboven de electrische lantaarns helder uitschitter don. Do opkomst der leden en hunne dames was zeer groot, de gezellige ten tjes waren vol en bijna geen stoel bleef onbezet. Het Paleis-orkest, onder directie van den heer Joh. M. Coenen, voerde een uitgezocht programma uit. Ofschoon i het buiten koel was, genoot men toch ten volle van de heerlijke muziek en verbeidde met spanning het oegenblik, waarop de zangvereenigingen zich zouden doen hooren. Het eerst werd gezongen j door //Cecilia", die haren gastheeren de eer aandeed een tweetal liederen van hun directeurden heer W. Robert//In j 't Woud" en //Lentelied" ten gehoere te brengen. Jammer was het dat ook nu I weer bleek hoe weinig de muziektent aan de eischen van de geluidsieer voldoet. De zang klonk zwak en de zachtere ge- deelten kwamen weinig tot hun recht, hetgeen menigeen de verzuchting deed slakenAch, zongen ze maar in een zaal Zeker zoudo er dan niet zooveel schoons verloren zijn gegaan. I Beter voldeed in dit opzicht //Lente feest". Hier hoorde men de beroemde tenoren in hun volle kracht en vooral het slotgedeelte klonk meesterlyk. Zelfs die personen onder de aanwezigen, by wie muziek steeds een bizondere trekking in de beenspieren schijnt teweeg te bren- geD, die hun tot wandelen noopt, staak ten daarbij hun voor de meer rustige toehoorders hinderlijk geloopom ten slotte mede in een warm applaus hunne dankbaarheid voor den scboonen zang te uiten. De vereenigde zang van de beide lie dertafels onder begeleiding van koper muziek, was zeer schoon te noemen. De keuze der stukken was Mendelssohns „FestgesaDg an die Kiicstler" en //Hol lands Glorie", van Hol; onder de bezie lende leiding van den laatstgenoemden componist, //Cecilia's" directeur, klonken beide bij uitstek fraai. Een flink vuur werk en een zeer geanimeerd bal cham- pêtre besloten dezen voor velen onver- getelijken De Postduiven-Vereeniging //de Snel- vlieger" alhier, onder beschermheerschap van den Weled. Gestr. Heer F. Lieftinck, lid der Tweede Kamer, hield Zondag een vereenigings-wedvlucht ter gelegenheid der Bondswedvlucht van Rheine, afstand 190 kilometer. De duiven werden door den begeleider losgelaten te 7 uur 9 min. met westenwind en zonneschyn. De aankomst was als volgt Prijs De duif v/d hoer le F. J. van Baars, ak. 10.53.23. 2e Joh. Jung, 10.53.44. 3e Abr. Meijer, 10.55.28. 4e Joh. Jung, 10.55.46. 5e P. v. Patten Jr., 10.56.20. 6e Joh. Jung, 10.57.48. V 7e F. J. van Baars, 10.57.48. S- 8e H. E. Jung, 10.59. 9. 9e idem 11. 2.50. lüe Chr. F. Lunow, 11. 3.55. lie idem 11. 3.55. 12e A.W. v.IJ88eldijk, 11. 5.10. 13e Joh. Jung, 11. 5.34. 14e Abr. Meijer, 11. 6.06. De 15e aankomende de duif van den heer A. Haartman, ak. 11.12. De 16e idem, ak. 11.12. De 17e v. d. hr. F. J. van Baars, ak. 11.12.24. De 18e v. d, hr. Joh. Jung, ak. 11.12.38. De 19e idem, ak. 11.12.38. De 20e v. d. hr. H. E. Jung, ak. 11.15.45. De 21e idem, ak. 11.16 45. Te 12 uur waren 46 duiven getoond en sloot de Vereeniging de opname. Voor zoover bekend is val: Haarlem in vele hoofdprijzen der Bondswedvlucht, waar van de uitslag later bekend gemaakt wordt. In de afgeloopen maand Juli zyn door de politie alhier 64 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Juli van het vorige jaar was dat getal 55, dus 9 minder. Naar het fransckvan Adolpke Bélot en Jules Dautin. TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK XVI. hD e Spotte r". Deze, die nog niet geheel hersteld was van de onaangename mededeeling, die hij haar dienzelfden morgen had gedaan, ontstelde toen zij hem zag binnentreden. «Wat scheelt u?" vroeg zij. //Gij kunt het wel vermoeden," zeide hij en deed zijn best om kalm te blijven. „Ja, moeder, gij zoudt beter gedaan hebben, met mij vroeger de waarheid te hebben gezegd." z/De waarheid?" z/Ja, dat was ougetwijfeld beter geweest. Ik zou mij dan lang zamerhand aan die schande gewend hebben en ik zou er niet naar gestreefd hebben, een plaats in de maatschappij in te nemen, welke mij niet toekomt." //Wie spreekt hier van schande, myn beste jongen?" z/Kom reeds laDg genoeg hebben die geheimzinnigheden ge duurd," zeide hij en maakte zich driftig los uit de omarming van zijne moeder. //Ik zeg u, dat ik alles weetJa, hy heeft gelijk, die vervloekte redacteur; alles is valsch in mijn bestaan; mijn talent wellicht evenzeer als myn naam! Antwoord mij nu rond uit. Is mijn naam Syramin Hij kon zijn zoo lang ingehouden toorn niet meer bedwingen. Clémence gaf geen antwoord. Zij beefde en verborg het gelaat in hare handen. z/Neenvervolgde hij, /,ik heet Causson I ik draag een val- schen naam. Myn vader was een dief een vervalscher Zult gij het ontkennen Dan zou ik hiermede uwe woorden logenstraffen. Maar lees dan toch Hy wierp de krant zijn moeder voor de voeten. Hij zweeg en begon door de kamer op en neer te loopen. Clémence begon krampachtig te snikken. Hij bleef eensklaps staan, getroffen door haar droefheid en smart. //Luister, moeder," zeide hij en zijn stem klonk vriendelijker, terwyl hij op haar toetrad, //het is slecht van mij, om op die wijze tot u te spreken, maar ik was mijzelf niet meer meester. Laten wij er nu wat kalmer over spreken. Het is immers waar Ik eisch van u een antwoord." z/Ja," zeide zij, met zwakke stem. //Waarom hebt gij dat voor mg verborgen gehouden /Omdat, mijn beste jongen, ik meende daarmee goed te doen." „Neen, nogmaals, gij hebt daarmede zeer verkeerd gehandeld. Gij hadt het mij moeten vertellen, dat ik onder schande gebukt moest gaan.... O, noodlotik was zoo trotsch, zoo fier, zoo vol eergevoelIk hief het hoofd op, ik, de zoon van een mis dadiger...." Hij trok zijne schouders op, vervolgens liet hy zich op een stoel neervallen en staarde met somberen, doffen blik voor zich uit. Zij hief langzaam het hoofd op en trad aarzelend, verlegen en in smeekende houding op hem toe. //Richard," zeide zij, //als ik verkeerd gehandeld heb, vergeef het mij dan. Ook ik heb veel geleden Ja, mijn kind, ik begryp uw smart; ik had gehoopt u dit leed te kunnen besparen. God heeft het echter niet gewild. Beschuldig mij niet, vervloek uw vader niet, wat ik u bidden mag; o, wanneer gij alles eens wist Uw arme vader was minder schuldig dan gy denkt; hy is onvoor zichtig en zwak geweest, ziedaar alles, men heeft hem arglistig in het verderf gestort." z/Gy wilt zijn misdaad misschien nog verontschuldigen!" riep hij toornig uit. //Reeds langen tijd geleden heb ik hem vergiffenis geschonken," zeide zy, „en wanneer gij wist, hoe men hem van den goeden weg heeft afgebracht en misbruik heeft gemaakt van zijn goed vertrouwen, dan zoudt gij hem ook beklagen. Laat ik u alles vertellen." z/Neen," zeide hij en stond op, „ik wil er geen woord meer van hooren. Ik weet nu genoeg. Wat kunnen mij de bizonder- beden schelen Heeft hy bedrog gepleegd, ja of neen Heeft men een onschuldige of een schuldige veroordeeld Bewijs mij, dat het vonnis onrechtvaardig was, dan alleen zal ik hem beklagen en er myn geheele leven aan wijden om zijn naam in ecre te herstellen

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1