Uit Californië. deel in den bloei der maatschappij is te danken. Onder zulke omstandigheden kan het niet anders of deze onderneming, van zoo groot belang voor onze gemeente, zal blijven bloeien en wij wenschen haar verder een voorspoedig bestaan. Dinsdagavond omstreeks 10 uur is in de Zuiderstraat met een vuurwapen een zwaar schot gelost, vermoedelijk //uit aardigheid/' door een troepje half be schonken personen, waarvan er nog twee door de politie zijn aangehouden, die echter ontkenden. Hedenmorgen is ont dekt dat bij den spiegel maker Moster- man op den hoek van die straat woonach tig, een glasruit was ingeschoten. Rechtszaken. Pieter Klees, grutter, winkelier en koopmaD, laatst ook stalhouder, wonende te Westzaan is, bij vonnis der arrond. rechtbank alhier van 26 Augustus 1890, in staat van faillissement verklaard, met ingang van 23 Aug. 1890. Tot rechter commissaris is benoemd de rechter jhr. mr. A. G. de Geer en tot curator mr. A. Kist, advocaat en procureur alhier. Naar wij vernemen is in don toestand van de ernstig gekwetsten bij het spoor wegongeluk te Zandvoort, eene langzame verbetering waar te nemen.De toestand van den zwaarst gewonden der beide conduc teurs is nog ernstig, maar men koestert geen twijfel aan zijn behoud. Mej. Sobels lijdt nog voortdurend aau de zware hoofd wonde die zij bekwam, maar ernstig vaar voor haar leven bestaat er niet. De heer van der Stempel kan zich weder buiten bewegen, maar is aan de eene zijde des lichaams nog pynlijk. Letteren en Kunst. Volgens de Prov. Overigs. en Zie. Ct. is de 18jarige dochter van mevrouw Sofie de Vries, naamgenoote van haar moeder, geëngageerd hij het „Nederlandsch Too- neel". h i N N h h L a i>. Van Het Loo wordt gemeld: Tot de uitvoering van den circus Oscar Carré op 2 September, welke bijgewoond zal worden door het koninklijk gezin en genoodigden, worden namens den Koning ook uitgenoodigd het geheele personeel van het paleis en van het park en hunne ongehuwde kinderen. De voorstelling zal van drie tot half zes duren. D^s avonds om 9 uur wordt vuurwerk afgestoken, en de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer zal 's avonds voor de hotels Röge en Bloemink een concert doen geven. De plechtige onthulling van het gedenkteeken, ter nagedachte nis aan de graven Lodewyk en Hendrik van Nassau, die in 1572 op de Mooker- heide sneuvelden, zal naar men verneemt in het begin der maand December aanst. plaats hebben in de Oude kerk te Heu- men. Door de Keizerin van Oos tenrijk is een bedrag van 200 mark ter beschikking gesteld voor het trein personeel der Staatsspoorwegen, dat den trein heeft begeleidwelke ten haren behoeve op den 20sten dezer heeft ge- loopen. Tengevolgo van den uitslag van de gehouden vergelijkende examens der adspiranten voor een plaatsing als volontair bij den artillerie-cursus te Delft en den voorbereidenden practischen cur sus der Militaire School te Haarlem, komen voor eene plaatsing bij die inrich tingen op 1 October e. k. in aanmerking. Artillerie-cursus. H. H. Koster, H.M. E. Brodhaag, J. A. Brandon, C. K. Elout, M. A. K. J. Vis, P. J. Pous Koolhaas. Voorbereidende practisohe cursus der Militaire SchoolF. G. Riesz, K. W. de Bock, H. Bierman, A. H. L. Stam, W. J. van Hattem, C. H. Wijckhuyse, J. E. L. Haenecour, M. L. de Boer, S. J. B. Maier, E. A. van de Mortel, J. G. Lutz, H. L. M. van Ghert, A. M. van Genderen, C. Visser, A. A. den Hoed, L. G. de Mooy, H. H. Timmermans, A. M. C. Seeuwen, G. J. D. Bauduin, H. Klebach. De minister van binnen 1. zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebracht, dat de examens ter ver krijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs, met uit zondering van die voor het hand- en rechtlijnig teekenen, de gymnastiek, de hoogduitache en de engelsehe taal, de landbouwkmnde, den tuinbouw en de houtteelt, dit jaar in de maanden No vember en December zullen worden ge houden. De voorwaarden van aanmel ding zijn opgenomen in de Staatsct. van 27 dezer. Het stoffelijk overschot van mr. S. J. baron van Pallandt, het in de vorige week op zoo droevige wijze omgekomen lid van Ged. Staten van Overijsel, is Maandag te Ommen begra ven. Aan de groeve voerden het woord de heeren J. R. Meesters, namens het college van Ged. Staten, A. C. Bouw meester, burgemeester van Stad en Ambt Ommen, en J. M. baron van Voorst tot Voorst, die de verdiensten van den over ledene om 't zeerst huldigden. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden het stoomschip Obdamkapitein G. Bakker, op de New- Foundlandsche banken bij mist, in aan varing is geweest met een fransch vis- scher8vaartuig, hetwelk dientengevolge zonk. Met uitzondering van vier man, werd de bemanning van het vaartuig gered en door de Obdam te New-York aangebracht. Nadat de fransche vissehers in Frank rijk warea teruggekeerd, verschenen er in verschillende fransche bladen hoogst onaangename beschuldigingen tegen ka pitein Bakker. Men verneemt thans, dat de directie der N. A. S. M., deze be schuldigingen moede, aan de nederland- sehe regeering heeft verzocht in deze zaak een officieel onderzoek te doen instellen, aan welk verzoek zal worden voldaan, door de zaak te brengen voor den Raad van toezicht. Dat men tegenwoordig bij advertentiën ter bezuiniging sommige algemeen voorkomende uitdrukkingen afkort en door enkele letters voorstelt, is bekend. wEen heer, z. b. b. h. h.", is algemeen bekend. Maar nu bevat de KerJc Coureen advertentie van een da me, die bepaald aan een raadseltje doet denken bedoelde dame plaatstz. z. a. h. h. v. e. h. of tijd. a. verv. of hulp." Ter uitbreiding van het p sonenverkeer met Zweden en Noorwegen wordt met ingang van 1 Sept. a. s. een nieuw tarief ingevoerd voor het vervoer van personen en bagage, tus- schen stations van duitsche en oosten- rijksche spoorwegen eanerzijds, en sta tions in Zwedea en Noorwegen ander- ;ijds. Daar aan verschillende nederland- sche stations directe biljetten naar Ber lijn verkrijgbaar zijn, wordt ook uit Ne derland de reis naar Noorwegen en Zwe> den door de invoering van genoemd tarief aanmerkelijk gemakkelijker maakt. Ter gelegenheid van de af schaffing der haven- en kanaalgelden op het Noordzee-kanaal, heeft de Amsterdam- sche Kamer van Koophandel eene kaart van het kanaal doen vervaardigen met de spoorweg- en andere verbindingen, benevens alle voor scheepvaart en ham del benoodigde inlichtingen. De uitvoe ring der practisohe en volledige kaart wordt ten zeerste geroemd. Een in het Kurhaus te Sche- veningen onder een (waarschijnlijk ver dichten) adellijken naam vertoevend persoon, die den portier een bedrag van ƒ31 afhandig had gemaakt, heeft ge tracht een magazijn houder van de Ga leries te Scheveningen voor eene be langrijke waarde aan diamanten enz., en voorts nog een bankier op te lichten. Geen van beiden echter liep in de val. Er bestonden rechtmatige redenen van wantrouwen. De politie, met do zaak in kennis gesteld, heeft de ledige koffers van den bewusten persoon voorloopig in bewaring genomen. De tg del ij k te Sehevenin gen vertoevende barones Gutmann, uit Weenen, heeft eene som van ƒ50 ge schonken ten behoeve van de Sephia- stiehting. Drie werklieden van de //Machinefabriek Breda" te Breda her dachten Zaterdag jl. den dag waarop zij vóór 25 jaren bij gemelde firma in dienst traden. Bij deze gelegenheid vereerden de patroons hun ieder eene zilveren tabaksdoos, waarin een bank biljet van vijf' en twintig gulden. Omtrent do te Hoevelsken plaats gehad hebbende vergiftiging ver neemt De Stand, nog, dat al de huis- genooten herstellende en buiten gevaar zijn. De d&deres, nl. d e dienstbode, hield zich eerst bij de ontdekking alsof zij van niets wist en ried haren meester aan naar den waarzegster te Amersfoort te gaan, opdat deze den dader zou aanwij zen. Hij vond deze evenwel niet thuis, maar deelde zijne verdenking op de dienstbode aan de politie mede, die haar lig tot bekentenis bracht. Zij reeds in verzekerde bewaring gebracht. Haar vermoedelijke medeschuldige ont kent tot nog toe alle medeplichtigheid. In het Vaderland van 28 Augustus 1890 leest men (PARTICULIERE CORRESPONDENTIE.) Fresno, 1 Augustus. Geachte Redactie! Met genoegen ontving ik te New-York van de directie van uw blad de uitnoodigiug nu en dan iets te laten kooreu vau mijn bevindingen in het nieuwe land (Californië), dat ik mij in ruil voor Nederland tot woonplaats go- kozen heb. Gaarne voldoe ik aan dit verzoek, al vrees ik, dat uw lezers weldra genoeg zullen hebben van een schrijver, die begint met de verklaring, be- liebt te zijn met twee der hoofdgebreken, welks een schrijver hebben kan: niet de minsts litterarische kennis te bezitten en 2°. de zaken voor te stellen zooals ze zijn, of zich aan hem voordoen, ongeacht hoe dit opgenomen mocht worden. Ik troost me echter met en put hoop uit de gedachte, dat, evenals het product van twee negatieven positief is, ook de paring van twee gebreken een positief resultaat kan hebben, zoo dat het onomwonden zeggen der waarheid en nog wel zonder eenige litterarische versiering (twee fouten naar nederlandsche opvatting) den aan- dachtigen lezer toch kan breigen tot de over tuiging, dat het den schrijver enkel te doen is om een trouw beeld te geven van 't geen hij zag en onder oud, zonder er zich aan te storen of zijn geschrijf uit een aeathetisck oogpunt vol doet aan den soms eigenaardigen smaak zijner lezers. Zoo las ik voor een paar dagen in het Nieuws d. Dag, dat de temperatuur over geheel Ame rika plotseling gedaald was met 15 gr. tot 25 gr., waardoor de ondraaglijke hitte (eenige dagen te voren was medegedeeld, dac menschen, paar den en andere dieren o/er de geheele Unie dood langs den weg vielen) vervangen was door «guur* weder. Zoodanige mededeelingen nu mogen interessant zijn voor hen die houden van tegenstellingen, voor mij hebben ze geen enkele bekoorlijkheid) uit do nuchtere overweging, dat zij niet waar zijn. Zoolang dergelijke verhalen zich bepalen tot weerberichten, doen ze niet meer kwaad dan mede te werken tot het algemeen besef, dat men het met berichten uit «verre gewesten* zoo n-.uw niet behoeft te nemen. Erger echter wordt het, wanneer men dien weinigen waarheidszin ook toepast op beschrijvingen van Landen en Volken, -- die, verafgelegen, aan de controle ontsnappen --en men zoodoende niet alleen medewerkt aan 't verspreiden van onjuiste voor stellingen, maar ook dupes maakt onder hen, die zulke verhalen voor waar aan nemen en daarop hun berekeningen voor de toekomst bouwen. Wat zou men in Nederland zeggen van den man, die, gronden willende verkoopen in Drente, producten tentoonstelde uit het Westland*, om te bewijzen, dat genoemde provincie zoo bij uit stek geschikt is voor de vruchteucultuur Men zou hem eenvoudig niet gelooven en zelfs zijn dwaasheid te doorzichtig achten, om hem van kwade trouw te willen verdenken. Nauwelijks echter verkondigt iemand, met de zelfde Bchijnbewijzen, een zelfde stelling uit een verafgelegen land, of hij vindt niet alleen ge- loovers, maar ook dupes, die hem zyn land af- koopen voor den dubbelen prijs, waarvoor ze do begeerde gronden in 't Westland of elders zouden kunnen verkrijgen. Het bewijs dezer bewering wordt op 't oogen- blik iu Nederland geleverd. Daar hebben zich twee Maatschappijen ge vormd *de Holland California-Land Company, te Rotterdam, en het «Fresno-Land Syndicaat, te Amsterdum -- die, elk voor zich, ten doel hebben |aan Nederlanders land te verkoopen in Californië, geschikt voor vruchtencultuur. De gronden der eerste Maatschappij zijn gale- gen in het landschap Merced, waar op 'toogen- blik niet meer fruit geteeld wardt dan in Drente. Die der tweede Maatschappij liggen in de landstreek Fresno, het bekende fraitdistrict van Californië en het "Westland* van Amerika, in de verhouding vau de Vereenïgde Staten tot Nederland. De eerste Maatschappij vraagt voor haar land 200 dollars per acre; de tweede 75 dollars. De eerste verkoopt haar land grifweg; de tweede met minder succes. Vanwaar dit vreemde verschil? De gemachtigde van de Holland-California- Land Company, de heer Nijgh, hield iu den af- geloopen winter te Haarlem een tentoonstelling van producten, zooals men die hier aan 't sta tion in 't groot geëxposeerd ziet, als voortbreng selen van Fresno. Diezelfde heer hield lezingen te Amsterdam en andere plaatsen, waar hij te Fresno verkregen resultaten mede op rekening stelde van Merced. Zijn Maatschappij bracht tee- keningen in omloop van Californiës schoonste oorden, doch op honderden mijlen van Mei eed gelegen, en groepeerde die alle om haar land, en, waar dit alles nog niet voldoende was als lokaas, gaf men een brochure uit, waarin als éénig ongerief van Merced werd aangegeven, dat er zooveel hazen en patrijzen waren, welke de vruchtboomon kwaad konUen doeu, en die men du3 eerst als een echte rijstenbrijberg moest opetea, om in 't beloofde land te komen en rijk te worden. De heer Nijgh toonde zijn vroegere landgenoo- ten te kennen. De lieer J. P. Koch te Utrecht daarentegen, waarschijnlijk uitg-ande van de stelling dat goede wijn geen krans behoeft, was als vertegenwoor diger van het Fresno-Land-Syndicaat meer dan sober in zijn voorstellingen en beloften. Zelfs niet indachtig aan den eisch van onzen tijd (do reclame) bleef hij beneden de werkelijkheid, en schrikte waarschijnlijk velen af, die nu eenmaal gewend zijn aan overdrijving cn geen vertrou wen meer stellen in de onopgesmukte waarheid. Ik erken dan ook gaarne zelf niet geheel ge rust te zijn geweest, voor ik hier te Fresno aankwam. Des te aangenamer werd ik verrast, toen ik mijn niet te hooge verwachtingen verre overtroffen vond en vaa het eerste oogenblik af aau den indruk ontving welke sedert niet verzwakt is - dat ieder, die wil, hier een goede toekomst kan vinden, Bcgeerig daarna r.ens een kijkje te nemen in Merced, begaf ik mij eenige dagen later per spoor daarheen. De gronden daar bestaan over 't algemeen uit zware klei, vermengd met vele steenes, op sommige plaatsen met een harde onderlaag, en ofschoon ik mij, als leek, het recht niet aanmatig te beoordeelen of dit de meest of minder geschikte grondsoort is voor vruchten en voornamelijk rozijnen-cultuur, mag ik toch mijn vreeB uitspreken, dat dit laatste het geval kan zijn, da»r de samenstelling dier gronden ge heel afwijkt van die, welke in Fresno het beste xesultaat opleveron en welker bastanddeelan over eenkomen met die der landerijen, welke het Fresno-Land-Syndicaat aan de markt brengt. Bovendien komt mij de bewerking der gron den te Merced zoo bezwarend voor, dat men voortdurend veel vreemde hulp zal noodig heb ben, waardoor, uithoofde der kooge arbeidslooneu, ook bij het gunstigste resultaat een groot deel der opbrengst zal verloren gaan. Mocht mij dan ook de keus gelaten worden tusschen ©en stuk land te Merced en een te Fresno, dan zon ik geen oogenblik aarzelen het laatste te kiezen, niettegenstaande den moer dan 100 pCt. hoogeren prijs, welke voor hei eerste gevraagd wordt. Het is deze besliste overtuiging, gepaard aan mijn belangstelling in hen, die voor zich of hun kinderen een beter lot zoeken en voor wie 5000 tot ƒ10,000 te veel op reke ning ontvangen een levenskwestie is, welke mij bewoog deze opmerkingen (die alleen waarde hebben voor hen die van plan zijn hier land te koopen) een plaats te geven in deze beschou wingen, welke voor 't vervolg van meer al- gemeenen aard zullen zyn. En ik vertrouw da* ook, mijnheer de Redacteur, dat gij dit motief en die korte afwijking van mijn plan zult bil lijken, uit overweging van de urgentie en het groote belang, dat bedoelle personen er bij heb ben zoo tijdig mogelijk te zijn ingelicht. Ik vraag geen geloof voor mijn beweringen, doch waarschuw enkel voor teleurstellingen en raad tot omzichtigheid by den eersten stap, dien men op een nieuwen levensweg zet, - mij daarbij gaarne ter beschikking stellende van hen, die meer gedstaillee.de gegevens wenschen ts ontvangen dan in een dagblad te geven zijn. Het bovengenoemde bericht in het Nieuws van den Dag brengt er mij toe in de eerste plaat» iets te zeggen over het klimaat in deze streken, na tuurlijk voor zoover ik er over oordeelen kan, dus in 't hartje van den zomer. Op 't oogenblik hebben we 110° Fahr., terwijl de töermometer gisterenavond om 9 uur 9»° wees wat nu juist niet «gumr* is en we het eenige dagen geleden tot 120° gebracht hebben. Bij zulke cijfers gevoelt mea eerst recht hoe moeilijk het Boms is waar te zij*, en tevens geloofwaardig in 't oog v.kn anderen. Voeg ik hierbij, dat we gisterenavond een gevoel van welbehaaglijke frischheid hadden, #n de kinderen wat langer lieten opblijven, omdat 't zoo «lok ker* was, dan gelooft me geen enkel Nederlan der, die weet, dat men in zijn gezegend klimaat bij een temperatuur van 80° de saholon sluit. Zelfs Indische oudgasten hoor ik meesmuilen bij de bewering, dat 98° «lekker* zou zijn. En toch het zoo. Van de tegenstelling met de hitte des daags kan 't geen gevolg z§n, daar men dit dan evenzeer in andere landen zou waarnemen veel earder is het toe te schrijven aan de droge opwekkende lucht, die maakt dat men üe warmte vool beter verdraagt en geen merkbaren hinder heeft van een temperatuur, die in Neder land ondraaglijk zou zijn, terwijl ook de ia den regel zeer koele nachten eas wapenen tegca al te aomersche dagon. Van «dood lang3 den weg rallen* is hier daa ook evenmin sprake als van «guur* weder, iu- tagendeol het klimaat is, zelfs des zemers, zoo gezond, dat de spinnen, die hier legio zijn (ten gevolge van het vele fruit dat ycle vliegen aan lokt) bij voorkeur haar web wei en voor de wo ningen dar geneoaheeren, om zoo min mogelijk gestoord te werden. Ik heb nog een tweede bewijs voor die ge- aondheid: onze burgemeester is tevens dokter. Geen dr. in de theologie, die hebben het te druk ®ok gean dr. in de letteren die zijn hier niet maar een heusohelijke doctor medi- ciaae. Wia nu weet, dat een amerikaansch bur ger zijn eigen burgemeester kiest zoowel als alle andere overheidspersonen, tot zelfs de poli tieagenten on dat een Amerikaan bijna een measch is als een ander, zal gemakkelijk beseffen dat o*k deze, zijn zinnen eenmaal gezet hebbende op een geneesheer, niet den eersten den besten beun haas tot hoofd kiest, maar allicht de meest be kende en geziene, b^gevolg hem, die in den regel de meeste praktijk heeft. En nu wil ik vragen, hoe men in. Nederland zon oordeelen over den gezondheidstoestand van Amsterdam, Den Haag of eenige andere stad, indien de ge neeshoer met de meeste praktijk aldaar, tijd ge noeg overhield om tevens do betrekking vaa burgervader waar te nemen. Wanneer men in Amsterdam 9oms gebelgd moch» zijn over de parallel, die ik hier eenigszine trok tusschen Fresno en Neorlands hoofdstad, dan wil ik de vergelijking nog wat voortzetten Ook Fresno is een hoofdstad en wel van de country (landstreek) van dien naam. De stad met ongeveer 12.000 inwoners ligt aan den Pacifio- spoorwej, staat hierdoor in verbinding met ge heel Amerika, en is in 't bezit van een tram. Al haar straten zijn geplaveid met asphalt en elactriaeh verlicht, o, Amsterdam! en elk dier straten is 15 meter breed, plus overdekte trot toirs van 4 meter breedte aan weerszijden, o, Kalverstraat! Men vindt er een op8ra-gebouw, groot als een kerk, oen wedrenbaan, een permanent tentoon stellingsgebouw, 5 banken, 11 kerken met 12 gezindte# en toch geen godsdiensttweespalt; het «leger des heils* houdt zijn oefeningen op straat en wordt niet gemolesteerd; een christelijke ver eeniging van jongelieden (geen chr. jongelings- vereeniging) stelt, zonder kwezelarij, haar huis, groot als 't Paleis op den Dam, open voor ieder; daar heeft men leeszalen met alle mogelijke tijd schriften en dagbladen, badinriehtingen en gym nastiekzalen, waar ieder welkom is en al wat jeugd heeft zich vereenigt en gratis onderricht oatvaagt. De scholen zijn lnchtig, ruim, sierlijk en.... kesteloos voor allen. Twee kinderspeeltui nen schijnen overbodig, waar elk woonhuis een villa gelijkt en een erf heeft, groot genoeg voor 't zelfde doel. Mea vindt er gas- en waterlei dingen, sproeiwagens,, een vrijwillige, goed geor- gauiseerde brandweer, een politie, die onzicht baar is, tot zij eensklaps verschijnt, waar haar aanwezigheid noodig mocht zijn, wat zelden voorkomt enz. enz. MeH ziet, *at Fresno ia sommige gevallen kan wedijveren mot Amsterdam. In andere opzichten staat het echter ten ach turen Men kent er geen draaiorgels, geen geschreeuw langs de straten, geen rondventers, geen sociaal democraten, geen collecten langs de haizen, geen lammen, blinden, kreupelen op de hoeken der pleinen, geen kermisfooiea, geen pourboires, geen dichters-vuilnismannen, lantaarnopstekers, brie venbestellers. oourantenombrengers, noch andere groetende nienwjaarswenschersgeen wijkmees ters, geen aanslagbiljetten, geen «politieke» ver- eenigingea, geen verkiezingsmanoeuvres, geen recherohenrs, geen Handelsblad, noch al wat verder 't leven vroolijk maakt in Amsterdam. De bonworde in Fresno wijkt geheel af vaa die van elke plaats in Nederland. De eigenlijke stad wordt niet, of slechts zeer weinig, bewoond (o»geTeer als de «stad* Batavia,) doch om geheel andere reden) en bestaat uit groote, vierkante, monumentaal opgerichte gebouwen, waarvan soms a 8 voldoende zijn, om een tamelijk lange straat te vormen. De benedenverdiepingen dezer gebouwen) m n noemt ze hior «blocks* en zou ze ia Nederland «blokken" noemen, wanneer ze voor 't oog niet één schoon geheel vormden) wordt ingenomen door alle mogelijke neringen, vaa den eenroudigen fruitwinkel af waar wen echter ook alle andore levensmiddel n kan be komen tot aan het deftigste magazijn, dat men in de Kalverstraat kan vinden. Sommigen dar ondernemers hebben iu zoo'n gebouw ver schillende groote magazijnen, die ineenloopen, dooh waarvan elke afdeeling tot een bepaald deel van industrie, landbouw of nijverheid be hoort. Zoo heeft men onder ee* beheer een ma gazijn van alle mogelijke voedingsmiddelen, daar naast voer alle huishoudelijke artikelen; verder al wat ten dienste is voor het akkerbedrijf, dan volgen magazijnen van liugcriën, schoeisel, meu belen, ijzerwaren onz. enz., ongeveer als een indische tok®, doch grootscher, netter en vooral beter geordend, zoodat men zich bij een zelfde firma op do meest gemakkelijke wijze voorzien kan van alle denkbare benoodigdheden. ,/Wat!.... gij stemt er dus in toe?" ,/Laat ons gaan," zeide Antoinette. „O, dierbaar kind!" riep mevrouw Öyramin uit, trok haar naar zich toe en drukte haar aan haar hart. Zij vonden Iriël naast het bed van Richard. De zieke was zoo even ingesluimerd. Antoinette naderde het bed, boog zich over den jongeling heen en riep hem zachtjens bij zijn naam. De klank van deze stem, die hij als in een droom meende te hooren, deed hem ontroeren. Plotseling bewoog hij zich, opende de oogen en de jonge vrouw bemerkende, slaakte hij een kreet van verrassing. Iriël en Clémence lieten hen alleen. z/Gg hierriep Richard uit; ;/wat is de reden van uw komst Zijt gij hier gekomen om mij weer aan mijn schande te herinne ren en mijn smart te beleedigen z/Ik ben hier gekomen," zeide Antoinette, op zachten toon, „om u uit naam uwer moeder te smeeken, u niet door uw smart en wanhoop te laten beheerschen, maar moed te vatten en ter wille van haar te blijven leven." //O, ja, mijn moeder!" zeide Richard, met een ironischen glimlach. z/Zij zou u niet overleven, dat weet gij wel. En wanneer gij onverschillig zijt voor haar smart, dan wil ik u ook nog van mij zelf spreken." //Van u zelf! wat hebt gij hiermede te maken?" //Richard /,Wat zoudt gij kunnen doen voor een verachtelijk wezen als ik want ik ben toch niets beter, hoort gijIk ben onteerd, ge schandvlekt." z/Neen, gij vergist u." z/Gij weet dus niet, wie ik ben Ik zal het u zeggen. De naam, dien ik draag, behoort mij niet toe." //Houd u kalm; uw moeder heeft mij reeds alles meegedeeld...." //Zoo, heeft zij het u verteld een ding zal zij dan toch wel verborgen hebben gehouden. Ik zal haar verhaal aanvullen. Ik heet niet Syramin, maar Causson. Dat is volstrekt geen gewone naam Die zal steeds beroemd blijven." //Richard, wat ik u bidden mag...." z/Weet gij wat mijn vader was een dief, een bedrieger." //Gij beleedigt de nagedachtenis van uw vader, dat is ze#r verkeerd." z/Ik zeg niets beleedigends en spreek slechts de waarheid. Die is verrassend, nietwaar En wat komt gij nu hier eigenlijk doen wat hebben wij beiden met elkaar te maken z/Gij zijt ongelukkig, de smart maakt u zinneloos." z/Ik ben de zoon van een oplichter!" //Richard.... ik smeek u.... luister naar mij." //NeeD0... ik wil niet naar uwe woorden luisteren.... Laat mij met vrede.... Ik ben uwer onwaardig...." //Richard.,., ik bemin u." Zij sloeg hare armen om zijn hals en hield hem in een vurige omhelzing omsloten. z/Gij bemint mij stamelde hij bevende. //Ja, roeds lang lag deze bekentenis op mijne lippen. Ik ben er trotsch op. Ja," herhaalde zij, met fluisterende, maar doordringende stem, //ik heb u lief." Zijn smart en wanhoop waren plotseling weggevaagd door den invloed van deze too ver woorden; hij schreide en snikte als een kind. z/Wat doet het er toe," vervolgde zij, op haar beurt in vuur gerakende, «wat er vroeger gebeurd is Moeten wij ons dat aan trekken. Wat hebben wij in ons zeiven af te keuren sedert wij elkaar kennen Die onbekende misdaden hebben niet belet, dat onze wederkeerige liefde steeds is toegenomen; waarom zoh die rampzalige openbaring die liefde moeten verstikken Met een verrukt gelaat en hare hand in de zijne geklemd, luis terde hij naar hetgeen zij zeide; zijne vochtige oogen hield hij voortdurend op haar gevestigd. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2