NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 8 c Jaargaug. Zaterdag 30 Augustus 1890, No. 2196. ABONNEMENTSPRIJS: Nabetrachting Het Prinsessefeest op „ie Phoenii". FEUILLETON. De Familie Causson. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door hst geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65 Afzonderlijke nummer»- 0 05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'Telefoon *<iusaa*er 133. AB?ERTENTIEN: ran 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 «ent» Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AtoDnemecte» es Advertences worden sangenomea door ooio agenten en door alle boekbandelaren en courantiei. Directoraten-Uitgevers J. C. PEBBEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fubikite Etrnngire O. L. jDutl/XM Co., JUliU t. JONM& üucc.. Far»i 31M» Faubourg Fonlmartre. uit den GJ-omoonteraad. XI. Vaarwel, oude regeliDg vaa het herha- lingsonderwijs. Rast zacht, wy beweenen u niet! Slechts twee jaar hebt gy geleefd,kort maar toch lang, wanneor men in acht ueemt, hoe zwak en ziekelijk ge waart, van den eersten dag uws loven» af. Verg dan niet van ons, dat wij traaea rallen storten op uw graf, nu gy dood zijt: toen gij nog lecfdet ia ons midden hebben wy steeds afkeer van u gehad. Hoe hebben wy gezucht, onder uw jukl Iedere week vergdet gij van ons, om acht uur les te geven aan menschen van zoo verschillende ontwikkeling, dat het nauwelijks mogelijk was hier met vrucbt te onderrichten. Dat duurde 7 maaiden aaneen, de mooiste avonden van het jaar maaktet gij waardeloos voor ons en ont- roofdet ons den tijd, dien wij noodig hadden voor onze studie. Tweehonderd en veertig uren waren wij in uw dienst, gehate regeling, die nu dood zijt en welke vergoeding gaaft gij ons daarvoor? Uwe doode wangen moesten zich kleuren met een donkeren blos. Een halve cent per uur en per leer ling was het loon voor den hoegste en- der ons, een kwart cent voor den lage re in rang! Sn daarvoor hebben enke len onzer lessen moeten opofferen, die een gulden per uur opleverden Nn zijt gij dood, oude regeling! en wij hopen dat gy goed dood zyt want uw leven was ons een plaag en een kwelling I Zulk een lijkrede hebben deonderwy- zers van onze openbare lagere scholen kunnen houden na onze laatste gemeente raadszitting. Gelukkig, dat de Raad thans teruggekomen is van zijne vroege re opinie, dat de bezoldiging voor het geven van avondschool-lessen geene bil lijke en redelijke betaling, maar een lokaasje wezen moest. Thans zal het hoofd der Burgerschool f 200.voor den cur- Bus en zal het hulppersoneel 75 ets. per lesuur genieten. Gelukkig! de billijkheid heeft thans gezegepraald, al zouda men ook wenschen, dat zij niet twee jaar achtereen verdrongen ware geweest door de zucht naar goede waar die niets kost! De vraag is nu: zal de nieuwe rege ling tengevolge hebben, dat te Haarlem herhalingsonderwijs zal bestaan dat vruchtdragend is? Dat de heer Graafi geschikt is om als leider op te treden, zal wel niemand betwijfelen, maar zul len de leerlingen komen? Men stelt voor toelating tot de herhalingsschool den eisch, dat de leerling de lagere school geheel hebbe afgeloopen. Nu waren er in de 2 vorige jaren van de 103 leerlingen slechts 18, die den gewonen cursus lager onderwijs geheel hadden gevolgd. Vol gens dezen maatstaf zou dus eerstdaags de herhalingsschool aanvangen met 9 leerlingen tenzy zich nu ook komen aanmelden personen, die bij de vroegere regeling zijn weggebleven omdat bij de zeer verschillende graden van ontwikke ling der leerlingen in een en dezelfde klasse, het resultaat der lessen niet zoo gunstig kon wezen, als men thans mag hopen. Het zal wellicht velen verbaasd heb ben, dat het verzoek om vermindering of geheele kwijtschelding van huur, ge daan door de vereeniging //Kunst zij ons Doel'' zonder vorm van proces is afge wezen. Maar bij nadere beschouwing kon dit niet anders. Hadde men dit ver zoek toegestaan, dan zou de stad recht vaardigheidshalve een dergelijk verzoek van andere huurders niet kunnen afwij zen en zou de Raad overstroomd zijn geworden met adressen van huurders met slecht voorziene portemonnaies, wier aan tal niet gering wezen zal. Maar er zyn verschilleade wegen om tot een doel te geraken. Wellicht zou de Raad kuanen toestaan een verzoek van //kunst zij ons Doel" om eene kleine subsidie, gevraagd op grond van haar artistiek doel. Waar de school voor kunst nijverheid f 1000.geniet, daar zou wel licht voor het aloude //Kunst zij ons Doel" f 25.of 50.gevonden kunnen worden, 't Is maar een denkbeeld, hoeren kunstbeoefenaars en liefhebbers, en het kan niet meer kosten dan een klein zegeltje en een klein beetje moeite De Varkensslagersvereeniging alhier is al sinds lang niet in haar schik. En niet geheel ten onrechte want de slagers mogen hun vleesch niet uitstallen, op grond dat het dan aan stof, regen en zon ia blootgesteld en daardoor schade lijk zou kunnen worden voor de gezond heid maar de spakverkoopers op de Botermarkt stellen frank en vry hunne waar ten toon in de open lucht, bloot gesteld aan alle kwade invloeden. Nu vragen de slagers, dat dit hun voortaan verboden en aan de vorkoopers op de Betermarkt de Yleeschhal als eenige ver koopplaats zal worden aangewezen. B. en W. vonden dat niet goed en het ge beurde dan ook niet. z/Sinds vele jaren wordt op de Boter markt spek verkocht," zeide de heer de Kanter, als argument voor de weigering. Geen ijzersterk argument zou men zeg gen de doodstraf was ook eeuwen oud en toch is ze afgeschaft. Nu mogen in de Vleesohhal menschen komen, die volstrekt geen roeping gevoelen om er heen te gaan en ik geloof dan ook, dat geen spekverkooper de Botermarkt zal verlaten. De heer Lodewijks vatte de koe bij de horens, toen bij voorstelde om de spekverkoopery op de Botermarkt niet meer toe te staan en de handelaars naar de Vlee8chhal te verwyzen. Dat de ter men waarin zijn amendement was ge steld, niet juist waren, mag ieder afkeu ren, die in staat is om voor de vuist weg in een minnut een nieuw artikel voor eene verordening te concipieeren. Doordat het voorstel geen steun vond, werd dat van B. en W. aangenomen en het resultaat is nudat de slagersver- eeniging haren zin niet heeft gekre gen en dat hare concurrenten een permissie hebben gekregen, die zij niet gevraagd hebben en waaraan zy dut geene be hoefte hadden. Dat noemt men ik ben het eens met den heer Macaré een klap in de lucht. z/Wat moet men doen ora iemand tot betalen te noodzaken, d«e aan de Kaap is Deze gewichtige kwestie werd door den heer de Kanter opgeworpen. ^Berusten en de kosten zelf betalen," antwoordde de heer Macaré. Maar de Voorzitter wil een middel trachten te vinden om zulke uitlandigen te laten betalen als ze terugkomen in ons land. Zou het geen overweging verdienen, om zoo iemands portret te laten aanplakken op alle stations en stoombootsteigers, opdat men den terugkeerende dadelijk bij zijn terugkeer zou kunnen aanhou den en toeroepen//Ha, zijt gij daar eindelijk, lang verwachte Kapenaar?" Haarlem krijgt nog negen gulden zeven en zeventig en een huiven cent van je Hier is kwitantie, geef geld S I /I 0 S N I E tl Hf S. Haarlem 29 Augustus 1890. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag den 2den Sept. a. s., des namiddags te 1 ure. Door P. C. de Wilde is aan het ge meentebestuur vergunning gevraagd tot oprichting van een mosterdmaalderij in het perceel aan het Klein Heiligland, get. no. 66a. De nieuwbenoemde majoor der cav. J. C. Lagerwerf! is ingedeeld by het 2e reg. huzaren alhier, alwaar hy wordt belast met het toezicht op do hoofd administratie en het depot-escadron van het korps. Alhier is overleden de heer C. Smit, sedert een reeks van jaren geneesheer en baddokter te Z ndvoort. Hij bereikte den ouderdom va i 81 jaar. Het kader der dd. schutterij alhier heeft op den wedstrijd te Hoorn weder een prijs mogen behalen en wel in de afdeeling korpswedstrijd (salvovuur op salvo schijf 225 BI B II) met 21 tr. en 45 punten. Hieraan namen deel adj. ond. H. A. Balabrega, serg.-maj. M. Kokkel- hoorn, en de fouriers J. A. Derr, N. C. A. Ockhuijsen en A. Broekmeijer. De afd. werd gecommandeerd door den le luit. kwartierm. W. F. Roosdorp. Zooals wij reeds vermeldden, heeft het haarlemsche kader in een vorige afdee ling ook nog een prys behaald. Wij wenschen den prijswinnaars van harte geluk met d»ze zoo welverdiende lauweren. In de Groote Kerk zal Woensdag 3 Sept. a. s. een orgelbespeling plaats heb ben door den heer Jan van Tricht, or ganist van de Belgische Zendingkerk te Brussel. Het concert vaagt aan des na middags te 3 uren. De vereeniging „Door Inspanning Uitspanning" alhier heeft het plan opge vat om ten bate van eene weduwe, met zeven kinderen, nagelaten door P. A. Pistoor, die in kommervolle omstandig heden verkeeren, een liefdadigheidsvoor stelling te geven. Inteekenbiljetten tot deelneming circnleeren en het is zeker te hopen dat van deze gelegenheid om het lot der ongelukkigen te verzachten een ruim gebruik zal worden gemaakt. Het terrein van //de Phoenix" is bij uitstek geschikt voor kinderfeesten, en komt daarvoor ook meer en meer in ge bruik. Nooit biedt het uitgestrekte ter rein dan ook een prettiger, vriendelijker aanblik aan, dan wanneer het bezet is door eenige honderden juichende, joelende, spelende kinderen in hunnen feestdos. Hedenmorgen te negen uur begon het feest van den Volksbond ter eere van Prinsesjes verjaardag. Zeshonderd kin deren der verschillende scholen, onder geleide van onderwijzers hunner scholen, waren uitgenoodigd zich ter eere van hunne doorluchtige tijdgenoote,onze kleine Prinses, te komen vermaken. Welk kind zou aan zulk eene roepstem niet gehoor geven Voorafgegaan door een gedeelte van het stedelijk muziekkorps, hielden de jeugdige feestelingen eenen optocht rond het terrein. Daarop zongen de leerlingen der Volks zangschool, van het Nut, onder directie van den heer J. W. Jenny Weyer- man, een drietal liederen, het Wil- helminalied van Daniel de Lange en het nieuwe Prinsesselied van Riohard Holl, het laatste tweestemmig, en eene z/opwokking tot zingen." Helder als glas klonken de kinderstemmen door de lucht en .nen bewonderde den uitstekenden tucht, dien de directeur onder zijne jonge zang r8 weet te houden en de hooge graa 1 van zuiver-zingen, dien hij hen heeft doen bereiken. Nn begonnen de spelen, natuurlijk, hoe kan het anders, onder leiding van den heer Martin en zynen assistent. De lucht was inmiddels gaan betrekken, de oppervlakte van blauw aan den hemel deed onder voor de groote stukken grijs en zwart aan het uitspansel. //Kwam er maar wat wind!" zal menigeen gezucht hebben. Maar het bleef stil, doodstil en daar plotseling barst het uit: een don derslag en het giet van den hemel, in dikke stralen waar geen einde aan was. Toen werd het een algemeen //redde wie kan 1" de zaal van het gebouw, de hotten in het rond, het tentje bij den speeltuin, alle waren in een oogenblik gevuld met vluchtende feestelingen, deelnemers zoowel als toeschouwers. Alleen eenige zeer volhardende kinderen bleven wippen of 8chommelen, tot loon waarvoor zij dan ook in ©en minimum van tijd een maxi mum van Datheid bereikten. En het regende, regende, regende I De stralen vormden plasjes, daarna plassen het zand kon al dat water niet ver zwelgen en alleen het hoogerliggend© gedeelte was begaanbaar. Verlangende kinderneuzen drukten zich plat tegen de vensterruiten, in het turen naar het eerste blauw aan den hemel. Maar niet zoo spoedig kwam dat heilaankondigend blauw, het bleef regenen als moest het geheele terrein ineens eronder. Zelfs de muziek in de tent klonk nat, en een schalksche jongen zong //Kriens, Kriens, Kriens, je hebt er water in gedaan J" Hij meende in de instrumenten, waarschijnlijk Of de kinderen dan nog vroolyk wa ren Och, wanneer is men op dien leef- tyd, lang somber gestemd.In die onbezorgde jaren heeft men pret als het mooi weer en plezier als het slecht weer is. Maar toch sprongen allen uit hunne schuil hoeken te voorschijn toen het regenen wat bedaarde en begaven zich naar de geliefde poppenkast, die, by de muziektent op eon soort eilandje staande, veel weg had van eene zwakke imitatie van een burgslot, omringd door grachten. Blaar daarom niet getreurd, de vertooner had niet minder succes van zijne //representatie", dan hy bij den felsten zonneschijn hadde kunnen behalen. Nadat door de kinderen der volks zangschool nog eenige liederen waren kwam e8ii der gewichtigste Naar het franschvan Adolfhe Belot en Jules Dautin. 81) TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK XVIII. Bene kwitantie van 400.000 francs. //Geef maar hier. Ik ga oogeDblikkelijk naar de rue des Prou- vaires. Het is reeds laat." Hij stond op om te vertrekken. z/Vereischt die zaak dan zooveel spoed vroeg Iriël, die op dat oogenblik de kamer binnentrad. «O, ja. Het betreft hier de zaken van Antoinette." Er werd op dat oogenblik gescheld. Het was Léonce. Zijn ongerustheid was nog veel erger dan het ongeduld van Richard. Waarom duurde het zoo lang Zou men argwaan heb- ben opgevat Zou deze prooi hem wellicht ontsnappen..Einde lijk kon hij het niet langer uithouden en begaf zich naar de rue Notre-Dame-des-Champ8. Richard deed hem open. Uit bescheidenheid trok Iriël zich terug tot achter in het atelier en stond daar bij een schildery, die hij nauwkeurig scheen gade te slaan. Toen hy Léonce bemerkte, ontstelde hij hevig en toen by zijn slem hoorde, bleef hem geen twijfel meer over. z/Hij is het," mompelde hij, doodelijk verschrikt. Hij hield zich schuil achter den schildersezel en luisterde. Léonce zeide tot Richard op een eenigszins verwijtenden toon z/Reeds langer dan twee uur heb ik op u gewacht. Wat is daarvan d8 oorzaak?" „Blijn moeder is zooeven eerst teruggekeerd. Ik stond juist op het punt om naar u toe te gaan, toen ik bemerkte, dat gij mij voor waart." z/En waar zijn de papieren //Ziehier." Hij wierp een snellen blik op de kwitantie. //Is het in orde vroeg Richard. //Ja, alles is in orde. Vaarwel." z/Ik vraag u wel excuus voor het opeathoud." //O, dat ia niets. Ik zal alleen den weg wel vinden." Hij vertrok haastig en eenige seconden later hoorde men een rijtuig wegrollen. z/Kent gij dien man vroeg Iriël en trad haastig op Richard toe. z/Dien man z/Ja.... hoe komt hij hier? Wat heeft hij hier te maken?" „Dat is hoogst eenvoudig," zeide Richard, zeer verbaasd over deze vraag, «die man is de heer Pelletier." z/Pelletier ,/Ja, de zaakwaarnemer uit de rue des Prouvaires. Kent gy hem soms z/Of ik hem kenEn hy is nog zoo vermetel om zijn eigen naam te dragen, zich Pelletier te noemenHet is waar, vroeger verschool hij zich achter den titel van vicomte de la Coudraye." z/Wat.... Vicomte de la Coudraye l" riep Richard uit, „de maD, die mijn vader in het verderf heeft gestort //Dezelfde; ik heb hem dadelijk herkend." //O, ik ongelukkigeik heb hem ter hand gesteld,..." „Nu, wat?" z/Een kwitantie van Antoinette, om daarmede haar bruidschat te kunnen inlossen. Zy zijn verloren de viermaal honderddui zend francs //Misschien hebben wij nog tyd genoeg." z/Ja, gij hebt gelijk, laten wy oogenblikkelijk naar den nota ris gaan." Zy waren er evenwel nog niet in geslaagd zich een rijtuig te verschaffen, toen Léonce zich reeds in de rue Saint-Honoré in het kabinet van den notaris bevond. Deze wachtte reeds op hem. ffHebt gij de documenten, die ik van u gevraagd heb?" z/Hier zijn ze." De heer X. las het briefje van Antoinette en de kwitantie nauwkeurig en had er niets op aan te merken. z/Het is goed," zeide hy, //ik zal u betalen." //Eindelijk!" dacht Léonce. De notaris begaf zich naar zijn brandkast, welke hy ontsloot. Hij haalde een pakje banknoten te voorschijn en begon deze op zyn schrijftafel te tellen.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1