Dinsdag 2 September 1890. No- 219c'. NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. ABOHÏIIMEÏITS PRIJS: s r s i l ii w s. Stukken van den Raad. 1< E U IL L T O hi. De Familie Causson. Hi HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 xnsaiiden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05 Dit blad verscliynt dagelijks, behalve op Zon- en Faescdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haai'lem. 'Fe8e£sïsinsBïeflcMöa©g' ADYIETEITIÉ^: Tan 1—5 reg-els 50 Cents; ieders regel meer 10 rents Groots letter, nssr plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Abonnementen en A d verten en worden aangeaiome» door oaze agenten en door alle boekhandelaren on coüraatïers» Ciroctocrea-Uiigeveris 3. C. PEEREBQOIffi en B. AVXS. Hoofdagenten voor het Buitenland.' Compagnie Qtnéralt ds Fuhliciti Elrangèrs O, L. I>AVMh JOhlH Jr. JON NB Suez., Parijt 3ïöit fa*hone{ èdanlizartrc. Haarlem 1 September 1890. Heden is door dsn keurmeester van B vleesch en spek afgekeurd eon party hammea van een koopman daarmede^ te koop staande op de Botermarkt. B. en W. stellen aan den Raad voor om, wegens het aan mej. M. M. Bol- dingh verleend eervol ontslag als onder- K wijzeres 2e kl. aan de opleidingsschool voor meisjes alhier, tot dien rang te be- S vorderen de onderwijzeres 3e kl. aan die inrichting mej. H. S. Lorey. Den 26sten Juli 11. stelde de Bur gemeester in handen van de Comm. tot advies omtrent de voorwaarden van aan- j besteding, het volgende adres Met gepasten eerbied wenden wij ons tot u, meenende en verwachtende dat tot verbetering van ons lot in het bizon der en va» een elk ander in het alge meen, door u veel kan gedaan worden, waaraan het werkverschaffende publiek I zich kan spiegelen. Daarom verzoekt het comité, namens de vereenigde timmerlieden, van uwent- wege in de bestekken, (welke dienen I voor al de verdere uit te voeren ge- I meentewerken) een artikel in te voegen, I bepalendeeen vastgesfcelden arbeidsdag van 10 uur, tegen eene uitkeering van twintig cents per uur. Door hierop gunstig te besluiten, zou jj ons inziens, door u mijne heeren veel I zijn gedaan, wat kan strekken tot alge meen welzijn. 't Welk doende, Het Comité, (get.) J. Portegijs, J. Kok, P. Roe land, G. J. Wenckebach. De Comm. is echter eenstemmig van I oordeel, dat inwilliging van het verzoek 1 niet kan geacht worden te zyn in het belang der belastingschuldigen en ook niet in dat der gemeente en adviseert alzoo tot afwijzing daarvan. Als onderwijzeres 3e kl. aan de opleidingsschool voor meisjes worden voorgedragen 1. mej. E. P. M. van Thiel, alhier, 2. H. W. Pilger, Assen en 3. B. Buysing Damsté alhier; en 1. mej. H. W. Pilger, Assod, 2. M. K. Rijkens, alhier en 3. M. C. Gerk Purmerend. Voor de betrekking van leeraar in geschiedenis en nederl. taal aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus, worden! aanbevolen de heeren 1. K. Heeringa, j te Groningen en 2. B. van Rijswijk te 's Hage met voorstel, om de benoeming j slechts voor eén jaar te doen geschieden. In de maand Augustus jl. is het stedelijk museum van schilderijen en oud heden op het Raadhuis bezocht door 1169 personen, waarvan 310 personen kos teloos. Gedurende de maand Augustus is het Museum van Kunstnijverheid alhier door 1771 personen bezocht. Op de aardappelen- en botermarkten alhier zijn in de afgeloopen maand aana;ev. verlc. laagste hoogste pr. Aardapp. 8705 HL. 8115 HL. f 1.25 t 3.25. Appelen 859 359 f 4.f 9.50 Peren. 1238 - 1238 f 2.- f 8.- p. K.G. p. K.G. Boter 1C42 kiL «84 kiL f 1.25 f 1.45. p. stuk. p. stuk. Biggen 291 stuks 237 stuks f8.— 119. Zondag 31 Augustus, de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Ne derlanden, werd hier ter stede op de ge bruikelijke wijze gevierd door eene parade van het garnizoen en de dd. schutterij. Alvorens het bataillon der dd. schut terij naar het exercitieveld trok, werd op den Doelen door den majoor-cotnman- dant een waardeerende toespraak gehou den tot den len luit -kwartiermeester W. F. Roosdorp en de 5 leden van het ka der, voor de wijze waarop zij de eer van de haarlemsche schutterij op den grooten nationalen schietwedstrijd te Hoorn weder hadden hooggehouden en werd de bij die gelegenheid behaalde medaille aan het vaandel gehecht, dat thans met 8 derge lijke zegeteekenen prijkt en wel: één verguld zilveren, 3 zilveren en 4 bronzen medailles. Begunstigd door prachtig weder had te half 2 de parade op het terrein voor de cavalerie-kazerne plaats. Zij werd gecommandeerd door den ma joor der d.d. schutterij den heer W. Jager Gerlings en geïnspecteerd door den luit.-kolonel der inf. J. A. K. H. W. Vogel. Een groote menigte toeschouwers stond langs het terrein geschaard, terwijl het aantal op het terrein aanwezig, belangrijk grooter was dan bij vorige gelegenheden. Dit laatste is voor eene juiste uitvoering der bewegingen zeker niet aanbevelens waardig. Door de cavalerie werden weder eenige manoeuvres uitgevoerd, hetgeen eene aan gename afwisseling schonk. Vooral het verspreiden en weer verzamelen leverde een eigenaardig schouwspel op. Bij den afmarsch van het terrein gin gen schutterij en infanterie, geflankeerd door een ontzettend groote menigte, stad waarts. Hoe lastig dit voor de marchee- renden is, zal zeker ieder, die tot de troepen behoordeweten te getuigen. Waarom men niet rustig staande het; voorbijtrekken aanziet, maar liever mede- loopt door dik en dun plassende, ge drang veroorzaakt en de uniformen be> spat, is ons nog steeds een raadsel. Ook het bestuur der sociëteit «Ver- eeniging" is niet achtergebleven om we der zooals alle jaren den verjaardag van H. K. H. de Prinses te vieren door een bal voor do kinderen der leden. De groote zaal bood dan ook Zaterdag een alleraardigsten aanblik. Honderden kinderen, onder leiding van don heer Martin, namen deel aan de feestvreugde. De zaal was keurig met vlaggen en groen versierd, terwijl het portret van de Prin ses op 3 plaatsen in de zaal te midden der versieringen pry k te. Het programma beloofde veel en nog werd de verwachting verre overtroffen. Dans en allerlei aardige en verrassende vertooningea wisselden elkander op on gezochte wijze af. Ook de traditioneele poppenkast ontbrak niet. Het fraaiste van alles was een tableau vivant, uit gevoerd door een groot aantal jonge da mes en dat voorstelde het Prinsesje om geven door de nederlandsche vrouwelijke jeugd, een voorstelling zoo verrassend en schoon, dat het ona met bewondering voor de lieve vertoonsters vervulde. Dat men dit denkbeeld jen ide uitvoering ervan ook weer aan den heer Martin verschuldigd isbehoeft geen betoog. Alleraardigst was ook de vertooning van do muzikale clowns eu een woord van lot komt hun toe voor de flesschen-muziek, die zij zeer gelukkig beter dan het snelteekenen hebben nagebootst, waar voor hun dan ook een warm applaus ten deel viel. Bij een der uitgevoerde spelen werden prijzen uitgereikt bestaande in een groote zeer fraai uitgevoerde gravure, natuur lijk voorstellende de Prinses. Dat jongeren en ouderen zich Zater dagavond aangenaam hebben bezig ge houden is zeer zeker weder te danken aan de uitmuntende regeling van dit feest, waarvan de eer toekomt aan den heer Martin aan wiens handen zulke zaken bij uitstek zyn toevertrouwd. De minister van Financiën heeft be paald, dat voor het district Haarlem twee deurwaarders der directe belastin gen zullen worden aangesteld, wier jaar- lijksche belooning, na aftrek der kosten wegens drukwerk, enz., voor ieder kan worden geraamd op 1400. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: Een 19jarig werkman, varende op zandbakken is 11. Zaterdagnacht te Spaarndam door petroleumdamp gestikt. In de roef verblijf houdende, had hij te kooi gaande de onvoorzichtigheid de lamp te laten branden. Geneeskundige hulp, terstond na het ontdekken van het ongeval aangewend, mocht niet baten. Van wege de genie worden te Haar lemmermeer, in de richting van den nog te voltooien inundatiedijk, boringen ge daan en putten gegraven van pl. m. 25 M-, ter onderzoeking der verschil lende grondlagen, in verband met eene spoedige aanbesteding ter afwerking van het overige gedeelte van den inundatie- dijk te Haarlemmermeer. Nog pl. m. 10,000 M. moet gemaakt worden, waar van pas 500 M. is voltooid. Door de voltooiing van den dijk wordt de Haarlemmermeer in twee deelen ge scheiden met eene oppervlakte van pl. m. 9000 H.A. ieder. Vrijdagnamiddag is een kellner uit een bierhuis te Zandvoort verdronken. Hij nam uit eene badkoets een bad in zee, en schijnt zich te ver gewaagd te hebben. Eerst na eenige minuten werd hij vermist en toen hij uit het water werd, was hij reeds overleden. b i N e N L A Uit officieele bron kunnen wij thans mededeelen, dat H. M. bericht heeft, tot haar leedwezen geen gevolg te kunnen geven aan de uitnoodiging, de te Dordrecht te houden landbouwten toonstelling met een bezoek te vereeren. (2). C.) Volgaarne geven wij gevolg aan het verzoek van het Centraal-co- mité voor het Ondersteuningsfonds van het Metalen Kruis, om het volgende te 31 Augustus 1890. Landgenooten Wij komen op dezen nationalen feest en vreugdedag, onzen Prinsessedag, tot u met een bede. Er leven in ons dierbaar vaderland honderden mannen, thans oud van dagen, stram van leden, niet, of tenauwernood meer in staat om door arbeid in hun onderhoud te voorzien, slecht gehuisvest, slecht gekleed, slecht gevoed, mannen, die eenmaal, toen zij in de volle kracht huns levens waren, op 's Konings roep stem lijf en leven voor het vaderland beschikbaar stelden. De mannen, die wij bedoelen, dragen het Metalen Kruis of de Citadelmedaille, ten bewijze dat de Koning hen eene eer volle onderscheiding waardig keurde, dat zij zich jegens het vaderland verdienste lijk hebben gemaakt. Die mannen lijden gebrek; hun ont breekt het noodigste. Het eeremetaal dat hun borst versierd, rust op een ach tergrond van lompen, de hand, die eenmaal de wapens voerde, wordt uitge stoken om een aalmoes te vragen Mag dat zoo blijven? Neen, heeft de Prov. Bond der Ver- eeniging het Metalen Kruis in Noord- Brabant geantwoord, en het sloeg de handen aan den ploeg. Het gevolg daarvan was de oprichting van een ondersteuningsfonds ten bate van behoeftige oudstrijders van 183031, ge rechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. Aan het hoofd van dat fonds staat een Hoofd-comité, dat weldra zyne vertak kingen door het gansche land zal hebben, terwijl een Centraal-comité gevestigd is te Utrecht, en bestaat nit de hh.Gene raal jhr. W. von Wrangel auf Linden- berg, eerevoorzitter, mr. W. H. Baron de Watteville, Eerelid, J. W. Schubart, Voorzitter, Jhr. mr. J. E. Huydecoper van Nigtevecht, Penningmeester, mr. A. W. van Beeck Calkoen, S. I. de Beer, A. J. van den Bergh, G. M. Blanken- heym, mr. W. J. M. Bosch, H. Coop- mans, H. J. D. Doorman, Majoor H. Eilbracht, Th. G. Funnekotter, J. W. R. Gerlach, A. D. Hamburger, C. Kos- en. A. H. Laseur, F. L. A. Roelofss Valk, Dr. A. R. Ruitenschild, mr. F. D. Graaf SchimmelpenDinck, en M. Brink- greve, Secretaris, allen te Utrecht. Wij, leden van dat Centraal Comité, zeggen met den N.-Brab. Bond«Neen, dat mag zoo niet blijven; hier moet de helpende hand uitgestoken worden deze honderden, de eenig overgeblevenen van zoovele duizenden, moeten althans ge durende de weinige dagen levens, die hun nog resten, ervaren, dat Nederland be wezen diensten niet vergeet Zou voor het weldadig Nederland de taak te zwaar zijn, om gedurende de korte spanne tijds dat we nog van die braven in ons midden hebbeD, hun en den hunnen het noodige meer vragen wij niet te verstrekken Landgenooten I Wij wachten van U het antwoord op deze vraag, die we U heden dceD, omdat Ge heden feest viert, heden blijde en dankbaar gestemd zijt. Het blij gemoed geeft gaarne en wie zelf stof tot danken heeft, wil ook an deren beweldadigen. Daarom komt onze bede heden tot U geeft mildelijk en geeft haastiglijk want de dagen dergenen, die geholpen moeten worden, zijn geteld! Namens het Centraal Comité boveng. J. W. SCHUBART, Voorz. M. BRINKGREVE, Beer. Toezegging voor bijdragen, 'c zy jaar- lijksche of voor eenmaal, gelieve men te adresseeren aan den secretaris M. Brink- Naar het fransckvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 83 TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK XVIII. He tie kwitantie van 400.000 francs. z/Gaan uw zaken niet goed ,/Neen, in het geheel niet." //Arme vriend! vertel my eens wat van uwe levenswijze tegen woordig." Lentague vertelde hem, dat hij door samenloop van omstandig heden en door het scherpe toezicht van de politie in den laatsten tijd geen enkelen keer was geslaagd in zij se zoo goed beraamde plannen. //Dat is wel ongelukkig," zeide Léonce, „maar mijn beste vriend, het is tendeele uw eigen schuld. Gij zijt in uwe ondernemingen altijd gewelddadig. Ik heb het u reeds meermalen gezegd«daar- voor is het nu de tijd niet meer; gij zijt een eeuw ten achter, geloof mij op mijn woord." «Ja zeide Lentague bitter, «omdat gij bij het kaartspel kunt snijden en nog meer van die kunstjes in praktijk weet te brengen. Is het mijn schuld, dat ik dit nooit heb kunnen leeren?" «Ik maak er u geen verwijt van; uwe vingers zijn daarvoor te ongevoelig. Laat ons hiervan echter niet spreken: dat is nog maar het eenvoudigste van de kunst. Men moet zaken weten te doen. Tot u.w eigen ongeluk hebt gij dat nooit willen leeren. Ik had gehoopt u te kunnen opleiden en zelfs is uw eerste proefneming uitmuntend geslaagd." «Ja, in die model-branderig. Mon treft echter niet overal Caus- sons aan." «Bah! gij kunt zulke mensehen iederen dag vinden. Op dit oogenblik doe ik weer met zoo iemand zaken.... Viermaal hon derdduizend francs zijn er te verdienen, vriendje, geen cevt minder «Och kom, gij houdt mij voor den gek." «U voor den gek houden zeide Léonce, op wien de wijn be gon te werken; wilt gij een weddingschap met mij aangaan, dat ik u over een paar uur de vierhonderdduizend francs kan toonen, zoo ik dat wil F Maar nu genoeg daarover gepraat, of gij mij wilt gelooven of niet, het is mij hetzelfde." «Ik geloof u volstrekt niet," zeide Lentague, die tot dusverre al zijn koelbloedigheid had bewaard. Ik moet u echter vertellen, dat ik u een uiterst milden vent noem. Als ik u tien francs vraag geeft gij er mij twintig en biedt gij mij nog bovendien een diner aan." «Gij zijt tenminste niet ondankbaar. Kom mij van tijd tot tijd eens opzoeken en dan vertrouw ik wel, dat ik n nog eens in het rechte spoor zal terugbrengen." Bij het afscheid wilde Léonce, die meende te veel gezegd te hebben, zijn onvoorzichtigheid herstellen, maar daarentegen maakte hij zyn zaak nog erger. «Ik heb u zooeven verteld, dat ik u hedenavond vierhonderd duizend francs zou kunnen toonen," zeide hij tot Lentague, «het was natuurlijk niets dan scherts." «Ja, dat wist ik wel," zeide Lentague, nu ten volle van het tegendeel overtuigd. Zij namen afscheid van elkaar. Het was bijna acht uur. Léonce, die in de frïssche buitenlucht zijn kalmte spoedig herkreeg, be gaf zich naar de rue Saint-Honoré. Notaris X.... was nog aan zijn werk, in gezelschap van zijn eersten bediende. «Ben ik nu niet goed op tijd vroeg hij, «ik hoop, dat gij van uw kant ook alles gereed hebt en wij nu aan deze zaak een einde kunnen maken." «Een einde maken, wat bedoelt gy Heeft men er u dan niet van in kennis gesteld «Waarvan in kennis gesteld?" «Het is een vergeetachtigheid, die ik zoo spoedig mogelijk zal herstellen. Mijn beste mijnheer, sedert ik het geüoegen had u hier te zien, is mevrouw de weduwe Maheurtier bij mij geweest, ver gezeld van den heer Syramin en den heer Iriël." «Ah, zoo «Zij heeft toen de wensch uitgesproken, zelf het bedrag in ont vangst te komen nemen en natuurlijk heb ik aan dien wensch gehaor geven."

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1