De Veiligheid te Parijs. Alle overige leden van het Centraal- Comité zijn overigens bereid giften en toezeggingen in ontvangst te nemen. Voor Haarlem en omstreken gelieve men zich te wenden tot den heer H. M. J. van Lenuep, Frederikepark 3, tevens een der oprichters van den Bond en lid van het Hoofd-comité. Zaterdag werd het 25-jarig bestaan der rijks hoogere burgerschool te Gouda feestelijk herdacht. Namens veie oud-leerlingen werd aan dr. W. Julius, die van de oprichting af direc teur daarvan was, eene prachtig bewerkte boekenkast ten geschenke gegeveu met een sierlijk album, bevattende de namen der gevers. De president der feestcom missie, de heer W. de Mooij, uit Rot terdam (met hem zaten daarin de hh. A. Begeer, uit Utrecht, G. van Nes, uit 'g-Hage, H. Paul, uit Gouda en F Sauerbier, eveneens uit Gouda), hield daarbij eene hartelijke toespraak, die door dr. Julius werd beantwoord. Des middags vereenigdea leeraren en oud-leerlingen zich aan een feestmaal tijd in da sociëteit «Ons Genoegen." Te Frederiksoord zijn een drietal afgevaardigden van de stad Parijs geweest, om de werking van de Maat schappij van Weldadigheid te bestudeeren. De heeren toonden zich over hun bezoek zeer voldaan, nadat zij zich van alles op de hoogte hadden gesteld. Het oostenrijksche eskader, bestaande uit het admiraalschip Kronprinz Rudolph en de schepen Kaiser Franz Joseph I, Stephanie en Tiger, onder bevel van den achout-bij-nacht J. Hiake, het welk sedert 17 Augustus te Kopenhagen vertoefde, is jl. Vrijdag weder van daar vertrokken. De schepen zullen te Kiel de duitsche manoeuvres bijwonen en ver volgens Nieuwediep, Cherbourg en Lis sabon bezoeken. Aan boord van het admiraalschip be vindt zich de oostenrijksche aartsherto; Karl Stephan. Aan bet L. D. wordt het be richt toegeschreven, dan met 1 Januari op de Staatsspoorwegen het kring- of zone-tarief zal worden ingevoerd. Vol gens berekening van de beambten der Maatschappij zou de bruto-ontvangst met 23 pet. moeten toenemen om de verla ging van het tarief te neutraliseeren. Het L. D. vraagt, of de Maatschappij voldoend materieel heeft om aan de zoo sterke toeneming van het verkeer het hoofd te kunnen bieden. Kolonel Le Poer French, de bekende iersche Water Spaniel fok ker zal uit Engeland overkomen om met eenige zijner honden de a.s. honden ten toonstelling te komen opluisteren. Sportblad Vr ij dagavond werd teSlo- terdijk het kind van een spoorwegar beider door de locomotief geraakt, voor dood opgenomen. De machinist was Diet bij machte geweest den trein te doen stoppen, daar het kind juist uit zijne woning was gekomen, en vóór iemand het kon vermoeden met de machine in aanraking kwam. De toestand van den kleinen lijder is hoogst gevaar lijk. De afdeeling Zaandykvan de Vereeniging „Het Witte Kruis" heeft in den loep van het vorige en van dit jaar een zestigtal monsters melk uit die gemeente aan dr. Van Hamel Rooa, te Amsterdam, tot onderzoek aaogeboden. De uitkomst van dit onderzoek was, dat slechts enkele monsters voldoende konden heeten. Naar aanleiding van dit treurig ver schijnsel is in eene vergadering der afdeeling besloten, met 1 Oct. a. s. de uitkomsten der scheikundige onderzoe kingen van melk en andero artikelen met de namen der verkoopers bij den secretaris voor de leden tor inzage te leggen, opdat men kan weten door wie al of niet gesde waar wordt geleverd. Te Leiden viel een jongen van 7 jaar in het water, hoek Levendaal en Kraaierstraat. Hij spartelde geruimen tijd in het water, terwijl niemand van greve, Tolsteegsingel, K. 34 te Utrecht, do overtalrijke toeschouwers zich te water 1 durfde te begeven om hulp te bieden. Eindelijk deed een man met een ladder pogingen om te heipontoen men het kind op bet droge had, was het al dood. Bij de firma K. Co, te Wj-a- geningen kwam men in den laatsten tijd tot de ontdekking, dat meermalen tabak uit het pakhuis werd ontvreemd. Aan de politie is het thans gelukt twos der vermoedelijke daders tot bekenteais te brengen. Nog onlangs hadden dezen 40 pond Sumatratabak, ter waarde van circa ƒ100, voor 20 verkocht. Uit Harderwijk schrijft men aaa de Standaard Da nieuwe wet op 't dragen van wa penen heeft ook hier een standje ver oorzaakt. Eeu boer uit den omtrek kocht een nieuw geweer. De winkelier omwond het gedeeltelijk met eea zakdoek en zeide, dat het geoorloofd was volgens de wet, dit wapen alzoo te dragen. Pas had echter de kooper den wiakel verla ten of een agent vroeg het wapen te zien, en ons boertje voldeed aan dit verzoek maar toen hem gevraagd ward zijn geweer af te geven, weigerde hij. De agent wilde hem nu met de sabel op de banden slaan om het zoo mees ter te worden, doch de boer greep met de andere hand de sabel en was dus dubbel gewapend. Eindelijk gelukte het tobben en onder een grooten toeloop van volk, aan zes man, het waste geweer meester te worden, en ons boertje trok met een gewond hoofd uwgeslagen handen af. Over ongeregeldheden bij eene kerkwijding te Nederhorst-den-Berg leest men in De Tijd den. Geen woord zelfs van hunne zijde,wisselschijf op het Rijnspoorstation te dat niet geheel in overeenstemming was 's-Hage Ï3 eene veroordeeling tot 3 dagen met den eerbied voor de wet en voorhechtenis uitgesproken. Naar wij vernemen is door de arron- het godsdienstig begrip van hun niefc- katholïeke medeburgers. Ook aan de beide vertegenwoordigers der openbare macht, den rijks-veld wachter en den ge meente-veldwachter van Nederhorst-deu- Berg en Vreeland komt een woord van oprechte hulde toe. Zij hebben zich uit stekend, met beleid gedragen. Aan hun tusschenkomst vooral is het toe te schrij ven, dat niet nog meer jammerlijke ge volgen van deze uitbarsting van dom- men godsdiensthaat te betreuren zijn. Minder voldaan is men over de houding van andere openbare personen. De dorpen Ubbergen en Beek zijn dezer dagen ook met het egsch telephooanet aangesloten. Vroeger reeds werden daaraan verbon den de dorpen Neerbosch, Hees, Lont. Oosterhout (Betuwe), de Wester-Meer- wijk en Berg-en-Dal onder Groesbeek, zoodat dit net reeds een grooten omvang heeft aangenomen, terwijl het te voor zien is, dat weldra nog meerdere dorpen en streken daaraan zullen aansluiten. Thans wendt de concessionaris en direc teur van het uijmeegach telephooanet pogingen aan oaa, evenals Arnhem, tolephonische verbinding te verkrijgen met de groote hollandsche steden. dissements-rechtbank te 's Gravenhage rechtsingang verleend tegen Reeht voor Allenin zake het artikel waartegen de minister van Binnenlandsche Zaken eene klacht heeft ingediend. (Stand.) VISSOMJ, Nieuwediep, 30 Aug. Door 50 korders werden heden 3 tot 25 tongen, 1 tot 5 roggen, 1 tot 2 mandjes kleine schol en 1 tot 3 manden schar aange voerd; gr. tong gold fl k 1.10, rog f 1.20 per stuk; kl. schol f3 per mandje en schar f 5.50 per mand. verleden van den heer Criapi, die voor. heen ook tot de radicale party beboerde. Aan de Temps wordt uit San Paul dé Loanda (portugeesche kolonie op Afrika's Westkust) gemeld, dat groote gistin" beerscht onder de neger» in het binnen" land. Het opperhoofd van Bihé is in openlijk verzet gekemea. Het garnizoen is met de troepen, die uit Mozambique ontboden zijn, tegen de opstandelingen uitgerukt. De goeverneur-geceraal ver- lt de expeditie. De Balindo's zijn bij de pertugeesche troepen ingedeeld. De commandant dar troepen to Bihé is ia zij» woning vermoord. De Rijksbank te Rio de Janeiro is ge- .achtigd nog voor 50,000 milreis aan papieren geld uittegeven, op den grond slag der goudwaarde. Letteren en Kunst. Inhoud Sempervirens No. 55: Onze Rotstuin, VI. Freesia refracta alba, met een afbeelding. De Hippeastrum (Amaryllis), door Harry Veitch. Eea Van verschillende zyden kwamen ons I Affóurtit-prys. De bladeren der P&ar- geruebten ter oore omtrent ongeregeld-1 debloem als groente. Tentoonstelling heden, die Zondag jl. op den vooravond Hilversum, 2224 Augustus 1890. der kerkwijding te Nederhorst den-Berg zouden hebben plaats gehad. Wij meen den reden te hebben om aan de juistheid der ons verstrekte bizonderheden te twij felen, en stelden dus elke mededeeling daaromtrent in ons blad uit, totdat een nader onderzoek ons de waarheid zou hebben doen blijken. Van volkomen be trouwbare zijde wordt ons nu het vol gende bericht Den 25en Aug. zou onze kerk wor den ingewijd door Z. D. Hw. onzen be minden bisschop. Den avond te voren zou Monseigneur met eigen rijtuig hier aankomen. Ten einde den hoogwaardi- gen herder der diocese te ontvangen met het uiterlijk eerebetoon aan zijn karakter verschuldigd alsmede om van hun vreugde over de naderende plechtigheid blijk te geven, hadden een vijftigtal katholieke jongelingen zich vereenigd tot een eerewacht en het terrein om de nieuwe kerk hoogst eenvoudig, maar smaakvol doen versieren. Een dertigtal van hen zouden te paard het rijtuig van Monseigneur te ge moet gaan, een twin tigtal bleven op het terrein om de kerk Een en ander schijnt aanstoot gege ven te hebben aan de niet-katholieken, met name aan degenen, die als zooge naamd doleerenden bekend staan. By de aankomst van den bisschop wer den door de malcontenten belcedigende kreten aangehevener werd beproefd de jongelieden der eerewacht van het paard te lichten, wat bij een twee- of drietal van hen gelukte er werden stee- nen geworpen, en een der paarden uit den stoet werd op oen drietal plaats» met een scherp werktuig, waarschijnlijk een mes, gewond. Ten einde een vader- land8ch schijntje aan hun optreden te geven, werd door de aanvallers druk "Oranje bovengeschreeuwd, waarbij men echter niet vergat, de meest ge- meene scheldwoorden te voegen aan het adres van den hoogwaardigen kerkvoogd, wiens rijtuig een der belhamels be proefde te openen. Had niet de rijks veldwachter op afdoende wijze den aan valler onschadelijk gemaakt, wie weet wat schandtooneel nog verder de onver draagzaamheid onzer niet-katholieke be volking te aanschouwen had gegeven. Ter eere der katholieke jongelieden moet gezegd worden, dat zij ziek uit sluitend tot afweer van geweld bepaal- Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plantkunde. Algemeene Vergadering ge houden op 23 Augustus 1890. Flo- ralia vereeniging te Frederiksoord. -Week- nieuws. Verschillende rnededeelingeu. Bericht. Bladvulling. Corres pondentie. JFinancieele Mededeelingen. De Kapitalist meldt het volgende: Volgens de Frankfurter Zeitungis, naar een telegram uit Berlijn te Frank fort ontvangen meldteen obliga tie, waarop eene premie gevallen en die naar Milaan ter incasseeriug opgezonden was, onbetaald teruggekomen, naar msn zegt, cmdat de stad Barletta niet be taalt. Op een dientengevolge, 28 dezer, uit Frankfort naar Italië gezonden tele gram, was dea 29sten nog geen ant woord ontvangen. De koers der loten werd 28 Aug. te Berlijn 42.20 geno teerd. Misschien betreft de zaak alleen dit premielot. De stad Barletta heeft ten bate van deze leening, zooals men weet, obligatiën van andere italiaansche steden gedeponeerd en de outvangsten uit deze voortspruitende bedragen thans nog meer dan de annuïteit der leenin. eerst later wordt de annuïteit zooveel hooger, dat de stad aanzienlijke sommen ter aanvulling moet bijdragen. In een volgend nummer van de Frankfurter Zeitung wordt medegedeeld, dat op het hierboven gemelde telegran naar Milaan ten antwoord ontvangen is, dat aldaar van moeilijkbeden by de in wisseling der premieloten van Berletta niets bekend is. Tegelykertijd echter verneemt het blad dat voor het omstreeks eene week uit Frankfort direct naar de spaarkas te Barletta ter incasseering ge zonden premielot van Ls. 200 (29 Aug.), de tegenwaarde te Frankfort ontvangen is. Naar aanleiding hiervan, zou men moeten besluiten dat het bericht uit Ber lijn, wegens de niet-betaling van een premielot, aan bizondere redenen moet worden toegeschreven, die slechts dat lot betreffen. Heden was de Amsterdamsche Beurs gesloten. Rechtszaken. Voor stonden de twee jongens, die terecht- wegens het verdraaien van de rOLÏtliili OVKHZICHT. Naar medegedeeld wordt, zal er eerst daags bij een uitgever te Berlijn tegelijk iu de duitsche en fransche talen eene brochure verschijnen onder den titel: „Staat er in Bulgarije eene catastrophe voor de deur en in opdracht van prins Ferdinand geschreven door een diplo- maat, die vroeger ia Bulgarije eene be- |uiijvige rol vervulde. De in dea titel gestelde vraag wordt door den schrijver beslist ontkennend beantwoord, en aan het slot van het geschrift wordt men voorbereid op de te wachten staande onafhankelijk-verklaring en Bulgarije'i verheffing tot een koninkrijk. Do hoofdstrekking der brochure i3 uit voerig aan te toonau, dat de tot hiertoe algemeen op rekeniag \an vorst Alexan der gestelde vooruitgang in beschaving van Bulgarije alleen te danken zou zijn aan de russische generaals, die aanvan kelijk onder hem werkzaam waren. Onder vorst Alexander zou er in Bulgarije een verschrikkelijk verward huishouden heescht hebben. Bulgarije zegt de schrijver heeft reeds lang opgehouden een gevaar voor den europeeschen vrede te zijn, en wan neer de staatsrechtelijke toestand van Bulgarije door het proclameeren zijner onafhankelijkheid gesanctionneerd wordt, dan zal Europa daartegen zeker niets in te brengen hebben. Het handschrift van de brochure moet aan prins Ferdinand voorgelegd zyn geweest. Men laat Bismarck nog altijd spreken, Thans is het weder een te Zürich ver schijnend blad, hetwelk beweert, dat de ex-kanselier in een gesprek met twee Zwitsers als zijne vaste meening te ken nen heeft gegevsn. dat Duitschland nooit de neutraliteit van Zwitserland zal schen den. Hij was echter niet overtuigd, dat men hetzelfde van Frankrijk zou kunnen zeggen. „Maar", zoo zou hij er bijgevoegd hebben, „doet het geval zich voor, dan zal Duitschland Zwitserland op zijn hand hebben, om te zegevieren". De Reichsanzeiger meldt in zijn niet- officieel gedeelte.- Daar er tengevolge der herfstmanoeuvres slechts een zwak wacht- commando te Berlijn aanwezig is, is er naar aanleiding der ongeregeldheden, die den 25n dezer alhier bij de socialistische vergadering in den Friedrichshain hebben plaats gehad, bepaald dat eene brigade infanterie van het 3e legerkorps ter aan vulling voor den garnizoensdienst tijde lijk te Berlijn zal worden geplaatst. Volgens berichten uit Mexico heeft de revolutionaire generaal Parrundia passa ge genomen naar San Jose in Guate mala, aan boord van een amerikaansch vaartuig. Officieren sommeerden Parrun dia zich over te geven. Parrundia wei gerde, en werd daarop in eene worste ling gedood. Naar men zegt, zullen de italiaansche vereenigingen Oberdank en Bersanti (onlangs op bevel van den minister Crispi ontbonden) weer opgericht wor den onder den naam „Francesco Crispi." Het bestuur zal dan een program uit- Men schrijft uit Parijs dd. 24 Aug.: Hoe spreekwoordelijk eenzaam Parijs thans weze of schijne, aan bedelaars heeft het nooit gebrek. Er wordt hier ontzettend veal gebedeld door gepa tenteerde, getolereerde en hunne vrijheid wagende bedelaars. Buiten Parijs, iu alle waar pleizierlustigo zomervogels voor langer tijd of voor een enkelen dag nederstrijken, vindt men de bedelaars terug, zij ontbreken nergens, zij vormen een wezenlijk leger. Geduchter leger echter dan de bede laars vormen de boosdoeners, de vage bonden van grooten en buitenboulevard, de zoogenaamde souteneurs in de eerste plaats. Ik zou niemands goeden naam in opspraak willen brengen, maar reken er op, dat onder de camelets, die u avonds op de stoepen der koffiehuizen allerlei mogelijke en onmogelijke klei nigheden met minzamen glimlach en be leefde welsprekendheid te koop bieden, menige messenhanteerder voorkomt, dio u op den hoek van twee eenzame straten geheel anders zou toespreken. Er is iets in het overdenken van deze waarheid, dat wellicht uwen romantischen zin streelt, maar dat in de praktijk alle streelend karakter gemakkelijk verliest. De tijd der Rinaldini's is helaas voorbij; wie geen ontdekkingsreiziger is, moet zich minstens naar Corsica begeven, om nog boosdoeners van die soort tegen te komen. Maar al hebben zij hun mooien baard verloren, het gild der roovers is nog geenszins uitgestorven en ge zoudt er te Parijs niet eens veel moeite voor behoeven te doen om jnet hen kennis te maken. Toen onlaDgs het stoffelijk over schot van sir Richard Wallace uit de villa in het bosch van Boulogne werd vervoerd, outbraken, zooals ge u wel licht herinnert, de honderden bedelaars, die langen tijd gewoon waren geweest van de tafel van dezen rijkaard de kruim- kens en beter dan de kruimkens te ont vangen. In de lanen van het bosch was 't volkomen eenzaam, want het was over twaalven. Maar zij, die achter den lijk wagen aaDgingen konden nu en dan slecht verzorgde gestalten ontwaren, over wier bedoelingen zij die Parijs kennen, niet in twijfel verkeerden. Wee hom, die den stoet verlaten en alleen zich te midden dier gestalten gewaagd had. Hoe ongelooflijk het schijnt; tijdens dat de trouwens weinig talrijke en tnee- rendeels bejaarde wachters van het boBch het middagmaal gebruiken en allen schijnen dat te gelijk te doen levert een wandeling door sommige gedeelten wezenlijke gevaren op. Dames zouden werkelijk overmoedig zijn, indien zij tU8schen half twaalf en twee uur zich in het bosch waagden, maar zelfs heeren zijn geenszins gevrijwaard tegen onaan gename avonturen. Des avonds en des nachts beperken de aanvallen zich niot meer tot het bosch; dan is elke eenzame wijk onvei lig. Onlangs nog hebben boosdoeners te Montmartre een huurrijtuig aangebon den, den koetsier onschadelijk gemaakt, vaardigen, waarin zij herinnert aan het (het paard aan een boom gebonden en het „Waarom is dat gebeurd?" „Ik weet er niets van en wil het ook niet weten." „Het is aan u, mijnheer, dat ik deze beleediging heb te wij ten," riep Léonce woedend uit, terwijl hij zich nauwelijks kon inhouden. „Dat is, dunkt mij, zeer overdreven." „Het is mij duidelijk gebleken, dat gy mij niet schijnt te ver trouwen. Gij hebt mevrouw Maheurtier verzocht bij u te komen en het was op uw raad, dat zij eigenhandig het geld in ontvangst heeft genomen." „Ik heb tot haar geen woord over u gesproken." „Ik zal toch een verklaring eischen van deze beleediging; me vrouw Maheurtier zal mij haar vertrouwen wel blijven schenken en morgen kan ik weer beschikken over het geld, dat gy mij ni#t ter hand hebt willen stellen." „Dat is niet waarschijnlijk, want morgen wordt het geld in de Bank gedeponeerd." „Dat alles is my eigenlijk ook geheel onverschillig maar ik wil ontheven worden van de verdenking, die een oogenblik op mij heeft gerust; en zoo noodig zal ik een aanklacht indienen." „Geloof mij," zeide notaris Xop kalmen toon, „en laat hot hierbij maar blijven, vieomte de la Coudraye „Léonee huiverde by deze woorden; al zijn onbeschaamdheid was plotseling verdwenen. „Het is goed! wij zullen zien!" mompelde hij binnensmonds. Hij vertrok met woede in zyn hart. Men had hem herkend, ontmaskerd. Op welke wijze en wie Wat deed dat er toe Deze prooi was hem ontsnapt, dat was genoeg. Wat moest hij nu doen Zijne stemming was geheel veranderd. Hij liep doelloos en gejaagd door do straten. „Die notaris zal haar wel gewaarschuwd hebben," zeide hij bij zichzelf. „Vanmorgen reeds koesterde hij achterdocht, ik had het toen reeds moeten voorzien. Wat is er nu natuurlijk gebeurd Hij heeft haar laten ontbieden en zij is gekomen in ge- zelsohap van haar onafsoheidelijken Syramin en een zekeren Iriël. Wie zou die Iriël toch zyn Dat kan mij echter niets schelen ik kan mij de geheele geschiedenis duidelijk voor oogen stellen. Ongelukkige, aan wien hebt gij uwe belangen toevertrouwd! En mevrouw Maheurtier neemt de bankbiljetten mee... Zy Neen natuurlijk Syramin, haar vriend, haar geliefdeDe vierhonderd duizend francs zijn dus bij Syramin en worden morgen naar de Bank gebracht; sla uw slag, vieomteDomoor, die ik ben ik had het dadelyk moeten inzien.... Enfin Deze gedachte verliet hem geen oogenblik; de viermaal honderd duizend francs bevinden zich bij Syramin Zonder er bij te denken en instinctmatig begaf hij zich naar de straat, waar de schilder woonde. Toen hij op de place de l'Odéon was aangekomen, riep hij uit: „Welnu, het heeft nog niets te beteekenen ik moet het geld heb ben Maar hoe, dat wist hij nog niet; hij versnelde evenwel zyn schreden en bevond zich weldra in de rue Notre-Dame-des-Champs. Hij bleef een oogenblik staan voor het huis door Richard bewoond en keek naar boven met een blik vol haat en bedreiging. Do ge dachte kwam hem op om aan te schellen en naar boven te gaan. Wat zou hem dat evenwel helpen Hij zou weggejaagd worden. Hij herinnerde zich echter, dat het huis aan den achter kant een tuin had. Zonder een plan te hebben vastgesteld, maar met een wraakgierig verlangen naar zyn prooi, vervolgde hij zijn weg en na de place de l'Ohservatoire te zyn overgestoken, liep hij langs de boulevard Montparnasse. Wordtvervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2