NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Woensdag 3 September 1890. De II. K. Volksbond. De Familie Causson. No. 2199. ABOBSSltBÏTS PRIJS: Poor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05 Dit. blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Fcesctiagen. Korean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlam. felefonniiuaKer SSÏ;. Bireetarcren -Uitgever» J. C. PEEREBOOM an J. B. ABVERTESfTIEST: van 15 regels 50 Cents: iedere regel meer 10 «en Grocte letter* naar plaatsruimte. 3ij Abonnement aanzienlijk rabat Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door allo boekhandelaren en conrantierg. AVIS. Hoofdagente* voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fuilicii* Etrungère G. L. ><y' *r.fc ér C'o., JOHJe d'. JONjiS, SuocJPargt 31bie faubourg -iéonietortre. S T A i) S l E li H' s. Haarlem 2 September 1890. In de zitting van den Geme®nteraad van beden heelt de heer dr. C. G. von Reeken verklaard, eerstdaags zyn ont- lag te zullen nemen als lid vaa den Raad. Zooals reeds vroeger is gemeld, zal de opening van het nieuwe gerechtsgebouw in de Jansstraat geschieden op Maandag 15 September. In eene plechtige open bare zitting zal alsdan door Z.Exc. den minister van Justitie het gebouw aan de colleges, voor wie het ten gebruike be stemd is, worden overgedragen. Z.Exc. zal vergezeld zijn van den secretaris generaal en van den referendaris Car- Men meldt ons .- Ter herdenking van den dag waarop nu 1300 jaar geleden Gregorius de Groote, beroemd vooral door zijne verbetering en verheffing van den kerkelijken zang, den pauselijken troon beklom, zal door het zangkoor ,/Te Deum Laudamus" der kathedrale kerk alhier, onder leidirg van den heer N. H. Andriessen, in den loop dezer maand eene uitvoering van Gregoriaansche en Palestrijnsche Kerk muziek (voor gemengd koor) worden ge geven in de muziekzaal van de sociëteit ,/De Kroon" (met introductie voor be langstellenden). Het Zangkoor voornoemd bestaat uit ruim 30 heeren en 54 jongeheeren, die sinds geruimen tijd, met toewijding en met succes zich op de beoefening van den authentieken kerkzang, onder de bekwame en gewaardeerde leiding van den heer Andriessen toeleggen. Door de Oaderofficiersvereeniging der schutterij //Hasselaar" is aan den heer mr. W. Jager Gerlings, majoor-comman dant van het bataljon, die vijftien jaren onafgebroken als officier dient, eene fraaie vruchtenschaal met inscriptie ten ge schenke gezonden, vergezeld van een hartelijk schrijven. Ook de afd. Haarlem van den Ned. Sehutterijkader-Bond bracht hem schriftelijk haar hulde betoon. De afdoeling Haarlem van den Roomsch Katholieken Volksbond, thans bestaande uit omstreeks 700 leden en die hoofdza kelijk ten doel heeft aaneensluiting van R. K. werklieden, vierde Maandagavond de groote zaal van //Felix Favore" den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina. De tribune was voor deze gelegenheid fraai met groen en bloemen versierd, te midden waarvan het portret van de Prinses en de Bondsstandaard prijkten. De President, de heer A. J. de Jong, riep aan de talrijke vergadering een hartelijk welkom toe, waarna hij mede deelde dat voor de op 14 dezer te Am sterdam te houden tentoonstelling van voorwerpen door R. K. werklieden in hun vrijen tijd vervaardigd, zij, hier ter etededie daaraan willen deelnemen hunne bijdragen tot uiterlijk 5 dezer kun nen zenden aan het adres Gasthuisstraat 13, alwaar de heer Schoonman welwil lend eene ruimte in zijne fabriek heeft beschikbaar gesteld om de bijdragen te verzamelen, die vervolgens naar Amster dam worden opgezonden. Tevens werd medegedeeld, dat den 8en dezer het 12%- jarig kroningsfeest van Z. H. den Paus zal worden gevierd en het dan tevens installatie is van nieuwe leden en voorts 15 dezer weder feestavond. Twee sprekers traden achtereenvolgens op; een hunner was de heer A. G. Scheer der van do afdeeling Rotterdam, die vol gaarne gevolg had gegeven aan de uit- noodiging om dezen avond te komen spreken. Beiden wezen in eenvoudige maar welsprekende taal op het voorrecht, weer don verjaardag der Kroonprinses te mogen vieren en drukten de ver zekering uit, dat zoo er bonden of ver- eenigingen in Nederland zijn, die van gan8cher harte het geboortefeest der Prin ses vieren, zeer zeker de Nederlandsche Roomsch Katholieke Volksbond zich daar onder rekent. Warme toejuichingen vielen hun ten deel, terwijl aan het slot van des heeren Scheerders rede een //leve de Rotterdam8che Volksbond!" weerklonk. Aan afwisseling was vorder geen gebrek. Het zangkoor zong onderscheiden liederen: een feestlied ter eere van Prinses Wil helmina, het Bondslied van A. Lemin, e. a., waarmede de vergaderden uit volle borst instemden. Het //Wien Neêrlaudsch bloed" werd door allen staande en met ontblooten hoofde gezongen. In den loop van des avond werd aan H. K. H. Prinses Wilhelmina een tele gram van gelukwensching gezonden, lui dende als volgt: "De Roomsch Katholieke Volksbond, afd. Haarlembiedt der Doorluchtige Prinses en Hoogstderzelver doorluchtigen Ouders zijn eerbiedigen heilwensch aaD. De Jong, Voorzitter." Een bizonder genot werd den aanwe zigen verschaft door een tweetal zangers, de heeren Albt Rooyers en A. Lemin. Vooral de liederen van eerstgenoemde, z/Neêrlands Koningin" en //Holland", beiden van N. H. Andriessen, werden fraai gezongen. De heer Buwalda voerde zeer verdienstelijk, evenals voor de koor nummers, de pianobegeleiding uit. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat op het aanstaande pauselijk jubileum door den Bond aan Z. H. een adres van huldebetoon zal worden gericht. Te tien uur liep de vergadering, welke te 8 ure was begonnen, ten einde. Naar wii vernemen bedraagt de con tributie voor het lidmaatschap 6 cents per week. Aan den Bond is een ziekenfonds verbondenwaarvoor een afzonderlijke, geringe contributie wordt geheven. Voor de behoeftigen, die geen lid van het zie kenfonds zijn, bestaat er een fonds, Hulp in Nood", waarvan de ui'gaven worden bestreden uit de contributie. Aan het slot der bijeenkomst werd medegedeeld, dat als spreker iu de vol gende vergadering, 8 dezer, zal optreden de ZEw. heer dr. van Aertzen, terwijl a. s. Vrydag in het gebouw van der. k. militairen eene vergadering van de r. k. Ticamerlieden-Vereeniging zal worden ge houden. Er is ten allen tijde gelegenheid tot verkrijging van introductie-kaarten, waar voor men zich bij het Bestuur kan ver voegen. Heden ontving de voorzitter het vol gende telegram var. het Loo, in ant woord op het Maandagavond verzondene: z/De Jong, voorz. R. K. Volksbond, Haarlem, H. K. H. de Prinses draagt mij op H. D. oprechten dank te betuigen. Kamerheer van Dienst TAETS VAN AMERONGEN VAN NATEWISCH." In den afgeloopen nacht, omstreeks 12.20 ure, heeft alhier een ongeluk plaats gehad op den spoorweg nabij den Kruis weg. De werkman W. J. Kuntzen, die, behulpzaam bij het rangeeren van trei nen, op de loopplank van een in bewe ging zijnden goederenwagen wilde sprin gen, is daar afgevallen en met het rechterbeen onder den wagen geraakt, waarbij dat lichaamsdeel ter hoogte van den enkel is verbrijzeld. Hij is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht al waar dat been is geamputeerd. Rechtszaken. Bij vonnissen der arrondissements rechtbank alhier van 2 September 1890, zijn in staat van faillissement verklaard lo. Willem Boeda, bloembollenkweeker en koopman te Haarlem, met ingang van 18 Augustus 1890. Rechter-commissaris mr. J. de Clereq van Weel, curator mr. F. Willekes Mac Donald, alhier. 2o. K. Vaalburg, timmerman, aanne mer en koop nan te Haarlemmermeer, met ingang van 28 Aug. 1890. Rechter commissaris mr. J. de Clereq van Weel, curator mr. H. Tuymeiaar, alhier. Bij de Vereeniging „Weinigheid naar Veraegen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor bnrgerwasohvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - T wee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Vanwege de doleerende gemeente te Sloten (N.-H.) wordt een nieuwe kerk gebouwd, daar de bestaande reeds te klein is. B i i\ li E N I A N Uit Apeldoorn wordt go- meld Zondagochtend wapperde reeds vroegtijdig de nederl. driekleur met oranje wimpel alom, terwyl ook hier en daar de oranjevlag en eene enkele versiering de aandacht trok. Op het paleis was de standaard ge- hsschen. Ook thans weder waren de treden van het bordes op het bassecour met tapijten belegd, en ter weerszijden van het bord eene keurige versiering aangebracht van heesters, oranjeboomen, enz. Velen schreven hunne namen in de ten paleize daarvoor bestemde felicitatie- registers. Door den burgemeester werd namens de gemeente een sierlijk bouquet afge geven ten paleize voor H. K. H. prinses Wilhelmina; ook de feestcommissie en het bestuur der VereeDiging tot veraan genaming van hot verblijf brachten voor H. K. H. keurige bouquetten ten pa leize. De heer D. Das Backer Jr., bloe mist, die deze alle leverde, verdient een woord van lof voor de uitstekende wijze waarop hij zich van deze taak kweet. Zooals gewoonlijk, kwamen nog veel meer bouquetten, zoowel van hier van elders. Te 10 uur werd in de Hofkapel eene godsdienstoefening gehouden voor H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses, waarbij vele genoodigden waren, allen uit de hoogste standen. Te 2 uur reed H. M. de Koningin met de Prinses uit in een panier, met 2 paarden bespannen, en maakte een rit door het geheele dorp om den vlaggen- tooi in oogenachouw te nemen. Het Staatsblad no. 149 bevat een kon. besluit van den löden Augus tus 1890, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de op 28 April te Parijs door de gevolmachtigden van Nederland en Frankrijk uitgewisselde verklaring aan gaande de bevoegdheid van den scheids rechter in het geschil nopens de grens scheiding tusschen Suriname en Fransch- Guyana. De kapitein van het itali- aansehe leger Salvi is uit Rome in Den Haag aangekomen ter bijwoning van de cavalerie-manoeuvres. Deze italiaansehe officier was Zondag op de parade van het garnizoen tegen woordig. De generaal-majoor, inspecteur van het wapen der cavalerie, maakt hem zijne opwachting. De internationale commis sie tot bespreking van de zalmvisscherij op de Maas is Maandag middag 3 uur in de //Trèveszaal" to 's-Hage bijeenge komen in eerste vergadering, welke geopend werd door Z.Exc, den minister van Waterstaat Handel en Nijverheid. De gedelegeerden van de Maasoever- staten op deze conferentie zijn voor Frankrijk: de heeren Ganckler, inspecteur-generaal van den waterstaat Rigaux, hoofdingenieur van de kanalen; Bourgnin, ingenieur van den waterstaat voor België, de heerenDobeil, hoofd ingenieur van den waterstaatDubois, hoofd-inspecteur, chef van boschwezen en waterenWillequet, voorzitter der commissie voor de kunstmatige visch- teelt te Gent; Maes, landbouwkundig ingenieur. voor Nederland, de heeren Van Die- sen, inspecteur van den waterstaat; ba ron Van Heerdt, lid van het college voor zeevisscherijendr. Hoek, weten schappelijk adviseur voor visscherijza- ken, baron Van Weideren Rengers, hoofdcommies bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid; en Steijn Parvé, ingenieur van den water staat. De commissie heeft heden hare werk zaamheden aangevangen. De ontwerpbegrooting door burgemeester en wethouders van Leiden voor 1891 aangeboden, bedraagt in ont vangst en uitgaaf 839,504. De op brengst der plaatselijke directe belasting is geraamd op 150,000. De ma 8keradefeesten der leidsche studenten op 1 Juli jl. te Nij megen hebben zulke gunstige geldelijke uitkomsten gehad, dat de regelings-com- missie reeds nu, in afwachting van de definitieve afrekening, het gestorte waar- f li U 1 L L E T JS. Kaar het franschvan Adolpïe Belot en J?iles Dautin. 84 TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK XVIII. Eene kwitantie van 400.000 francs Het was half tien. Op dit uur zijn de boulevards in deze wy- ken bijna verlaten. Reeds geruimen tijd volgde hem een man, zonder dat hij er iets van vermoeddevan den wijk des Halles tot aan de rue Saint-Honoré en verder van de rue Saint- Honoré tot dezen eenzamen boulevard. Terwijl hij daar een oogen- blik stilstond en een verkennenden blik op den achterkant van de huizen wierp, kwam zijn vervolger met behoedzame schreden na derbij, zich zooveel mogelijk achter de boomen verbergende. Ein delijk was hij nog slechts drie schreden van Léonce verwijderd; toen wierp hij zich plotseling met een grooten sprong op hem. HOOFDSTUK XIX. De diefstal In enkele seconden was Léonce op den grond geworpen. Het was hem onmogelijk om een hulpkreet te slaken; zijn aanrander hield hem met de eene hand den mond dicht en met de andere door zocht bij haastig al zijne zakken. Deze waren echter leeg. z/Men heeft mij bedrogenriep de aanrander uit, onder het uiten van een zwaren vloek. z/Lentague I" stamelde Léonce met half verstikte stem, toen hij dezen herkende. z/Waar zijn de bankbiljetten vlug, of ik worg uzeïde Lentague op dreigenden toon. Hij hield met zijne vingers den hals van Léonce omklemd. „Ezel!" riep Léonce uit. z/Wat.... ezel z/Haal uw hand weg.... opdat ik adem kan halen.... Ja, een ezel en een schurk zijt gij Is dat nu uw dankbaarheid ik leen u twintig francs, biedt u een diuer aan...." z/Houd op met uwe verwijtingeD. Waar is het geld ik moet en zal het hebben i/Zoo, wilt gij dat Dat noem ik prachtig ,/Zult gy het mij dadelijk geven, ja of neen z/Heb ik het dan bij mij z/Gij hebt het zooeven in ontvangst genomen." z/Maar, ezelachtige gek, zoudt gy dan denken, dat ik mij met dit geld naar dezen boulevard zou begeven om te worden aange rand, door iemand van uw soort?" /,Hebt gij het dan niet ontvangen Het is waar, ik heb u gevolgd van de rue Saint-Honoré af en gij hebt het geld nergens kunnen verstoppen." //Welnu, hebt gij mij dan eindelijk doorzocht? zult gij mij nu eens loslaten //Vertel mij dan, waar het geld is?" z/Dat gaat u niets aan." z/Het is bij den notaris gebleven, nietwaar P.... want bij een notaris hebt gij het in ontvangst willen nemen.... ik heb den naam wel boven de deur gezien." z/Laat mij los." z/En tGen de notaris u zag, begon hij u te wantrouwen en heeft hij zijn brandkast gesloten.... Welnu, laten wij met ons beiden vannacht onzen slag slaan //Neen." z/Gij handelt niet verstandig. Gij kent de inrichting van het huis een weinig en kunt my dus geleiden. Ik zal wel voor het ove rige zorgen." z/Kom, nogmaals, laat mij los en ga heen zeide Léonce toornig. //Dan zouden wij een prachtige vangst kunnen doen. Denk er eens over nawees nu niet koppig en sta op." Hij bood hem de behulpzame hand bij het opstaan en klopte vervolgens met zijn hand het vuil en het stof van Léonce's kleêren af. #Lk ben wel wat ruw tegen u geweest," zeide hij, //daarvoor vraag ik u vergiffenis. Ik ben echter reeds zoo geruimen tyd in

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1