NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Maandag 8 September 181)0. No- 2203. Ü.S0XS2KISTSFBSS: ADVEETBSTIS*: DitMuiüiüiir "Destaat uittwes Maden. Tentoonstellmfi te Dordrecht. FEUILLETON. De Familie Causson. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.S0. Franco door het geheels Bijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.05. Dit blad veraohjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. arelefo®Banramee©sr I!2 v.'n 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 eents Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenome» door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantser®. Directenraa-Uitgeverei J. C. PEEREBOOM en 1. B. AVIS. uoofdagenitn voor het Buitenland: Compagnie Oenèralt it Pübliciti Btrangèri ff. Z. DATJBM (r CoJGIJN P. JOAZ8, Sycc., Papye 31 bie Paubo.rg ASonineartre. EERSTS BLAD. S I MIS 1! ff S. Haarlem 6 September 1890. De tentoonstelling van Japansche Kunstnijverheid, dis thans in het Museum van Kunstnijverheid alhier geopend is, werd weder door verschillende belang-» rijke toezendingen vermeerderd. Wy vinden er de meest verschillende vakken der Kunstnijverheid vertegen woordigd, van het kunstige borduurwerk tot het sierlyk gesneden ivoor; de werken der broasindustrie, de keramiek en de lakwerken zijn er in verschillende schoene exemplaren vertegenwoordigd. Eene zeldzame verzameling oud-japan sche munten trekt vooral de aandacht. Des Zondags is de toegang vry. De commies der 2e klasse F. H. Croes van Thielon wordt werkzaam gesteld ten alhier. Tot onderwijzeres aan do openbar© aehool te Waardenburg is benoemd me juffrouw C. E. van der Linden, alhier. Aan het bestuur der vereeniging van de H. Elisabeth is bij koninklijk besluit vergunning verleend tot het houden van eene verloting van voorwerpen, waarvan de opbrengst zal strekken ten dienste van armen en noodlijdenden. Vrijdagmiddag werd onze gemeeute bezocht door Z. D. H. vorst Albert van Thurn und Taxis en zijne gemalin, H. Keiz. H. Margit, geboren aartshertogin van Oostenrijk, met hun gevolg, die tijdelijk te 's Hage verblijf houden. Nadat de hooge bezoekers de beroemde tuinbouw-inrichting van de firma E. H. Krelage en Zoon gedurende een uur hadden bezichtigd, begaven zij zich naar het magazijn van antiquiteiten van den heer L. J. van Os, 0«de Groenmarkt 24, waar een aantal belangrijke inkoo- pen, hoofdzakelijk bestaande in antieke meubelen, werden gedaan. Het pleit wel voor den goeden naam dien de heer van Os in zijn vak geniet en die hem reeds de begunstiging schonk van een aantal vorstelijke europeesche personen, die onze gemeente een bezoek brachten. In de Vrijdagavond gehouden alge- meene vergadering van de Kon. Lieder tafel wZang vo Vriendschap" zijn tot eerelid benoemd de heeren F. H. v. Dui nen, pres. van //Amicitiae", en J. H. Warning, pres. van //Apollo". Verder is de heer K. v. Eden tot penningmeester gekozen, in plaats van den heer J. J. Rooijers, die bedankt hadde heer Rooijers tot bibliothecaris en de heer T. C. Niephaus herkozen tot le secr. 1 De hoofdwerken voor het le concert zijn //Columbus" van Hiller en het //Va derland" van Philip Loots, welk werk aan de liedertafel is opgedragen bij ge legenheid van de herdenking vau het 60-jarig bastaan. Vaorts zijn twee uitncodigingen ont vangen ot! deel te nemen aan zangwed strijden; o. a. te Keulen, waartoe in bi ginsel besloten is. Tot wethouder der gemeente Lisse is herbenoemd dr. A. C. van Ewijck. Hollandses Maatschappij van Landbouw. Heden (Zaterdagmorgen) te 12 uur werd de 36ste algemeene tentoonstelling te Dordrecht door dén Voorzitter der Maatschappij, den heer D. Viseer van Hazerswoude, in tegenwoordigheid van vele leden en genoodigden, geopend. Zijne rede luidde woordelijk als volgt z/Het Hoofdbestuur der Hollandscbe Maatschappij van Eandbouw heeft mij opgedragen u allen hier welkom te hee- ten. Het is de derde maal sinds hare oprichtingdat de Hollandsche Maat schappij van Landbouw hier in de ge meente Dordrecht hare algemeene ver gadering en tentoonstelling zal houden. Indien er ender u gevonden worden, die zich herinneren hoe de vorige ten toonstellingen waren ingericht, dan zullen zij hebben opgemerkt, dat bij ieder nieuw bezoek de tentoonstellingen belangrijk in uitgebreidheid en in de wijze waarop zij gehouden worden, zyn vooruitgegaan, zoo dat zelfs dit jaar ruim zes hectaren grond beschikbaar zyn gesteld, en ook geheel in gebruik zijn genomen. De uitbreiding onzer tentoonstellingen heeft gelijken tred gehouden met de waardeering en belang stelling, die gaandeweg aan alles wat den laudbouw betreft, worden geschon ken; met de aandacht die thans aan alle landbouwzaken in Nederland wordt ge wijd. En wanneer ik zeg in Nederland, dan kan ik daarbij voegen, alom in bet bui tenland, want waar is het land ter we reld, waar men niet al zijne krachten inspant om den grond te verbeteren, en de producten die hij kan voortbrengen en voeden, te veredelen en te vermeer deren. Het is dan ook met groot genoegen, dat wij als een feit kunnen aantoonen, dat ook in Nederland, zoowel de regee ring als de wetgevende macht, als de particulieren, die daartoe in de gelegen heid zijn, zich beijveren de landbouwers te steunen en hen behulpzaam te zyn, door hen in de gelegt-nheid te stellen degelyke kennis op te doen van hun be drijf; door het toekennen van belang rijke geldsommen voor proefstations, proef velden, verbetering van het paardenras es vele andere zaken. Onder do instellingen die den land bouw ten goede komen, bekleedt zeker eene goed ingerichte tentoonstelling eene eerste plaats. Zij bezit het voortdurend nut, dat zij aan de landbouwers het beste laat zien, wat op ieder gebied voortge bracht wordt, dat de kennis, die enkelen hebben, het publiek domein wordt van allen, en daarenboven, dat zij aan de bewoners der gemeeBtec, die zich niet met landbouw bezighouden, doet zien, dat de landbouw is een zeer belangrijke tak van ons volksbestaan, en wat er noodig is om een goed landbouwer te vormen. Of deze tentoonstelling aaa de eischen, die mogen gesteld worden, voldoet, laat ik gaarne aan uw bevoegd oordeel over, wanneer ik u op het oogenblik zal uit- neodigen haar te bezichtigen. Er rust echter op mij eenemoeielyke, maar tevens zeer aangename plicht, om allen die hebben medegewerkt om de tentoonstelling tot stand te brengen, uit naam van bet hoofdbestuur dank te zeg gen. Er is veel arbeid, veel zorg, veel kosten, veel welwillendheid van alle kan ten noodig om eene tentoonstelling van zoo groote uitgebreidheid bijeen te bren gen en in te richten. In de eerste plaats zij dank gebracht aan de Regeering voor de uitlovingen door haar gedaan, aan het dagelijksch bestuur en den gemeenteraad van Dor drecht voor de onbekrompen wijze waarop zij de tentoonstelling hebben gesteund en aan allen en het zijn volen, die door geldelijke bijdragen de Maatschappij heb ben geholpen, om de groote uitgaven te kunnen doen, die de tentoonstelling ver- eischt. Misschien is door de Maatschappij de grootste dank verschuldigd aan de inzen ders, die eigenlijk de tentoonstelling tot stand brengen. Wanneer men ziet hoeveel moeite zij zich getroosten, hoe zij dik wijls van verre naar de tentoonstelling heenkomen, in de onzekerheid ot hunne kosten eenigermate zuilen vergoed wor den, dan kan men niet nalaten hu* ijver en volharding te bewonderen. Evenzeer zijn wij grooten dank ver schuldigd aan de verschillende commis- siën van beoordeeling, die voor een deel hunne taak reeds hebben afgewerkt, voor een deel hunne taak in de volgende week zullen volbrengen. Wanneer men in aanmerking neemt, hoe moeielijk dik wijls hunne werkkring is, hoe zij vaak onrechtvaardig worden beticht, dan komt hun alle lof toe, dat zij ieder jaar weder met dezelfde nauwgezetheid, met dezelfde j onpartijdigheid de taak aanvaarden, die hun wordt opgedragen. Aan het bestuur der Afdeeling heeft het hoofdbestuur groote verplichting. Het afdeeling8bestuur heeft getoond geheel op de hoogte te staan van zijne taak. Het heeft ons voorgelicht, terzijde ge staan en medegewerkt. Aan de leden van het afdeelingsbestuur brengen wy onzen oprechten dank. En terzijde van het afdeelingsbestuur staat nog eene com missie, die zich met de regeling van feesten gedurende de tentoonstelling heeft bezig gehouden. Die commissie heeft be grepen dat de landbouwers, wanneer zy zich hier op het terrein nuttig hebben bezig gehouden, ook nog wel eeos aan genaam willen worden bezig gehouden. Aan die heeren brengen wij onzen dank, waarmede zeker velen zullen instemmen. En nu ten laatste, maar niet het minste, een woord van dank aan alle inwoners van Dordrecht, die onze Maatschappij zoo welwillend hebben ontvangen, en zich voor die ontvangst zooveel moeite hebben gegeven. Zy hebben daardoor getoond dat zy het wel mecnea met de belangen van den landbouw en zich moeite en opofferingen daarvoor willen getroosten. Ziet, wij landbouwers zyn goede men- schen, wanneer gij «ns belangstelling be toont, dan gevei wij die gaarne dubbel terug. Wij spreken daarom den wensch uit, dat het de stad Dordrecht g«ed moge gaan, dat zij in bloei en welvaart moge toenemen, en dat zij voortdurend blijve wat zij thans iseen parel aan de kroon van de hollandsche steden. Wanneer gij van hier gaat, wil dan de gevoelens der landbouwers voor Dor drecht aan uwe vrienden mededeelen en wanneer gij niet onvoldaan mocht zijn over hetgeen gij hier hebt gezien, spoor dan «we vrienden aan, dikwijls met u het terrein te bezoeken, opdat de ten toonstelling aan haar doel beantwoorde. Daarop had eene matinée plaats in de tent, die daarvoor op het terrein was opgeslagen. De aanwezigen verspreidden zich naar alle zijden van het terrein om het geëxposeerde, voor zoover dat nu reeds to zien was. in oogenschouw te nemen. Vergeleken bij het terrein, dat de expositie verleden jaar te Haarlem in nam, is deze plek veel groeter, hoewel de tentoonstelling zelf niet uitgebreider heeten kan. De fraaie rots, die ten vori- gen jare terecht de bewondering van eiken bezoeker opwekte, is nu niet aan wezig, maar vervangen door tal van sierlijk aangelegde bloemperken, die veel tot het aangename aspect van het geheel bydragen. Wanneer men een plaatsje zoekt in de aantrekkelijk uitziende restauratie en den blik over h8t terrein laat weiden, dan ziet men alras de expositie der firma Massee in Goes, Boeke en Huidekoper uit Groningen. Landré en Glinderman, Veth Co. te Dordrecht, Hooglandt van daar, Stout uit Tiol, en Corn. Ko ning uit Amsterdam. De vlaggen die hier en daar op de expositie-tenten wapperenverrichten consciëntieus hunne vlaggenroeping, van het geheel op te vroolijken. Op dit oogen- blik staan de machineriën nog stil, maar weldra zallen zy hunne wolken smook uitwerpen en zullen dorschmachines, tree- en rosmolens, trieurs en dergelijke meer in werking worden gesteld en het hart van menigen landbouwer doen kloppen van genoegen. Dat niet alleen zyn hart, maar ook zijne beurs zich opene, m3gen de exposanten wenschen De tijd is veel te kort, om nog heden een volledig verslag te geven van alles wat er aanwezig is, wij zullen ons dus bepalen tot aanwijzing van enkele inzen dingen uit Haarlem en omstreken. Zoo vindt men tarwe van G. J. J. Geertzema uit Haarlemmermeer, rogge, tarwe en gerst van Bultman, tarwe en rogge van P. D. M. Scholten, allen van daar; van de beide laatsten haver; aui- venboonen van Bultman en J. De Jong, mosterdzaad van P. Mantel, lijnzaad van de Zeeuw en blauw vlas van den zelfde suiker beet wortelen en mangel- wortelen van Bultman, koepeen van A. Heemskerk Cz., Hillegomtafelperen van W. J. de Jongh, te Haarlemmer meer; groenten en doperwten en capu- cijnders va a A. Tabernal te Zandpoort, en van dezen en W. J. de Jongh salade. Deze beiden zonden ook sny- en sla- boonen in. Bloemkool treft men aan van J. J. van Loghom te Haarlem, en van Tabernal komkommers en augurken. De afd. Bloomkweekerij ziet natuur lijk ook Haarlemmermeer onder hare exposanten. De tuinbaas J. Th. van Eykeren op Heemstede, J. J. van Loghem van Haarlem, mej. A. de Wilde te Heemstede, Schertzer en Zoon van Haarlem, en Hk. van Waveren Hzn. te Hillegom vertegenwoordigen op waardige wijze onze bloemen- en plantencultuur. Boter zond A. Heemskerk Cz. uit Hillegom en kaas P. Kwantes en J. Stolp te Assendelft en wed. C. C. van Saare te Hillegom, benevens P. Ciggaar en D. Marbus te Sassenheim, en last not least de vereeniging tot bereiding van kaas te Nieuwe Niedorp. Hoefijzers zond onze stadgenoot H. A. van Horsen in. De zoo gUDStig bekendeDou- galls preparaten (waschmiddel voor scha pen, ammoniak-preparaat voor desinfec tie en anti-porcit tegen roetvlek) ont braken ook hier niet. Men ziet uit deze opsomming, dat Haarlem en omstreken Diet is achterge bleven op deze tentoonstelling in de oude Naur het fransckvan Adolf he Belot en Jules Dautin. TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK XXI. Scheiding. Dit langdurig nietsdoen begon hem inderdaad te vervelen. Hij had nu reeds genoeg gezucht en gepeinsdzijn jeugd en zijn krachtig gestel deden zijn moedeloosheid verdwijnenhij had be hoefte aan een werkzaam leven. Zonderling verschijnsel! sedert den langdurigen rusttijd scheen zijn talent in plaats van te ver zwakken, zich forecher en breeder te hebben ontwikkeld. Causson prees zijn werk en moedigde hem aan. ZijDe sombere voorgevoe lens schenen echter bewaarheid te worden het bleek hem duide lijk dat het verleden, waarop nooit werd gezinspeeld, een kloof tusschen hem en de zijnen had opgericht. Richard scheen opgewekter naar het uiterlijk dan hij werkelijk was. Sommige oogenblikken waren er, dat hij door zorgen werd gekweld en de toekomst donker inzag. Op zekeren morgen bemerkte Causson dat Richard, die in blijkbaar opgewekte stemming een krant las, deze plotseling met gefronste wenkbrauwen in een boek van het atelier wierp. Causson sprak geen woord, maar toen Ri chard de kamor verliet, zocht hij oogcnblikkelijk de krant van den vloer op en zijn oog viel alras op een artikel, waarin de laatste schilderijen van zijn zoon zeer geroemd werden Van het begin tot het einde werd met waardeering en lof van hem gespro ken het talent van Richard werd zeer opgehemeld, maar een der zinnen van het artikel luidde aldus: Iedere kunstenaar van eenig talent heeft benijders. Degenen, die afgunstig zijn op het talent van Syramin, meenden dat zijne nieuwste schilderyen eenige zwak heid zouden verradeD. Dit is goddank niet het gevalHet is waar dat de harde beproevingen waaronder de zwakke bezwijkt, aan den sterke nieuwe kracht geeft!" Causson liet zijne armen moedeloos langs zijn lijf hangen. Deze herinneringen aan het verleden konden echter Richard niet zijn levenslust benemen. De kwellingen over zyn schande werden verdrongen door zijn liefde voor Antoinette. Zij schenen elkaAr nog meer lief te hebben dan voorheen. Rauds verscheidene malen had Richard zijn moeder in herinnering gebracht dat de rouwtijd van Antoinette reeds lang verstreken was. tfStel u gerust," zeide Clémence op zekeren dag tot hem, wik zal baar vanmiddag gaan bezoeken en het haar vragen." Dit huwelijk was reeds geruimen tijd geleden bepaalddroevige gebeurtenissen hadden het slechts knnnen doen uitstellen. De dag werd vastgesteld in het einde van Januari 186.... Acht dagen te voren zeide Causson dat hij ongesteld was. De onge steldheid scheen met den dag erger te worden. Richard en Clé mence begonnen zich zeer oDgerust te maken. //Het heeft niets te beteekenen," zeide hy tot hen, ffik geloof echter dat de buitenlucht mij wel goed zou doen." De buitenlucht in het einde van Januari! Overal lag nog sneeuw. z/Dat doet er niet toe," herhaalde ky, »ik ben er van overtuigd, dat ik daar gezonder blijf dan hier in Parijs. Hij bleef zoo hardnekkig by zijn bes1 uit, dat men hem tegen wil en dank naar de villa Plantin overbracht, die door Richard was gehuurd. Zoo goed en kwaad als het ging trachtte men het daar zoo gezellig mogelyk voor hem in te richten. Hij beweerde echter, dat zyn ongesteldheid niet verminderde sedert hij Parijs had vaarwel gezegd; by liet een geneesheer ontbieden, en na veel smeeken en aandringen wist hij dezen er toe over te halen hem ader te laten. z/Nu gevoel ik my toch wat beter," zeide hij. Dit gebeurde twee dagen voor het huwelijk. Den dag te voren gevoelde hij zich zoo wel, dat hjj best in staat was om naar Parijs terug te keeren. Hij was hiertoe echter niet te bewegen. Toen Clémence en Antoinette hem het voorstel deden om de plechtigheid uit te stellen tot hij weer geheel hersteld zou zyn, werd hij toornig. Hij wilde dat het huwelijk dadelijk zou plaats vinden, en men moest zich wel naar zyne wenschen schikken. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1