NIEUWS- EN 8e Jaargang. Donder B i Ai Ai E Al L A N D. V Jfi U i L L E T O i\. Dl VROUW Vil SII SPELER. aBOIUTEICEÏTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheel© Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummerc-0 05. Dit blad verschijnt dageiyks, behalve op Zen- en Feestdagen, önrean: Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. TeleffoosMsnama/ttH®!? £S#&. ■t-v.'.VQÏ. Dirsetonren-Uitsrevers J. O P -'KBBBOOM «n 3. B. AVIB. AD7BaTBÏT!3K: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eentf Groot© letters naar plaatOTuinito. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnemojïtoa en Advertentie» word es aengenoaies» door onse agenten en door aile boekhandelaren em coDrantner^. Hoofdagenten vuur .Buitenland: Compagnie Générale is FubliciU Etrangh* b, L. DA tl MM Co., JOHN M. JONEê, $wcc., Marijs 'ólbii Malbaar Jk: ontman tre. STADSNIEUWS. Haarlem 10 September 1890. De Afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers hield Dinsdagavond eene huishoudelijke vergadering. Beslo ten werd instemming te betuigen met het voorstel van de Afd. Rotterdam om de regeering te verzoeken de opleiding van de onderwijzers, wat het vak gym nastiek betreft, voor haar rekening te willen nemen. Verder werden de te nemen maatre gelen besproken voor eene in November of begin December te geven soirée. Daarna schetste de heer L. van der Have dea aanwezigen //De vesting Hol land." Het was eenigszics gewaagd, na alles, wat over dit onderwerp in den laatsten tijd gezegd en geschreven is, daarover het woord te voeren, doch spreker mocht de voldoening smaken, door het vrij talrijk gehoor tot het laatst toe met de meeste aandacht gevolgd te worden. De vergadering kreeg door de korte, doch heldere uiteenzetting van den heer v. d. Have een duidelijk beeld van verschillende, soms ingewikkelde, zaken, betrekking hebbende op de ver dediging van ons land. De Voorzitter sprak een woord van dank en sloot daarna de vergadering. Door de officieren der dd. schutterij alhier, is het plan opgevat om aan hun geachten majoor-commandaat, mr. W. Jager Gerlings, in het café Montagne een diner aaa te bieden, aaar aanleiding van zijn 15 jarigen dienst bij de schut terij alhier. Als datum is voorloopig vast gesteld 20 Sept. a. s. Nader vernemen wij, dat de uitvoe ring door het koor onder leiding van den heer N. H. Andriessen, van grego- riaansehe en palestrijnsche muziek, zal plaats hebben op Dinsdag 30 .Sept. e. k. Het getal loten, uit te geven door de vereeniging van de H. Elisabeth zal mogen bedragen 3000 stuks tegen 50 cent het lot, terwijl de verloting zal plaats hebbeu in den loop van Oct. e. k. Den len October a. s. verschynt de eerste maandelijksche uitgave der Geïl lustreerde Woninggids voor Nederland door de Vereeniging van kantoren van vaste goederen. Deze gids, die op ruime schaal wordt verspreidt, zal behalve eene opgave van al wat in de voornaamste steden te koop of te huur is, eene korte beschrij ving bevatten van elke daarin opgeno men stad, alsmede eene reproduo tie van een bekend gedeelte daarvan. Zie ach terstaande advertentie. Men deelt ons mede Onlangs hebben de bewoners van de Korte Veerstraat een rekest aan Burge meester en Wethouders gezonden, hou dende verzoek om voortaan slechts van eén kant het iarijden dier straat toe te staan, daar door de overdrukke passage dikwijls persoonlijke ongelukken plaats hebben en voertuigen mot elkaar in bot sing komen, zonder nog te spreken van de schade die de winkeliers in die straat lijden door het al te drukke verkeer, dat velen, vooral dames, afschrikt de Korte Voorstraat in te gaan. Het antwoord van B. en W. was, dat vroeger reeds de Raad een dergelijk verzoek had verworpen en B. en W. het daarom onnoodig achtten, dit adres in den Raad te brongen. Nul op het rekest, alzoo Toch eischt de toestand in de Korte Veerstraat drin gend verbetering. Maandagmiddag nog, was de straat vol met kinderwagens eu voetgangers, toen opeens een groote wa gen kwam aanrijden. Een kind raakte er onder en werd overreden het zou wellicht het leven er bij hebben inge schoten, zoo men het niet nog had kun nen wegtrekken Herhaaldelijk hebben verstoppingen plaats, vooral des Maan dagmiddags, wanneer tal van boerenkar ren door de straat rijden. Wil men het doorrijden van het Spaarne af niet verbieden, welnu, laat men dan het stapvoets rijden in de straat voorschrijven en er een agent posteeren, die zorgt dat dit gebod worde nageleefd En is ook dat nog te veel gevraagd, dat men dan de groote karren van de straat reiniging verbiede, de Korte Veerstraat door te rijden dat zou den toestand althans iets beter maken. Zooals men nu door de Veerstraat rijdt, even hard als op het ruimste plein der stad, bonzende tegen andere karren, rakelings langs kinderen en mensehen heenrammelend, voortdurend kinderwa gens in gevaar brengend, kan het niet uitblijven of er zal een of anderen dag een ernstig ongeluk te betreuren zijn Dan zal men er spyt van hebben, dat mon den eenig afdoenden maatregel, slui ting van de straat aan de Spaarnezijde voor voertuigen, niet genomen heeft, noch zelfs het eenvoudige voorschrift van stap voets rijden gegeven of den karren der reiniging een anderen weg aangewe zen heeft." j brandwonden aan de rechterhand heeft bekomen. De begroeting der gemeente Aalsmeer is thans vastgesteld, in ontvangst ea uitgaaf op ƒ33615,69. Die van het Bur gerlijk Armbestuur in ontvangst en uit gaaf op ƒ2067,10. Een belgi8ch arbeider is Dinsdag in dan Grooten LJpolder tussehen een wa gen beklemd geraakt en aan de zware inwendige kneuzingen overleden. In Aug. zijn op het Noordzee-kanaal geschut: door de Noordzeesluizen te IJmuiden Naar zee: 290 schepen, waaronder 147 stoomschepen, inhoudende 439,537 kub.M. Uit zee: 497 schepea. waaronder ook 147 stoomschepen, inhoudende 473.431 "kub.M. Totaal 787 schepen, inhoudende 912.968 kub.M., tegen 920.044 kub.M. in 1889. Door de Oranjesluizen te Schelling- woude: 4 brikken, 119 raderstoomboofcen, 1005 schroefsioombooten, 3312 tjalken of pramen, 5369 visschersvaartuigen en 1543 andere vaartuigen; te zamen 11.352 schepen, tegen 10.856 in 1889. Letters a en. Kunst. De heer Kreukniet, een der directeu ren van bet tooneelgezelschap van het Salon des Variétés, meldde Henrik Ibsen teiegraphisch het succes der opvoering van Spoken en vaa het optreden van mevr. Rëssing kt de rol van mevrouw Alving. Hij ontving daarop het vol gende teiegraphisch antwoord: //Ver rassende mededeeling met vreugde ver nomen. Hartelijken dank, duizend groe ten zendt u en mevr. Róssing, Henrik Ibsen". Op het dichterfeest (Eisteddfod) in Wales, werd Carmen Sylva, die tegen woordig was, als bard erkend; de ne gentigjarige voorzitter van het Eistedd fod verklaarde in zijn toespraak, dat het in 600 jaren niet was gebeurd dat een koningin een Eisteddfod bijwoonde. De koningin betuigde haar dank in eenige eugelsche dichtregelen, en sprak een drietal webche woorden uit, die groote geestdrift verwekten. Dinsdagavond omstreeks 8% ure heeft door het omvallen van een petroleum lamp een begin van brand plaats gehad ten huize van den scharenslijper Glaudi in de Lombardsteeg No. 10. Slechts Uit Arnhem wordt van 9 September gemeld H. M. de Koningin eenige kleedingstukken zijn verbrand. De j en H. K. H. Prinses Wilhelmina kwa- vlammen zijn door den bewoner en eenige j men heden met een eigen trein te half buren gebluscht, waarbij eerstgenoemdetwee in den namiddag aan het station alhier aan, waar zij ontvangen werden door den burgemeester, die de vorstelijke bezoeksters welkom heette eu de verze kering gaf van de trouw en liefde zijner 8tadgenooten voor het stamhuis van j Oranje. De Koningin antwoordde, dat 1 zij verlangd had de sehoone stad Arn- hem terug te zien. De jongejuffrouw i Cordes bood ruikers aan. j Buiten het station speelde de schuttery- I muziek de volksliederen. De schutterij j was als e8rewacht opgesteldartillerie en infanterie zetten den weg ar. H. M. en het Prinsesje maakten een rijtoer door de stad, waarbij de weg aldus genomen werdbovenover, onder- langs, Rijnkade, Velperplein. In het teutoonstellings-gebouw waren alle burgerlijke en militaire autoriteiten bijeen. De president van het comité, de heer mr. Aberson, sprak den dank van het comité uit voor de eer der komst van H. M. en H. K. H. Dit bezoek zeide hij getuigt, dat do Koningin dezelfde liefde heeft als Z. M. de Ko ning, en van den wensch der koninklijke ouders om ook bij de prinses die liefde aan te kweeken. Hierna had de voorstelling van het comité en de autoriteiten plaats. De Koningin vertoefde ruim een half uur in de zaal. De jongejuffrouw Aberson bood bouquetten aan. Daarna werd de rijtoer voortgezet door vele straten naar de markt, waar een bezoek werd gebracht aan den commis saris des Konings. Onderweg werden vele ruikers aangeboden. Na dit bezoek werd de rijtoer ver volgd naar Bronbeek. Hier werden door de liedertafel //Aurora" verschillende liederen (//Volkslied," //Ons Vaderland" enz.) gezongen. Van Bronbeek werd, na drie kwartier toevens, de rijtoer voort gezet over de steenen tafel naar do stad en het station terug. De geheele stad vlagt. Het verblijf van den prins en de prinses van Thurn und Taxis te Schevenirigen heeft in het bizonder voor de residentie rijke vruchten gedragen. De vorstelijke vreemdelingen nemen twee waggonladingen goederen mede, welke tijdens hun verblijf door hen zyn aan gekocht en voornamelijk bestaan in an tiquiteiten en kostbare lijfsieraden, waar onder vele van belangrijke waarde aan edelgesteenten. Voor eene damesparure o. a. werd alhier 120,000 mark besteed. Ook te Amsterdam werden onderschei dene aankoopen gedaan. (D.) Hoewel men te 's-Hage be rekend had binnen den tijd van ander half jaar gereed te zullen zijn met de schifting enz. der kaarten van de volks telling, zal dat tijdperk waarschijnlijk belangrijk worden overschreden, aange zien van sommige gemeenten de inge- komeu kaarten, wat de invulling betreft, zeer weinig beantwoorden aan de ge stelde eischoB. Zoo moet o. a. de inzen ding van Amsterdam teruggezonden zijn ter verbetering, aanvulling en juister sor teering. Vooral ook de controle bij het ophalen der kaarten moet veel te wenschen heb ben overgelaten. Naar wij vernemen, worden voor do reorganisatie van de afdeeling Spoorwegen aan het departement van waterstaat en van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten op de staatsbe- grooting voor het volgend dienstjaar geen gelden aangevraagd. Het voornemen schijnt te zijn die organisatie bij supple- toire begrooting aan de Staten-Generaal te onderwerpen, en daarin o. a. op te nemen de ambtenaren, die reeds tijdelijk bij dat departement werkzaam zijn, en die, welke op het bureau van den di recteur voor de spoorwegen in dienst zijn gebleven. Men schijnt echter nog geen geschikt hoofd voor de nieuwe spoorwegafdeeling te hebben gevonden. (N. 11. Ct.) Door hot hoofdbestuur van Volksonderwijsvereeniging tot bev. van het volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland, is een adres aan den Koning gericht, waarin er op gewez n wordt, dat het salaris van onderwijzers aan de epenb. lagere scholen, zooals dat als minimum is vastgesteld in art. 26 der wet van 17 Aug. 1878, en gehand haafd bij de wijziging dier wet van 8 Dec. 1889, slechts voor zeer jonge pas aangestelde OBderwyz^rs kan geacht worden eenigszias vtfldo^ude te zijn. Voor onderwijzers, die eenige jaren dienst hebben en bewijzen gaven, dat zij door bekwaamheid on practieche ge schiktheid hunne betrekking met eere bekleeden, is een verhooging van dit minimum billijk en noodig om lust en ijver by hen wakker te houden. Ouder wijzers, die de hoofdacte verwierven en bovengenoemde bowyzen leverden, moeten geacht worden aanspraak te hebben op eene hoogere bezoldiging dan waartoe art. 26 al. 1 aanleiding geeft. Aangezien op verre na niet alle bezit ters der hoofdacte tot hoofden worden of kunnen worden aangesteld, behoort het salaris van deze onderwijzers vol doende te zyn voor het onderhoud van hen en hunne gezïnuen, Reeds zonder wijziging der wet kan aan die bezwaren voor een groot deel tegemoet gekomen wordeD, indien aan art. 26 eene ruime toepassing wordt gegeven, waarop de adressant ten slotte aandringt. Over het asyl voor drank zuchtigen, dat in het Noorden van ons land zal worden opgerichtdeelt de Veend. Ct. het volgende mede In de nabijheid van het Noord-Wil- Naar het eng else h van JAMES WYTTON. 2) HOOFDSTUK I. //Welnu," vervolgde Turner, //ofschoon ik zielsveel van mijn vrouw houd, heb ik gisteren op een bal een jonge dame ontmoet, met wie ik bijna den ganschen avond heb gedanst en mijne ge dachten zijn geheel van haar vervuld; zij boezemt my zeer veel belangstelling in natuurlijk alsof ik eer broeder van haar was." Ik deed een flinken trek aaa mijn sigaarnam haar uit mond, blies langzaam een smal rookwolkje uit en keek mijn vriend een oogenblik strak in het gelaat. wIs het waar vroeg ik einde lijk. //Maar, mijn goede vriend, van de menschen, die ik in mijn leven ontmoet heb, schijnen de meeste zonder moeite de gedachte aan hunne zusters nu en dan uit hun brein te kunnen verbannen, hoe bekoorlijk en lieftallig zij ook mogen zijn. Gij moet niet ver geten, dat velen uwer in het eene gedeelte van de wereld er een beminnelijke vrouw op nahouden en toch het hof maken en veel belang stellen in dames in het andere deel der wereld." z/Kom, kom, David, geen insinuatiën. Er steekt geen kwaad in, op mijn woord van eer. Ik wenschte nu wel, dat gij mij een dienst wildot bewijzen. Gij kunt zoo goed verzen maken. Kunt gij niet wat voor mij dichten om het haar als een aandenken te geven. Zij vertrekt morgen naar Tasmania, en dit schip gaat over een week onder zeil naar Calcutta, zoodat ik er geen kwaad mee kan doen. Ik geloof niet, dat wij elkaar ooit weer zullen ontmoe ten. Kom, maak nu eens wat moois voor my." z/Het is mij goed," hernam ik en begon te lachen, ik zal mijn best doen, nu ik er u een genoegen mee kan verschaffen, ofschoon het dichten mij veel moeielijker valt. Gij zult het u wel herinneren, dat ik, als jongen, mijn verbeelding sterk kon laten werkeD. Ik zal echter mijn best doen." Nadat Turner mij van potlood en papier had voorzien, zette ik mij aan zyn tafel neer en mijne gedachten voortdurend bepalende bij mijne bekoorlijke, dagelijksche reisgezellin, had hot heilige vuur mij spoedig met zijn bezielenden gloed doortinteld en begon ik te dichten. Na ontelbare keeren op mijn potlood te hebben gebeten, want mijn verbeelding scheen nog niet goed ie willen werken, daar hol raderwerk der machine roestig was door den langdurigen stilstand, slaagde ik er in, om een vers samen te flansen, hetwelk tot opschrift had nAan een sehoone dame". Toen het werk voltooid wasoverhandigde ik het papier aan kapitein Turner, die het overlas, er zijn volle tevredenheid over betuigde en het daarna in zijn zak stak. Den volgenden avond deelde hij mij mode, dat hij het vers had overgeschreven en het toen aan de jonge dame had overhandigd, die het prachtig mooi vond. Hiermede was deze zaak afgeloopen. HOOFDSTUK III. Ongevedr een week nadat de Salisbury weer was uitgezeild, be gaf ik mij toevallig in een boekwinkel om er eenige teekenpot- looden te koopen. Plotseling, terwijl ik bezig was met het uitzoe ken,ontstelde ik bij het hooren van een stem, waarvan ik instinctmatig gevoelde, dat zij aan niemand anders kon toebehooren dan aan mijn dame van het perron. Ik herbaal, dat ik dit instinctmatig wist, want ik heb haar nooit hooren spreken; de winkel was bovendien in twee vertrekken verdeeld door een nauwe gang vereenigd; ik bevond my in het voorste gedeelte en de stem kwam uit de andere ka mer. Dientengevolge was de spreekster geheel voor mijn oog ver borgen. Ik keek echter door de tusschendeur en zag dadelijk, dat mijn instinct mij Diet bedrogen had. Daar stond de slanke ge stalte van de vrouw, bij wier aanblik alleen mijn hart reeds lui der begon te kloppen. Ik voelde weer het bonzen van mijn hart en weer bemerkte ik, dat mijne zenuwen tijdelijk verlamd schenen welk verschijnsel zich ook had geopenbaard, toen ik haar voor de eerste maal zag. Ik keek nog scherper toe om te zden wat zij deed. Zij was bezig een teekening te koopen en terwijl zij met den boekhandelaar sprak, liep zy voor de toonbank heen en weer alsof zij vreesde gezien te zullen worden ik weet niet wat my

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1