lemskanaal, westelijk van Glimmen, ligt in de gemeente Eelde de havezathe Ooster - broek en onmiddellijk daaraan grenzende het buitengoed Hooghullen, voor eenige jaren gebouwd, van binnen nooit geheel afgewerkt, thans door een huisbewaarder bewoond en het eigendom van de heeren Bos en Dopheide te Groningen. De heer H. Bos, van Haren, oud-voorzitter van den //Volksbond" en belangstellende in het streven der commissie van dezen bond om een onderzoek in te stellen aangaande de oprichting van een asyl voor drankzuchtigenstelde uit eigen beweging een voorloopig onderzoek in omtrent de geschiktheid van Oosterbroek en Hooghullen. Hij gat van zijne be vindingen kennis aan de commissie, en het gevolg hiervan was, dat den 18 Juli jl. een nader onderzoek werd gedaan door de heeren prof. dr. Van der Lith te Utrecht, dr. Ruijsch te 's-Hage, dr. Van Andel te Leidenen den heer Bos. Beter dan op andere plaatsen, waar de commissie het terrein had opgenomen, meende zij hier te kunnen slagen. Zij trad in onderhandelingen met de heeren Bos en Dopheide en huurde Hooghullen, waar eerlang de gelegenheid voor drank zuchtigen zai opengesteld worden. Daar de Volksbond deze stichting als eene proef moet beschouwen, en met het fonds, daarvoor bestemd, rekening moet houden, zal direct geen geneesheer-directeur op Hooghullen geplaatst worden, doch zal men een contract trachten te sluiten met een geneesheer in de buurt. Naar de Oorlogskreet mede deelt, zal mej. C. Schoeh, kapitein bij het Leger des Heils, den 18n dezer in het huwelijk treden met den kommandaat Herbert Booth, derden zoon van don generaal van genoemd leger. De heer Schaepman zalop uitnoodiging eene voordracht houden voor de leden der aid. Amsterdam van den Soc.-Democratischen bond. Dezer dagen zijn van Am- sterdam weder 33 Javanen, met 15 vrouwen en één kind, met de boot van den West - Indischen maildienst naar Suriname vertrokken. Zij zijn door de Nederl. Handel-maatachappij aangewor ven, om in de West bij verschillende cultuur-ondernemingen werkzaam te zijn. Uit Amsterdam wordt ge meld: Ongeveer een jaar geleden verzocht een notaris uit Tolen, die aan het station aldaar eene plaats voor een naburig dorp genomen had, aan den majoor der ryks- veldwacht, die zich mede aan het station bevond, een pakje aan zijn huis te willen afgeven, met de boodschap, dit in de brandkast te bergen. Toen de notaris den volgenden dag den inhoud van het pakje nazag, ver miste hij een effect. Onmiddellijk gaf hij den majoor van zijne bevinding kennis, die zich over deze zaak zeer verwonderd betoonde, en beloofde al het mogelijke te zuilen doen om, indien de notaris zich omtrent den inhoud van het pakje niet had vergist, het verlorene terug te be- zorgon. Alle nasporingen bleven echter vruchteloos, tot voor eenigen tijd, op verzoek der justitie te Tolen, onze recherche een onderzoek alhier instelde, met het gevolg dat het vermiste effect iü een wisselkantoor in de Kalverstraat werd gevonden. De majoor-veldwachter zal zich nu over den diefstal voor den rechter hebben te verantwoorden. Gedurende de vier dagen, dat het Volksbadhuis op het Jonas Da niel Meijerplein te Amsterdam geopend is, werd daarvan reeds gebruik gemaakt door 584 mannen en 68 vrouweD, waar van alleen op Zaterdag 205 mannen en 16 vrouwen. Gelijk men verwachtte, behoorden alle bezoekers tot hen, voor wie deze badhui zen gebouwd worden, rl. tot de werk lieden en huDne gezinnen. Venters met //socialistische prinseBseliederen" zijn Maandag te Am sterdam in de Kalverstraat door eene volksmenigte aangevallen. Zij vluchtten zoo hard zij konden naar het politiebureel in de Molsteeg, waar de agenten de heeren bewaarden totdat de menigte was afgetrokken. Ook in de Damstraat werd dien avond met dit lied gevent. Er ont stond een oploop en de politie bracht af. Een der leden der firma werd be den venter naar het bureel. In strijd met elders opge nomen berichten, kunnen wij mededeelen dat het onderzoek in zake Aafke Kuypers nog niet is gesloten. Tegen het einde dezer week zijn nog personen gedag vaard. (Ebl.) Te Amsterdam is Dinsdag bij het binnenrijden van trein 24 uit Haarlem in het centraalstation bij den overweg van de westelijke viaduct, een jongen van ongeveer 14 jaar overreden en onmiddellijk gedood. Men schrijft van Terschei- ling: Voor zeer vele jaren strandde hier de Eldoradogeladen met koper- en zilvererts. Schip en lading waren totaal weg. Door de Lutine-beweging kwam men op de gedachte om ook dit wrak bloot te wer ken en dan het erts evenals schelpen en grint op te zuigen. De heer Ledeboer, van Makkum, ging een overeenkomst aan, met de AsauraDtiemaatscbij. te Hamburg en maakte vervolgens akkoord met de reeders van de beide schelpzui gers Tijd en FrieslandOfschoon oor spronkelijk het zilvererts afzonderlijk in balen was, zijn de verschillende massa's door elkander geraakt en van deze ge mengde stof werden de gepasseerde week ongeveer 54 last, samen 108.000 KG., geborgen onder toezicht van den heer Acket alhier, die het agentschap voor den heer Tromp te Amsterdam waar neemt. V erscheidene monsters zijn reeds opgevraagd. Dinsdagmiddag werd op het kruispunt van den Rijs wij kschen weg en den Holl. spoorweg door baldadigen aan beide zijden van de baan met ateenen geworpen naar eenen van Amsterdam komenden trein. Eenige ruiten werden verbrijzeldgelukkig zonder iemand te kwetsen. Een paar dames, die iu eon der wagens gezeten waren, waren zoo ontsteld, dat zy bij aankomst aan het station uit den wagen moesten worden geholpen. Dinsdagnamiddag is in de Helmerstraat te Rotterdam eon heipaal by het ophalen losgeraakt en op d nek van een der werklieden gevallen, waardoor deze onmiddellijk word gedood. Onder Kralingen had een man, die zijn kind op den arm droeg, het ongeluk te struikelen, waardoor hy op het kind viel, dat dientengevolge een been brak, terwijl de man eene belang rijke verwonding aan den arm be kwam. Te Arnhem heeft Dinsdag nacht tu8schen een kaashandelaar en een bediende uit een hotel eene vechtpartij plaats gehad, waarbij de eerste met een dolkmes op verschillende plaatsen ge vaarlijk gewond werd. De het ziekenhuis opgenomen, en de hotelbediende bevindt zich in arrest. B,ij de joDgste opgravingen de St. Servatiuskerk te Maastricht heeft men nog gevonden eene sarcophaag zonder deksel, die, naar men vermeent, onder de oudste frankische zerken kan gerekend worden, Sedert de kermis werden te Almeloo een jongen en een meisje uit de nabijzijnde buurtschap vermist. Het lijk vau den jongen werd Dinsdagmor gen uit het water opgehaald. Het meisje heeft men tot nu toe nog niet kunnen opsporen. Hoe in enkele jaren eene geheel nieuwe bron van verdiensten ont staan kan, blijkt o. a. te Borger, waar zich de arbeiders voor ongeveer tien ja ren begonnen toe te leggen op de lijster vangst. Eerst werd dit bedrijf door een paar arbeiders uitgeoefend met behulp van eenige honderden stroppen. Al spoe dig werden eenige duizenden stroppen uitgehangen, en thans is het zoover gekomeD, dat een der voornaamste van gers, dit jaar tienduizend lijsterstroppen zal uithaögen, die thans, vóór de vangst geopend is, reeds in gereedheid worden gebracht, om ze straks, na L October, spoedig in het bosch te kunnen krijgen. Verleden jaar brandden t Leeuwarden de gebouwen der stoom- meelfabriek van de firma J. Wybrandi schuldigd de fabriek in brand te hebben gestoken, de Rechtbank achtte de be schuldiging bewezen en veroordeelde den beschuldigde. Thans komt de vader van den veroordeelde met bewijzen voor den dat de fabriek was de zijne, en niet die van zijn zoon. Hij moent daarom recht te hebben op de sommen, waar voor de fabriek was verzekerd, en komt die nu bij de verschillende Verzekerings maatschappijen opeischen. De gebouwen der fabriek waren verzekerd voor 119.000, o. a. voor ƒ20.000 bij de Aachener en Leipziger Verzekering- maatschappijen voor 5000 bij de Assurantie-Compagnie van 1771 te Am sterdam, voor ƒ7000 bij de Ned.-Iod. Zee- en Brandassur.-maatschappij, voor ƒ5000 bij de Brandwaarborg-maatschap pij van 1790 te Amsterdam, voor ƒ3500 bij de Nederl. Lloyd. In 't geheel zijn 23 Maatschappijen gedagvaard, om de verzekerde som uit te keeren. AmstCL) Leger en Vloot. De bezoeken van den minister van Oorlog aan Alkmaar eu Kampen staan in verband met de oprichting van een ca dettenschool. Dinsdagmorgen werdeQ op de vlakte van Waalsdorp door de normaal schietschool proeven genomen met ver schillende soorten repeteergeweren van verkleind kaliber met rookloos buskruit. Het gerucht loopt, dat de transformatie der klein-kalibergeweren naar het stelsel Vitali op last van den minister van Oorlog gestaakt is. Naar men ons mededeelt, moet de kapitein van het regiment grenadiers en jagers, v. V. t. V., bij de manoeuvres onder Wassenaar door het storten van zijn paard zich den voet vrij ernstig be zeerd hebben. (Vad.) De manoeuvres. Q, N. schrijft aan hot E. over de oefeningen in Overijsel Vrijdag 5 September werd door de oostelijke partij, onder bevel van den kolonel Goudriaan, eene poging gedaan om Haaksbergen te nemendaartoe werd met eene troepenmacht, sterk 2 infanterie (het 5e ea 8e), 3 esea- drons cavalerie en 4 batterijen veld artillerie uit Enschede «itgoruKt en ongeveer te 11 uur de stelling bereikt, welke de brigade van den kol. Hennus voorwaarts van Haaksbergen had inge nomen. Als ik het goed begrepen heb, was die westelijke partij geen katje om zonder handschoenen aan te vatten. De artillerie was (blijkbaar verstrekt, en achter houtgewas aan het oog onttrok ken) ongeveer een half uur ten N.-O. van Haaksbergen opgesteld, aan elke zijde van den straatweg eene batterij. Rechts en links daarvan een bat. inf., in een boschrand eveneens gedekt opge steld achter elk bataljon nog een tweede in reserve, en links om de zijde van den spoorweg nog een derde bataljon; dus 5 bataljons in het geheel. Er moet nog een zesde bataljon geweest zijn, doch dit was door vlaggen aangegeven, zoodat ik het niet goed kon waarnemen denkelijk was dit ook in reserve. De cavalerie (een escadron) stond achter den linkervleagel. De voorhoede der oostelijke troepen, 2 bataljons en 1 bat terij, trok langs den straatweg op, en werd aanvankelijk uur opgehouden, doordat de verdediger een brug had af gebroken, namelijk de Spijkerbrug bij Rietbeke. Zoodra de infanterie in net gezicht van den verdediger kwam op ongeveer l uur gaans, werd do colonne met een h^vig kanonvuur begroet, zoodat aan geen doordringen te denken viel. De aanvaller bracht dan ook zijne voor hoede-batterij in stelling, en toen werd wederzijds een geschutstrijd gevoerd, die een goed denkbeeld gaf van den werko- lijken oorlog. Gaandeweg bracht de aanvaller 2 bataljons van het 8e regi ment in de voorste lijn, gereed om op te rukken, waartoe evenwel nog niet kon worden overgegaan. Om kracht te ontwikkelen, bracht de aanvaller toen nog drie batterijen in het vuur, aan de andere zijde van den straatwegdit scheen te werken, althans het geschut van den verdediger deed zich veel min der hooren. Inmiddels was het 5e reg. inf. naar de spoorbaan getrokken, blijk baar om den linkervleugel van den ver dediger te omtrekken. Te gelijker tijd rukte de infanterie bij den straatweg voorwaarts, zoodat in twee richtingen werd aangevallen. Hierbij had evenwel de aanvaller buiten den waard gerekend het zwijgen van het artillerievuur van den verdediger was niet ernstig gemeend geweest. Zoodra de infanterie voorwaarts drong, opende opnieuw de artillerie na bij den straatweg het vuurmaar boven dien scheen de verdediger iets gemerkt te hebben van de plannen des vijands hy had althans een batterij en een reservebataljon naar den bedreigden linkervleugel doen oprukken. De aanvaller had van die zijde geene artillerie, daar de kanonnen slechts den aanval by den straatweg ondersteunden, zoodat op den linkervleugel bij dan spoorweg tegenover elkander stonden: 4 bataljons van den aanvaller, en van den verdediger: 1 escadron, 3 bataljons en eene batterij. Dit laatste deed blijk baar de deur dicht, zoedat de aanval mislukt was, nu ook bij den straatweg aan geen doordringen te denken viel. De manoeuvre werd daarop gestaakt, on de officieren bij don generaal ontboden, alwaar ook een fransch en een rus- sisch generaal aanwezig waren, 't Was intusschen 3 uur geworden, de troepen waren van 7 uur af in 't getouw ge touw geweest en erg nat, eensdeel door eenige regenbuien, maar het meest we gens de drassigheid van het terrein, dat grootendeols op een moeras geleek. De troepen zagen er dan ook zeer ontoon baar uit, en de oostelyken hadden nog heel wat te marcheerea voordat Ensche de bereikt was. Een bataljon der weste lijke partij vertrok per spoor, te circa 4 uur, naar Neede. Voor zoover ik als leek er over kan oordeelen, was het succes der westelijke partij voor een groot gedeelte aan zijn geschutvuur en het fiintc optreden der reserve te danken KOLQHIËN, (Uit bataviasche bladen van 47 en de Deli Ct. van 613 Augustus.) BATAVIA, 7 Augustus. De Beli Ct. bevat de volgende tele grammen uit Batavia; 12 Augustus: //Volgens Java-Bode Flores-expeditie gezondheid ongunstigs. s. Lansberge bracht groot aantal zieken naar Ma- caaser. Luitenant Diemont met transport overvallen, gruwelijk vermoord; fuseliers vrouw gedood, twee minderen vermist. 13 Augustus: Generaal Van Teijn van rogeeringzuiko buitengewoon vleiende tevredenheidsbetuiging voor leiding Edi ontvangen, hij wel verzekerd kan zijn bevordering Willemsorde by aftreden hoogst waarschijnlijk ook in rang. Luidens bericht uit Edi is de heer Barre, een hout- en peperhandelaar, die zich reeds jaren lang in de atjehsche kuststaatjes ophield, in Langsar ver moord. Nog een Europeaan, volgens ver moeden zijn compagnon, heeft volgens gerucht er het leven bij ingeschoten. De waarnemend adsistent-resident v. Assen is er heen om de zaak te onderzoeken. De vermoorden, Duitschera van geboorte, hebben jaren lang met hun leven ge speeld, te midden van eene onvertrouw bare bloeddorstige atjehsche bevolking. Dat het minste geschil hun het leven kon kosten, was te duidelijk, dan dat het bestuur van het gebeurde ooit een verwijt zoude zijn te maken. (B. C.) Bij besluit vau den Goeverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is de blokkade der noordkust uitgebreid van de Kwala Atjeh tot Diamautpunt, met uitzondering der staatjes Telok Semawe en Kerti, waar de in- en uitvoer tot zekere hoogte en met speciale vergunning van het goevernement van Atjeh ver oorloofd zal zijn. De heer J. A. Kruijt, consul-generaal der Nederlanden, is te Singapore aange komen en wordt binnenkort te Penang verwacht. De Penang Gazette meent te weten dat de heer Van der Houven vaa Oordt dan naar Djeddah zal vertrekkeu om het consulaat daar waar te nemen. Er zijn op Edi zooveel projectielen verschoten, dat aan eene aanvraag voor granaatkartetsen van 12 cM. van Java, niet voldaan kon worden. Ook Java's maga zijnen zijn uitgepist; de granaatkartetsen worden uit Nederland aangevraagd om in ée behoefte te voorzien. Dus niet alleeu te Atjeh, maar ook op Java hebbes de oorlogsmagazijnen geen voldoenden voorraad. In de laatste dagen werden de posten heviger besohoten. Te Siroen werden de pantserplaten op de bastions zoodanig gehavend, dat zij vernieuwd moesten worden. Tot dekking der oorlogskosten is door den generaal bepaald, dat voor den uit voer van peper aan het land moet wor den betaald per koijang: door Perlak, Bagoh en Oleh Gadja 40 doll., door Edi Tjoet^0 id. door Simpang Olim 25 id. en de andere staatjes 15 id. Het aandeel in de hasil, toekomende aan Toekoe Tjihiq van Soengi Raija i Pedawa Besaar en ook dat van Bintara Pakan in de hasil van Edi Tjoet Bagoh, Oleh-Gadja en Djolok zullen door het bestuur worden geïnd, en eerst aan rechthebbenden worden uitbetaald, wan neer in het volgende jaar do onlusten te Edi zich niet meer herhalen. la het Soer. Eblad. leest mon: Eene scherpe resolutie is hier ter plaatse tegen d© drukpers genomen of liever vernieuwd. Het betreft de oude verplichting voor drukkers en uitgevers om ingevolge art. 13 en 15 van Staatsblad 1819 no. 74 te zorgon dat twéé nren voor de uit gifte, een door hen onderteekend exem plaar aan het hoofd van het plaatselijk bestuur worde afgegeven tegen kosteloos bewijs van ontvangst. Een tweede exemplaar moet aan den officier van justitie, een derde aan den algemeenen secretaris worden ingeleverd. Ieder drukwerk in N. I. gedrukt, of ook in Nederland gedrukt maar in N. I. uitgegeven, is aan die bepaling onder worpen. Overtreding wordt gestraft met boete van 50 tot ƒ1000. Inzonderheid voor dagbladen, die te gen 5 uren 's namiddags gedrukt en um 6 uren op de post moeten zijn, is dit eene bepaling waarvan do stipte nale ving voor de werkzaamheden ia eene zetterij zooveel bezwaren oplevert, dat er tot dusver de hand mee werd gelicht, zonder dat, voor zoover wij weten, dit een gevaar voor den staat te weeg bracht. Bij art. 327 van het Wetboek van strafrecht voor Inlanders is bepaald, dat de straffen, in de voorgaande artike len bedreigd tegen het nist of Diet be hoorlijk houden van koopmansboeken bij faillissement, niet worden toegepast, wanneer ten g enoege van den rechter blijkt, dat deze nalatigheid, onnauwkeu righeid of onvolledigheid het gevolg zijn van onbedrevenheid. Dit artikel is thans bij ordonnantie in de Jav. Ct. opgeno men, ingetrokken, waardoor Inlanders en vreemde Oosterlingen te dezen op zichte men Europeanen zijn gelijkge steld: in het Wetboek vau Strafrecht voor Europeanen toch komt zulk eene bepaling niet voor. Volgens de Beli-CL is in de laatste vijf jaar uit den put te Telaga Toengal, welke door de nieuwe petroleum-maat- schappij zal worden geëxploiteerd, eene hoeveelheid van 125.000 hectoliter ruwe petroleum weggeloopengelijkstaande met 100.000 kisten geraffineerde. Ter wijl de heer Stutterheim als administra teur vaa de bedoelde maatschappy zal optreden, is het technisch beheer opge dragen aan den heer Spruijt, die zich eerst ia Amerika op de hoogte zal stellen. In de Beli Ct. leest men De aandeelhouders van T. Pagar te Singapore wrijven zich in de handen over de Atjehblekkade. Onze schepen hebbeD zoo geleden, dat ze, op een paar uitzonderingen na, alle op de reparatie- er toe dreef, maar ik verborg mij zoo vlug mogelijk achter het tusschenschot. Toen ik mijn inkoop gedaan had en weer een blik wierp in het andere vertrek, was zij verdwenen. Ik begaf mij naar den man, die achter de toonbank stond, en verzocht hem, my eenige teekeningen te laten zien. Hij legde er oogenblikkelijk een groot aantal eenige dozy- nen voor mij neer, alle verschillend. Ik nam er een geheel onwillekeurig op en vroeg hem den prijs. Hij noemde mij dien en voegde er bij//Dit is de eenige, die wij nog van dit soort hebben: wij hadden er nog slechts twee en zeer toevallig heeft een dame, die zooeven den winkel heeft verlateD, de andere ge kocht." Ik ontstelde. Uit eenige dozijnen teekeningen, waarvan ver scheidene zeer mooi waren, hadden wij beiden dezelfde gekozen, die door niets bizonders uitmuntte. //Wel," dacht ik, //dat is wel licht bloot toeval, maar toch is het wel zonderling, vooral, daar het mijn voornemen niet is geweest, om een teekening uit te zoe ken en ik er een voor de hand weg, heb opgenomen. Het is inderdaad vreemd." Ik verliet den winkel en wandelde verder, in diep gepeins ver zonken. Mijne gedachten waren steeds vervuld van die lieftallige, slanke vrouw met haar donker haar en zachte, schitterende oogen, die in zekeren zin een grooten invloed op mij uitoefende. Ik was van meening, dat het lot ons tot elkaar zou brengen. Dien nacht kon ik niet slapen, daar ik steeds aan mijn onbekende schoone dacht en van nieuwsgierigheid brandde om te weten wie zy was. Toen ik daar in de duisternis en in het stille vau den nacht mijn hart trachtte te doorgronden, bleek het mij duidelijk, dat deze vrouw reeds zooveel macht over mij bezat, dat ik o? haar ver zoek alles zou doen en overal zou heengaan. Ik moet eerlijk be kennen, dat het geen aangename verrassing was, zoo plotseling te ontdekken, dat een vrouw zich van mijn hart had meester go- maakt, daar ik reeds zoo langen tijd had gemeend, dat myn hart onkwetsbaar was. Toen ik voor mijzelf bekentenis aflegde vsn mijn geheim en begreep welke invloed mij beheerschte, begon ik te beraadslagen op welke wijze ik haar liefde zou kunnen opwekken. Wie was zij Ik wist het niet zelfs haar naam niet, evenmin waar zij woonde. Hoe moot ik haar opsporen Ik wist niemand, die haar kende. Geruimen tijd speelden mij deze vragen door het hoofd en ten laatste besloot ik haar den volgenden dag te volgen, en er mij van te vergewissen, waarheen zij zich begaf. Dit was de eenige manier om de eerste stappen te doen, die tot onze ken nismaking konden leiden. Den volgenden morgen volvoerde ik mijn besluit en volgde haar, zonder haar slanke gestalte uit het oog te verliezen. Dit was geen gemakkelyk werk des morgens om 9 uur, wanneer alle treinen met hunne passagiers uit de voorsteden gelijktijdig het Londen van het Zuiden overstroomen. Terwijl zij een brievenbus in Collies-street voorbijliep, zag ik, dat zij er een brief in wierp en niet zonder jaloezie dacht ik aan de teekening, die zij had gekocht. Zou zij die wellicht aan haar geliefde zenden Zij was blijkbaar reeds over den leeftijd, wan neer onervaren meisjes voor het eerst verliefd zijn, want naar haar uiterlyk te oordeelen was zij reeds twee- of drie en twintig jaar oud. Na eenig nadenken kwam ik echter tot de voor mij zeer be vredigende gevolgtrekking, dat de plaat, die ik haar had zien koopen, niet zeer geschikt was, om aan een beminde te zenden. De beteekenis van het vers, dat er onder gedrukt stond, was meer een satire dan een liefdesontboezeming en door deze gedachte gerustgesteld, had ik myn kalmte weer horkregen. Terwijl ik haar nog steeds volgde, ontdekte ik, dat de stof van haar japon van een mindere kwaliteit was; haar geheele kleeding duidde ar moede, zoo niet gebrek aan. Eindelijk trad zij een bekenden muziekwinkel in de straat binnen. Zeer voldaan, dat ik nu te weten was gekomen waar zij werkzaam was, keerde ik terug en begaf mij naar het kantoor. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2