aan boord van een schip vastzit. Het kielwater valt op de schepraderen en voert het toestel snel voort, waardoor de lijn vanzelf wordt uitgevierd. Komt het voorwerp nabij den drenkeling, zoo kan deze er zich gemakkelijk lang genoeg mede boven water houden, om weer aan boord teruggehaald te worden. Het red dingstoestel is aan boord van de re- cherchestoomboot Zeemeeuw ingescheept, ora er verder proeven mede te nemen. Door het spelen van kinde- ren met lueifers zijn te Apeldoorn niet minder dan 30 vimmen haver en 15,000 KG. hooi eene prooi der vlammen worden. Over hetbezoek van H. M. de Koningin aan Arnhem sehrijft de ArnJi. Ct. o. a Jammer mag het heeten, dat de schutterij, die ala eerewacht heette dienst te doen, tweemaal zoo geplaatst werd, dat H. M. de Koningin niet heeft kunnen vermoeden, dat er eene eere- wacht was. Tijdens het bezoek aan den Commissaris des Konings stonden onze schutters het geweer te presenteeren voor de verbaasde buitenlui, die zich na den marktdag in de talrijke naast de Waag gelegen herbergen laafden, en bij het vertrek van H. M. was de eere- wacht zoo opgesteld, dat het hoofd er van nog juist even het gezicht op den staartwagen van den koninklijken trein had. Het is daarom te meer te betreuren, daar vele schutters ruim een halven dag werk moesten verzuimen. Te Arnhem heeft men Woens dagnacht aan den Jansbuitensingel in twee huizen ingobroken. De bezoekers zijn echter niet verder dan de suusterrains gekomen, en hebben weinig belangrijks kunnen ontvreemden. De politie tracht hen op te sporen. In de Florastraat, te Utrecht werd een meieje, dat aldaar spelende was, plotseling door een hollende koe op de horens genomen en een eind ver weggeslingerd. Het kind werd in be- denkelijken toestand opgenomen en naar de woning barer ouders gebracht. Wat de menschen aan over tollige belasting betalenAls voorbeeld deelt men mede omtrent de ingezetenen van Breda en omliggende gemeenten, dat zij jaarlijks aan //waarschuwingen" voor het voldoen van personeele belasting be talen f456, aan //aanmaningen" f 220, aan //dwangbevelen" f511 en voor het thuisbezorgen van patenten f 146. Uit Venloo wordt aan d jV. R. Ctgeschreven Wie Dinsdag van Venloo naar het op een uur afstands gelegene pruisische dorp Herungen wandelde, waar het prui- sisch manoeuvre-korps bivakkeerde, ge noot een prachtig schouwspel. Vier regementen infanterie, veldartil lerie, huzaren, ulanen en pionniers, samen ongeveer 8000 man, daalden vaa de hoogte achter Herungen af, om een vermoeiende oefening, tegen de berg helling, die naar Venloo gekeerd is, hun bivak op te slaan. Ruim 100 rijtuigen, wagens en karren, de laatste met brand stoffen, stroo, levensmiddelen, fourages en koffers beladen, volgden de troepen, Nauwelijks aangekomen, was alles in de weer om de karren te ontladen, stook plaatsen te graven, vuren aan te leggen en eten te bereiden. Het was een ge krioel, eene drukte als van een troep mieren. De levensmiddelen bestonden uit brood, in bussen geconserveerd vleesch en linzen, aardappelen, koffie en bier, Het brood, hoewel eenigszins zuur, was van eene goede kwaliteit, het vleesch de aardappelen en de linzen warem zeer goed en werden door de soldaten op uitstekende wijze en zeer smakelijk toe bereid. Het bier was puik. Omstreeks uur, toen de soldaten den inwendigen mensch versterkt en zich zelf en hunne wapens van stof gereinigd hadden, begon op 4 of 5 plaatsen in het kamp de mi litaire muziek in het open veld concert te geven, de soldaten stopten hunne pijpen of rookten eene fijne //Hollandi- sche Cigarre," die zij van een Voaloo- naar gekregen hadden en wandeldon op geruimd door hot kamp, waar zij nieuwe kennissen maakten, oude kennismakin gen hernieuwden en ons Nederlanders vertelden van den pruisischen dienst, het kazerneleven enz. Kortom het was er' feest en alles voelde zich feestelijk ge stemd. Honderden nederlandsche grens bewoners bewogen zich over de leger plaats, en een der militaire kapellen speelde het //Wien Neêrlands Bloed". Een prachtig gezicht was het, toen 's avonds ontelbare vuren uit het kamp opstegen, en het goheel phantastisch ver- lichtteu. Hier zag men een troep solda ten op de maat der muziek eea daos uitvoeren, ginds stond een groep, die onder directie van éen hunner twee- en driestemmige liederen zong. Uit duizend kelen stegen //Heimathslieder" op. Wat ons vooral trof, was de beleefdheid en de voorkomendheid, waarmede de bur gers en vooral de /-Hollauder", in het kamp door officieren en mansch bejegend werden. Géén vloeken, géén schelden, geen voor eene dame aanstoo- telijke taal, overal beleefdheid, opge wektheid eu //Gemütlichkeit". Uit St. Jacobi-Parochie wordt aan N. R. C. gemeldDe toestand blijft hier geheel dezelfde. Yan toegeven noch toenadering is sprake. De werk stakende boeren laten hun oogst door vreemde arbeiders inhalen, en de werk- stakende arbeiders zijn op dit oogenblik, nu er met het prachtig weer overal handen te weinig zijn, bij de andere boeren aan den arbeid. Alles gaat even rustig toe, zoodat een vreemdeling bij zoo'n werkstakiug zonder werkloezen vreemd moet opzien. De school //Oost hoek" is thans door de militairen ont ruimd, die nu in eene boerenplaats zij gehuisvest. De school //Vesthoek" even wel dient nog tot kazerne, en daarom de oude school in ons dorp openge steld eu ingericht voor de leerlingen dier school. Men wenscht evenwel vrij algemeen daarvan geen gebruik te ma ken, zoodat de drie onderwijzers dage lijks slechts een vijftal leerlingen zien verschijnen om onderwijs te ontvangen, In het belang van het onderwijs vooral is het te hopen, dat wij spoedig de mili tairen mogen zien aftrekken, zoodat alles zijn ouden gang weer mag en kan aan. Bij het graven op de pacht hoeve Be kleine Rest, te Grathem, heeft men, in een aarden pot, een 30tal zil veren munten gevonden, meest uit 17e eeuw. Financieele mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen in de week, tot den datum van 9 Sept. loopende, door hun tusschenEomat ver handeld. Aand. Straatw. Naarden- Amersfoort a 65 pet. Aand. Ned. Zuid-Afrik. Hypotheekb. Serie A. 475. Aand. Woning-Mpij. 92^ Aand. Asah. Tab.-Mpij. Aand. Batjan Mpij. te Rotterdam 1889 Aand. Tab. Mij. Amsterd. Scrip. Boxtel- Wezel spw. (van le Hyp. Oblig.) Opricht.-Aand. Kon. Ned. Paketvaart-Mpij Aand. Stietitsche Tramw. Maatschappij. Oblig. idem idem (Extra dividendbewijs.) Aand. IJsel stoointr.-mij. Oblig. Kon. Fabriek van Stoom- en andere werk tuigen. le Hyp. 125 110 100. 125 - 18. 65^ 80 hij door ziekte verhinderd was de ver gadering bij te wonen, terwijl de heer Boon Hartsinck waarschijnlijk door zijne vele bezigheden werd teruggehoudenhij stelde daarom voor, uit de aandeelhouders twee heeren te benoemen om, na het besluit tot likwidatie, met het bestuur zaken te regöien, daar de twee niet aanwezige commissarissen zieh waar schijnlijk daarmede niet zouden kunnen belastenook dit punt bleef onbeslist. Een der aandeelhouders nam nu het woord om te vragenhoe het kwam, dat de toestand der grondeu en van het klimaat in Siak nu zoo geheel anders bleEen te zijn, dan in het prospectus indertijd gezegd was. Daarin toch wordt beweerd dat èn klimaat èn gronden uit stekend geschikt zijn voor de tabaks cultuur, terwijl nu, uit de berichten van den administrateur, blijkt dat dit vol strekt het geval niet is. Hij wenschte don steller van dit prospectus om schade vergoeding aan te spreken, daar de zaken anders zijn voorgesteld dan zij werkelyk zijn en de aandeelhouders daarvan dupe zijn geworden. Het bestuur is van meeaing dat dit niet opgaat, daar ieder aandeelhouder voor zich de zaak had kunnen onder zoeken. Een der aanwezigen vroeg of het niet mogelijk was, den concessionaris te nood zaken, de voor de concessie ontvangen f 75.000 terug te geven en tevens of de, eveneens voor de coucessie, uitgekeerde 50 aandeelen a 1000, nog in de boeken vermeld staan ten name van den heer Taeta van Amerongen. De heer mr. Cosman meende dat hier werkelijk termen waren om don conces sionaris in rechten aan te spreken, welks meening door het bestuur en enkels an dere aauwezigen bestreden werd. Volgens mr. Cosman, had de heer Taeis van Amerongen, voor het goede jeld der aandeelhouders, die op de sehoone voorstellingen in het prospectus waren algegaan, iets geleverd wat hoegenaamd geen waarde heeft en vond hij het zeer onbillyk, dat, waar door de aandeelhou ders niet dart verlies was geleden, door den Concessionnaris wiDSt en zelfs groote winst, zou gemaakt worden. Hij vond dat de heer vau Amerongen, in elk ge val zedelijk verplicht was, do aandeel houders, zooveel mogelijk schadeloos te stellen, door teruggave van de door hem genoten ƒ75.000 in contanten en 50 volgefourneerde aandeelen en gaf het bestuur in overweging, na eventueele benoeming der Commissie voor de likwi- datie, deze te verzoeken dit zaakje tot klaarheid te brengen. Nadat het bestuur had medegedeeld dat de aandeelen van den heer van Ame rongen grootendeels in handen van an dere bezitters waren overgegaan en het niet weDsebte in deze zaak handelend op te treden, werd, na eenige verdere discussie, de vergadering verdaagd tot 24 Sept. a. s. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 10 Sept. Door 52 korders en bengers werden heden 5 tot 65 groote, 10 tot 40 kl. tongen, 4 tar botten, 3 tot 60 roggen, 1 steur, 1 tot 4 mandjes ki. schol en 1 tot 4 manden schar aaagevoerd groote tong gold 60 a 75 c., kleine id. 25 c., tarbot ƒ8 a 9, rog 90 c. ƒ1.10 per stuk, de steur ƒ19, kl. schol ƒ2 a 3.50 per. schar ƒ3.50 per üblig. Quebee. Provincie 107% Amsterdam-Siak Tabak-Maatschappij Woensdag werd opnieuw eene ver gadering van aandeelhouders gehouden, waarin moest worden beslist over de likwidatie der Maatschappijevenwel bleek het ook nu weder, dat het getal der opgekomen aandeelen niet voldoende was, om een wettig besluit daarover te nemen. De voorzitter deelde mede, dat twee der commis8aris88n afwezig waren; van den heer Nieuwenhuizen had hij eene kennisgeving ontvangen, meldende, dat Leger en Vloot. De aangekondigde manoeuvre van Z. M. zeemacht te Hellevoetsluis heeft Dins dag plaats gehad in het westelijk deel van Yoorne. De aanvallende troep, hoofd zakelijk bestaande uit schepelingen en mariniers van Z. M. instructieschip Nautilus en rammonitor Ranteronder bevel van den luit. ter zee le kl. W. Allirol, beproefde de landing op de kust tusschen strandpaal 12 en 17, welke gelakte. De sloepenflotille werd gecom mandeerd door den commandant van Z. M. Ranter, den kapt. luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke. De verdedigers, onder bevel van den kapitein der mari niers J. B. Verkeij, hadden positie ge nomen in de duinen en bestonden uit schepelingen van Z. M. wachtschip. Dezen waren om 5 uur uit Helvoet ge marcheerd; de manoeuvre begon om 9 en eindigde om 12 uur. De le luit. J. E. Ranneft der artillerie wordt met 1 October .a s. van de Instructie-compagnie te Schoonhoven bij de 12e compagnie (pantserfort-artil lerie) van hot 3e reg. vest.-art. te IJmui dea overgeplaatst. KOLSMIEfl. (Uit bataviasche bladen van 47 de Deli Ct. van 613 Augustus.) BATAVIA, 7 Augustus. T©r Oostkust van Sumatra heaft zich weder eene treurige zaak voorge daan. Drie europeesche planters in de afdeeling Laboean Batoe hebben een chineeschen koelie, op hunne onderne ming werkzaam, zwaar mishandeld en zullen dientengevolge strafrechtelijk ver volgd worden. Het treurigsto bij deze soort van mis drijven is, dat bjjna altijd blijkt, dat de europeesche planter tot het plegen daar van Ï3 overgegaan om eeno verstorm: der goede orde op zijne onderneming te voorkomen, dan wel tot waarborging van eigen veiligheid, doordien de aan wezige bestuursmiddelen daartoe niet toereikend waren. Of dit ook in het on derhavige geval d« oorzaak van het ple gen der mishandeling geweest is, zullen wij niet uitmakenmaar willen toch constateeren, dat de Laboean Batoe, de hoofdplaats der afdeeling, waarin de on derneming ligt, ia - een jaar tijds geen controleur aanwezig geweest is. Waar dio oorzaak echter in zoo menige streek der residentie voor de hand ligt. het niet te verwonderen dat planters voortgaan hunne eigen rechters te we zen, en dat zelfs straffen, die de geheeh toekomst vernietigen van mensehen, die ter verzekering daarvan jaren lang ge zwoegd hebben, niet vermogen anderen af te schrikken. Aan brieven uit Atjeh in de Java- bode is het volgende ontleend Kota-Radja23 Juli. Hoewel de zaken op Edi als afgeloo- gen kunnen beschouwd worden, sohijot men voor alle zekerheid de beide com pagnieën van het 14e bataljon aldaar nog te laten. Evenals voorheen gaat men hier voort met het beschieten der posten. Eenige dagen geleden werd zelfs de zoo rustige post Blang, door den soldaat de boeren hofstee genaamd, terwijl de troep aan het schijfschieten was beschotenwe kregen echter geen gewonden. Naar aanleiding van het in ons voor verslag vermelde omtrent het in brand steken van eene brug nabij Latu ren g, kunnen wij nog het volgende me- dedeelen. In den namiddag werd door een der schildwachten bericht dat de brug in brand stond, waarop luitenant Brunt zich met eenige manschappen der waarts begaf. Den brand uitdoovende, kwam men tevens tot de ontdekking dat zich in de nabijheid eene loopgraaf be vond. Luitenant Brunt ging eerst naar de beating terug, teneinde maatregelen te treffen om doze loopgraaf te vernieti gen. Toen hij terugkwam, was zij door een 12-tal Atjehers bezet, en koos onze te zwakke troep ia de nabijheid stelling totdat versterking kwam opdagen, waarna de Atjehers met verlies van een paar hunner werden verdreven. Do ondervolgende mutatiën hebben de ads.-res. Goossens is af- en in zijne betrekking vervan gen door den ads.-res. Ruyssenaers de coniroleur De Neve heeft laatstgenoemde vervangen, terwijl de controleur v. Del den in diens plaats stem in de politieke aangelegenheden heeft gekregen. Voorts is het bureau van den ads.-resident ver plaatst naar buiten den kraton, en hier door verkrijgen we het belangrijk voor deel dat de kraton voortaan slechts door die Atjehers zal bezocht worden, die op audiëntie bij den goeverneur moeten worden toegelaten. Do overige Atjehers moeten buiten onze versterking om- loopen. Evenals vroeger reeds meermalen- werd opgemerkt, schijnt het vallen van rogen oorzaak te zyn geweest dat de cholera aanmerkelijk is afgenomen. Voor zeker heeft hiertoe ook medegewerkt de strenge isoleering van de posten waar zich gevallen hebben voorgedaan de nauwkeurige desinfectie van personen en goederen, die met lijders in aanraking zijn geweest, en het sluiten van publieke gebouwen waar de ziekte uitgebro ken was. 30 Juli. Volgens ingekomen berichten schijnt nog steeds het plan te bestaan, dat de sultan in Groot-Atjeh zal ver. schijnenmen beweert zelfs dat hij in het begin van Augustus van Kemala zal vertxekken, ten einde na aankomst hier audiëntie te verleenen aas de ver schillende hoofden. Waarschijnlijk zullen we later hieromtrent meer kunnen me- dedeelenmen voorziet toch dat ernsti- oneenigheden tusschen de hoofden onderling het gevolg zouden kunnen zijn van de uitspraak, die thans vau hen verlangd wordt, bij welke partij, vriend of vijand, zij zich willen aansluiten. Wat de vijandelijkheden betreft, bui ten de linie, hoewel het in den regel rustig is, heeft de tahon baroe hadjis aan sommige onzer posten een bewogen nacht bezorgd. De zuider-linie werd in den nacht van 27 op 28 Juli zwaar beschoten, en we kregen, even buiten de benting Lamreng, één gewonde (inl. fuselier.) Vooral ook moest Siroen het ontgelden, zeker uit wraak dat daar daags te voren het detachement mineurs was werkzaam geweest, ten einde voor een der bastions eene borstwering van zandzakken op te werpen, die in staat stelt, met behulp van een daarachter geplaatsten mortier, een op pl. m. 200 pas voor het bastion gelegene hoogte, van waar de vijand steeds zit te turen, te beheerschen. Gelukkig heeft het vij andelijke vuur geen verdere uitwerking gehad, en werd dit krachtig van uit onze bentings beantwoord. Ter eere van hetzelfde, reeds boven genoomde jaarfeest werd onder de trambaan tus schen Boekit Karang en Roempit weder een granaat onder de rails gelegd, 's Mor gens bij het inspecteeren van de lijn door dwangarbeiders werd het ontdekt; een ongeval had er dus niet plaats. Een en ander doet vermoeden dat wij weder een paar onrustige maanden tegomoet- gaan. POLITIEK 0VEH£!C;ii. De heer Krupp en graaf Arnim heb ben resp. 10,000 en 5000 mark gegeven voor den aankoop van een stoomboot op het Vietoriameer, in Middon-Afrika. Den rijkscommissaris Von Wissmann,, die zich op het oogenblik te Hamburg bevindt en aldaar met groote hartelijk heid is ontvangen, pleitte Maandag aan eea banket, dat ter zijner eere werd ge geven, met warmte voor de instelling van bedoelde stoomvaartlijn. Verscheidene der aanwezigen teekenden voor aanzien lijke sommen, tot een gezamenlijk bedrag van 70,000 mark. Den bouw van het stoomschip, waarvan de kosten op 150,000 mark worden geraamd, acht men thans verzekerd. De onthullingen omtrent het boulan- gï8me zullen door het repubiikeinsche blad Paris worden voortgezet, onder den titel //Geheime papieren van het boulan- gisme." Daarin zullen do graaf vau Parijs Boulanger Laguerre, Naquet baron Mackau, graaf De Mun, Déroulede enz. betrokken zijn. De Paris zal aan- toonen, dat de boulangistische aanvoer ders slechts bezoldigde dienstknechten van den heer Mackau waren en deze den oproep van Boulanger aan het fransehe volk met eigen hand heeft ge dirigeerd. Het gerucht loopt, dat de regeering voornemene is, de royalistische en bou langistische samenzweerders ter verant woording te roepen. De XIX Siècle maakt een interview openbaar met de hertogin d'Uzès op het kasteel Entrains in Nièvro. De eerste aanraking van de hertogin met Boulanger had plaats toen deze minister van Oorlog e. Het was een teleurstelling voor mij om tot de ontdekking- te komen, dat een lieftallig meisje zulke woorden had kunnen schrijven, terwijl ik gemeend had, dat haar uiterlijk slechts zacht heid en beminnelijkheid ademde. Na een rijp oordeel, was dit voor mij het ideaal eener vrouw geworden. Welk een ontgoocheling. Zij scheen zelfs niet te hebben begre pen, wat ik bedoelde met mijne woorden verre van smaakvol //Misschien," dacht ik, //is deze uitdrukking haar niet opgevallen. Wellicht meende zij, dat het een gemeenplaats was Toen ik het briefje nog eens aandachtig overlas, bemerkte ik, dat zij over mijn dichtkunst schreef en het trof mij oogenblikkelijk, dat ik my hieraan in de laatste jaren volstrekt niet had schuldig gemaakt, dan alleen, toen ik het gedicht voor Turner had geschreven. Zou zij dit onder de oogen gehad hebben Was zij de uitverkorene van den kapitein Neen, dat was onmogelijk, want zij was don ker en Turners uitverkorene was blond, zooals hij my had ver teld. Wat kon zij dan toch bedoelen met die woorden, dat ik dich ter was Ik begreep er totaal niets van en daar het mij nog griefde, dat zij mij die hatelijke plaat had gezonden, besloot ik, haar nog een scherper antwoord te geven. Met dit voornemen zette ik mij neer en schreef het volgende wDaar miss Fowler er op zinspeelt, dat ik een dichter ben, verzoek ik haar, mij een voortbrengsel van mijn kunst te toorien. Ofschoon ik volstrekt niet van meening ben, dat mijne gedichten eenige waarde, in welk opzicht ook, zouden kunnen hebben, kan ik haar de verzekering geveD, dat de verzen oorspronkelijk zijn en niet geschreven door den eersten den besten ierschen dichter van den tweeden rang." Er ging een gansche week voorbij en ik ontving geen antwoord, hoewel ik haar iederen dag op een afstand zag; zij zag mij ook wel, tenminste, dat vermoed ik, ofschoon ik er niet zeker van ben, want zij liet niet eenmaal blijken, dat zij mij met eenige belang stelling gadesloeg. Toen begon ik mijzelf te verwijten, dat ik haar beleedigd had. Ik was geheel van gedachte veranderd. Ik had het recht niet om zoo lomp en bits jegens haar te zijn. „Zij is blijk baar arm en in behoeftige omstandigheden," dacht ik. Ik was te hardnekkig, te krenkend geweest, alleen omdat zij zich tegenover mij een onschuldige spotternij had veroorloofd. Ik verweet mij mijn onbeleefdheid en besloot haar te schrijven en het kwaad goed te maken. Tot mijn verwondering, ontving ik dienzelfden middag nog haar antwoord //Wanneer dichters te overdreven in hunne loftuitingen zyn, wat kunnen wij, arme vrouwen, dan daartegen doen Over dreven lof kan slechts beschouwd worden als //vleierij" door iedere verstandige vrouw; al is zy niet ongevoelig en moet zij het talent van den dichter bewonderen, wanneer zijne verzen te overvloedig met de saus der vleierij zyn overgoten, dan kun nen zy den smaak van haar gezond verstand niet streelen. Een vrouw mag het aangenaam vinden, moei genoemd te worden, maar een zeker iemand, die ik ken, is volstrekt niet //lieftallig en mooi." Onwaarheid en sarcasme kan een vrouw niet dulden en de mannen zouden goed doen mot het zich steeds voor oogen te houden, dat de vrouwen niet altijd onnoozel zijn, alleen, waaneer zij niet leelyk genoemd kunnen worden en zij vin den overdreven vleierij meestal grievender dan rondborstige openhartigheid, of zelfs ruwheid. De laatste zin van uw brief ver wonderde mij zeer. Ik dacht niet, dat mijn zedemeester van zijn hoogte zou willen neerdalen, om in minder fraaie taal iets ten mijnen gunste te zeggen. En wees nu zoo goed, om, zooals de kranten schrijven, hiermee het debat te sluiten. Ik ben toornig op mijzelf, dat ik er mee begonnen ben en werkelijk, ik kan mij ook niet begrijpen wat er mij toe heeft gebracht. Schrijf mij, wat ik u bidden mag, niet weer. P. S. Uw eerste brief, met al zyne fouten, was nog de beste." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2