NIEUWS- EN ADV EKTENTIEBLAI). 1 1 f n JUli'-iJBl nIJ 8e Jaargang. Zaterdag 3 3 September 18S0. >i. 2209, f 41 111 SPELER. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Btirean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TreaefloiaioRsayiaBawv jJSiSf. Direotearen-mtsevsn 3. C. H'KBXBOOH ABÖIIEMIITSPEUS:: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het g'eheele Rijk, per 3 maanden. -1.85, Afzonderlijke nummere - 0 05, ADVBETEHTISI: van 15 regels 50 Cents; iedere regel mser 10 «ercts Groote letters naai pl&atgruisatï. Bij Abonnement aanzienlijk rabst. Abonnement®» e» Advertentie». worden». aajogenoxsae» door onze agentes es door alle boehhandelaren en courantje?*» J. B„ AVIS. Hoofdagenten voor het Huitenland; Oe/npaytiie Genét'ale da JPublicits jfètrangirg L. DjOJMM Oo,t OW A JONJCA 8»f.c.y Far^g 'è\lh ï':anbowt$ Moatistartre. 'I' A 0 S Al I E 511' S. Haarlem 12 September 1890. Door de firma Emrik en Binger is ver gunning gevraagd tot uitbreiding van hunne steendrukkerij cloor het bijplaatsen van een stoommachine in het perceel aan de Koningstraat get. n©. 32. Hedenmiddag het Frederikspark pas- seerende, bemerkte» wij, dat de gemeente architect en de gemeente-opzichter we derom bezig waren met do leiding van opmetingen, klaarblijkelijk voor de plan nen om daar de gebouwen der staal water bron te plaatsen. Uit die metingen scheen het ons toe, dat thans het Comité het denkbeeld koestert de gebouwen aldus te plaatsenhet Kur- haus voor de villa van mevrouw En schedé, dea muziektempel in het midden van het terrein bij de drie zich daar bevindende boomen, het badhuis tusschen de villa's van de heeren C. Prins Sz. en F. W. van Eeden, en de drinkhal in rechte lijn voor de woning van den heer Calkoen. Natuurlijk is dit alles ge projecteerd binnen de thans bestaande omheining. Hoe langer hoe meer blijkt, dat men in weerwil van alle andere ideeën tot plaatsing, steeds weer naar het Frederiks park terugkeert, dat ook wy van den beginne af voor de meest aanbevelens waardige plek hebben gehouden. Gedurende de maand Augustus is in de Stuivers-spaarbank van de afdeeling Haarlem van den Volksbond ingebracht in 475 posten 773.79 en terugbetaald in 44 posten 600.40J^. Er zijn 23 nieuwe boekjes afgegeven. Onze stadgenoot de pianist Dirk gmans zal na zijn noorsche kunstreis met Conrad Behrens, naar de Vereen. Staten van Noord Amerika vertrekken om aldaar eveneens met den heer Behrens gedurende eenige maanden een kunstreis te ondernemen. tfHaarleraseh gemengd koor'' is de naam van eene zangvereeniging, aan welker hoofd de heer W. Swart staat en die, aanvankelijk klein ea opgericht alleen met het doel om protestantsche kerkmuziek te beoefenen, zich thans aan zienlijk heeft uitgebreid en in den loop van dezen winter voor de eersto maal eene uitvoering hoopt te geven,tegen intro ductie. Zij zal dan ten gehoore brengen Rom- bergs /,Lied von der Glocke" en Psalm 42 van Mendelssohn. Geen8 kleine onderneming voorwaar, maar des te vereerender, zoo zij goed slagen mag. Zal de uitvoering echter succes heb ben, dan is versterking van de tenoren noodzakelijk. Ook de alten, hoewel in kwaliteit zeer goed, mochten talrijker zijn. Wekelijks wordt in een der lokalen van de doopsgezinde school repetitie ge houden, behalve in de maanden Juni, Juli en Augustus. Het lidmaatschap is 4 per jaar. Het koor telt op dit oogen- blik circa 60 leden. Gedurende de maand April 1890 zijn door de HaarlemZandvoort Spoorweg- Maatseh. vervoerd 8187 reizigers. Opbrengst reizigers ƒ1591.70. ,z goederen 331.05. ,z diversen n 36.15. totaal 1958.90. Per dag en per kilometer f 7,68. Naar wij vernemen ia de toestand van den 62jarigen Jan Kaptein, dien Woens dagavond bij Sandpoort door een trein een been werd afgereden en daarna in het St. Elisabeths-gasthuis alhier werd opgenomen, gelukkig bevredigend. In ons verslag van de behandeling door de arrondissements-reehtbank alhier, van de zaak tegen K. de R. te Zaandam, voorkomende in ons vorig nummer, staat, dat er 75 getuigen aan te pas zijn geko men. Het waren er echter maar 15. De zetter had een 1 voor een 7 aangekeken. in snelle vaart aangereden, toen ter hoogte van Hoofddorp het lemoen van het voertuig afliep en dit laatste omsloeg, waardoor de wagen bijna geheel ver brijzeld en twee der inzittenden ernstig werden gewond. Bij de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogaa" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht, - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Yijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangel werk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Volgens de laatste volkstelling, be draagt de bevolking van Haarlemmer meer 15198 zielen, zijnde 7970 mannelijke en 7228 vrouwelijke inwoners. In 1880 was het totale cijfer 14324. Donderdag kwam te Haarlemmermeer een rijtuig, waarin vier personen waren Aanbestedingen. Haarlem, 11 Sept. Door het prov. bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed lo. Het uitvoeren van baggerwerk in de rijkszeehaven ,/het Nieuwediep", tus schen de peilraaien IV en VIII. Minste inschrijver A. Volker Ls. te Sliedreeht, voor f 3000. 2o. Het uitvoeren van eenige werken aan hot rijkskrankzinnigengestiebt te Me- demblik. (Raming ƒ21,635). Minste in schrijver J. Hogendijk te Medemblik, voor 20,971. I M N Si S L A N I). Bij kon. besluit van den 9den Sept. is bepaald, dat de gewone zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag 16 Sep tember, des namiddags te één uur, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, geopeod wordt door eene ko-' ninklijke commissie, waartoe worden be noemd de ministers, hoofden van mi nisterieel© departementen. Uit 'sHage wordt van 11 Sept. gemeld: De trein, die heden de koningin en prinses Wilhelmina in de hofstad bracht, reed te 10.43 het station van het Ryo- spoor binnen. Koningin en prinses ston den op het voorbalkon van den salon wagen en werden hartelyk toegejuicht door de talrijke toeschouwers. De groothertog van Saksen-Weimar verwelkomde zijne schoonzuster en de prinses met een hartelijken kus. Ook de dochter van den groothertog, de hertogin van Mecklenburg, omhelsde hare ver wanten. Ter begroeting waren wijders aan het station de ministers van Justitie en Kolo niën, graaf Schimmelpenninck van Nijon- huis, luit.-gen. Verspijck, baron Klerck; vice-admiraal Van Capellen. kamerheer baron Snouckaert, generaal Dumonceau, baron Du Tour van Bellinchave, vice- admiraal De Casembroot, gevolg groot hertog, commissaris des konings, burge meester, waarn. goeverneur der residen tie baron Taets van Amerongen en kolo nel Henckens, plaatselijk commandant. De koningin droeg een blauw zijden kleed met erêmekleurigen overmantel, de prinses een wit peluche mantel. Na eene korte begroeting in de wacht kamer begaven de koningin en de prin ses zich in het gereedstaand open rijtuig. Op het buitenplein van het station stond een deputatie der Nationale Vereeniging met banier geschaard, die door de konin gin vriendelijk gegroet werd. Luide hoezee's klonken uit den mond der talrijk toegevloeide menigte, die in de nabijheid van het station in de met vlag gen versierde straten had postgevat. Verder wordt nog gemeld: Het déjeuner dioatoire ten Hove was bizonder opgewekt. De tafel was een en al bouquet. II. M. de Koningin was ge zeten tusschen den Groothertog van Saksen Weimar en diens dochter, de hertogin van Mecklenburg. Laatstge noemde had aan hare linkerzijde graaf Schimmelpenninck. Aan de rechterzijde van den groothertog zat H. K. H. prin ses Wilhelmina, aan wier linkerzijde graaf Dumonceau. Tegenover de Konin gin zat de deken van het corps diplo matique de gezant van België baron d'Anethan, Daast wien de voorzitter der Tweede Kamer (de voorzitter der Eerste Kamer vertoeft buitenslands), verder aan weerszijden de ministers der departe menten van algemeen bestuur. Aan de zijde der tafel, waaraan H.M. de Koningin gezeten was, zaten de grootofficieren en hofdames van het Ko ninklijk huis en het gevolg van den groothertog en aan de tegenovergestelde zijde de ëuitsohe zaakgelastigden, de kanselier der nederlandsche ridderorden, de president en procureur-generaal van den Hoogen Raad, de voorzitter der al- gemeene rekenkamer, de directeur van h«t kabinet des Konings, de secretaris des Konings voor de zaken van het groot-hertogdom Luxtmburg, de commis saris des Konings in Zuid-Holland, de goeverneur van de residentie en de burgemeester van 's Hage. Zoowel voor als na het déjeuner heb ben de Koningin en het prinsesje alle gasten toegesproken. De groothertog en zyne dochter reden terug naar Scheveningenterwyl de koningin en de prinses, gevolgd door de hofdame, baronesse Van Ittersum, en de goevernanto de prinses, miss Saxon Winterin een open rijtuig een toer maakten. In snellen rit werd door het Haagsche Bosch naar Voorburg gereden, waar elk huis vlagde terwijl de bevolking de lucht van toejuichingen deed weergal men. De terugtocht liep over de Hoorn brug en den Rijs wij kschen weg. Een vrij lang bezoek werd gebracht aan het paleis der kroonprinses ©p den Kneuterdijk, hoek Heulstraat, waar zich a. eene verzameling fraaie aquarellen bevindt, waarvan eenige naar Het Loo zullen worden overgebracht. Kwart voor 12 betraden de vorstelijke personen het paleis in het Noordeinde. De Prinses wuifde vriendelijk den talrijken belangstellenden met den zak doek toe. Aan den ingang van het paleis werden de Koningin en zij ontvangen door den hofmaarschalk baron De Con stant Rebecque, wien de Koniugin min zaam de hand drukte. Véór het paleis in het Noordeinde bleef den geheelen middag eene groote volksmenigte geschaard. Een detachement veld artillerie deed daar dienst. Toen de groothertog met zijne dochter uit Sche veningen verseheeu om aan het dejeuner deel te nemen, bracht het hun militaire eerbewijzen. Voor den aanvang van het dejeuner werd er receptie gehouden voor de ge- noodigde gasten, wier namen reeds vroe ger vermeld zijn. De Koningin en de prinses wandelden tusschen de gasten rond en onderhielden zich met velen. Ook aon den groothertog en zijne dochter werden vele aanwezigen In de fraai met groen versierde witte 3aal van het paleis werd het dejeuner gebruikt. De tafel was rijk versierd, en er werd een gouden servies gebruikt. De koningin droeg een lichtgeel satijnen kleed, de princes was in het wit. Tijdens den maaltijd werd door de koninklijke militaire kapel muziek gemaakt. Na af loop van de lunch vertoonden de ko ningin en de prinses zich herhaaldelijk voor het venster, telkens door de menigte toegejuicht. Na het vertrek der gasten reden de koningin en de prinses in een open rijtuig la Daumont bespannen, naar Scheve ningen, om een tegenbezoek te brengen aan hunne verwanten. Onder levendige hoera's en terwijl //Wilhelmus" gespeeld word, vertrokken zij. Het koninklijk rijtuig reed langs den ouden Soheveningschen weg en den strandweg naar het hotel Garni. De hooge bezoekers werden in de met groen versierde vestibule door den groothertog ontvangen, en verwijlden eene korte poos in diens appartementen. Aan H. M. en H. K. H. werd uit geleide gedaan door den groothertog, die de koningin hartelijk de hand drukte en de prinses kuste. Te midden eener juichende menigte vertrok H. M. langs den KaDaalweg naar het Rijnstafcion. Door het duitsche Keizer- lijke Generaal consulaat te Amsterdam wordt in het belang der vele reizigers van Duitschland naar Holland bekend gemaakt, dat de hollandsche beambten der douane op Zon- en feestdagen slechts belast zijn met het nazien van handkof- fors en dat groote koffers tot den vol genden dag op het grenskantoor moeten blijven staan, om onderzocht te worden. Onder ongewone en t r e f- fende blijken van belangstelling van de zijde van autoriteiten en particulieren, van ziine talrijke oud-leerlingen en te- FEUILLETON. Naar het engelse h JAMES WYTTON. 4) HOOFDSTUK III. Nadat ik dezen brief gelezen had, meende ik te oordeelen naar den toon daarvan, ontdekt te hebben, dat miss Fowler niet dat beminnelijk, edel meisje was, zooals ik mij haar had voorgesteld. Na mijn laatsten brief had ik er mij geheel op voorbereid beant woord te zuilen worden met stilzwijgende verachting, of met een uitbarsting van toorn en gekrenkten trots, terwijl zij in werkelijk heid door mijn schrijven niet gekrenkt scheen. Ik begreep nu ook, dat zij mijn vers, getiteldwAan een schoone dame", onder de oogen had gehad en in de meening had verkeerd, dat het voor haar zelf bedoeld was. Iemand moest het haair dan toch hebben toegezonden. Wie zou dat hebben kunnen zijn Kapitein Turner was (uitgezonderd natuurlijk zijn blonde schoone, die naar Tas mania was vertrokken) de eenige, die het vers gelezen had en ik was er van overtuigd, dat hij het haar niet had gezonden, want hij had haar slechts eenmaal gezien bij dezelfde gelegenheid, waar van ik reeds gesproken heb en zijn belangstelling voor haar was toen uiterst vluchtig geweest. HOOFDSTUK IV. Weerhouden door miss Fowlers verzoek in haar laatsten brief, liet ik niets meer van mij hooren. Wy zagen elkaar echter dage lijks, maar door geen enkelen blik toonden wij, dat wij elkaar door onze briefwisseling kenden. Daar een gevoel van schaamte en verlegenheid mij voortdurend bekroop, wanneer ik haar zag, wilde ik aan dezen pijnlijken toestand een einde maken. Het denkbeeld, zoo ver reeds te zijn gevorderd en nu eensklaps te moeten blijven stilstaan op den weg van mijn geluk, was mij onverdra- gelijk. Wat het gevolg ook mocht zijn, ik besloot om van de eerste de beste gelegenheid gebruik te maken om haar aan te spre ken en aan het misverstand een einde te maken. Dit plan willende volvoeren, onderzocht ik met welken trein zij des avonds huis waarts keerde; op zekeren avond stapte ik stoutmoedig met haar dezelfde coupé binnen. Nauwelijks had ik echter plaats genomen, of de moed ontzonk mij. Ik bezit van nature stalen zenuwen, maar toen zij bij mijn binnentreden een oogenblik opkeek en onze oogen elkaar ontmoetten, was ik geheel verbijsterd, toen ik bemerkte, dat zij hare blikken onverschillig van mij afwendde, alsof ik haar geheel vreemd was. Ik zette mij neer in den versten hoek van den coupé tegenover haar, en al was mijn leven er mee gemoeid ge weest, ik kon geen woord tot haar spreken. Onder alle omstan digheden zou dit echter onmogelijk geweest zijn, daar de wagon, zocals gewoonlijk op dit uur, overvol was. Terwijl de trein de plaats onzer bestemming naderde, dacht ik er over na, wat my te doen stond. Ik besloot om haar dien avond nog aan te spreken en deed dus mijn best om mijn kalmte en bedaardheid zooveel mogelijk te bewaren. Toen wij eindelyk Prahran bereikten, stapte zij het eerst uit en ik liet haar een oogenblik voor mij uit gaan, totdat wij niet meer in het gedrang waren. Zij sloeg een smal voetpad in, dat langs den noordkant van het station liep en toen ging ik naast haar loopen, nam mijn hoed af en vroeg, met den meest mogelij ken eerbied in houding en stem, of zij het mij wilde toestaan, dat ik eenige woorden tot haar sprak. Zij aarzelde een oogenblik en antwoordde toen /yZeker, moogfc gy dat, zoo gij het wilt, maar ik meende, dat een heer, die tot een dame wenscht te spreken, zich eerst op de gebruikelijke manier aan haar voorstelt." Zij was klaarblijkelijk zeer bedaard, het gevolg daarvan was, dat ik het tegendeel werd. Ik stotterde. //Mevrouw, mejuffrouw Fowler wil ik zeggen gij vereer- det mij onlangs met een plaat, die ik u toevallig had zien koopen." z/Welnu?" zeide zij, daar zij bemerkte, dat ik aarzelde. //Daarom waag ik het nu u aan to spreken, in de hoop, dat gij mij zult willen mededeelen, wat u aanleiding heeft gegeven mij

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1