EÏÏOÏBEEEBÏÏI fl. AMERIKA, fl. HYPOTHEEK POLITIEK 0ViÜB7JCHT. geme.\gd nieuws. familieberichten burgerlijke stand. Sociëteit „DE PHOEHIX". Acivertentiën. U.H. SCHILDERS. iüeeruiakersaankoiiieling, Haarlerasche Kookschool Wegens plaaisgebrek sanyelioilin: Het yemeubiSeerde Kamers Societeit-Sportterrein „DE PH0E1IX" Internationaal Schermconconrs, MATI1ÉE. Korps wedstrijd Wedstrijd om het Meesterschap, STEDELIJKE KAPEL, Danscorsiis J. tt. MARTIS Jr. Zuid-ttoüaisdsche gevestigd te Rotterdam. het vervalsehen van postwissels, Hij schreef met aniline-inkt b. v. eon wissel van twee gulden en veranderd dit be drag in twaalf guldon. Op dergelijke wijze bedreef hij honderden vervalschin- gea. Niet alleen het hoofdkantoor was de dupe van dit bedrijf, maar ook alle bijkantoren, hoewel in mindere mate. De stempels tot een bedrag van f 12.50 zijn voor alle kantoren gelijk. De meergemelde wrakken in het tesselsche zeegat, hinderlijk voor de visscherij, zijn thans door duikers der Berging-maatschappij geheel opge ruimd. De enorme diepte waarop die wrakken zich bevonden (85 tot 90 voet) deed de opruiming met veel bezwaren gepaard gaan, daar het benoodigde dynamiet slechts door zeer geoefende sterke duikers ter behoorlijke plaatse kon worden aangebracht om het noodige effect te weeg te brengen. In tegenwoordigheid van politie-dienaren en eenige geneeskundi gen werd Vrijdagnamiddag op het kerk hof te Willemstad het lijk opgegraven van een militair, die vóór eenige dagen plotseling te Numansdorp gestorven was. Rechtszaken. Het hof te 's-Bosch heeft Simons uit Herkenbosch, beschuldigd van zware mishandeling met doodelijk gevolg, ge pleegd op Van de Ven aldaar, tot 9J£ jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zooals wij vroeger gemeld hebben, werd hij door de rechtbank te Roermond tot 9 jaren veroordeeld. VISSCHERIJ. Nieuwcdiep, 12 September. Door 28 korders en beugers werden heden 10 tot 100 groote, 10 tot 120 kl. tongen, 1 tarbot, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 4 manden schar aangevoerdgroote tong gold 45 a 55 c., kleine id. 20 ct. per stuk, de tarbot ƒ7, kl. schol lk 2 per mandje en schar ƒ3 k 3.50 per mand. De kotter H. D. 63, ach. Smit, besomde aan tong, schol en schar ƒ40. Enkhuizen, 11 Sept. Gisteren werden alhier aangevoerd 3000 k.g. bot en 34 manden garnalen, en heden 1800 kg. bot en 92 manden garnalenbot gold 23 a 24 c. per kg., garnalen 75 c. per mand. Wegens de onthullingen omtrent de samenzwering der bouiangisten en royalis ten ter omverwerping der republiek, wordt door de opportunisten veelvuldig de vraag overwogen, of het wenschelyk zou zijn de instructie en het proces van hoog verraad opnieuw te doen beginnen. De staatkundige positie van Floquet en Frey- cinet is door de onthullingen verzwakt. Met het proces te heropenen zouden de opportunisten vooral een aanval beoogen tegen Floquet en Freycinet, die als radi cale leiders te zwak tegen het boulan- gisme zijn geweest. De Liberie verklaart zich dus er tegen, en pleit voor vergeten van het verledene, nu de republiek toch eene volledige overwinning heeft behaald. De algemeene raad van het dep. Gi- ronde heeft den wensch uitgesproken, eene fransehe markt te openen voor ameri- kaansch varkensvleesch, uit vreeze voor représailles der Yereenigde Staten tegen invoer uit Frankrijk. In het zevende arrondissement van Parijs is door een paar honderd bou iangisten eene vergadering gehouden waarin hun afgevaardigde Mermeix ver zocht was zich te verantwoorden over het openbaar maken der Coulisses du Boulangisme. Mermeix was echter niet gekomen, maar had schriftelijk geant woord dat hij rekenschap geven zou nadat de Coulisses voltooid zouden zijn. De vergadering heelt daarna eenparig eene motie van wantrouwen tegen Mer meix aangenomen. De duitsche keizer bracht Donderdag te Breslau eenen dronk uit op Silezië, dat (zeide hij) io de dagen der verne dering te Tilsit en Memel tot ©p heden een schitterend voorbeeld had gegeven van trouw en dapperheid tot in den dood. De keizer houdt zich overtuigd dat deze gezindheid, het schoonste edelgesteente in de kroon der provincie, erfeligk blijken zal van geslacht op geslacht. Uit Bern wordt gemeld: De toestand in Tessino verergert. De burgerwacht houdt de telegraafkantoren bezet en laat geen enkele dépêche van de conserva tieve partij door. De Bondscommissaris heeft voorschriften gekregen, waarbij alle besluiten van het nieuwe kantonsbestuur vernietigd worden. De aanhangers van het oude bestuur roepen de troepen on der de wapenen. Uit Bellinzona seint men van 12 Sep tember: De stad is door liberale troepen bezet. De St, Gothard-spoorweg is van Airoio af op alle stations bezet door liberalen met roode linten aan den hoed en gewapend met geweer en bajonetzij hebben bevel om aan de aanhangers der verdreven kantonnale regeering den toe gang tot de spoortreinen te beletten. In do straten loopen patrouilles, die aan alle personen, uit een spoortrein komende, het wachtwoord vragen. In de stad is het overigens rustig. Men vreest voor eene tegenrevolutie. De troepen, door de Bondsregeering uitgezonden, zijn hier aangekomen en met geestdrift ontvangen. De opstand wordt als geëindigd beschouwd. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat Zaterdag te Bajnchedikeni, nabij Ismit, de Armeniërs vijf gendarmen gedood hebben, die in eene school wilden dringen. Er zijn troepen heengezonden. Te St. Petersburg zal in October a. s. voor den senaat een groot nihilisten proces met gesloten deuren behandeld worden. Er worden dagelijks te Buenos-Ayres ministerraden gehouden ter beraadslaging over den politieken en financieelen toe stand. Volgens berichten uit de binnen- landsche provinciën is de stand van zaken niet bevredigend. Er is opnieuw een regiment naar Eatrerios gezonden, waar het broeit. In de geographische sectie van het bekende genootschap de //British Association" te Leeds vergaderd, hield prof. Lobley van Londen een verhande ling, maarin hij mededeelde, dat de rot sen aan de Zuid-Oostkust van Engeland goud moeten bevatten tot een waarde van 100 iniiioen pd. st. Bij Ratibor verdronken de zen winter, zooals men zich zal herinne ren, 42 menschen, de meesten jonge meisjes, bij het oversteken van de rivier. De knecht van het overzetveer, die de boot zoo vol laadde om niet lang in zyn Zon dagsrust te worden gestoord, is thans tot de zwaarste straf, vijl' jaar gevangenis, veroordeeld. Te Remaison (Loire) ver maakte zich de heer Dechavanne, onlange van de jacht thuis gekomen, met op zijn binnenplaats te scMcteu op een iiocd, dien een knecht daartoe in de hoogte wierp. Vlak tegenover den onvoorzich tige was de keukendeur. Deze ging open en een klein kind kwam buiten. Het kreeg de lading in de borst en gaf kort daarna den geest. Camille Flammarion betoogt dat de 20e eeuw niet begint met 1900, maar den Istcn Jail. 1001. Het jaar 1900 maakt nog deel uit van de 19de eeuw. Het 1ste jaar onzer jaartelling werd bet jaar 1 genoemd, niet het jaar 0 en de 1ste eeuw eindigde met het jaar 100. JE en zonderlinge lofrede. Onlangs is te Dresden een brochure ver schenen, getiteld: //Gedachten omtrent Bismarck," dat zeer zeker de verdienste heeft, inderdaad orig'iuecl te zijn. Een paar staaltjes tot bewijs: //Bismarck", zegt de schrijver, //heeft de vormen van Michel-Angelo, de kleur van Rembrandt, de raai van Shake speare, de tonen van Van Beethoven!" Hierna krijgen we een zeer origineele vergelijking van Bismarck met zijn tegenstanders: //Bismarck is een leeuw, Bennigsen een panter, Rauchhaupt een voed werkpaard, Hammer3teiii een kop pige bok, Rickert een hommel, Von Eynern een vlugge hazewind, Bamber ger een ijdele pauw, Eugèno Richter een toornige maar stoutmoedige ram, Gre- mer een vloo, die van de een partij naar de andere springt, Virchow een geleerde flamingo, Stöcker een horzel, Liebknecht een jakhals enz. enz. De schrijver heeft bovendien opge merkt, dat het getal drie een gewichti ge rol speelt in het leven van Bismarck: „Het wapen van den prins bestaat uit drie klaver- en drie eikenbladeren, hij heeft voor devies: In trinitate robur (In drieëenheid ligt de kracht); de spotprent stelt hem voor met drie haren hij heeft drie kinderenHerbert, Willem en Marie hij bezit drie landgoederen: Friedrichs- ruhe, Varzin en Schönhausenhij is doctor in drie faculteitenhij heeft drie oorlogen gevoerd en drie vredesverdra gen geteekend; hij heeft de byeenkomst der drie keizers uitgelokt; hij heeft het Drievoudig Verbond geslotenhij heeft met drie partijen geregeerdde conserva tieven, de nationaal-liberalen en katho lieken; hij is in dienst van drie kei zers geweest en heeft in zijn politiek een drievoudig doel gehad: Pruisen, Duitschland en den europeeschen vrede!" Bij eene b enziju e -o u tp 1 1- fing- ten huize van den drogist te Min den (in Westfalen) is het geheele huis uit elkaar geslagen. De eigenaar is door de te hulp gekomen militairen uit de puinhoopen opgedolven en met eenige kwetsuren eraf gekomen. Van zijne beide leerlingen is de een dood uit het puin opgehaald, en was bij de afzending van dit bericht de de ander nog niet gevonden. De inwonende broeder en diens vrouw waren juist op reis gegaan en gelukkig was er tijdens do ontplof fing niemand in den winkel, terwijl er anders op dat uur gewoonlijk veel ver tier is. Te Milaan heeft een duit sche dame op den sterfdag van haar eenige dochter, een zeer talentvol jong meisje, dat aldaar op het conservatorium was geweest, zich op het graf van haar kind deii bals trachten af te snijden. Haar toestand is hopeloos. Wat van de beroemde brug te Praag is overgebleven, wordt door de deskundigen verklaard bruikbaar te zijn voor het herstel. Het herstel der drie ingestorte bogen zal 18 maanden tijd en ƒ250,000 kosten. De giften van particulieren voor de noodlijdenden te Prang bedragen reeds meer dan 150,000 guldendaaronder bevindt zich een gift van 30,000 gulden van den weener baron Rothschild. Een treffend voorbeeld van lettcrkuecbterij levert een honden ge schiedenis uit Ratibor. Een welgesteld inwoner was dcor de politie met 1 mark beboet, omdat zijn hond tijdens een uit gevaardigd gebod zonder muilkorf op straat gezien was. De heer ging naar d® politie en verzocht om opheffing der boete, daar hij, zooals hij kon aantoonen, nooit een hond had bezeten. Men bracht hem aaa het verstand, dat op deze ver klaring niet gelet kon worden, en dat hij zich, als hij meende onrechtvaardig gestraft te zijn, tot den rechter moest wenden. Hij deed dit niet, omdat hij tegen de moeite opzag en betaalde de geringe boete om van alles at te zijn. Korten tyd daarna ontving hij een aanslag in de //hondenbelasting" voor het loopende halfjaar tot een bedrag van 4 mark 50 pf. met de waarschuwing, dat als het bedrag niet tegen een be paalden dag was voldaan, tot executie zou worden overgegaan. De heer meende, dat het een vergissing was en begaf zich naar den ober-biirgemeister, wien hij do zaak uiteenzette. Deze verklaarde niet in staat te zijn, hem te helpen. Door bat betalen toch van de 1 mark boete voor den hond (die in werkelijk heid niet bestond) had de heer stilzwij gend erkend, dat hij er een had. Daar by verder van het hebben van een hond (die niet bestond!) geen aangifte had ge daan bij het kantoor der belastingen, was hij voor het volle bedrag aangesla gen. Zoo werd de ia het geheel niet bestaande hond door de administratie tot bestaand voorwerp verheven. De beboete en aangeslagen eigenaar van dit fictieve huisdier besloot den aan slag niet te betalen en zich desnoods te laten executeren. Wetgevende Maclit. Per telegraaf. Minister Lohman sloot hedon de zitting der Staten-Generaal en dankte voor de ijverige zorgen aan het landsbelang besteed. Gewichtige wetten zeide hij kwamen tot stand, die gunstig en invloed op de zede lijke en stoffelijke welvaart kunnen heb ben. Herinnerd worden: herziening schoolwet, militair onderwijs, pensioen wet-ambtenaren, afschaffing rechten Noordzeekanaal, wijziging consulaatrech ten, Waal verbetering, spoorwegovereen komsten en de intrekking van het verbod op het visschen met den won- derkuil. uit de VERSCHILLENDE DAGBLADEN. GEBOORTEN: II Sept. Vrouwe C. H. Hubort van BeusekomJonkvr. Serraris z. Rotterd. - A. J. BeijermanDoorenbos d. Waar denburg. - A. M. van Voorthuijsen Schalij d. Zwolle. - N. WoldringhVelt- naeijer d, Apeldoorn. - J. C. NoëVan Kam d. Hoorn. - 12. A. de Jong Paërl z. Amst. GEHUWD: 11 Sept. C. G. W. Pauw en A. C. Slag. Amst. - J. G. Seelig en L. C. Ekker. 's-Hage. - A. C. Zylmans, wedr. van A. Zonneveld, en M. Evertman. Amst. - W. Petersmann en A. M. Brand. Amst. - 12. A. F. J. C. Gosler en A. E. Sigling. Velsen. OVERLEDEN: 9 Sept. D. van Marken 1 j. d. Nieu- wer-Amstel. - A. M. Schimmel- Ros malen 72 j. Amst. - J. HeineckenPor- theine 75 j. Kampen. - 10. C. van Os Pauck 60 j. Amst. - Mr. P. v. Andel 50 j. Brielle. - H. J. van der Voort in de Betouw 77 j. Velp. - J. Rigtering Meijer 56 j. Amst. - J. F. Ludwig 60 j. Amst. - 11. E.JacobsPaërl 62 j. Amst. - J. Duin 44 j. N.-Scharwoude. - 12. Wed. C. de JongSchram 83 j. Slie- drecht. GEBOORTEN 12 Sept. A. E. Philipp©-de Zwaan z. (levenl.) - A. E. Voogel-Farber d. - A. C. SchorBagel-Prinsen z. - 13. J. G. Jansen-E9kh©ut d. OVERLEDEN 12 Sept. J. G. C. Roos© 3 m. z. Patientiestr. - A. Q,. W. A. de Virou 68 j. Kleine Houtstraat. SïüüfiSVMfiTBEaiEHTeU. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Sept van Genua. Het stoomschip Prins Alexander arriveerde 11 Sept. van Amsterdam te Batavia. Het stoomsehip Werkendam, der N. A. S. M., arriveerde 12 Sept van New- York te Amsterdam. Het stoomschip PGalandder N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, pass. Vrijdag 12 Sept. des ochtends 3 uur 15 min., Lezard. CONCERT op Zondag 14 September, des avoods ten 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Einzug der Gaste auf der Wartburg. Marsch und Chor aus der oper „TaDnhau8er" Wagner. 2. Ouverture //Obéron" Weber. 3. Valse de l'opéra //Le Roi de Lahore" Massenet. 4. Rêverie Vieuxiemgs. (geïnstr. door Kriens.) 5. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra //La Favorite" Donizetti. 6. Ouverture//Le Barbier de Séville" Rossini 7. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra z/Carmen" Bizet. 8. Ballet Coppélïa. Délibes. 9. Rondo pour petite flfite Donjon. 10. Zweite Polonaise Liszt-Kriens. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 16 Sept. 1890, des na middags van 12 uur door den Heer W, JEzerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. Mendelssohn. 2. Bénédiction nuptiale Saint-Saèns. 3. Sonate No. 5. Rheinberger. a. Grape. b. Adagio non troppo. c. Final©. 4. AndanteFolckmar. 5. Finale. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. Jongelieden, die zich wenschen te bekwamen in het Hout- en Marmer- schilderen nieuwste methode, geen verouderde gewoonten, vervoegen zich bij J. D. van BIE ZEN, Schilder, Parilaan 52 of Rip- perdastraat 15. Voor bovengenoemd werk bekroond, vrijen wedstrijd voor handwerkslieden in Nederland, te Leiden 1890, hoogste onderscheiding le prijs en geldelijke belooning. Achtend, J. D. VAN BIEZEN. Ten spoedigste gevraagd een bij H. L. DIVENDAL, Linschoten- straat 40. Aan bovengenoemde inrichting wordt eene Directrice verlangd. Dames,die deze betrekking wenschen te aanvaarden en zich daartoe wil len bekwamen aan de Haagsche Kookschool, worden verzocht zich te adresseeren bij Mevr. 't HOOFT— Visser, Haarlem, Frederikspark 6, die bereid is, evenals de Directrice der Haagsche Kookschool, nadere inlichtingen te geven. een prachtig Mah. Cyl. Schrijf, bureau (Bureau Minister). Zeer fraai voor Notarissen, Kassiers, Ma kelaars enz., voor zeer billijken prijs. Hoog 2 M., breed 1 M. 55 cM., diep buiten het uitschuifblad 90 cM. Voorzien van onder met Kasten en Laden. Adres franco Brieven onder Letter D., Bureau van dit blad. TE HUUR, met Kost en bedie ning, tegen billijken prijs, ook zeer geschikt voor twee Vrienden. Adres lett. RBureau dezer Courant. uitgeschreven door de SchermYereeniging „Ripperda". Zondag 14 Sept., tenuur. Prijs een prachtige Zilveren Bo kaal, uitgeloofd door het Bestuur der Soc. tde Phoenix. Dc Korpswcdstrijd zal gehouden or den in de open lnelit. 's Avonds te 8 uur, door de onder leiding van den Luit -Kapelm. C. P. W. KRIENS, Abonnenten en kunstlievende Le den van Ripperdamet Dames op beide feestdagen vrijen toegang. Ingang: Phoenixlaan. N.B. Zondag 14 Sept. wordt tevens het Sehletconcours, uitge schreven door de Schietclub Wil lem IIIi en de Schietvereeniging Vicit vim Virtusop de Schietbaan der Sociëteit de Phoenixgeopend. VAN Aanvang len October a.s. Spreekuren: eiken werkdag van 2—3 uur aan de inrichting Schachel- straat 31. Op zeer voordeelige voorwaar den verkrijgbaar. Inlichtingen b/d. Correspondent D. STORM, Haarlem. Voor het sluiten van leenin- gen, aflosbaar in annuiteiten en in eens, vervoege men zich tot den Agent A. P. VERVOORN, Jansweg 50. ïl. Meer dan 5 waards. ïl. Het slinternienwe Werk, Reizen en onderzoekingen in Noord- Amerika, van Dr. H. F. C. TEN KATE Jr., 464, Bladz met eene Kaart en uitslaande Platen. Prijs f4,75, voor slechts Eén Gulden en dan nog bovendien daarbij op den koop toe JIJLES VERNE, Mi chael Strogofl, de Koerier van den Czaar, 1 deel. dat niet wondervol, zoo'n fon kelnieuw, best werk over Ame rika van f4,75, met nog een werk van JULES VERNE er bij, en dan alles samen voor Eén Gulden, franco thuis. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Ba zaar van Goedkoope Boeken, Hang bij de Vischmarkt, te Rotterdam. BV Op den Postwissel te schrij ven: Het Pak Amerikat.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2