8e Jaargang. Maandag 22 September 1890» No- 2215» Al) V üiK l'HiJN 1 iilii>JLAJJ. Winer totaal uit twee Mailen SFSLS3. HAARLEM'S DAGBLAD NIEWS-EN ABOIHEMEITSPEIJS; Voor Haarlem yer 3 maandenf 1.80. Iranco door het g-eheele Rijk, per 3 maanden. -1.85. Afzonderlijke nummert-0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoosmasuamer fist». Direetenren-Eritgovor» I. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. ADVEJtïBlfTIE»: van 15 regelt 50 Cent»; iedere regel meer 10 sent» Groote letters naar plaatsniimtp. Bij Abonnement aansienlijk rabat. Abonnementen en Advertentië& voorden aangenomen dooi onze agenten en door alle boekhandelaren en conranfïw* Hoofddgenten voor het BuitenlandCompagnie Qenéralt dj Publicity Ëtrangèrt G» L DAV&ïi ir Co., JOH2t F» JONBSK Suco., Par$s 31ów Punbovrf Mo^tma^trs EERSTE BLAD. S i VS 1 K c vv s. Haarlem 20 September 1890. Nauwelijks zijn de maanden met r in haar naamweer begonnen, of de wintervermakelijkheden verschijnen even eens. Zoo wordt feinnea twee of drie weken Ernst Possart hier verwacht en treedt Zaterdag a. s., eveneens in onzen nieuwen schouwburg, de firma //Kreps en zijne dochter,* gedachtenlezers uit Amsterdam op. „Toonkunst" heeft het oratorium /Samson" van Handel in studie. Naar men ons uit goede bron mede deelt bestaat het plan om de sociëteit z/de Kroon* aanmerkelijk te verfraaien en wel in hoofdzaak door verbouwing van het bovengedeelte, om daardoor betere gelegenheid te vorkrijgen tot het houden van vergaderingen en van groote bijeenkomsten. De //Kermesse d'été", op „de Phoenix", die ook by achterstaande advertentie wordt aangekondigd, biedt groote ver scheidenheid aan. Nevens den onmiaba- ren draaimolen en de niet minder on ontbeerlijke koek- en poffertjeskramen vindt men er Lion, die u wil fotogra- feeren, mademoiselle Marie, die u ver baasd zal deen staan over hare kleinheid en miss Elektra, die op de bovenzaal van het gebouw u zal laten zien, dat men kan vliegen zonder vleugels. Waarmede' zij het echter dan wel doet, zegt ze er, en terecht, niet bij. Zou de kermis wel compleet zijn, wanneeF ge geen pijpen kondet stuk schieten en met ballen werpen Immers neen, welnu, daarom zijn die inrichtin gen er dan ook. En verveelt u dat, dan kunt gy u vermaken met naar een apen-, eekhoorns- en muizeavertooning te gaan kijken, of mot uw kracht te meten op een hoofd van Jut". De abonnés van /,de Phoenix" zullen zich dus als in een werkelyke kermis verplaatst meeaen; een //plezierige karmis!" zij hun toegeweascht. Door de politie alhier is aangehouden en naar hot huis van bewaring overge bracht C. A. Edelman, oud 47 jaren, doozenmaker, geboren te Amsterdam, wiens opsporing en aanhouding was verzocht in het Algemeen Politieblad tot het ondergaan van 2 maanden gevange nisstraf ter zake verduistering hem op gelegd door de Arr. Rechtbank te 's-Hage. Rechtzaken. De Arrondis8ement8-Rechtbank alhier, zal in hot Paleis van Justitie op Woens dag 24 Sept. a.s., 's voormiddags ten 10 ure, eene plechtige zitting houden ter installatie van den nieuw benoemden subsistuut-officier van jastitie, den heer mr. J. P. van Outeren. Op de voordracht voor onderwijzeres te Haarlemmermeer komt voor school no. 8 voor, mej. Tit te Haarlem, en voor school no. 10 mej. Beymohr en mej. B. Buijsing Damsté te Haarlem. De brigadier der rijksveld wacht Bos, te Haarlemmermeer, verlaat 1 Oct. a. s. met pensioen den dienst. Vrijdagavond brak te Haarlemmermeer een felle brand uit in de boerenwoning bewoond door C. v. d. Laan, aan den Vijfhuizcrweg. Bijna niets kon gered worden. Oorzaak onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Men schrijft ons Het delven der beetwortelen is in IJ- en Haarlemmermeer-polders aangevangen en daarmede ook de aanvoer aan de suiker fabriek //Holland" te Halfweg. De beetwortelen zijn zoowel wat ge wicht als suikergehalte betreft boven het middelmatige. Een tachtigtal arbeiders zijn uit Noord- Brabant aan de fabriek aangekomen. De campagne vangt 24 September aan. ST00MVAA8TBERICHTESJ. Het stoomschip Zaandamder N. A. S M., van Rotterdam naar New-York, arriveerde Donderdag 18 September des avonds te 7 u. 30 m. te Boulogne sur/Mer en vertrok 19 Sept., des nam. 1 uur 15 min., vandaar. Het stoomschip Spaarndam, der N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, passeerde Vrijdag 19 Septemberdes ochtends 6 uur, Scilly. Letteren en Kunst. Op het Lamoureux-concert, dat Don derdag 16 October a.s. in den Grooten Schouwburg, te Rotterdam plaats vindt, zullen behalve //Parcifal" ook stukken uit //Lohengrin", „Götterdammeruog," //Tri stan und Isolde" en //Die Meistersinger" worden uitgevoerd. Uit de fransche sehool worden werken van Bizet, Emmanuel Chabrier en Léo Delibes ten gehoore gebracht. Waarschijnlijk zal dit programma ook wel gelden voor het concert, 22 October te Haarlem te geven. De berlijnsche tentoonstelling van handteekeningen van nederlandsche mees ters uit de 17e eeuw is 15 dezer ten. Op 17 September werd in hetzelfde gebouw van het koniekl. kabinet van kopergravuren een tentoonstelling van teekeningen van Rembrandt geopend. Deze verzameling is zeer volledig en de ver schillende nummers zijn naar tijdsorde gerangschikt. K IN N K N I K I). Door de Regeering is aan den heer Adolph Mulder, architect en Rijksteekenaar ter bewaring van de monumenten van geschiedenis en kunst, opgedragen nauwkeurige teekeningen te vervaardigen van de oude kazerne Mar kiezenhof te Bergen-op-Zoem. Generaal Joubert uitTrans- vaal is met familie en secretaris te Amsterdam aangekomen, en heeft zijn intrek genomen in „Hotel Mille Co lonnes." Vergiftiging door o nvo or- zichtiglieid. Te Amsterdam zou een 18-jarig meisje, dat alleen met haar 12- jarig broertje thuis wasin de Commelin- straat 85, het eten koken. Zij had daar bij het obgeluk of liever de onvoorzich tigheid, in plaats van meel, zinkwit op de roodekool te doen. Zij bemerkte deze vergissing eerst een half uur nadat zij gegeten hadden, door hevige krampen in het lijf. Dadelijk werd een geneesheer ontboden, die de overbrenging der beide jeugdige personen naar het Gasthuis noodzakelijk achtte. De toestand van het jongetje is zeer bevredigend (dit had trouwens weinig van de roodekool ge goten), zoodat hot misschien spoedig het Gasthuis zal kunnen verlaten. Het meisje daarentegen is zeer bedenkelijk men vreest zelfs voor haar leven. In de Ap el d, O t. staat de volgende advertentie: „De ondergeteekende beveelt bij zijn vertrek naar Amsterdam zijn buitenver blijf //Ruimzicht" (in het Wilhelmina- park) aan in de welwillendheid van het apeldoornsche publiek. Hij vindt daartoe aanleiding, omdat me» hem in den afgeloopen winter de spiegelruiten niet medegerekend een schade berokkend heeft van f 30 aan ingeworpen glasruiten. C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te Amsterdam." Naar aanleiding van het- geen door het Utr. Dagblad is medegedeeld over den oud-notaris te Rotterdam, wordt van daar gemeld, dat het bericht wel op waarheid is gegrond, maar dat het geldelijk bedrag onbeteekenend is en de zaak te Rotterdam volstrekt geene verwondering heeft gewekt. Te Naaldwijk zijn des nachts bij een tuinder ongeveer 25 KG. bluuwe druiven van den muur ontvreemd. Het is aan de politie nog niet gelukt, den dief op te sporen. Bij de veiling 11. Donderdag te Haaften gehoudeD, is het zoogenaam de reeht om den naam van //Heer van Haaften" te dragen en het daaraan ver bonden wapen te voeren, ingezet voor den niet geringen prijs van f 1880. Men ziet dat de ijdelheid de wereld nog niet uit is. Maandag avond j 1. werd na bij Susteren stervende gevonden de ver laten huisvrouw van zekeren kramer Jacquemont, uit Sittard. Naar laatsge- noemde plaats vervoerd, overleed de vrouw een dag later zonder een woord meer te hebben kunnen uiten. Eenige uren na hare teraardbestelling, die Vrij dag ochtend plaats voad, werd haar lijk op last en in tegenwoordigheid der jastitie van Maastricht weder opgegra ven en door geneeskundigen geschouwd. De uitslag van dit onderzoek is nog niet bekend. POLITIEK OVERZICHT. Uit Portugal, met name uit de hoofd stad, komen vrij ernstige berichten. Had men tot dusver weinig van handtaste lijkheden gehoord, Donderdagavond heeft er een ernstig straatgevecht plaats ge had tusschen de gendarmerie en een hoop volk. De lezing, die men omtrent hot gebeurde geeft, luidt in 'tkort als volgtDonderdagavond te 8 uur begaf zich eene afdeeling politie naar het Colyseum om aldaar de wacht te be zetten, toen zy bij het overtrekken van het Dom Pedro-plein een troepje lieden ontmoette, die de agenten begonnen te beleedigen. Toen dezen daarop eenige personen in hechtenis wilden nemen, werden zij met een hagelbui van stee- nen begroet, waardoor de agenten ge noodzaakt werden, zich van hunne revol vers te bedienen, waarop de muiters de vlucht namen naar een naburig café, dat reeds vol lieden was. De burgerwacht, die intusschen was aangerukt, begon de vluchtelingen te vervolgen, maar hield stand voor het café, waarop zy eenige schoten loste tengevolge waarvan ver scheidene bezoekers werden gewond. Er werden daarna 48 personen in hechtenis genomen. Men kan uit een en ander nagaan dat de spanning, in 't leven geroepen door het ifa veler oogen vernederend traktaat met Engeland, nog niet aan 't afnemen is en in de regeeringskringen onder vindt men in ruime mate wat het zeg gen wil, als de partyen scherp tegenover elkander staan. Koning Dom Pedro had Donderdagmorgen een onderhoud met den premier Serpa Pimentel, waarby bleek dat de samenstelling van een ver- zoenings-ministerie groote moeilijkheden inheeit, daarvoor toch is uoodig de steun van de meerderheid der beide kamers, om niet zijn toevlucht tot een beroep op de kiezers te behoeven te nemen. Vol gens de meening van invloedrijke man nen van alle partijen zou het noodig zijn dat Portugal eene nieuwe overeen komst sloot met Engeland. Een gerucht dat de staat van beleg voor Lissabon zou zijn afgekondigd, mist allen grond en men beweert zelfs dat op 't oogenblik alles volkomen rustig is, zoo rustig als de heetgebakerde zonen van 't zuiden maar kunnen zijn. De valsche aantijgingen van eenige Arabieren tegen de Duitschers, dat dezen open en bloot den slavenhandel weder zouden hebben erkend, doen plotseling een stroom van slaven-berichtjes een weg vinden naar de bladen, 't Is alsof zekere personen daarmede willen doen blijken, dat er geen koe zoo bont is, of er is wel een vlekje aan, met andere woorden, dat al permitteeren de Duitschers den slavenhandel niet, deze toch nog plaats heeft en wel aan de kuststreken. Het klinkt eenigszins verdacht zooals de Reicht-Anzeigermeldt, dat nl. de duitsche administratie voor 't oogenblik weigert het houden van voor de huis houding benoodigde slaven te verbieden. Men begrijpt dat dit zeer rekbaar is en een zeer gevaarlijk precedent, want hoe kan men hier een grens trekken de een zal zich met twee of drie slaven als huisdienarea to vreden stellen, de ander zal er aan twintig nog niet genoeg heb ben. Het zou daarom niet te verwonderen zij», dat het gerucht als zou Duitsch- land den slavenhandel weder toelaten, in deze omstandigheid zijn oorsprong vond. Dat er echter duchtig gewaakt wordt voor slavenhandel op uitgebreide schaal, mag worden opgemaakt uit een bericht uit Zanzibar aan de Timet, dat Woensdag tegen middernacht de engelsche kustwacht jacht heeft gemaakt op een arabisch schip, dat er verdacht uitzag. De vervolging ging met veel moeite gepaard en toen men eindelijk het schip genomen had, waarby de arabische kapitein gedood werd en de equipage overboord sprong en zwemmende wist te ontkomen, dank zij de duisternis, bleek het dat er ruim 500 slaven in het schip waren. Niet minder beroering dan dit door het engelsche blad medegedeelde feit heeft de arrestatie gewekt van de parnellis- tische parlementsleden William O' Brien en Dillon. Terwijl men volop de parle mentaire vacantie geniet, kwam deze tyding de rust verstoren. De eerste heeft sedert 1887 niet minder dan vier ge- vangenis8trafien ondergaan van drie tot zes maandenterwyl de ander reeds tweemaal dat lot onderging. Nog zou men op 't punt staan een aantal leden E J£ U i L JLE T JN. Naar het engelsch van JAMES WYTTON. 11) HOOFDSTUK VII. Dokter Russell en ik traden gelyktydig de wachtkamer binnen. Brown zat op een stoel voorovergeleund, met de handen onder het hoofd en staarde geheel verbijsterd recht voor zich uit. Hij keek ons geen oogenblik aan, ofschoon wij nog wel voor hem gingen staan. Een politieagent stond achter hem, klaarblijkelyk op verdere bevelen wachtende. Hij zeide ons dat wij hier niet mochten blij ven, maar toen ik hem vertelde wie wij waren, maakte hij geen bezwaren. Op dat oogenblik trad een commissaris binnen en zeide tot den agent: //Gij en Denis begeeft u met den gevangene in een rijtuig naar het huis van arrest in de stad, en dient daar een beschuldi ging van moedwilligen moord tegen hem in. De naam van den gevaDgene ia Brown en üie van den vermoorde is L'Estrange." Mynheer Brown ontroerde noch bewoog zich bij dit voor hem verschrikkelijk bevel, en hij bleef recht voer zich uitstaren. De politieagent, naar het uiterlijk een goedhartige reus, klopte den gevaDgene zachtjes op zijn schouder en zeide z/Kom, ga met my mee, mijnheer." Brown gehoorzaamde werktuigelijk. Al dien tijd had dokter Russell hem nauwkeurig gadegeslagen. Ik hoorde hem mompelen: „Ernstig, zeer ernstig, het bevalt mij volstrekt niet!" op het oogenblik dat de arme gevangene werd weggeleid. Wij volgden kort daarop en toen wij het perron be reikten, struikelden wij bijna over de draagbaar, waarop het lijk van L'Estrange lag, met een laken bedekt, maar waaronder men toch duidelijk den vorm van een menschelyk lichaam kon onder scheiden. Nog voor dat wij er op bedacht waren en een hand kon wor den uitgestrekt om hem tegen te houden, deed Brown snel een paar schreden voorwaarts, rukte het laken weg, en boog zieh over hot verwrongen en afschrikwekkend gelaat van zijn slachtoffer. „Breng hem dadelijk weg," riep luide de dokter, die alleen zijn tegenwoordigheid van geest bewaarde, tot de van schrik verlamde omstanders, die niet in staat waren een hand uit te steken. Brown staarde een oogenblik op het bebloede en verwrongen gelaat. Toen ontsnapte hem een luide, doordringende, snijdende kreet verschrikkelijk om aan te hoeren een woeste gil als van een hyenahij sloeg zijn beide handen voor zijn gelaat en barstte in tranen uit; zijn geheele lichaam trilde en schokte. „Breng hem dadelijk weg," riep de geneesheer ten tweeden male. „Drommels, hoort gij mij niet? Doe het met geweld, domme ozels Die vervloekte domheid en onvoorzichtigheid; ik vrees Fowler, dat het met den armen Brown gedaan is. Die laatste slag was te hevig voor hem, arme man. Ik vrees voor zijn verstand. Hij zal het waarschijnlijk verloren hebben." Toon mijn ontsteld gelaat ziende, voegde hij er bij „wees kalm, beste vriend. De vrouw van Brown zal hier wel ergens in de nabijheid zijn. Ga eens zien waar zij is en blijf bij haar tot ik teruggekeerd ben. Toen hij zich omkeerde, en Brown en de politieagenten naar het rytuig vergezelde, hoorde ik hem binnensmonds mompelen „Ik ben hier waarlijk in een mooie zaak betrokken." De afloop van die treurspel kan ik in weinig woorden meedee- len. Ik kwam tot de ontdekking, dat mevrouw Brown in een ander vertrek nog bewusteloos ter neder lag en dat zij werd opgepast door de pachtster van de toiletkamers. Dokter Russell keerde wel dra terug en nam haar onder zijne behandeling; met ons beiden vervoerden wij haar naar huis. Zij herkreeg haar bewustzijn, maar sprak geen enkel woord tot ons. Wij gaven haar daartoe dan ook geen gelegenheid, want wij waren zoo verstandig geweest om met ons beiden véér in het rytuig plaats te nemen, terwijl zij achterin aan do zorg van de pachtster was toevertrouwd, welke de dokter had verzocht bij haar te blyven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1