voordeel trekt van de rechten op levens middelen?" Algemeen verlangen de armer», dat de grenzen weder worden opengesteldverzet daartegen wordt alleen bij de groote grondeigenaars gevonden. Beu held. Te Jersey City is het centraal telefoon-bureel door brand vernield. Vijftien beambten waren op de bovenste verdieping gevlucht, waar hun redding onmogelijk toescheen. Een brand weerman, wier»8 naam niot gemeld wordt, heesch zich aan xiju lijn omhoog en redde allen. De menigte bracht den redder een geestdriftvolle ovatie. Om het balken van een e zei te voorkomen. De Turken hebben er een eenvoudig middel op gevonden om een ezel te beletten, zijn liefelijk stem geluid te doen koor en. Het schijnt dat Langoor zijn ,/hi ah, hi-ah"niet kan uitbrengen alvorens zijn kop omhoog te heffen en zijn staart tot op gelijke hoogte met zyn ruggegraat op te lichten. Wat doen de Turken nu Zij binden een vrij zvvaren steen aan de punt van zijn staart en wachten bedaard den uitslag af. Als de ezel wil gaan balken, beproeft hij zijn staart op de gewone hoogte te brengen, maar ais hij bemerkt, dat hij dit niet doen kan, stelt hij zijne vocale muziek tot eene geschikter gelegenheid uil. En in die buurt blijft men er eene poos van verschoond. Op een „o p w e k k i n g s b ij e e n- koiast" van negers in Dallas-land (Texas) zijn omstreeks 100 kleurlingen verg'iftig'd door varkensvleusch, waarin zich arsc- lileum bevond. Acht negers zijn reeds overleden en 20 anderen verkeeren in bedenkelijken toestand. De koffie is niet alleen een genot-middel, dat om zijne opwekkende eigenschappen (mits matig gebruikt) aanbeveling verdient, maar zij schijnt ook de gewichtige eigenschap te bezit ten, een ontsmettingsmiddel te zijn. In het heete jaargetijde is de koffie het beste middel, dat m«n ia ziekenkamers kan aanwenden tot reiniging der lucht MMlllSSMMER HALLETJES, Esn ^aterdagavondpraatje. LXXXVIII. Toen ik onlangs aangewezen werd als executeur-testamentair van de nalaten schap van een verren neef, die als vrij gezel gestorven was, vond ik onder zijne papieren e«a handschrift van een zestal bladzijden, dicht ineengeschreven. Ik heb een idee, dat de overledene zelt er de hoofdrol iu speelde, en zal daarom zijn naam ea diea van de dame die er in voorkomt, veranderen. Het handschrift luidt overigens geheel als volgt: lierman van Stein was candidaat- notaris op een groot kantoor. Het perso neel was er niet groot, daar de patroons de geheimen hunner cliënten aan zoo weinig mogelijk ondergeschikten wilden toevertrouwen maar dit beginsel had voor de bedienden deze goede uitwerking, dat zij voor het meerdere werk hetwelk zij te verrichten hadden, dan ook veel beter werden betaald, dan hunne collega's op andere kantoren. Van Stein had het grootste salaris op zijn kantoor. Des morgens kwartier voor acht sloot hij de huisdeur achter zich ooi te acht uur op het kantoor present te wezen. Te twaalf uur dronk hij kof fie op het kantoor en werkte dan verder door tot vier uur. Van vier tot zes uur uur ging hij naar huis om te eten. Het uur van zessen vond hem weer stipt aan zijn lessenaar terug en eerst te tien uur veegde hij zijn pen dien dag voor goed af. Terwijl zijne collega's op een na, aie getrouwd was, naar hunne sociëteit gin gen, keerde Van Stein naar zijn kamer terug. Het was eene groote zeldzaamheid, wanneer hij op aandringen van een zij ner medewerkers op het kantoor, met dezen meeging naar een koffiehuis, om daar een glas bier te drinken. Niet om dat hij was wat men ,/a suffe vent" pleegt te noemen, maar omdat hij (ja, zulke zonderlingen zijn er toch nog een café volstrekt geen aanlokkelijke plaats vond en liever zijn glas bier of' zijn grogje thuis dronk dan in een lo kaal vol 8igarendamp, waar gepraat werd over politiek door lieden, die er niets van wisten en uit den treure whist of domino gespeeld om den tijd dood te krijgen. Hij was gastvrij genoeg en wie des avonds met hem naar zijn kamer wóu gaan, kon rekenen op een uitmuntende sigaar en op een goed glas wijo of cog nac maar de meeste jougelui verkie zen slechten drank ia een lokaal met veel menschen Zoo kwam het, dat Van Stein bijna altijd 's avonds alleen thuis kwam. Hij bewoonde twee kamers boven een fruitwinkel, een voorkamer die hem tot zitkamer diende en eene achterkamer, waar hij sliep. Ze waren beide keurig gemeubileerd (het waren zijn eigen meubelen) maar zagen er wat sfcyf uit. De kleinigheden, die vrouwen in een kamer aan d«n wand hangen of op den schoorsteenmantel zetten, stofdoekmandjes, vaasjes met bloemen en zoo tal van handwerkjes en versierselen, die een kamer aantrekkelijk maken, ontbraken en tot het tegengaan van besmetting, en dat bovendien nog het voordeel hoeft, geen onaangenamen reuk te verspreiden zooals b. v. chloor of karbolzuur. De gebrande en gemalen koffie is eene der krachtigste stoffen om dierlijke en plant aardige uitwasemingen te vernietigen en onschadelijk te maken. De fransche geneeskundige Barbier deelt uit zijne ervaring te Algiers het volgende mede in het Journal de Méde- cine: Op zekeren dag bevond hij zich met de plaatselijke overheid, die hij als deskundige moest ter zijde staan, in «ene dorpsherberg, waar den avond te voren ©en moord was gepleegd. Het was bovenmatig heet, als zelden in Algiers. Men werd in een gesloten vertrek ge voerd, waar het lijk op den grond lag, maar allen werden bij het binnentreden door een gevoel bevangen alsof men stik ken moest, zoodat zij, met den arts aan het hoofd, snel terugtrokken. Het hoofd der overheid verlangde nu van den waard wat gemalen koffie, waarvan een bordvol gebracht werd, die men rijke lijk op het lijk en op de wanden enden vloer strooide. Terstond verdween de verschrikkelijke reuk, en de arts kon zonder verder bezwaar zijn onderzoek volbrengen. Dr. Barbier was hoogst verwonderd over de snelle werking van het ontsmet tingsmiddel, en wendde het kort daarop met. hetzelfde verbazende gevolg op een kinderlijkje aan, dat eene volle week lang in het water gelegen had. Later paste hij het meermalen toe, o.a. bij de behandeling van kwade zweren, telkens mot hetzelfde goede gevolg. Voorts bleek hem de verzachtende werking der koffie bij narcotische ver- dooving door tabak. Er is geen beter tegengift. Iedere rooker kan bij eigen ervaring waarnemen, hoe snel de narco tische slapheid door het gebruik van een kleinen kop koffie opgeheven wordt. Ijskasten nemen tengevolge van het be waren van vleesch en viseh niet zelden een onaangenamen reuk aan, daartegen er. Hij gevoelde het gemis wel, maar koe. het toch niet wegnemen. Mannen hebben daar geen slag van, ze zijn er te praktisch voor en te veel gewend aan hunne ernstige, belangrijke zaken. Gesar zou een Etrurische vaas als hij die in de hand had genomen, stuk geknepen heb ben en Achilles koa wel den stal van Augias schoon vegen, maar zou verlegen hebben gestaan voor het afstoffen van een Sêvres-kannetje, Toch voelde Van Stein zich overigens niet ongelukkig. Hij had eene hospita uit duizenden, die niet alleen niet dief achtig, niet vuil en niet brutaal was, maar ook positieve deugden bezat. Altijd waren zijne bottines goed gepoetst,was zyn middagmaal smakelijk en zijn thee flink getrokken. Noch over stof op zijne meu belen of op zijne kleederen behoefde hij ooit te klagen, en hij kon er zeker van wezen, dat hij des avonds te tien uur het gas vond branden op zijn kamer, terwijl het water kookte, voor het geval dat hij een warmen grog wou drinken, en een flesch wijn en cognac met toebe- hooren op zijn plaatsje van do tafel stonden. Van Stein las veel zijn krant ea de portefeuille van het leesgezelschap hielden hem op de hoogte van de nieuwtjes in woord en beeld en zyn boekhandelaar zond hem niet te vergeefs alle nieuwe nederlandsche en goede buitenlandsche romans ter iuzage. Zoo bleef hij tot twaalf uur lezen en ging dan naar bed, ver moeid genoeg, om aan een stuk tot kwar tier voor zeven, zomer en winter, door te slapen. Reeds in zijn jeugd waren zyne ouders gestorven en het eenige familielid, dat hij bezat, was eene zuster, drie ja»'' jonger dan hij, die met een kapitein der infanterie was getrouwd en reeds sedert acht jaar in ïndië was. Met deze corres pondeerde hij trouwgeregeld eens in de maand kwam er een bried1 uit Indië en niet minder geregeld ging er ieders maand een van Van Stein naar toe. Het was op een dag in de maaad Mei, dat er een brief uit Ineulinde kwam, die den kalmon, bedaarden vrijgezel deed opspringen van verwondering eo blijd schap. //Wij komen naar Europa terug,// schreef zijne zuster, //mijn man is niet wel in den laatsten tijd en de dokter heeft hem aanbevolen, eens een jaar naar ons lieve, oude Holland te gaan. We vestigen ons voor drie maanden op kamers in jou stad, en dan de rest van den tyd in den Haag. Zou je kamers voor ons willen zoeken Onze twee lievelingen komen mee, natuurlijk En verder eene reeks van aanwijzingen, h®e alle» moest wezen, wel wat veeleiachend, zooals een vrouw veelal is ten opzichte van een huis. Maar van Stein merkte dat geen oogen- blik op, hij was er te verheugd voor. Had zijn zuster geweten hoeveel moeite hij aanwendde, om kamers te vinden die in alle opzichten naar haar zia waren, zij zo* zich er mede bezwaard hebben gevoeld. Hij kwam klaar, dicht bij zijn eigen domicilie, en toen zijn familie overkwam, achtte hij zich voldoende beloond door hare ingenomenheid met de woning. Den eersten dag aten ze bij hem en de twee drukke kinderen, Frans en Emma, de een twee en de ander vier jaar oud, is geen beter middel dan gemalen koffie, verscheiden dagen versch. Men heeft zelfs waargenomen, dat cholerabacillen en dergelijke kiemen van besmettelijke ziekten in een aftreksel van koffie terstond ophouden te ver meerderen. Met deze, minder algemeen bekende, eigenschap der koffie kan men in veler lei gevallen zijn voordeel doen, ook in de huishouding. De gevolgtrekking ligt voorts voor de hand, dat ook bij inwen dig gebruik van koffie deze eigenschap aan het lichaam ten goede ,noet komen, doordien menige schadelijk© invloed daardoor wordt tegengegaan. Alleen maar wachte men zich voor een over matig gebruik. Huisvrouw V A R I A- Ret nut van de piano. Be gastheer. Lida, zou je niet voor de gaste» eens op de piano spelen Lida (zachtjens.). Maar, papa, 't is by twaalven. Papa (zachtjens). Juist, daarom. Ik verlang zoo naar bed en ik kan mijn gasten toch niet de deur uitgooien. Onderwijzeres in de dorpsschool. Anoniem beteekent zonder naam Ma- rietje, schrijf jij eens een zin op, waarin dit woord voorkomt. Marietje schrijvende //Ons nieuw broertje is anoniem." Een omnibus houdt stil en de dokter instappende zegt tot den conducteur op schertsenden toon: //Wel conducteur, is de arke Noachs vol?" z/De aap alleen ontbreekt nog, mijn heer, stap in maar." Ook een slag. Baker, de krant spel lend: //Het kindje, ons voor acht dagen door Gods goedheid geschonken, is ons heden weer ontnomen... Lieve hemel, wat een slag voor de baker!" dribbelden voortdurend in de kamer rond, zaten elkander na, grepen alles aan ea voortdurend hoorde men der moeder ver manende stem: niet doen. Laat dat, Fr&ns l" maar Van Stein, die toch zoo gesteld was op orde en netheid, hinderde het niet, dat zij ieder aan een einde van het gordijn trokken, rond dansten op zyn gemakkelijken stoel, zijn boekenkast trachtten open te krijgen en alles overhoop werkten, alsof ze met hua tienen inplaats van met hun beiden wa ren. Van Stein glimlachte maar en zei: z/kom, laat ze begaan!" Ea of de dreumesen dat gauw begre pen! Ze wareu in een ommezien ver trouwd met „oom Erman." Ze hingen aan zijne jaspanden, trekken hem aan zijn baard, klauterden by zijne beenen ®p en hadden niet meer pleizier, dan wanneer hij op den grond lag en zij over hem konden rondspringen en wor stelen zooveel ze wilden. Dan stond hij weer op met een gescheurde jas, een verfrommeld boord en ziju haar als ragebol opgemaakt. „Je verwent ze, Herman," zei zijn zuster hoofdschuddend, maar Van Stein stoorde er zich niet aan en stopte hnn de zakken vol speelgoed en lekkers. //Kerel, jij bent waard om zelf kinderen te hebben," zei zijn zwa ger. //Allons done!" antwoordde Her man, maar hij vergat die woorden niet. Hij vergat ze niet, toen na drie maan den zijn zusier en zwager met huu kin deren naar den Haag waren gegaan. Wat was het stil om hem heenGeen ster veling meer die Herman" zei, aange name familiariteit van voornamenen vooral geen kinderen meer, met wie hij kon stoeien en spelen Alles in de kamer herinnerde nog aau hun jeugdigen over moed. Van die gordynknop daar was een brok af, dat had Frans gedaan. En die afgescheurde kwast van de sofa was Em ma's werk. z/Jij bent waard om zelf kinderen te hebben dat klonk hem nog in de ooren. Hij kinderen! Waar zou hij een vrouw vinden, hij die nergens meer kwam, die nergens meer gevraagd werdEn pein zend keek hij om zich heen. Hoe had bij ooit zijn kamer gezellig en prettig kunnen vinden? Somber en eenzaam,ja, dat was ze. Twee en dertig jaar was hij nu. Als hij nu eens zestig jaar werd, dan zou hij nog acht en twintig jaar lang zoo moeten voortleven.... Wat een toekomst 1 Had hij zich niet wat veel afgezon derd De Zondagen waren dan toch tot zijne beschikking. Ja, hij zou zich weer onder de menschen gaan bewegen. Was het niet zijn eigen schuld, dat hij ook de Zondagen in eenzaamheid had door gebracht, inplaats van tea minste op diea dag gezelligheid te zoeken. Zoo zou hij wellicht eene vrouw kun nen vinden I Maar hoe hij daartegen opzag Met de jaren verdwijnt ook de moed voor het zoeken eener levensgezellin, men is spoedig bang om een dwaas figuur te maken en de tong zegt het woord liefde zoo gemakkelyk niet meer. Toch al zijn aarzelen en vreezen werd overwon nen, wanueer hij zich voorstelde, hoe de twee kleinen in zijn kamer ronddribbel- den en //oom Erman" riepen met hunna lieve stemmetjes. Een brutaaltje. Mevromo. Heb-je al weer twee bor den gebroken. Mietje? Waar moet dat heen Mietje. Naar da vuilnisbak Heel eenvoudig A. Nooit ben ik te lui geweest, ik heb altijd als een //ezel" gewerkt. B. Nu, dan verwondert het mij ni®t, dat je niet verder gekomen zijt. Be vredestichter. Het echtpaar X. zit in den trein alleen in een c®upé, met de kleine Fik een //dodderig" schoothondje. Manlief haalt zijn pijp voor den dag en dampt er tot groote ergernis van zijne ega duchtig op los. In een onbewaakt oogenblik grijpt zij de pijp en werpt die het portier uit. Manlief grijpt driftig het dodderige hondje en werpt het de pijp achterna. Mevrouw X. woedend, krijgt hooggaande woorden met mijaheer, bijna geraakt men haadgemeen, toen de trein aan het station stilhoudt, het portier opengaat en men Fik ontwaart, die heel rustig met de pijp in de bek op 't perron zit te waohten. Het echtpaar koait tot bedaren. Deze gebeurtenis vindt men ge ïllustreerd in een duitsch blad. Presfiktartan «er fei. Bert. Bartas TE HAARLEM, op ZONDAG- 21 Sept. 1890. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Nam. 2 ure, Knottenbelt. 11e Zondag. '8 Avonds 6 ure, Swaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Jam- Kerk. Voorm. 10 ure, dr. A. W. Bronsveld, pred. te Utreolit. (Voor Hoog.) Woensdagavond 7 are, Moeton. Exod. 3 en 4. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. I j ure, Knottenbelt. tVaalsche Kerk. Voorm. 10 ur<, Bourlier, past, a la Haye Hij volvoerde zijn plan. Reeds den volgenden Zondag bracut hij door bij zijn getrouwden collega en daar maakte hij nieuwe kennissen, zoodat hij zes maanden later iederen Zondag, ,nu bij dezen dan bij genen, uit eten ging, want hij was een aangenaam mensch in den omgang, die over vele dingen praten kon. En gelukkiger dan velen, die nooit eene vrouw vinden omdat ze er te stelselmatig naar zoeken, werd hij ver liefd op eene dame die hij op een di- néetje tot gezelschap kreeg. Hij raapte al ziju moed bijeen en vroeg haar. Ze zei ja en niet aarzelend, niet na een bedenktijd(dat hatelijke bewijs, dat men nog met zichzelf rede- neerea moet vóórdat men ja zegt) maar onmiddellijk na de vraag, hartelijk en volgaarne. Toen hij dien avond op zijn eenzame kamer kwam, bleven de cou rant, de tijdschriften, de boeken alle on aangeroerd. Van Stein liep heen en weer, te opgewonden nog om te blijven zitten, totdat hij op de gedachte kwam om zijne zuster in kennis te stellen van zijn geluk. Toen schreef hij een langen brief, enthousiast alsof hij tien jaar jonger was, niet bevreesd dat zijn zuster hem zou uitlachen. De volgende dagen waren een tijd van ongeëvenaard geluk. Tusschen vier en zes wipte hij even bij zijn meisje aan, na tien uur bracht hij haar en hare moeder geregeld nog een bezoek. En al waren ze niet zoo vurig meer als jonge lieden, toch bouwden ze iederen avond lucht- kasteelen voor de toekomst, zoo goed als een jeugdig menschenkind van twintig zomers. Eerst na een week kwam er een brief van ziju zuster uit den Haag, de kinde ren waren ziek geweest, vandaar dat ze zoolang had gedraald. Van Stein genoot bij het lezen dier hartelijke, welgemeende gelukwenschen, die hem zijn geluk dubbel deden waardeeren. Maar éen volzin uit den brief las hij tweemaal over, het was deze: #zij is wel een paar jaar ouder dan gij, maar dat doet er volstrekt niets toe." z/Dat is eene vergissing," dacht Van Stein, toen hij den brief las. //Lizo heeft mij gezegd, dat ze dertig is," en toen hij aan zijn zuster schreef' om dank te zeggen voor hare felicitatie veegde hij er bij: #Wat Lizes leeftijd betreft, zus- jelief, zijt gij abuis. Ze is niet 34, maar 30 jaar." Het antwoord liet niet lang op zicb wachten- „Ik weet stellig, dat je aan staande 34 jaar is," schreef zyn zuster. z/Mijn man heeft nog met haar schoolge gaan en ze waren niet alleen precies even oud, maar zelfs op den zelfden dag jarig. Vraag het Lize zelf maar eens." Van Stein bekroop een onaangename gewaarwording toen hij dit las. Hij kende zijn zwager als iemand met een sterk geheugen en als zeer punctueel. Zou Lize hem dan bedrogen hebben Maar, dat kou toch niet zijn waarom zou ze dat deen. Hy zou haar waarlijk niet minder liefhebben als ze 34 jaar was. Hij werd boo3 op zichzelven, omdat hij aan hare waarheidsliefde üurfde twijfelen. Neen, 't kon niet anders wezen of zyn zwager moest zich ver gissen. //Ik zal het Lize vanavond nog Christelijk Gere formeel 9 itttm-tf* Gedempte Oude Gr*-at. Voorm. 10 ure, 's Av. a ure, Mulder. Kleiu Heiligland. Voorra. 10 ure, 's Avonds ure, Schotel. Luthersche Kerk Vaorm. 10 ure, Mees. Avondmaal. Kerk der Vereenigie Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Hesta. Uemonstrantschc Kerk. Voorm. 10 ure, G. van Gorkua, pred. te Amsterdam. Met medewerking van liet Zangkoor. Kerk der ~B roeder geut ettm c Voorm. 10 ure, Weisa. Dinsdagavond 8 ure, korff en Van Os. Israel's Groote Ver/.oeudag. Noorder/cerk Bidderstraat Nederd. Geref. Gem. (tioleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, J. Brede veil van Velseu. Woensdagavond 8 ure, ds. J. Lauguout. Nedord. Herv. Korit. Sffitóïïfisetos'duajia. Voorm. 10 ure. J. C. Boon. pred. to Beverwijk. 8§e verwijk,. Voorm. 10 ure, A. D. VYempe, Theo!, caiuhdaat. Kuang. Lutherse/ie Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Goula^. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloeraendaal. Voorm. 10 ure, J. D. vau Arkui. Nam. 2% ure, J. 1). vau Ar kei. Dqojkdjcdienimr. S&eemsledle.' Voorm 10 ure, J. Kuylman. Miaicgom. Voorm. 9j£ ure, W. F. hodman, JÉvaug. Luth. pred. to Amsteidam, AAoutrijk ens S®©!laaacua0 Voorm. 10 ure, U. van Koetsveld C.Ez. Nam. 2^ ure, O. vau Koetsveld C.Ez. Zandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsrua. Avondmaal. Velsen. Voorm. 10 ure, G. J. vau der Flier, Bred, te 's-Gravenhage. 's Av. 6jjg ure, geen dienst. eon3 vragen," «lacht hij. En zoo geschiedde. Toen ze dien avond een oogenblik alleen in do kamer waren, zei Van Stein: //Lize, mijn zus ter beweert, dat je vier en dertig jaar bent, ze houdt het vol. Hoe kan dat? Waarom krijg je zoo'n kl.-ur?" Ja, ze kleurde geweldig en toen werd ze opeens erg bleek. Ze zei eerst niets en keek hem niet aan, aisot' ze bang was. Eindelijk kwam het hooge woord er uit. Ze was vier en dertig, maar ze had het hem niet dadelijk willen zeggen, uit vrees dat hij het niet prettig zou vinden, dat ze ouder was dan hij. //Wees niet boos, Herman," smeekte ze, //ik heb er voortdurend spijt van gehad, ik deed het om bestwil, heusch Herman keek haar straks aan en zei nu op zijn beurt niets. Toen stond hij op, zei: „ik ga naar huis," raakte even met de lippens haar voorhoofd aan en was weg, vóórdat het versehrikte meisje hem had kunnen terughouden. Dien avond hoorde zijn hospita hem nog lang na twaalven de kamer op en neer gaan. Ze begreep er niets van, wat zou meneer schelen? En Van Stein dacht maar voortdurend over de onwaarheid, die zij hem verteld had. Zij, Lize, een onwaarheid, aan hem, haar aanstaanden man. Kón dat gebeuren kón een vrouw den man dien ze Herhad, voorliegen Wie in het kleine getrouw is, zul ook in het groote getrouw zijn! Maar dan is ook het omgekeerde waarEen vrouw te hebben, die ik niet vertrouwen kan.... En dan weer d .ebt hij of hij misschien wat veeleischend was; wellicht zageu jongere menschen znlk« dingen door üe vingers. Maar dat kou toch nooit goed gaan, als er geen volstrekt ver trouwen is van weerskanten. Had hij het maar niet ontdektMaar wat zou dat gebaat hebben Later zou het tóch uit gekomen zijn, dat ze niet te vertrou wen was Zoo, geslingerd tusschen beschuldigin gen en verontschuldigingen, ging hij eerst te vier uur, uitgeput naar bed. Maar slapen kon hij niet. Met. wijd geopende oogen lag hij te denken, pijnlijk te denken. De nacht bracht raad. Den volgenden dag schreef hij een briefje, voegde zijn ring daarbij. Het was gedaan, zijn engage ment was af. Wie in het kleine niet getrouw is, hoe zal die ia het groote getrouw wezen! ï#n dien avond, thuiskomende, vond hij zijn gas weer branden, en ket water kookte, eene flesch wijn en een flesch cognac stonden gereed. Hij ging zitten, keek naar den gordijnknop, naar de kwast der sofa, die hem aan Frans en Emma herinnerden. En hy was te moede, alsof zyn hart nu weggenomen was en hij gevoelde, met pijnlijke zekerheid, dat het nu was beslist, voor goed besHst dat hij nooit meer zou zijn dan eene machine, die werken zou en eten en drinken, misschien nog dertig jaar lang. Alleen zou hij blijven, altijd alleen I Hij schreide niet maar hij was benauwd, tot stikkons toe. En zoo zat hij daar te staren, totdat de pendule twaalf sloeg. Hij schrikte op. Het was tijd om naar bed te gaan. Morgén te acht uur moest hij immers weer op het kantoor zijn FIDEÈ.IO.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 7