NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Woensdag 24 September 1890. 3 o. 2217a „Weldadigheid naar Vermogen" SI YBOÏÏW ¥41 BH SFKLS3. HAARLEM'S DAGBLAD ABOSKÏHEHÏSÏEIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20. franco door het g-eheele Rijt, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verscbynt dagelj]b:9, behalve op Zon- en feestdagen. Hnreao: Kleine Hontetraat No. 9, Baarlem. TeSa*ftsrartui(saggg. IVERTEITIES: van 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rshst. Direeiowen-Uitcerrera J. C. FEEBSBOOM #n J. B. iVB. Abonnementen ea Advertentië® worde» oangenome» door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiere Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d* Publicity Xtrang*** G, L DAV&& 4" Co.t JOH If i\ JON2S8, SuceFaryt 31 hie Faubourg Montuartre ST 0SN1EDWS. Haarlem 23 September 1890. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan den districtsveearts te Haar lem een verlof toegestaan van 1 October tot 1 December e. k. en met de waar neming dezer betrekking gedurende dien tijd belast de districts veearts te Utrecht. In de hedennamiddag gehouden Raads zitting te Heemskerk, is benoemd tot hoofdonderwijzer aldaar, de heer Mac Mok, thans onderwijzer hier ter stede. Vermeldden wij eenigon tijd geleden, welke belangrijke verbouwing en verbe tering ds schouwburg op de Jansstraat heeft ondergaan, heden waren wij in de gelegenheid de wjjze waarop de zaal is gedecoreerd, te bewonderen. Door den decorateur Oh. Roskam *it Arnhem, is dit verricht, en, naar wij meenen, met zeer veel talent. Niet alleen is de plafondschildering smaakvol en fijn, maar ook de loges en de balcons zijn zoodanig gedecoreerd, dat het oog er met welgevallen op blyft rusten. De namen van bekende componisten en ta lentvolle schrijvers zijn aan het balcon en de loges in goud aangebracht; van de Hollanders zijn Verhulst en van Lennep herdacht. Niet minder aantrekkelijk dan ieder deel op zichzelf, is het geheel, dat het oog bekoort door eene smaakvolle kleu- renharmonie. De heer Roskam heeft alle eer van zijn werk, de Directie van den Schouw burg moge er genoegen van beleven door een talrijk bezoek van het publiek. De reeks voorstellingen door de Ne- derl. Opera alhier te geven, vangt Don derdag 3. Oct. e. k. aan met //de Huge noten.'' Pauwels zal den Raoul, Albers den Névers zingen. Hedenmorgen is in het St. Elizabeths- Gasthuis alhier overleden aan de ge volgen van borstvliesontsteking de agent van politie 2e klasse A. van Waver en, sedert 1866 bij de politie in betrekking. De overledene was 52 jaren oud en laat eene weduwe en drie kinderen achter. Bij de Vereeniging bobben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie veor kantoorlooper. - Een voor portier. - Ben voor schoenmaker. - Een voor metselaars knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vyf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor huipkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der "Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). De heer G. Jinsen, lid van den Ge meenteraad te Spaarndam, heeft wegens vertrek ontslag gevraagd. De heer J. de P. van Amsterdam, meenende ter jacht te gaan werd min der aangenaam verrast toen de Sloten- sche politie, daar hij geen acte kon verfcoonen, ingevolge de wapenwet zijn geweer in beslag nam. De nieuwer-amstelsche ambtenaren bij 's Rijksbelastingen hebben den paar- denslachter S., te Sloten, bekeurd wegens het niet aangeven of niet voldoende aangeven in de personeele belasting van zijn paarden, koecht en meid; de hier voor verschuldigde rechten waren door S. al jaren lang ontdoken. Hl N N K N I A M D. Aan de R ij k s-u niversiteit te Leiden zijn de volgende examens afgelegdC. A. Derx, candidaats-examen rechten; J. W. Jaij, id.; H. G. van Voorthu^sen, id.; J. Posthuma, candi daats-examen geneeskunde. De heer Van Vloten, Zaterdag gepromoveerd, verkreeg den hoogsten graad //Cum laude". In de Psychiatrische Bladen wijdt dr. Jelgersma een opstel aan de bepalingen der wet op het staatstoezicht over krankzinnigen, die de opneming in de gestichten regelen, en die hij in ver schillende opzichten afkeurt; o. a. als niet geschikt om de verpleging van krank zinnigen in ons land eene schrede vooruit te brengen en omdat zij de wetenschap pelijke beoefening der psychiatrie in den weg staan. Hij noemt onze wet eene verzwakte kopie van de fransche wet, die in ver schillend opzicht nog beter is. Wetswy- ziging acht hij noodzakelijk. Hij wenscht o. a. dat in gewone gevallen de medicus op verzoek der familie eene onderteekende en met redenen omkleede verklaring geve dat de lijder krankzinnig en dat het wenschelijk is dat hij in een gesticht verpleegd worde; dat de lijder zonder formaliteiten in een gesticht worde op gesloten, maar daarvrn aan den officier van justitie van de plaats waar het ge sticht gelegen is kennis zal gegeven worden, opdat die zich, des gewenscht, ten allen tijde vergezeld van geneesheeren zal kunnen overtuigen van den geestes toestand van den lijder. Hij wil voorts dat de directeur van het gesticht, de geneesheer van de af- deeling waar de lijder verpleegd wordt, de geneesheer, die de eerste verklaring gaf en de familie verantwoordelijk zullen zyn voor de opname; in dien zin, dat alleen onrechtmatige opsluiting met voor bedachten rade en niet mogelijke onwil lekeurige vergissingen strafbaar zijn. Dat voor de beoefening der psychiatrie zoo weinig wordt gedaan, acht de schrijver zeer droevig; de psychiatrische klinieken te Amsterdam en te Utrecht noemt hij zeer gebrekkig. Hij wenscht dat elk medicus een examen aflegge in psychiatrie. Sedert het optreden van prof. Schroe- der van der Kolk is er z. i. in ons land voor de krankzinnigenverpleging zeer weinig gedaan. Meerenberg was jaren lang een modelgesticht voor Europa, en werd door vele vreemdelingen bezocht. Thans is dat niet meer het geval en zyn in het buitenland veel beter inge richte gestichten gebouwd. In ons land is de verpleging der krankzinnigen stil blyven staan, terwijl die in het buiten land voortdurend is vooruitgegaan. Zondagavond werd in het lokaal van Neerland's Werkman in de Suikerbakkerssteeg te Amsterdam, het bekende stuk //Robert en Bertram" op gevoerd. De zaal was stampvol, en alles liep in eene groote hitte zeer goed van stapel, totdat opeens, midden in het 2de bedrijf het gaslicht uitging en de geheele zaal in eene dichte duisternis was gehuld. Algemeene ontsteltenis, ge schreeuw en gegil. Onmiddellijk daarop ontstond een verschrikkelijk gedrang en een onbeschrijflijke paniek in het donker. Ieder was op lijfsbehoud bedacht, en het gedrang werd zoo groot, dat veler klee- ren aan flarden werden gescheurd, en een aantal vrouwen het op de zenuwen kregen. De brandweer, die spoedig aan wezig was, ontruimde ten slotte de zaal. Gelukkig zijn er geen ernstige ongeluk ken voorgevallen, hoogstens liepen enke len schrammen op. Naar men vertelde, werd in de duisternis nog even de buf fetlade gelicht. Uit Amsterdam wordt ge meld: Aan het dagelijksch bestuur zijn ingezonden de plannen e ^chetsteeke- ningen van een alhier op te richten groote Café Concert, dat naar de voor nemens der ondernemers zal verrijzen op het Rembrandtspleiu tusschen het café //Mille Colonnes" en het in de nieuwe rGoiingslijn vooruitgebouwde meu belmagazijn van den heer Yan Herpen. Verschillende personen hebben zich vereenigd om de onderneming te steu nen. Onder anderen uit Amsterdam de heeren jhr. Engelen van Pijlsweerd, Specht Grijp en jhr. Th. de Geer en uit Den Haag de heer Van Heijst van Ham. De bouwplannen zijn ontworpen door de architecten Fuijk en Van Ros- sum, die bekend zijn door den bouw van het circus Carré, het poolsche koffie huis en meer andere groote werken. Van niet minder dan 12 perceelen heeft de onderneming zich den voor waar delij- ken eigendom verzekerd. De zaal zal eene diepte hebben van 36 meter bij eene breedte van 22 M. Het geheele gebouw zal, ook met het oog op brand, naar de eischen des tijds worden ingericht en met parterre, stalles en promenoir eene ruimte voor 900 per sonen aanbieden. Te Bennekom is Zondagoch tend het 4 jarig kind van den landbou wer G. A., dat zonder opzicht achter het huis vertoefde, in een zinkput ge raakt en eenigen tijd later daaruit levenloos opgehaald. Te Beest is zekere A. de H. ten gevolge van het op hol slaan van zijn paard vaH een wagen gevallen. Hij bekwam zulke hevige verwondingen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Zaterdag j. 1. werd er in het nabij Steen wijk gelegen Kallenkote een volks- en kinderfeest gehouden. Tot de vermakelijkheden behoorde o.a. ook het bekende fiesschenslaan. Een bejaard man, die zich wat kort bij de flesschen be vond, kreeg van den geblinddoekte zulk een slag, dat hij ten gevolge daarvan Maandag overleden is. Leger en "Vloot. In de ontspanningszaal voor de cadet ten aan de Kon. Militaire Academie prijkt thans o. a. het levensgroot portret (buste) van den in 1889 te Edi gesneu velden le luit. der inf. J. I. A. Gaade, dat den 27en Mei jl. door den gepension- neerden majoor van het O.-I. leger P. Peereboom aan de Academie werd aan geboden. Gaade heeft zich namelijk in zijne korte officiersloopbaan herhaaldelijk zóó danig onderscheiden, dat hij daarvoor tweemaal eervol werd vermeld en tot ridder der Militaire W.-O. werd be noemd. Na de aanbieding van het portret door den genoemden oud-hoofdofficier, ontstond bij het korps cadetten het ver langen ook hunnerzijds hulde te brengen aan den gesneuvelden dapperen kameraad en werd door hen een fraaie krans om diens beeltenis aangebracht. Tot heden was de kapitein-secre taris der permanente militaire spoorweg- commissie steeds een officier der artil lerie. De minister van Oorlog heeft thans bepaald, dat met die functie ook kunnen, worden belast kapiteins van genie of infanterie en ritmeesters der cavalerie. Letteren en Kunst. In een rommelwinkel te Moskou snuffelend, vond een liefhebber een schilderij, dat hij voor 200 roebels kocht. Het bleek een echte Frans Hals te zijn en de gelukkige kooper heeft het nu voor 5000 pd. st. aan lord Rosebery verkocht. VISSCHERIJ. T e s s e 121 Sept. De visseherij van zeepaling gaf in de afgeloopen week nog onvoldoende vangst. In de binnenwateren was de palingvangst matig. De prijs liep van 20 tot 55 ct. per kg. De Noord- zeevisschers konden van f 75 tot 150 per schuit besommen. Groote partijen scharren en poonen werden er voor de rookerijen aangevoerd. Scharren golden ƒ2 a 3 en poonen ƒ1 a ƒ2 per mand. In de fuiken langs de kust werd ook een partijtje zeebaars en harders gevan gen. Zeebaars gold 30 ct. en harders 22^ per kg. T e s s e 122 Sept. Door de Noord- zeevisschers van hier werden in de af geloopen week elders ter markt gebracht 25,000 tongen, 20 tarbotten, 1000 rog gen, 1000 manden kleine schol, 1000 manden scharren, 60 manden kleine tar bot en 100 manden diverse visch. De pry zen waren als volgtgroote tongen 45 k 60 c., kleine en middelsoort dito 6 a 20 c., tarbot 7 a 10.50, roggen 0.75 a 1, alles per stak; kleine schol ƒ2 k 2.25, scharren ƒ2 k 3, kleine tar bot ƒ10 a 13, en diverse kleine visch fik 3.50, alles per mand. KOLONIËN. BATAVIA, 21 Augustus. Bij circulaire heeft de directie der Javasche Bank aan de landhuurders in de Vorstenlanden bekend gemaakt dat de provisie van bankassignatiën van Sa- marang op Solo en Djocja verlaagd is van lU tot Vs% en wel in de hoop dat FEUILLETON. Naar hét engelsch van JAMES WYTTON. 13) HOOFDSTUK VIII. Het is een zonderling feit, dat spelers van beroep er zich vol strekt niet aan storen, dat iemands reputatie verdacht is, zoodra hij maar betaalt, met hen drinkt, speelt en wandelt en zij zoeken zelfs zijn gezelschap, alsof hij boven alle verdenking was verheven. Ik heb sommigen zelfs overluid hooren zeggen //Ja, die en die is een" //sluwe knaap" Hen hy speelt niet zuiver" en dergelijke uit drukkingen meer en toch, wanneer hij binnentreedt, dan wordt hij hartelijk verwelkomd en lacht en schertst met de anderen en zelfs wanneer er tusschen twee spelers een geschil rjst, dan legt zijn uitspraak meestal meer gewicht in de schaal, dan die van een man van eer. Wanneer men natuurlijk tot de ontdekking komt, dat hij valsch speelt, dan is het met hem gedaan, maar hij kan zoo ver gaan als zijn handigheiu sluwheid het hem veroorloven en als hij niet op heeterda? wordt betrapt, dan wordt hij niet gestraft. De meesten bezitten zelfs eene neiging om iemand, aan wiens eerlykheid men twijfelt, te bewonderen, mits hij zich fat soenlijk gedraagt en netjes kleedt en de handigheid bezit om zich niet bloot te geven, alhoewel men hem verdenkt van verkeerde praktyken te beoefenen en valsch te spelen. Men hoort dikwijls de opmerking#Die en die is een knappe kaartspeler" en daar mee wordt dan bedoeld, dat hij valsch speelt. Wanneer daaren tegen een man eerlijk speelt, geen misbruik wil maken van de vergissingen van een ander, geen geld wil aannemen van een armen drommel, die niet veel missen kan, dan noemt men zoo iemand een sukkel of een ezel. HOOFDSTUK IX. Mijn vriend Walters was een flinke vent; knap van uiterlijk, edelmoedig, verstandig, kortom, werkelijk een goede man. Hij had een betrekking bij het goevernement en zijn salaris was, meen ik, 760 pd. st. per jaar. Hij woonde op een mooie villa te Hawthorn, en had een aardig, beminnelijk vrouwtje, drie zeer lieve kinderen, twee meisjes en een jongen. Ik bracht hen steeds gaarne een be zoek om dan met de kinderen te spelen; eenige jaren achtereen kwam ik daar geregeld iederen Zondagmiddag, zoodat ik dan ook een vertrouwd huisvriend was geworden. Toen ik nu eeDinaal een dagelijksche bezoeker van het speelhol was, begonnen mijne be zoeken aan mijn vriend Walters minder geregeld te worden, zoo zelfs, dat ik op zekeren dag een brief van hem ontving, waarin hij mij verweet, dat ik hem geheel en al scheen te vergeten en hij noodigde mij uit hem den volgenden Zondag te komen opzoe ken. Mijn geweten begon te spreken, zoodat ik hem schreef, dat ik met genoegen zou komen, wat ik ook werkelijk deed. Ik bracht daar een hoogst gezelligen middag en avond door. Mijn jonge vrienden waren zeer verheugd mij te zien en wij ravotten zeer luidruchtig op het grasveld. Er lag zulk een bekoorlyk, gezellig waas over dit huishouden, dat het my des te meer in verrukking moest brengen, nu ik zooveel avonden en nachten achtereen in de clnb had doorgebracht te midden van die hebzuchtige, hardvoch tige menschen; hoe verfrisschend was de buitenlucht voor mij, die leefde in de bedompte atmosfeer van de stad en in de bedorven atmosfeer van het speelhol. Na thee te hebben gedronken, begaven wij ons naar de kerk en keerden toen terug om te soupeeren. Juist op het oogenblik, dat ik afscheid nam, bemerkte mevrouw Walters, dat ik er bleek uitzag; ik werkte, naar zij meende, te hard op het kantoor en zij zeide, dat ik met Walters eens naar den schouwburg moest gaan. Zij was er van overtuigd, dat een weinig verandering en adeiding mij goed zouden doen arm, lief vrouwtjeZij verzocht haar echtgenoot om met my de opera te gaan bezoeken. z/Laat hij met u meegaan, lieve. Het zal u beiden goed doen. Ik kan uw gezelschap wel voor een avond missen." Walters lachte en zeide//Wat zegt gij er van, Fowler, als ik den raad van mijn vrouwtje eens opvolgde en een avond met n uit ging?"

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1