POLITIEK OVESIZICili. tiMENtiJ) NIEUWS. alle huurders daardoor genoopt zullen worden hunne remisses in zulke assigna tion te laten komen in plaats van in groot bankpapier zooals tot nog toe ge bruikelijk is. Gebeurt dit niet, dan zal aan de regeering verlof worden gevraagd de genoemde agentschappen op te heffen, daar dezen in de laatste jaren steeds verlies hebben opgeleverd, doordat zij uitsluitend gebruikt werden als wissel kantoren. Van Flores alhier ontvangen par ticuliere brieven, zoowel afkomstig van officieren als van onderofficieren, maken met veel lof gewag van de uitstekende militaire deugden van de bij de expedi- tionnaire troepen ingedeelde Timoreezen Deze militairen, tot het 8e bataljon be- hoorende, zijn nog nooit te voren in het vuur geweest, doch hebben nu hun proef op de schitterendste wijze afgelegd. Het zal daarom zaak zijn, van de werving op Timor-Koepang wat meer werk te gaan maken dan tot dusverre geschiedt is. Volgens een telegram uit Singapore in het Bat. Nieuwsblad hebben de At- jehers te Lambaroe op onzen ballon captif geschoten en zijn de hoeren majoor Haver Droeze en Spencer in het bosch ge vallen. Voor den majoor Haver Droeze schijnt dit ongeval, waarvan bij het legerbestuur niets bekend is, geen kwade gevolgen te hebben gehad; ten minste den 18den werd hier van hem het telegraphisch bericht ontvangen dat hij dieu dag van Padang naar Batavia vertrok, zonder dat daarbij iets naders werd gemeld. Het bericht van het Bat. Nieuwsblad rust waarschijnlijk op eene vergissing. Aan de Penang Gazette meldt de heer Spencer, eigenaar van den ballon captif en zelf er mede opgestegen, dat de ballon wel beschoten, maar niet geraakt is ge worden dat hij echter aan eenen boom tak is blijven haken, daardoor gescheurd en naar beneden gekomen is, zonder dat de beide luchtreizigers daarbij eenig letsel ondervonden. De waarnemingen hebben, volgens den hoer Spencer, bewezen dat de ballon in den oorlog zeer goede diensten kan be wijzen. De uitgaven door de regeering ge daan voor het mijnbouwkundig onderzoek ten behoeve van de petroleum-concessie in Langkat aan den heer A. J. Zijlker verleend en door dezen aan de bekende maatschappij overgedragen, hebben met inbegrip van de traktementen van het personeel van het mijnwezen bedragen de som van 145,140. De bedoelde trak tementen zal de concessionaris wel niet behoeven te vergoeden. Nadat de noodige stukken te Sin gapore bij den rechter waren ingeleverd en door onzen consul-generaal Lavino als echt beëedigd, en nadat J heer Vroon, een ingezetene van Sumatra's Oostkust, onder eedo had verklaard den heer Jourdin als zoodanig te erkennen, werd diens uitlevering toegestaan, en wel dadelijk, daar hij afstand deed van de veertien dagen uitstel, hem door de wet verleend. De hoofdonderwijzer der openbare 6e lagere school te Soerabaja heeft ver sterking gevraagd van het mannelijke personeel tegen vermindering van het vrouwelijke, daar de onderwijzeressen niet dan gebrekkig toezicht kunnen hou den op de lastige schoolkinderen. Het duitsche eskader, onder bevel van den schout-bij-nacht Valois, dat 29 Juli van Singapore te Makassar arri veerde, heeft na een verblijf van ca. 8 dagen, via Ambon naar Finchhafen (Duit8ch Nieuw Genua) koers gezet. De grootste der twee oorlogsbooten, het kruiser-fregat Leipzigmetende 4000 re- gister-tonnen en waarop zich de contre- admiraal bevindt, heeft 450 man en 22 kanonnen aan boord. Zij wordt gecom mandeerd door den kapt. ter zee Pludde- mann en heeft eene snelheid van 15 mijlen. De equipage van de tweede, het kruiser-korvet Sophie, comm. korv.-kapt. Herling, dat eene tonnemaat heeft van 2300 tonnenmet eene snelheid van 13j£ mijl en dat 19 kanonnen voert, telt 300 man. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend'. Een tweej. verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den militairen apo theker 2c kl. J. C. Leusden. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: een tweej. verl. naar Neder land, wegens ziekte, aan den opz. 2e kl. bij den waterstaat A. Breevoort. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 8 tot 21 Aug.) GEBOORTEN: C. A. Keijser—La- zare z. Djokdja. - H. J. Gravelotte Grooss d. Batavia. - C. P. J. v. Zntphen Schreve z. Batavia. - Clemens z. Pa dang. - Scholten z. Padang. - Tielman d. Padang. - Le Febre d. Padang. - Geenen z. Padang. - C. H. Sersausie— Heijer d. - J. Wagelmaus—Ton Cate d. - W. G. NollGuldenaar d. - E. J. BolwijnSmit z. - E. A. Krancher Schmidgall z. - M. J. C. Buwalda DesBauvagie d. Semarang. - N. M. A. van EendenburgKruijt d. Soekaboemi. - De Rock d. Toeban. - G. J. Ludolph Brocx z. Batavia. - M. J. Ridder - Holterman z. Batavia. - A. Munters Doeve z. Kebon-Djeroek. - H. L. J. BartelsScheler z. Batavia. - C. H. Bade—IJssel de Schepper d. Djember. GEHUWD: W. van Brink en J. G. M. Pattché. Batavia. - J. Vetter en G. van Vuuren, Batavia. - C. W. Fricken- scbmidt en K. W. Oatermoijer. Padang. - P. H. van Groningen en J. W. L. van den Abeeleu. Padang. - P. von Bannisseht en A. P. Manneveld. Sema rang. - M. W. B. Ahbeder en S. Ch. E. Devonshire. Batavia. OVERLEDEN: J. Guit 30 j.; C. L. Poriau 23 j.; A. van der Meer 23 j. F. A. Figelet 30 j.; C. A. Rettig 31 j.; J. Stokkert 32 j.; F. F. Scbleenstein 1 j.J. Botellbo 16 j.G. J. Mess 30 j.; J. Scholten 4 d.A. W. de Wilde 30 j.; A. C. G. 't Hooit 3 m., alien te Padang. - R. A. W. L. Abels \'k m.; K. H. Apon 19 j.; J. H. Baddeke 23 j.S. Douwes 11 m.wed. A J. H. Hessols Kraus 62 j.J. C. F. Lagarde—Herst 42 j. allen te Semarang. - E. v. Daim 14 m.S. de Jong 24 j.A. F. L. Goudsmith 3 m. J. E. Muhldorfi 33 j. allen te Soeraoaia. - A. R. v. d. Gaag Weltevreden. - Wed. J. L. van Oort-Kockland. Bandjermasin. - C. de Haas—Meentzer. Bengkalis. - W. van Ommeren 80 j. Batavia. De portugeesche aangelegenheden gaan voort een menigte staatkundig nieuws te verschaffen, al is het dan ook nieuws van treurigen aard. Bij de binnenlandsehe beroeringen waaraan het land ten prooi is, komen zich ook nu onrustbarende tijdingen uit de koloniën voegen. Weliswaar komen die berichten uit engelsche bron en stellen zij de toestanden misschien wat overdreven ongunstig voor, maar het mag een bedenkelijk feit heeten, dat er verleden Zondag ernstige onlusten zijn uitgebroken in de portugeesche kolonie Goa, op de kast van Ma.'abar ten wes ten van Engelsch-Indië. Het was naar aanleiding van de verkiezing van een afgevaardigde, dat er een heftige strgd ontstond tusschen republikeinen en ko- ningsgezinden. De laatsten hadden het garnizoen op de hand, dat geschoten heeft op een bende volks hoofdzakelijk bestaande uit republikeinen. Bij die ge legenheid zijn er achttien dezer laatsten gedood e* vijftig gewond. Onder de ge- dooden is ook een lid der Cortes, wiens naam echter nog niet is opgegeven. De bevolking van Goa is ten hoogste ver ontwaardigd en de Portugeezen, die te Bombay zijn gevestigd, hebben eene ver gadering gehouden, waarin besloten is, aan koning Dom Carlos een verzoek schrift te zenden om hem te bewegen de grieven zijner indische onderdanen te herstellen, bij gebreke waarvan zij de annexatie zouden vragen van portugeesch Indië bij het Britsche Kijk. Vooral aan dit laatste is het te be merken, dat dit bericht uit een engel- schen koker komt en het heeft er veel van of de engelsche bladen het portu geesche kabinet in deze moeilijke tgden nog meer van streek willen brengen, om dan het visschen in het troebele watertje nog wat te vergemakkelijken. Inmiddels gaat men in Lissabon en misschien ook wel in andere plaat sen van het rijk lustig voort mot pro testeeren, zooals weder uit de laatste berichten blijkt. Nu moeten er ook artilleristen zijn opgepakt. Als het leger ook al gaat meedoen, wordt het toch wel wat al te bedenkelijk, ofschoon de politie tot heden nog volkomen bij machte wa<, de oproerigen in bedwang te houden. Men wil den koning maar tulhens zieker hebben dan hij is, doch de be richten dienaangaande blijven te vaag dan dat men met juistheid iets omtrent zijnen gezondheidstoestand zou kunnen zeggen. Volgens sommige bladen zou de nieuwe premier Martens reeds eenigen tijd rechtstreeks aandeel genomen hebben in het bestuur van 's lands zaken en een trouw raadsman zijn geweest van den heer Ribeiro, maar volgens anderen zou dit niet juist zijn. Naar men officieel meent te weten, zou de heer Martens voor eene arbitrage zijn, maar of dit wel een afdoend middel zal zgn om de zaak uit de wereld te helpen, valt zeer te betwijfelen. De engelsch-portugeesche kwestie mag zich bepaald in een zeer taai leven verheugen, en kan nog de bron worden van tal van politieke ver rassingen. Er loopen geruchten dat de staatkun dige beweging in Portugal, in het aan grenzende Spanje haren terugslag doet gevoelen en het kabinet zich daarmede ernstig bezig houdt, ofschoon de heer Canovas del Castillo vaster dan ooit in zijn zetel zit. Toch zijn er in dit kabinet twee tegengestelde stroomingen op te merken, die de werking ervan verlammen en men is beducht dat de verkiezings strijd, die in October a. s. aanvangt, een zoodanigen invloed kan hebben, dat de algemeene verkiezingen in Maart van het volgende jaar een zeer gepronon ceerd karakter zullen dragen en de eene of de andere der beide voornaamste par tgen voorgoed zal doen zegevieren. On der deze omstandigheden behoeft men er vooralsnog niet op te rekenen, dat Spanje de hand in het portugeesche wespennest zal steken. Uit Zwitserland komt het bericht, dat Maandag-namiddag de zitting der ka mers geopend wordt. De leden der beide wetgevende vergaderingen zullen op hun plaatsen het rapport van den Bondsraad over de gebeurtenissen in Ticino vinden, welk rapport ongetwijfeld aanleiding zal geven tot onstuimige beraadslagingen. De stad Bellinzona herkrijgt lang zamerhand haar gewoon voorkomen. Het regeeringspaleis wordt echter nog bewaakt. De leden der afgezette regee ring zijn nog in vrijheid en komen geregeld bijeen in een klein koffiehuis. Om beurten moeten zij voor den reGhter verschgnen, die met da instructie in zake den opstand belast is. Zij big ven zich ten volle aansprakelijk stellen voer hetgeen gebeurd is en hebben verklaard het slechts te betreuren, dat mei aiet begrepen heeft, dat de restauratie van het régime van den heer Respini het sein tot den burgeroorlog zal zijn. wcarte télégramme" in de stad te be zorgen heeft, werpt het voorwerp in een der brievenbussen, die aan de tramwa gens op de voornaamste zuidelijke en oostelijke lijnen bevestigd zijn. De bussen worden ieder oogenblik in de postkanto ren geleegd, zoodat de brief in korten tgd zijne bestemming bereikt. Bij ons zal nog wel een eeuwtje ver- leopen, alvorens een regeling met de trammaatschappijen getroffen en de zoo practische maatregel ingevoerd wordt. De advocaat Janssen s, t Brnssel, op zijn landgoed bij Gobertange jagende, heeft liet vrcesclijk ongeluk gehad zijne 15-jarige dochter te trei len. Juist bij het opvliegen van een koppel patrijzen, waarop de heer Jans- sens schoot, kwam zijne dochter, wier komst de patrijzen waarschijnlijk opgejaagd, uit hetzelfde boschje te voor schijn, met gevolg dat zij door een aan- Yolgens de Times zouden de voorwaarden, door de regeering van Columbia gesteld voor de verlenging1 van den termijn voor het inakeu van het Kanaal van Panama, de vol gende zijn: Verlenging van den termijn voor den aanleg met 10 jaren, te be ginnen met 1892, op voorwaarde dat binnen 18 maanden, van nu af, eene nieuwe maatschappij in het leven geroe pen en gereed zij de werken op zich te nemen. Betaling van eene som 13 mil- lioen, en van het onderhoud van het garnizoen op den Isthmus, eene uitgaaf van fr. 50,000 per jaar vertegenwoor digende. Eindelijk overdracht, zonder schadeloosstolling, van terreinen, gebou wen en materieel in geval de niemwe maatschappij niet binnen 18 maanden tot stand gekomen is. Dit bericht is slechts gedeeltelijk juist. Men zou zich al dadelijk vergis sen, door te meenen dat de zaak der verlenging van de overeenkomst betref fende den aanleg reeds deflntief geregeld is. De onderhandelingen daarover duren voort, en de Times geeft, behoudens enkele vergissingen, niet anders dan den tegenwoordigen stand dier onderhande lingen weer; maar het zou voorbarig zijo, te meenen, dat alles reeds zijn be slag gekregen heeft. In het bericht der Times zijn, ten aanzien van de bizender- heden, de volgende fouten geslopen: De termijn van 10 jaren moet gerekend worden, niet van 1892, maar van 1891. Het is duidelijk dat de regeering van Columba eene termijn zal toestaan voor het oprichten der nieuwe maatschappij, maar die termijn is nog niet vastgesteld. De columbiaansche regeering vraagt 12 millioeD, en niet fr. 13 millioen, gelijk de Times zegt. Doch die 12 mil lioen zullen niet eene soort van schade loosstelling vermen voor de vertragingen, welke de aanlog van het kanaal heeft ondergaan, gelijk de Times schijnt te meenen; zij worden gevraagd als beta ling voor de terreinen, bestemd voor het maken der meren (lacs) en der sluizen van het kanaal. Zij zouden voorts op eens of in verschillende stortingen vol daan moeten worden. Eene andere bi- zonderheid, van minder gewicht, betreft het enderhoad van gewapende macht op den Isthmushetwelk de regeering wil brengen ten laste van de maatschappij. Dat onderhoud zou niet fr. 50.000 pst., jaar vorderen, maar een fr. 20,000 per maand. Eindelijk heeft hetgeen de Times niet vermeldt de columbiaan sche regoering, na eerst te hebben ver langd dat de nieuwe maatschappij be- heerscht zou worden door de wetten van Columbia^ hare ©ischen ten slotte beperkt tot een aandeel in de nieuwe maatschappij, in den vorm van het bezit van volgestorte aandeelen naar wij meenen 10,000 stuks ten einde over eene plaass in den raad van bestuur te kunnen beschikken". Volgens de South Wales Daily News leeft te Cardiff een lioogf bejaard man, die recht heeft op den titel van prins van Wales. Hij stamt blijkens do authentieke documenten, die in zijn bezit zijn, in rechte lijn at van Owen Guynedd, als prins van Wales te Machynlleth gekroond. De trein, die des morgens van Thouars naar Bressnire in de Ven- dée loopt, heeft 1.1. Donderdag eene ver traging: gehad door een zeld/iaani voor komende gebeurtenis. Een brigadier wat frissche lucht in te ademen. Plotseling sprong hij door het raampje maar de brigadier, zich niet lang be denkende, sprong hem onmiddellijk achterna. Een reiziger, die dit schouwspel za» deed den trein door middel van het alarmsignaal stilhouden, en deelde mede wat er gebeurd was. Men ging zoeken ea vond de beide mannen zser spoedig. De gevangene was dood, de brigadier ernstig gekwetst door den val. Een geweldige orkaan heeft Zondagochtend van zes uur tot half negen te Marseille gewoed. Vele straten werden in een oogenblik over stroomd, zoodat alles wat gelijkvloers in de winkels lag, wegdreef. In de wijk Saint-Mauront zijn een aantal huizen ingestort en eene vrouw met haar kind in eenen kelder verdronken. De bliksem is ingeslagen in eene fabriek en in de Hervormde kerk en heeft beide gebou wen beschadigd. Vele wijngaarden zijn vernield en op de spoorwegen is op eenige plaatsen de baan onbruikbaar ge maakt. tal hagelkorrels in het hoofd getroffen la„t'::i„b9richten wasjïe7'gendarmërrarrr:erïerdelÏ8Bsê 'wagon met een gevangene, dien hij naar haar toestand niet hopeloos, Een s t e 1 8e 1 v a n s t e d e 1 ij k e brievenbezorging als te Brussel sinds jaren bestaat, zal eerlang ook te Parijs worden ingevoerd. Wie een brief of Bressuire moest brengen. De gevangene gaf voor dat hij niet wel was en wist den brigadier te bewegen, hem aan het geopende raampje te laten staan, om Zondag is het anti-sla ver- nij-congres te Parijs door kardinaal Lavigerie met eene rede geopend, waarin hij een allertreurigst beeld ophing van de slavernij op de afrikaansche kust. Hoofdzaak is voorloopig, dat de jacht op menschen onmogelijk gemaakt wordt. Vertegenwoordigd zijn: Engeland Schotland, Ierland, Oostenrijk, Duitsch- land, België, Spaoje, Italië en Portugal das Nederland niet. De Nation al- Zeitu 7i g deelt mede, dat pref. Koch in het stedelijk ziekenhuis te Berlijn weldra zijne proe ven zal aanvangen tot genezing Villi de tering met het middel, waarover hij op het kortelings te Berlijn gehouden 10e internationaal geneeskundig congres heeft gesproken. 'Vergiftigd door b e 11 a- donna is dezer dagen een driejarig kind te Niort. Het knaapje vond in den tuin belladonna-bessen, die zooals men weet op donkere kersen gelijkeD, en at er eenige van op. Toen de moeder hem zag waren zijn lippen en mond blauw j_ kleurd en toen zij het kind ondervroeg, bleek haar dat het van de giftige bes, gegeten had. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar het mocht niet baten: na een dag lijdens stierf het kind. Een twaalf jarig meisje te Narbonne, Henrietto Lacaze, dochter tje van een herbergier, wierp bij onge luk een petroleumlamp om, zoodat het brandende vocht haar over de kleederen stroomde. Op hare angstkreten snelde haar vader toe en trachtte de vlammen te dooven, doch bekwam slechts hevige brandwonden. In hare wanhoop vloog het kind de straat op, waardoor de vlam nog word aangewakkerd. Toen men eindelijk het vuur had ge- bluscht, was het te laat. Het meisje stierf eenige minuten daarna onder ver schrikkelijke pijnen. Zaterdag werd te Spezzia de Sardegnia te water gelaten. De koning werd er vertegenwoordigd door den hertog van Genua. Aanwezig waren verder diens gemalin, de minister van Marine, verscheidene zee-officieren, enz. De bisschop van Lussi zegende het nieuwe oorlogsschip in en de hertogin doopte het op de gebruikelijke wijze met champagne. Op het oogenblik, dat het fraaie vaartuig in zee kwam, drom den er artillerie-salvo's door de lacht en liet de verzamelde menigte donderende hoera's hooren. Reeds werd gemeld, dat het turksche oorlogsschip Ercrogroulmet tus schen 1200 en 1300 man aan boord, (niet 1500) op weg naar Japan, ter overbren gingvan de versierselen der Medjïdieh orde aan den keizer, gezonken is, lot de slachtoffers dezer ramp behoort ook de beroemdste man uit het turksche rijk, Ghazi Osman Pacha, de held van Plewna. Osman Pacha, in 1831 in Klein-Azie geboren, was te Constantinopel een nederig onderwijzer in het arabisch, tot Ik deelde hem mijn ingenomenheid met dit plan mee, zoodat wij een afspraak maakten en niet lang daarna de opera //Pinafore" gingen zien. Toen de voorstelling geëindigd was, bekende Walters, dieniet gewoon was des avonds uit te gaan, dat hij honger had. Ik wist, dat men in de club altijd goede oesters kon krijgen en dat het bier er uit stekend was; ik noodigde hem dus uit, mij daarheen te vergezel len, wat hij dadelijk deed. Terwijl wij bezig waren de oesters te verorberen, vertelde ik hem, dat ik den laatsten tijd veel extra werk had gehad en dan bij wijze van uitspanning een bezoek aan de club bracht en het spelen en dobbelen in het speelhol, dat een verdieping hooger was, gadesloeg. Ik voegde er op onverschilligen toon bg, dat ik somtijds ook speelde. Hg scheen hierover zeer verwonderd en antwoordde: z/Zoudt gij niet denken, dau dit verkeerd is?" z/Wel," antwoordde ik, //het spel kan mij Diet boeien, zoodat ik nooit een hartstochtelijk speler zal wordenik moet echter be kennen, dat ik er geen kwaad in zie, tenminste in het spelen, dat zij hier doen. Natuurlijk drinken sommige menschen nu en dan te veel, beginnen te wagen en grof te spelen en verliezen som tijds meer dan zij betalen kunnen, maar dit doet men in afgeslo ten kringen ook wel. Ik drink nooit veel en somtijds verlies ik «en pond of dertig shillings en win dan later hetzelfde weer terug. Toen ons souper afgeloopen was, vroeg ik Walters, of hij wel eens een speelclub had gezien; zijn antwoord was ontkennend en hij voegde er bij z/Ik ben steeds aan een huiselijk leven gewend geweest, zoodat bijvoorbeeld een biljartwedstrijd mij zeer kinderachtig toeschgnt." //Welnu, dan zijt gij hier in de gelegenheid om een blik te werpen in zulk een plaats der ongerechtigheid. Er zijn boven drie tafels en ofschoon het nog wel wat vroeg is, zullen zij alle nu wei reeds bezet zijn; daar ik lid van de club ben, kan ik u in hare geheimen inwijden." z/Maar veronderstel eens, dat iemand mij herkent Ik moet be kennen, dat ik zeer nieuwsgierig ben om zulk een speelhol te zien, maar ik zou toch niet graag willen, dat iemand mij daar zag. Dat zou een beleediging zijn voor mijn betrekking als ambtenaar." //Wees daarover niet bevreesd, oude joügen. Zelfs al herkende men u hetgeen zeer onwaarschijnlijk is, daar de bezoekers niet van uw soort zijn dan zou er niets van gezegd worden. Een ieder, die beweerde n gezien te hebben, zou daarmee tevens be kennen, dat hij er zelf ook geweest was en de meesten zwijgen liever over hunne nachtelijke bezoeken aas het speelhol." ii Dan is het goed; ik ga met u mee een kijkje nemen. Ik kan daar evengoed een half uurtje doorbrengen, dan al dien tijd te moeten wachten op het winderige perron van het station." Wg begaven ons dus naar boven. Ofschoon het nog vroeg was. waren de tafeltjes reeds goed bezet, hetgeen ik hem ook reeds had voorspeld. De twee tafeltjes aan den kant waren bezet door de liefhebbers van pandoeren of banken, terwijl de personen om de middelste tafel gezeteD, yankee-grab speelden. In zulke clubs zijn de inzetten in den beginne tamelijk klem. Wanneer het echter later in den nacht wordt en de spelers ge prikkeld worden door hebzucht en een angstig verlangen om hunne verliezen terug te winnen, of ook wel dolzinnig roekeloos worden door het overmatig gebruik van sterken drank, dan verhoogen zg hun inzet somtijds zeer aanzienlijk. Ik herinner mij bij zekere gelegenheid tegenwoordig te zijn geweest, dat een jongeling, wiens salaris 30 gulden per week was, een keer 600 gulden inzette. z/Het was toen bij mij wer op" of//er onder", vertelde hg mij later. //Wanneer ik verloren had, dan zou ik mijn betrekking hebben moeten verlaten den volgenden morgen huiverde ik dan ook bij de gedachte in welken afgrond ik mij bijna gestort zou hebben. God dank, ik zal de les nooit vergeten. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2