NIEUWS- ES ADVERTENTIEBLAD 8e Jaargang Maan lig 29 September 1 A B 0111M1 i T SE IS s é/nt I mk llmrtetaat tó twee'oMei IIV V E V L A POLITIEK OVERZICHT. II Y1QIJW VAI Bil SPELER, !%J*~p *7 "J Lx! \j- A.-4*d<!xd jla Voor Haarlem per 3 maanden f l.ïü ï'ranco door hei g-eheele Rijk, per 3 maanden. - 1.S5. Afzonderlijke nummers-005 Dit bisd verschijnt dageÏQÈs, behalve op Zen- en Feestdagen. Here»et Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. •S'eïeffottsi-t.Mc-raoes-ir ec y&samm ran 15 regel» 50 Cenit; iedere regel meer 10 ssnS» GrooSe letisr» naar plsatoruiiBis. Bij Abonneaont aanii.ealijk rebai. Abonnementen en dvertostic;' vor«<n wn-geren: en ticor onze agenten en door alle boek bp.n<fci*tf en on cov.«antoei^ Direotsarsn-OitgevBrR J. C. PE' -VSBOOM en J. B. AVIS. ji oo jaag emeu voor net hei Buitenland: Compagnie Générale de Publiciti Etrangïre Q„ L LAVBM §r Co,3 JOB If F. J ONES, 8uccParjjt Slèü Fa-ibourg Montmarére. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS, Haarlem 27 September 1890. De japansche tentoonstelling, die se dert korten tijd in het Museum van Kunstnijverheid wordt gehouden, is naar eene andere kamer ia dat Museum overgebracht. Door de belangrijke bijdra gen die van verschillende zijden toevloei den, is thans genoemde tentoonstelling nog merkwaardiger en aantrekkelyker ge worden, daar zij een algemeen overzicht ®eeft van de Kunstnijverheid, zooals die in Japan wordt beoefend. In de zoogenaamde Raadzaal, waarin voorheen de japansche voorwerpen wa ren geplaatst, zal eene verzameling meubelen uit verschillende tijdperken worden bijeengebracht. De muren zullen met verschillende typen van lambrisee ringen worden bekleed, terwijl er een buitengewoon fraaie monumentale schoor steen zal worden geplaatst. Zeer merk waardige beeldhouwwerken en meubelen zijn reeds voorhanden, zaodat deze ver zameling, die binnen weinige maanden vcor het publiek geopend zal zijn, vooral voor den meubelmaker en den houtsnij der eene ruime bron van studie zal op leveren. Reeds langen tyd bestond daar aan behoefte en vertrouwt het bestuur van het Museum daarin te voorzien, door eene verzameling bijeen te brengen, waar zoowel liefhebbers als mannen van het vak de merkwaardige producten van vroegere eeuwen in oogenschouw kunnen nemen, teneinde deze aan den tegen- woordigen smaak te toetsen. Zondag is de toegang vrij. E)e heer W. yan Doorneerstaanwe zend technisch ambtenaar der H. IJ. S. M. alhier, wordt met 15 October a. s. verplaatst naar Nijmegen en aldaar be last met den exploitatie-dienst der lijnen Amersfoort—Kesteren, NijmegenCleef en de volgens de Spoorweg-overeenkomst door de H. IJ. S. M. overgenomen Staats- spoorweglijn DordrechtEist. Bij de dezer dagen gehouden wedstrij den in de sociëteit „de Kroon" alhier, zijn in de navolgende spelen overwinnaars In het prijsbiljarten (potspel) de hee- renAlex. Vermeer en W. J. Hessels. In het prijsdominoeren de heeren A. Beukhof en P. J. Daudeij. In het prijskolven do keeron L. van der Weijde» en J. Timmers, allen res pectievelijk prijs en premie. Het is genoegzaam bekend ofschoon het nog niet algemeen wordt erkend, dat ons land voor den liefhebber van schoone natuurtafreelen tal van plekjes oplevert, waar men dit genot met volle teugen kan genieten en dit is ook met name het geval in de onvergelijkelijke geldersche dreven. De Veluwe met hare schoone en gemakkelijk te bereiken bosschen en schilderachtige vergezichten werd dezer dagen door een tweetal onzer stadge- nooten, begunstigd door het prachtigste weder, bezocht. Het tweetal maakte een voetreis door Gelderland en vertoefde o. a. eenigen tijd in de omstreken van Apeldoorn. Tot de merkwaardigheden dier streek behoort een kolossale put, welke zich bevindt aehter de Tol onder het Hoogsoerensche Bosoh. Aan ieder belangstellende wordt die merkwaardige put getoond. Naar de beide hiervoren- bedoelde heeren vernamen, is deze put iu 1811 op last van Lodewijk Napoleon geboord om in die droge streken het uoodig8 drinkwater voorhanden te heb ben. Men moest echter tot een buiten gewone diepte gaan om dat doel te bereiken en vandaar dat tot een diepte van 70 Meter werd geboord. Kr staat nu ongeveer 2 M. water ia dezen put. De bewaardsier toonde aan dat het, na het inwerpen van eenig voorwerp, acht secon den duurt eer men het daardoor veroor zaakte gerucht hoort, weik feit met belangstelling werd geconstateerd. Ie der, die wel eens in Gelderland heeft ;ereisd, zal meer dergelijke putten hebben aangetroffen, maar misschien geenen van zoo groote diepte als deze. Op verzoek der vrouw, die in haar onderhoud voorziet door het aan vreemdelingen laten bezichtigen van dezen put, welk verzoek ons door genoemde heeren werd overgebracht, ma ken wij daarvan volgaarne molding, daar zij tot heden nog nog geen vergunning kon krijgen om daar ter plaatse oen bord aan te slaan, waardoor de aandacht van de reizigers op deze merkwaardigheid wordt gevestigd. Voor velen, die zich voorstellen die schoonste streken van ons land eens te bezoekenzal deze mededeeling zeker welkom zijn. Door eene dame, die onbekend wenscht te blijven, is aan de Mannenzangver- eeniging „Crescendo" alhier geschonken de partituur en 80 partijen van een mannenkoor van Brambach, getiteld: „Es musz noch Frühling werden." testantenbond. Staande eene verga dering traden 37 personen als leden toe. Als sprekers traden bij die gelegenheid op, de hh. van Cleef, te Aalsmeer en van Heumen, te Oude Wetering. Beslo ten werd volgende vergaderingen, beur telings te Hoofddorp, Nieuw-Vennep en Aalsmeer te houden. In eene gehouden raadsvergadering te Aalsmeer, zijn de gemeente-opcenten dor personeele belasting verminderd met 10 en gebracht op 65. Opcenten voor Rijk, Provincie en Gemeente zullen voor het nieuwe dienstjaar bedra gen 88. De heer J. Fook, onderwijzer te Haarlemmermeer, is benoemd te Aals- Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is eene afdeeling opgericht van den Pro Men leest in de Tij d Een zonderling vonnis werd in de vorige week door de rechtbank te Breda gewezen. Twee sujetten, een Nederlan der en een Dnitscher, werden wegens zware mishandeling ieder tot 18 maan den celstraf verwezen. Ze waren gedeti neerd, doch de rechtbank gelastte hun onmiddellijke invrijheidstelling, met het gevolg, dat de Duitscher nog denzelfden dag de plaat poetste, liij kan nu in zijn Heimath over de naïeve rechtspraak der Nederlanders nadenken, daar hij door zijn nationaliteit togen uitlevering ge vrijwaard is. Door het Leger des Heils worden in grooten getale circulaires ver spreid, waarin wordt kennis gegeven, dat van 28 September tot 4 October een week van gebed, zelfverloochening en onthouding zal gehouden worden, en( waarbij ieder wordt verzocht zich aan sluiten, en de daardoor bespaarde aan het Leger te offeren. Men meldt uit Koog a/d Zaan dd. 27 September: Keae eigenaardige plechtigheid had alhier gisteren om 12 uur plaats: de eerste steen van ons volksbadhuis werd gelegd door den klein zoon van wijlen dr. B. Stephan. Aldus bracht de afdeeling hulde aan de nage dachtenis van baren vroegeren voor zitter, die indertijd zoo krachtig yverde voor de oprichting van het badhuis en zooveel heeft gedaan in het belang der volksgezondheid. Dezer dagen hebben twee meisjes te Apeldoorn zich flink gedragen. Voornamelijk aan haar is het te danken, dat een groot ongeluk voorkomen werd. Ongeveer op den tijd, dat een trein van Het Loo naar Apeldoorn zou gaan, vonden zij bij een overweg een telegraaf paal over de rails liggen, zoodat de draden den doortocht versperden. Haastig waarschuwden zij de omwo nenden en de vrouw uit een seinwach- terswoDiag deed moeite, den aankomenden trein te waarschuwen. Gelukkig kwamen een man en eene vrouw toeschieten, die den paal zoolang ophielden, tet de trein voorbij wa3, waarna de paal verwijderd werd. Zekere F., te Utrecht woon achtig, die zijn vrouw reeds meermalen niet onduidelijk te verstaan had gege ven, dat hij haar eigenlijk liever kwijt dan rijk was, en die om dat doel te be reiken geen middelen onbeproefd had gelaten, doch die tot nogtoe alle door haar waren verijdeld gewordeD, nam Dinsdagmorgen echter een maatregel, dia wel doel moest treffen Terwijl zijn vrouw namelijk naar haar werkhuis was, maakte hij van de gelegenheid ge bruik om alles wat los en vast was te verkoopen, en wist dit zoo stil te bewerk stelligen, dat, toen de buren er einde- delijk de lucht van kregen, er, behalve wat ouden rommel, bijna niets meer aanwezig was. Toen de vrouw dan ook des middags van haar werk thuis kwam, stond zij feitelijk tusschen vier naakte muren, terwijl, zooals zich laat denken, van manlief geen spoor meer was te vinden. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 26 September. Door 110 korders en beugers werden heden 5 tot 70 groote, 10 tot 100 kl. tongen, 3 tot 10 roggen, 1 tarbot, 1 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 4 manden schar aangevoerdgr. tong gold 55 h 65 cent, kleine id. 20 cent, rog 95 cent per stuk, de tarbot ƒ9. kl. schol ƒ1.50 a 2 per mandje en schar ƒ2 a 2.50 per mand. De omwenteling iu Tessia schijnt haar eigen dood te zullen sterven. Alles is ruetig en de zaken marcheeren onder het nieuwe bewind op do gewone wijze. In de hoofdstad van het land wordt echter druk gewerkt om aan deze zaak eene oplossing te geven overeenkomstig recht en billijkheid, maar dat dit heel wat voeten in de aarde heeft, spreekt wel vanzelf. De Nationale Raad aldus wordt van 25 September uit Bern ge meld heeft dezen morgen een com missie benoemd, welke belast is rapport uit te brengen ter zake van het decreet dat uitgevaardigd is door den Bondsraad en deze commissie heeft volmacht ge kregen om het tessineesche conflict tot eene oplossing te brengen. Deze com missie wordt gepresideerd door den heer Muller, vice-president van den Bonds raad, en die tot do radicale partij be hoort. De commissie bevat voorts vier leden van de linkerzijde, één van het centrum en twee van de rechterzijde. Er blijft geen twijfel meer ov^r, dat de aanstelling van een geregeld bewind slechts een kwestie is van enkele dagen. Wat den heer Respini betreft, deze wei gert zijn ontslag in te dienen, daar hij beweert het vertrouwen der tessineesche bevolking te bezitten en hij die niet wil verraden. VGor heden heeft de Bondsraad eene vergadering uitgeschreven van notabelen uit Tessin, ten einde tot eene verzoening te trachten te geraken en tevens werd aan den boads - commissaris kolonel Künzli, te kennen gegeven dat het voor "t oogeablik niet mogelijk was de con servatieve regeering te herstellen. An derzijds hebben de katholieke leden van de Bondsvergadering besloten de tusschen- komst der regeering in de zaken van Tessin goed te keuren, op voorwaarde dat de conservatieve regeering worde hersteld. Te Bellinzona heeft men drie indivi duen aangehouden, die verklaard hebben den 22en September te zijn aangewor ven door de opstandelingen, tegen zes francs per dag. De laatste berichten uit Bern melden dat de vergadering welke heden aldaar zal worden gehouden om tot een over eenkomst te geraken tusschen de beide partijen in Tessin, is samengesteld uit 9 conservatieven en 9 liberalen. De vervolgingen op grond van de Coercion-bill in Ierland zijn weder be gonnen. Zooals men weet is deze bill of wot in 't leven geroepen naar aanleiding van de aanhitsingen tot oproer en ver zet waaraan sommige volksleiders in 't groene Erin zich schuldig maakten. Zoo is er thans weder te Limerick gearresteerd de ierscho afgevaardigde Condon op het oogenblik dat hij zich naar Tipperary begaf om het proces bij te wonen tegen Patrick, de beide O'Briens, John Dillon en andere iersche nationalis ten, welke in de laatste dagen zijn ge vangen genomen en hij verscheen met hen in de rechtszaal te Tipperary. De opgewondenheid is bet stadje was groot. Een verbazende menigte, met moeite door de politie in bedwang ge houden, bevond zich voor het gebouw der rechtbank, waarin ook aanwezig waren John Morley, Holden en Illing- worth, engelsche afgevaardigden. Naar men zegt maakte de politie het den laatsten erg lastig en zelfs moet Morley van een agent een stomp ge kregen hebben, die voor de helft werd opgevangen door den ierschen afgevaar digde O'Connor, die den ex-minister van Gladstone vergezelde. Daarna hadden er vechtpartijen plaats voor de deuren van FEUILLETON. Naar het eng else li 17) JAMES WYTTON. HOOFDSTUK XII. Plotseling werd het gelaat weer helder voidicht en een vroolijke glimlach verspreidde zich over zijne trekken. De stem vervolgde: „Vertrouw op Blaud vertel het hem hij houdt veel van u uw vroegeren schoolmakker h\j zal haar opsporen goeden nacht, David." HOOFDSTUK XIII. Ik meen mij nog flauw te kunnen herinneren, dat ik met een schok ontwaakte en rillende van koude te midden eener volslagen duisternis in mijn stoel lag. Ik kan mij ook nog herinneren, dat ik al tastende den weg naar mijn slaapkamer zocht, mij daar haastig uitkleedde zonder licht aan te steken en mij in bed liet neervallen. Oprecht gesproken, vrees ik dat mijn grog dien avond bizonder sterk was klaargemaakt. Ik werd dien volgenden morgen evenwel op den gewonen tijd wakker en lag te peinzen over den koddigen grap, dien mijn verbeelding zich tegenover mij veroorloofd had, door den knop van mijn wandelstok als mijn mentor te laten optreden. Waarom zou ik echter Dick Bland niet kunnen verzoeken, mij te helpen bij de opsporing van miss Fowler Hy was daarvoor de aangewezen man, en een inspecteur van politie, die zooveel middelen ter zijner beschikking heeft, zou het niet veel moeite kosten om de geheimzinnig verdwenene op te sporen. Bovendien waren Dick en ik vrienden, niet in de ruime beteekenis van het woord, maar ware vrienden. Daar ik eenige jaren ouder was dan hij, placht hij reeds op school tegen mij op te zien als zijn oudere, en ik wist dat hij mij persoonlijk achtte. Ik bewonderde zijq knap uiterlijk en flinke houding en had eerbied voor zijn mannelijk, rondborstig karakter. Kortom onze vriendschap was gegrondvest op de rots van wederkeerige achting, de eenige grondslag die zulk een wankel gebouw in staat stelt om de stormen des levens te doorstaaD. „Waarom zou ik Dicks hulp niet inroepen vroeg ik mijzelf af; ik besloot bet te doen. Toen ik dien morgen mijn parapluie uit den stander zocht, waarin mijn nette huishoudster ze had geplaatst, kon ik niet na laten ze met de uiterste nauwkeurigheid te bekijken. Wij allen zijn in meer of mindere mate bijgeloovig, en door mijn droom van den vorigen nacht govoeldj ik mij vriendelijk het gelaat met dien langen neus. Het was het werkelijke, maar niet door den minsten schijn van een wenk of een glimlach gaf het gelaat blijk, dat het zich het gesprek van dien nacht nog herin nerde. Ik keek recht in dat gelaat en zeide„Het doet er niets toe, waarde vrieDd, gij hebt mij vannacht een goeden raad gegeven, en wat meer zegt, ik zal dien raad volgen, en voortaan bizondere zorg voor u dragen." Dit was natuurlijk belachelijk, maar ik was zoo vriendelijk jegens mijn parapluie gestemd, en daarom handelde ik op die wijze. Toen ik nu besloten had om Dick Bland te raadplegen, begaf ik mij onmiddellijk naar het kantoor en schreef hem het vol gende briefje: „Waarde Dick. Ik wilde u gaarne raadplegen over een zaak voor mij van persoonlijk gewicht, en waarbij de erva ringen^ uwer betrekking u in staat zullen stellen, mij een onschatbaren dienst te bewijzen. Ik ben van uwe toestem ming overtuigd. Wilt gij mij Vrijdagavond komen opzoeken om bij mij ;het middagmaal te gebruiken Wanneer gij mij bij het station komt opzoeken, dan kunnen wij ons te samen met den trein van 5.30 naar mijn huis begeven. Gij moet mij echter de verzekering geven niet met mij te spotten, wanneer ik u in mijn vertrouwen heb genomen, want ik wil niet uit gelachen worden. Uw toegenegene David Fowler." {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1