8e Jaargang. Dinsdag 30 September 1890. ABOffBEKEXTTSFRUS: SETElTIEïf; STADSNIEUWS. FEUILLS T JM. 31 ViQÏÏW VAN DSN Si •29 9*7. /a* ^"3 Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hurean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. "iTeSefooaiir.rasraiev iatï3. van 15 regels 50 Gent»; iedere regel meer 10 eenta Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomei. door onse agenten en door alle boekhandelaren es conrantiets Directeuren-Uitgevers J„ C. PEEHEBOQM «t J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Qtnéralt di Publicity JBtranghrt ;V. L BAXJBil dr CoJOHH i. JONBb, 3ncc., Pargi 31 bit Jfaubjurg Moutwarirt. Haarlem 29 September 1890. Toen in het begin van het jaar be kend werd, dat de le luitenant van het leger in Ned Indie, A. de Leur, wegens zijne hondiag bij do krijgsverrichtingen te Edi, in 1889, was benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde, richtte het bestuur van de afdeeling Haarlem en omstreken vau den Bond van ond-onder- olficieren tot dien officier een sobryven, waarin hem vanwege de afdeeling werd geluk gewenscht met de Koninklijke onderscheiding, en hem tevens het eere lidmaatschap der afdeeling werd aange boden. De aanleiding daartoe was, dat de heer De Leur, toen hij te dezer stede met verlof vertoefde, zich steeds een warm voorstander van den Bond had getoond en zijn grijze vader tot de donateurs dor afdeeling behoort. Bij een schrijven, dd. 20 Augustus jl., heeft deze dappere officier in zeer heusche bewoordingen zyn dank betuigd voor den gelukwensch en, onder aanbieding van zyn portret, vesklaard met genoegen het eere-lidmaatschap aan te nemen. Het portret zal eene eereplaats worden aangewezen op de zaal, waar de verga deringen worden gehouden. De direetie van den Schouwburg alhier heeft de Fransehe Qpera uit den Haag, directeur de heer L. Desuiten, geënga geerd voor eene voorstelling, die vermoe delijk in October e.k. zal plaats hebben. Slaagt deze voorstelling, d. w. z. komt het publiek in goeden getale op, dan zal de directie van den schouwburg voor zes voorstellingen in dit seizoencontrac teeren. Betreffende het concert-Lamoureux, dat 22 October hier ter stede door de Haar- lemgche Bachvereeniging en de sociëteit //Verecniging" gegeven wordtverne men wij, dat voor den toegang tot dit concert de volgende bepalingen zijn vast gesteld 1. De leden der Haarlemsche Bach- vereeniging en der sociëteit ^Vereeniging" hebben, op vertoon van hun diploma, persoonlijk vrijen toegaDg. 2. Dameskaarten zijn, tot een beperkt j getal, voor hen, op vertoon van diploma j te bekomen, a ƒ1.49 per stuk, in de; bestuurskamer van genoemde sociëteit, op Donderdag 16 en Vrijdag 17 Octo-1 ber, 's morgens van 1012 en's middags van 14 ure, alwaar alsdan tevens het j aantal eventueel to bespreken plaatsen moet worden opgegeven. De bespreking dier plaatsen geschiedt j Zaterdag 18 October, 's morgens 10 ure, k f 0.25 per plaats. I 3. Na Vrijdag 17 October is dejprijs der dameskaarten 2.49 per stuk en zijn die kaarten verkrijgbaar bij den kastelein der gemelde sociëteit. 4. Donateurs en eereleden der Haar lemsche Bachvereeniging, die van hunne vaste plaatsen wenschen gebruik te ma ken, worden verzocht dit, vóór 16 Oc tober, schriftelijk op te geven aan don heer E. A. Kraseman, Gea. Oudegraoht No. 84. Bij gebreke van deze opgave wordt door het bestuur, met het oog op de beperkte ruimte in de zaal, van 16 October af, over die plaatsen beschikt. 5. Indien donateurs ea eereleden meer dameskaarten verlangen of plaatsen wen schen te bespreken naast hunne vaste plaatseD, worden zij verzocht oek hier van, met opgave van het aantal, vóór 16 October, aan genoemden heer kennis te geven. Na dien tijd zou aan hun verlangen wollicht niet meer kunnen worden voldaan. CHARLES LAMOUREUX. In het begin der maand October wordt de kunstenaar, wiens naam boven deze regelen staat, in ons laad verwacht, waar hij met zijn bekend orkest eenige con certen wil geven, onder leidiDg #n voor rekeniag van den bekenden impresario Seharmann, een Hollander van geboorte. Lamourenx is een klein, vlug en le vendig man, met bezielde en bewegelijke trekken, enkel opgeruimdheid of enkel ernst, met slimme oogen en in 't geheel genomen eene merkwaardige persoonlijk heid. Niemand bezit meer dan hij in zich de hoedanigheden vereenigd die den grooten kunstenaar vormen: onafhanke lijkheid van karakter, wilskracht, on partijdigheid. Van het oogenblik af, waarop hij do werken van Richard Wag ner leerde kennen en ze liefkreeg, stelde hij zich tot taak de fransehe muziek- beminnaars met deze scheppingen in kennis te brengen. Noch de eerste on verschilligheid van het publiek, noch de opeenstapeling van moeilijkheden, noch de geldelijke verliezen hebben hem ont moedigd, evenmin als de bedreigingen van den opgewonden, brullenden volks hoop hem in zijne standvastigheid heb ben geschokt. Daar, waar twintig ande ren zouden hebben toegegeven, bleef hij in zyn streven volharden. Ten slotte zegepraalden zijn ijver, zijn geduld en zijn talent op den geduchten weerstand. Langzamerhand verkreeg hij een trouw publiek om zich keen, dat eiken Zondag zijn fraaie concerten in de Cirque d'Eté te Parijs kwam hoeren, en Daar de mees terwerken van Beethovon, Mendels sohn, Schumann, Wagner, van Berlioz, Bizet, Saint-Saëns, Chabrier en Lallo kwam hooren. Geen onderdeel van de orchestrale uitvoering werd aan het toe val, aan de zoogenaamde inspiraties van het oogenblik, die oorzaak van zooveel vergissingen en afdwalingen, overgela ten. Elke uitvoering werd voorbereid door de geduldige studie in de repeti ties de directeur verlangt van al zijno orkestleden, waaronder verscheidene vir tuozen zijn, een aauwgezetten en inge spannen arbeid hij zelf geeft het goede voorbeeld. Zoo heeft hij eenheid gebracht in een orkest, dat merkwaardig is om zijne nauwkeurigheid, zekerheid, wellui dendheid, om zijn eerbied voor maat en tekst, om de nuances, de kracht en do teederheid, de eenvoud van zijn spel. Wanneer de executanten door de ver gaderde menigte worden toegejuicht, wan neer de naam Lameureux door iedereen wordt herhaald, dan mag hij met goed recht het oog over de handenklappende sohare laten gaan, en zich over het suece3 verheugen, dat geheel alleen aan zijn9 kloekheid en onvermoeidheid te danken is. Charles Lamoureux geeft een schoon voorbeeld van den weerstaud van een oorspronkelijk karakter en eene krachtige persoonlijkheid tegen de vooroordeelen der opvoeding en der middelmatigheid. Het ia meer dan dertig jaren geleden, dat hij van Bordeaux kwam, om te Parijs aan het Conservatoire de Musique zijne studiën to voleindigen. In dien tyd was het onderwijs aan deze school niet zeer geschikt om een kunstenaar van de italiaansche traditie los te maken. De oude meesters der 18de eeuw waren er niet in eere, en Berlioz werd miskend of' onwaardig behandeld. Lamoureux, die zich doer zijne technische kennis onder scheidde, kreeg den lessenaar van den ®rke8t-directeur in de Opéra-Comique en later aan de Académie Nationale. Maar zyn energiek en onathankelijk karakter kon zich met den gewonen gang van zaken niet tevreden stellen. In de parijsche schouwburgen wier orkest gesabsidieerd wordt, hebban de leden van het orkest de gewoonte om onacht zaam te spelen en het zich gemakkelijk te maken; zij beschouwen zich als amb tenaren des lands, willen hun diensttijd zoo bedaard mogelyk doorbrengen en dul den niet, dat men van hen een kunstwerk eischt, waardoor zy in hunne rustige rust zouden werden ge stoord. Wanneer de directeur hun eene nieuwe ernstige taak wil opleggen, mat ten zij hem door huDne ongevoeligheid, hunne verdooving af. Lamoureux trachtte in deze afkeurenswaardige gewoonte verbetering te brengen, maar hij bereikte alleen, dat directeuren, muzikanten en soms zelfs de componisten tegen hem samenspanden. De routine bleek sterker te zijn dan de goede wil, de werkzaam heid, de zwcht tot ontwikkelinghij kreeg ten laatste een tegenzin in dezen onvrachtbaren stryd. Hij ging naar Beyreuth en geraakte in bewondering en geestdrift voor den toondichter, die eene omwenteling ia de dramatische muziek heeft teweeggebracht; hij had te veel ondervonden van den geest van onverschilligheid en teruggang, die bij het orkest der gesubsidieerde schouwburgen heerschte. Hij kwam op het denkbeeld om eene stichting tot stand te brengen, die geheel aan de nieuwe kunst gewijd zou zijn, vrij van elke jacht op voordeel, beschut tegen nadeelige invloeden, en hy opende in een afgelegen wijk, in de groote zaal van het Chèteau d'Eau, eene reeks //Nieuwe Concerten". Dat was in 1881, en dadelijk bracht hij de mooiste frag menten uit de trilogie der Niebelungerxj ten gehopre, en voerde de eerste acte van Tristan en Isolde geheel uit met solisten, koor en orkest. Lamoureux gaat zijn eigen weg en bekommert zich niet om de groote me nigte, noch om hare wenschen. Hij heeft een kring van degelijke muziekliefheb bers om zich vereenigdheeft hen de onbekende meesterstukken doen hooren, liefhebben en doen begrijpen. Hij troostte zich er over, dat hij niet aanstonds de gunst der groote menigte won, mits zijn doel bereikt werd. Men vertelt een ka rakteristiek gezegde uit zijn mond. In den eersten tijd waren de ontvangsten van de //Nieuwe Concerten" zeer beschei den doch op zekeren Zondag werd eene uitvoering druk bezocht, en Lamoureux riep toen uit: //Welk een geluk, wij kunnen deze week eene repetitie meer betalen Men herinnert zich nog de beweging, die te Parijs ontstond bij do opvoering van Wag ner's Lohengrin onder zyna directiewat hy daarvoor, door anonieme brieven, be dreigingen van moord en andere onedele wraaknemingen van den kant zijner land- genooten te dragen had. Maar hij liet zich door niets terughouden en zette eene opvoering van Wagners opera door, welke hem een verlies van honderd vyf- tig duizend gulden berokkende. Lamoureux is zeker een man uit één stuk. (Ned. 111.) Zaterdagavond traden in den Schouw burg alhier op de amsterdamsche ge- dachtenlezers Kreps en zijne dochter. Reeds vroeger hadden wij het genoegen met dit begaafde tweetal kennis te maken en zulk eene kennismaking, vooral wan neer die goed is uitgevallen, strekt dan later altijd om de belangstelling nog te vergrooten. En dat was ook Zaterdag het geval. We wisten vooruit, dat hetgeen men te zien zou krijgen, werkelijk in hooge mate de aandacht waardig was. De heer Kreps' persoonlijkheid is niet wat men interessant pleegt te noemen. Hij is ten schraal maar rijzig manspersoon, met smalle schouders en een gelaat met eenvoudige strenge trekken, dat eenigs- zins ontsierd wordt door één lam ooglid, zoodat slechts ©en oog u aankykt; een kleine spitse baard verleent nochtans een flinke mannelijke uitdrukking aan dat gelaat. Zijne dochter, een meisje van omstreeks 15 16 jaar, is eveneens een schraal persoontje, wie men het aanziet, dat zij zich gemakkelijker in de huiskamer dan op de planken beweegt. Toen wij haar voor de eerste maal zagen, nu ongeveer een jaar geleden, ging zij nog school. Hun geheele optreden heeft iets huise lijks. De heer Kreps deelt in eenvoudige bewoordingen mede, dat hunne verrich tingen uitsluitend geheugenkunst (mne- monica) zijn, hij heeft het geheim daar van indertijd gekocht en er nog eene belangrijke uitbreiding aan gegeven. Hy voegt er ook nog aan toe, tot gerust stelling aan hen die denken mochten dat er //geheime machten" by in 't spel zijn, dat dit geenszins het geval is. Verder berusten zijne toeren, naar by mededeelde, ook op de transmissie van gedachten; wat hiervan aan is, wenschen wij in 't midden te laten. Zooveel is echter zeker, dat men ver baasd moet oiaan over het sterke me morie, dat vader en dochter bezitten. De eerste afdeeling was de minst be langrijke: Het opnoemen van een aantal voorwerpsnamen, die door eenige perso nen uit het publiek werden gevraagd, volgens een genummerd lijstje, eerst door den heer Kreps en daarna door zyne dochter. De tweede afdeeling was gewijd aan het teskenen van portretten van staatkundige personen, wier namen door een der aanwezigen op een stukje papier waren genoteerd. Mej. Kreps toekende die personen achtereenvolgens zonder fout, ofschoon zy noch het lijstje gezien had of dat er een woord gesproken was. De dorde afdeeling was de belangrijk ste. Mej. Kreps wordt op het tooneel geblinddoekt en er wordt bovendien een mantel over haar hoofd geworpen. Haar vader gaat in de zaal rond en vraagt achtereenvolgens aan de toeschouwers een aantal voorwerpen, zooals ringen, armbandenhorloges, mesjes, schaar tjes, portemonnaies enz. enz. Zoodra hij een voorwerp in de hand houdt, vraagt hy wwat is dit?" en oogenblikkelijk noemt zijne dochter den naam van 't voorwerp niet alleen, maar geeft boven dien daarvan eene beschrijving. Bij een horloge bvb. heet het/,van goud, het wijst nu 9 uur 47 minuten", of 7/dat horloge gaat niet goed, het wijst nu 6 uur 24 minuten", verder noemt zij van geldstukken den landaardhet metaal waarvan zij gemaakt zijn, de waarde en het jaartal, zoo b.v.b. van een eng Naar het engelse h van JAMES WYTTON. 18) HOOFDSTUK XIII. Ik ontving per post het antwoord van Dick. //Waarde David. Het zal mij hoogst aangenaam zijn, wan neer ik in staat ben u een dienst te bewijzen. Voor niemand met meer genoegen. Wanneer myne ervaringen als inspecteur u van dienst kunnen zijn, dan zoudt gij beter doen met mij te komen opzoeken in mijn verblijf. Dit is wel niet zoo fraai als het uwe, maar ik heb een aardige zitkamer en voor den inwendigen mensch behoeft gij ook niet te vreezen. Raadpleeg een man van de politie altyd bij hem aan huis, waar hij steeds zijne aanteckeningen bij de hand heeft. Op mijn woord van eer verzeker ik u, dat ik er geen oogenblik aan zal denken, u uit te lachen. Uw toegenegen vriend R. Bland." HOOFDSTUK XIX. Dick ontving mij op zijne kamers met de meeste gastvrijheid en gaf mij een uitstekend middagmaal, zoo zelfs, dat ik tot hem zeide: z/Die betrekking van inspecteur geeft toch zeker een flink salaris, wanneer gij er tenminste op deze wijze van kunt leven." Dick antwoordde op zijn gewonen, luchthartigen toon z/Och, David, laat mij nu vanavond in deze illusie. Ik geniet op hel oogenblik veel. Met verlangen heb ik reeds den dag tege moet gezien, dat gij mij zoudt komen bezoeken en heb besloten er een feest van te maken. Ik houd er van om éénmaal per jaar ongeveer vijf of zes uur lang te leven alsof ik 3000 pd. st. in komen per jaar had en vanavond vier ik nu dit jaarlijksch feestje ter eere van u. Bedien uzelf, beste vriend; gij zult bevinden, dat de wijn goed is; gij zult uzelf moeten bedienen, oude jongen, want het i3 hier het verblijf van een vrijgezel." z/Welnu, David," vervolgde hij, na een oogenblik van stilzwijgen; //beschouw u hier voor eenige uren als den gast van uw trouwen en oprechten vriend, Richard Bland. Na die enkele uren hy begon hartelijk te lachen zal de tegenstelling vreeselijk zijn." Gedurende het middagmaal zinspeelden wij geen van beiden op de reden van mijn bezoek. Dick was zeer gezellig en deed zijn best om my te vermaken, daarin slaagde hij volxomen. iiij vertelde mij eenige bizonderhedea van zyn leven. Hierover verwonderde ik mij zeer, want tot dus verre was bij, wat dit betreft, steeds zeer geheimzinnig gebleven, ofschoon niet geheimzinniger dan ik met mijn levensloop. De be loofde vertrouwelijke mededeelrngen, die ik hem zou doen, schenen voor hem een aansporing te zijn om mij wederkeerig in zyn ver trouwen te nemen, want hij vertelde my openhartig het een en ander uit zijn levensloop. «Ik vermoed, David, dat gij u volstrekt niet zult kunnen be grijpen, waarom ik als gewoon politie-agent in dienst ben ge treden." z/Welnu, daar gij my dit zoo ronduit vraagt, moet ik bekennen, dat ik werkelyk zeer verwonderd was, toen ik het hoorde. Ik ver onderstel echter, dat gij uiterst goed voor die betrekking geschikt waart. Gy zijt tenminste verbazend snel totinspecteur opge klommen." z/Wat dat betreft kan ik niet anders zeggen, dan dat ik blijk baar geboren ben om een betrekking bij de politie te vervullen, waar een goede genius mij leidt. Ik ben zeer gelukkig geweest. Ik heb den eerwaarden John Jones het leven gered op gevaar af van zelf te worden doodgeschoten, oogenblikkelijk daarna heb ik de dieven gesnapt, welke in de Bank hadden ingebroken; dat heeft mij zeer geholpen. Bovendien was ik niet geheel zonder voorspraak. Mijn vader was vroeger wel eens in aanraking gekomen met den hoofdcommissaris en laatstgenoemde was geen vijand van hem. De waarheid is, David, dat ik verplicht was eensklaps de latynsche school te verlaten en een betrekking te zoeken, omdat mijn arme vader in behoeftige omstandigheden verkeerde. Hy had betere

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1