POLITIEK OVERZICHT. richt uit Den Haag van heden, van zijn aanvankelijk plan om daar nog te blij ven, kunnen afzien en bevindt zich thans weder in de residentie, zonder het voor nemen te behoeven te hebben op een bepaal den dag naar het Loo terug te keeren. Het door de regeering i n- dertijd uitgegeven verslag van de heeren Pekelharing en Winkler over het onder zoek naar den aard en de oorzaken der berri-berri, waarvan eene uitgave in de nederlandsche en fransche talen verscheen, zal thans ook door een geleerde te Sin gapore in het engelsch worden vertaald en in 'c licht gegeven. In z u i d-a frikaansche bladen wordt medegedeeld, dat te Kaapstad met de atoomboot Mexican is aangekomen onze landgenoot, de heer dr. G. A. F. Molengraaf!, van Amsterdam. Genoemde heer stelt zich eene geologische opneming van de Zuid-Afrihaanscke Republiek ten doel, waartoe hij is uitgezonden door het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap. De proefneming met tect O' rium, als bedekkingsmaterieel voor sche pen, heeft bij de ned. marine goed vol daan, en zal op ruimer schaal worden voortgezet. Verschenen is het jaarver slag over 1889 en het verslag der derde algemeene vergadering gehouden te 's-Hage den 2en Augustus 1890 van den Nederl. Bond van Oud-onderofficieren Aan de rijks-universi te Leiden is het eandidaatsexamen in de rechten afgelegd docr de heeren A. J Cnoop Koopman8 en H„ Pelinckhet eerste natuurkundig examen door den heer W. van Rossen. Men leest in de St an da ar d- Failure De Amsttikt ons op de vingers om dat we Tindals manifest een failure noemden, en doet dit door de weder vraag of het ook een moreele failure huis aangekocht, waarin café-chantant werd gehouden, dat zal worden ingericht voor die Vereenigïng. De nieuwe concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem, waaraan in het geheel 3^ ton gouds is ten koste igd en waarvan reeds bij den op bouw het sterk doorbuigen van het plafond werd opgemerkt, blijkt thans zoo stevig gemaakt te zijn, dat de pachters de zaal voorzichtigheidshalve nog niet gebruik wenschen te nemen voor er een oliiceei onderzoek heeft plaats Hier is noch door ons noch door iemand aan gedacht. Tindals moreelen moed looft ieder. Maar een failure van tactiek kan een veldheer zeer slecht bekomen, hoe deug delijk ook op zichzelf de taak zij, waar voor hij pleit. En een failure van tactiele was hier. Uit do weigering van het overbrengen van een aanzoek tot audiëntie te conclu- deeren tot een in staat van beschuldi ging stellen der ministers, omdat ze niet nu reeds den koning ten tweeden male onbekwaam voor de regeering hebben verklaard, is het trekken van een te reusachtige conclusie uit een praemiase als een dwergjeen kan daarom, hoe ernstig ook geineend, nooit een indruk van ernst bij de natie te weeg brengen. Wat de Amst. ervan zegt, maakt de dan ook stellig niet beter. De natie, zegt ze. wacht een antwoord op de door Tindal gestelde vraag. Dit is pure illusie. Alleen begrijpt de natie niet, hoe Tin dal er toe kan komen, om zoo zonder linge vraag te stellon." De 2de lui t.-k wartierm. te Amsterdam, wien wegens een tekort in zijne kas van /11Ü0 huisarrest was opgelegd, is voortvluchtig. (Zie vorig no. onder „Rechtszaken.") Maandagnamiddag te drie uren zou de heer Herman Rodenhofï met zijn ballon te Amsterdam uit den Parktuin omhoogstijgen. Het werk der vulling ging echter zóó langzaam, dat het halfvijf werd voor aan opstijging kon worden gedacht. Toen slingerde echter het gevaarte zóó krachtig heen en weder, dat op het oogenbük van het loslaten toen dus de luchtreiziger reeds iu de mand had plaats genomen de ballon tegen eene der zware lantaarns werd geslagen, waardoor een groot gat ontstond. Het doek van den ballon viel nu met zijne geheele gewicht op den luchtreiziger, die in de mand werd geworpen on in half bewusteloozen toestand onder do massa vandaan moest worden getrokken. Gelukkig bleek later, dat de heer R. zich niet ernstig had bezeerd. Het „Leger des Heils" zal ook te Nieuwediep zijne oefeningen be ginnen. Daar ter plaatse toch is een Donderdag nam een pakhuis- as aan de Wijnstraat te Rotterdam sjouwerlieden aandoor de arbeiders, die niet waren aangenomen, daar de man reeds volk genoeg had, werd de baas daarop aangevallen en op het hoofd gen. Des av*nds in zijn woning aan den Schiedamschen Dijk thuiskomende, klaagde de man over hoofdpijn, doch er werd weinig acht op geslagen. Het on gemak hield aan en nam zoozeer toe, dat Zaterdag de geneesheer B. C. werd ontboden. Diens hulp was echter te laat ingeroapenreeds des avonds was de lijder dood. De politie heeft zich thans met de zaak bemoeid en ie weduwe gelast, dat het lijk niet mag begraven worden, vooraleer een gareahtelijke schouwing heeft plaats gehad. Een droevig ongeluk had Dinsdag te Oosterwijk plaats. Het vier jarig dochtertje van den heer Fr. v. R. kreeg, terwijl men bezig was met vleesch- snijden, een klein voorproefje, dat der kleine in de luchtpijp schoot. Genees kundige hulp werd terstond ingeroepen, doch de dokter was naar een patient even buiton het dorp, zoodat de talrijke omstanders het lieve kind onder de hevigste benauwdheden moesten zien be zwijken. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellea, wier jongste lieveling den vorigen dag was gestorven. Te Woensel (N. - Br.) is D i n s- dagmiddag een 3-jarig kind van L. over reden door eene kar, waarvan het paard op hol was, met het gevolg, dat het kind bijna onmiddellijk overleed. Een 71-jarig koopman in fruit, genaamd De Smet, wonende te Antwerpen, viel gisteren (Maandag) middag, op een hofsteedje in de gemeente Ter Neuzen, uit een notenboom en was terstond dood. Als eene bizonderheid kan gemeld worden, dat te Nieuw- en St. Joostland eene donkerbruine kraai met witte vleugels is geschoten. paratie van zekeren heer Swet, doch den naam verkeerd verstaan hebbende, had hij het ten name van Smit geboekt, zoodat, toen bekl. dien naam noemde, «fgifte volgd®. Zoedra de politie van d« benadeelden aangifte ontving, trachtte zij den haar wel bekenden dader op te sporen, dia spoedig door den rechoreheur Hoogland in eeu logemeatje aan de Prins Hendrikkade werd aangehouden. De bekl. bekende do feiten, de goe deren waren door he-u verkocht of be leend. De substituut officier, mr. P. F. baron de Koek, requireerde bekl.'s ver oordeling tot 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Roodenburg, pleitte clementie. Land- en Tuinbouw. Wij vernemen dat de op de algemeene Tentoonstelling der Hcllandsche Maat schappij van Landbouw te Dordrecht met de le prijzeu bekroonde zaaigranen, als wintertarwe, winterrogge en winter- gerst, publiek zullen worden verkocht, op Maandag 6 October a. s. des voor middags ten elf uur op de Korenbeurs te Rotterdam. Dezen maatregel, door de Maatschappij genomen om de verspreiding van best zaaizaad te bevorderen, juicht men zeer toe en men vertrouwt dat vele belangheb benden ermede hun voordeel zullen doen. Do andoorn, die sedert een paar jaren in ons land is ingevoerd en waarvan de veelvuldige deugden reeds in dag- en weekbladen of tijdschriften zijn besproken, is te Roelof-Arendsveen door den heer Tbs. Castelijn dit jaar voor 't eerst als proef geteeld. Deze proef mag als goed geslaagd beschouwd worden. Elke plant draagt gemiddeld zestig witgrijze, eenigszins kegelvormige onderaardsche vruchten, die, volgens de eischen der kookkunst toebereid, een zeer malsch en lekker voedsel opleveren, en in smaak veel overeenkomst hebben met schorseneren. Men kan dus met grond voor de toekomst iets van deze plant verwachten, die, naar men zegt, in Japan inheemsch is. Pinancieele mededeellngen. In de Dinsdag gehouden verdaagde buitengewone algemeene vergadering der Sïak Cultuur-Maatschappij, te Amster dam, werd met algemeene stemmen be sloten tot likwidatie over te gaan. Na tal van personen, reeds Rechtszaken. landlaopers, meest allen herhaalde malen opge zonden, stond Dinsdag te Amsterdam ais beklaagde terecht de 18-jarige Mozes Yelleman, te Haarlem geboren, die ondanks zijne jeugdigen leeftijd reeds een treurig verleden heeft. Den 9den October 1888 door het gerechtshof te Amsterdam, rechtdoende in hooger be roep, tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld, later telkens verdacht, had bekl. zich thans te verantwoorden wegens oplichting iia Augustus en September gepleegd. Bij den heer Flesseman op de St. Aathonie Breestraat, wist bekl. op naam van zekere juffrouw Smit diverse ondergoederen machtig te worden en bij den heer Swart in de St. Lucieusteej een in reparatio gegeven horloge. De beklaagde, die verdacht wordt van tal van andere faiten, en die herhaaldelijk zijnen vader bestal, handelde inderdaad met zeldzame brutaliteit. Immers bij don heer Flessemaa komende, vroeg bekl. om een half stuk linnen op zicht voor zijce moedor juffrouw Smit. De heer F. zeide: „wij hebben geen linnen VISSCHERU. Nieuwediep, 30 September. Door 50 korders werden heden 5 tot 25 groote, 10 tot 20 kl. tongen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerd gr. tong gold 60 cent, kleine id. 20 cent per stuk kl. schol 3 per mandje en schar 2 per mand. Twee egmonder bommen brachten samen voor f 130 aan tong, schol en schar ter afslag. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Aug. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Atjeh en Onderhoorigbeden, loopende van 30 Juli tot en met 11 dezer, wordt door de Jav. Ct. het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Van Groot-Atjeh is ge durende dit tijdvak niets bizonders te vermeldende posten werden van tijd tot tijd beschoten evenals enkele morgen- treinen en de werkers aan de trambaan. De rust binnen de linie werd nergens verstoord. In den nacht van 30 op 31 Juli losten de Atjehers uit eene loop graaf een viertal lilaschoten op de benting Siroende projectielen vlogen over de benting heen gelijktijdig openden zij hun vuur op Lambaroe. Een uitgezonden de- later terng te k»men, ditmaal vragende om 6 nieuwe onderbroeken en 6 dit* borstrokken op zicht voor juffrouw Smit. „Het is immers v*or juffrouw Smit van No. 16 aan den overkant", zeide de heer F., waarop beklaagde vermetel „ja" antwoordde. Op even slimme wijze hau- delde hij bij den heer Swart in de St. Lucien8teeg, alwaar het geluk den bekl. diende. De heer Swarc toch, die zeer hardhoerend is, had een horlege in re- waarna bekl. zich verwijderde, om even tachement van dien post, sterk 25 ba jonetten, dreef den vijand voor zich uit. doch werd daarbij van verschillende zijden beschoteneeno inmiddels uitgezonden versterking van 50 man dreef den vijand door haar vuur spoedig op de vlucht. In den nacht van 7 op 8 Augustus rukte andermaal een detachement van Lamba roe uit om 's vijands borstwering en loopgraven in de nabijheid van dien post te slechten, hetgeen gelukte zonder door den vijand bemoeielijkt te worden, en den morgen van den 8sten was de vijand weer bezig de geslechte borstwering op nieuw op te werpen en de loopgraven weer te openen. Door infanterievuur van een uitgerukt detachement en artillerie vuur van Lambaroe en Siroen werd de vijand evenwel verdreven. Den 9den Augustus des morgens werd de hier aangekomen ballon captif onder toezicht van doD majoor van den gene- ralen staf F. J. Haver Droeze en den luchtvaarder Spencer per tram naar Lam baroe vervoerd en aldaar opgelaten tot het doen van waarnemingen. Nadat eene door stil weder zeer begunstigde ver kenning was afgeloopen, kwam de ballon, bij het doorkomen van den wind en ge durende het vervoer in gevuldea toestand per tram naar Lamresg, in aanraking met geboomte en scheurde, zoodat al het ontsnapte en verdere proeven ge staakt moesten worden. By besluit van den civielen en militairen goeverneur dd. 29 Juli jl. no. 137/4 werd de bestaande kustsluiting uitgebreid van Telok Se- maweh tot Diamautpunt, zoodat thans de geheele Noordkust gesloten is. Onderhoorigheden. Hoewel de geruchten aanhouden dat eene te Pantoen-Rajoet verzamelde bende ons opnieuw wil be- moeielijken, werd de rust in het Edischo niet verstoord. Het ter Oostkust ver spreidde bericht, als zoude in den avond van den 25ston Juli het etablissement van den heer Barre aan de monding der Langsar rivier zijn afgeloopen, en ge noemde heer met zijn adsistenfc zijn ver moord, bleek bij onderzoek ODjuist te zijn; alleen werd op zijn etablissement door een zestal personen een veertigtal schoten gelost, waarna de bende langs de kust in de riehting van Perlak terug trok. Als hoofd der bende wordt genoemd Nja Gam, zoon van Toekoe Tibaug Djin- ki. De radja van Perlak maakte zijne opwachting bij het bestuur te Edi, doch keerde met het oog op de minder gun stige stemming der hoofden in dat land schap reeds den volgenden dag naar zijn land terug. Ter Noordkust bleef de toe stand stationair en werd de benting te Segli van tijd tot tijd in geringe mate beschoten. Ter Westkust viel niets bi zonders voor; op 1, 2 en 3 Augustus vielen enkele schoten van het wester zeestrand, die onze versterking echter niet bereikten. De weersgesteldheid ken merkte zich door veel wind, afgewisseld door enkele regenbuien. In den nacht van 1 op 2 Augustus werd in het cen- traalburuau van de telephoon alhier eene zware elecirische ontlading waargenomen, voorafgegaan door een hevigen windstoot en gevolgd door een zwaren regeB. De gezondheidstoestand in het garni zoen was ongunstigerhet gemiddeld ziektecijfer per dag was 30 tegen 28.8 gedurende het vorig tijdvak; de stand der beri-beri was ook iets ongunstiger het gemiddeld aantal beri-beri-lijders per dag was 16.7 tegen 16 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. De gezondheidstoestand onder de bevolking op Groot-Atjeh was goed van de onderhoorighede* werd niets meer vernomen ten opzichte der cholera. Voor rekening van een syndicaat wordt op het Koningsplein vóór het Museum te Batavia eene openbare ver makelijkheid opgericht, die in het fransch montagne russe en in het, engelsch switeh- back railway heet, maar in onze taal nog niet gedoopt is, al heeft men van sioitch- backdat wisselspoor beteekent, reeds „zweetbak" gemaakt. Deze spoorweg, waarvan wij wel geen beschrijving meer behoeven te geven, neemt ook te Soera- baja zeer op, en te Shanghai werd er zoo druk gebruik van gemaakt, dat de aandeelhouders na elf dagen exploitatie reeds l°/o dividend ontvingen, terwijl 500 dollars op het reservefonds werden gebracht. {J. B.) De Celebes Ct. meldt het vol gende In eene der afdeelingeia van de Noor derdistricten is tusschen het bestuur en de bevolking een geschil gerezen, dat niet van beteekenis ontbloot is. De op- opgezetenen van zekere landstreek nl, bewereD, dat die streek behoort tot het gebied van den koning van Goa en niet tot dat van het goevernement, waarom zij weigeren de landrente to betalen. Dat die weigering gepaard gaat met niet zeer vredelievende kenfceekenen kan afgeleid worden uit de omslaudig- heid, dat de controleur van Tjamba, niettegenstaande hij reeds te beschikken heeft over 2 kanonnen en 13 geweren (pradjoerits), het rationeel heeft geacht, van het garnizoen alhier 100 man ea 2 mortieren aan te vragen. Na eene samenkomst, welke de kroon prins van Goa saet den goeverneur zoude gehad hebben, mag men evenwel misschien do hoop koesteren op eene vredelievende oplossing der kwestie. Naar wij vernemen zal de goeverneur naar Maros traan, teneinde persooulijk de zaak te behandelen. CIVIEL DEPARTEMENT. Door den heer H. C. Maurenbrecher, lid bij de Alg. Rekenkamer, is wegens dringende familie-aangelegenheden eervol ontslag uit 's lands dienst aangevraagd, met ingang van 2 Sept. a.a. Het verlof naar Nederland, ver leend aan den hootd-ambtenaar A. W. P. Verkerk Pistorius, laatstelijk resident van Tapanoeli, is verlengd met zes maanden. Den controleur 2de kl. J. EL Si mon Thomas is 6 maanden verlenging van verlof verleend buiten bezwaar van den lande. Na twaalf jaren in werking te zijn geweest, loopt mo6 den dag van heden in Duitschland de socialistenwet af. In eeoige bladen vindt men hoofdartikelen over deze gebeurtenisde meeste zwij gen echter nog. Het socialistisch Berliner Volksblatt heft een triomflied er over aao, dat die gehate wet eindelijk gevallen is, maar het doet dit in buitengewoon bedaarde taal. Het wenscht de werklieden geluk wegens hunne trouwe volharding, maar waarschuwt echter tegen overdreven ver wachtingen, daar er ook onder het ge wone termen te vinden zijn om verdruk- g te kunnen uitoefenen. Onze leuze, jt het ten slotte, moet zijn geene illusiën, maar koele opvatting der toe standen en voortdurende gereedheid ten strijde. De National Zeitung meent, dat er vóór den afloop der exceptioneele socia listenwet had moeten worden gezorgd voor eene verscherping der algemeene wet, voor zoover de bepalingen aangaande ongeregeldheden betreft, maar dat toch de staatsmacht wel sterk genoeg zal zijn om eene proef te kunnen semen of zooda nige verscherping achterwege kan blij van. Misschien hebben de socialisten thans geleerd, voorzichtig te zijn. Maar toch moet er worden gezorgd, dat niets den indruk kan verwekken alsof de bezit tende klassen thans door de staatsmacht in den steek worden galaten. De Börsen-Courier zegtZoolang het socialisme door eene uitzonderingswet onder den plak werd gehouden, hebben de burgerlijke kringen zich te weinig er aan gelegen laten liggen. Thans schijnt men in de tegenovergestelde fout te ver vallen en zich veel te veel te bekomme ren wegens elke triviale rede van den een of anderen socialistischen aanvoerder. Door groote woorden wordt geene staats* of maatschappelijke orde geschokt. De Börsenzeitung voorspelt, dat het menschlievend hard des keizers ongetwij feld pijnlijke teleurstellingen heeft te waehten, die niet zonder gevolgen van verre strekking zouden kunnen zijn. Zóo spreken de genoemde bladen. On der de werklieden werden des avonds hier en daar kleine feestelijke bijeen komsten gehouden. Heden, i October houdt de uitgave van het blad 8'ocialdemocrat op. In plaats daarvan komt een weekblad onder den titel Neue Zeithetwelk in de eerste plaats ten doel zal hebben, de interna tionale betrekkingen der socialisten aan te kweeken. De voornaamste socialisten uit verschillende landen hebben zich be reid verklaard bijdragen er aan te leve ren. Daartoe behoorenPaul Lafargue en Jules Guesde (Frankrijk), de gewe zen communard Leo Fraukel (Hongarye), gij dat noemt. De voorstelling, die gij er van geeft, doet mij van dat plan afzien." //Natuurlijk, en daarom zal ik geheel alleen aan het werk gaan. Gij denkt, dat zij niet meer in uw buurt woont „Dat geloof ik zeker, want op alle tijden heb ik haar trachten te vinden, zonder zelfs een schijn van haar te kunnen ontdekken." „In ieder geval, myn beste vriend," zeide Dick, „zal ik mijn best doen, daar kunt gij op rekenen. Wanneer ik haar niet vind, dan zal dit niet aan mijn gebrek aan ijver en volharding in mijne nasporingen te wijten zijn en ik hoop, dat gy een weinig op mijn ervaring zult willen vertrouwen." „Ik dank u zeer, Dick," antwoordde ik en reikte hem de hand, „ik weet, dat gij alles voor my zult doen, wat de eene vriend voor den anderen kan doen. Het is voor mij een groote verlichting, dat ik een vriend in mijn vertrouwen heb genomen en hem kan raadplegen; welk een geluk voor mij, dat ik mijne gevoelens, zoo lang voor een ieder verborgen gehouden, aan een trouwen vriend kan mededeelen en hem kan vertellen, hoe vurig mijne liefde is en hoe vast ik besloten ben om dat bekoorlijke meisje te huwen." „Ja, ik begrijp wel, dat het al tamelijk ver met u gekomen is," zeide mijn vriend. „Vul uw glas, ik wil een toast instellen." Ik voldeed aan zyn verzoek. „Op de gezondheid van de schoone miss Fowler en dat mijn vrienu David Fowler in zijne pogingen gelukkig mag slagen." „No, oude jongen, ga weer zitten," vervolgde hij, „steek een andere sigaar op en bereid er u op voor te luisteren, want daar gij mij uw vertrouwen hebt geschonken, zal ik u wederkeerig in mijn vertrouwen nemen. Ik zal u een geheim openbaren, dat ik u reeds laDgen tijd geleden had willen mededeelen, maar de gedachte, dat gij mij zoudt bespotten, hield mij hiervan steeds terug. Daar het nu echter een avond van vertrouwelijkheid is en het ijs van wederkeerige terughouding is gebroken geheel en al versmol ten zal ik u bet geheim van mijne liefde mededeelen. Ik ben name lijk verliefd, evenals gij, mijn beste jongen." „Drommels, is het waar?" „Zeker, waarom niet Gij moet u niet verbeelden, dat gij het recht hebt om alleen onderworpen te zijn aan den hartstocht der liefde. Mijn liefdesgeschiedenis is iets minder romantisch dan de uwe misschien, maar zij is ook waar gebeurd en voor mij hope loos; gij hebt in ieder geval nog kans van slagen, ik in het geheel niet. Niet den minsten schyn van een kans," voegde hij er bij. „Gij moet u niet verbeelden, David, dat wij vroolijke en naar het uiterlijke zorgelooze menschen niet kunnen bezwijken voor de aan vallen van den grooten hartstocht, evenals gij kalme en bedacht zame menschen, en ik verzeker u, dat ik éénmaal zoo vurig heb liefgehad, dat ik het nooit meer zal kunnen vergeten." Hij haalde zijn horloge te voorschijn, maakte de ketting los en opende een groot gouden medaillon, dat daaraan bevestigd, reikte het mij over om het mij te laten zien, met de woorden „Wat zegt gij daarvan Ik bekeek nauwlettend het miniatuurportret. Het was de beel tenis van een buitengewoon mooi meisje. „Is dit het portret van uw aangebedene vroeg ik en vestigde een vrag#nden blik op mijn vriend, die met een bevestigenden knik antwoordde. „Dan wensch ik u geluk met uw smaak, want ik geloof niet, dat ik ooit een zoo schoon gelaat heb gezien." „Zelfs niet dat van miss Fowler „Ik vermeen, dat ik mag zeggen, zelfs niet dat van miss Fow ler, want ofschoon zij mooi is, heeft zij niet zulke zuiver klas sieke trekken en schoone uitdrukking in haar gelaat. Miss Fowler, is donker en haar type is wellicht mooier, maar ik heb nog nooit zulk een Bchoon gelaat gezien, als op dit portret." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2