geroepen was om over deze tweede aan gelegenheid te handelen, en dat bij liet einde der werkzaamheden daarvan twee afzoüderlyke diplomatieke stukken opge maakt zijn. Het Ebl. schrijft naar aan leiding van de geruchten over het instel len van een //definitief regentschap7' het volgende: Wat met zulk een ^definitief regent schap" bedoeld wordt, is ons een raadsel. Zulk een blijvend regentschap kent do Grondwet alleen zoolang de Koning of de Koningin minderjarig ie. Maar ingeval het koninklijk gezag aan een regent wordt opgedragen, omdat de Koning bui ten staat is de regeering waar te nemen, is het regentsehap steeds tijdelijk. Zoodra de belemmering heeft opgehouden te be> staan, moeten de Staton-Generaal ic vereeoigde zitting bijeenkomen ona aan het regentschap een einde te maken, en na dat besluit der volksvertegenwoordi ging //herneemt de Koning de waarne ming der regeering" (art. 50). Het eenige //definitief" middel dat de grondwet kent, iugeval de regeertaak voor de koning te zwaar wordt, is //afstand van do Kroon", dus een vrij willige daad des Konings. Zoolang de Koning die daad niet heeft verricht, mag hem de uitoefening van het koninklijk gezag alleen worden ontnomen, gedurende den tijd dat hij, volgens het oordeel der Staten-Generaal, buiten staat is de re geering te voeren. De Staten-Generaal kunnen ook nu, wellicht eerstdaags reeds, worden geroe pen tot vervulling van denzelfden treu- rigen plicht, welken zij in het voorjaar van 1889 hadden te volbrengen. Men herinnert zich echter welken spoedigen keer 's Konings ziekte toen heeft genomen en dat tot intrekking van het besluit moest worden overgegaan, alvorens in het regentschap was voorzien. Het ligt voor de hand dat, ook met het oog op deze gebeurtenissen, men tot toepassing der grondwettige bepalingen eerst over gaat, wanneer omtrent het //buiten staat zijn" gceaerlei twijfel mogelijk is en alle uitzicht op een spoedige gunstige wending is verdwenen. Voor het ©ogenblik zijD, blijkens het bericht in do St.-ctdeze omstandigheden üiet aanwezig. Wij zijn overtuigd, dat de ministers, zoodra in het landsbelang voorziening wordt gevorderd, geen oogenblik zullen aarzelen het noodige te doen om den regelmatigen gang der regeeringszakei te verzekeren. Naar ons medegedeeld wordt zal in de maand December de onthul ling plaats hebben van bet monument voor de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, in de kerk te Heumen. De uitvoering is in goede handen en het monument belooft te zullen beant woorden aan de uitsluitend vaderland- sche gedachte, die bij het ontwerpen heeft voorgezeten. Zoo spoedig mogelijk na de voltooiing zullen photografieën van het monument verkrijgbaar zijn. Van geheimhouding van het ontwerp is dan ook geen sprake, en aan ieder, die eene bijdrage ingezonden heeft, wordt gaarne het ontwerp getoond. Wel is waar kan do commissie nog wat geld gebruikendoch de tosstand is dank zij de ruime ontvangst van bijdragen uit alle oorden nog niet zoo erg als vóór een paar dagen gemeld werd, zoodat de commissie aan het oorspronkelijke dankbeeld om een ge denksteen te plaatsen, meer dan eenige uitbreiding heeft kunnen geven. Zooals trouwens te verwachten was, heeft het plan der commissie steun ge vonden bij allen, die bekend zijn met onze geschiedenis en een zoodanig zuiver vaderlandslievend doel wilden helpen bevorderen. {N. R. O.) Mevrouw Kruger, de echt- genoote van don President van de Transvaalseho Republiek, komt weldra in Holland. De Patriot deelt dit als volgt mede: z/Mej. Kruger, eggenoote van presi dent Kruger, sal binne kort op reis gaan na Holland vii'n kort kuiertji." Het bericht dat het S. S. iandam, 6 October jl. te New-York aangekomen, eene belangrijke hoeveel heid tabak aan boord had, is onjuist. Het S. S. Zaandam had geen pak tabak Eenige dagen geleden wer- deu een tweetal jongens van het oplei dingsschip Admiraal van W assenaer te Amsterdam omstreeks half zeven op den Zeeburgerdijk, nabij het slachthuis, aan gehouden door een hun onbekend mans persoon, die hun om geld vroeg. Na do weigering hein dit te geven, haalde de schurk onverwachts een mes tevoorschijn if een der jongens een steek boven het oog. De andere jongen kwam onver schrokken zijn kameraad te hulp en ging den kerel te lijf, die hem bij de gevolgde schermutseling een gedeelte van een zijner vingers afsneed en hierop wegliep. Door laatstgenoemden jongen het signalement van den man vrij nauwkeurig opgegeven. Na afloop van het geval, wilden de jongens naar boord terugkeeren, doch daar dit te ver ver wijderd was, zijn zij naar het militair hospitaal gegaan, te vergeefs uitziende naar een politieagent, aan wien zij het gebeurde konden mededeelen. Het voor gevallene is des te meer te betreuren, daar de jongen met den verminkten vinger waarschijnlijk voor den dienst zal worden afgekeurd, en wel zonder pen sioen, daar de verwonding noch noch door den dienst ontstaan is. 8 Oct., Alkmaar's Ontzet, genoemde plaats feestelijk herdacht door een uitvoering in do //Harmonie" en een openbare muziekuitvoering op het Waagplein. Bovendien wapperde de vlag van den toren, de openbare gebouwen en vele woningen en had de jeugd zich met oranje en de nationale kleuren ge tooid. Bij den gemeenteraad van Zaandam is ingekomen een adres van de zaaudamsehe afdeeling van //Het Witte Kruis", verzoekende dat de raad besluite tot de oprichting van oen ont- smetticga-oven, waarvan de kosten op ƒ6000 worden geraamd. De afdeeling voornoemd stelde reeds pogingen in het werk om van het hoofdbestuur van Het W. K." ter zake eene subsidie van ƒ3000 te bekomen. Ook wijst de af deeling er op, dat als het ontwerp van wet op de besmettelijke ziekten wordt aangenomen, alle gemeenten, die tot de oprichting van een ontsmectings-oven overgaan, op eene rijks-subsidie zullen mogen rekenen, terwijl, mer het oog op de uitgebreidheid van deze en de talrijke bevolking van de omliggende gemeenten, kan worden vertrouwd dat de inkomsten de kosten van exploitatie zullen over treffen Met den No or d-0 ostenwind van Woensdag zijn duizenden lijsters op Tessel aangeland. Er werden toen door dc lijsterstrikkers in do kreupelbosjes ruim 2000 van die vogels gevangen en naar elders verzonden. De lijsters worden met 12 ct. per stuk betaald. Een der groote en meest bc- kende indu3trieelen dezer gemeente, zou wordt uit 's-Hage gemeld de heer H. L. Eothoven Lz., lid der firma L. J. Enthoven Co., is overleden op bijna 71-jarigen leeftijd. De groote //pletterij," onder welken naam de fabriek hare bekendheid ver kreeg, werd door den overledene, met zijn broeder, den oudsten firmant, K. Enthoven, met noesten ijver eD vi met miskenning van eigen belang, ten bate der werklieden, in stand gehouden en tot bloei opgevoerd. Üij was een goed chef voor zijne ondergeschikten en bij de fabrieksbevolking bemind. Ook buiten don emzeren kring zijner eigen onderneming wijdde de ontslapene zich aan de belangen der industrie in het algemeen hij maakte o. a. deel uit van het bestuur der ,/Vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen," waarvan het geldelijk beheer door hem werd gevoerd. De Koning erkende zijoe verdiensten indertijd door zijne benoeming tot ridder der orde van den Nederl. Lseuw, terwijl de heer Enthoven ook gerechtigd was tot het dragen van de versierselen van de Belg. Leopoldsorde en van het rid derkruis der orde van Isabella la Catholica. Het stoffelijk overschot van den ont- e zal op Eik-en-Duinen ter aarde worden besteld. Maandag en Dinsdag heerschte eeu groot.; bedrijvigheid ia den han del in loterijbriefjes te Rotterdam, we gens de gunstige kansen der staatslo terij. In cafe's, barbierswinkels ja zelfs op de beurs werd gespeculeerd in wtwin- tigjes," waarvoor met graagte f 25 werd betaald. Dinsdagavond werden door iemand uit 's Hage hier tien twintigjes gekocht voor ƒ300. Door twee personen alhier is met dergelijken handel in de laatste dagen ruim f 1700 verdiend. Door het vallen van de ƒ100.000 is gisteren natuurlijk een einde aan die speeulatie gekomen. {Maasbode). De politie te Rotterdam heeft tegen een slagersknecht proces verbaal opgemaakt, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichterij, door het verkoopon van een loterij-briefje voor f 5, waarvan hij wist dat er in de vorige week een niet op was gevallen. {N. R. C.) Er loopen te Rotterdam eenige jongens rond, die aan de wonin gen van gegoeden een briefje afgeven, waarin de vreeselijkste armoede als te hunnen huize geleden, tengevolge van werkloosheid, geschilderd wordt. Het is gebleken dat die verhalen geheel bezij den de waarheid zijn en de jongens de ontvaDgen gelden in herbergen doorbren gen. Naar liet U tr. Ebl. verneemt zijn door drie directeuren van paarden spellen bij het gemeentebestuur van Utrecht aanvragen gedaan om in den loop van het seizoen 1890/1891 aldaar voorstellingen te geven. nl. door de firma Corti, den heer J. Bliimenfeld uit Upsala en den heer Oscar Carré. Geen gebrek dus Men s c h r y f t uit Gorsel: Dinsdagavond is bij den Hassink (bui tenplaats van den oud-minister van Justitie du Tour van Bellinchave) op de stoomtramdie van Deventer naar Locheia vertrok, geschoten. Het schot ging door een der ramen van een pas sagierswagen. Niemand kreeg eenig letsel. De politie doat onderzoek. Men 8 c h r ij f t uit Breda aan de Maasbode; Betreffende het alhier gevonden dy namiet kan nog worden gemeld, dat het gevaarlijke goedje reeds zijn vernielende kracht had verloren door de inwerking van het water; ook moet gebleken zijn, dat dit soort dynamiet niet gebezigd wordt tot militaire doeleinden waardoor het nog onverklaarbaarder wordt, op welke manier het in den Academiesingel is terecht gekomen. Men meent, dat iemand uit vrees voor het groote gevaar van dynamiet te bezitten, het pakje tot vernietiging in het water heelt gewor pen, doch dat het aan den hellenden oever is blijven liggen. geleverde koppen thee (behalve de over eengekomen som wegens lokaalhuur) liep bizonder hoog. Op de hem gemaakte aan merking was zijn antwoord, dat //de heeren ook moesten in aanmerking ne men, dat hun streven zou uitloopen op den ondergang van zijn bedrijf en brood winning!" VISSCHËREJ. Nieuwediep, 9 October. Door 77 korders en beugers werden heden 5 tot 70 groote, 10 tot 60 kl. tongen, 2 tot 5 roggen, 3 tarbotten, 2 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 4 manden schar en door trekkers 20 tal haring aangevoerd gr. tong gold 50 k 65 cent, kleine id. 20 cent, rog ƒ1, tarbot f 8 a 11 per stuk, k!. schol f 2.50 k 3.50 per mandje, schar ƒ2.50 per mand en haring ƒ11 14 per tal. Öe iinbiliën-kaienveiden. Uit R o 8 e n d a al wordt ge schreven: In deze omstreken is kerkroof tegen woordig aan de orde van don dag: te Zegge, te Sprundel, 't Heike, Zundert heeft men er reeds mede te doen gehad, en Donderdag kon men hier, op de kerkdeur geplakt, de volgende regelen lezen Wij zijn met ons achten Wij stelen alle nachten. Wij zijn te lui om te werken En daarom bestelen wij de kerken. Eenige //afschaffers" had- den voor korten tijd in Friesland eeu vergadering gehouden. Na afloop daarvan moest de rekening betaald worden voor lokaalhuur enz. Daaromtrent vertelt de Volksvriend De rekening van den kastelein voor De heer P. J. van Houten, die met den heer J. L. Kluysenaer een adres heeft gericht tot het hoofdbestuur der Maatschappij tot bev. van Nijverheid in zake ontginning der Ombilien-kolenvel- den ec exploitatie van den in aanbouw zij aden spoorweg op Sumatra's West kust, leidde Woensdagavond het debat over het ontwerp in ter vergadering van de afd. Amsterdam der genoemde Maatschappij. Hij gaf een historisch overzicht van de wording der zaak. In 1868 ontdekte do rijksingenieur W. H. de Greeve do aanwezigheid van uitne mende steenkolen-lagen in de Padang- sche Bovenlanden. Bij het onderzoek of het mogelijk zou zijn de kolen Daar de Oostkust met het oog op de Strait havens af te voeren, kwam de heer de Greeve om het leven. Na hem deed de bekend© mijn-inge nieur R. D. M. Voorbeek opnemingen en metingen, mot het resultaat, dat ontgiubare lagen te ramen waren opeen inhoud van 200 millioen ton kolen, waarvan minstens 47 millioen ton te ont ginnen zijn zouder tot diep-mijnbouw te behoeven over te gaan. In 1873 vaar digde de lnd. reg. den iogenieur Cluysa- naer af, ten einde te onderzoeken in Hoe verre de aanleg van eene spoorwegbaan uitvoerbaar zou zijn en tevens hoe groot daarvan de kosten zouden wezen. Eeu spoorweg van het kolenveld niet naar de Oostkust, maar naar eene baai ten zuiden van Padang werd door hem ontworpen. (Hierbij merkte de spreker op, dat heb kolenveld wel polilisch, maar niet goographisch tot de Padang- sche Bovenlanden behoort; geographisch behoort het tot de westkust en ligt het oostelijk van de waterscheiding.) De spoorweg zou 96 kilometer laag worden, en loopen langs stijgende wegen, den bergpas van Soabang, liggend 1080 M. boven de zee, en sterk geaccidenteerde terreinen. Naar sprekers inzicht is de strijd over de vraag naar weiken kant de afvoer moet plaats hebben, afdoende beslist ton gunste van de Westkust èn met het oog op de gemakkelijke overlading èn met het oog op de expl.-kosten. De heer Cluysenaer verdedigde bij de vraag wat beter is, staats-expioitatie of de zaak aan particulieren uit te geven, het laatste. Z. i. moet het beheer van den spoorweg en de exploitatie van het kolenveld worden toevertrouwd aan éena krachtige, nederlandsche maatschappij, het eenig middel tot eene doeltreffende ex ploitatie, het scheppen van voordooien voor de stoomvaart in den archipel en het verkrijgen van de grootst mogelijke baten voor de schatkist. De heer Boisse- vain schaarde zich in het daarop volgend debat aan de zy de der adr. terwijl de keer Armand Sassen Staats-expioitatie verde digde. Tot eene stemming kwam hot op de vergadering niet. POLITIEK OVERZICSir. De duitsche regeering heeft de te Berlijn gevestigde groote handelshuizen laten vr&gen, in hoever eene verlaging van het toltarief daar en ginds in het handelsverkeer met Oosten rij k-Hongarije wenschelyk is om aan de beide staten wederkeerig de mededinging mogelyk te maken. Vooreerst schyoen hoofdza kelijk de artikelen tot het confectievak behoorende bedoeld te zijn, doch ook omtrent andere takken van nijverheid zullen inlichtingen worden ingewonnen zoodat in de handelskringen de hoop bestaat, dat het standpunt van hoo»e beschermende rechten allengs verlaten zal worden. De zwitserache Staatsraad heeft met 22 tegen 17 stemmen de beslissing van den nationalen raad in zake de Tessin- kwestie aangenomen. Uit Florence wordt van 9 October gemeldHet feestmaal, waarop do heer Crispi gisteren avond zijne rede uitsprak, werd bijgewoond door 372 personen, van welke 528enatoren en 193 afgevaardigden. Ziehier kort samengevat wat de minister zeide. Hij geeselde het irredentisme, dat de schadelijkste der dwalingen in Italië en de vyand van Italië's eenheid en van don vrede is. Italië nu heeft behoefte aan vrede. Het irredentisme zou tot den oorlog leiden. Het onmiddellijke doel van I het irredentisme is het* verbreken van het drievoudig verbond. De minister kwam vervolgens op tegen de staatkunde van Italië's isole ment, die het ideaal der volksmenners is. Hy toonde de noodzakelijkheid aan van het drievoudig verbond, welks ont staan hy uiteenzette, onder bijvoeging dat hot bestaan van Frankrijk en Oos- Eenrijk aan Italië's grenzen zoowei een waarborg als eene noodzakelijkheid is voor het evenwicht in Eusopa. Italië kan niet anders zijn dan beider vriend. Het verlangt van beiden enkel en alleen dat zij do overheersehing vergeten, die zij langen tijd aan deze zijde der Alpen hebben uitgeoefend. De monarchie alléén kan Italië's belan gen veilig stollen. De republiek zou de ondergang zyu van het land. De minister word levendig toegejuicht. Een toost op Italië's volk en dyuastie werd ten slotfe door hem uitgebracht. Woensdag zou de ministerraad beraad slaagd hebben over den tijd van het uit- schryven der verkiezingen. Men gelooft dat dezo vooreerst nog niet zulloa plaais hebben. Personen, van wie men vertrouwen kan, dat zij goed ingelicht zijn, verkla ren, dat de minister-president Crispi van staatkundige vrienden den raad heeft ontvangen, do al te heftige woorden in zijne rede van Woensdag te wijzigen. De Times verneemt uit Zanzibar dat de Duitsch—Oost - Afrikaansehe Maat schappij de eigendommen der Witu- Compagnie overgenomen en een agent schap te Lamu geopend heeft. GEÜËNGD MBUïVS. Uit het verslag van de ka mer van koophandel te Luik blijkt, dat de vervaardiging- van wapciis aldaar nog steeds zeer bloeit. Er werden in het afgeloopen jaar ruim 2 maal zooveel wapens gemaakt dan te Birmingham en te St. Etienne te zamen. Het Gerechtshof te Aken heeft tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld de weduwe Gerards. Deze vrouw had haar man op hun trouwdag met een messteek vermoord. Door het letterkundig con gres te Londen is een motie aangenomen, waarbij uitgemaakt words, dat vertellen niets is dan een manier van repro- duceereu en dat het recht van repro- dueeeren, hetwelk het letterkundig eigen dom uitmaakt, derhalve noodwendig het recht van vertalen in zich sluit. Krach tens een andere motie, zal het recht van reproductie gelden voor alle werken, die, sten, welke het reizen des winters opleverde, wanneer de kudden over de onfcstuimige, gezwollen rivieren moesten worden vervoerd, terwijl er natuurlijk geen bruggen waren. Hij vertelde mij onder het middagmaal verscheidene van zijne lotgevallen uit vroeger dageD, en toen het diner afgeloopen was en miss Whitehead de kamer had verlateD, werd de oude man, onder het drinken van wijn, zeer vertrouwelijk. z/Ik hield van uw vader, beste jongeD, ja, zeer veel. Schenk u eens in," en hij reikte mij de flesch toe; //Op uw gezondheid en het doet mij recht veel genoegen uw vaders zoon hier onder mijn dak te zien en wat ik zeg, meen ik. Uw vader, Fowler, was er een van het rechte soort. Drommels ja, vroeger waren er meer fatsoenlijke menschen in de kolonie dan nu. Wanneer ik hem no» voor mij zie, dan weet ik weer wat een beschaafd, welopgevoed man is. Ik wil volstrekt niet beweren, dat ik juist een welopge voed man ben, want ik ben hier in het land grootgebracht, maar toch kan ik het steeds aan iedereen zien." Hij veranderde eens klaps van onderwerp en zeide: //Alle mensehen zijn gelijk, dat is mijn zinspreuk. Ik ben slechts de zoon van een eenvoudigen, en- gelschen pachter en van vader op zoon leefde onze familie twee eeuwen lang op dezelfde hoeve, dat is, dunkt mij, tamelijk lang. Mijn vrouw vond mij goed genoeg om mijn echtgenoote te willen worden en zij was van adellijke geboorte nog wel; zij was de dochter van een baronet." Na een oogenblik vaa stilzwijgen ver volgde hij „Gij zijt nooit in Engeland geweest, nietwaar, mijn beste vriend z/Neen, ik heb de kolonie nog nooit verlaten." z/Dan moest gij Engeland eens zien. De menschen daar hebben zoosets deftigs in hunne manieren, dat u angstig maakt. Uw vader behoorde ook tot dat soort menschen, Fowler, en mijn vrouw ook. Zij had een uitstekende opvoeding genoten en toch was ik haar goed genoeg en zij was voor mij een trouwe, liefhebbende echt genoote, alsof ik haars gelyke was geweest. Kapitein Fowler zeide, dat mevrouw Whitehead een van de lieftalligste vrouwen was, die hij ooit had gezien en daarom heb ik hem steeds hoog geacht." Whitehead had onder het diner veel portwijn gedronken en de invloed daarvan begon zich te doen gelden op zijn manieren en woorden. z/Kijk mijn dochter eens goed aan, myn beste vriend, is zij niet lief is zij niet even beschaafd als alle anderen Ik antwoordde met geestdrift//Daar gij mijn meening vraagt, mijnbeer Whitehead, beken ik u openhartig, dat zij, naar mijn oordeel, een van de schoonste meisjes is, die ik ooit heb gezien." z/Ja, zij is wel mooi, maar toch niet zoo mooi als haar moeder op het tydstip, dat ik haar huwde." z/Ik verzeker u, dat uw dochter bet mooiste meisje is, dat ik ooit heb gezien." z/Ha! ha! ha!" lachte hij; /.het jonge bloed, het jonge bloed! mijn dochter is wel mooi, maar gij hadt haar moeder eens moeten zien deze was wel tweemaal zoo mooi. Gij, bewoners der ko loniën, weet niet wat een mooie vrouw is. Engeland, dat is hst land der mooie meisjes. De heete winden hier verwoesten haar schoone gelaatskleur." Aan zijn gelaat en manieren bemerkte ik duidelijk, dat hij on der den invloed van den wijn was geraakt en na een oogenblik van stilzwijgen, zeide hij #Ik ga een uiltje knappen; gij moet u zoo lang maar met het gezelschap van mijn dochter tevredenstel len. Gij zult het gezelschap van een ouden man, zooals ik, wel een half uurtje kunnen missen." Zonder veel komplimenten schelde hij en vleide zich in een zeer gemakkelijken armstoel neer. Een der bediende kwam op zijn gebel toesnellen en hij zeide tot dezen: //ga den heer Fowler voor naar de zitkamer," en mee- nende hiermee reeds aan de verplichtingen der beleefdheid voldaan te hebben, liet hy zich achterover in zijn stoel neervallen en sloot zijne oogen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2