1 N N E N L A N P0UTIEK OVERZICHT. Jack the Ripper ontmaskerd? Inhoud van Ret LeeskabinetOct. i door aanduiding van den dag, de maand Alphonse Daudet als humorist, dooren het jaar". Wordt dit nagelaten, dan A. H. H. Sausenthaler (met portret). Een oude geschiedenis, door F. W. J. Tethof. Merchiens verdriet, Schets uit het landleven in de provincie, door W. Ph. Schener. Nieuw //Polen" (met afb.) Cijfers, uit het zweedsch, door C. Eijkman. Bibliographiseh album. Inhoud van Ret Militair BladNo. 18. De verhitting van geweerloop en kogel door het schieten. ,De bewa pening van de kanonniers en stukdrijvers van de vcld-artillerie. Aan- en Kant- teekeningen. Korte mededeelingen. Bibliographie. Officieele berichten. Nederlaudsche Schutterijkaderbond. De ministers van Marine en Koloniën zijn Zaterdag uit 's-Hage naar Amsterdam vertrokken, ia verband met de voltooiing van het stoomschip Sumatrana de liquidatie der koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen. Bij de Tweede Kamer zijn tot nu toe betreffende het aanhangige voorstel van wet van den heer Bahlmann ter voor ziening in den kwijnenden toestand van sommigo takken van landbouw, ingeko men: 81 adressen vóór het ontwerp, waarin het voorstel-Bahlmann met meer of minder ingenomenheid wordt begroet en op aanneming daarvan wordt aange drongen 144 adressen tegen het ont werp alsmede éón adres, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd van een voorafgaand nader onderzoek alvorens eene beslissing te nemen. {N. R. C.) DE TOESTAND DES KONINGS. De ministers van Koloniën mr. M. baTon Maekay en van Justitie jhr. mr. Ruys van Beerenbroek zijn hedenmorgen om 10 uur per Rhijnspoor van 's-Gra- venhage naar het Loo vertrokken. Men brengt dit, aldus seint men uit 's-Gravenhage, in verband met het heden aldaar te houden geneeskundig consult van professor Rosensteia en de geneesheeren Vinkhuyzen en Vlaanderen. wordt het stuk beschouwd alsof het ze\ daarop niet geplakt ware. Wanneer dag, maacd en jaar niet met inkt op het zegel worden geschreven, dan beloopt hij, die de kwitantie geeft, dus dezelfde boete van 25, als wanneer hij geen zegel had gebruikt. In Juli 1891 zal te 's-Hage een© tentoonstelling gehouden worden van onderwijs in handenarbeid (huisvlijt.) In de Pi eter Jacobstraa* nabij het politiebnreau der eerste sectie te Arasterdam, werd Zaterdagavond een familie-drama afgespeeld tusschen een oom, een tante ea een neef en diens vriend, waarbij de vuisten als wapenen gebezigd werden, en hetwelk eindigde, toen zij elkander de oogen bont en blauw hadden geslagen. V r y dagavond j. 1. werd in de onmiddellijke nabijheid van Muider- berg het lijk opgehaald van eene 19- jarige dienstbode, die in den vroegen morgen van de kermis te Weesp huis waarts keerde en, naar men veronder stelt te water raakte, toen zij zich wilde De medailles, die aan de bekroonde inzenders ter Veiligheidsten toonstelling zullen worden uitgereikt, zijn vervaardigd in de Kon. Utrechtscke fabriek van zilverwerken van den heer C. J. Begeer te Utrecht. De voorzijde vertoont een gemodelleerd vrouwenbeeld, in de een© hand een schild, in de andere een zwaard houdende, die zü, evenals haar beschermende vleugelen, uitstrekt boven de hoofden van eenige krachtige mannen-figuren, reehts twee smeden, links een mijnwerker. Dit is dus een zinnebeeldige voorstelling van het doel der tentoonstelling. De keerzijde vertoont in een krans van lauwerblaren en van eikenloof, van onder, met een strik ver bonden, de gekroonde wapens van Ne derland en van Amsterdam. Het omschrift luidt: „Tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en ge zondheid in fabrieken en werkplaatsen, Amsterdam 1890". Plakzegels.Herhaalde malen bleek mij, schrijft iemand aan de Zie. Ct dat geen wetsbepalingen zoo dikwijls te goeder trouw overtreden worden als die ten opzichte van het kwitantiezegel. On bekendheid met de wet is oorzaak. Niet weinigen toch verkeeren in de meening, dat by het kwiteeren voor eene schuld bovon 10 aan het voor schrift der wet voldaan wordt wanneer zij een vijfcents zegel opplakken en daarop ef daarover hun naamteekening schrijven. Toch verbeuren zij, indien zij niets méér doen, telken reize een boete van ƒ25, want de wet vordert, zooals u be kend is, bovendien: //dat de onderteeke naar op het zegel en mede (evenals de handteekenmg) met inkt het tijdstip ver meldt waarop het zegel wordt gebruikt, Men leest in de Zaanl. Ct. van 8 dezer In The Model Yachtsman Sg Canoeist een te Huil verschijnend maandblad, ge wijd aan de belangen der zeilsport, lezen wij een zeer juiste beschryving uit de pen van een der drie eigenaars der pleizierjachtjo8, welke in Augustus laad bezochten. Aangaande hun verblijf in Zaandam vermelden zij o. a. z/Wij zeilden toen 's middags naar Zaandam; de beroemde windmolensstad. Als bij vorige gelegenheden lagen wij bij een seheepstimmermanswerf, doch alvorens ons nachtkwartier op te zoeken hadden wij een onderhoud met de com missie der zeilvereeniging en lieten onze beoten voor den wedstrijd van Saterdag inschrij ven. De Zaterdag wa« een uigezoehte wedstrijddag een heldere hemel en een goede, gelijkmatige bries en geen droppel regen maakten dien dag tot een der aange naamste, welke wij in Holland doorbrachten. Er waren 14 of 15 verschillende klas sen van zeilvaartuigen, waarvan in alle, uitgenomen de eerste klasse, voldoende deelneming was. Het aantal der in de» wedstrijd varende booten was ongeveer 60 en toen nog de roei wedstrijd er bij kwam, laat zich het leven en de bewe ging, de geheele aanblik van het terrein met al die witte en bruine zeilen, feeter voorstellen dan beschrijven. Iedereen ging op zijn tijd af. De wedstrijd had van uit het midden van de stad plaats, 15 minuten na elkander" dan volgt een zeer juiste beschrijving van den wedstrijd zelf, het verhaal dat een huaner, nog wel voorzien van een aan de Zaan feehuis behoorenden loods, die aldoor maar zei dat er //plenty much water" was, vast kwam te zitten, zoadat het met haar was //out of it" en dat do Daisy ge il bleef om de laatst aankomende harer partij te zyn, doordat een harer mededingers een gedeelte van den mast verloor het eenige ongeval van dien aard, dat zich den geheslen dag voordeed. Verder vervolgt het blad: ,/s Avonds werden de vijf Engelschen vriendelijk aan het diner genoodigd door de Zeilvereeniging en door den voorzitter in het engelsch verwelkomd. Het zou ons verwonderen, als de aan onze eiland bewoners eigene geest van uitsluiting, zoo beleefd tegenover vreemdelingen ge weest zou zijn. Zeker konden wij hun gezondheid niet in het nederlandseh ge dronken hebben. Vuurwerk en bal besloten den dag en den nacht op een ^aangename wijze. Deze eenvoudige beschrijving maakt zulk een groot contrast met vele andere die ons uit den vreemde geworden, dat wij die gaarne op deze wijze ter kennis brengen aan de vele vrienden, welke heeren Holmes c.s. zich hier te lande gemaakt hebben. S c hij n b e dr i gt. Een nie u- we loopjoDgen kwam op de drukkerij. Hy zag er uit als een engeltjej met blond haar en blauwe oogen. Zijn ge laat straalde van onschuld. Den eersten dag was hij dan ook reeds goede maatjes met alle drukkers. Den tweeden dag ging hij uit het raam liggen, lachte een bejaarden zetter uit om zijn kaal hoofd, bond dc kat met haar staart aan de drukpers vast, leende een gulden van een der drukkers, kreeg een voorschot van zijn patroon, wien hij wys maakte, dat zijn moeder ziek was, ging stilletjes een jas van een der zetters naar de Bank van Leening brengen en bezeerde zijn vingers aan de machine. Den derden dag schreef hij, dat zijn moeder niet wilde, dat hij op zulk een ake lige werkplaats bleef en koekebakker moest worden. Centrum. Naar aanleiding van het bericht omtrent overblijfselen van een voorwereldlijk woud, gevonden onder Fochteloo, in de friesehe wouden, ver meldt thans een inzender in de Prov. Gr on. Ctdat men de overblijfselen van een dergelijke woud ook kan zien Friescheloo, in dezelfde provincie. Op de scheiding tusschen de gemeenten Bellingwolde en Vlaehtwedde, in de zoo- imde „Veelerveane", vindt men over eene uitgestrektheid van vel hektaren talrijke zware boomstammen a in eene veenlaag op den zand bodem. Op deze is de beschrijving van de stammen, gevonden te Fochteloo, afgezien misschien van hunae dikte, )1 toepasselijk. Ook hier liggen alle stammen, waaronder zeer zware, in de richting van Z. naar N., ook hier leve ren zij den ontginner vele moeielijkkeden op, en gebruikt deze ze voor damleggers, brandhout, palen enz. Te Maastricht wordt dert Zondagavond een meisje, Marrio Grijns, vermist. Men vreest, dat haar een ongeluk is overkomen. Land- en Tuinbouw. Het bestuur der afdeeling Noord-Hol land van de vereeniging Het Nederland seh Paardenstamboek heeft bekend ge maakt, dat aan de afdeeling een rijks subsidie is toegekend van 1250, ter bevordering van den aankoop van bui- tenlandsohe fokhengsten. Het bestuur der afdeeling heeft dit bedrag gesplitst in twee premiën, elk van ƒ600, en zal die premiën uitloven voor de tweo beste der hengsten, die ondersteuning ten volle waardig, geboren in 1888 of vroeger, welke na 1 Aug. 11. en voor 20 Dec. e. k. zijn ingevoerd, welk besluit goedgekeurd door de ministers van Oorlog en vaa waterstaat handel en nijverheid. De premiën worden toegekend in ver band met de voorwaarden en bepalingen aan de grovinciale subsidie verbondon, en onder nadrukkelijke voorwaarde, dat de hengsten gedurende het gsheele dek- seizoen 1891 in de prov. Noord Holland algemeen beschikbaar moeten zijn. Vóór 31 Dec. 1890 zal, op nader te bepalen plaats, eene keuring worden gehouden yaa de aangegeven hengsten. wijl blijft Castioni in de gevangenig. De Financial News verneemt, dat eeu party in de Argentijnsche Republiek tracht, den thans te 's-Gravenhage ver blijf houdenden generaal Mitre te bewe gen, het presidentsohap te aanvaarden. Da redactie hoopt, dat de poging daartoe zullen slagen, daar dit het ver trouwen in Argentine's stabiliteit zeer vermeerderen zou. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 11 October. Door 95 korders en beugers warden heden 10 tot 100 groote, 10 tot 150 kl. tongen, 4 tarbotten, 3 tot 49 roggen, 1 steur, 2 tot 15 mandjes kl. schol en 1 tot 8 manden schar aangeveerd gr. tong gold 45 65 cent, kleine id. 20 cent, tarbot 8 a 10, rog ƒ1.20 a ƒ1.25 per stuk, de steur ƒ9, kl. schol ƒ1 k 1.25 per mandje en schar 2 per mand. Enkhuizen, 10 October. De eerste Zuiderzeeharing (ruim 400 stuks werd heden alhier aangebracht. Leger en Vloot. De minister van Oorlog heeft eenige nieuwe bepalingen vastgesteld omtrent te verleenen eerbewijzen bij militaire begrafenissen. In afwachting van eene geheele herzie ning van het reglement voor den garni zoensdienst (dat in 1815 bij besluit van den souvereinen vorst werd vastgesteld) is door den minister bepaald: lo. dat, wanneer luitenants, die niet in actie ven dienst zijn, overlijden, op aanvraag van familie of betrekkingen voor de begrafenis het militair geleide moet wor den gegeven; 2o. begrafenissen van pensioneerde onderofficieren en mindere militairen mogen alleen dan met militair eerbetoon plaats hebben, wanneer de overledene ridders waren van Militaire Willemsorde3o. op den voet van vroegere gebruiken zal bij de ter- aarde bestelling van eenen soldaat, ge durende zijn werkelijken diensttijd over leden, niet alleen het voorgeschreven volg-detachement worden gegeven, maar zal ook een gewapend detachement voor afgaan tot het geven der gebruikelijke salvo's. Het geven van het eerste salvo, be doeld bij art. 347 van genoemd regle ment (te lossen aan het sterfhuis), is sinds geruimen tijd in onbruik geraakt en behoort ook niet meer te worden toegepast. Rechtszaken. Voor de arrond,-rechtbank te Middel burg werd Vrijdag behandeld de zaak tegen den boerenknecht L. M„, wonende te Meliskerke, beklaagd van op den len de boerendochter A. L. bij ongeluk te hebben doodgeschoten. Het O. M. eischle tegen den bekl. 6 maanden gevangenis straf. Uitspraak 24 dezer. De milicien Lvan het le reg. infanterie te Leeuwarden, die, onlaags van verlof terugkeerende, in den spoor trein allerlei voor den Koning kwetsende liedjes zong en deswege door eenige burgers werd aangeklaagd, is door den krijgsraad te Leeuwarden, wegens opzet telijke beleediging van den Koning, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Veel nieuws is er uit de staatkundige wereld niet te vermelden. De hangende vraagstukken, zooals b. r. b. de engelsch- portugeesche kwestie en de aangelegen heden in Tessiuo zyn nog weinig ge vorderd. Wel wordt gemeld, dat het nieuwe portugeesche kabinet gevormd is, maar dit zal vooralsnog weinig invloed op de volksstemming uitoefenen. Tot hoofd van dit nieuwe ministerie is een generaal benoemd, de reeds vroeger ver melde Abreu o Sauza, die tevens minis ter van oorlog is. Het nieuwe kabinet heeft zich reeds beziggehouden met een onderzoek der binnen- en buitenlaudsche aangelegenheden, maar de genomen be sluiten worden nog streng geheim ge houden. Er wordt echter verzekerd, dat die besluiten in verzoenenden geest zijn en het einde der crisis tegemoet mag worden gezien. In Tessin is men nog lang zoover niet, om eene bevredigende oplossing der han gende geschillen te kunnen verwachten. De berichten luiden zeer slecht. De Bondsregeering heeft Vrij dag het con servatieve bestuur hersteld. De ambtelijk© verificatie der stemlijsten heeft aange toond, dat de meerderheid vóór de her ziening der grondwet 27 stemmen be loopt. Troepen staan gereed om naar Tessiso te vertrekken. De bendscommis- saris heeft Zaterdag eene bijeenkomst van liberalen verboden. De Bondsregee ring heeft een groot aantal telegrammen ontvangen uit gemeenten, waar de radi calen de meerderheid hebben, in welke verzet wordt aangeteekend tegen het herstel der conservatieven, en verschil lende bedreigingen geuit worden. De Bondsregeering heeft eenen buitengewo- nen commissaris afgezonden met zeer ge strenge in3tructiën, volksbijeenkomston verbiedende en bevelende dat iedere on wettige maatregel dadelijk ten krachtigste moet worden onderdrukt De zaak van Castioni te Londen is verdaagd toi den twintigsten a. s. De verdediger verklaard© Zaterdag, dat hij Castioni's uitlevering, wegeDs het ver moorden van Rossi, niet enkel zal be strijden omdat d© daad een politiek ka rakter had, maar ook omdat hij bewijzen zou dat Castioni, toen de daad gepleegd werd, niet in Zwitserland was. Middeler- Op hetzelfde oogenblik, dat Jack de Ripper in brieven weer nieuwe moorden in Whiteehapel aankondigt, schijnt er een licht op te gaan over zijie geheim zinnige persoonlijkheid. Do president van het veïligheidscomité, georganiseerd tot het tegengaan van die vrouwenmeer- den, heeft een bezoek van eene vrouw ontvangen. Deze vertelde hem het vol gende z/Ik ben huismoeder. Twee jaar gele den bewoonde ik eenige kamers in een arbeiderswijk en verhuurde een kamer aan een jongen man, die mij mededeelde dat hy matroos was geweest, ruzie had gekregen met zijne familie en van deze een toelage van twaalf galden 's weeks ontving. Weldra troffen my de zonder linge gewoonten van mijn huurder. Hij had een groot aantal kostumes, droeg nooit twee dagen achtereen hetzelfde en verfde zich dikwijls haar en baard zoo danig, dat hij onherkenbaar was. Wa pens bezat hij in soorten, en altijd schreef hij met roode inkt, (waarmede ©ok de brievan van Jack tho Ripper aan de politie werden geschreven); ik bespeur de herhaaldelijk vlekken aan zijn linnen, die hij verfvlekken noomde. Eens ver zocht hy mij een oude jas v®or hom te vorkeopen, die met bloed bevlekt was, toen ik het kleedingstak niet kwijt raken kon, verbrandde hij het. Een an dermaal bracht hij een vrouwensehert thuis, eveneens met bloed bemorst, en gaf het mij: ik heb het nog. Nooit ging hij voor des namiddags vijf uur uit en dikwijls kwam hij des morgens pas thuis. Zijne afwezigheid klopt geheel met de datums der misdaden van Jack the Ripper. Ia zijne kamer was een rommelhokje, waarvan hij den sleutel had en dat ik nooit mooht schoonmaken. Toen ik eens op een middag zonder kloppen in zijne kamer kwam, vond ik hem bezig met het bekijken van stukjes vleesch, die hij mij zeide dat monsters bevroren vleesoh uit Amerika waren, maar die mij toeschenen stukjes van measchelijken lever te zijn. Op den schoorsteenmantel merkte ik een aantal koperen ringen op, zooals die gedragen worden door vrouwen van de soort die Jack the Ripper vormoordde, en die ge woonlijk getrouwd zijn geweest, vóer zij haar losbandig leven begonnen. Nu en dan kreeg hij bezoik van iemand, dien hij zijn broeder en een dokter noemde. Hij wiesch altijd zelf het grootste ge deelte van zijn linnen uit. Na dea negenden moord in Whiteehapel verdween hij, zonder eenige mededee- ling, met achterlating van een paar vilten sehoenen en verscheidene, met bloed bevlekte, reistasschen. Sedert langen tijd koesterde ik arg waan tegen hem, maar durfde de pelitie daarvan niet in kennis stallen. Maar nu ik hem dezer dagen op straat heb ont moet, wil ik niet langer de zaak ver zwegen." Zoover het verhaal. De president van het veiligheids-comité, die het met twee anderen aanhoorde, was overtuigd van den goeden trouw der vrouw ea het relaas ziet er dan ook vrij geloofwaar dig uit. Vreemd is het echter, dat de vrouw haar naam en adres niet heeft willen opgeven, „uit vrees voor zijn wraak," zei zeen nog vreemder, dat de president daarin hornatte en haar, zoo hij al niet haar kon o verbales, van die weigering afstand te doeD, niet liet volgen door de politie. Deze omstandigheid en ook dat z/Ja, ik vind het een zeer mooie teekening en zoo vlug ook. Ik had nooit gedacht, dat men met pen en inkt zoo spoedig een gelijkenis zou kunnen maken. Geen enkele onjuistheid, geen vaïsch lyntje is er in te bespeuren en met het hoofd vooroverge bogen, beschouwde zij de teekeniug met een belangstelling voor mijn kunstenaarstrots zeer vleiend." Ik ben een man van plotselinge opwellingen en daden; in één oogenblik is| dikwijls mijn plan gevormd, en toen ik dat bekoor lijke, onschuldige gelaat over mijn teekening gebogen zag, kreeg ik plotseling een ingeving. z/Uw zeer vleiende beoordeeling van mijn werk, miss White head, moedigt mij aan, om nog een bladzijde van uw album met een teekening te vullen. Als gij het goed vindt, zal ik op deze andere bladzijde nog een schets teekenen." De heldere oogen keken mij vriendelijk aan, het gelaat werd naar mij toegekeerd en tusschen de frissche, roode lippen zag ik twee rijen parelwitte tanden glinsteren. Zij antwoordde//Hoe vriendelijk van u. Het zal mij bizonder veel genoegen doen." z/Ik wil het zeer gaarne voor u doen. Wanneer gij mij het boek een oogenblik wilt geven, dan zal ik mijn kunst weer be proeven. Uwe loftuitingen, miss Fowler, zijn een groote prikkel voor mij, dat verzeker ik u wat zal het zijn z/Wat gij maar wilt." //Mag ik zeggen, wien gij maar wilt. Ik kan slechts den men- schelijken vorm en het menschelijk gelaat weergeven. Ik wil hiermee zeggen, dat ik helaas geen landschap of iets dergelijks kan teekenen." z/Wien gij maar wilt dan. Kunt gij uw eigen beeltenis maken //Ik zou denken van wel," antwoordde ik met een lach. //Welnu, doe dat dan, wilt gy. Daaruit zal dan blijken zij wierp eene zijdelingschen blik op mij dat de heeren evenals de dames ook wel eens in den spiegel kijken, is het nietwaar?" i/Neen, miss Whitehead, op mijn woord, dat is niet mooi van u. Wij moeten allen wei eens in den spiegel kijken en iedereen stelt toch belang in zijn eigen gelaat, of het mooi genoemd mag worden of niet. Na uw aanmerking wil ik niet, dat mijn gelaat in uw album zal prijken. Ik zal evenwel de gelijkenis van uw vader trachten weer te geven," vervolgde ik. //Vindt gij dat ook goed „O, ja, nog veel beter. Doe dat als 't u blieft. Dat zou ik eigenlijk nog wel zoo graag willen," antwoordde zij op vroolij- keD toon. Ik sloeg mijne oogen op en zij ontmoetten de hare lachende en tintelende van geest. Ik begreep wei, dat dit meisje in het schert sen wel tegen mij was opgewassen; ik was dus zoo voorzichtig om niet verder op dit onderwerp voort te gaan en zeide slechts //Welnu dan, dat is afgesproken," en ik begon te teekenen zeo vlug als ik kon. Miss Whitehead wilde een blik over mijne schouders werpen, maar ik zeide tot haar, dat ik met geen mogelijkheid kon teeke nen, wanneer iemand mij gadesloeg; zij nam toen een boek ter hand en wachtte geduldig tot mijn schets voltooid was. Ik was over mijzelf tevreden; de gelykenis was uitstekend. „Ik ben gereed, miss Whitehead; kunt gij er nog gelijkenis in zien en ik overhandigde haar het album en sloeg haar gelaat aandachtig gade. Zij ontstelde staarde op de teekening, hare lippen openden zich, zonder dat er evenwel een woord door haar werd geuit; een donkere blos bedekte haar wangen. Spoedig herstelde zij ziek echter weer van haar ontroering en verborg haar gelaat achter het boek. Ik begreep, dat ik een coup tfétat had verricht. „Twee kansen tegen een voor Dick," dacht ik bij mijzelf. Toen sprak ik overluid op langzamen toon „Ziet gij er gelijkenis in, miss Whitehead De teekening heeft niet zooveel gelijkenis met uw vader, als ik wel had gewenscht, maar gij schijnt er toch door getrofien." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2