De ramp van het S. S. Prins Frederik, sidiurn van dr. J.E. de Vtij, uit'a-Hage. jcleotiiaoho booglaxpen. Eete dozer is Zeven van de tien afdeelingen waren geplaatst in de rotunde en werpt uit dat door afgevaardigden vertegenwoordigd1 middelpunt hare heldere stralen over een namelijk Schiedam, Leiden, Delft, Haar-aanzienlijk gedeelte der galerij, lem, Rotterdam, Dordrecht en 's-Graven- Zaterdagavond is er in d hage, (samen uitbrengende 15 stemmen). PöLÈI&fi ÜVSÜiZiClil. Van het hoofdbestuur waren 14 leden, en van de afdeelingen nog 6 leden aan wezig. Uit het jaarverslag over 1889 bleek, dat het ledental van 672 tot 820 ge stegen was, (waaronder 115 buitengewone leden.) Het batig saldo over 1889, ad/195, werd gestort in het fonds voor lijkovens. Do afgevaardigden van Rotterdam, Haar lem en 's-Gravenhage voegden daar nog respectievelijk ƒ100, 50 en 39 uit de batige saldo's hunner afdeelingen bij, zoodat het fond3 met ƒ384 vermeer derde. Weder werden twee credieten, ieder van ƒ200, beschikbaar gesteld voor het vcrleenen van tegemoetkoming in de kosten van vervoer van lijken naar lijk ovens. De rekening over 1889, bedragende in ontvangst 779, sluitende met het reeds vermelde saldo van 195, werd goedge keurd eveneens de rekening betreffende het fonds voor lijkovens, aanioonende een bezit op ulto. December 1889 van ruim ƒ23,000 effectief. De aftredende en herkiesbare leden van het hoofdbestuur, dr. J. E. de Vrij, 's Graveuhage, ar. L. C. Levoir, Delft, en dr. J. Vaillant, Schiedam, werden met algemeene stemmen herkozen. In plaats van de niet-herkiesbare leden Corns, de Groot van Embdea ('s-Gravenhage), dr. Justus de Vrij en M. Symons (bei den uit Rotterdam), werden benoemd de heeren Hijmans van Waddenoyen ('s-Gra venhage), mr. M. W. C. Mclchers (Rot terdam) en H. L. Janssen van Raay (Haarlem). Aan den heer De Groot van Embden wbrd -de titel van eereiid der Vereeniging toegekend. Het tarief' voor de stortingen ia het fonds voor lijkovens, rechtgevende op crematie voor rekening der Vereenigin onderging eene kleine wijziging, door dien de storting na overlijden (10de klasse) met 50 verhoogd en alzoo van ƒ300 op 350 gebracht werd. Overi gens werd het tarief, dat naar gelang van den leeftijd, met eene som van ƒ100 beginnende (hoogstens 30 jaar) en met 25 per klasse toenemende, tot ƒ300 (boven 70 jaar) opklimt, voor één jaar (1891) bestendigd. Voor plaat8 van de in het volgende jaar te houden algemoene vergadering werd Utrecht gekozen met 14 stemmen, tegen 1 stem op Breda uitgebracht. De voor eene crematie in April jl. uitgegeven soui van ƒ429 werd goedge keurd. De commissie voor de oprichting van een lijkoven hier te lande, bracht bij monde van den heer A. J. C. J. S. Bergsma (Amsterdam) rapport uit. Het hoofdbestuur werd in deze diligent ver klaard en do commissi (bestaande, be halve uit den heer Bergsma, uit de hee ren M. Symons en jhr. H. T. Hora Siccama) bestendigd. In verband met de bouwplannen werd opnieuw ter sprake gebracht het in de vorige vergadering door de afdeeling Nijmegen geopperde denkbeeld om de effecten van bet fonds (ƒ26,600 nomi naai 2| pet. Werkelijke Schuld, die te gen gemiddeld 68|- pet. waren ingekocht, te gelde te maken en de opbrengst op prolongatie te zetten, waardoor ruim 10 pet. op die effecten gewonnen en eene hoogero rente gemaakt zou worden. Werd besloten, da effecten niet te ver- koopen en ook de sedert ingekomen en nog te onvangen gelden verder in cer tificaten Werk. Schuld te beleggen. Na dankbetuiging aan den voorzitter voor zijne leiding der vergadering, werd deze gesloten. Naar het V ad. verneemt, zal de heer Frits Jansen, leeraar aan de Academie van beeldende kunsten te '8-Hage, worden belast met het geven van onderwijs ia het teekenen aan prin ses Wilhelmina. De verlichting van de Pas sage te 's Hage is vermeerderd met twee Spuistraat te 's-Hage eene kloppartij ge houden tusscheu studenten en eenige werklieden. Een werkman werd door twee academieburgers opgenomen en, na afgeranseld te zijn, door eene spiegelruit van bet Müachener bierhuis geworpen, waardoor de man verwond werd. Tegen de twee belhamels is proces verbaal opgemaakt, Een milicien van de lichting '86, wiens uniform bij uitzondering niet op den groei was gemaakt, kwam Maan dag bij het regiment grenadiers en ja gers onder de wapenen in zijn burger plunje, met zijne militaire kleeding in een bundeltje op den rug gebonden. De man way zoo dik geworden, dat hij niet meer iu zijne uniform kon. Do gang van dezen corpulenten zoon van Mars met zijn pakje op den rug, wekte niet weinig den lachlust van de voorbijganger.^. Men schrijft uit Nunspeet aan de A. A C. Sedert Vrijdagnamiddag was eene oude, bijna blinde weduwe van ruim 74 jaar, die hier bij het dorp woonde, spoorloos verdwenen. Zij was met een zak naar het veld gegaan om eenige heide plaggen te halen en keerde niet terug. Dienzelfden avond, den geheelen daarop- volgenden dag en nacht en gisteren zijn met zoeken doorgebracht, doch ofschoon wel 50 a 60 mannen op de been waren, en alle bos8chen zijn afgezocht, heeft men haar eerst Maandagvoormiddag omstreeks 10 uur teruggevonden. Zij was, niette genstaande zij drie dagen en 3 nachten in de open lucht doorbracht en sedert Vrijdagnamiddag geen voedsel had ge bruikt, nog flink gezond, en in een bosch (een halfuur van Nunspeet) aan het dwalen, trachtende den weg terug te vinden, 's Nachts had zij zich onder de dennen ter ruste gelega. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 11. is te Vierlingsbeek in gebroken bij een goud- en zilversmid. De dieven hebben voor ruim f 3000 aan voorwerpen van waarde en voor ruim ƒ400 aan geld medegenomen. Aan den overkant der rivier de Maas is eeu gou den kruisje gevonden, waaruit men afleidt dat de ongenoodigde bezoekers aan het veer eene boot losgemaakt en zich naar Duitschland hebben begeven Als eene bizonderheid in dit jaargetijde wordt gemeld, dat op 11 October door eene firma te Breda nog 2400 kg. frambozen naar buiteulaudsehe markten zijn verzonden. Te Groningen is het 25- jarig bestaan gevierd van het Doorgangs huis, door mej. L. de Ranitz opgericht. Haar liefdewerk begon vóór 25 jaar, toen zij eene herstelde patiënte uit het ziekenhuis, die geeu tehuis had, in een gezin bezorgde, waar zij eenigen tijd kon blijven totdat zij een dienst zou gevonden hebben. Toen zich dergelijke gevallen meer voordeden, werd er eene woning gehuurd, waarin de meisjes tijdelijk kou- deu zijn, en in 1881 kocht de directrice een ruim huis met een grooten tuiu, waarin nu 60 verpleegden zijn opge nomen. Gedeeltelijk zyu dit ook kinderen, die niet in de termen vallen voor een weeshuis, verwaarloosde kinderen, door vader ot moeder verlaten. Voor dezen is een kinderhuis bij het hoofdgebouw gebouwd. Meer dan 400 ongelukkigon zijn in de afgeloopen 25 jaren door de liefderijke zorg van mej. i)e Ranitz ver zorgd, en velen zijn als nuttige leden der maatschappij daarin teruggekeerd. Eenige van de vroeger verpleegden waren van elders overgekomen om het leest mee bij te wonen. Veie vrienden der inrichting toonden hunne belangstelling door doel matige geschenken o. a. ontving het huis eon orgel ten geschenke bij de hui selijke godsdienstoefeningen. Ook werd bet bestuur verblijd doer eene gift, waar door de schuld, die op het huis drukte, gedekt werd. Meldden wij voor eenige dagen dat er tU8ehen Engeischen en Portugeezen aan de Zambesi een conflict dreigde, thans zou het inderdaad zoover gekomen zijn, dat beide partijen slaags zijn geraakt. Zooala het meestal bij ernstige gebeurte nissen gaat, zijn de eerste berichten daarover geheel verward, ja, somtijds in tegenspraak en ook hier heeft men dat geval. Een te Madrid ontvangen telegram uil Lissabon gewaagt namelijk van een gerucht volgens welk engelecho ka- nonneerbooten du Zambesi zijn opgeva ren en de portugeesche kanonneerbooten een passieven tegenstand hebben gobodcH; maar volgens een ander telegram ware* de engel8chc kanonneerbooten de Zambesi nog^ niet opgestoomd, dit laatste wa< volgens de Times echter wel het geval De gevolgen van een dergelijke bot sing zouden niet te overzien zijn, daar zij eene onmiddellijke oorlogsverklaring tusechen beide landen zouden veroorzaken. Waarschijnlyk heerscht er echter in deze geheele aangelegenheid eenige ver warring, want er komen ook berichten, dat ue tegenwoordigheid der engelache vloot bij Zanzibar en Mozambique is uit gelokt door den toestand in het sulta naat Vitu, dat nu onder engelseh pro tectoraat staat en waarmede de Portu geezen niets te maken hebben. Binnen kort zal men echter wel nadere, meer zekere tijdingen vernemen. Het eugelscho kabinet begint dringend te worden. Wanneer een bericht in de Times vertrouwen verdient, dan zou do eugeische de portugeesche regeering heb ben doen weten, dat indien vóór den laatstee October de conventie niet du krachugd is, Engeland het betwiste bied in Afrika, door de militaire macht zou doen bezetten. Criapi ondervindt thans den terugslag van zijne wel wat heftige redevoering te Florence gekoudeu. De bismarekiaan- sche geest, die in hem schijnt gevaren, verbiitert zijue vijanden en even openlijk ais hij zijue opinie heeft gelucht, even openlijk weerspreekt men hem. Dit deed Zondag de radicale afgevaardigde Ca- valoiti op het hem te Florence aange boden gastmaal en dat men voorzien had, dat het er eenigszins schuin zou toegaan, bleek wel uit de tegenwoordigheid van een aantal in en buiten de zaal gepos teerde politie-agenten. De kreteu //Leve Frankrijk!" //Leve Triest!" weerklonken haaldelijk. Cavalotti trachtte punt voor punt op de meest scherpe wijze het door Crispi voor eenige dagen aldaar gespro kene te weerleggen. Inzonderheid besprak hij Crispi's houdingvroeger had deze deelgenomen aan de irredentistischo be weging en thans bestreed hij wat hij vroeger verdedigde. Dat was reeds oud nieuws, ook getuigde het niet van fijne politieke inzichten, toen hy den veelgó wraakten toestand van 's lands kas it behandeling nam en de schuld van dien toestand wierp op het tegenwoordige ka binet. Wanneer er iu 't geheel nog iets de gelyks doorstraalde was het de opmer king dat het parlement niet geraadpleegd was ten opzichte van het drievoudig verbond. Met ontzettend veel rumoer ging de vergadering uiteen. De laatste berichten uit Tessin luiden niet ongunstig. De bondscommissaris Künzli heeft de hoofden der liberalen bij zich ontvangen en hun medegedeeld, dat morgen de kantonnale regcoriug on der Respini weder in fauctie wordt steld. Hij gaf hun de verzekering, das hij het strengste toezicht zal uitoefenen en alle partijhandelingen der herstelde regeering zal annuleerec. De libaralen beloofden, geene storing in de openbare rust te zullen veroorzaken. j nisterraad zich bezig houdt mot de vraag t of de waarneming der regeering voor ziening eischt. De Voorzitter verzekerde dat de volke vertegenwoordiging innig deelneemt in het lijden van Z. M. den Koning en hoopte dat die gevoelens de Koningin deze pijnlijk© omstandigheden ver zachting zonden brengen. De wet op de Rijkswaterstaatswerken is aangenomen met 78 tegen 8 stemmen. De heer Cremer interpelleerde over den oorlogstoestand op Fiere* en criti- seerde de expeditiën ter wille van het tin-onderzoek. Uit het antwoord van den min. v. Kolbleek dat een derde expeditie door den leger-commandant geadviseerd, meer bepaald tot tinon- derzoek en een tweede expeditie strekte tot handhaving ran het gezag. Door den keer Van Routen werd er«- stig aangedrongen op terugkeer van dea verkeerden weg, die was ingeslagen ter bevrediging van de tinnieuwsgierigheid. De beer Cremer heeft voorgesteld een motie, uitnoodigende de regeering om gewelddadige aanraking met de bevol king van Flores te beletten. 1N G E Z 01\ D.E N. (Foor den inhoud dozer rubriek stelt de Redaeüt stick niet aansprakelijk.) Wetgevende Maciit. Per telegraaf. TWEEDE KAMER. Zitting van 14 October. De min ster van Koloniën deelde mede dat de min. van Justie en hij gisteren op het Loo een onderhond hadden met de geneesheer n des Konings en do mi Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het bericht onder do rubriek Rechtszaken in uw blad van Maandag 13 October, wonschte ik nog eens terug te komen op de ramp van hot stoomschip Prins Frederiken de daaruit voortgevloeide gevolgen voor den gezagvoerder van dien bodem,den kapitein K. Visman. Toen de ramp in Nederland bekend werd, en men uit de bizonderheden ver nam, dat binnen den tyd van acht mi nuten alle opvarenden op 7 na in de sloepen gered waren, ging er in meest alle dagbladen één lof'kreet op voor den kloeken zeeman, die door zijn kalme en cerrecte bevolen, zooveel menachenleveiis aan eenen wissen dood wist te ODtrukken. En geen wonder! gokeel het Neder- landsche Volk was trotsch op den man die even als zoovelen vóór hern, op nieuw getoond had dat de hollandscho zee vaarder ook in kritieke momenten de rechte man op de rechte plaats is aldus onder de zeevarenden eenec eersten rang toekomt. De Amsterdamsche Courant van 21 Juli j.l. komt de eer toe, van naast een nauwkeurig portret van kapt. Visman en eene afbeelding naar eene photügrafie vau dea voorsteven van de Marpessa na de aanvaring, het ocrsl een volledig ver slag te hebben gegeven vaD de ramp. Dit bewees echter nog niet, dat de ramp niet was toe te schrijven aan ver keerde manoeuvres van den kommandant der Prins Frederik. Visman, bewust van zijn goed recht, en doordrougen van zijn plicht om voor de Maatschappij Nederland, die hein dat schoone vaartuig had toevortrouwd, de schade twt een minimum te moeten re- duceeren, aarzelde niet do Marpessa il) zyn eigen land, by zijn eigen rechters aan te klagen, niettegenstaande hij uit voorbeelden wigt hoe moeielyk het was om in Engeland het nationaliteitsgevoel der zeevarende natie bij uitnemendheid eenige oogenblikken te bedwingen, eD onpartijdig recht te doen. De uitspraak vau den engeischen rechter werd bekend en stelde velen te leur, maar niet de doskuodigen, die aau Visman slechts een tiendo kans hadden voorspeld, al kwam hij ook met de over tuigendste bewijzen van schuld tegen den kommandant der Marpessa Het is hier de plaats niet en de be scheiden ruimte, dia ik in uw blad vraag, M. d. R., laat het ook niet toe, in détails te treden over dat proces. Genoeg zij het dat Visman en zijne zeelieden voor den engeischen rechter als aankla gers optraden, tegen een' engeischen zee man dat het pleidooi in de engelack© Mijne gevolgtrekking is dat de engel- sche advocaten in dit proces getoond hebben handige lieden te zijn, en aan de eigenaren der Marpessadie de Maat schappij Nederland reeds schadevergoe ding hadden aangeboden indien zij van het proces afzag, een grooten dienst heb ben bewezen, die voorzeker goed be loond zal zijn. Of de engelsche recht spraak goed is, laat ik aan meer be voegden ter beoordeeling over Visman, overtuigd van zijn goed recht en verbitterd over dien uitspraak, kwam in hooger beroep, maar stelde zich tegelij kertijd ter beschikking van den Raad van Tucht over de koopvaardijvloot in Nederland, welk lichaam hem thans na een grondig onderzoek, en in strijd met de uitspraak vau den engeischen rechter, van allo schuld aan de aanvaring heeft vrijgesproken. Ik ben vau gevoelen, dat die uitspraak niet onopgemerkt mag voorbijgaan om dat hij te nauw verbonden is met den goeden naam dien wij als zeevarende natie hebben verworven, en die door de kloeke houding van den kapitein Visman schit terend is gehandhaafd. Met den wensch dat zijne verdiensten zullen worden erkend, verzoek ik u aan bovenstaande regelen een plaatsje in uw blad te willen verleenen. Waarmede u zult verplichten Uw dus. Dn. z/fien vriend van reeht." GEMENGD MEOiVS. De lndcpen dance beige ver taalt uit een berlijnsch blad het vol gende onwaarschijnlijke verhaal: wEene bedelaarster wilde voor twee Hark (ƒ1.20) kaar kind, oud drie maanden, aan de vrouw van een werkman ver- koopen. Reeds was de koop zoo goed als gesloten, toen de koopster verklaarde dat zij het kind niet voor zichzelve kocht, maar voor een adellijk heer zon der kinderen, die een groote som daar voor geboden had. De bedelaarster vroeg naar den naam dier familie en toen de werkmansvrouw, argeloos, dien noemde, verbrak de bede laarster den koop en begaf zich naar den adellykeu heer, aan wien zij haar kind duurder hoopte te verkoopen. De Revue Sc ie ntifique van 27 Sept. jl. vermeldt h®t volgend een voudig; middel tegeu winterhanden of voeten Een afdoend en snel middel is warm water. Meestal verdwijnt de vorst na een enkel öad van het zieke deel in water, zoo 'neet als men maar verdragen kan (45° C. of 113° Fahr.), gedurende een twintigtal minuten. Het best gelukt dit als men de temperatuur van het bad, terwijl hand of voet is ondergedompeld, geleidelijk verhoogd door het bijgieten van heet water. In ieder geval houdt de jeuking onmiddellijk op, en men be hoeft deze lichte broeiing nooit meer dan twee of driemaal te herhalen. Gabrielle fiompard, da me deplichtige bij den bekenden moord op den deurwaarder Goufié, is onderzocht deor den beroemden geneesheer Brouardel, om uit te maken, hoe de toestand barer geestvermogens is. Dr. Brouardel nu verzekert, dat haar verstand zeer beperkt is en zij aan alle suggesties gemakkelijk toegeeft. Natuurlijk is dit schadelijk voor den moordenaar Eyraud, en diens advokaten zullen daa ook een tegenovergesteld rap port over Gabriolles teestand trachten te verkrijgen van deskundigen. Het gerucht loopt, dat in de openbare zitting der rechtbank proeven van sug gestie op Gabrielle zullen worden ge nomen. Paul Bourgct, de bekende romanschrijver, die zich thans op zijn huwelijksreis in Italië bevindt, is het slachtoffer geworden van een oplichter. Bourget was gewoon, als hij op reis was, te trekken op zijn uitgever Lemarre te Parijs. Zoo ontving do laatste dezer dagen een telegram, geteekend Paul Bourget, aldus luidende«Zend onmiddellyk per taal werd gevoerd, en de verdediging telegram 500 francs." (Men kan, aan engelsche advocaten was ongedragen.1 bekend is, geld telegrafisch overmaken) tafel lag. Tot mijn grooten schrik nam hij het ter hand en maakte schertsend de opmerking z/Ik veronderstel, dat mijn dfechter u reeds in dit album schat ting heeft laten betalen; laat eens zien," hij drukte zijn bril tegen zijne oogen. z/Dat pakt verkeerd uit," dacht ik bij mijzelf en miss Whitehead scheen ook van die gedachte te zijn, want toen ik opkeek zag ik, dut zij op het punt stood de kamer te verlaten. Ik besloot om mij, wat er ock mocht gebeuren, zoo kalm mogelijk te houden. Weldra zou de storm over mij losbarsten. Eerst bekeek Whitehead het portret van zijn dochter met de meeste aandacht en draaide zelfs het gas wat hooger om maar beter te kunnen zien. z/Zeer goed, ja, werkelijk zeer goed. Fowler, mijn jongen; hebt gij dat geteekend Ik gaf op byna onverstaanbaren toon een toestemmend ant woord. z/Wel, dat is uitstekend gedaan. Maar wat duivels," een plot seling opwellende, hevige toorn, die hem het bloed onstuimig naar de waDgen joeg, deed hem deze woorden uiten en belette hem verder een woord te spreken. Toen hij weer eenigszins tot kalmte was gekomen, wendde hij zich toornig tot mij en zeide //Mijn heer, hebt gy dat gedaan en hij wees met zijn vinger op de rampzalige schets van Bland. //Mijnheer Whitehead," zeide ik aarzelend, ;/die man is...." Zijne gelaatstrekken waren verwrongen door de hevige gram schap, die zich van hem had meester gemaakt; zijne aderen op zijn voorhoofd zwullen op en bevende onder den invloed van zyn woede, beet hij mij toe//Duivels, mijnheer, kunt gij mij niet reehtstreeks op mijn vraag antwoorden Hebt gij dat geteekend en hij sloeg met zijn vuist op myn teekening. In weerwil van mijn besluit om kalm te blijven en terwijl mijn geweten het my verweet, dat mijn eigen onvoorzichtigheid de schuld was van alles, verloor ik mijne bedaardheid. Toch wist ik mij nog zooveel mogelijk in te houden. z/Ik heb die teekening gemaakt, mynheer Whitehead; zij stek voor een mijner vrienden, mijn vroegeren schoolmakker." z/Wat kaD mij uw schoolmakker schelen; het is een vervloekte onbeschaamdheid om het portret van dien vent naast dat van mijne dochter- te teekenen," en terwijl hij dit zeide, rukte hij het blad uit het album, scheurde het in kleine stukjes en liet die op het karpet vallen. ifHet zou mij zeer spijten, wanneer ik u in mijn onwetendheid met het een of ander heb gegriefd." z/Wat! zou het u spijten. Ik geloof er niets van, ik geloof geen woord van hetgeen gij zegt. Gij schijnt er trotsch op te zijn u een vriend van dien vent te kunnen noemen. Dan zijt gij geheel anders dan uw vader. Hy is een onbeschaamde politk-agear, zon der eenige opvoeding, dat is hy." Dit ruwe antwoord op rnyne verklaring, maakte mij driftig. Ik verloor mijne bedaardheid en mijne wangen begonnen te gloeien, doordat het bloed my naar het hoofd steeg. Toch bleef ik voor het uiterlijk nog kalm, ofsehoon ik de diplomatische voorzichtig heid geheel uit het oog verloor. Ik nam een fiere houding aan, trad op den deftigen, ouden heer toe en bleef dicht voor hem staan. ^Mijnheer Whitehead, gij vergist u schromelijk, wanneer gij denkt, mij met bulderen en tieren bang te kunnen maken. Ik mag een onwaardige zoon van mijn vader zijn, maar ik heb een zijner hoedanigheden overgeërfd ik laat mij niet afschrikken door barsche woorden. Als de zoon van kapitein Fowler zeg ik u, dat uw gedrag laag en onedel is ik herhaal het, mijnheer, laag en onedelen ik verhief mqp stem en slingerde hem die woorden in het gezicht, terwyl ik bem strak aankeek. Hij scheen verstomd over mijn vermetelheid en ik zag, dat hij werktuigelijk terug deinsde, toen ik hem die woorden toebeet. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2