NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Zaterdag 18 October 1890. No. 2238. AB oar ITBIIEHTS PRUS:; ADVERTBRTI#*: Nabetrachting S T AO S N I E U W S. „Weldadigheid naar Vermogen" BINNEN L A N I). 1 VBOÏÏW VAI 311 SPBLBB. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1J0. Franco door het geheele Rijt, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummert- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen.^ Barean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. feletooonraHiranee Mtt van 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 een!» Groote lettert naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door oase agenten en door alle boekhandelaren en courant*©}'» Diraoteureii-Uitgeveri J. C. PEEBEBOOM on J. B. AVIS, Hoofdagenten voor hei Buitenland.' Compagnie Genéralt de FubliciU Strangle G, L DAÜMM ér Oo,% JÖEH F» JGNES, Succ., Fary» 31 bil Faubourg Montmavtra. uit den Gomeonteraad. XIV. Ruim een jaar geleden fevram een rekest in, houdende verzoek om den toe stand van het zoogenaamde Buitenhuis te verbeteren. Onze redacteur schreef destijd over die inrichting eene kleinere brochure, die duidelijk genoeg bewees, hoe noodig het was, dat het Gemeente bestuur eens verbetering ging brengen in dat stedelijk asyJ. Maar het adres ging, wel niet de doos maar dan toch de portefeuille van B. e» W. in. Als een aardappelplant, die wel onder den grond gestopt is, maar er niet bovenuit komt te groeien, zoo ook bleef het Buitenhuis-rekest in do zwarte duis ternis van da portefeuille des Dagelijk- schen Bestuurs. Dat was den adressanten echter niet naar den zin. //Wanneer z len we die plant eeas boven den grtnd zien komen vroegen zij. //Nog een beetje geduld/' zeiden de tuiniers, met de 2org voor het plantje belast, we zijn aan 'c begieten. Straks zal het wel groei kracht krijgen." Best, heel goed. We zijn er blij om maar wanneer Vóór de begroeting nog, zoodat er een post voer kan werden uit getrokken Gebeurt dat Biet, dan mogen we weer een ?ol jaar wachten, want het gaat niet zoo gemakkelijk, om tusschen- tyds een groot krediet te verkrijgen voor iets, dat niet op de begrooting pareert. Als het nog komt, dan zal het zyn ter elfder ure, want op de ontwerp-begreo- ting vindt men er niets van. Hopen wij er het beste van De behandeling van de adressen over de kom der gemeente heeft ons groote verras singen gebracht. Niet wat het resultaat der besprekiugen, maar wat die bespre kingen zelf betreft. Eerst toonde de burgemeester, later de heer de Kanter, met cijfers aan, dat de opbrengst der personeele belasting in Haarlem vermin deren, niet vermeerderen zou, wanneer de gemeente van de 3e klasse dier be lasting in de 2e of zelfs in de eerste kwam. Dit had men voorzeker niet gedacht. Toch was naar het schijnt, de belang stelling van het publiek voor de zaak, niet zeer groot, althans er waren geen tien personen, die naar de behandeling kwamen luisteren, hoewel men vrij al gemeen dacht, dat de heer Huet zelf in den Raad zou komen om zijn voorstel te verdedigen. Wat nu den heer Huet betreft, men zal zich herinaeren, dat deze eenigen tijd geleden aan ons verklaard had, te; zullen aftreden zoodra zijn voorstel over de kom der gemeente in den Raad was behandeld. Wij hebben dus aan den heer Huet heden (Vrijdag)morgen een schrijven gezonden van den volgenden inhoud: Den WelEdelgestr. Heer mr. R. H. J. Gallandat Huet alhier WelEdelgestr. Heèr In het onderhouddat ik de eer had Donderdag 4 Sept. j. I. met V te hebben verklaarde U op mij tie vraag daarom trentdat U zou aftreden als Lid van den Raad, zoodra de Raad Uw voorstel tot wijziging van de kom dezer gemeente zou hebben behandeld. Daar die behandeling nu Woensdag l.l. heeft plaats gehadverzoek ik U beleefd mij wel te willen mededeelenof U thans Uw ontslag als Raadslid heef t genomen of zal nemen. Ik vraag datbehoef ik het wel te zeggenmet het doel om Uw antwoord evenals ons gesprek van 4 Sept., in Haar lem's Dagbladter algemeeno kennisse te Intusschen verblijf ik enz. (w. g PEEREBOOM, {Red. van H.'s D.) Op dezen brief ontvingen wij het volgende antwoord, geschreven met pot lood op een visitekaartjeZal ontslag nemen, zoodra de notulen der laatste zit ting zijn goedgekeurd en ik gereed ben met hetgeen ik wellicht nog te zeggen heb bij deze gelegenheid. Uit dit briefje make men nu maar op, wanneer de heer Huet nu eigenlijk af treedt. In Mei verklaarde de heer Huet, te zullen aftreden, wanneer zijn rekest aan den Kening eene ongunstige be schikking uitlokte. Die onguo8tige beschikking kwam maar de aanzegging van ontslag van den heer Huet kwam niet. In September kondigde deze zyn demissie aan, in te dienen na de behandeling van ket voorstel der kom. Nu, in October, na do behan deling der kóm-kwestie vernemen wij, dat de heer Huet nog iets gereed heeft te maken vóórdat hij aftreedt. Doet dat niet denken aan het //liedje van verlangen Haarlem 17 October 1890. Door B. en W. is de pacht van de te heffen tolgelden aan het tolhek aan de Leidsche Vaart bij de derde brug over die vaart voor den tijd van vyf jaren, gegund aan den heer J. Spaans, te Oudenrijn, voor ƒ425.'sjaars. Naar men verneemt, heeft deze pach ter ia Nederland ruim dertig tollen in voor mangelwerk. - Een voor strijkster, pacht. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te Door het Gerechtshof te Amsterdam maken, wordt beleefd verzocht zich is benoemd tot deurwaarder bij de Arr. Rechtbank te Haarlem, ter standplaats Edam, de heer Ph. M. Sigliag Jr., alhier. Voor het akte-examen van onderwij zeres zijn o. a. geslaagd de dames E. C. de Graaff en A. F. Bijlevelt, van Haarlem. Beroepen te Wier (toezegging) de heer N. van Klaveren, iad. predikant, thans alhier woonachtig. schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni- ging te richten, (bus Stadhuis of DoelenJ. Donderdagavond gaf de Christelijke Zangvereeniging //Hallelujah," directeur de beer J. Strating, eene uitvoering in de Groote Kerk alhier, waarbij een achttal nummers kerkmuziek ten ge- hoore werden gebracht. Evenals wij bij vorige gelegenheden opmerkten, trof ons ook nu weder de groote eenheid en correctheid in den zang dezer vereeniging. Daarbij komt een zeer goede verhouding van da klanksterkte dor sopranen, der tenoren en der bassen, waardoor de zang een afgerond en zuiver karakter draagt en het melodieuse in de verschillende nummers uitmuntend tot haar reaht kwam. Zelden hoorden wij o. a. een zoo schoone uitvoering van ,/Het Hallelujah der schepping" van Handel. De heer Strating weet blijkbaar met zijne zangers te woekeren en hij kent zyn groot koor dóór en dóór. De bekende accouatiek van het kerk gebouw droeg er natuurlijk niet weinig toe by om het schoone van den zang te doen uitkomen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt is de opening van den nieuwen z/Heilscitadel", Schachelstraat 26, bepaald op Zondag 19 October a. s. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor behanger. - Een voor schoen maker. - Een voor metselaarsknecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaisfcer.- Drie voor breister. - Twee Te Vogelenzang zal een villapark worden gemaakt door de haarlemsche architecten J. D. en L. P. Zocher. Commissarissen van de op te richten maatschappij zijn de heeren jhr. M. J. Teding van Berkhout, L. P. Zocher en M. W. Bijvoet. Men meldt ons uit Haarlemmermeer Het hevige on weder dat Woensdag nacht ook boven Haarlemmermeer woedde, heeft buiten verwachting geen schade aangericht. Wel zijn tal van paarden en koeien te water geraakt, doch alle zijn, voor zoover men verneemt, door do eigenaars weder op het droge gehaald kunnen worden. Donderdagmorgen jl. geraakte de zoon van de wed. Tyburg, behulpzaam bij hGt 8toomdorscheH, by den landbou wer Troost a/d IJ weg te Haarlemmer meer, met een zijner armen in de ma ehine. Ofschoon deze spoedig tot stil staan gebracht werd, was de arm geheel verbrijzeld, waarop eene amputatie volgde, die geschiedde door de genees- heeren Buckman te Heemstede en Maas te Haarlemmermeer. Op de Donderdag gehouden Vee markt te Hoofddorp waren aangebracht 33 paarden, 9 hitten en 1 ezel. Er was weinig handel. De bliksem sloeg Donderdagnacht in eene groote tuiaderswoning, onder Heems kerkerduin, naby Beverwijk. Het huis, bewoond door twee gezinnen, werd met den inboedel geheel in de asch gelegd. Gelukkig heeft het ongeval by het binnenkomen van de Commerce telJmui- den, niet zulke ernstige gevolgen gehad als in het eerste bericht dienaangaande vermeld stond. Groote vreugde heersente Woensdag avond onder de bloedverwanten der twee verloren gewaande vletterlieden, toen de sleepboot Simson, die met behulp eener tweedo sloopboot de bark Commerce bin nen bracht, met alle drenkelingen aan wal kwam. Door het buitengewoon zware weder had mem zich omtrent de ware toedracht der zaak vergist, zoodat men familiebetrekkingen in andere plaatsen reeds van het overlijden der drenkelingen had verwittigd. Het bekende logemeDt «Velseiend", nabij de ruïne van Brederode, zal Don derdag 6 Nov. a. s. in veiling komen. Uit Velsen wordt gemeld: Woensdagmiddag mocht eindelijk het stoomschip Elsa, dat aan de Kanaalbrug alhier zulk eene belangrijke schade toe bracht, opvaren. Een bedrag van f 50,000 werd reeds gestort; doch de herstelling der brug zal 75,000 h 80,000 gulden kosten. Voor het ontbrekende gedeelte heeft het stoomschip borg moeten stellen. Hoogstwaarschijnlijk zal de reparatie eerst in het begin van 1891 gereed zijn. Om in het drukke verkeer van rijtuigen en vrachtkarren te voorzien, is men bezig den steilen kanaaldijk aan weers zijden op een gedeelte af te graven en een pons in gereedheid te brengen. De schepen van en naar zee onder vinden tot nog toe geen vertraging. Aanbesteding. Haarlem, 16 Oct. Door het pro vinciaal bestuur van Neord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbe steed: Het maken van een bestraat paarden- pad in den weg van Alkmaar naar Nieuwediep, bohoorende tot do groote rijkswegen in de provincie Noord Hol land. (Raming ƒ1800). Minste inschrijver J. Oldenburg te Bergen, voor /"1500. Letteren en Kunst. De tentoonstelling van kunstwerken, door leden van //Arti et Amicitiae" te Amsterdam, is Donderdag in tegenwoor digheid van vele genoodigden en inzen ders geopend. Zij bevat 219 doeken door 131 leden, 1 buste ia gips door Teixeira de Mattos en een 10-tal teekeniogen van even zooveel artistes, aangekocht voor de verloting der Vereeniging tot bevor dering van Beeldende Kunsten. Na afloop van de openbare vergadering, hebben de afdeelingen der Tweede Kamer Donderdag hare werk zaamheden hervat. De commissie, belast met het doen van voorstellen omtrent de brandweer voor de Rijksgebouwen, is dezer dagen met haar taak gereed ge komen en heeft haar rapport aan den minister van Waterstaat ingezonden. De commissie is daarna ontbonden FEUILLETON. Naar het eng else li JAMES WYTTON. S3) HOOFDSTUK XX. «Ja, ja, dat kan ik my begrypen. Gij zijt zelf nog jong en natuurlijk zult gij uw vriend verdedigen; maar gij zult geen reden ter verdediging kunnen aanvoeren voor de onbeschaamdheid, waarmee zulk een jonge vent een man op leeftijd durft aanspre ken, vooral omdat hij aan mij wel zal gemerkt hebben, dat ik slecht gehumeurd was." «Laat ik u een oogenblik in de rede vallen, mijnheer Whitehead. Gij moet niet vergeten, dat Bland een onbeteekenend persoon is in vergelijking met u." «Reden te meer voor hem om my met wat meer eerbied toe te .«preken." «Toegestemd. Gij hebt zoceven echter bekend, dat gij hem ook niet in al te viiendelijke bewoordingen hebt toegesproken en gij zult het met mij eens zijn, dat de meeste menschen den aanzien lijke tegenover den geringe gelijk geven. Inspecteur Bland is een onbeduidend persoontje in vergelijking met den heer Samuel Whitehead, den invloedrijken en bekenden landeigenaar en geachten burger van Melbourne, Sydney en Brisbane. Ik moet u openhar tig bekennen, dat ik mij zeer klein zou gevocleD, wanneer gij mij ten aanhoore van een groote menigte een berisping toediendet. Een berisping te ontvangen van Samuel Whitehead is veel erger dan van iemand zooals ik bijvoorbeeld." «Maar wat drommels, hij verdiende niets meer of minder dan een berisping; wie gaf hem het recht om zoo vertrouwelijk met mijn dochter om te gaan, zoodat haar naam op ieders lippen lag?" z/Wel zeker, mijnheer, ieder jongeling heeft het recht om zich bij de dames aangenaam te maken. Bland en miss Whitehead waren behulpzaam in dezelfde uitstalling. Zij werden aan elkaar voorgesteld, naar ik vermoed, geheel op gebruikelijke wijze, door de beschermster van miss Whitehead. Met allen eerbied voor u, kon ik het mij niet begrypen, waarom dit in mijn vriend was af te keureD. Het is niet dan natuurlijk, dat een jongeling een mooi meisje bewondert. Hij kan daar zelf niets aan doen, daarvoor is hij mensch." z/Hoor eens, Fowler, een jongeling heeft niet het recht om een jong meisje meer dan de gewone oplettendheden te bewijzen, wan neer bij zich niet eerst van de toestemming der ouders heeft ver zekerd en hij heeft Diet het recht, om haar zijn liefde te beken nen, wanneer zijn positie het hem niet veroorlooft, om haar te kunnen onderhouden op denzelfden voet als zij gewend is." z/Wel, mijnheer Whitehead, dat ik dit nu juist uit uw mond hooren moet," antwoordde ik lachende, klaarblijkelijk tot groote verbazing van den ouden heer, die op beslisten toon had gespro ken, alsof zijne beweringen onomstootelijke waarheden waren, voor geen tegenspraak vatbaar. «Wel, mijnheer Whitehead, dat ik dit nu juist uit uw mond moet hooren. Gy hebt mij daar straks ver teld, dat mevrouw Whitehead nog schooner was dan haar dochter, hetgeen ik mij moeielijk kan voorstellen; verder hebt gij mij ver teld, dat zij de dochter was van een baronet en daarom zal zy hoogstwaarschijnlijk in betrekkelijke weelde zijn opgevoed; boven dien zeidet gy, dat zij in moeielijke dagen een trouwe echt- genoote voor u is geweest. In die moeielijke dagen dan was uw positie toch zeker niet schitterender dan die van Bland. Boven dien verschilde uw lichaamsbouw, toen gy zoo oud waart als Bland nu, niet veel van den zijne. Gy zijt slanker en forseher dan hij ooit zal worden, maar hy is een bizonder sterk gebouwd man en meer dan zes voet lang. Bovendien," vervolgde ik, in geestdrift gerakende, «zal elk meisje zich gelukkig mogen noemen, wanneer zij Dick Bland tot man krijgt. Zij zal in hem een knap pen, flinken echtgenoot hebben, trouw tot in den dood, en een man, die steeds vriendelijk voor haar zal zijn en over haar zal waken. Wanneer ik een zuster had, dan zou ik niets liever wen schen, dan dat zy met hem huwde." «Fowler, mijn beste jongen, ik moet zeggen, dat gij flink de partij van uw vriend opneemt. Ik draag hem geen wrok toe, om dat wij die woordenwisseling gehad hebben, maar ik wil niet hebben, dat hij zich aan mijn dochter opdringt, zoodat de geheele stad van haar spreekt."

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1