POLITIEK OVERZICHT. INGEZü i\T EIV. GEHEMD NIEUWS. zee, de Wadden en de Lauwerzee wensche-' lijk en uitvoerbaar is. Heeft de Vereeniging na al deze werkzaamheden hare taak alzoo letterlijk volbracht, zij is echter luidt hare conclusie in den zin der wenschelijk- en der uitvoerbaarheid dan nog geroepen de zaak daadworkolijk in veilige haven te brengen. Het spreekt va* zelf, dat de Vereeni- ging ook hierbij het eenmaal door haar aangenomen neutraal standpunt blijft handhaven. Eindelijk kan ik u nog meaedeelen, dat het ledental der Vereeniging sedert hare oprichting wel niet is vooruitge gaan, maar toch vrijwel stationnair ge bleven. Het doel der Vereeniging en dit is toch hoofdzaak schijnt echter meer en meer eene volkszaak te worden, en dit is zeker bij elke onderneming het beste middel om te slagen. Moge dit zich daarom steeds meer ontwikkelen en bevestigenmoge daar uit eene kracht worden geboren, die tot werkdadig handelen dringt, en moge uwe medeworking obs steeds deelachtig blijven, tot wy voor de veiligheid ea de welvaart van het vaderland onze taak geheel hebben voleindigd Op Zaterdag 29enZondag 30 Nov. e. k. zal ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Vereeniging van onderofficieren der schutterij te Amster dam tot oefening in den wapenhandel, een nationale wedstrijd worden gehouden op alle wapens, onder leiding van den heer J. M. Petri, leeraar in de gymnastiek en het schermen. Het benedengedeelte van het huis in de Gerard Doustraat te Amsterdam, waar de neervallende schoor steen van de diamantslijperij Flora schade heeft aangericht, wordt bewoond door het gezin Schooneveld, dat aldaar een verkoophuis houdt. Onmiddellijk na het geraas van den donder viel een gedeelte van het dak iu, waarvan de beide jongelieden, die op den zolder sliepen, eenigs gloeiend heete pannen op het lichaam kregen. Op de verdieping waar de ouders waren, was het plafond naar omlaag gekomen. De ouders noch hunne dochter hadden eenig letsel bekomen. Zooveel te meer verwoesting had echter de bliksem in het winkelhuis, vooral in het daar achter gelegen slaapvertrek van eigenaar en zijne vrouw aangerieht. Dit slaapvertrek is eigenlijk eeu door een lantaarn overdekte doorloop tusschen het voor- en het achterhuis. Op die lantaarn nu was het grootste gedeelte van den 6 M. hoogen schoorsteen van de aangrenzende diamantslypery terecht gekomen en wel grootendeels juist boven de slaapstede van de bewoners. Het bed van dezen lag dan ook bedolven onder bon derden steenen, die moorendeels heel gebleven, zoo goed als geen spoor van kalk vertoonden, zoodat zy het voorko men hadden van nog ongebruikte of zeer netjes afgebikte steenen. Aan twee omstandigheden hadden de slupende het te danken, dat zij niet onder die ver vaarlijke massa verpletterd zijn gewor den in de eerste plaats stond toevallig het ledikant met het hoofdeinde onder een zwaren balk, vanwaar, aan die zij' de, het glas van de lantaarn uitgingin de tweede plaats was de geheele lantaarn, tegen invallende kleine voorwerpen van de buren, bedekt met ijzergaas. Dit laatste heeft een boven hun hoofd han gend stuk ijzeren dekplaat van den schoorsteen, met een gewicht van ongC' veer 150 kilo, lang geEoeg tegengehou den om hun de gelegenheid te geven, vóór den noodlottigen val het bed te verlaten. De vijf kinderen, die in een niet door de lantaarn overdekt gedeelte van het vertrek sliepen, bleven geheel ongedeerd man en vrouw hebben echter van het vallend puin schrammen en builen opge- loopen. Het schijnt dat de bliksem do vrouw rakelings langs het lichaam is gegaan, tot welke veronderstelling zij gekomen is, omdat een deel van het lichaam een blauwe tint vertoonde, zon der dat zy daar eenige pijn of kwetsuur had. Iu eene wouing in de Govert Plinck- straat werd, volgens het N. v. d. D hst koord, waaraan een spiegel was opgehangen, juist in het midden als met een schaar doorgeknipt. Aan geen der beide uiteinden van het koord was eenig spoor van verschroeiing. In de Van der Helsüstraat werd een gaslicht uitgeblazen. Op een kamer van een wo ning daarover ontstond op een witten muur een zwartachtige teekening. Als een bizonderheid deelt men mede, dat bij den marinier Zegerius, welke 13 Oct. 1875 bij een gevecht in Atjeh (achter den kraton) eeu kogel in het been kreeg, thans dus na zestien jaar, in het Isnaëlietische Gasthuis te Amsterdam deze er uit is verwijderd. Donderdagavond had een persoon uit Westzaan het ongeluk, op korten afstand van den steiger te Vel- 8en, van eene met hout beladen vlet in het water te vallen. De omstanders deden alle pogingen om den ongeluk kige te redden, doch vruchteloos hij verdween in do diepte. Vrijdag ochtend is zijn lijk op dezelfde plaats opgevischt Hij laat eene vrouw met 6 kinderen achter. De beide werklieden te Maastricht, die in een ledig bierreser voir, dat zij wilden zuiveren aldaalden en door koolzuurontvvikkeling dreigden verstikt te zullen wordsn, zijn nog onder geneeskundige behandeling en niet buiten levensgevaar. Zoeals werd gemeld, is een derde werkman reeds aan de ge volgen bezweken. Vr ij dagmorgen is zekere B. P. uit Gorsel, die van de deventer niet geheel onbemiddeld. Zij die daartoe genegen zijn, kunnen eabsschroomd hunne brieven franco richten aan Arie Bart, VeenhuDen bij Oude Niedorp. Aan hetzelfde adres 100 mud uien te koop. (21 Ct.) Een milicien van het 8e reg. infanterie die, toen hij onlangs met verlof in België was, zich in de uniform van luitenant van het nederl. leger ver toonde, is deswege door den krijgsraad te Leeuwarden toe 1 maand gevangenis veroordeeld. markt huiswaarts keerde, met zijn rij tuig, waarin 4 personen gezeten waren, met de stoomtram van Borkeloo ia aan raking gekomen. Het rijtuig werd zeer beschadigd en het paard ernstig gewond. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Aan het strand te Borgh (eil. Schouwen) zijn aangepoeld eene zwart geschilderde roeiboot, gemerkt B 1268, benevens 80 noorsche deelea, zeker afkomstig van eene verongelukte noor sche Dark. Vrijdag is gevankelijk naar het huis van arrest te Almeloo overge bracht een 14-jarig meisje, dat bekend den' heeft te Marle, gemeente Hellendoorn, 'twee boerenhuizen met schuren, die Woensdag aldaar zijn in asch gelegd, in brand gestoken te hebben. Ook moet een huis, dat voor ongeveer eene maand in diezelfde buurt verbrand is, door haar zijn aangestoken. Dinsdagavond is te Meppel een vuurbol, die loodrecht naar beneden kwam vallen, op ongeveer drie meter boven den grond uiteengespat. Het blauwe licht, dat daarbij onstond, was zeldzaam sterk en verlichtte gedurende eenigen tijd den geheelen omtrek. Tijdens eene godsdienst- oefening in de kerk voor gedoopte Chris tenen te Sneek, maakten zes dronken woestaards het den predikant an diens toehoorders zóó lastig, dat eenige der laatsten eindelijk de maat vol oerdeel den en de Bacchusvrienden zonder com plimenten bij den kraag pakten. Na een hevige worsteling, die de vreedzame kerkgangers nog lang zal heugen, wist men de kerels te verwijderen. Een geval van bloedvergif tiging heeft zich dezer dagen te Zwolle voorgedaan. De dochter van den winke lier A. K., die ook zoogenaamd vergiftig vliegenpapier verkoopt, werd iu den vinger gestoken door een vlieg, welke waarschyolijk van het vliegenpapier go- snoept had. Het gevolg was een op zwelling van deri vinger, daarna van de hand en eindelijk van den arm. Door een nauwgezette behandeling van Dr. Vitringa ia zij eehter het gevaar te boven en neemt zij in beterschap toe. De volgende advertentielo- zen wij in een der bladen Oprecht gemeend. Een partygeest, 27 jaar oud, wenscht in kennis te komen met een meisje of jonge weduwe, vaa de partij, 't Liefst Nadat onlangs het duitsche socialistisch hoofdorgaan had verklaard, dat de social:s- ten zeiven niet weten hoe de toekomstige socialistische staat er zal uitzien, is het thans in het congres te Halle aan Lieb- kriecht tot een verwijt gemaakt, dat hij ook in deze vergadering volstrekt nog niets had gezegd, waaruit men kon af leiden boe hij zich dien toekomstigen staat voorstelt. Hierop heeft hij geant woord //Wij leven in een tijdperk van spoorwegen, van electrotechniek en van allerlei waarin de wetenschap de stoutste phantasieën vooruitsnelt. Wie een juist beeld van den toekomstigen socialistischen staat verlangt, mag eerst wel vragen of hij het geheele wezen der tegenwoordige maatschappelijke orde grondig kent, en dan zal hij inzien, dat ook alle veron derstellingen omtrent den toekomstigen socialistischen toestand door den voor uitgang van techniek en wetenschap overhoop kunnen worden geworpen. En zon men onder zulke omstandigheden, waarin de werkelijkheid van heden reeds morgen eene reactie kan zijn, nu willen voorspellen hoe de toekomstige staat er zal uitzien Dat kan alleen een gek ver langen. Wie zooiets eischfc, moet dan eerst maar eens zien of hij vooruit zou weten te zeggen hoe het binnen eenige jaren in Duitsehland gesteld zal zijn. Zulke vragen zijn dus louter dwaasheid, een bewijs dat men van het historische ontwikkelingsproces niets weet, een be wijs dat hij, die zoo iets vraagt, niet in staat is tot denken. Men kan natuurlijk niet te werk gaan naar de analogie der socialistenwet en eenvoudig een besluit uitvaardigen in dien zinop dezen of genen dag te middernacht houdt de tegenwoordige maatschappelijke orde op te bestaan en treedt de nieuwe in wer king. Dit zou even kinderachtig zyn als het vertoog van Eugea Richter, die nu weer eens het spookbeeld van gelijke verdeeling is gaan vertoonea, en daar mee bewijst dat hij zelfs van het abc der sociaal-democratie eu staathuishoudkunde geen begrip heeft. In den verderen loop der beraadsla gingen is met algemeene stemmen onder anderen het volgende besluit genomen „Onder de tegenwoordige economische toestanden en bij het streven der heer- 8chende klasse om de politieke rechten en den economischen toestand der werk lieden steeds meer te drukken, zijn werk stakingen en boycotten een onmisbaar wapen voor de werkende klasse, voor eerst om de pogingen harer tegenstanders, die op hare stoffelijke en politieke be nadeeling worden gericht, togen te gaan maar len tweede ook om haren maat- schappelijken en politieken toestand bin nen de burgerlijke maatschappij zooveel mogelijk te verbeteren. Daar echter werkstaking en boycotten tweesnijdende zwaarden zijn, die ter onrechter plaatse, of ten onrechten tijde toegepast, de be langen der werkende klassen meer kunnen benadeelen dan bevoordeelen, verklaart het cengres, den duitschen werklieden aan te bevelen, nauwkeurig te letten op de omstandigheden, waarin zij van dat wapen gebruik willen maken. „In het bizonder acht de vergadering het eene dringende noodzakelykheid, dat de werkende klasse tot het voeren van zoodanigen strijd zich organiseert naar vakvereenigingen, zooveel mogelijk met centrale aaneensluitingen, ten einde zoo wel door den druk der stoffelyke middelen als na zorgvuldige overweging het beoogde doel zoo volledig mogelijk? te kunnen bereiken." Er wordt gezegd te Lissabon, dat de koning een schrijve* heeft gericht aan den duitschen keizer, om zijne tussche*- komst te verzoeken in het geschil met Engeland. Het portugeescke ministerie onderhan delt met eene groep van parysche ban kiers over het sluiten van eeoe greote leaning. De fransche ministerraad heeft be sloten te bestrijden de spoedvereiechende behandeling van Hubbard's voorstel, om den Senaat te doen verkiezen met alge meen stemrecht. De politie te St. Petersburg heeft eene geheime nihilistische drukkerij te Alexan- drowsk ontdekt, en een aantal procla- matiën en 30,000 valsche roebels in be slag genomen. Vier personen werden aangehouden. jongen, welke onder het uitschreeuwen van zeker een honderdtal vloeken, zoo danig raasde en tegen een lantaarnpaal opvloog, dat verscheidenen hun weg an. ders kozen; meermalen was ik daar oogge- tuige van soortgelijk schandaal. Ook ver nam ik nog van zijn buurvrouw, dat zij vaak ongepaste gesprekken met kleine kiudoren van hem had afgeluisterd. Zou 't nu niet èn in 't belang der kinderen van de omwonende ouders èn van den ongelukkige zelf zijn, hem op te zenden ter verpleging in een krankzinnigenge sticht Ik vermeen hier den wensch uit te spreken welke Zondag van mond tot mond ging. U dankzeggende voor de toegestane plaatsruimte, verblijf ik t.oogachtend, UMd. Dw. Dn. W. A. J. v. d. K. Haarlem, 19 Oct. '90. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.J Mijnheer de Redacteur I In het ko. van uw veelgelezen blad van Woensdag 8 October geeft u met weinige regelen een overzicht of statis tiek van 't geslacht van Israël. Eene schatting van p. m. zeven millioen in de wereld waarvan in Europa 5| milli- oeD, bij gevolg in de overige wereld deelen 1£ millioen Als bestendige lezer van uw geëerd dagblad acht ik mij toch gedwongen het publiek omtrent het laatste gedeelte dier schatting, n. 1. die 1J£ millioen beter te kunnen inlichten. En wel zoo: dat mou zonder overdrijving, die Vb millioen met 20 kan vermenigvuldigen, zoodat m gerust kan aannemen, dat er buiten Europa noch dertig millioen Israëlieten zijn, plus de minschattiug in Europa, door ontdui king ef verzwijging bij de volkstelling, uit vrees voor den Jodenhaat en vervol gingen, vooral in Rusland en in Oosien- rijk-Hongarije, enz. Om hst beatek niet te overschreiden, zij in 't kort gezegd tot staving van myne hoogore schatting, dat de bekende Joden dio in Europa zyn, slechts de twee stammen betreffen uit Israël, nl. het koninkrijk van Juda, waarvan Jerusalem de hoofdstad of residentie was, welk rijk door de Ro meinen is veroverd geworden, terwyl de overige tien stammen het koninkrijk van Samaria uitmaakten, waarvan ge noemd Samaria de hoofdstad was, en dat reeds een eeuw vroeger door hot Assy- rieche waa ingenomen en de bevolking naar Assyrië gevoerd, waar zij zich ver strooid hebben onder de Arabieren in Afrika, onder de Chineezen, Indiërs, Perzen, Afghanen enz. Dat men genegen is groote zaken te verkleinen, of omgekeerd, Uiervoor bestaan verschillende redenen. De tegenwoordige tijd vooral kenmerkt zich door een zekere vrees, namelijk Jodenvrces onder de be naming van anti-8emitisme, vooral in Rusland. Ik zou bijna zeggen, „waar niet?" Poch het is gelegen als met de watervrees. Het water wordt niet minder, al wordt de gansche wereld met vrees hiertegen vervuld. Zoo ook naot de Joden. Gelukkig is eene Pasteur in de wereld gekomen om de watervrees te bezweren. En hiermede opende zich ook een nieuwe dageraad, dat er spoedig een middel zal gevonden worden om de Jedenvrees te overwinnen. Moeht de redactie hot wen schelijk achten, over deze zaak meer licht te doen verspreiden, steller dezes is be reid ofschoon geen Jood uit liefde voor waarheid en recht mear bijdragen te leveren (geheel belangeloos). U dankzeggende voor de opname dezer. Haarlem, 14 October 1890. MORDECHAI. Mijnheer de Redacteur! Zondagmorgen het Begijnhof passee rende was ik evenals vele anderen getui ge van een schandaal, dat m. i. erger lijk genoemd moet worden; er bevond zich namelijk een 17-jarige krankzinnige Adeline Patti Dat op haar prachtig buitenverblijf te Craig y-Nos, in Wales, eene synagoge bonwen, geheel in den stijl van de synagoge te Berlijn. Men weet dat do beroemde thans ook schatrijke zangeres tot de joodsche gemo9ate beh-, ort. In Landau (lïuitschland) is een boerenvrouw Eisenhardt gevan gen genomen, wegens afzetterij tea nadeele van de boerenfamilie Preusz, d nogal aan baar was verwant. Onder voorgeven, dat zij eene groote erfenis kon losmaken met dat geld, troggelde de vrouw aan de familie Preusz achtereen volgens öGCD gulden af, en toen de be drogenen zwarigheden maakten en arg waan koesterden gaf vrouw Eisenbardt vcor, dat de vrijmetselaars haar be letten, de erfenis in handen te krijgen. Dit werd voor'goede munt opgenomen evenals do bewering, door haar eens geuit toen de koeien der familie Preusz op zekeren dag geen melk gaven, dat de vrijmetselaars de schuld daarvan waren. Eindelijk hielp een buurman de arme bedrogenen uit den droom, maar toen waren zij reeds tot den bedelstaf ge bracht. De rechtbank koD ongelukkig slechts een gedeelte der afzetterijen vervolgeD, daar de rest verjaard was, on de sluwe bedriegster dientengevolge tot niet moer dan 2 jaar gevangenisstraf veroor deelde. Een groot aantal protes tante dominés in Duitsehland hebben zich vereeüigd tot het stiehten van een algemeeaen bond van alle evangolische werkmanskringen en andere vereenigio- gen, ter bestrijding* van het socialisme, d. w. z. van de sociaal-democratie. Eens per jaar zal het bestuur daarvan vergaderen. Een dagelijksch bestuur en een pers comité zullen de prepagaada voerefl. De onlangs verschenen proclamatie is onderteekend door 185 predikanteu, 102 werklieden, 86 kunsthandwerklieden, 49 kooplieden, 44 ambtenaars, 39 eigenaars en directeurs van fabrieken, 32 leeraars, 11 landbouwkundigen. Op eon kerkhof te Berlijn selioot een 45jarig man zicli dood op het graf van zijn twee kinderen. De man had in den laatsten tijd door specn- leercn zijn vermogen verloren. Hij laat een vrouw «n een kindje achter. Nog eens de knevél kwestie. Tengevolge van een weddingschap tus schen twee leden van de weener aristo cratie heeft een restaurateur, vreezende, een uitstekenden klant te verliezen, aan zijn gehaele personeel bevolen den knevel af te scheren. Eenige kollners hebben besloten er maar liever het boe zelaar bij neer te leggen, dan zich aan dat gebod te onderwerpen. Intusschen hebben andere restaura teurs het voorbeeld van hunnen collega gevolgd, zocdat er onder de kellnors een groote paniek heerscht, daar zij hunnen knevel zeer liefhebben en voor de moei lijke keus worden geplaatstde knevel af of het brood uit den mond hem dus de schoen," dacht ik. Na een oogenblik te hebben na gedacht, werd myn verbazing allengs minder, want niets is zoo algemeen onder de rijkgeworden kolonisten, dan dat zij zich willen verbinden met het blauwe bloed van het eiland, dat zij nog altijd hun tehuis, hun vaderland noemen en in deze eerzucht van White head had zijn vrouw hem ongetwijfeld vroeger ook gesterkt, daar zij ook van voorname familie was. Ik ging weer achterovergeleund in mijn stoel liggen, alsof ik door deze beweging te kennen wilde geven, dat ik den strijd op gaf en mijn vriend niet langer wilde verdedigen, nu ik toch ook zou moeten bekennen, dat hij van lage afkomst was. Ik deed verscheidene trekken aan mijn sigaar en telkens wanneer ik den rook uitblies, sloeg ik de aseh nauwkeurig gade. Toen mijn sigaar flink brandde, legde fk ze behoedzaam op den schoorsteenmantel neer, haalde myn portefeuille te voorschijn en zocht daaruit een papier. „Een deel van dezen brief is privé, ik bedoel, dat dit deel slechts over mijne persoonlijke aangelegenheden handelt en ofschoon het andere gedeelte alleen voor mij bestemd was, verzoek ik u, of gij zoo goed wilt zijn om dat gedeelte van den brief te lezen Ik vouwde den brief samen en overhandigde hem dien, waarna ik met mijn vinger het gedeelte aanwees, dat ik wilde, dat hij zou lezen. De oude heer nam den brief van mij aan, zette eerst behoedzaam zijn bril op en begon te lezen. Ofschoon de brief zeer mooi geschreven was, scheen het hem blijkbaar moeite te kosten, dien te lezen zooals mij bleek uit het herhaaldelijk fronsen zijner wenkbrauwen en uit andere gelaatsvertrekkingen; nog meer moeite scheen het hem echter te kosten om hem te begrijpen. Het genot dat ik smaakte door de verschillende uitdrukkingen van zijn gelaat gade te slaan, waarop ten laatste de grootste verbazing te lezen stond, was zoo groot, dat ik niet kan nalaten, mijn lezers een getrouwe kopie te geven van hetgeen hij las, om mijn stil genot te kunnen verklaren //Mijn aanzienlijke oom, de eerwaarde graaf van Stargartyr, burggraaf Pinglove, baron Standorfl K. C. B. enz. enz. heeft eindelijk ontdekt, dat ik besta! Niet dat onze lord zich persoonlijk met mij heeft bemoeid volstrekt niet! Tot mijn overgroote verbazing, ontving ik met de laatste mail een brief geadresseerd aan R. Bland Esq., Melbourne via Botany Bay Australia Felix, van mijn geëerbiedigde tante, lady Pinglove Busselle, waarin zij my met diepe droefheid kennis gaf van het overlijden van mijn neef, lord Pinglove, terwijl zij mij tevens mededeelde, dat helaas een zwak jongentje, wiens ruggegraat niet in orde was, R. Biand, (uw nederige dienaar) nog slechts in den weg stond om erf genaam van den titel en het graafschap te worden. Mijn tante sehraef tevens hoe goed het van mijn oom was, nog aan my te willen denken, hetgeen ook wel bizonder vriendelijk van ham genoemd mocht worden, daar hij mij nooit gezien had en hij zijn eenigen broeder mijn armen, ouden va der op een schandelijke wijze had verwaarloosd; de her innering daaraan bracht er natuurlyk veel toe bij om de tee- dere snaren van mijn hart te roeren en mij dankbaar te stemmen. „Lady Busselle wordt gekweld door de onzekerheid, waarin zij verkeert, of ik wel zal kmnnen lezen en schrijven, maar als een vrome vrouw hoopt zy het beste en heeft zij deernis met mijn ongelukkig lot, dat ik namelijk geboren en opge voed ben in de woeste wouden van Australië, met zijne woeste bewoners, die daar rondzwerven en die, zooals de eerwaarde Etasplash Orfodox haar heeft meegedeeld, nog menscheneters zijn." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2