geraken tot regeeren, het is toch te ver wachten, dat die beterschap slechts van korten duur zou zijü; en het gaat niet aan telkens tussehen den Koning en een Regentschap te wisselen. Maar zooveel weten sommigen trouwens wel van 's Ko- nings toestand mede te deelen, dat een eenigszins spoedige beterschap niet te verwachten is. En de inhoud van de spaarzaam uitgegeven bulletins moge eenigszins raadselachtig zijn, deskundigen hoorde ik verklaren, dat de //lusteloos heid" en de ^vermoeidheid der hersenen" op verschijnselen van de /bekende kwaal" wijzen, die weinig hoop op zij het ook tijdelijke beterschap geven, terwijl aan den anderen kant juist de//lusteloosheid" en //de voldoende voeding" in verband mei het ijzers ter k gestel van den vorst een lijden van misschien nog betrekke lijk langen duur voorspellen. In verband met den nieu wen toestand op spoorweggebied kunnen, naar wij vernemen, de voorstellen tot hervorming van den Raad van Toezicht, gepaard met de instelling van een afzon derlijke afdeeling //Spoorwegen", welke het technisch en dienstbeheer in zich zal vereenigen, spoedig worden tegemoet gezien. De nieuwe tarieven van vervoer op de spoorwegen, noodig na het in werking treden der spoor wegovereenkomsten, zijn thans in onderzoek aan het Departement. {Fad.) Door de deskundigen, die door het gemeentebestuur van Nijmegen met het onderzoek der boeken en de inventarisatie der panden in de Bank van Leeniug zijn belast, is vastgesteld, dat het tekort bedraagt ƒ5131. Dat de administratie van den directeur veel te wensehen overlietkan o. a. daaruit blijken, dat door hem in geen 10 jaar een balans is opgemaakt. De Bale leer s Ct. vestigt er de aandacht op, dat de nederlandeche mili tair het kleinste ration brood krijgt van alle europeesche soldaten. In Nederland ontvangt de soldaat per dag 0,6 KG., in Engeland 0,83, in Duitschland en Zwitserland 0,75, in België 0,79, in Oostenrijk 0,9, in Turkije 0,96, in Frankrijk 1, in Rusland 1,228 KG. Hot brood is bovendien ongebuiid en daardoor slecht verteerbaar. Van een ge deelte dier 6 ons heeft hij volstrekt geen voeding. Het blad voegt er bij, dat, terwijl de prijs van het brood thans 10 cents is, dat voor de soldaten to Amersfoort ge leverd wordt voor 7^ cent, waaruit wel blijkt, dat er het minste tarwemeel voor wordt gebruikt. Aan Be T ij d wordt het vol gende verhaald Vrijdagavond, vóór de eerste uitvoering van Lamoureux' orkest in het Concertgebouw te Amsterdam, wilde de koetsier van het rijtuig waarin Lamoureux gezeten was, laDgs de sta- tioneerende rijtuigen naar het concert gebouw doorrijden, doch werd door de politie gedwongen plaats te nemen aan den staart der lange ry. Lamoureux, vreezende niet op zijn tijd te zullen zijn, liet het raampje neer en riep een poli tieagent driftig toe: Laissez done passer je suis Lamoureux't Mocht evenwel niet batenwant het stoïcyusche ant woord van den uitvoerder der politie verordening luidde: //Jawel ze motte allemaal naar Laaaereu." Hoeveel duizenden tonnerres en corni clions over de lippen van den terecht vertoornden orkeatdiractcur zijn gestroomd ïd ons onbekend, zegt Be Tijdmaar wel weten we dat het concert, wegens dit oponthoud, een kwartier te laat be gonnen is. Omtrent het waterbekken in het circus-Carré te Amsterdam meldt men het volgende: In zeven minuten tijds in de gewone pauze dus zal de arena bedekt worden met caoutchouc ter dikte van 4 millimeter. De geheels hoeveelheid caoutchouc weegt slechts 110 kilogram en kan gemakkelyk op een karretje worden vervoerd. De wanden van het bekken, 70 centimeter diep, ko men een weinig boven de ballustrade uit. In 37 seconden zullen de 65 kub. meter water, voor de vulling benoodigd, uit een vergaarbak, ter hoogte van 4 voet achter het tooneel geplaatst, in het gaarden bijna geheel verwoest tengevolge van onvoldoende omrastering, en deze les is door hen, die cr belang bij hebben, wèl ter harte genomen. De konynen bekken stroomen. Dit water is door den I worden van jaar tot jaar minder talrijk, stroom van het verwarmingstoestel tot de vereisebte warmte gebracht en komt in het bekken do«r een pijp van caout chouc van 30 cM. middellijn. De caout- chouc-beklceding loopt, door een toegang naar de stallen naar achteren en daar wordt alles wat tot de waterfeesten be hoort, in het bekken gebracht. Het gor dijn, dat de avena vaa de stallen scheidt, wordt een bosehje, en achter dat boschje uit komen de schuitjes en atoombootjes aangevaren, ten dienste der waterballet ten aangeschaft. Er is ook een brug in den maak, geheel gereed boven in het circus hangende, snel afgelaten en spoe dig bevestigd. Door pijpen naar de riolen wordt het water afgevoerd. De personentrein die 7.55 van Amsterdam vertrekt en 8.31 te Wormerveer moet aankomen is Dinsdag avond in de onmiddellijke nabijheid van het laatstgenoemde station op een raa- geereude goederentrein geloopen. Eenige waggons van den goederentrein werden verbrijzeld en de locomotief van den personentrein ligt zwaar beschadigd on derstboven op den weg. De reizigers zijn met den schrik vrijgekomende machi nist is ernstig verwond, doch niet vaarlijk. De stoker echter is met moeite ouder de locomotief weggehaald en nadat hem de eerste hulp koa worden verleend door do gemeente-arts, den heer Donath, die zich onder de raizigers van den ver ongelukten trein bevond, is hij per bran card naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. G. P., een oud bekende van de justitie, die eene reeks van jaren in de gevangenis te Hoorn en te Leeuwar den heeft doorgebracht, is door de poli tie te Ootraarsum gearresteerd en naar Almeloo getransporteerd. Hij wordt be schuldigd op het gerechtshof te Almeloo eene paraplu te hebben gestolen. Te Wateringen doet zich ook een geval van slaapziekte voor. Een meisje aldaar, oud 25 jaar, is zestien dagen geleden in slaap gevallen. Na eerst vijf dagen en vijf naehten onafgebroken te hebben geslapen, is ze eeaige uren wakker geweest en daarna wederom in geslapen. De influenza heeft ze niet ge had, wel was ze vóór haar inslapen eenige dagen een weinig ongesteld. (Avp.) Dinsdagnacht is het geheele machinegebouw van de beneden water machine vaD den Nootdorpschea polder onder Nootdorp vernield. Door het on klaar worden van de kamwielen, ge raakte het vliegwiel geheel vrij van de kamwielen en vloog toen met ont zettende snelheid ia de rondte. De 72jarige machinist Arie Dijksman, die zich in de machinekamer bevond, wilde den stoom afsluiten en giag daartoe naar den cylinder, maar kreeg op dat oogen- blik een stuk van het ijzeren vliegwiel, dat met een vreeselykeia slag aan stuk sprong, tegen het lijf', zoodat hij bewus teloos neerviel, terwijl nog andere stuk ken van ongeveer vijf honderd kilo door het dak van het gebouw werden geslingerd eu op tien meter van het gebouw in den tuin vielen. Het gebouw is geheel en de machine gedeeltelijk vernield, waardoor de setiade zeer aanzienlijk is. De machinist werd door den stoker, die zich in het ondergedeelte van het gebouw bevond en dadelijk kwam toe schieten, naar zijne woning gebraeht, Hij bleek wel ernstig, dech niet levens gevaarlijk verwond te zijn. Naar Rotterdam-Colony (Calif.) zijn 18.000 meters draadwerk ter afsluiting vervoord. Deze omheining is ingericht op algeheele beveiliging tegen de konijnen. Aan de zware palen, vast in den grond gezet, wordt het draad werk stevig bevestigd. Het doel wordt op die wijze volkomen bereikt, en een enkele rij planken, bovenaan, dient om allerlei vee buiten te sluiten. In het vorige seizoen werden verscheidene wyn- binnen verdwenen korten tijd zullen zij geheel :ijn. {California.) VISSCHERIJ. Texel, 20 October. De Noordzee - visschers van hier brachten in de at'ge- loopen week elders ter markt: 20,000 tongen, 10 tarbotten, 200 roggen, 400 manden scharren500 manden kleine schol, 15 manden kleine tarbot en 80 manden diverse kleine viseh. De prijzen waren als volgt: groote tongen 45 a 65 ct.. kleine en middelsoort 6 20 ct., tarbot f 9 a 10, roggen ƒ1.10 a 1.25, alles per stuk, Scharren ƒ1.50 it 2, kleine schol ƒ2 a 3. kleine tarbot 10 a 15 en diverse kleine visch ƒ1 k 2.50, alles per mand. (Uit de bataviasche bladen van 1512 de Beli Ct. tot don 20en September.) Batavia18 September. Naar men ons mededeelt, is het ver trek van de expeditionaire troepen voor Flores eenige dagen uitgesteld, opdat het binnenlandsch bestuur in de gelegenheid zou zijn vooraf ter noordkust de noodige maatregelen te nemen om het debarke- ment gemakkelijk te maken, Ook wil men zekerheid hebben, dat de ingenieur Van Schelle zich tijdig bij de expeditie zal kunnen voegen. Aan den gezaghebber van het goever nements-stoomsehip Gier is bevel gege ven om kolen te laden en deazelfden dag nog naar Flores te vertrekken. Volgens de Loc. is de ofïieier van go zondheid lsto klasse dr. Hijmans van Anroeij, de bekende hypnotiseur, aange wezen om met de expeditie naar Flores te vertrekken. Ook de officier van gezondheid 2de kl. J. J. Koumans zal medegaaa. De geheele troepenmacht, voor de Noordkust van Fiores bestemd, zal vol gens de Loc. zijn samengesteld als volgt: De commandant van het 5de bataljon infanterie, aan wien wordt toegevoe' de luitenant-adjudant van genoemd ba taljon, een kapitein van den generalen staf en een schrijver; De kleine staf en 3 compagnieën (waaronder een Europeaan van gemeld bataljon.) Eene sectie bergartillerie ter sterkte van 1 luitenant, 46 onderofficieren en minderen en 20 paarden ot muil dieren. Een detachement geniewerklieden, sterk 9 onderofficieren en minderen, Een kapitein of' luitenant en 3 min deren van de militaire administratie. Twee officieren van gezondheid en 10 minderen van den geneeskundigen hos- pitaaldienst. Een luitenant, een adjudant-onderoffi eier en 2 europeesche sergeanten der infanterie, ten behoeve van den trein dienst en 500 dwangarbeiders, zoomede 30 vrouwen. Diï namen der onderofficieren die meegaan, geeft de Loc. op als volgt: Kleine staf, de adjudanten-onderofficier C. J. J. Backman ec E. Sacks, serge ant-majoor staf hoornblazer Fessers, staffourier Sack. l8te Gompagnie, sergeant-majoor Maos, fourier Van der Veen, sergeanten Ment- zel, Kemmel, Smit, De Lang, Morauw en Groos. 2de compagnie, sergeant-majoor, Brei- mann, fourier Vossenberg, sergeanten Ketzer, Leest, Oosterwindt, Louwerincks, Vonk en Lorier. 3de compagnie, sergeant-majoor Haaze- loop, fourier Laureijs, sergeanten Bremer, Volmer, Soholten, Wesstedt, Oudewater, Bottinga en Markus. Trein, adjudant-onderofficier C. L. J. van Ham, sergeanten Bouman en Bono- vrier. De bataviasche bladen bevatten nog schriftelijke berichten uit Flores. De verkenningstocht van den heer Van Schelle op den 24sten Juli, de overval van het transport op den 6den Augus tus, waarbij de luitenant Diomont sneu velde, en de latere overval op den 22en worden in die brieven meer of minder in bizoaderheden medegedeeld. Dit alles echter uit vroegere mailberichten reeds bekend en behoeft dos niet her haald te worden. De aandacht verdient nog het volgende, in eenen brief aan den Javaèode van 24 Augustus: De in enze handen gevallen parangs dar Rokkaneezen hebben met het gevest eene lengte van gemiddeld 1 M. tot 1.20 M. Deze parangs worden met beide han den gehanteerd, en er kunnen door hunne leDgte en zwaarte de diepste en zwaar ste wonde mee worden toegebracht. De schilden, cirkelvormig en van karbou wenhuid vervaardigd, zijn bizonder soli de en laten geen lanssteken noch kle- wanghouwen door. Hat grootste schild dat mij in haden kwam, had een diame ter van 0.92 M. Dat da toestand op Flores met den dag slechter wordt, kunt u wol nagaan, en aangezien nu de Rokkaneozen twee maloa achtereen zulk een succes op de onze» hebben behaald, zullen zij wel hunne aanvallen op vivrestransporten herhalen. En OBgelukkigerwijze zullen wij dan dikwijl-» ia het nadeel verkeeren, omdat het terrein voor den vijand op zeer velo punten zeer gUDstig is, en omdat er geeae menschen genoeg beschikbaar zijn om de escortes vaa fliake sterkte te kunnen maken. Wij verbeiden dan ook met ongeduld het oogenblik, dat de re geering zal besluiten hoe verder op Flores zal worden gehandeld, vooral nu ;och gebleken is dat in do streek waar wij zijn, geen tin te vinden is. Moet het onderzoek naar tin toch worden doorgazet, dan is het noodzake lijk. dat er eens flinke macht hiervoor wordt beschikbaar gestold minstens nog een half bataljon by de tegenwoordig aanwezige sterkte. Wij hebben nu ha6 volk en het terrein leeren kennen het eerste als zeer stoutmoedig ea onver schrokken, daarom is het niet overdre ven als ik zeg, dat om het onderzoek naar tin door te zette», dus verder hfr-t binnenland in te gaan, minstens nog een half bataljoa bij de tegenwoordige maeut noodig moet worden geacht. Eu meen niet dat het binnenland schaars bevolkt is verre van daar bij onze verkenningstochten zijn wij in do gelegenheid geweest op te merken dat, in welke richting men zich ook wendde, honderden van kampongs zich aan ons oog voordeden. Kampongs niet alleen gedacht doer hare moestal zware bevol king, doch ook geducht door hare lio»*n£ °P heuvel- en bergtoppen en andere ontoegankelijke punten. Ik geloof dat di6 de laatste keer zal zijn dat iets over Flores hoort, want wij hopen dat de boot die 28 of 29 dezer hier verwacht wordt, eene beslis sing omtreat ons lot ia dit onherberg zaam oord zal medebrengen. In de Beli Ct. van 20 Sept. leest men Op Segli is, naar wij vernemen eenige dagen geleden eene patrouille des morgens zeer in de vroegte op een troep Atjehers gestooten, die, zich ontdekt ziende, met veel dapperheid tot den klewangaanval overging. Vier doode en twee zwaar gewonde Atjehers bleven in onze handen. De luitenant die de patrouille kommandeerde, ontving twee klewanghouwen van weinig beteekenis. Aan een klewanghouw over den buik ontsnapte hij, doordien het wapen op zijne revolver afschampte. To Batavia is een Oostenrijksch oorlogsschip, de Fasanaaangekomen. Een bal in den schouwburg door den resident ter eere der oostenrijkscbe zee officieren gegeven, was bizonder geani meerd en duurde tot drie uur in den nacht op het. tooneel was een kunstmatige waterval aangebracht, die den dansenden paren eene aangename afkoeling be zorgde. Twee avonden later waren de oostenryksche officieren de gasten van huunen consul en den volgendeo avond reciproceerde het état-major der Fasana die beleefdheden met een bal aan boord. Ia plaats van de drie naar Flores vertrekkende eompagnieëa van het 5de bataljon infanterie, zal het garnizoens bataljon in de 2de militaire afdeeling op Java tijdelijk naar Bamarang verle»d worden. Dit garnizoens-bataljon bestaat uit 2 compagnieën infanterie en behoort thuis te Tjilatjap. Met het oog op het ongezon de klimaat van die plaats, verwijlt het echter sedert eenigen tijd to Poer wo- redjo, de hoofdplaats van de residentie Bagelen. Het vervoer zal per spoor pk hebben. Zooals het Bat. Nbl. meldde, is de mobiele compagnie van het 10de bataljon die een jaar lang marschvaardig werd gehouden met het oog op verwachta invallen van atjehsch© bendon in Tami- ang en Lasgkat, onfeoaden. Uit gc bron is ons evenwel bekend, dat deze maatregel genomen is tegen het ad van den gewestelijken militaiie-cemman- daat in, die don toestand nog volstrekt niet van dien aard vindt dat op een gegeven oogenblik de hulp der bedoelde compagnie niet dringend noodig zou kun nen worden. Nu er echter voor Flores en Atjeh een zoo nijpend gebrek bestaat aan valide manschappen, heeft het legerbestuur geen vrijheid gevonden om de mobiele colouno voor Deli langer bijeen te hou den en zal deze keurbende in verschil lende veldbataljons worden opgelost. Van Kota-Radja vernemen wy, dat in dea kraton eenige veranderingen in de bouworde van de verschillende troe- penlogies zullen worden gebracht-, waar door meer regelmaat en symmetrie in onze hoofdvestiging te Atjeh zal worden verkregen. Deze verbouwing zal onge veer ƒ70,000 kosten. Men schrijft oas verder van daar, dat de overste Do Bank Langenhorst niet lang de betrekking van 2den comman dant, tevens chef der infanterie te Atjeh zal waarnemen, daar hij eerstdaags den dienst denkt te verlaten. Wij vernemen dat door de regee- ring van Britseh Noord-Berm o do uit- levering is toegestaan van den derwaarts gevluchte» persoon van J. Hubor, gc- wezoa opziener op eene oadorneming in het Delische, tegen wien bij vonnis van den Raad van Justitie alhier, rechtsin gang met bevel van gevangenneming is verleend tor zake van mishandeling en onwettige gevangenhouding van koelies op genoemde onderneming. Ten einde de identiiei» van genoomden beklaagde te kunnen constateoren, zal van hier iemand naar Noord-Boraeo moeten worden gezouden. Daor do regee ring is, op voorstel van liet iegerbesouur toegestaan, dat het stoomschip Karang der Nedorlaadsch- Indische Stoomvaartmaatschappij zal worde» ingehuurd om tsr beschikking te blijven vaa dea commandant der troepen op Flores. Hierdoor blijft eene gevogelde communicatie verzekerd, eu zullen wij dus niet me®r zoo lang verstoken blijven van boriehiea van Fiores als in den laatsten tijd het geval was, toen er maai' ééas per maand postgelegenheid was. Trouw-, Geboorte- en Boodherichtm. (Uit de ind. bladen van 13 tot 18 Sept.) GEBOORTENE. H. J. Hanograat Wijnen d. Lingga. - A. J. Bloemhard Keijner d. Tegal. - A. DumonfcMoea z. Makassar. - M. F. G. Uaitenbach— Nagtglas d. Padasag-Paadjang. - A. C. BaumerMathey d.De Joagh d.; Smit d.De Lizer z. allen Padang. - Cross- van Poeiwrjk z. Batavia. - P. J. de Jonge do Ruiter z. Buitenzorg. - E. Blogg Franckw d. Tegal. - M. F. Ti romers Doijkerboff z. Pontianak. - Van Houten Kremer z. H. H. van Heusde»—de Lorme z. beiden Batavia. - C. M. E. WestpkalDue Poerbaja. - Echtgen. van G. F. Lager Jr. d. Djocja. - J-A. Weidnerv. d. Jagt d. Boerabaja. - A. E. P. Berkhout—Deykerhoff 2 z. Pon tianak. - H. van LangenReineke van Stuwe d. Batavia. - C. F. Moltzer— Deibor z.Tü. F. KaasberryVoenstra z.A. P. van EngersBruijne T geloot wel, dat wij dan verstandig zullen doen, niet te zinspelen op het verleden. Dick zal zich de tussehen u beidon voorgevallen onaangenaamheden niet meer herinneren, zoodra gij elkaar Je hand hebt gegeven cn," voegde ik er glimlachende bij, //ik weet bij ondervinding, dat men geen slapende honden moet wakker maken." /,Dat is goed, dan laat ik het geheel aan u over, mijn jongen. Ik zou voor geen geld ter wereld onbeleefd willen zijn jegens den zoon van Dicky Bland," mompelde ky meer tot zichzelf dan om gehoord te worden. Plotseling scheen hem iets in te vallen, want hij zeide verder: //En waarschijnlijk zal hij later wel graaf worden ,/Zooala ik u gezegd heb, is dit zeer waarschijnlijk, daar de zwakke, teringachtige tweede zoon van den graaf hem slechts van den titel scheidt." //Drommels, wat kan het toch gek loopen in de wereld." De oude heer zat eenige minuten met het hoofd voorover gebogen op het karpet te staren. De man, die zijn dochter zoo gaarne met iemand van geboorte wilde laten huwen, was geheel verplet, nu hij tot de ontdekking kwam, dat een werkelijk voornaam heer liefde voor zijn dochter had opgevat. Hij had dit met zijne geheele familie gemeen, dat bij met eerbied en ontzag voor den graaf van Stargartyr was vervuld. //Er is nog iets, aat ik zeer gaarne zou willen, mijnheer Whitehead?" z/En wat is dat, mijn jongen z/Ik zou het jammer vinden, wanneer miss Whitehead iets vernam van de onaangenaamheden, welke hedenavond tussehen ons zijn voorgevallen, terwijl wij het nu immers zoo geheel met elk a-Ar eens zijn." z/Dat zou het ongetwijfeld, maar het zal haar geheel onbekend blijven." ,/Gij vergeet mijn schets van Bland, mijn beste mijnheer, welke gij uit het album van miss Whitehead hebt gescheurd. Zij wist, dat ik de teekening had gemaakt en als zij ziet, dat deze er uit gescheurd is, dan zal zij wel kunnen vermoeden, wat er verder voorgevallen is, zoudt gij niet denken z/Ja, drommels, dat is waar, zy zal dan oogenblikkelyk begrij pen. dat wij ruzie gehad hebben en dat moeten wy toch zien te vermijden." z/Zij behoeft er niets van te weten. Zoudt gij denken, dat zij reeds naar de zitkamer is teruggekeerd ,/Neen, zij bevindt zich nu ongetwijfeld op haar eigen kamer aan den anderen kant van het huis." z/Welnu, wat belet mij dan, om weer een portret van Bland vis-a vis het hare in het album te teekenen De bladzijden zijn niet genummerd. Ik zal het blad, cat gij er half uitgescheurd hebt, zoo netjes mogelijk uit het album verwijderen en dan zal niemand er iets van bemerken." //O, gij zult mij een grooten dienst bewijzen door dat to deen.'1 z/Ik wil het met het meeste genoegen doen," antwoordde ik, ,/zal ik er nu maar dadelyk aan beginnen z/Ja, ga maar mee," en de driftige, reusachtige gastheer sprong van zijn stoel op en giag mij voor. De zitkamer was verlaten, nog eveneens als wij haar hadden verlaten, terwijl de overblijfselen van mijn teekening nog over den vloer verstrooid lagen. Ik zoeht de snippers papier zorgvuldig op, ging vervolgens zitten en begon aan mijn teekening. White head stond achter mij en sloeg over mijn schouder mijn werk gade, terwijl hy en dan in korte bewoordingen zijn ring te kennen gaf. Ik had nauwelijks mijn schets voleindigd en bet boek lag nog open op tafel, toen miss Whitehead binnentrad. Er lag een ui'* drukking van angst op haar gelaat, maar deze maakte plaats voor een uitdrukking van vroolijke verrassing, toen zij bemerkte, welken vriendsehappelyken voet haar vader en ik met elkaar stODden. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2